Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 29-05-10 17:03 #1
    Προεπιλογή Προπονηση για ολο το σωμα
    Παιδια ειχα ακουσει προπονησεις μονο με compound (δηλαδη ασκησεις που γυμναζουν περισσοτερα απο ενα σημειο του σωματος )που γυμναζουν ολο το σωμα σε καθε προπονηση ειναι πολυ αποτελεσματικες. καποιοι λενε οτι ειδικα οι advanced εκδοχες τετοιων προπονησεων ειναι και πιο αποτελεσματικες απο τα κλασσικα split που ειναι 1 μυικη ομαδα την μερα και προπονησαι μεχρι να σκοτωσεις τον μυ.η ιδεα βασιζεται στην συστηματικη ενεργοποιηση των διαφορων μυικων ομαδων κι οχι στο να γυμναζετε μεχρι θανατου να πεφτει σε χειμερια ναρκη και μετα απο μια βδομαδα ξανα τ ιδιο.το ο,τι "εχω ακουσει "κλπ ξερω ακουγεται πολυ ασαφες αλλα εχω ψαξει το θεμα κ ξερω αρκετους ανθρωπους που ακολουθουν την μεθοδο αυτη και βλεπουν μεγιστα αποτελεσματα .γι αυτο παρουσιαζω την "ιδεα" εδω στα χερια των εμπειρων για να μου πειτε και σεις την γνωμη σας ,προβάλλοντας κιολας την προπονηση που κανω τον τελευταιο μηνα...


    Προπονηση Α
    Σκουοτ με αλτηρες στα δυο χερια
    Kωπηλατικη με στραβομπαρα
    Μονοζυγο (με λαβη αντιθετη απο τις ελξεις και δεν ξερω πως λεγεται ωστε να εμπλεκονται περισσοτερο και οι δικεφαλοι)
    Πιεσεις στηθους σε οριζοντιο παγκο
    Στρατιωτικες Πιεσεις Ωμου
    Καμψεις Δικεφαλων Με Αλτηρες

    Προπονηση Β
    Αρσεις Θανατου (Good morning)
    Ελξεις
    Ορθια Κωπηλατική
    Πιεσεις Στηθους Σε Επικλ Παγκο
    Γαλλικες Εκτασεις Στραβομπαρας
    Αρσεις Γαμπας με Αλτηρα στο χερι

    η ενταση ρεπσ και σετ ειναι ευμεταβλητα αν φτασετε σε σημειο που δν βλεπεται συνεχεια της υπερτροφιας /δυναμης (plateu).απλα θελω να μου πειτε πως το βλεπεται.το προγραμμα παει μερα παρα μερα και εναλλαξ οι προπονησεις πχ:
    Δευτερα:Προπονηση Α
    Τριτη:Αναπαυση Αεροβια Κοιλιακοι κλπ
    Τεταρτη:Προπονηση Β
    .......
    παρατηρηστε οτι στο τελος βαζω ασκησεις για τα χερια που δεν ειναι compound αλλα αποκλειστικα για τα χερια για να τα δωσω μεγαλυτερη εμφαση.το ιδιο γινεται και με τις γαμπες π δν εμπλεκονται σ αλλη ασκηση τοσο πολυ
    (να ενημερωσω οτι γυμναζομαι στο σπιτι)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη loukiss : 30-05-10 στις 14:10
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-05-10 17:54 #2
    Master of Pain
    Το avatar του χρήστη GEORGEXX1

    Εγγραφή
    01-12-2009
    Μηνύματα
    2.468
    Προεπιλογή
    Δεν το εχω ξαναδει ετσι ενα προγραμμα.Τη νοημα μπορει να εχει να σκοτωνομαστε 3 μερες και να καθομαστε 4;;
    Ειναι στην ουσια κυκλικη προπονηση.

    Και νομιζω οτι αποδεδειγμενα το προγραμμα μιας ομαδας την ημερα με ενταση δουλευει πιο καλα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-05-10 18:05 #3
    Το avatar του χρήστη silk

    Εγγραφή
    06-05-2010
    Περ.
    κιατο
    Μηνύματα
    333
    Προεπιλογή
    μου φαινετε η ουσιαστικα ειναι προγραμμα αρχαριων.μπορει να εχει καποιες ποιο εξιδηκευεμενες ασκησεις αλλα οκ.
    δοκιμασε το κανα μηνα και πες αν ειδες καποια διαφορα πανω σου.αλλα 1 μηνα με την τωρινη σου διατροφη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-05-10 18:22 #4
    Προεπιλογή
    @GEORGEXX1
    νομιζω πως το νοημα ειναι ,να ειναι σε καθημερινη βαση οι μυς "ενεργοποιημενοι" με χαλαρωση μιας μερας (μερα αναπαυσης).αυτο θεωρητικα τους εξασκει περισσοτερο απ οτι να εξασκουνται μια φορα τη βδομαδα.

    @silk
    ηδη ειναι υπο δοκιμη θα συνεχισω ακομα καποιες βδομαδες και θα ενημερωσω .
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-05-10 19:49 #5
    Master of Pain
    Το avatar του χρήστη GEORGEXX1

    Εγγραφή
    01-12-2009
    Μηνύματα
    2.468
    Προεπιλογή
    [QUOTE]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loukiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    @GEORGEXX1
    νομιζω πως το νοημα ειναι ,να ειναι σε καθημερινη βαση οι μυς "ενεργοποιημενοι" με χαλαρωση μιας μερας (μερα αναπαυσης).αυτο θεωρητικα τους εξασκει περισσοτερο απ οτι να εξασκουνται μια φορα τη βδομαδα.

    Σε αυτο το προγραμμα πιο πολυ αν προσεξες εστιασα στην μυικη κοποση που θα εχεις απο την προπονηση αυτη,γιατι το να κανεις μερα παρα μερα ολο το σωμα πρωτον οι μυς δεν ξεκουραζονται σε καμια περιπτωση(ΕΚΤΟΣ ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ) και δευτερον σκεψου τη;; δυνατοτητες αυξησεις κιλων μπορει να σου δωσει ενα προγραμμα που εχεις τοσες ασκησεις;; και σε πεθαινει στην κουραση;;(ΤΡΑΒΑ ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΠΛΑΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΔΙΚΕΦΑΛΟ).

    Και τωρα σε αυτο που λες:ειναι σε καθημερινη βαση οι μυς "ενεργοποιημενοι"
    Στο προγραμμα με μια ομαδα την ημερα οι μυς ενεργοποιουνται και εδω καθε μερα
    π.χ στην πλατη οι τρικεφαλοι και ομοι,στο στηθος οι δικεφαλοι και ομοι στα ποδια η πλατη κ.τ.λ.
    Και ετσι εχεις μεγαλυτερη ενταση (το πιο μεγαλο θεμα ),καλυτερη αποδοση, και περισσοτερες μερες αναπληρωσεις της μαζας (ο σκοπος ολων).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GEORGEXX1 : 29-05-10 στις 19:52
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 30-05-10 11:06 #6
    Προεπιλογή
    Επειδη ως γνωστον ολοι σωματοτυποι δεν ειναι ιδιοι μπορει σε μερικους να λειτουργει η εκγυμναση ολου το σωματος σε μια προπονηση και οχι μονο μιας μυικης ομαδας την φορα.οπως π.χ. σε εμενα που γυμναζω ολο το σωμα 4 φορες την εβδομαδα και βλεπω αποτελεσμα.Ενω οταν γυμναζα μια μυικη ομαδα σε καθε προπονηση δεν ειχα τα επιθυμητα αποτελεσματα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 30-05-10 14:09 #7
    Προεπιλογή
    @neso
    οντως μπορει να παιζει κ αυτο το ενδεχομενο...παντως προσωπικα σιγουρα βλεπω αποτελεσματα.θες να ποσταρεις και το προγραμμα σου να το δω κιολας ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 30-05-10 14:13 #8
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loukiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια ειχα ακουσει προπονησεις μονο με compound (δηλαδη ασκησεις που γυμναζουν περισσοτερα απο ενα σημειο του σωματος )που γυμναζουν ολο το σωμα σε καθε προπονηση ειναι πολυ αποτελεσματικες. καποιοι λενε οτι ειδικα οι advanced εκδοχες τετοιων προπονησεων ειναι και πιο αποτελεσματικες απο τα κλασσικα split που ειναι 1 μυικη ομαδα την μερα και προπονησαι μεχρι να σκοτωσεις τον μυ.η ιδεα βασιζεται στην συστηματικη ενεργοποιηση των διαφορων μυικων ομαδων κι οχι στο να γυμναζετε μεχρι θανατου να πεφτει σε χειμερια ναρκη και μετα απο μια βδομαδα ξανα τ ιδιο.το ο,τι "εχω ακουσει "κλπ ξερω ακουγεται πολυ ασαφες αλλα εχω ψαξει το θεμα κ ξερω αρκετους ανθρωπους που ακολουθουν την μεθοδο αυτη και βλεπουν μεγιστα αποτελεσματα .γι αυτο παρουσιαζω την "ιδεα" εδω στα χερια των εμπειρων για να μου πειτε και σεις την γνωμη σας ,προβάλλοντας κιολας την προπονηση που κανω τον τελευταιο μηνα...


    Προπονηση Α
    Σκουοτ με αλτηρες στα δυο χερια
    Kωπηλατικη με στραβομπαρα
    Μονοζυγο (με λαβη αντιθετη απο τις ελξεις και δεν ξερω πως λεγεται ωστε να εμπλεκονται περισσοτερο και οι δικεφαλοι)
    Πιεσεις στηθους σε οριζοντιο παγκο
    Στρατιωτικες Πιεσεις Ωμου
    Καμψεις Δικεφαλων Με Αλτηρες

    Προπονηση Β
    Αρσεις Θανατου (Good morning)
    Ελξεις
    Ορθια Κωπηλατική
    Πιεσεις Στηθους Σε Επικλ Παγκο
    Γαλλικες Εκτασεις Στραβομπαρας
    Αρσεις Γαμπας με Αλτηρα στο χερι

    η ενταση ρεπσ και σετ ειναι ευμεταβλητα αν φτασετε σε σημειο που δν βλεπεται συνεχεια της υπερτροφιας /δυναμης (plateu).απλα θελω να μου πειτε πως το βλεπεται.το προγραμμα παει μερα παρα μερα και εναλλαξ οι προπονησεις πχ:
    Δευτερα:Προπονηση Α
    Τριτη:Αναπαυση Αεροβια Κοιλιακοι κλπ
    Τεταρτη:Προπονηση Β
    .......
    παρατηρηστε οτι στο τελος βαζω ασκησεις για τα χερια που δεν ειναι compound αλλα αποκλειστικα για τα χερια για να τα δωσω μεγαλυτερη εμφαση.το ιδιο γινεται και με τις γαμπες π δν εμπλεκονται σ αλλη ασκηση τοσο πολυ
    (να ενημερωσω οτι γυμναζομαι στο σπιτι)
    καλο ειναι αλλα μην αλλαζεις τις ασκησεις..δηλ σκουντ μς αλτηρες...
    την κοπελα μου που βαζω να κανει σκουοντ με μπαρα την βαζω...
    ασε που δεν εχεις ισοροπια με αλτηρια...
    με μπαρα κανε..
    η το μονοζυγο το κλασικο θα κανεις ..οχι παραλαγες για να πιασουν δικεφαλα..
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 30-05-10 14:51 #9
    Προεπιλογή
    φιλε gravijia θα το κανα αν ειχα ισια μπαρα αλλα θα παρω τωρα ...αλτηρες και στραβομπαρα εχω μονο προς το παρων (ξαναλεω οτι γυμναζομαι στο σπιτι )
    Απάντηση με παράθεση