Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 22
  1. 19-09-10 22:13 #1
    Cool ισχυεί για τον όγκο;;;
    Απο τον Jason Ferruggia

    Αναρωτιέμαι γιατί τα περισσότερα προγράμματα δύναμης και όγκου που διαβάζουμε είναι προγράμματα διαχωρισμού σε μυϊκές ομάδες;
    Δευτέρα στήθος- δικέφαλοι, τρίτη, πλάτη τρικέφαλοι, κτλ.;


    Γιατί οι περισσότεροι ακολουθούν αυτά που κάνουν οι άλλοι χωρίς να κάτσουν να το καλοσκεφτούν; Γιατί ακολουθούν ιδέες του συρμού χωρίς να αναρωτιούνται το γιατί;



    Θα πρέπει να καταλάβουμε ότι τα περισσότερα προγράμματα για χτίσιμο μυών και δύναμης έχουν περάσει από ασκούμενο σε ασκούμενο και από προπονητή σε προπονητή εδώ και δεκαετίες χωρίς πολύ σκέψη.
    Κάποια στιγμή γύρω στην δεκαετία του 60 τα προγράμματα δύναμης που είχαν μια Κάποια επιστημονική βάση, άρχισαν να παραμερίζονται λόγο της διάδοσης χρήσης των αναβολικών ουσιών.

    Τις παλιές μέρες μυθικών αθλητών όπως του Steve Reeves και του Paul Anderson τα προγράμματα όγκου και δύναμης ήταν πολύ πιο λογικά και απαιτούσαν πολύ λιγότερο όγκο προπόνησης.
    Δυστυχώς αυτά τα πιο έξυπνα και επιστημονικά προγράμματα άρχισαν αν εξαφανίζονται κάπου στην δεκαετία του 60. Μέχρι την εποχή που ο Σβατζενεγκερ πήγε στο Gold Gym οι ρουτίνες με πολύ υψηλό όγκο προπόνησης και διαχωρισμό μυϊκών ομάδων είχαν γίνει πια ο κύριος τρόπος προπόνησης για αυτούς που γυμνάζονταν με σκοπό να πάρουν μυς και δύναμη.

    Αυτού του είδους τα προγράμματα δεν βασίζονται στους κανόνες της λογικής και στις αρχές της άσκησης αλλά απλά στο γεγονός ότι όλοι τα κάνουν. Οι υποστηρικτές αυτών των προγραμμάτων θα σας πουν ότι για να πάρετε μυς και δύναμη χρειάζεστε πολύ μεγάλο όγκο προπόνησης, παρά πολλά σετ και ώρες στο γυμναστήριο.
    Αυτό όμως δεν είναι αλήθεια. Μελέτες που έχουν γίνει από το πανεπιστήμιο του Chicago έχουν αποδείξει ότι το να κάνεις 8 με 12 σετ ανά μυϊκή ομάδα δεν έχει αποτέλεσμα. Μάλιστα απέδειξαν ότι μπορείς να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα κάνοντας 1 σετ αντί για 3.

    Οι υποστηρικτές υψηλού όγκου προπόνησης θα σας πουν επίσης ότι τα προγράμματα αυτά βοηθούν το σώμα στην παραγωγή μεγαλύτερης ποσότητας αυξητικής ορμόνης.
    Αυτό που δεν σας λένε είναι ότι η αύξηση της αυξητικής ορμόνης είναι τόσο μικρή που δεν κάνει καμία απολύτως διαφορά.
    Στην πραγματικότητα πολλά πράγματα που κάνουμε αυξάνουν την έκκριση αυξητικής ορμόνης από το σώμα. Οι μεγάλες εξωτερικές θερμοκρασίες για παράδειγμα επίσης αυξάνουν την έκκριση της αυξητικής ορμόνης, όμως δεν μεγαλώνουν οι δικέφαλοι μας όταν κάνουμε π.χ. ντους. Η αύξηση της αυξητικής ορμόνης είναι τόσο μικρή που είναι αμελητέα.

    Για τον μέσο, καθαρό από φάρμακα αθλητή που δεν διαθέτει τα γονίδια για να χτίσει μυς, το να προπονείται με προγράμματα που κάνει ο Mr. Olympia είναι τραγικό λάθος.
    Όχι μόνο θα αδειάσει τις αποθήκες αμινοξέων και γλυκογόνου στους μυς σας αλλά θα μεγαλώσει παρά που τον χρόνο που χρειάζεστε για ανάρρωση.
    Αν κάνετε 8 με 12 σετ για στήθος τότε για να αναρρώσετε πλήρως και να προπονηθείτε ξανά απαιτούνται 7 μέρες. Με αλλά λόγια θα πρέπει να ξανακάνετε στήθος μετά από μια εβδομάδα. Αυτό σημαίνει ότι κάνετε 52 προπονήσεις τον χρόνο.
    Αν τώρα κάνετε λιγότερα σετ, θα μπορέσετε να προπονηθείτε 2 φορές την εβδομάδα, άρα 104 προπονήσεις τον χρόνο. Αν Μάλιστα κάνετε προσεκτικό προγραμματισμό μπορείτε να κάνετε μέχρι και 3 προγράμματα για την ίδια μυϊκή ομάδα την εβδομάδα.
    Τι νομίζετε λοιπόν ότι είναι πιο αποτελεσματικό; Τα 52 προγράμματα ή τα 156, τον χρόνο.

    Για να προπονηθείτε πιο συχνά χρειάζεται να κατεβάσετε τον όγκο προπόνησης σας (δηλαδή τα σετ) . Τα συνολικά σετ για κάθε προπόνησης πρέπει να είναι λίγα και τα συνολικά σετ για κάθε άσκηση πρέπει να είναι ακόμα λιγότερα. Δεν υπάρχει κανένα νόημα να κάνετε 4 σετ στον επίπεδο πάγκο μετά αλλά 4 στον επικλινή και αλλά 4 στον κατακλινή για να γυμνάσετε το στήθος από κάθε πιθανή γωνία. Αυτό είναι ψύχωση και δεν έχει επιστημονικό υπόβαθρο.

    Ο λόγος που αυτά τα προγράμματα παραμένουν δημοφιλή είναι γιατί κανείς δεν έχει το θάρρος να πει ότι κάνει λάθος. Είναι πολύ λίγοι αυτοί που έχουν το θάρρος να παραδεχτούν τα λάθη τους. Έτσι όταν κάποιος προτείνει κάτι διαφορετικό οι διάφοροι Γκουρου του χώρου που επιμένουν με τις προπόνησης των αμέτρητων σετ αρχίζουν να τον κατηγορούν γιατί δεν μπορούν να δεχτούν τον τραυματισμό στο εγώ τους. Έτσι συνεχίζουν να κάνουν αυτό που έκαναν πάντα δηλαδή προγράμματα δεκάδων σετ.

    Προσωπικά έχω πολύ καλύτερα πράγματα να κάνω από το να σπαταλώ ώρες στο γυμναστήριο για να πετύχω αποτελέσματα που μπορώ να πετύχω σε πολύ λιγότερο χρόνο με προγράμματα πολύ πιο σύντομα και αποτελεσματικά. Οπότε ανάμεσα στην λογική των πολλών σετ και αυτήν των σύντομων και αποτελεσματικών προπονήσεων επιλέγω κάθε φορά την δεύτερη.

    Μειώστε τα σετ, αυξήστε τα κιλά και την ένταση της προπόνησης και ετοιμαστείτε για την κλασσική ερώτηση « τι κάνεις και έχεις γίνει έτσι» που κάνουν οι ασκούμενοι που έχουν άγνοια.

    O Jason Ferruggia είναι Αμερικανός Προπονητής παγκόσμιας φήμης
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-09-10 22:31 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    καλα κοιτα,γραφει κατι σωστα πραγματα,αλλα γραφει κ κατι μαλακιες ολκης ο τυπος.

    ολα αυτα που γραφει ειναι παντως σχετικα,κ δεν αποτελουν κανονα ειτε περνεις φαρμακα ειτε οχι.
    αλλιως αντιδρα το ενα σωμα αλλιως το αλλο.

    κ ασε που δεν γινεται συγκεκριμενος..οταν λεει "μειωστε σετ αυξηστε κιλα"τι εννοει ο επιστημονας??

    οτι μπορω να κανω ενα λειτουργικο σετ με μεγιστα κ ειμαι κομπλε??
    η δυο..η τρια..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-09-10 22:53 #3
    Το avatar του χρήστη hunteranimator

    Εγγραφή
    04-05-2010
    Περ.
    σαλαμινα
    Μηνύματα
    342
    Προεπιλογή
    *****δεν χρειάζεται να κανεις παράθεση εξ ολοκλήρου το ποστ******


    Mουφες,λεει.Αν κάνετε 8 με 12 σετ για στήθος τότε για να αναρρώσετε πλήρως και να προπονηθείτε ξανά απαιτούνται 7 μέρες.Ναι δεν ειναι σωστο[απο την αποψη τραυματισμων,cpk,και καρδιας για μερικους] αλλα καποιος που τρεφεται πολυ σωστα και κυριως πρωτεινηκα και γυμναζεται ετσι για πανω απο 1-2 μηνες το πολυ σε 2 μερες αντε 3 το απιθανο ειναι κομπλε ολοκαινουργιος.Δεν ισχυει,δεν ειμαι επιστημονας απλα ειναι αποψη μου και προσωπικη μου εμπειρια.Βεβαια αυτο εχει και ενα καλο, καταπολεμα την καταθληψη και καποιες αλλες ψυχοφθορες καταστασεις.
    ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΤΥΧΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ...
    ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ...
    Η ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΤΥΧΕΡΗ...
    ΠΑΘΑΙΝΩ...ΜΕΤΑ ΑΚΟΥΩ...ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ...
    ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ...
    ...ΠΑΘΑΙΝΩ...ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ...ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΩ...ΑΥΤΗ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-09-10 23:03 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο hunteranimator Εμφάνιση μηνυμάτων
    *****δεν χρειάζεται να κανεις παράθεση εξ ολοκλήρου το ποστ******


    Mουφες,λεει.Αν κάνετε 8 με 12 σετ για στήθος τότε για να αναρρώσετε πλήρως και να προπονηθείτε ξανά απαιτούνται 7 μέρες

    τις μετρησες????


    Ναι δεν ειναι σωστο[απο την αποψη τραυματισμων,cpk,και καρδιας για μερικους] αλλα καποιος που τρεφεται πολυ σωστα και κυριως πρωτεινηκα και γυμναζεται ετσι για πανω απο 1-2 μηνες το πολυ σε 2 μερες αντε 3 το απιθανο ειναι κομπλε ολοκαινουργιος.

    αναιρεις αυτο που ειπες απο πανω....

    Δεν ισχυει,δεν ειμαι επιστημονας απλα ειναι αποψη μου και προσωπικη μου εμπειρια.Βεβαια αυτο εχει και ενα καλο, καταπολεμα την καταθληψη και καποιες αλλες ψυχοφθορες καταστασεις.
    για το τελευταιο απλα λολ
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-09-10 23:08 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    εχει ενα δικιο σε αυτα που λεει αλλα δεν το στηριζει με τιποτα

    ειναι πολυ γενικο αυτο που λεει

    δεν σου μιλαει για ενταση και ογκο με αριθμους και %

    αρα απλα δεν λεει κατι σαν αρθρο, υπαρχουν χιλιαδες τετοια στο νετ
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-09-10 23:41 #6
    Το avatar του χρήστη Titanium

    Εγγραφή
    01-06-2010
    Περ.
    Volos
    Μηνύματα
    4.074
    Προεπιλογή
    Ρε παιδια εγω δεν το πολυ επιασα αυτο...Αρχιζει να μηλαει για τον διαχορισμο μυηκων ομαδων και μετα λεει να μη κανουμε πολα σετ........επισεις μου θιμιζει πολυ την θεορια του Μεντζερ.....
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-09-10 08:28 #7
    Προεπιλογή
    τελοςπαντων ο ανθρωπος λεει με λιγα λογια οτι δεν χρειαζονται 16 σετ(δλδ 4 ασκησεις των 4 σετ για μεγαλες μυικες ομαδες,οπως στηθος ας πουμε) αλλα με 9 σετακια φορτωμενα με κιλα..εισαι μια χαρα.δεν μου ακουγεται κακο....τα 9 σετ μονος μου τα υπεθεσα αλλα λογικα τοσα θα εννοει....γιατι λιγοτερα...ε δεν νομιζω.οποτε 3 ασκησεις απο 3 σετακια φορτωμενα με κιλα,μια χαρα! λες να δουλευει αυτο;;;;;;;;;;
    Το θέμα είναι να πείσουμε τις γυναίκες ότι η γκρίνια προκαλεί κυτταρίτιδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-09-10 11:32 #8
    Προεπιλογή
    δεν λεει αυτο...επειδει εχω διαβασει τ απρογραμματα του ...συνηθως προτεινει μεχρι 2 σετ σε καθε ασκηση...και συνηθως 3 ασκησσεις ανα σωματικα τμημα...ή 4 δεν θυμαμαι...
    η λογικη του ειναι απλη....βαριες και πολυσυνθετες ασκησεις με πολλα κιλα...και στοχοσ καθε επομενης βδομαδας ή ανεβασμα κιλων ή επαναληψεων...
    τα πιο γνωστα νατουραλ προγραμματα...το ιδιο πραγμα λενε...ειτε λεγεται heavy duty,ειτε dc,ειτε max-ot....στοχο εχουν την υπερφοτωση των μυων και την ενταση μεσω κιλων και οχι το μεγαλο ογκο προπονησης με λιγοτερα κιλα...για να αναρωνει πιοο γρηγορα ο μυς...
    η δυναμη φερνει ογκο,ο ογκος δεν φερνει δυναμη...every safe movement for the muscles is totallly uselles..,the rest is for the dead people,do your exercises like hell to see heaven...only the strongest will survive...train ONLY insane...and all the people wants to be bodybuilderw,but nobody wants to lift big weights..so wake up,go to gym,pick a heavy ass weight and lift it untill death....power roules...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-09-10 12:37 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    μπορεις να ποσταρεις ενα προγραμμα του??

    και αυτος με θεωρια rest/pause ειναι?

    το dc σε νατουραλ δεν δουλευει και τοσο καλα....
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-09-10 12:40 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεις να ποσταρεις ενα προγραμμα του??

    και αυτος με θεωρια rest/pause ειναι?

    το dc σε νατουραλ δεν δουλευει και τοσο καλα....
    Ελα ρε.. Τι λες τωρα???

    Εγω πανω μου εχω βρει οτι το rest-pause ειναι η πιο αποτελεσματικη μεθοδος για να ξεπερασεις την στασιμοτητα!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-09-10 12:46 #11
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο noz1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελα ρε.. Τι λες τωρα???

    Εγω πανω μου εχω βρει οτι το rest-pause ειναι η πιο αποτελεσματικη μεθοδος για να ξεπερασεις την στασιμοτητα!!!
    για δυναμη δουλευει καλα

    για ογκο οχι και τοσο

    το dc εχει μονο ενα work set ο ογκος ειναι πολυ μικρος

    για να μεγαλωσεις θελει και ογκο η προπονηση

    δουλευει πολυ καλητερα σε μη νατουραλ αθλητες
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 20-09-10 14:01 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pepeismenos karga Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν λεει αυτο...επειδει εχω διαβασει τ απρογραμματα του ...συνηθως προτεινει μεχρι 2 σετ σε καθε ασκηση...και συνηθως 3 ασκησσεις ανα σωματικα τμημα...ή 4 δεν θυμαμαι...
    η λογικη του ειναι απλη....βαριες και πολυσυνθετες ασκησεις με πολλα κιλα...και στοχοσ καθε επομενης βδομαδας ή ανεβασμα κιλων ή επαναληψεων...
    τα πιο γνωστα νατουραλ προγραμματα...το ιδιο πραγμα λενε...ειτε λεγεται heavy duty,ειτε dc,ειτε max-ot....στοχο εχουν την υπερφοτωση των μυων και την ενταση μεσω κιλων και οχι το μεγαλο ογκο προπονησης με λιγοτερα κιλα...για να αναρωνει πιοο γρηγορα ο μυς...
    κ παλι μια χαρα μου φαινεται σαν προγραμμα...το νοημα ειναι οτι δεν χρειαζεται να σκοτωνεσαι στην γυμναστικη για να κανεις μυς(αυτο ισχυει για τους μη νατουραλ),αλλα για εμας τους νατουραλ μια χαρουλα ειναι αυτο το προγραμματακι!
    Το θέμα είναι να πείσουμε τις γυναίκες ότι η γκρίνια προκαλεί κυτταρίτιδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 20-09-10 15:54 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    για δυναμη δουλευει καλα

    για ογκο οχι και τοσο

    το dc εχει μονο ενα work set ο ογκος ειναι πολυ μικρος

    για να μεγαλωσεις θελει και ογκο η προπονηση

    δουλευει πολυ καλητερα σε μη νατουραλ αθλητες
    Βασικα εγω αναφερομουν στο να εχεις τα working set σου και να προσθετεις kai rest pause σε καποιες ασκησεις (κυριως βασικες)

    Οσο γιa το DC ναι μεν ειναι μικρος ο ογκος, αλλα δεν κανεις ενα λειτουργικο σετ (που στην ουσια ειναι 3 με πολυ μικρο διαλειμμα) σε ολη την προπονηση! κανεις 1 rest pause για καθε σημειο και η προπονηση ειναι στην ουσια upper/lower split! Kαι γυμναζεις καθε σημειο 2 φορες την εβδομαδα!

    Βεβαια ουτε εγω συμφωνω να παιζεις συνεχεια rest pause σε ολα τα σημεια!

    Την τεχνικη την θεωρωβ κυριως ενα καλο ''χαρτι'' που το πετας σε συκγεκριμενς καταστασεις!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 20-09-10 16:12 #14
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    ρε μην τα περνετε ολα δεδομενα
    καντε στα μετρα σας,
    devil μπορεις να κανεις rest pause στο τελευταιο σετ τις ασκησεις και να εχεις κανει πιο πριν 2-3 λειτουργικα πχ.

    εγω προσωπικα συμφωνω μαζι του γιατι πολυ απλα αυτο εφαρμοζω .
    λιγα σετ βασικες ασκησεις και καθε μυικη ομαδα καθε 3 με 5 μερες
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 20-09-10 16:18 #15
    Το avatar του χρήστη geo28

    Εγγραφή
    27-11-2009
    Περ.
    zanarkand ruins
    Μηνύματα
    1.095
    Προεπιλογή
    [QUOTE=noz1989;243196]Βασικα εγω αναφερομουν στο να εχεις τα working set σου και να προσθετεις kai rest pause σε καποιες ασκησεις (κυριως βασικες)

    Οσο γιa το DC ναι μεν ειναι μικρος ο ογκος, αλλα δεν κανεις ενα λειτουργικο σετ (που στην ουσια ειναι 3 με πολυ μικρο διαλειμμα) σε ολη την προπονηση! κανεις 1 rest pause για καθε σημειο και η προπονηση ειναι στην ουσια upper/lower split! Kαι γυμναζεις καθε σημειο 2 φορες την εβδομαδα!

    Βεβαια ουτε εγω συμφωνω να παιζεις συνεχεια rest pause σε ολα τα σημεια!

    Την τεχνικη την θεωρωβ κυριως ενα καλο ''χαρτι'' που το πετας σε συκγεκριμενς καταστασεις![/QUOTΕ]

    Παντως οι περισσοτεροι προτεινουν οτι οταν ειναι να χρησιμοποιειται ρεστ παουζ η αλλες τεχνικες εντασης να γινεται μονο ενα λειτουργικο σετ,αυτο του ρεστ παουζ και οχι να γινεται συμπληρωματικα αφου εχουν γινει τα υπολοιπα λειτουργικα...ξεκινας μ αυτο και τελειωνεις μ αυτο..
    "A lie gets halfway around the world before the truth has a chance to get its pants on."
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία