Θέμα: spinning bike

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 18 από 18
  1. 08-06-10 08:42 #16
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEORGEXX1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη αυτην την εποχη ενδιαφερομαι για κατι τετοιο για εξηγεισαιτο πιο λιανα ρε φιλε stereo
    Το προπονητήριο (ή εργόμετρο είναι μια κατασκευη που τοποθετούμε το ποδήλατο μας με τέτοιο τρόπο επάνω, ώστε ο πίσω τροχός να είναι λίγο ανασηκωμένος και κατα την περιστροφή του ακουμπά σε ένα μικρο κύλινδρο (μέρος του προπονητηριου)..
    Δεν χρειαζεται ρευμα κτλ, ειναι μαγνητικο....
    Το χρησιμοποιουν κυριως οι ποδηλάτες οταν δεν μπορουν να βγουν για προπονηση λογω ασχημων καιρικων συνθηκων και οχι μονο,,,
    Εγω μετα απο ενα ατυχημα που ειχα με το mtb πηρα ένα και έκανα εκει προπονηση κανα 5μηνο..
    μιση ωρα προπονητηριο θα μπορουσε κανεις να πει οτι ισουτε με μια ωρα προπονηση στο δρομο...
    Σου δινει τη δυνατοτητα να δουλεψεις σε αντιστασεις απλες(οπως των κλασικων στατικων ποδηλατων,) αλλα και σε πολυ δυσκολες εως και να δημιουργησεις συνθηκες ανηφορας(σηκωνεις τον μπροστα τροχο και βαζεις κατι απο κατω...)
    Η γνωμη μου λοιπον ειναι αν κάποιος θέλει πραγματικα να γυμνάσει ποδια και καρδια, εργόμετρο με τα χιλια..
    Αν υπαρχει ποδηλατο ακομη καλυτερα ..
    αν οχι , και δε θελει καποιος να βγαινει και εκτος σπιτιου με αυτο, δε χρειαζετε να ειναι "αρτημελης" το ποδηλατο για τοποθετηθει στο εργομετρο,,,
    δηλαδη: το ποδηλατο αρκει να εχει : 1. πισω τροχο, 2. ταχυτητες, 3. σκελετο, 4. σελα, 5. τιμονι. Με λιγα λογια μπροστα τροχος και φρενα δε χρειαζονται....
    αυτο σημαινει οτι απο ενα ποδηλαταδικο μπορει καποιος να βρει ενα μεταχειρισμενο με κανα 50 ευρω....
    το εργομετρο το δικο μου το πηρα 200 € και ειναι σχετικα αθορυβο , (οσο ενα στατικο ποδηλατο....
    Αξιζει.......
    ριξτε μια ματια για να καταλαβετε πανω κατω περι τινος προκειται...


    Training with Tacx Satori στο youtube εχει αρκετα βιντεακια αναλογα...

    Ελπιζω να ειμουν ποιο κατανοητος , καλη σας μερα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-06-10 09:08 #17
    Master of Pain
    Το avatar του χρήστη GEORGEXX1

    Εγγραφή
    01-12-2009
    Μηνύματα
    2.468
    Προεπιλογή
    ησουν κατατοπιστικοτατος και σε ευχαριστω πολυ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-03-11 00:33 #18
    Talking
    Το ίδιο ποδήλατο έχω και εγώ από το ίδιο μαγαζί λειτουργεί με αλυσίδα και είναι πολύ παλούκι όσο αναφορά την χρήση τού καμιά σχέση με τα απλά ποδήλατα τα ηλεκτρομαγνητικά ''δεν κάνω διαφήμιση η οτιδήποτε τέτοιο απλά λέω την γνώμη μου''!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12