Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 05-07-10 13:02 #1
    Προεπιλογή Απωλεια πολλων κιλων - Προγραμμα
    Καλημερα σε ολους , ειμαι καινουριος στο Forum (αν και εχω διαβασει πολλα απο τα αρθρα σας ειναι πρωτη φορα που κανω post).

    Θα ηθελα τη γνωμη σας για ενα προγραμμα απωλειας βαρους σωστα και χωρις να καταστρεψω το δερμα μου και τους μυες μου.

    Συνοπτικα να σας ενημερωσω οτι ειμαι 24 ετων , 1,88 με 163kg (το ξερω οτι εχει χτυπησει κοκκινο ) Παντοτε γυμναζομουν και κρατουσα το σωμα μου τοσο σε πολυ καλη φυσικη κατασταση οσο και σε ιδανικο βαρος , ημουν παντα αναμεσα σε 82-88kg και αρκετα γυμνασμενος , αλλα η κατασταση ξεφυγε οταν ειχα ενα ατυχημα και εμεινα εκτος προπονησεων για περιπου ενα χρονο , δυστηχως αρχισα να τρωο πολλα προχειρα γευματα και Delivery με αποτελεσμα να παρω πολλα και "κακα" κιλα με τον ορο κακα ενοω λιπος.

    Θελω να ξαναρχισω μια προσπαθεια και να επαναφερω το σωμα μου καταρχιν σε φυσιολογικα επιπεδα και στη συνεχεια οσο καλυτερα μπορεσω. Θα ηθελα μερικες συμβουλες σχετικα με το προγραμμα μου και τη διατροφη που θα μου προτεινατε να ακολουθησω , εχω αρκετες γνωσεις σχετικα γιατι πριν το ατυχημα ασχολιομουν για 12 χρονια με τη γυμναστικη και αλλα 7 με τη διατροφη , αλλα δεν εχω εμπειρια σε απωλεια τοσο πολλων κιλων. Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-07-10 13:12 #2
    Προεπιλογή
    Γεια σου.

    Καταρχας μην αγχωνεσαι εχουμε και παραδειγματα παιδιων εδω μεσα που εχουν χασει τοσα κιλα και παραπανω και ειναι μια χαρα.
    Η ταπεινη μου γνωμη ειναι στα κιλα που εφτασες τωρα δεν χρειαζεται καμια 'ψαγμενη' διατροφη καθαρισε απλα οσο μπορεις τις τροφες σου και τρωγε αν σε βολευει ανα τρεις ωρες.Βγαλε απο το μυαλο σου την διαιτα αυτη καθε αυτη κανε καθαρη διατροφη να μην χανεις πολλα κιλα την εβδομαδα για να μην επελθει χαλαρωση του δερματος.

    Απο πρωτεινη προτιμησε,κοτοπουλο στηθος.ασπαραδια αυγων,μοσχαρι απαχο,γαλοπουλα.τυρι κοτατζ

    Απο υδατανθρακες,ρυζι μαυρο,γλυκοπατατες,ψωμι ολικης.

    Ειναι καποιοι γενικοι κανονες που ισως σε βοηθησουν.
    Φυσικοθεραπεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-07-10 13:37 #3
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου , ξεχασα να πω οτι εδω και 6 μηνες προσπαθω με διαφορες μεθοδους απωλειας κιλων οπως τεστ δυσανεξοιας και μαλιστα ενας διατροφολογος δοκιμασε μια παραλαγη της διαιτας Adkins με αποτελεσμα ομως να ανεβει αρκετα το ουρικο μου οξυ λογο των προτεινων . Αυτη τη στιγμη παιρνω χαπι για τη ρυθμιση του και ελπιζω με μια προσεγμενη διατροφη να μην εχω προβλημα , θα μπορουσες να μου πεις πως να μοιρασω τα γευματα στη μερα ? φρουτα επιτρεπονται ? πρωτεινη πριν η μετα το γυμναστηριο και συνδυασμενη με υδατ η οχι ? ( το να τρωω καθε 3 ωρες ειναι εφικτο και το πραγματοποιω ηδη )

    Ενδυκτικα να σου πω το προγραμμα μιας μερας μου διατροφικα:

    η Μερα μου ξεκιναει στις 6 καταρχιν οπου εχω ως πρωινο
    1 μπωλ με δημητριακα ολικης αλεσεως και γαλα 1% και 2 κουταλιες ροφημα πρωτεινης (ειναι απο φαρμακειο Συγγνωμη αν δεν επρεπε να πω τη μαρκα αλλα δεν ειναι ακριβως πρωτεινη αλλα συμπληρωμα διατροφης και θα ηθελα γνωμες αν καποιος το εχει δοκιμασει λεγεται Prevent Premium )

    Στις 9 τρωω ενα τοστ με ψωμι ολικης και 2 φετες γαλοπουλα 1 κασερι 10% λιπαρα

    Στις 12:30 - 13:00 ειναι το κυριο γευμα μου που αποτελειται συνηθως απο Κοτοπουλο (3 φορες τη βδομαδα ) Μοσχαρισια μπριζολα χωρις λιπος (2 Φορες τη βδομαδα) Τονο (2 Φορες τη βδομαδα) περιπου στα 200 γρ. και συνοδευεται απο σαλατα αναμεικτη ντοματα / μαρουλι / αγγουρι περιπου στα 200γρ παλι με λιγο ελαιολαδο (1 +1/2 κουταλια σουπας ) (Χωρις προσθηκη αλατιου)

    Στις 15:30 ειναι η προπονηση μου για περιπου 1.30 - 2 ωρες (10 λεπτα ζεσταμα - 30 λεπτα ασκησεις με οργανα (στηθος δικεφαλα - πλατη τρικεφαλα - ποδια ωμους) - 10 λεπτα διατασεις στις μυικες ομαδες που ειχα ασκησει - 45 λεπτα διαδρομο για αποθεραπεια ) Δευτερα - Τεταρτη - Παρασκευη και Τριτη + Πεμπτη μονο Διαδρομο και ποδηλατο απο 30 λεπτα το καθενα και μερικους κυλιακους - ραχιαιους.

    Στις 17:30-18:00 πινω ενα ροφημα απο το πρωτεινουχο συμπληρωμα διατροφης που ανεφερα πριν + καπιο φρουτο (καρπουζι / πεπονι κυριως αυτη την εποχη )

    Στις 20:00 ενα γευμα ιδιο με το μεσημεριανο σε 2/3 της μεσημεριανης ποσοτητας

    Σας ευχαριστω για το χρονο σας και τη βοηθεια
    Απάντηση με παράθεση