Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 44
  1. 06-07-10 17:15 #16
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    γιατι πάντα θα πρεπει να παρατίθεται μια επιστημονική ερεύνα για πραγματα αυτονόητα?!
    δεν ειναι μύθος το οιδιπόδειο σύμπλεγμα, ειναι πραγματικότητα άσχετα αν οι περισσότεροι δεν παραδέχονται πως ισχύει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-07-10 17:19 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σε παρακαλέσω θερμά να μην αλλάζεις το νόημα των ποστ μου , δεν μίλησα για σχιζοφρένεια αλλά για κατάθλιψη και την συνταγογράφηση ψυχότροπων ουσιών , όσοι είναι σχιζοφρενείς δεν είναι απαραίτητα καταθλιπτικοί και όσοι είναι καταθλιπτικοί δεν είναι απαραίτητα σχιζοφρενείς.

    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ!! Η σχιζοφρενεια ειναι ψυχικη διαταραχη (ψυχωση) ενω η καταθλιψη συναισθηματικη διαταραχη.
    Ειμαι στον χωρο ( επαγγελματιας ψυχικης υγειας-κοινωνικος λειτουργος) , πιστεψτε με τα φαρμακα σε πολλες περιπτωσεις βοηθουν αρκετα..αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ..ειναι και αλλα που χρειαζονται οπως ψυχολογικη και κοινωνικη στηριξη...
    Το φαρμακο θα μειωση τα συμπτωματα ,αλλο φαρμακο ειναι για την διαθεση και αλλο για το παραληρημα κ.τ.λ.
    Η ψυχιατρικη πριν μερικες δεκαετιες ηταν μεσαιωνικη...ομως υπαρχουν τωρα υπαρχουν ανθρωποι που κανουν φιλοτιμες προσπαθειες για να αλλαξουν τα πραγματα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-07-10 17:24 #18
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SPY Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ!! Η σχιζοφρενεια ειναι ψυχικη διαταραχη (ψυχωση) ενω η καταθλιψη συναισθηματικη διαταραχη.
    Ειμαι στον χωρο ( επαγγελματιας ψυχικης υγειας-κοινωνικος λειτουργος) , πιστεψτε με τα φαρμακα σε πολλες περιπτωσεις βοηθουν αρκετα..αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ..ειναι και αλλα που χρειαζονται οπως ψυχολογικη και κοινωνικη στηριξη...
    Το φαρμακο θα μειωση τα συμπτωματα ,αλλο φαρμακο ειναι για την διαθεση και αλλο για το παραληρημα κ.τ.λ.
    Η ψυχιατρικη πριν μερικες δεκαετιες ηταν μεσαιωνικη...ομως υπαρχουν τωρα υπαρχουν ανθρωποι που κανουν φιλοτιμες προσπαθειες για να αλλαξουν τα πραγματα...
    Αν γίνεται θα ήθελα να τοποθετηθείς και περί οιδιπόδειου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-07-10 17:28 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι πάντα θα πρεπει να παρατίθεται μια επιστημονική ερεύνα για πραγματα αυτονόητα?!
    δεν ειναι μύθος το οιδιπόδειο σύμπλεγμα, ειναι πραγματικότητα άσχετα αν οι περισσότεροι δεν παραδέχονται πως ισχύει.
    Προσωπικα παραδεχομαι οτι o Freud εχει μια προσφορα .Ασχοληθηκε και με την ερμηνεια ονειρων,τωρα κατα ποσο τα αποδεχεται καποιος αυτο ειναι αλλο..
    Στην παροδο των χρονων βγηκαν και αλλες σχολες εκτος του Φρουντ( ψυχαναλύση)
    μεταξυ μας ευτυχως lol!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-07-10 17:30 #20
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι πάντα θα πρεπει να παρατίθεται μια επιστημονική ερεύνα για πραγματα αυτονόητα?!
    δεν ειναι μύθος το οιδιπόδειο σύμπλεγμα, ειναι πραγματικότητα άσχετα αν οι περισσότεροι δεν παραδέχονται πως ισχύει.
    Αν το forum έιναι αντι-επιστημονικό μπορώ να αποσυρθώ από την κουβέντα. Προσωπικά δεν θεωρώ τίποτα αυτονόητο , αποδείξεις και τεκμηρίωση σε ότι λέμε είναι πάντα χρήσιμες. Εκτός και αν είμαστε όλοι τόσο αυτόφωτοι που δεν χρειαζόμαστε τις επιστημονικές έρευνες σε μία κουβέντα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-07-10 17:32 #21
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SPY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικα παραδεχομαι οτι o Freud εχει μια προσφορα .Ασχοληθηκε και με την ερμηνεια ονειρων,τωρα κατα ποσο τα αποδεχεται καποιος αυτο ειναι αλλο..
    Στην παροδο των χρονων βγηκαν και αλλες σχολες εκτος του Φρουντ( ψυχαναλύση)
    μεταξυ μας ευτυχως lol!!!
    η ερευνα του φρουντ για το οιδιπόδειο σύμπλεγμα σε όνειρα βασίστηκε? η καλύτερα μονο σε ονειρα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-07-10 17:40 #22
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το forum έιναι αντι-επιστημονικό μπορώ να αποσυρθώ από την κουβέντα. Προσωπικά δεν θεωρώ τίποτα αυτονόητο , αποδείξεις και τεκμηρίωση σε ότι λέμε είναι πάντα χρήσιμες. Εκτός και αν είμαστε όλοι τόσο αυτόφωτοι που δεν χρειαζόμαστε τις επιστημονικές έρευνες σε μία κουβέντα.
    δεν ειπε κανένας αυτο Andrikos, εφόσον είναι κόσμια μια αντιπαράθεση ο καθένας παραθέτει τις απόψεις του, είτε ειναι απο επιστημονικές έρευνες είτε απο προσωπικές εμπειρίες η και τα δυο μαζί, κανένα πρόβλημα.
    εγω δεν κρύβω πως ειμαι λιγο αντίθετος στις επιστημονικές έρευνες οσον αφορα τουλάχιστον το ββ γιατι πολλές φόρες η μια αναιρεί την αλλη και ετσι έπαψα να ασχολούμαι, αυτο ομως δε σημαίνει πως ειναι ολες λάθος η δε θέλουμε να παρατίθενται στο φορουμ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-07-10 17:57 #23
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειπε κανένας αυτο Andrikos, εφόσον είναι κόσμια μια αντιπαράθεση ο καθένας παραθέτει τις απόψεις του, είτε ειναι απο επιστημονικές έρευνες είτε απο προσωπικές εμπειρίες η και τα δυο μαζί, κανένα πρόβλημα.
    εγω δεν κρύβω πως ειμαι λιγο αντίθετος στις επιστημονικές έρευνες οσον αφορα τουλάχιστον το ββ γιατι πολλές φόρες η μια αναιρεί την αλλη και ετσι έπαψα να ασχολούμαι, αυτο ομως δε σημαίνει πως ειναι ολες λάθος η δε θέλουμε να παρατίθενται στο φορουμ.
    Μιας και το έθεσες , μπορώ να σε καταλάβω στο θέμα αυτό γιατί η παρουσίαση της επιστήμης από τα Μ.Μ.Ε είναι κωμικοτραγική, συνήθως οι έρευνες που κάνουν για χαρτί τουαλέτας παρουσιάζονται από τα Μ.Μ.Ε. Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως αυτό που εγώ φέρνω στην κουβέντα δεν έχει να κάνει με αυτό που έχεις στο μυαλό. Επίσης το να διαβάζουμε επιστημονικές έρευνες δε μας κάνει καλύτερους απαραίτητα ή με περισσότερες γνώσεις από τους συνομιλητές μας, ενδεχομένως βοηθά να βγάλουμε ένα συμπέρασμα που προσεγγίζει την αλήθεια χωρίς όμως να μπορεί να προεξοφλήσει κάτι παρόλα αυτά- όπως και το αντίστροφο φυσικά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-07-10 18:04 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SPY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικα παραδεχομαι οτι o Freud εχει μια προσφορα .Ασχοληθηκε και με την ερμηνεια ονειρων,τωρα κατα ποσο τα αποδεχεται καποιος αυτο ειναι αλλο..
    Στην παροδο των χρονων βγηκαν και αλλες σχολες εκτος του Φρουντ( ψυχαναλύση)
    μεταξυ μας ευτυχως lol!!!


    * Αndriko: καταρχην δεν εχω εκπαιδευσει ψυχαναλυτικης κατευθυνσης ( ευτυχως lol)
    Συνοπτικα ,το Οιδιποδιο για οσα γνωριζω μιλαει για την σεξουαλικοτητα του παιδιου προς τον γονεα του αντιθετου φυλου .το αναφερει σαν μια φαση της ζωης του οπου αν παραταθει θα υπαρχει problem..προσωπικα την ψυχαναλυση δεν την εχω,...
    Ο τροπος που δουλευει η ψυχαναλυση μπορει να σου δωσει καποιες πληροφοριες και εχει ενα ενδιαφερον η θεωρια του περι libido αλλα μεχρι εκει ...
    Πιστευω σε πρακτικο επιπεδο ,στην καθημερινοτητα δεν παιρνεις αμεσα βοηθεια ,ειναι χρονοβορα..
    Αρα για εμενα το να δεχτω το οιδιοποδειο και τιποτα αλλο ειναι μια "αγκυλωση " - κολλημα ..
    * Κaterini¨απο οσο ξερω δεν εχει σχεση το οιδιποδειο με την ερμηνεια ονειρων.
    το οιδιποδειο ( απο Οιδιποδα >τραγωδια) ας πουμε ειναι μια προσπαθεια ερμηνειας της συμπεριφορας των παιδιων..σε συγκ. ηλικιες. Η ερμηνεια ονειρων και υπνωση που εκανε αλλο φρουτο...
    Ο καθενας οτι κραταει οτι πιστευει ...
    Μπραβο ομως ,πιστευω λιγο "ψαξιμο " καλό ειναι..και θελει και μαγκια ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-07-10 18:12 #25
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SPY Εμφάνιση μηνυμάτων
    * Κaterini¨απο οσο ξερω δεν εχει σχεση το οιδιποδειο με την ερμηνεια ονειρων.
    το οιδιποδειο ( απο Οιδιποδα >τραγωδια) ας πουμε ειναι μια προσπαθεια ερμηνειας της συμπεριφορας των παιδιων..σε συγκ. ηλικιες.
    ναι αυτο ειναι αλλα πριν απο αυτα που έγραψες έβγαινε το νόημα πως η ερευνα του φρουντ για το οιδιπόδειο βασίστηκε σε μελέτη ονείρων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-07-10 18:12 #26
    Banned
    Εγγραφή
    11-08-2008
    Μηνύματα
    2.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    manos επειδή τα ποστ σε τέτοια θέματα χρίζουν τεκμηρίωσης θα ήθελα να δώσεις μία παραπομπή σε έρευνα δημοσιευμένη σε επιστημονική εφημερίδα ψυχολογίας για το οιδιπόδειο σύμπλεγμα.Ευχαριστώ.
    Καλα να σου πω μην μου το γυρνας στο καλαματιανο τωρα γιατι γινεσε ροκ .Αν νομιζεις οτι μπορεις να καταριψεις εστω τον φρουντ τοτε ασε το bodybuilding η οτι αλλο κανε και φτιαξε τις δικες σου θωριες και βγαλε εκατομυρια.Το οιδοιποδειο ειναι η στιγμη που ξυπνανε τα σεξουαλικα ενστικτα στον ανθρωπο και το πρωτο θηλυκο που εχεις απεναντι σου ποιο ειναι η μανα σου.Ασυνειδητα λοιπον ερωτευεσε την μανα σου κτλ.Αν αυτη η σχεση δεν ειναι υγιης και η μανα την συντηρει με νταντεμα κτλ τα προβληματα ειναι τεραστια στην συνεχεια.Τεσπα εισαι απο τα ατομα που το σορρυ εκανα λαθος δεν υπαρχει στο λεξιλογιο σου και βαριεμαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-07-10 18:15 #27
    Banned
    Εγγραφή
    11-08-2008
    Μηνύματα
    2.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SPY Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ!! Η σχιζοφρενεια ειναι ψυχικη διαταραχη (ψυχωση) ενω η καταθλιψη συναισθηματικη διαταραχη.
    Ειμαι στον χωρο ( επαγγελματιας ψυχικης υγειας-κοινωνικος λειτουργος) , πιστεψτε με τα φαρμακα σε πολλες περιπτωσεις βοηθουν αρκετα..αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ..ειναι και αλλα που χρειαζονται οπως ψυχολογικη και κοινωνικη στηριξη...
    Το φαρμακο θα μειωση τα συμπτωματα ,αλλο φαρμακο ειναι για την διαθεση και αλλο για το παραληρημα κ.τ.λ.
    Η ψυχιατρικη πριν μερικες δεκαετιες ηταν μεσαιωνικη...ομως υπαρχουν τωρα υπαρχουν ανθρωποι που κανουν φιλοτιμες προσπαθειες για να αλλαξουν τα πραγματα...
    Σορρυ αλλα σαν επαγγελματιας θα επρεπε να ξερεις οτι η καταθλιψη μερικες φορες ειναι βιολογικος παραγοντας ελειψη σεροτονινης ανισοροπια ορμονων κτλ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-07-10 18:31 #28
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manos_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σορρυ αλλα σαν επαγγελματιας θα επρεπε να ξερεις οτι η καταθλιψη μερικες φορες ειναι βιολογικος παραγοντας ελειψη σεροτονινης ανισοροπια ορμονων κτλ.

    Μα δεν διαφωνω σε αυτο!! Γενικοτερα για την καταθλιψη αλλα και τις ψυχωσεις ειναι πολλαπλοι οι παραγοντες. Και βιολογικοι ,σεροτονινη -ντοπαμινη ομως και κοινωνικοι -ψυχολογικοι και γενικοτερα προσωπικοτητας π.χ την ανοχη του ατομου στις ματαιωσεις ( δηλ στα πιτακια που εφαγε στην ζωη του)
    ΚΑΙ μια που το αναφερες η καταθλιψη "φοριεται" πολυ στους καιρους μας...
    βλεπε ρυθμους ζωης ,στρες και αλλα ...ολα λειτουργουν αθροιστικα φιλε μου..τα παντα ειναι αλυσιδα..
    Θελω να πσιτευω στην Ελλαδα τα πραγματα ισως να ειναι καλυτερα... αλλη μορφη κοινωνιας -οικογενειας , υπαρχουν φιλιες που ολα αυτα και αλλα οπως και να εχει βοηθουν..
    ααααα να βαλουμε μεσα και την γυμναστικη που ειπε και ο Αndrikos αφου και αυτη παιζει τον ρολο της ,ενα καλο αγχωλιτικο ( ενδορφινες)
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-07-10 18:35 #29
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manos_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα να σου πω μην μου το γυρνας στο καλαματιανο τωρα γιατι γινεσε ροκ .Αν νομιζεις οτι μπορεις να καταριψεις εστω τον φρουντ τοτε ασε το bodybuilding η οτι αλλο κανε και φτιαξε τις δικες σου θωριες και βγαλε εκατομυρια.Το οιδοιποδειο ειναι η στιγμη που ξυπνανε τα σεξουαλικα ενστικτα στον ανθρωπο και το πρωτο θηλυκο που εχεις απεναντι σου ποιο ειναι η μανα σου.Ασυνειδητα λοιπον ερωτευεσε την μανα σου κτλ.Αν αυτη η σχεση δεν ειναι υγιης και η μανα την συντηρει με νταντεμα κτλ τα προβληματα ειναι τεραστια στην συνεχεια.Τεσπα εισαι απο τα ατομα που το σορρυ εκανα λαθος δεν υπαρχει στο λεξιλογιο σου και βαριεμαι.

    Πω τι νεύρα είναι αυτά Φίλε μου πόσων χρόνων είσαι και δεν μπορείς να κάνεις μια κουβέντα χωρίς υστερία ; Εγώ δεν μπαίνω εδώ για να τσακωθώ.
    Λοιπόν μπορείς να μιλάς για τον εαυτό σου , εγώ την μαμά μου την αγαπάω αλλά δεν την έχω ερωτευτεί.

    Για να κλείσω την συζήτηση περί Freud ένα προτεινόμενο πανεπιστημιακό βιβλίο για εισαγωγή στην Ψυχολογία είναι των Wade και Tavris του 2008 , έχει γύρω στις 700 σελίδες , μόνο στις 15 γίνεται αναφορά στον Freud και σε κάποιες κριτικάρεται . Ο καθηγητής Εφαρμοσμένης Ψυχολογίας Keith Stanovich στο πανεπιστήμιο του Τορόντο λέει χαρακτηριστικά " η δουλειά του Freud μπορεί να γίνει σημαντικό εμπόδιο στην μελέτη της σύγχρονης ψυχολογίας."
    Το link για την συνέντευξη εδώ.

    http://jamiehalesblog.blogspot.com/2...ut-modern.html

    Δεν θα επανέλθω στο τόπικ εκτός και αν υπάρχει αντίλογος με ουσία και όχι ατάκες σε στυλ "θα του την πω άσχημα αυτού του Αντρίκου να με θυμάται που τόλμησε να αμφισβητήσει τον Φρόιντ" . My 2 cents ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andrikos : 06-07-10 στις 18:38
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-07-10 18:37 #30
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αυτο ειναι αλλα πριν απο αυτα που έγραψες έβγαινε το νόημα πως η ερευνα του φρουντ για το οιδιπόδειο βασίστηκε σε μελέτη ονείρων.

    Νομιζω εγραψα οτι ασχοληθηκε ΚΑΙ ΜΕ την ερμηνεια των ονειρων...
    και να σε μπερδεψε..απλα το αναφερα γιατι ειναι πολυ γνωστος και για αυτο ( ερμηνεια ονειρων )
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία