Σελίδα 1 από 30 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 436
  1. 30-01-09 03:06 #1
    Προεπιλογή Γάλα για μεταπροπονητική διατροφή και όχι μονο ...
    Το γαλα τι λεει για μετα την προπονηση? εχω διαβασει διαφορα αλλου το παρουσιαζουν ως τελειο αλλου το αντιθετο.....
    εδω και 1-2 εβδομαδες μου χει τελειωσει η whey και πινω γαλα, δεν εχω δει καποια διαφορα.....
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-01-09 03:27 #2
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    έχει συζητηθεί εκτενώς. έκανες search? τι διαφορά περίμενες να δεις ρε?
    τι γάλα και πόσο πίνεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-01-09 03:42 #3
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-01-09 03:59 #4
    Το avatar του χρήστη tezaman

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.638
    Προεπιλογή
    απο τότε που διάβασα σε έρευνα ότι υπάρχει καλύτερη συνολική αφορόφιση της πρωτεΐνης όταν συνδυαστεί γ whey με καζεΐνη δεν το έχω βγάλει απο το μεταπροπονιτικό αυστηρός να είναι 0% όμως
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-01-09 04:18 #5
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    στο μεταπροπονητικο μετραει κ η ταχυτητα απορρόφησης σωστα;
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 30-01-09 04:25 #6
    Το avatar του χρήστη tezaman

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.638
    Προεπιλογή
    φυσικά, γιαυτό μιλάμε για 0% γάλα

    τώρα αν κατεβαίνει σε αγώνες το παιδί και τον ενδιαφέρει το θόλωμα καλύτερα νερό
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 30-01-09 04:26 #7
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    εκτος το οτι με το 0% δεν παιρνεις καθολου ασβεστιο η ταχυτητα δεν εινια μονο συναρτηση του λιπους αλλα κ της καζεινης
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 30-01-09 04:36 #8
    Το avatar του χρήστη tezaman

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.638
    Προεπιλογή
    εδώ είσαι λάθος gust, η καζεΐνη δεν επηρεάζει την απορρόφηση της whey, πρώτα απορροφάτε η whey στο στομάχι και μετά ποιάνει δουλειά η καζείνη

    όσο για το ασβέστιο έχουμε ψιλοκατασταλάξει με τον σλέιν ότι είναι μύθος το : τρώτε γαλακτοκομικά να πάρετε ασβέστιο
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 30-01-09 04:44 #9
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    όντως το ασβέστιο απο τη διατροφή μας πάει κατά κύριο λόγω ανεκμετάλλευτο. άσχετο με άυτό όμως δε θα πρέπει να είναι το κύριο μας μέλημα το ασβέστιο στο μεταπροπονητικό. αν και το ασβέστιο της τροφής παίζει άλλο ρολο σαν ιόντα κλπ αλλού.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 30-01-09 09:40 #10
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Το γάλα μεταπροπονητικά μπορεί να είναι ικανοποιητικό, αλλά δεν είναι το βέλτιστο.

    Απο την άλλη, το γάλα δεν είναι καλή επιλογή τροφής, θα πρέπει να αποφευγεται.

    Εγω είμαι κατα των γαλακτοκομικών (εκτός απο το στραγγιστό γιαούρτι).
    Για μετα την προπόνηση δεν θα το συνιστούσα.

    Όποιος θέλει και καζεΐνη στο μεταπροπονητικό για κάποιους λόγους, ας την πάρει σε μορφή συμπληρώματος.

    Απόψεις που ασπάζομαι
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 30-01-09 12:51 #11
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tezaman
    εδώ είσαι λάθος gust, η καζεΐνη δεν επηρεάζει την απορρόφηση της whey, πρώτα απορροφάτε η whey στο στομάχι και μετά ποιάνει δουλειά η καζείνη
    για το πρώτο οταν ειπα ''η ταχυτητα δεν εινια μονο συναρτηση του λιπους αλλα κ της καζεινης'' εννοούσα ότι πέρα απο το θέμα απορρόφησης (που μου λες πάλι ώς απάντηση παραπάνω) εινια κ η ταχύττηα απορρόφησης που πρέπει να μας απασχολει οπότε γιατι η καζεινη του γάλακτος να θεωρείτε το βέλτιστο;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tezaman
    όσο για το ασβέστιο έχουμε ψιλοκατασταλάξει με τον σλέιν ότι είναι μύθος το : τρώτε γαλακτοκομικά να πάρετε ασβέστιο
    για στειλε μου link να διαβάσω οποτε μπορεις
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 30-01-09 14:21 #12
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tezaman
    εδώ είσαι λάθος gust, η καζεΐνη δεν επηρεάζει την απορρόφηση της whey, πρώτα απορροφάτε η whey στο στομάχι και μετά ποιάνει δουλειά η καζείνη
    Πράγματι έτσι λένε, αλλά.....
    Και φαντάζομαι ότι και αυτό ήθελε να εννοήσει και ο Gaturbiner,
    μετα απο προπόνηση στοχεύεις να πάρεις κάποια ποσότητα πρωτεΐνης, π.χ. 40γρ.
    Αν πάρεις τα μισα σε whey ή εύκολα απορροφήσιμη άλλη πρωτεΐνη, και τα άλλα μισά γρ απο καζεΐνη που θα περιμένουν να απορροφηθούν αργότερα και χωρις να επιρρεάσουν την απορρόφηση των γρηγορων πρωτεΐνων όπως λένε, τι κερδίζεις?
    Θα πάρεις μετα απο προπόνηση και άμμεσα (αφου δεν θα επιρρεαστούν) 20γρ μόνο και τα άλλα 20 αργότερα.
    Αυτό δεν είναι το βέλτιστο για μένα.
    Σε άλλη περίπτωση θα πρέπει να παρεις 40γρ γρηγορων και μαζί και κάποια καζεΐνης που για να έχουν "νόημα" θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 20γρ.
    Αυτό όμως είναι κάπως πιό άβολο ή δύσκολο να το κάνεις, ισως πεφτει πολυ η ποσότητα κλπ, αλλά και δεν χρειάζεται απαραίτητα.
    Θα ηταν καλύτερα να πάρεις αυτό το mix αργότερα ή σε κάποιο άλλο γεύμα, μιας και αμέσως μετα την προπόνηση θα ήθελες 40γρ και "γρήγορης" πρωτεΐνης.
    Εκτός κι αν σκοπεύει να μην ξαναφάει μετά για την ιδια μέρα, αλλά θα πρέπει να είναι μεγάλη η ποσότητα.

    Φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι εννοώ, για αυτό ειπα και πριν, ότι μπορει να είναι ικανοποιητικό αλλά δεν είναι βέλτιστο.

    Απο την άλλη, αν κάποιος στηριχθεί απο πρωτεΐνες μόνο σε Γάλα μεταπροπονητικά, και θέλει 35-40γρ πρωτεΐνης, θα πρέπει να πιεί 1 λίτρο.
    Και βασει των παραπάνω, επειδή περιέχει και καζεΐνη, η οποία θα απορρογηθει αργότερα, ενω αυτός ο κάποιος θα θέλει άμμεσα τα 35-40γρ, τότε θα πρέπει να πιεί κάτι παρπάνω απο 1 λίτρο και κάτι, ίσως 1,5 ή κοντα 2.

    Άσε που το γάλα πέρα απο τις πρωτεΐνες του, έχει και κάποια αρνητικά, όπως προβλήματα χωνεψης σε μερικούς ή στους περισσοτέρους αν θέλετε (δεν είναι μόνο η δυσανεξία στη λακτόζη), δημιουργία φλεμάτων στο στομάχι, δημιουργία κατακρατησης υποδορείων νερών, κι άλλα.

    Δεν προτείνω το γάλα σε μια διατροφή, εκτός απο μερικές πολυ σπάνιες περιπτώσεις.
    Παρόλα αυτά, όσοι το θέλουν, τουλάχιστον ας περιοριστούν σε κατανάλωσή του εκτός γευματων γυρω απο την προπόνηση, ειδικά άμμεσα μεταπροπονητικά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 30-01-09 14:50 #13
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    +η καζεινη ειναι ποιο ακριβη απο την whey
    Αν και εχω δει κατι ερευνες που λενε οτι και 50 γραμ σε γευμα καζεινη δεν εχει προβλημα αποροφησης ενω η whey για αξιοποιηση παει 10/ωρα
    Ενταξη λεπτομερειες αν θελεις τους πιστευεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 30-01-09 17:17 #14
    Το avatar του χρήστη tezaman

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.638
    Προεπιλογή
    όταν λέω γάλα στο μεταπροπονιτικό γεύμα εννοώ πάντα με την whey μας,
    δεν θα το πρότεινα να το πιεί κάποιος σκέτο μεταπροπονιτικά γιατί όπως λέει και ο brawny θα χρειαζότανε μια πολύ μεγάλη ποσότητα μιας και αποτελείτε μόνο απο 20% γρήγορης προτείνεις.

    αρκετός κόσμος έχει προβλήματα με την κατανάλωση γαλακτοκομικών όπως φουσκώματα και καούρες στο στομάχι, γιαυτούς θα πρότεινα να αποφεύγετε,
    για εμένα που απο πιτσιρικάς έπινα 2-3 λίτρα γάλα την ημέρα χωρίς πρόβλημα
    πλέον μου έχει γίνει εθισμός μιας και η κατακράτηση υποδόριων υγρών δεν με ενδιαφέρει και πολύ δεν έχω κανένα λόγο να μην βάλω 400ml γάλατος 0% μεταπροπονικά, γιατί εκτός απο ότι μου αρέσει πολύ η γεύση που δίνει το γάλα σε σύγκριση με το νερό έχω διαβάσει και αρκετές έρευνες για την συμβολή των γαλακτοκομικών στην υγεία μας + αυτό που είπα ποιο πάνω ότι αν συνδυαστεί η whey με την καζεΐνη σε ένα σημίο αν θυμάμαι καλά τον 4ων ωρών η έρευνα έδειξε πως υπήρξε καλύτερη συνολική απορρόφηση της πρωτεΐνης απο τους σώμα σε σχέση με το γκρούπ που ίπιε σκέτη whey και σκέτη καζείνη

    πραγματικά απο την στιγμή που δεν με ενδιαφέρει να κατέβω σε αγώνες δεν βλέπω κανένα λόγο να μην βάλω αυτά τα 400μλ γάλα μεταπροπονιτικά
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 30-01-09 20:23 #15
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Και μένα δε με ενδιαφέρουν οι αγώνες, παρόλα αυτά δεν πίνω γάλα.
    Και εγω όπως και εσυ όμως (έτσι θελω να πιστεύω ότι είναι και για σένα), μας ενδιαφέρει το βέλτιστο παρα το ικανοποιητικό, ειδικά αν το κάνουμε και για τον εαυτό μας και όχι για συγκρίσεις στη σκηνή.

    Μου έρχεται κάπως απο τη μιά μεριά να σε ενδιαφέρει η καλύτερη συνολική απορρόφηση όπως ειπες σε αυτα που ανέφερες, και απο την άλλη να μην σε ενδιαφέρει το θόλωμα κλπ.

    Όπως είπα και σε άλλο τόπικ (βλέπε σπιρουλίνα), ακόμη κι αν κάτι έχει κάτι πολύ καλό, αλλά συγχρόνως και άλλα κακά, δεν θα το προτιμούσα.

    Τεσπα, ο καθενας κάνει τις επιλογές του.
    Εγω βασίζομαι περισσότερο σε εμπειρίες μου παρα σε επιστημονικές έρευνες, εκτός κι αν δεν έχω εμπειρίες σε κάτι.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 30 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία