Θέμα: Σόγια

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 24
  1. 04-04-07 21:19 #1
    Προεπιλογή Σόγια
    Παιδια τι γνωμη εχετε για τη σογια?Πριν λιγο εφαγα και εχει πολυ καλη γευση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-04-07 21:28 #2
    Το avatar του χρήστη Teo70

    Εγγραφή
    07-03-2007
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    154
    Προεπιλογή
    Δεν είμαι ειδικός αλλά κάπου έχω διαβάσει ότι έχει αυξημένα φυτοοιστρογόνα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-04-07 21:35 #3
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Γεύση καλή μπορει να έχει, αλλά για επιλογή τροφής για μποντυμπίλντιγκ δεν κάνει, απο άποψη πρωτεϊνών, διότι είναι φτωχή σε αυτές απο άποψη βιολογικής αξίας, αφου δεν είναι και ζωικής πηγής, αλλά ακούγεται ότι έχει και πολλά οιστρογόνα (γυναικίες ορμόνες).
    Δεν συγκρίνεται και δεν αντικαθιστά το κρέας, τα πουλερικά, τα ψάρια, τα αυγά και τα γαλακτοκομικά απο άποψη βιολογικής αξίας πρωτεϊνών.
    Και φυσικά δεν μπορει να προσφέρει και σε μυική ανάπτυξη, παρα μόνο απο άποψη ενέργειας, αλλά ενέργεια βρισκουμε κι αλλού και απο πιό καλές πηγές.

    Κατα την δική μου άποψη, γνώμη και γνώση μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-04-07 21:40 #4
    Προεπιλογή
    Καπου στο site διαβασα οτι ορισμενοι φοβουνται να το χρησιμοποιησουν ,γιατι εχουν ακουστει διαφορα για μεταλλαγμενα.Συμφωνα ομως με εναν οδηγο καταναλωτων που εχει εκδωσει η greenpeace ορισμενα προιοντα που περιεχουν σογια εχουν εγκριθει απο την ιδια.

    http://www.phys.uoa.gr/~nektar/scien...mers_guide.pdf

    Η αληθεια ειναι οτι φοβομουνα κι εγω λιγακι στην αρχη μεχρι που ανακαλυψα το συγκεκριμενο οδηγο καταναλωτων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-04-07 21:52 #5
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Εγω προτείνω τότε να δωσεις σημασία στα άλλα που είπα (σε αυτα περι αξίας και ποιότητας της σαν τροφή) και όχι αυτά που ακούγονται και σε κάνανε να φοβάσε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-04-07 22:07 #6
    Προεπιλογή
    Σε αυτα εδωσα σημασια απλα αναφερω και τον συγκεκριμενο οδηγο.Μπορει να φανει χρησιμος γενικα.Ασχολουμαι με γυμναστικη και διατροφη εδω και 2 χρονια κι εχω βαρεθει να τρωω ολο τα ιδια.Ειπα μηπως μπορουσα ,οχι να αντικαταστησω το κρεας,προς θεου,απλα να τρωω που και που κατι διαφορετικο το οποιο ομως να ναι υγιεινο και με μπολικες πρωτεινες!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-04-07 22:15 #7
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimbo
    Σε αυτα εδωσα σημασια απλα αναφερω και τον συγκεκριμενο οδηγο.Μπορει να φανει χρησιμος γενικα.Ασχολουμαι με γυμναστικη και διατροφη εδω και 2 χρονια κι εχω βαρεθει να τρωω ολο τα ιδια.Ειπα μηπως μπορουσα ,οχι να αντικαταστησω το κρεας,προς θεου,απλα να τρωω που και που κατι διαφορετικο το οποιο ομως να ναι υγιεινο και με μπολικες πρωτεινες!
    Nαι και βεβαια μπορεις έτσι που το θέτεις τωρα.
    Απλά καλό ειναι να κρατάς τα βασικά και αυτά που χρειάζονται κατα 80% και απο κει και πέρα και ανάλογα και την εποχή-περίοδο να τρως και κάτι άλλο.

    Σχετικά με τα φυτο-οιστρογόνα, κι απο αυτά να έχει, δεν νομίζω ότι θα πειράξει ή θα προκαλέσει κάτι με το που θα τρως που και που απο καμμιά φορά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 04-04-07 22:41 #8
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimbo
    Καπου στο site διαβασα οτι ορισμενοι φοβουνται να το χρησιμοποιησουν ,γιατι εχουν ακουστει διαφορα για μεταλλαγμενα.΄
    Ισχύει.. ότι δηλαδή υπάρχουν προιόντα μεταλλαγμένης σόγιας κ φυσικής. Στην περίπτωση που είναι φυσική υπάρχει πάντα ένα σηματάκι που λεει από GE Free αλλίως αν δεν λέει τίποτα ...

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-04-07 22:48 #9
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy
    αλλά ακούγεται ότι έχει και πολλά οιστρογόνα (γυναικίες ορμόνες).
    Ναι ισχύει για τα φυτοοιστρογόνα της σόγιας που μπορούν να επηρρεάσουν σε κάποιο βαθμό τις αντρικές ορμόνες, οπότε κ την θεωρούν καπως πιο ιδανική τροφή για τις γυναικές.

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-04-07 05:25 #10

    Εγγραφή
    12-01-2007
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    12
    Προεπιλογή
    Υπάρχει κάποια έρευνα που το υποστηρίζει αυτό..ή έτσι απλά διαδίδεται...?

    Και ρωτάω, γιατί ανθρώπινα οιστρογόνα αποκλύεται να έχει η σόγια... Ακόμη και στην μαγική περίπτωση που κάτι τέτοιο μπορούσε να συμβεί...η πέψη μας τα καταστρέφει όλα...άρα αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι πως αυτό το κάτι που περιέχει ανεβάζει τα οιστρογόνα μας .. Κάνω λάθος?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-04-07 15:36 #11
    Το avatar του χρήστη Teo70

    Εγγραφή
    07-03-2007
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    154
    Προεπιλογή
    Δεν έχει "ανθρώπινα" οιστρογόνα,αλλά φυτοοιστρογόνα που ανεβάζουν κατά κάποιο τρόπο την μικρή ποσότητα οιστρογόνων που έχουν οι άντρες. Αυτό έχει αποδειχθεί (σίγουρα στο ΝΕΤ θα υπάρχουν αναλύσεις γιά τη σόγια).Εγώ την αποφεύγω από τότε που διάβασα αυτές τις μελέτες για τη σόγια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-04-07 15:45 #12
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Teo70
    Δεν έχει "ανθρώπινα" οιστρογόνα,αλλά φυτοοιστρογόνα που ανεβάζουν κατά κάποιο τρόπο την μικρή ποσότητα οιστρογόνων που έχουν οι άντρες. Αυτό έχει αποδειχθεί (σίγουρα στο ΝΕΤ θα υπάρχουν αναλύσεις γιά τη σόγια).Εγώ την αποφεύγω από τότε που διάβασα αυτές τις μελέτες για τη σόγια.
    Mε κάλυψες πλήρως Τεο70.


    Yr δεν αναφέρθηκα ποτέ σε ανθρώπινα οιστρογόνα αλλα πρόσεξε τι έγραψα..


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gasturb
    Ναι ισχύει για τα φυτοοιστρογόνα της σόγιας που μπορούν να επηρρεάσουν σε κάποιο βαθμό τις αντρικές ορμόνες, οπότε κ την θεωρούν καπως πιο ιδανική τροφή για τις γυναικές.
    Όσο για τις έρευνες που ζητάς είναι περιττές κ χρονοβόρες, μία απλή χημικη ανάλυση του φυτού είναι αρκετή.

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 31-07-08 21:40 #13
    Προεπιλογή ασχημα νεα για την σογια
    Πάει έφυγε το αρθράκι , λόγω παραπόνων!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 31-07-08 22:19 #14
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    γενικα δεν τα λεει καλα η σογια ασε που ειναι και ακριβη κατι για οιστρογονα ακουσα ασε μακρια .
    ετσι και αλλιως καποιο ωφελος δεν εχει
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 01-08-08 00:23 #15
    Προεπιλογή
    ναι γνωστο ερευνες δειξαν πως η σογια εχει Dht blockers δηλαδη ουσια που σταματαει την ενωση
    τεστοστεστερονης με το ενζύμου που λέγεται 5Alpha και φτιαχνει την διυδροτεστοστερόνη ορμονη που κατα 96% καθαιτε στο τριχοθυλακια
    και μας ριχνει τα μαλλια
    περισσοτερη τεστο περισσοτερη συνενοση με το ενζυμο 5Alpha και περισσοτερη διυδροτεστοστερόνη
    πολυς κοσμος κυριως στο εξωτερικο περνει σογια για να τον βοηθισει με την τριχοπτωση μαζι με propecia H proscar (καταστολεις ορμονης)
    παρατηρητε πτωση λιμπιντος με τα εν λογο φαρμακα και με την σογια λογω αυτου που ανεφερα πιο πανω

    διαβαστε αν θελετε περισσοτερα στο http://www.freepatentsonline.com/EP1915997.html
    καπου μεσα λεει για την σογια

    isis σε βλεπω πολυ ενημερωμενω
    συγχαρητηρια πολυ καλο ποστ
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία