Θέμα: Βillys15's log

Σελίδα 1 από 45 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 668
  1. 04-04-07 23:28 #1
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή Βillys15's log
    Hi.Οπως σας υποσχεθηκα,θα δημιουργησω ενα log και θα το κανω update οσο συχνοτερα μπορω-σιγουρα παντως τις μερες προπονησης.

    Λοιπον,αρχιζω με το προγραμμα μου αρχικα.Μετα θα αρχισω τις σημειωσεις για επαναληψεις,κιλα κλπ,οι οποιες ξεκινουν απο αυριο που εχω gym.Στην ουσια νομιζω οτι περισσοτερο τα κιλα θα αναφερω,αφου οι επαναληψεις,τα σετ και οι ασκησεις θα μενουν ιδια.

    Δευτερα-Στηθος,Δικεφαλοι,Πηχεις
    Στηθος: πιεσεις επιπεδου παγκου 2χ15 ζεσταμα,8-6-6
    επιλινεις πιεσεις αλτηρων 2χ6
    πουλ-οβερ 3χ8-10

    Δικεφαλοι: καμψεις στραβομπαρας ορθιος 1χ15 ζεσταμα,3χ8
    καμψεις αυτοσυγκεντρωσης 2χ8

    Πηχεις: κανονικες καμψεις καρπου σε σπουπερσετ με αναποδες καμψεις καρπου 2χ8


    Τεταρτη-Πλατη,Τρικεφαλοι
    Πλατη: οπισθολαιμιες ελξεις τροχαλιας 2χ15 ζεσταμα,3χ8
    μονοζυγο 3χ10 (δεν μπορω να βγαλω κανονικες ελξεις αλλα προσπαθω και σιγα σιγα ελπιζω να το κανω κανονικα)
    κωπηλατικη με αλτηρα 3χ6

    Τρικεφαλοι: πιεσεις τροχαλιας 1χ15 ζεσταμα,3χ8
    γαλλικες ενος χεριου ορθιος 2χ8


    Παρασκευη-Ωμοι,Τραπεζιοι,Ποδια
    Ωμοι: εμπροσθολαιμιες πιεσεις σε μηχανημα 1χ15 ζεσταμα,3χ8
    πλαγιες εκτασεις ενος χεριου 2χ8

    Τραπεζιοι: ανασηκωσεις ωμων σε μηχανημα 3χ6

    Ποδια: Σκουωτ 2χ15 ζεσταμα,3-4χ8
    καμψεις ποδιων 2χ8


    Την προηγουμενη βδομαδα δοκιμασα να κανω αργα τις επαναληψεις.Το αποτελεσμα ηταν καλο πιασιμο στους μυς,το κακο ομως ειναι οτι δεν μπορω να ανεβαινω κιλα ευκολα,συν το οτι τις εκανα με πολυ λιγοτερα κιλα απ'οτι χρησιμοποιω.Ετσι ξαναρχισα να τις κανω με κανονικη ταχυτητα-ουτε αργα ουτε γρηγορα.

    Επισης θα προσπαθω να ανεβαζω κιλα ανα βδομαδα,αντε το πολυ ανα δυο.

    Αυτα μεχρι στιγμης...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-04-07 23:31 #2
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή Re: Bill's log
    Εκανες την αρχή ωραίος.. σε λίγο θα ανοίξε νέα ενότητα οπότε κ θα το μεταφέρω εκεί

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-04-07 23:32 #3
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Σωστος.Αυτο θα σου προτεινα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-04-07 23:45 #4
    Προεπιλογή
    Μπραβο Μπιλι!!Παντα καταγραφη!!Εγω γραφω τα παντα!Τι εφαγα τι ωρα το εγαγα πως αισθανομουν ψυχολογικα πριν και μετα!!Ολα παιζουν ρολο!!
    Vincit Qui Se Vincit
    He conquers who conquers himself
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-04-07 00:21 #5
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Τελικα αρχιζω απο σημερα καταγραφη σημειωσεων.Θα αναφερθω στην χθεσινη προπονηση.

    Πλατη-Οπισθολαιμια τροχαλια εκανα 1χ15 με 20 κιλα και 3χ8 με 40 κιλα (ξερω ειναι πολυ λιγα,αλλα οπως ειπα η τεχνικη ηταν χαλια,εκανα αργα τις επαναληψεις).Κωπηλατικη αλτηρα εκανα με normal τεχνικη,κανονικη ταχυτητα.15κιλος αλτηρας.Μεχρι τωρα αισθανομαι λιγο πιασιμο σε ολη την πλατη.

    για να μην ξανα αναφερθω στην ταχυτητα,ηδη το εχω πει αρκετες φορες,σημειωνω οτι απο εδω και περα ειναι normal

    Τρικεφαλοι-πιεσεις τροχαλιας ειχα 45 κιλα απ'οτι θυμαμαι.3χ8.Αρχισα με 1 15αρι ζεσταμα,15-20 κιλα.Γαλλικες 2χ8 με 10κιλο αλτηρα.Σημερα νιωθω πιασιμο μονο στον δεξι τρικεφαλο.Αυτο ομως πλεον δεν με απασχολει.

    Η προπονηση πηρε γυρω στα 40 λεπτα.

    Συνεχιζω αυριο....
    Απάντηση με παράθεση
     

  6.  

  7. 05-04-07 11:04 #7
    Το avatar του χρήστη v@g

    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περ.
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    93
    Προεπιλογή
    Keep going man!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-04-07 11:59 #8
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή
    Οραιος billy ! αν και teenager εχεις ηδη το right attitude.. Keep going
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-04-07 14:30 #9
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Go go go teen billy!

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-04-07 03:47 #10
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Παιδια να 'στε καλα!!!

    Παραθετω το τι εκανα σημερα στο gym (θα γραφω και τις ασκησεις και τα σετ/επαναληψεις για μεγαλυτερη ευκολια,να μην ανατρεχετε πιο πανω αν θελετε να τα δειτε).

    Ωμοι: εμπροσθολαιμιες σε μηχανημα--->1χ15-20 κιλα,3χ8-50-55-55 κιλα
    πλαγιες εκτασεις ενος χεριου--->2χ8-10κιλος αλτηρας

    Τραπεζιοι: συμπτηξεις σε μηχανημα--->3χ6-65 κιλα

    Ποδια: σκουωτ--->2χ15-σκετη μπαρα,3χ8-10 κιλα
    καμψεις ποδιων--->2χ8-35 κιλα

    Καλα πηγε η προπονηση.Ενταση καλη,κιλα καλα πιστευω,οποτε ειμαστε ΟΚ.Το μονο που με δυσαρεστησε ηταν οτι στις πλαγιες εκτασεις βοηθουσα με το αλλο χερι αντιστοιχα,γιατι δεν μπορω να κανω κανονικα 8 επαναληψεις.Τωρα περιμενουμε και τα 7κιλα,αλλιως θα τα επαιρνα.Δεν ηρθαν ακομα.Και τα 5κιλα ειναι λιγα οποτε εκλεψα λιγο .Στην επομενη προπονηση ελπιζω να τα κανω πιο σωστα.


    Υ.Γ. στα κιλα εννοειται δεν αναφερεται το βαρος της μπαρας ή του αλτηρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-04-07 04:00 #11
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15
    Το μονο που με δυσαρεστησε ηταν οτι στις πλαγιες εκτασεις βοηθουσα με το αλλο χερι αντιστοιχα,γιατι δεν μπορω να κανω κανονικα 8 επαναληψεις.
    Billy δώσε προσοχή στις ασκήσεις της πλάγιας έκτασης κ γενικά του ώμου που είνια επιρρεπής στους τραυματισμούς. Οπότε κάνεις επαναλήψεις να μην πιέζεσαι πάρα πολύ.

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-04-07 04:04 #12
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Αρα αν μεχρι την επομενη φορα δεν φερουν τους 7κιλους αλτηρες,με βλεπω να κανω με τα 5κιλα.Το κακο ομως ειναι οτι δεν θα εχω ενταση.Αυτο με πειραζει.Εκτος κι αν το κανω σε κανενα μηχανημα και ρυθμισω αναλογως τα κιλα....Θα δω τι θα γινει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13.  

  14. 06-04-07 13:46 #14
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    .....Το κακο ομως ειναι οτι δεν θα εχω ενταση.

    >>>Πως την ορίζεις την ένταση?
    Εγω δεν βλέπω να έχεις ένταση με αυτά που κάνεις.


    Για παράδειγμα:
    ...Τραπεζιοι: συμπτηξεις σε μηχανημα--->3χ6-65 κιλα

    >>>Σε ποιό ακριβώς σημείο υπάρχει ένταση? Για ανέλυσέ το.
    Και στα 3 σετ κάνεις με το ίδιο βάρος και τις ίδιες επαναλήψεις, που σε "πιάνει", που είναι η ένταση?
    Δεν βλέπω ούτε failure.

    Πως θα πρότεινα εγω?
    Ορίστε:
    Συμπτύξεις σε μηχάνημα -
    2-3 σετ προθέρμανση και μόνο όταν χρειάζεται
    1ο λειτουργικό σετ - βάρος που να μου επιτρέπει μεχρι αποτυχίας μεταξύ 5-8 επαναλήψεων
    2ο λειτουργικό σετ - μείον 10-15% του προηγούμενου βάρους ωστε οι επαναλήψεις να βγουν ίδιες ή και λίγο περισσότερες απο το πρωτο σετ
    Τέλος

    Όταν στο 1ο λειτουργικό σετ, με το βάρος που χρησιμοποιώ σε αυτό μπορω και βγάζω τον μεγαλύτερο αριθμό των επιδιωκώμενων επαναλήψεων (δηλαδή το 8 στην προκειμένη περίπτωση) θα αυξήσω βάρος στην επόμενη προπόνηση ωστε να "ξαναπέσω" στις 5-6 επαναλήψεις και θα προσπαθήσω προπόνηση με προπόνηση με το νέο βάρος να φτάσω πάλι τις 8, οπότε αν τις φτάσω, θα αυξήσω πάλι βάρος για την επόμενη προπόνηση και ουτω καθεξής.
    Έτσι κάνουμε προοδευτική υπερφόρτωση και εφόσον πηγαίνουμε σε failure έχουμε και ένταση.

    αυτό που κάνεις εσυ (π.χ. 3 σετ Χ 6 ας πούμε) δεν λέει τίποτε.
    Τι σημαίνει δηλαδή Χ 6 επαναλήψεις, πως θα είναι αυτές οι επαναλήψεις?
    Πήραμε δηλαδή ενα βάρος κάνουμε 3 σετ των 6 και είμαστε εντάξει?
    ακομα κι ν μπορεις και βγάζεις στο 3ο σετ 6 επαναλήψεις και έστω ζορίζεσε στην τελευταία, αυτό σημαίνει ότι στα προηγούμενα 2 σετ μπορουσες άνετα να κάνεις παραπάνω κατα πολύ επαναλήψεις, άρα σημαινει ότι έχασες τον χρόνο σου με τα πρωτα σετ, αφου σταματας στάνταρ στις 6 και δεν δουλεύεις μεχρι αποτυχίας και ούτε σε πεδίο επαναλήψεων.

    Ανοργάνωτος τρόπος εκτέλεσης των σετ, προπόνηση χωρις νόημα, ενταση αμελητέα.
    Αυτα δεν σου επιτρέπουν να αυξήσεις την δυναμή σου, ουτε και την μάζα σου.

    φίλε τόσο καιρό που σε ξέρω στα φόρουμς σημαινει ότι και τόσο καιρό προπονείσε με βάρη (τουλάχιστον τόσο, γιατι και πριν αρχίσεις να συμμετέχεις σε φόρουμς, πάλι μπορει να εφτιαχνες προπόνηση).
    Αν αυτόν τον καιρό έφτιαχνες όπως πρέπει τα σετ σου και την προπόνηση, αυτη τη στιγμή δεν θα έψαχνες για 7 κιλους αλτηρες στις πλάγιες εκτάσεις ώμων, αλλά για 15 κιλους.
    Επίσης τα κιλά που κάνεις στα Σκουωτ, με συγχωρείς "είναι γελοία" για τον τόσο καιρό που ασχολείσαι.
    Αυτό είναι ένταση για σένα και πρόοδος?

    Απο την πλευρά μου έχω να σου πω, βάλε κάτω τα πράγματα, αναθεώρησε σε κάποια θέματα, σκεψου τα αλλιώς, πάρε και το παραδειγμά μου που έβαλα για την εκτέλεση των σετ και αρχίσε να κάνεις προπόνηση, αλλά να είναι προπόνηση και κοιτα να δυναμώνεις και να ανεβαίνεις, μην αφηνεις τον χρόνο να περνάει.

    αυτη ειναι η γνωμη μου, απο κει και πέρα εσυ ξέρεις τι θα κάνεις....

    Υ.Γ.Γενικό θέμα.
    Πολλές φορές ο λάθος τρόπος προπόνησης αλλά και διατροφής και συνεπώς όχι αποτέλεσμα, οδηγούν κάποιον στο να πιστεύει ότι θα βρει λύσεις με άλλα πράγματα, εφόσον βλέπει ότι ετσι δεν γινεται τίποτε, πράγματα όπως συμπληρώματα, στεροειδή κ.λ.π.
    Αλλού ειναι που πρέπει να εστιάσει κανείς, όπως βλέπετε, για να υπάρξουν αποτελέσματα, αλλά και να δουλέψουν και οι άλλες επιπλέον βοηθειες-λύσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-04-07 13:54 #15
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Ο διαχωρισμός του προγράμματός σου δεν είναι καλός.
    Έχεις χωρισει τις ομάδες έτσι, ωστε να μην προλαβαίνουν να αναρρώσουν και να αναπτυχθούν.
    Αν αρχίσεις να κάνεις προπόνηση με πραγματική ένταση, και κρατησεις αυτόν τον διαχωρισμό, θα υπερπροπονηθείς και θα μεινεις "στασιμος".
    Το ότι δεν σε "ενοχλεί" πουθενα αυτη τη στιγμή ο διαχωρισμός αυτός, ειναι επειδη δεν έχεις πραγματική ένταση στηνπροπόνηση.

    Το θέμα ειναι, ότι είχες την ευκαιρία να κάνεις πιό καλό διαχωρισμό αλλά και προπόνηση γενικοτερα, διότι δεν είναι πρωτη φορά που μιλάμε για αυτό και σου έδωσα κι άλλη φορά την άποψή μου και γνωμη για να κατευθυνθείς, πριν αρκετό καιρό κάπου αλλού.

    Αν αυτά που σου γράφω τα αισθάνεσαι σαν "κράξιμο" και σε ενοχλεί, πες μου και θα σταματήσω.
    Σκοπός μου είναι να σε βοηθήσω και όχι τίποτε άλλο,και αυτός ειναι ο τρόπος μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 45 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread