Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 26-07-10 19:31 #1
    Προεπιλογή εξετασεις για συκωτι
    καλησπερα.Αυτες ειναι η εξετασεις που εκανα για το συκωτι σημερα οι οποιες ειναι ακριβως ιδιες με αυτες που εκανα ενα μηνα πριν.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι εχω παρει μια πρωτεινη χωρις να την εχω χρησοιμοποιησει ως τωρα.αν παρω πρωτεινη θα επιβαρυνω το 75 στο SGPT (ALT).;Υπαρχει περιπτωση να ειναι απλα λιπος στο συκωτι;Εχει κανεις παρομοια περιπτωση και να παιρνει πρωτεινη;

    Όνομα: new.jpg Εμφανίσεις: 3169 Μέγεθος: 26,3 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-07-10 19:37 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    εγω ειχα AST 50,k ALT 75.

    δεν εχω χοληστερινη,τριγλυκεριδια,λιπος στο συκωτι κλπ.
    αλλα δεν φταιει η πρωτεινη.

    ο γιατρος τι σου πε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-07-10 20:00 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω ειχα AST 50,k ALT 75.
    επαιρνες πρωτεινη;και αν ναι μετα αποτης εξετασςις συνεχισες κανονικα να παιρνεις;


    ο γιατρος μου ειχε πει να κανω normal διατροφη χωρις λιπη και λοιπα (οτι και κανω δλδ) και μου ειπε και για την περιπτωση λιπους στο συκωτι.θα κανω βεβαια και εναν υπερηχο στο συκωτι για σιγουρια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-07-10 20:04 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    πρωτεινη περνω καθε μερα απο φαγητο κ συμπληρωματα.

    αλλα περνω πολλα χρονια τωρα,χωρις να σταματησω,απλα αυξομειωνα τις ποσοτητες της,αναλογα την φαση που ειμουν.

    δεν ειχα ποτε προβλημα,οποτε εκανα εξετασεις,μονο μια φορα πριν 2 μηνες ειχα αυτς τις τιμες.

    αλκοολ πινεις καθολου??απο λιπος που λες πως πας?

    χοληστερινες,τριγλυκεριδια ειδες??γιατι αν εχεις τετοια αυξημενα,μαλλον λιπος ειναι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-07-10 20:23 #5
    Προεπιλογή
    αλκοολ καθολου.λιγο λιπος εχω στην περιοχη της κοιλιας κυριως αλλα το χανω λιγο λιγο.Αν και εγω πιστευω απο την αρχη οτι ειναι λιπος στο συκωτι(γνωμη μου ετσι.για τριγλυκεριδια κλπ πριν καιρο που ειχα κανει δεν ητανε ανεβασμενα ασε που δεν τρωω και λιπαρα και πολυ.την πρωτεινη λες να τη παρω η να το αφησω να κανω ξανα καμια εξεταση ακομη και να δω μετα τι να κανω;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-07-10 00:40 #6
    Προεπιλογή
    δεν νομιζω να σε πειραζει η πρωτεινη,αλλα μη παιρνεις μεχρι την εποενη εξεταση.μηπως πηρες τιποτε φαρμακα τελευταια λογω ιωσης κλπ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-04-16 19:39 #7
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο neso Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα.Αυτες ειναι η εξετασεις που εκανα για το συκωτι σημερα οι οποιες ειναι ακριβως ιδιες με αυτες που εκανα ενα μηνα πριν.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι εχω παρει μια πρωτεινη χωρις να την εχω χρησοιμοποιησει ως τωρα.αν παρω πρωτεινη θα επιβαρυνω το 75 στο SGPT (ALT).;Υπαρχει περιπτωση να ειναι απλα λιπος στο συκωτι;Εχει κανεις παρομοια περιπτωση και να παιρνει πρωτεινη;

    Όνομα: new.jpg Εμφανίσεις: 3169 Μέγεθος: 26,3 KB
    η γάμα γλουταμινοτρανσφεράση αποτελεί χολοστατικό ένζυμο μαζί με την αλκαλική φωσφατάση.η αύξηση της υποδηλώνει ενδοηπατική στένωση των χοληφόρων χολαγγείων.η λιπώδης διήθηση αυξάνει τις ηπατικές δοκιμασίες,αυτό θα το διερευνήσεις με U/S ήπατος.οι τρανσαμινάσες δύναται να αυξηθούν με ραβδομυόλυση
    Απάντηση με παράθεση