Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 22
  1. 09-08-10 13:04 #1
    Προεπιλογή Εξετασεις και υπερθυροειδισμος
    Μολις πηρα τις εξετασεις στα χερια μου.Οι εξετασεις εγιναν μετα απο 6 μερες ξεκουρασης[αναμεσα εγιναν 2 μικρες αεροβιες] και 6 μερες απο την διακοπη του μιτο.
    Τα μεμπτα σημεια ηταν

    tsh[ορμονη θυροειδη]11.161 με φυσιολογικο 5.Μου ειπε οτι υπεθυροειδισμο.

    Σακχαρο=69 με φυσιολογικα ορια 75-115

    Ουρια=58 με φυσιολογικες τιμες 10-50

    gt[τρανσαμινασεις νομιζω]=59 με οριο 40

    Υπαρχει περιπτωση αυτος ο υπερθυροδειδισμος να ειναι μια τυπου εξαρση απο το ΜΙΤΟ?
    Μου ειπε οτι εχω χαμηλο σακχαρο.
    Ειναι απαραιτητη η επισκεψη σε ενδοκρινολογο?
    Φυσικοθεραπεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-08-10 18:57 #2
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Τι λεγαμε ψηλε,θυμασαι???

    Εχεις πολυ πραμα!!Εγω 5.43 ειχα,τωρα εχω καιρο να κανω ορμονικες.

    Φυσικα και ειναι απαραιτητο να πας σε ενδοκρινολογο.Θα σου κανει και καποιες ειδικες εξετασεις για θυρεοειδη.

    P.S. Τι ωρα τις εκανες??
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-08-10 20:38 #3
    Προεπιλογή
    Πρωι.γιατι ρωτας για το ζαχαρο?Θελω να μου πει καποιος αν ειναι λογικο να επηρεαστηκε ετσι ο θυροειδης λογω του μιτο που επηρεαζει.Οποιος ξερεις ας μου πει.Eddie βλεπεις τιποτα αλλο περιεργο?
    Φυσικοθεραπεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-08-10 20:53 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    μηπως θα ηταν καλητερα να ξανακανεις τις εξετασεις?
    μου φαινονται λιγες οι 6 μερες

    η αλλη τρανσαμιναζη ηταν κομπλε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-08-10 20:57 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    μηπως θα ηταν καλητερα να ξανακανεις τις εξετασεις?
    μου φαινονται λιγες οι 6 μερες

    η αλλη τρανσαμιναζη ηταν κομπλε?
    Ετσι πιστευω και εγω.Θελω αν εχεις γνωσεις καποιος επι του θεματος να μου απαντησει σε αυτο που ρωταω αν δηλαδη μπορει το μιτο να επηρεασει τις εξετασεις.

    Η sgot ηταν 31 με φ.ο 37.καλη δηλαδη.Η ουρια μου που ειναι ανεβασμενη ειναι λογω αρκετης πρωτεινης ισως?Η κρεατινινη ειναι καλη.
    Φυσικοθεραπεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-08-10 21:44 #6
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sogoku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρωι.γιατι ρωτας για το ζαχαρο?Θελω να μου πει καποιος αν ειναι λογικο να επηρεαστηκε ετσι ο θυροειδης λογω του μιτο που επηρεαζει.Οποιος ξερεις ας μου πει.Eddie βλεπεις τιποτα αλλο περιεργο?
    Οχι,για τις ορμονικες απλα ξερω οτι πρεπει να γινονται οσο το δυνατον νωρις για να ειναι εγκυρες.Τωρα κατα ποσο ισχυει,δε ξερω.Στην κορτιζολη παντως ειναι στανταρ,αλλες τιμες το πρωι και αλλες στις 12 η ωρα.

    Οταν λες πρωι τι ωρα??Εμενα ο ενδοκρινολογος μου μου ειχε πει οχι μετα τις 7.30.

    Το ζαχαρο,νταξ τι να πουμε.Δε πιστευω να παθεις καμια υπογλυκαιμια με 69
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-08-10 21:56 #7
    Προεπιλογή
    sogoku ειχες ποτε στο παρελθον προιβλημα με θυρεοειδη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 09-08-10 22:07 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    sogoku ειχες ποτε στο παρελθον προιβλημα με θυρεοειδη?
    Δεν εχω ιδεα δεν τον εχω ελεγξει ποτε.Παντως στο ιντερνετ που εριξα μια ματια δεν εχω τα κλασσικα συμπτωματα του υπερθυροειδισμου.Οι εξετασεις εγιναν 9 η ωρα.Χωρις να ξερω ακουγεται πολυ λογικο να αρπαξε ο θυροειδης απο το μιτο.
    Φυσικοθεραπεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-08-10 00:26 #9
    Το avatar του χρήστη Mitsen

    Εγγραφή
    02-04-2010
    Περ.
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.293
    Προεπιλογή
    Χωρίς να είμαι ειδικός επί του θέματος... το να κανεις εξετάσεις μόλις 6 μέρες από τη διακοπή του μίτο μου φαίνεται απόλυτος λογικό να είναι αυξημένος ο θυροειδης. Θάπρεπε οι εξετάσεις να γίνουν τουλάχιστον 1 μηνα μετά την διακοπή του Μίτο.

    Γνώμη μου, ξανάκανε εξετάσεις μετά από κάνα μηνα και διέκοψε την χρήση συμπληρωμάτων. Τώρα η προτείνη δεν νομίζω να σου ανεβάσει κάποια τιμή. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω το τελευταίο μηνα
    Where the mind goes, the body follows...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 10-08-10 00:46 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mitsen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να είμαι ειδικός επί του θέματος... το να κανεις εξετάσεις μόλις 6 μέρες από τη διακοπή του μίτο μου φαίνεται απόλυτος λογικό να είναι αυξημένος ο θυροειδης. Θάπρεπε οι εξετάσεις να γίνουν τουλάχιστον 1 μηνα μετά την διακοπή του Μίτο.

    Γνώμη μου, ξανάκανε εξετάσεις μετά από κάνα μηνα και διέκοψε την χρήση συμπληρωμάτων. Τώρα η προτείνη δεν νομίζω να σου ανεβάσει κάποια τιμή. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω το τελευταίο μηνα
    Tην πρωτεινη την εννοω στο συνολο της σκονες τροφη.Πολυ πιθανο να επιβαρυνει το συκωτι.Ευχαριστω για το σχολιο σου.
    Φυσικοθεραπεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 10-08-10 02:11 #11
    Προεπιλογή
    τι ενοειτε μιτο?επισης και εγω μετα την περιπετεια μου με το συκωτη η γλυκοζη μου εξακολου8ει να παραμενει κατο απ το οριο(74-106) στο 68 και δεν περνα μερα που να μην τροο ειτε μελι ειτε γλυκα κουταλιου ειτε γενικα γλυκα..αναγκαστικα δεν μπορο να κανω αλλιως και εχω ξανα ραντεβου για αναλυσεις τελη αυγουστου..λετε να εχω και υπογλυκαιμια τωρα?σε περιπτωση που εχει καπιος υπογλυκαιμια μπορει να κανει την διατροφη γραμμωσης ή του ειναι αχρηστη?αν γνωριζει κανεις ας πει..δηλαδη να κανει σωστη διατροφη στην μερα και να τσακιζει και ενα γλυκο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 10-08-10 02:15 #12
    Προεπιλογή
    τι ενοειτε μιτο?
    Mitotropin συμπληρωμα λιποδιαλυτικο ΄'δυνατο΄΄ που επηρεαζει καπως τον θυροειδη.
    Φυσικοθεραπεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 10-08-10 02:19 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sogoku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mitotropin συμπληρωμα λιποδιαλυτικο ΄'δυνατο΄΄ που επηρεαζει καπως τον θυροειδη.
    αχαμ
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 10-08-10 10:49 #14
    Προεπιλογή
    Αυξημένη tsh σημαίνει αυξημένη παραγωγή τ4 οπότε έμμεσα και τ3?
    Γιατί αν είναι έτσι εγώ τυχερό θα σε έλεγα,αν και είναι κουλό το να κολλάς στα κιλά σε μια τέτοια περίπτωση....
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 13-08-10 16:55 #15
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Manos1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυξημένη tsh σημαίνει αυξημένη παραγωγή τ4 οπότε έμμεσα και τ3?
    Γιατί αν είναι έτσι εγώ τυχερό θα σε έλεγα,αν και είναι κουλό το να κολλάς στα κιλά σε μια τέτοια περίπτωση....
    καθολου τυχερος, η t4 προκαλεί αδυναμία.
    μειώνοντας τα γευματα που κανεις καθος και την αερόβια θα πέσει κ η τ4 και η τ3 σου. δες αμα υπαρχει σχετικο ιστορικο στην οικογενια.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία