Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 33
  1. 07-09-11 16:17 #1
    Προεπιλογή Ανεβασμένη Τρασαμινάση ΑST (SGOT)
    Πριν λίγες μέρες έκανα εξετάσης αίματος( είμαι 18,5 ετών) και το μόνο ανεβασμένο ήταν η Τρανσαμινάση AST (SGOT) το φυσιολογικό είναι 2-40(ετσι λέει το χαρτί) και εγώ έχω 44 U/L.Ξέρεται που μπορεί να οφείλεται αυτό και τι σημαίνει????
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-09-11 16:48 #2
    Το avatar του χρήστη Kostas95

    Εγγραφή
    02-07-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    559
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thanasis7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν λίγες μέρες έκανα εξετάσης αίματος( είμαι 18,5 ετών) και το μόνο ανεβασμένο ήταν η Τρανσαμινάση AST (SGOT) το φυσιολογικό είναι 2-40(ετσι λέει το χαρτί) και εγώ έχω 44 U/L.Ξέρεται που μπορεί να οφείλεται αυτό και τι σημαίνει????
    Να σου πω την αποψη μου..16.5χρονων ειμαι και γω δεν ειμαι μεγαλος σε ηλικια μην νομιζεις πως μπορω να σου πω κατι τρομερο,εξιδικευμενο η σιγουρο..Απλα θελω να σπουδασω φυσικοθεραπεια(παλια ηθελα ιατρικη αλλλα για μενα ηταν κατι απιαστο,μεχρι τωρα που πεσανε οι βασεις)..Εχω διαβασει πολλα ιατρικα βιβλια και εχω ψαξει πολλα πραγματα στο ιντερνετ..Απο οσο γνωριζω η Τρανσαμιναση σχετιζει με το συκωτι...Θα πρεπει να πας σε παθολογο να κανεις ειδικες εξετασεις να δεις αν εχεις καποιο προβλημα..Δεν ειναι κατι τοσο ανησυχιτικο παντως καθως δεν απεχει πολυ απο τα φυσιολογικα ορια..Να κοιταξεις μηπως εχεις καποια φλεγμονη στο συκωτι,καποια μολυνση πχ..Η Τρανσαμιναση συνηθως ανεβαινει οταν περνεις τοξικες ουσιες,αναβολικα,ναρκωτικα..Απο οσο γνωριζω για αυτο ανεβαινει..Να κοιταξεις ομως μην εχεις καποια λιμοξη η τιποτα τετοιο,εγω στην προκειμενη περιπτωση,θα σου προτεινα να πας στον παθολογο σου..
    Αυτα απο εμενα φιλικα παντα,και χωρις να εχω πολλες γνωσεις..
    Τα μόνα πράγματα για τα οποία μετανιώνεις στη ζωή σου, είναι τα ρίσκα που δεν πήρες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-09-11 16:52 #3
    Το avatar του χρήστη Kostas95

    Εγγραφή
    02-07-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    559
    Προεπιλογή
    Δεν ειναι ομως παντα σοβαρο,μπορει να σου χει ανεβει και απο καποιο συμπληρωμα πρωτεινης που περνεις..Μην φοβασε παντως
    Τα μόνα πράγματα για τα οποία μετανιώνεις στη ζωή σου, είναι τα ρίσκα που δεν πήρες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-09-11 16:57 #4
    Το avatar του χρήστη Kostas95

    Εγγραφή
    02-07-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    559
    Προεπιλογή
    Εχεις κοιταξει μηπως χεις χρονια ηπατοπαθεια επισης?Απο οτι ξερω αυτη ειναι η βασικη αιτια αυξημενων τρανσαμινασων..Εκτος αν ειναι το αλλο που σου ειπα..
    Τα μόνα πράγματα για τα οποία μετανιώνεις στη ζωή σου, είναι τα ρίσκα που δεν πήρες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-09-11 16:58 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    οταν εκανες εξετασεις μηπως επαιρνες καποιο φαρμακο πχ αντιβιοτικο,NSAIDs... ?
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-09-11 16:59 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kostas95 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις κοιταξει μηπως χεις χρονια ηπατοπαθεια επισης?Απο οτι ξερω αυτη ειναι η βασικη αιτια αυξημενων τρανσαμινασων..Εκτος αν ειναι το αλλο που σου ειπα..
    wtf????? 4 μοναδες πανω απο το κανονικο εχει και εσυ τον εθαψες κανονικα.... calm down...
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-09-11 17:00 #7
    Το avatar του χρήστη Kostas95

    Εγγραφή
    02-07-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    559
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    wtf????? 4 μοναδες πανω απο το κανονικο εχει και εσυ τον εθαψες κανονικα.... calm down...
    ναι του το πα στο πρωτο μυνημα πως αφου ειναι 4μοναδες πανω απο το κανονικο δεν ειναι κατι τρομερο..Απλα του λεει ολες τις περιπτωσεις μηπως παιζει κατι απο αυτο..
    Τα μόνα πράγματα για τα οποία μετανιώνεις στη ζωή σου, είναι τα ρίσκα που δεν πήρες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-09-11 17:03 #8
    Το avatar του χρήστη amateur666

    Εγγραφή
    08-02-2011
    Περ.
    Τσερνομπιλ
    Μηνύματα
    1.735
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    wtf????? 4 μοναδες πανω απο το κανονικο εχει και εσυ τον εθαψες κανονικα.... calm down...



    Αυτή τη στιγμή, κάποιοι ερωτεύονται...
    κάποιοι χωρίζουν.......
    και κάποιοι έχουν ήσυχο το κεφάλι τους...


    https://www.youtube.com/watch?v=JGwWNGJdvx8
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-09-11 17:03 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kostas95 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι του το πα στο πρωτο μυνημα πως αφου ειναι 4μοναδες πανω απο το κανονικο δεν ειναι κατι τρομερο..Απλα του λεει ολες τις περιπτωσεις μηπως παιζει κατι απο αυτο..
    οκ.... απλα φοβαμαι οτι θα τον εβγαζες στο τελος με υπατιτηδα....
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-09-11 17:09 #10
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-09-11 18:34 #11
    Προεπιλογή
    Έπαιρνα αντιβίωση γιατί είχα ιωση,δεν ξέρω μπορεί να έιναι απο αυτό.Απο συμπληρώματα παίρνω(πρωτείνη,πολυβιταμίνες,αμινοξέα και Ω3) επισης δεν καπνίζω και δεν πίνω.Α και κάτι άσχετό απο οκτώμβρη αρχίζω στο πρώτο έτος της ιατρικής.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-09-11 18:40 #12
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thanasis7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπαιρνα αντιβίωση γιατί είχα ιωση,δεν ξέρω μπορεί να έιναι απο αυτό.Απο συμπληρώματα παίρνω(πρωτείνη,πολυβιταμίνες,αμινοξέα και Ω3) επισης δεν καπνίζω και δεν πίνω.Α και κάτι άσχετό απο οκτώμβρη αρχίζω στο πρώτο έτος της ιατρικής.
    ε λογικα θα ηταν απο την αντιβιωση..μην αγχωνεσαι
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-09-11 18:48 #13
    Προεπιλογή
    Kαθηγητης απο την Θεσσαλονικη ειπε σε γνωστο μου που πηγε να εξετασθει οτι τετοιες πολυ μικρες αυξησεις δεν διατρεχουν κανενα κινδυνο δηλαδη δεν εχουν παθολογικο χαρακτηρα.Κια εγω ειχα πολυ λιγο ανεβασμενες.
    Τωρα αν ισχυουν αυτα δεν ξερω.
    Φυσικοθεραπεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-09-11 18:48 #14
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thanasis7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπαιρνα αντιβίωση γιατί είχα ιωση,δεν ξέρω μπορεί να έιναι απο αυτό.Απο συμπληρώματα παίρνω(πρωτείνη,πολυβιταμίνες,αμινοξέα και Ω3) επισης δεν καπνίζω και δεν πίνω.Α και κάτι άσχετό απο οκτώμβρη αρχίζω στο πρώτο έτος της ιατρικής.
    τι αντιβιοση ηταν?

    παιζει να εισαι αλεργικος σε καποια? αν και ειναι πολυ χαμηλα η ast για να σου κανει αλλεργια...

    απο οκτωμβρη αρχηζουν και τα βασανα... κουραγιο
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 08-09-11 00:17 #15
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν εκανες εξετασεις μηπως επαιρνες καποιο φαρμακο πχ αντιβιοτικο,NSAIDs... ?
    Άψογος...+1!!!
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία