Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 61
  1. 25-04-11 22:14 #31
    Προεπιλογή
    δεν παχαινουν τα λιπαρα, οι πολλες θερμιδες παχαινουν.

    τα λιπαρα ειναι απαραιτητα και εχουν πολλες λειτουργιες στο σωμα, απορροφηση λιποδιαλυτων βιταμινων, ρυθμιση ορμονων, δεσμευση τοξινων κτλ.
    πρεπει να μαθεις για λιπαρα, πρωτεινες, υδατανθρακες κτλ προσπαθησε να εχεις αρκετες πηγες πχ αμα δεις να γραφουν τα κορεσμενα λιπαρα πρεπει να αποφευγονται, ο συντακτης ειναι ασχετος μην το εμπιστευεσαι απολυτα.


    "πως φτιαχνεις μια διατροφη γενικα ξερεις?"

    βαζεις πηγες πρωτεινης: κοτοστηθος, κοτομπουτια, μοσχαρι, χοιρινο, αρνι, σολομο, αυγα, γουει, κοττατζ, γαλα, οσπρια κτλ
    βλεπεις οτι καποιες πηγες πρωτεινης ειναι και σημαντικες πηγες λιπους, ενω τα οσπρια ειναι και σημαντικη πηγη υδατανθρακα, αυτα τα βαζεις αντιστοιχα και στις πηγες λιπους υδατανθρακα.
    πηγες λιπους. ελαιολαδο, μουρουνελαιο, αυγα, μαυρη σοκολατα, κοκονατ οιλ, ξηρη καρποι
    πηγες υδατανθρακα
    πηγες απλου. μελι, δεξτροζη, μαλτοδεξτρινη, φρουτα, ζαχαρη
    πηγες αμυλου πατατες, ρυζι, ψωμι, βρωμη
    πηγες ινωδους. λαχανικα, οσπρια, ξηρο καρπια, φρουτα

    μετα λες θελω τοσα γρ πρωτεινης, οποτε επιλεγεις απτις πηγες σου.
    αφου βαλεις ποση πρωτεινη θελεις πες 2.5χσωμ βαρος

    επιλεγεις
    Α. υψηλα λιπος, χαμηλα υδατανθρακα
    Β. υψηλα υδατανθρακα, χαμηλα λιπος
    Γ. μεσαια λιπος, μεσαια υδατ

    αν καποιος θελει να χασει λιπος αμεσα, κανει τα εξης: 1. δε τρωει πολυ=μειωνει τη προσληψη θερμιδων, επειδη γυμναζεται ειναι σημαντικη η πρωτεινη, οποτε θα μειωσει λυδατανθρακα ή/και λιπος.
    1α. αν δεις τον 1ο θερμοδυναμικο νομο, λεει η μεταβολη στην ενεργεια ερχεται ή απο μεταβολη στο εργο ή απο μεταβολη στη θερμοτητα. και επειδη ειναι αθροισμα, προφανως μπορεις να μεταβαλλεις και τα δυο. θερμοτητα=φαι, εργο=δραστηριοτητα.
    Δλδ?
    δλδ για να χασεις λιπος, ειτε μειωνεις θερμιδες, ειτε αυξανεις τη δρατηριοτητα, ειτε μειωνεις λιγο, αυξανεις λιγο. Προβληματα, πολυ δρατηριοτητα θελει και φαι, αλλιως καταβαλεσαι. παρατεταμενη μειωση θερμιδων, ο οργανισμος κατεβαζει στροφες και προσαρμοζεται σε αυτες. Αυτο ονομαζεται θερμοδυναμικη ισορροπια. Επερχεται καποια ισορροπια.
    1β. προσπαθει να αυξησεις της ευαισθησια του στην ισνουλινη, για να χρησιμοποιει ο οργανισμος τον υδατανθρακα βελτιστα. μαυρη σοκολατα, κανελα, Ω3 λιπαρα οξεα και διατροφη με μικρες κορυφες ινσουλινης.

    Τωρα αν θα χασεις λιπος ή/και μυς εξαρταται αν δινεις κινητρο να συντηρησει ο οργανισμος μυικη μαζα=βαρια βαρη.



    Αν εισαι νεος στα βαρη, μπορεις να χασεις λιπος και να βαλεις μυς ταυτογχρονα.
    Αν ασκεισαι καμποσο καιρο αυτο ειναι πιο δυσκολο. Αποτελεσματικες διαιτες σε αυτο ειναι συνηθως οσες χειριζονται κυκλικα τις θερμιδες, σε οποια μορφη ειναι αυτο, κυκλικα υδατανθρακας, κετωνικη με μερες ανεβασματος υδατανθρακα και αλλες.

    Οποτε αν επιλεξεις πχ κυκλικα υδατανθρακα
    εχεις ημερες προπονησεις υψηλα υδατανθρακα και χαμηλα λιπος
    ημερες ξεκουρασης υψηλα/μεσαια λιπος , υδατανθρ οπως επιλεξεις.


    καταλαβες περιπου? ή ειμαι παλι ακαταλαβιστικος?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aepiskeptis : 25-04-11 στις 22:18
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-04-11 22:20 #32
    Προεπιλογή
    η διατροφη καλη φαινεται για αρχη.

    μην προσπαθεις να φτιαξεις την τελεια διατροφη ή προπονηση

    αρχιζεις με κατι και το φτιαχνεις στην πορεια ή το μικροαλλαζεις (αλλαζεις κατι εδω, κατι εκει κτλ).

    διαβαζεις αγγλικα? θες λινκς?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-04-11 22:33 #33
    Προεπιλογή
    μια διορθωση μην αρπαχτει κανεις

    πανω που γραφω μικρες κορυφες ινσουλινης

    μπορει καποιος επισης αντι για αρκετες μικρες κορυφες, να εχει και πιο αραιες αλλα μεγαλυτερες κορυφες

    σαν να λεμε 6 μικρες κορυφες περιπου ισο με 2 μεγαλες

    και λεω περιπου ισο γιατι υπαρχουν νεες προσφατες ερευνες που αναιρουν το παλιο καλο φαε μικρα γευματα συχνα για να ελεγξεις το σακχαρο σου και τις εκκρισεις ινσουλινης
    αυτα....

    φχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-04-11 22:37 #34
    Προεπιλογή
    Πρωτα απ'ολα σε ευχαριστω για το χρονο που διαθετεις και για τη βοηθεια σου.

    Παρακατω γραφω τι περιλαμβανω στη διατροφη μου και τι εχω βγαλει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν παχαινουν τα λιπαρα, οι πολλες θερμιδες παχαινουν.


    βαζεις πηγες πρωτεινης: κοτοστηθος, κοτομπουτια, μοσχαρι, χοιρινο, αρνι, σολομο, αυγα, γουει, κοττατζ, γαλα, οσπρια κτλ (τα περιλαμβανω στη διατροφη μου)
    βλεπεις οτι καποιες πηγες πρωτεινης ειναι και σημαντικες πηγες λιπους, ενω τα οσπρια ειναι και σημαντικη πηγη υδατανθρακα, αυτα τα βαζεις αντιστοιχα και στις πηγες λιπους υδατανθρακα.
    πηγες λιπους. ελαιολαδο, μουρουνελαιο, αυγα (τα περιλαμβανω στη διατροφη μου)
    πηγες υδατανθρακα
    πηγες απλου. φρουτα, ζαχαρη (στον καφε μονο) (τα περιλαμβανω στη διατροφη μου)
    πηγες αμυλου πατατες, ρυζι, ψωμι, βρωμη (τα περιλαμβανω στη διατροφη μου)
    πηγες ινωδους. λαχανικα, οσπρια, ξηρο καρπια (ελαχιστα εως καθολου), φρουτα (τα περιλαμβανω στη διατροφη μου)
    Επισης, οσον αφορα βαρη, κανω περιπου 6 μηνες σωστα (και οχι λιγο απο εδω, μια ασκηση απο εκει, βαλε και αυτο και εκεινο και το αλλο). Δεν το θεωρω μεγαλη εμπειρια, αλλα ουτε και αρχαριο θα ελεγα τον εαυτο μου.

    Οσον αφορα την αεροβια, κανω 4-5 φορες την εβδομαδα 40λεπτα διαδρομο ή 20 λεπτα καποιο προγραμμα αεροβικης γυμναστικης (αρκετα καλο που εχω βρει στο ιντερνετ), αλλα συνηθως διαδρομο.

    Οσον αφορα την καυση που λες, για μειωση ενεργειας, αυξηση δραστηριοτητας, απολυτα κατανοητος, απλα πρεπει να αυξησω την πηγη πρωτεΐνης μου για να μην καταβολισω νομιζω, γιατι με ενα γρηγορο υπολογισμο ειμαι στα 120 - 130 γρ πρωτεΐνης μαξιμουμ τη μερα.

    Για συστατικα, ρολους που παιζουν, τι ειναι καλο, κακο, κανελες, Ω3 κλπ κλπ, και για το αν γινεσαι ακαταλαβιστικος μην αγχωνεσαι. Παραπλευρο κλαδο ιατρικης σπουδαζω, ασχολουμαι με αυτα τωρα και δινω βαση, και τα καταλαβαινω καλυτερα!

    Αρα, αυξανω την πρωτεΐνη μου - προσεχω να ειναι σωστα τα λιπαρα μου - σταθερο τον υδ/κα μου --> τον μειωνω οταν δεν κανω ασκηση και κανω σωστα βαρη.

    Κατι τελευταιο που το εχω ποσταρει και στα συμπληρωματα. 1-2 φορες την εβδομαδα (2μαξιμουμ) χτυπαω το βραδυ για αναπληρωση επειδη ειμαι πολλες ωρες εξω χωρις φαγητο καμια μπαρα πρωτεΐνης. Σωστο ή να το αποφυγω λες?

    Οσον αφορα τα αγγλικα και τα λινκς, δωσε, ελευθερο χρονο εχω πολυ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-04-11 23:27 #35
    Προεπιλογή
    οι παραπανω πηγες ειναι παραδειγμα ετσι?

    καποιος μπορει να επιλεξει και αλλες ή για παραδειγμα να μη μπορει να βρει κοκονατ οιλ ή μαυρη σοκολατα
    ή να πιστευει οτι τα κορεσμενα (αναξαρτητα αν ειναι stearic acid, lauric) ειναι "κακα"
    κτλ.

    Για τη μπαρα πρωτεινης, δες τα συστατικα της.
    Α. να εισαι σιγουρος οτι δεν εχει πρωτεινη σογια μεσα ουτε για δειγμα
    Β. μετα, αν τα συστατικα της παιρνανε τα στανταρ επιλογης σου την τρως, αλλιως λες καλυτερα να περιμενω να φαω σπιτι ή παω σε ενα σουβλατζιδικο και παιρνω ενα καλαμακι κρεας σκετο ξερω εγω τι.

    με τα στανταρ επιλογης, εννοω πχ εγω εχω προβλημα με καποια λιπαρα, αν περιελαμβανονται σε κατι δεν τα τρωω, αλλος δεν εχει προβλημα με αυτα, αλλα εχει προβλημα με το μελι που εγω τρωω κτλ.

    Ναι μια διατροφη για καποιον στα 80 κιλα που κυμαινεται καπου στα πρ/λιπος(κορ)/υδατ : 150-220/ 80-150 (30-60)/200-80 ειναι νομιζω μια καλη αρχη,
    σε γενικες γραμμες, μετα τη φτιαχνει κατα βουληση.
    εχω ψηλα τα κορεσμενα γιατι εχω στη διαθεση τις καταλληλες πηγες, αν καποιος δεν τις εχει καλο θα ηταν να τα χαμηλωσει

    "Αρα, αυξανω την πρωτεΐνη μου - προσεχω να ειναι σωστα τα λιπαρα μου - σταθερο τον υδ/κα μου --> τον μειωνω οταν δεν κανω ασκηση και κανω σωστα βαρη."

    η λογικη να μειωσεις το υδατανθρακα ειναι λογικη οτι εχεις μειωμενη δρατσηριοτητα και θες να μειωσεις θερμιδες, αν καποιος θελει να κανει ογκο δε τον μειωνει ή αλλαζει πηγες πχ βγαζει τους απλους και βαζει συνθετους.

    τσεκαρε
    http://www.alanaragon.com/articles.html
    http://www.bodyrecomposition.com/articles

    και κανε καποιο σεαρτσ για carb cycling, body recomposition
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-04-11 23:35 #36
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ανεβασε πρωτεινη

    τις ημερες προπονησης ανεβαζεις και υδατανθρακα

    τις ημερες ξεκουρασης κατεβασε υδατανθρακα στο 1χσωμ βαρος σε γρ, ανεβασε λιπαρα
    τις ημερες που δεν προπονητε μονο 1χσωμ βαρος σε γρ??
    γιατι?
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-04-11 15:44 #37
    Προεπιλογή
    update.

    Τελικα δεν απαντηθηκε γιατι 1χ σωματικο βαρος. Να το κρατησω τοσο χαμηλα ή να ανεβασω? (τις μερες χωρις προπονηση)
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-04-11 16:44 #38
    Προεπιλογή
    τις ημερες που δεν προπονητε μονο 1χσωμ βαρος σε γρ??
    γιατι?

    γιατι &^%* η αλεπου. εισαι σε αυτο το φορουμ για 6000μηνυματα
    τι δε ξερεις και το ρωτας? πραγματικα.
    Η απαντηση βρισκεται στις λειτουργιες του υδατανθρακα.


    οι οδηγιες λενε εν γενει μην πας κατω απο 1γ χ σωμ βαρος υδατ, 1 χ σωμ βαρος λιπος.
    ειναι τα ελαχιστα για βελτιστες λειτουργιες, ξαψτε στον Λαιλ Μακντοναλντ λεει πως και γιατι δε το θυμαμαι ακριβως. και ειναι για πλανο σε βαθος χρονου, αν καποιος εχει πλανο κυκλου κανει ο,τι νομιζει.


    ειναι οδηγιες...

    ξεκινας απο τις οδηγιες και τις φτιαχνεις στα μετρα σου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 02-05-11 18:16 #39
    Προεπιλογή
    Παραθετω καποιες αλλαγες για 1 - 1,5 μηνα για να ανεβασω 1-2 κιλα αν μπορεσω. Στοιχεια τωρα, 1,83υψος - 72κιλα - 20χρονων. Ποσοστο λιπους (?) σιγουρα διψηφιο δεν εχω κανει μετρηση αλλα στην κοιλια εχω ενα μικρο-προβληματακι. Νομιζω οτι οι θερμιδες συντηρισης μου ειναι περιπου 2700 εκτος εαν κανω λαθος.


    Πρωινο: 50γρ κουακερ
    1 μπανανα
    300-400ml γαλα 2% (προεραιτικα 1-2ασπραδια)
    10 σταφιδες

    Συνολικα π-20/28 υ-80 λ-8 θ- 430


    Προγευμα: 2 φετες ψωμι ολικης
    4φετες βραστη γαλοπουλα ή 60γρ κοτοπουλο βραστο
    λιγη ντοματα - μαρουλι

    Συνολικα π-15/20 υ-22 λ-5 θ- 260



    Μεσημεριανο: 200-250 γρ κοτοπουλο ή ψαρονεφρι ή μπιφτεκια ή 1φορα/εβδομαδα 120γρ τυρι φετα (ή λιγοτερο μοσχαρι βαζω με / την περιπτωση που τρωω μοσχαρι) ή 500γρ ψαρι, υπολογιζω π-υ-λ για το μοσχαρι και το κοτοπουλο για τα αλλα πιστευω πανω κατω εχει μικρες αποκλισεις
    350-400 γρ ρυζι (βρασμενο) ή μακαρονια ή κριθαρακι
    σαλατα απο φρεσκα ή ψημενα λαχανικα
    1 κουτ σουπας (ισως λιγο λιγοτερο) ελαιολαδο


    Συνολικα π-80/40 υ-87,5 λ-20/70 θ- 900



    Μεταπροπονητικο: 1 σκουπ whey
    100γρ (βρασμενο) ρυζι

    Συνολικα π-24 υ-24 λ- θ-200



    Βραδινο (30-40 λεπτα μετα το μεταπροπονητικο συνθως) :
    150γρ τονο ή 150-200γρ κοτοπουλο ή 150-200γρ μπιφτεκια.
    σαλατα + 1 κουτ. ελαιολαδο

    Συνολικα π-40 υ- λ-10 θ-400



    Πριν κοιμηθω: 1 ή 2 γιαουρτια 2%


    Συνολικα π-30 υ-20 λ-4 θ-300 (μεχρι την αλλη βδομαδα που θα αλλαξω γιαουρτια γιατι τελειωνουν τα νουνου και θα ανεβει η πρωτεινη στο 40)



    Βγαζω και μια το συνολο ολων π-210 υ-230 λ-47 θ-2500
    Περιμενω προτασεις για τον μεταπροπονητικο υδ/κα.

    Προπονηση καθε Δευτερα - Τεταρτη - Παρασκευη - Σαββατο βαρη
    Αεροβια καθε μερα περιπου 30-40 λεπτα (συνηθως 30)

    Στοχος οπως ειπα και πιο πανω να βαλω 1-2 ποιοτικα κιλα με οσο το δυνατον λιγοτερη εναποθεση λιπους. Λετε να πρεπει να αυξησω και αλλο υδ/κες? Eπισης, η πρωτεΐνη μηπως ειναι αρκετα ψηλα και πρεπει να κατεβασω?

    Επισης, δεν εχω υπολογισει υδ/κες απο τα λαχανικα ουτε και θερμιδες επειδη δεν νομιζω οτι ειναι αξισημειωτες. Η πρωτεΐνη ειναι υπολογισμενη απο όλα τα τροφιμα (οχι μονο κρεας, whey, γαλα, γιαουρτι)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannistzn : 05-05-11 στις 22:07 Αιτία: υπολογισμος στο λαδι
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 02-05-11 21:55 #40
    Προεπιλογή
    Καμια προταση?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 02-05-11 23:54 #41
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τη μπαρα πρωτεινης, δες τα συστατικα της.
    Α. να εισαι σιγουρος οτι δεν εχει πρωτεινη σογια μεσα ουτε για δειγμα
    Β. μετα, αν τα συστατικα της παιρνανε τα στανταρ επιλογης σου την τρως, αλλιως λες καλυτερα να περιμενω να φαω σπιτι ή παω σε ενα σουβλατζιδικο και παιρνω ενα καλαμακι κρεας σκετο ξερω εγω τι
    Tι το κακό έχει η πρωτεϊνη σόγιας; Βασικά πριν λίγο χτύπησα μία μπάρα πρωτεϊνης και μετά διαπίστωσα ότι έχει "soy protein isolate".
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 03-05-11 00:33 #42
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gianna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tι το κακό έχει η πρωτεϊνη σόγιας; Βασικά πριν λίγο χτύπησα μία μπάρα πρωτεϊνης και μετά διαπίστωσα ότι έχει "soy protein isolate".
    Δεν ξέρω. Πάντως σε 3 μαγαζιά που ρώτησα μου είπαν ότι όλες έχουν. Αντι για γλυκο cheat πάντως είναι τέλειες. Εχω δοκιμάσει 2 και είναι πολυ γευστικές.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 03-05-11 20:27 #43
    Προεπιλογή
    h σογια ανηκει στα φυτοοιστρογονα (γοογλαρε)

    For those of you who are unaware, soy has been prescribed to menopausal women for years as an alternative to estrogen supplements. Let me restate that- soy is considered to be herbal estrogen.

    ακομα και στις γυναικες υπερβολικη ανοδο των οιστρογονων συνδεεται με καρκινο του μαστου.Women who are pregnant are warned to avoid high doses of plant estrogen" according to a site about breast cancer, and "scientists also caution women who have estrogen receptor positive (ER+) breast cancer that phytoestrogens may not be safe."

    στους αντρες (γοογλαρε) Ηιντ (prostate weight, prostate 5alpha-reductase enzyme activity, reproductive hormone levels, and testicular steroidogenic acute regulatory peptide (StAR) levels
    Plasma testosterone and androstenedione levels were significantly lower
    soy protein, regardless of isoflavone content, decreased DHT and DHT/testosterone with minor effects on other hormones, providing evidence for some effects of soy protein on hormones)
    αν δεν εχετε απω ανατολης ριζες μαλλον δεν κανει να την τρωτε.


    (γοογλαρετε) φυτο οιστρογονα, ξενοοιστρογονα
    καλη η μπαρουλα εεε.... φαε μια κανονικη σοκολατα με μπολικα τρανς λιπαρα λιγοτερο κακο θα σου κανει.
    επισης, αν η μανουλα για το σκωρο βαζει λεβαντουλα, 1000φορες να τα φαει ο σκωρος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 03-05-11 21:31 #44
    Προεπιλογή
    Δεν μιλαμε ομως για καθημερινη χρηση. Εγω μιλαω για 4φορες το μηνα μαξιμουμ. Οσον αφορα τη διατροφη πως τη βλεπεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 03-05-11 23:27 #45
    Προεπιλογή
    τι να σου πω... δε ξερω, αν με 4 φορες το μηνα θα εχεις θεμα ή δε θα εχεις.
    ουτε βρισκω το λογο να καταναλωνεις μια μπαρα πρωτεινης χαμηλοτατης βιολογικης αξιας η οποια ειναι οιστρογονοπαραγωγη με καποια θρεπτικα συστατικα, τοσο ωραιες ειναι?
    δε τρως ενα μιλφειφ καλυτερα?!
    αν θες γλυκο παρε μαυρη σοκολατα λιωστη προσθεσε μελι, φουντουκια και πρωτεινη σκονη ο ιδιος πυλος με τις σοκολατες πρωτεινης που πουλανε βγαινει και ελεγχεις και τι βαζεις μεσα.

    ή κανε ενα protein fluff με φραουλες ξηροκαρπια κτλ, αν το φτιαξεις "καλα"=(δεν το σκισεις στα μελια κτλ) μπορεις να το τρως καθημερινα σαν παγωτο βγαινει.


    Τη διατροφη μην τη πολυ ψαχνεις, καντη δες πως αντιδραει το σωμα σου και κανε τις αλλαγες στην πορεια. Μη ψαχνεις για τημ τελεια διατροφη και την τελεια προπονηση.

    αν μου πεις αλλαξε τη οπως νομιζεις, θα της αλλαξω τα φωτα και θα ειναι οπως τρωω εγω, το θεμα ειναι να βρεις πως θα τρως εσυ.
    παραδειγμα τη γουει, την πινω κατα τη διαρκεια του γευματος και μεσα βαζω λαδι, κακαο και κανελα. επισης στο τελευταιο γευμα κανω ενα γαλακτομικο παραγωγο γουει, κοττατζ, γιαουρτι, ελαιολαδο, μουρουνελαιο, κανελα, κακαο για να συνοδεψω τα αυγα και τη σαλατα μου. και προσωπικα κανω 2γευματα σπανιοτατα 3 εστω ως σνακ.

    καταλαβαινεις πολυ γρηγορα οτι δεν εχει νοημα να σε καποιον αλλο να σου φτιαξει τη διατροφη σου.
    διαβασε τα αρθρα απο τους διατροφολογους (οι οποιοι ειναι διατροφολογοι που δουλευουν με αθλητες κ οχι αρρωστους ή γενικο πληθυσμο ) και φτιαξε τη οπως νομιζεις εσυ
    απο τη στιγμη που τρως επαρκη ποσοτητα πρωτεινης, λιπους (πολυ, μονο, κορεσμενου), υδατανθρακα και μενεις μακρυα απο ατακες τα κορεσμενα ειναι κακα, χωρις να σου λεει πηγες κορεσμενων με μεγιστη αναλογια παλμιτικου
    τρως ποιοτικες τροφες και τη σαβουριτσα σου για να μην καταπιεζεσαι, ολα τα αλλα ειναι λεπτομερειες που βασιζονται στις προτιμησεις του καθενα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία