Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 29 από 29
  1. 05-03-11 17:05 #16
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chris corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πως εχει να κανει η κρεατινινη με την πρωτεινη δεν μπορω να εξηγησω γτ ονομαστηκε ετσι, μπορω μονο να σου πω πως δουλευει πχ και οχι γτ μοιαζει με το ονομα κρεατινης. οπως και "ουρια" ειναι τα νεφρα αλλα καποιος που δεν ξερει θα το μπερδεψει με τα ουρα γτ μοιαζει.(αν το παρουμε με αυτη τη λογικη)
    λοιπον αν για παραδειγμα ειχα μια διατροφη και η κρεατινινη μου βρισκεται στο 1,2 και εγω εχω προσθεσει και καπου +1 σκουπ γτ θεωρω οτι στο σωμα μου δεν εφτανε η πρωτεινη αντισταθμιζοντας τις αναγκες και κανω εξετασεις μεσα στο επομενο 2μινο αλλα η κρεατινινη μου ειναι 1 η 0,9 σημαινει οτι παει καλα και ο μεταβολισμος δουλευει περισσοτερο-καλυτερα κ αφομειωνει την πρωτεινη.

    τωρα σχετικα με το σηκωτι και νεφρα το ανεφερα γτ αν αυτα βρισκονται ψηλα σημαινει οτι εχει φορτομενο τον οργανισμο με διατροφη-συμπληρωματα(οχι ποσα συμπληρωματα παιρνει αλλα τις ποσοτητες που θα ειναι επιπλεον στο καθενα και επιβαρυνουν τον οργανισμο χωρις κερδος) και αν αυτα ως βασικα (αλλα και αλλα "δευτερευοντα" στοιχεια των εξετασεων οπως για παραδειγμα συγκεντρωση MCHC, Λεμφοκυτταρων κτλ οπου τσεκαρεις και στις εξετασεις για να δεις ποιες βιταμινες μπορει να εχεις ελειψη) ειναι οκ μπορει να βαλει την κρεατινη κανονικα(γνωμη μου 6γρ τη μερα) και επισης για το νερο που συζητιεται δεν παιζει ρολο ωστε να μειωει την ποσοτητα της κρεατινης που θα παρεις η κατι τετοιο(οτι παρεις αυτο θα υπαρχει μεσα σου) αλλα παιζει τεραστιο ρολο στο να καθαριζουν τα νεφρα απο ολα αυτα που αυτο ειναι το ζητουμενο μας. γτ πρεπει να χρησιμοποιεις ολα αυτα κ οι εξετασεις σου να μην ειναι ολα πριν τα ορια,αλλα εντος, αλλα να ειναι καπου στη μεση οπου θα δειχνει οτι ο οργανισμος δουλευει "αερατα" και οχι σηκωτι και νεφρα σε υπερωριες..
    οπα περιμενε.... δεν γνωριζω αν η κρεατινινη ειναι αμεσα συνδεδεμενη με την πρωτεινη.... το οτι η κρεατινη ειναι αμεσα δεμενη με την κρεατινινη και την φοσφοκρεατινη ειναι το μονο σιγουρο.... οπως και η κρεατινη με την ουρεα... (αλλα και η ουρεα με τα ουρα... εφοσον αποβαλετε μεσο αυτων)

    η κρεατινινη χρησιμοποιητε για την μετρηση του ποσο καλα λειτουργουν τα νεφρα.... ( glomerular filtration...)

    τωρα σε σχεση με το νερο δεν νομιζω οτι κανει την διαφορα... αλλα ισως μπορει και να παιζει βασικο ρολο.... σε σχεση με την ADH αλλα και τις αλλες ορμονες... καθως αυτες ρυθμιζουν την ταχυτητα φιλτραρισματος στα νεφρα.... και αναλογα με την πιεση που εχει το αιμα....
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-03-11 18:07 #17
    Το avatar του χρήστη chris corfu

    Εγγραφή
    09-07-2010
    Περ.
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    465
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπα περιμενε.... δεν γνωριζω αν η κρεατινινη ειναι αμεσα συνδεδεμενη με την πρωτεινη.... το οτι η κρεατινη ειναι αμεσα δεμενη με την κρεατινινη και την φοσφοκρεατινη ειναι το μονο σιγουρο.... οπως και η κρεατινη με την ουρεα... (αλλα και η ουρεα με τα ουρα... εφοσον αποβαλετε μεσο αυτων)

    η κρεατινινη χρησιμοποιητε για την μετρηση του ποσο καλα λειτουργουν τα νεφρα.... ( glomerular filtration...)

    τωρα σε σχεση με το νερο δεν νομιζω οτι κανει την διαφορα... αλλα ισως μπορει και να παιζει βασικο ρολο.... σε σχεση με την ADH αλλα και τις αλλες ορμονες... καθως αυτες ρυθμιζουν την ταχυτητα φιλτραρισματος στα νεφρα.... και αναλογα με την πιεση που εχει το αιμα....
    η κρεατινινη ειναι μονο συνδεδεμενη με την "ουρια" οπου εαν εχουμε υψηλα επιπεδα για χρονια εχουμε σταδιακη καταστροφη στους νεφρωνες (απο αυτους αποτελουνται τα νεφρα) και αποτελεσμα νεφρικης ανεπαρκειας με την παροδο του χρονου. δηλαδη ο ογκος των αχριστων ουσιων που καθαριζονται στην μοναδα του χρονου(καπως ονομαζεται αυτο αλλα δεν θυμαμαι ακριβως) που οσο μειωνεται αυτο τοσο πιο ψιλα βρισκεται η κρεατινινη. η φωσφοκρεατινη ναι εχει σχεση αλλα η κρεατινινη των εξετασεων αιματος οχι. αυτη η κρεατινινη που μπορει να συνδεθει ειναι των ουρων που λεγεται οτι προερχεται απο την μυικη κρεατινη και αυτο που αποβαλεται στα ουρα ειναι αναλογο της μυικης μαζας του καθε ατομου..
    edit ξεχασα να πω οτι η φωσφοκρεατινη που ειπαμε καταναλωνεται σε μυικες εργασιες,αθανατο gym πχ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chris corfu : 05-03-11 στις 18:09
    ειμαι μικρος,λιγο πρυσμενος,λιγο καπως,,
    αληθεια δεν σας βλεπω απο ψηλα πως ειναι ο πατος???!!!


    train hard, feel good
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-03-11 18:29 #18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chris corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν μπορεις δωσε και νουμερα, και επισης και για P-Phosporus και για λευκωματινες(Albumin). μια και εχεις τις εξετασεις..
    Αιματοκριτης 4190
    Αιμοσφαιρίνη 13,3
    Αρ.Ερυθρών αιμ. 5000000
    Αρ.λευκών αιμ. 7200
    Ουδ Πολυμορφοπυρήν 54
    Εωσ.Πολυμορφοπυρήν 2
    Μονοπύρηνα 6
    Λεμφοκύτταρα 38
    Αιμοπεταλια 211000
    Σαχαρο 0,77
    Χοληστερινη 224
    Τριγλυκεριδια 75
    HDL 60
    LDL 143
    Ουρια 0,39
    Ουρικό οξύ 6,2
    Κρεατινινη 1,18
    Σιδηρος 76
    SGOT 26
    SGPT 64
    γGT 27

    αυτα εχω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-03-11 18:45 #19
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chris corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    η κρεατινινη ειναι μονο συνδεδεμενη με την "ουρια" οπου εαν εχουμε υψηλα επιπεδα για χρονια εχουμε σταδιακη καταστροφη στους νεφρωνες (απο αυτους αποτελουνται τα νεφρα) και αποτελεσμα νεφρικης ανεπαρκειας με την παροδο του χρονου.

    οχι δεν ειναι... η κρεατινη ειναι... εκτος αν αναφαιρεσε στις εξετασεις...

    δηλαδη ο ογκος των αχριστων ουσιων που καθαριζονται στην μοναδα του χρονου(καπως ονομαζεται αυτο αλλα δεν θυμαμαι ακριβως) που οσο μειωνεται αυτο τοσο πιο ψιλα βρισκεται η κρεατινινη.

    Renal Clearance

    η φωσφοκρεατινη ναι εχει σχεση αλλα η κρεατινινη των εξετασεων αιματος οχι. αυτη η κρεατινινη που μπορει να συνδεθει ειναι των ουρων που λεγεται οτι προερχεται απο την μυικη κρεατινη και αυτο που αποβαλεται στα ουρα ειναι αναλογο της μυικης μαζας του καθε ατομου..
    edit ξεχασα να πω οτι η φωσφοκρεατινη που ειπαμε καταναλωνεται σε μυικες εργασιες,αθανατο gym πχ.
    μα των ουρων και του αιματος ειναι η ιδια κρεατινινη.... εφοσον απο το αιμα περναει στα ουρα... (φιλτραρισμα)....
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-03-11 23:11 #20
    Το avatar του χρήστη chris corfu

    Εγγραφή
    09-07-2010
    Περ.
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    465
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα των ουρων και του αιματος ειναι η ιδια κρεατινινη.... εφοσον απο το αιμα περναει στα ουρα... (φιλτραρισμα)....
    ναι αλλα στις εξετασεις δεν υπαρχει μονο μια κρεατινινη αλλο που λογω πρακτικης και δυνατοτητας γινεται μονο η αιματος.. πληροφοριακα για να βρεις κρεατινινη θα επρεπε να εχεις αξιολογηση απο αιματος και απο ουρα 24ωρου κτλ. ωστε να βρεθει και καθαρση κρεατινινης.(χονδρικα τα λεω τωρα) παντως εγω μιλαω για να κρινει συμφωνα με τις εξετασεις που εχει γι αυτο μπερδευτηκαμε λιγο σε καποιο σημειο αλλα πιστευω θα συμφωνεις τωρα..
    ειμαι μικρος,λιγο πρυσμενος,λιγο καπως,,
    αληθεια δεν σας βλεπω απο ψηλα πως ειναι ο πατος???!!!


    train hard, feel good
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-03-11 23:48 #21
    Το avatar του χρήστη chris corfu

    Εγγραφή
    09-07-2010
    Περ.
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    465
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dabes1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αιματοκριτης 4190
    Αιμοσφαιρίνη 13,3
    Αρ.Ερυθρών αιμ. 5000000
    Αρ.λευκών αιμ. 7200
    Ουδ Πολυμορφοπυρήν 54
    Εωσ.Πολυμορφοπυρήν 2
    Μονοπύρηνα 6
    Λεμφοκύτταρα 38
    Αιμοπεταλια 211000
    Σαχαρο 0,77 εδω σε τι μοναδες? γτ συνηθως μετριεται σε mg/dl οπου εδω αποκλειεται να ειναι αυτη η μοναδα.
    Χοληστερινη 224 εννοεις χοληστερολη(ολικη?)
    Τριγλυκεριδια 75
    HDL 60
    LDL 143
    Ουρια 0,39
    Ουρικό οξύ 6,2
    Κρεατινινη 1,18
    Σιδηρος 76 εδω φενεται αυτο που σου σχολιασα εισαι 15 πανω απο το κατωτερο οριο
    SGOT 26
    SGPT 64 εδω εισαι ψηλα, οριο το 43 και αυτο ειναι ενζυμο οπου μεταβολιζει πρωτεινες, προφανως εισαι πολυ φορτωμενος χωρις λογο.
    γGT 27

    αυτα εχω..
    το οριο αιμοσφαιρινης ειναι 14(ειναι η πρωτεινη που βρισκεται στα ερυθροκυτταρα, και ειναι ενδειξη της ικανοτητας του αιματος να μεταφερει οξυγονο στους ιστους) κατι σημαντικο γτ ετσι εχεις συπτωματα αδυναμιας και κοπωσης. επισης χαμηλα επιπεδα υποδεικνυουν αναιμια αρα οπως καταλαβαινεις πρεπει στην διατροφη σου να εχεις περρισοτερο σιδηρο η αν κανεις τοσο καλη διατροφη προφανως θα χρειαζεσαι καποιο συμπληρωμα σιδηρου. στην περιπτωση σου με καποια "κλικ" στη διατροφη πιστευω θα εισαι ενταξει. επισης φενεσαι φορτωμενος οπως ειπα γτ το ενζυμο αλανινη στο σηκωτι εχει ανεβει και αυτο αυξανεται προειδοποιητικα οταν υπαρχουν βλαβες στα υπατικα κυτταρα. τις ειδε ο γιατρος σου τις εξετασεις?? γτ για αλλο ρωτουσες αλλά, άλλα ειναι ανεβασμενα.. αυτα που σου σχολιασα πρεπει να τα τσεκαρεις..
    ειμαι μικρος,λιγο πρυσμενος,λιγο καπως,,
    αληθεια δεν σας βλεπω απο ψηλα πως ειναι ο πατος???!!!


    train hard, feel good
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-03-11 04:57 #22
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chris corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    το οριο αιμοσφαιρινης ειναι 14(ειναι η πρωτεινη που βρισκεται στα ερυθροκυτταρα, και ειναι ενδειξη της ικανοτητας του αιματος να μεταφερει οξυγονο στους ιστους) κατι σημαντικο γτ ετσι εχεις συπτωματα αδυναμιας και κοπωσης. επισης χαμηλα επιπεδα υποδεικνυουν αναιμια αρα οπως καταλαβαινεις πρεπει στην διατροφη σου να εχεις περρισοτερο σιδηρο η αν κανεις τοσο καλη διατροφη προφανως θα χρειαζεσαι καποιο συμπληρωμα σιδηρου. στην περιπτωση σου με καποια "κλικ" στη διατροφη πιστευω θα εισαι ενταξει. επισης φενεσαι φορτωμενος οπως ειπα γτ το ενζυμο αλανινη στο σηκωτι εχει ανεβει και αυτο αυξανεται προειδοποιητικα οταν υπαρχουν βλαβες στα υπατικα κυτταρα. τις ειδε ο γιατρος σου τις εξετασεις?? γτ για αλλο ρωτουσες αλλά, άλλα ειναι ανεβασμενα.. αυτα που σου σχολιασα πρεπει να τα τσεκαρεις..
    Δεν τα εχω δειξει σε κανεναν γιατρο.. εκει που εκανα την εξεταση μου ειπε ολα ειναι καλα.. Η χολεστερολη λεει απο 160-220 κ εχω 224 λογικα ολικη ειναι.. ΣΤο ζαχαρο δεν μου λεει μοναδες απλα λεει οτι το φυσιολογικο ειναι 0.70-1.00.. Σιδηρο λεει 70-120 τα ορια.. Το SGPT δεν ξερω τι ακριβως ειναι αλλα ειναι ψιλα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-03-11 15:01 #23
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chris corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αλλα στις εξετασεις δεν υπαρχει μονο μια κρεατινινη αλλο που λογω πρακτικης και δυνατοτητας γινεται μονο η αιματος.. πληροφοριακα για να βρεις κρεατινινη θα επρεπε να εχεις αξιολογηση απο αιματος και απο ουρα 24ωρου κτλ. ωστε να βρεθει και καθαρση κρεατινινης.(χονδρικα τα λεω τωρα) παντως εγω μιλαω για να κρινει συμφωνα με τις εξετασεις που εχει γι αυτο μπερδευτηκαμε λιγο σε καποιο σημειο αλλα πιστευω θα συμφωνεις τωρα..
    ναι καταλαβα τι θες να πεις.... για να εχουμε πληρη εικονα ....

    γενικα πιστευω πως ειναι πιο εμπιστο το τεστ με την ινουλινη παρα τα αλλα...
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-03-11 17:02 #24
    Το avatar του χρήστη chris corfu

    Εγγραφή
    09-07-2010
    Περ.
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    465
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dabes1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τα εχω δειξει σε κανεναν γιατρο.. εκει που εκανα την εξεταση μου ειπε ολα ειναι καλα.. Η χολεστερολη λεει απο 160-220 κ εχω 224 λογικα ολικη ειναι.. ΣΤο ζαχαρο δεν μου λεει μοναδες απλα λεει οτι το φυσιολογικο ειναι 0.70-1.00.. Σιδηρο λεει 70-120 τα ορια.. Το SGPT δεν ξερω τι ακριβως ειναι αλλα ειναι ψιλα..
    η χολιστερινη ειναι απο 130-200, το οριο που δινεις ειναι πολυ ψηλο.. και επισης εισαι ψηλα. τι ηλικια εχεις?? (επισης με παραξενευει οτι δεν δινει μοναδες διπλα)
    στο σιδηρο οπως καταλαβαινεις εισαι χαμηλα. κανεις καλη διατροφη?? δεν παιρνεις καποιο συμπλητωμα σιδηρου ετσι?
    για το sgpt δες το προηγουμενο ποστ που σου κανα, εγραψα διπλα του τι ειναι.
    ειμαι μικρος,λιγο πρυσμενος,λιγο καπως,,
    αληθεια δεν σας βλεπω απο ψηλα πως ειναι ο πατος???!!!


    train hard, feel good
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-03-11 18:32 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chris corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    η χολιστερινη ειναι απο 130-200, το οριο που δινεις ειναι πολυ ψηλο.. και επισης εισαι ψηλα. τι ηλικια εχεις?? (επισης με παραξενευει οτι δεν δινει μοναδες διπλα)
    στο σιδηρο οπως καταλαβαινεις εισαι χαμηλα. κανεις καλη διατροφη?? δεν παιρνεις καποιο συμπλητωμα σιδηρου ετσι?
    για το sgpt δες το προηγουμενο ποστ που σου κανα, εγραψα διπλα του τι ειναι.
    Στα 23 ειμαι.. Προσπαθω να κανω οσο καλητερη μπορω ειμαι σε ογκο τωρα κ τρωω πολυ..Δεν περνω συμπλωμα σιδιρου..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-03-11 20:25 #26
    Το avatar του χρήστη chris corfu

    Εγγραφή
    09-07-2010
    Περ.
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    465
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dabes1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα 23 ειμαι.. Προσπαθω να κανω οσο καλητερη μπορω ειμαι σε ογκο τωρα κ τρωω πολυ..Δεν περνω συμπλωμα σιδιρου..
    οποτε αφου εισαι σε ογκο και τρως πολυ, ο σιδηρος σου ειναι στα καλητερα απο θεμα διατροφης, αρα ενα συμπληρωμα σιδηρου(μικρη δοση) θα σου χρειαζεται.
    συμφωνα με την ηλικια σου ομως δεν θα επρεπε να εχεις ψηλα χοληστερινη και ενζυμα στο σηκωτι, μαλλον τρως παρα πολλα στον ογκο χωρις λογο και ο οργανισμος σου δεν αφομειωνει και απο την αλλη "κουραζεις" νεφρα και συκωτι. ογκος δεν σημαινει τρωω μεχρι να σκασω η οτι βρω μπροστα μου. θελει συγκεκριμενες ποσοτητες απο συγκεκριμενα φαγητα και τις καταλληλες ωρες..
    ειμαι μικρος,λιγο πρυσμενος,λιγο καπως,,
    αληθεια δεν σας βλεπω απο ψηλα πως ειναι ο πατος???!!!


    train hard, feel good
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-03-11 02:59 #27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chris corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε αφου εισαι σε ογκο και τρως πολυ, ο σιδηρος σου ειναι στα καλητερα απο θεμα διατροφης, αρα ενα συμπληρωμα σιδηρου(μικρη δοση) θα σου χρειαζεται.
    συμφωνα με την ηλικια σου ομως δεν θα επρεπε να εχεις ψηλα χοληστερινη και ενζυμα στο σηκωτι, μαλλον τρως παρα πολλα στον ογκο χωρις λογο και ο οργανισμος σου δεν αφομειωνει και απο την αλλη "κουραζεις" νεφρα και συκωτι. ογκος δεν σημαινει τρωω μεχρι να σκασω η οτι βρω μπροστα μου. θελει συγκεκριμενες ποσοτητες απο συγκεκριμενα φαγητα και τις καταλληλες ωρες..
    ναι το εχω καταλαβει.. απλα τρωω οτι ναναι και πολυ... γιαυτο πιστευω ειναι ετσι τα πραματα.. αλλα στη γραμμωση λογικα θα φτιαξουν.. αν δεν φτιαξουν τοτε ειναι το προβλημμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-03-11 04:48 #28
    Το avatar του χρήστη chris corfu

    Εγγραφή
    09-07-2010
    Περ.
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    465
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dabes1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι το εχω καταλαβει.. απλα τρωω οτι ναναι και πολυ... γιαυτο πιστευω ειναι ετσι τα πραματα.. αλλα στη γραμμωση λογικα θα φτιαξουν.. αν δεν φτιαξουν τοτε ειναι το προβλημμα
    κοιτα, δεν παει ετσι ομως.. αν συνεχιζεις ετσι θα δημιουργεις προβληματα στον οργανισμο σου.. το ενζυμο στο σηκωτι που ανεφερα ειναι για να προειδοποιει.. πρεπει να βρεις σε ποιες θερμιδες και ποσοτητες κρεατος παιρνεις κιλα και οχι να τρως 300+ γρ κρεας(η οσο παει) στο γευμα γτ καηκαμε.. δεν σου προσφερει κατι, αντιθετως. ψαξου γτ πανω απο ολα η υγεια.. και οπως σου τονισα ΔΕΝ κερδιζεις κατι με το να τρως φουλ και οτι βρεις μπροστα σου. στην καλητερη θα μαζεψεις καμποσα κιλα λιπος..
    ειμαι μικρος,λιγο πρυσμενος,λιγο καπως,,
    αληθεια δεν σας βλεπω απο ψηλα πως ειναι ο πατος???!!!


    train hard, feel good
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 16-09-15 23:56 #29
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Κάνε και μέτρηση κάθαρσης κρεατινίνης ούρων 24ώρου.Μαζεύεις τα ούρα σου σε μπουκάλια για ένα 24ωρο (στο ψυγείο) και τα παραδίδεις για ανάλυση.
    Άτομα με υψηλό ΔΜΣ>30 έχουν υψηλότερα ανώτερα όρια κρεατινίνης ορού,δεδομένου ότι περιέχουν περισσότερη μυική μάζα,η οποία ως γνωστόν περιέρχει κρεατίνη,που μεταβολίζεται σε κρεατινίνη.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12