Σελίδα 14 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 4121314151624 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 196 έως 210 από 768
  1. 28-03-12 21:48 #196
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RAMBO Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο την αλλη βδομαδα...εχω γεματο προγραμμα
    απλα να πείς ότι θέλεις να δείς και την κατάσταση των νεφρών , ώστε στις εξετάσεις να συμπεριλάβουν και τις ενδείξεις που αφορούν την κατάσταση των νεφρών , όπως πχ όταν κάνεις γενικές εξετάσεις και θέλεις να δείς το συκώτι , συμπεριλαμβάνουν τις τρανσαμινάσες και τα ένζυμα του συκωτιού.
    και ενοείτε των ούρων που είναι βασικές και ενδεικτικές για τα νεφρα

    και πρέπει επιτέλους να περιορίσεις τις συνευρέσεις σου με πολλές γυναίκες σε καθημερινή βάση , οι φίλοι γι αυτο είναι να σε απαλλάσουν απο τον υπερβολικό φόρτο ικανοποίησης γυναικών , δεν μπορούν βέβαια να προσφέρουν τις ίδιες υπηρεσίες αλλα αντάξιες και ικανοποιητικές
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-03-12 22:00 #197
    Το avatar του χρήστη spartan77

    Εγγραφή
    24-07-2011
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.066
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι σε μια γενική αίματος οι τιμές στην κρεατινίνη ουρία και ουρικό οξύ αν είναι ιδιαίτερα ανεβασμένες δείχνουν ότι έχεις κάποιο πρόβλημα με τα νεφρά
    δεν ειναι απολυτο αυτο

    (*) Ουρία, Κρεατινίνη και Ουρικό είναι εξετάσεις για τα νεφρά και μπορεί να βρεθούν ψευδώς αυξημένα και σε υπερκατανάλωση διουρητικών ουσιών (καφέδες, τσάι, μπύρα κτλ) ή σε συστηματικά αθλούμενα άτομα. Εκεί δε δίνουμε τόση σημασία και οι τιμές είναι οριακές.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-03-12 23:06 #198
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spartan77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειναι απολυτο αυτο

    (*) Ουρία, Κρεατινίνη και Ουρικό είναι εξετάσεις για τα νεφρά και μπορεί να βρεθούν ψευδώς αυξημένα και σε υπερκατανάλωση διουρητικών ουσιών (καφέδες, τσάι, μπύρα κτλ) ή σε συστηματικά αθλούμενα άτομα. Εκεί δε δίνουμε τόση σημασία και οι τιμές είναι οριακές.
    Συμφωνώ αλλά όταν οι τιμές είναι αρκετά πάνω από το κανονικό δεν σημαίνει ότι χρειάζεται παραπάνω ψάξιμο;
    Όταν είναι οριακά λογικό είναι νομίζω να μην δίνουμε τόση σημασία.
    Γιαυτό άλλωστε μπορούμε να απέχουμε από οποιαδήποτε αθλητική δραστηριότητα για δυο μέρες για να είμαστε σίγουροι νομίζω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-03-12 23:37 #199
    Το avatar του χρήστη chro

    Εγγραφή
    15-12-2011
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    355
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeoDask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουρία αίματος : 63 με όριο το 50

    Υπάρχει λόγος ανησυχίας για τα νεφρά ;
    Ναι φυσικά η ουρία είναι μία τοξική ουσία. Δε σημαίνει ότι θα χάσεις το νεφρό σου, αλλά αυξάνεις την πιθανότητα ίσως να δημιουργηθούν προβλήματα. Αν χρειαστείς κάποτε να πάρεις κάποια χάπια για θεραπεία (πχ αντισταμινικά για αλλεργία ή κάτι άλλο) τι θα κάνεις εφόσον έχεις ήδη υψηλές τιμές?
    Γενικά δικό σου είναι το σώμα, δικό σου το ρίσκο και δικαίωμά σου οι επιλογές. Εσύ κρίνεις αν αξίζει να παίρνεις τόση ποσότητα πρωτεΐνης ή οχι, αν θες να καπνίζεις ή να πίνεις.

    Θα απαντήσω με ένα ανέκδοτο:
    Πάει ένας στο γιατρό και λέει γιατρέ μου, δεν καπνίζω, δε πίνω, δεν αλλάζω ερωτικές συντρόφους δε ξενυχτάω.
    Θα ζήσω?
    Και του απαντάει ο γιατρός: Για ποιο λόγο ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-04-12 16:24 #200
    Προεπιλογή εξετασεις αιματος!
    ηρθε η ωρα να κανω και εγω τσ εξετασεις αιματος για να δω αν ολα πανε καλα πηγα στον γιατρο να μο τσ γραψει λοιπον και του ειπα για γενικες εξετασεις αιματος συκωτη και νεφρα και μου εγραψε τσ εξης..!
    γενικη εξεταση αιματος¨αιμοσφαιρινη-αριθμος ερυθρων αιμοσφαιριωμ αριθμος λευκων και τυπος αυτων μετα προσδιορισμου αιματοκριτου ΗΤ
    εξεταση αιματος για ταχυτητα καθιζησεως ερυθρων αιμοσφαιριων ΤΚΕ
    φερριτινη ορου
    αυτες απο ειταν εργαστρηριακες εξετασεις αιματολογικες-αιμοδοσιας
    και απο εργαστηριακες εξετασεις βιοχημειας ειναι η εξης:
    γGT
    προσδιορισμος ουριας αιματος
    προσδιορισμος σακχαρου αιματος
    προσδιορισμος σακχαρου αιματος-γκυκοζης CL
    προσδιορισμος στο αιμα η στα ουρα κρεατινης,κρεατινης CR
    προσδιορισμος στο αιμα ουρικου οξεος
    προσδιορισμος στο αιμα χοληστερινης
    τρανσαμινασες ALT
    τρανσαμινασες AST
    τριγλυκεριδια αιματος
    χοληστερολη υψηλης πυκνοτητας λιποπρωτεινων HDL-CHOLESTEROL
    χοληστερολη χαμηλης πυκνοτητας λιποπρωτεινων LDL CHOLESTEROL
    αυτα! ειμαι καλυμενος με αυτα πρεπει να προσθεσω τπτ ακομη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-05-12 02:06 #201
    Προεπιλογή
    Να ρωτήσω κάτι επείδή θα πάω άμεσα για εξετάσεις πρέπει να κάνω κάτι συγκεκριμένο τις αμέσως προηγούμενες μέρες?
    Πρόπερσι που έκαν τελευταία φορά θυμάμαι είχα κόψει πρωτεινες, κρεατίνες, βιταμίνες κτλ και είχα βγεί καθαρός. Είναι όμως σωστό αυτό?
    Τώρα λέω να πάω χωρις να κόψω τιποτα, με το σκεπτικό να μετρήσω την κατάσταση που είμαι με φουλ τα συμπληρώματα και την αθλητική διατροφή που ακολουθώ τους 9/12 μήνες κάθε χρόνο.
    Τι λέτε?
    My name is Daniel Lugo and I believe in fitness
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-05-12 16:48 #202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Adinamos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κάτι επείδή θα πάω άμεσα για εξετάσεις πρέπει να κάνω κάτι συγκεκριμένο τις αμέσως προηγούμενες μέρες?
    Πρόπερσι που έκαν τελευταία φορά θυμάμαι είχα κόψει πρωτεινες, κρεατίνες, βιταμίνες κτλ και είχα βγεί καθαρός. Είναι όμως σωστό αυτό?
    Τώρα λέω να πάω χωρις να κόψω τιποτα, με το σκεπτικό να μετρήσω την κατάσταση που είμαι με φουλ τα συμπληρώματα και την αθλητική διατροφή που ακολουθώ τους 9/12 μήνες κάθε χρόνο.
    Τι λέτε?
    Eγώ πήγα χωρίς να κόψω τίποτα και πιστεύω αυτό είναι και το σωστό. Να δείς που βρίσκεσαι με συμπληρώματα.
    Eat Clean, Lift Hard.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-05-12 17:19 #203
    Προεπιλογή
    GeO Ουτε το γυμναστηριο εκοψες καθόλου? Ολα καλά απο αποτελέσματα?
    My name is Daniel Lugo and I believe in fitness
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-05-12 00:09 #204
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Adinamos Εμφάνιση μηνυμάτων
    GeO Ουτε το γυμναστηριο εκοψες καθόλου? Ολα καλά απο αποτελέσματα?
    Γυμναστήριο σταμάτησα γύρω στις 3 ημέρες. Αυτό κάντο. Άσε δλδ Σ/Κ και πήγαινε Δευτέρα πρωί.

    Τα μόνα που είχα ήταν :

    Ουρία αίματος : 63 με όριο το 50
    Κρεατινίνη : 1,2 με όριο το 1,2

    Θα ξανακάνω αιματολογικές σύντομα όμως γιατί με τα νεφρά έχω ψιλοχεστεί γενικότερα...
    Eat Clean, Lift Hard.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 03-05-12 01:12 #205
    Προεπιλογή
    Aμαν μη μου λες τετοια γιατι και εγω εχω κατι περιεγους πονους χαμηλα στην πλατη...
    Να σαι καλα για τη βοηθεια φιλε.
    My name is Daniel Lugo and I believe in fitness
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 03-05-12 18:21 #206
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    καλο είναι όταν πηγαίνουμε για εξετάσεις απλα να μην κάνουμε καταχρήσεις ποτο ξενύχτι και νηστικοί το πρωί να δώσουμε αίμα ώστε να βγούν πιο αξιόπιστα αποτελέσματα και μετα να φάμε και να πιούμε , αντίθετα σε περίπτωση που δίνουμε αίμα να είμαστε πάλι με νορμάλ ύπνο και να έχουμε φάει εκ των προτέρων , όχι όμως αμέσως πρίν δώσουμε αίμα , αλλα γενικα χορτάτοι και μετα ενα χυμό και τα μπισκότα που δίνουν και μετα την αιμοδοσία
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 03-05-12 19:03 #207
    Προεπιλογή
    Eυχαριστώ μοντ.
    My name is Daniel Lugo and I believe in fitness
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 22-05-12 21:28 #208
    Προεπιλογή
    Σκεφτομαι να κανω καποιες εξετασεις αφου τελειωσω κατι κυκλους με erase,alpha t2 και lipo6 black. Να κανω και πριν;

    Σε μικροβιολογικο εργαστηριο που ειναι συμβεβλημενο με το δημοσιο πληρωνουμε τιποτα; Οταν ειχα κανει προπερσι δεν ειχα πληρωσει, αλλα δε θυμαμαι εαν ειχα κανει τις φουλ.

    Στο γιατρο που θα παω τι εξετασεις να του πω να μου γραψει;
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-05-12 17:48 #209
    Το avatar του χρήστη primordial

    Εγγραφή
    07-06-2009
    Περ.
    "Psycho Circus"
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκεφτομαι να κανω καποιες εξετασεις αφου τελειωσω κατι κυκλους με erase,alpha t2 και lipo6 black. Να κανω και πριν;
    Πόσο καιρό έχεις να κάνεις εξετάσεις κ στο ενδιάμεσο τι χρησιμοποιούσες από συμπληρώματα? Καλό είναι τουλάχιστον μια φορά τον χρόνο να κάνεις τις γενικές σου κ τις βιοχημικές σου, μαζί με ούρων. Απο' κεί και πέρα, αν θέλεις να έχεις κάποια εξτρά πληροφορία, π.χ. για τους δείκτες στον θυρεοειδή σου, ζήτα από τον ενδοκρινολόγο σου να σου τις γράψει.
    Εγώ κάνω δύο φορές τον χρόνο εξετάσεις, κ αυτό γιατί έχω πολύ χαμηλό αιματοκρίτη, κ σκέψου ότι η μία από τις δύο φορές συμπεριλαμβάνει εξετάσεις για Β12 κ κάτι άλλες που κάνουν για την αναιμία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μικροβιολογικο εργαστηριο που ειναι συμβεβλημενο με το δημοσιο πληρωνουμε τιποτα; Οταν ειχα κανει προπερσι δεν ειχα πληρωσει, αλλα δε θυμαμαι εαν ειχα κανει τις φουλ.
    Έχουν αλλάξει κάπως τα πράγματα. Όλες εκτός από τις βιοχημικές κ τις γενικές ούρων, τις έκανα σε μικροβιολογικό, οπού πλήρωσα μόνο την εισφορά μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο γιατρο που θα παω τι εξετασεις να του πω να μου γραψει;
    Βιοχημικές, γενική αίματος, ούρων...
    "If we could give every individual the right amount of nourishment and exercise, not too little and not too much, we would have found the safest way to health."

    Hippocrates


    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 25-05-12 13:55 #210
    Προεπιλογή
    Μολις εκανα εξετασεις αιματος και ουρων και ολα ηταν κυριλε! Ομως στο χαρτι με τις τιμες για τα ουρα κλπ κλπ εκει που λεει, Λευκωμα εχει διπλα ευρεθεισα τιμη και λεει ΘΕΤΙΚΗ τι ειναι αυτο??? τι παιζει?? επισης να πω οτι δεν πειρα τιποτα και δν πειγα gym για 2 μερες πριν τις εξετασεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SilverMan : 25-05-12 στις 14:00
    Εάν μια φορά λυπηθείς που δε μίλησες, εκατό φορές θα μετανιώσεις πως δεν έμεινες σιωπηλός
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 14 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 4121314151624 ... ΤελευταίαΤελευταία