Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 01-09-09 21:21 #1
    Προεπιλογή Γυμναστικη στο σπιτι και καψιμο λιπους
    καλησπερα!μετα απο αρκετη αποχη απο τη γυμναστικη και αρκετα περιτα κιλα αποφασισα να ασχοληθω (για πρωτη φορα στην ζωη μου σωστα!) με το θεμα.Αποφασισα να γυμναστω αρχικα σπιτι γιατι το γυμναστηριο της περιοχης μου δεν με εξυπηρετει.Θα δωσω καποιες πληροφοριες για μενα ωστε οποιος μπορει και εχει το χρονο να ασχοληθει να μπορεσει να μου δωσει καποιες συμβουλες.Ειμαι 33ων ετων 1.83 και 93 κιλα.Ειμαι γενικα αδυνατος με μεγαλη πλατη και αρκετη κοιλια και σωσιβιο.Η επαφη μου με τη γυμναστικη περιοριζεται σε διαφορα στυλ πολεμικων τεχνων που αχοληθηκα απο τα 18 ως τα 30.Τα τελευταια 3 χρονια που εβαλα και τα περιτα κιλα προσπαθησα να ασχοληθω με τα βαρη αλλα με λαθοσ τροπο,επεφτα με τα μουτρα και μετα απο 1,2 μηνες ημουνα πτωμα και τα παραταγα!Απο εξοπλισμο εχω ενα παγκο επικληνη/οριζοντιο χωρις ορθοστατες 4 αλτηρες μια ευθεια μπαρα μια στραβομπαρα μονοζυγο μηχανημα κοιλιακων μια ροδα κοιλιακων σκοινακι και καποια λαστιχα.Στοχος μου ειναι με διατροφη τρεξιμο και βαρη στους επομενους 4 μηνες να χασω 8 με 10 κιλα και μετα να γραφτω σε καποιο γυμναστηριο.Το προβλημα μου ειναι α)πως θα καψω το περικοιλιακο λιπος χανοντας το λιγοτερο δυνατον μυς και β)πως θα διαμορφοσω το προγραμμα μου ωστε να μην "κλαταρω"και τα παρατησω.ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα αλλα προσπαθω να ειμαι σαφης φιλικα Κωστας
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-09-09 21:29 #2
    away
    Εγγραφή
    14-05-2009
    Περ.
    Burkina Faso
    Μηνύματα
    962
    Προεπιλογή
    Η γνωμη μου ειναι οτι στο σπιτι απλα δε μπορεις να κλαταρεις. Δεν εχεις ουτε τα πολλα κιλα, ουτε τις πολλες ασκησεις του γυμναστηριου. Κανε οτι ασκησεις ξερεις και μπορεις να εφαρμοσεις. ΚΑνε σωστη διατροφη και για να χασεις τα 8-10 κιλα καλο θα ηταν να βγεις απο το σπιτι. Κανε πρωινο τρεξιμο ή αν εχεις ποδηλατο κιαυτο καλο ειναι. Το περικοιλιακο λιπος ειναι αυτο που θα φυγει τελευταιο και αυτο να το ξερεις για να μην απογοητευτεις. Θα βελτιωθεις πρωτα σε ολο το υπολοιπο σωμα και μετα εκει. Κανε μια μυικη ομαδα την ημερα 5 φορες την εβδεομαδα. Δε θα χανεις και χρονο πηγαινε-ελα στο gym. Αλλα αφου εχεις σκοπο να αρχισεις σε λιγο καιρο γυμναστηριο, γιατι δεν το ξεκινας απο τωρα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-09-09 21:53 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο flowin_through Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γνωμη μου ειναι οτι στο σπιτι απλα δε μπορεις να κλαταρεις. Δεν εχεις ουτε τα πολλα κιλα, ουτε τις πολλες ασκησεις του γυμναστηριου. Κανε οτι ασκησεις ξερεις και μπορεις να εφαρμοσεις. ΚΑνε σωστη διατροφη και για να χασεις τα 8-10 κιλα καλο θα ηταν να βγεις απο το σπιτι. Κανε πρωινο τρεξιμο ή αν εχεις ποδηλατο κιαυτο καλο ειναι. Το περικοιλιακο λιπος ειναι αυτο που θα φυγει τελευταιο και αυτο να το ξερεις για να μην απογοητευτεις. Θα βελτιωθεις πρωτα σε ολο το υπολοιπο σωμα και μετα εκει. Κανε μια μυικη ομαδα την ημερα 5 φορες την εβδεομαδα. Δε θα χανεις και χρονο πηγαινε-ελα στο gym. Αλλα αφου εχεις σκοπο να αρχισεις σε λιγο καιρο γυμναστηριο, γιατι δεν το ξεκινας απο τωρα?
    το γυμναστηριο της περιοχης μου δεν εξηπηρετει γιατι τι ωρες που μπορω να παω ειναι γεματο και δεν βολευει.Αφετερου δουλευω πολλες ωρες οποτε φανταζομαι οτι ενα προγραμμα με 2 φορες τρεξιμο την εβδομαδα και 3 ημερες ασκησεις με βαρη στο σπιτι θεωρω οτι θα μπορουσα πιο ευκολα να το τηρησω.Οποτε εαν ακολουθησω αυτο το προγραμμα ευελπιστω πως θα φτασω σε ικανοποιητικο επιπεδο βαρους κ φυσικης καταστασης ετσι ωστε να ξεκινησω ενα πιο ολοκληρωμενο προγραμμα στο γυμναστηριο.Εχεις κατι να μου προτεινεις για φτιαξω ενα σωστο προγραμμα με τα υπαρχοντα δεδομενα?Ευχαριστω πολυ
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-09-09 13:17 #4
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    μπορεις να κανεις για στηθος πιεσεις με αλτηρες και ανοίγματα,
    για πλατη άρσεις, κωπηλατική με μπαρα και μονόζυγο,
    για ώμους στρατιωτικές πιεσεις και πλάγιες εκτάσεις,
    για δικέφαλους καμψεις με μπαρα και με αλτήρες/αλτήρα
    για τρικεφαλους γαλικες πιεσεις και εκτασεις με αλτήρα,
    (για ποδια δε μπορεις να κανεις σχεδον τιποτα αφου δεν εχεις ορθοστάτες.)
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-09-09 14:24 #5
    Το avatar του χρήστη drago

    Εγγραφή
    14-07-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    557
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    (για ποδια δε μπορεις να κανεις σχεδον τιποτα αφου δεν εχεις ορθοστάτες.)
    εγω για ποδια τωρα κανω αρσεις θανατου με τεντωμενα ποδια για πισω.

    για μπροστα κανω semi-sumo deadlift. με σχεδον καθετα την πλατη. με πιανει αρκετα στους τετρακεφαλους. σιγουρα δεν ειναι σκουοτ αλλα απ το τιποτα καλυτερο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-09-09 22:13 #6
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο drago Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω για ποδια τωρα κανω αρσεις θανατου με τεντωμενα ποδια για πισω.

    για μπροστα κανω semi-sumo deadlift. με σχεδον καθετα την πλατη. με πιανει αρκετα στους τετρακεφαλους. σιγουρα δεν ειναι σκουοτ αλλα απ το τιποτα καλυτερο.
    +1 γιαυτο είπα σχεδόν τίποτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-09-09 01:24 #7
    away
    Εγγραφή
    14-05-2009
    Περ.
    Burkina Faso
    Μηνύματα
    962
    Προεπιλογή
    Μπορει να κανει προβολες με τους αλτηρες ή και squat, αφου εχει μπαρα, απλα θα τη σηκωνει απο κατω και αφου κανει μια επαναληψη ...στρατιωτικη, τη βαζει στους ωμους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 03-09-09 09:12 #8
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    ναι αν μάλιστα μαθει την τεχνική του αρασε (η του ζετε) θα ειναι σχετικά εύκολο.......................................
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-09-09 09:29 #9
    Προεπιλογή
    Μπορείς να πάρεις ένα 10κιλο δίσκο για αρχη(αργότερα 20κιλο)και να κάνεις προβολές προχωρητικές,στατικές πλάγιες.Τον δίσκο τον βάζεις στην πλάτη να εφαρμόζει στις παλάμες σου και τον κρατάς από πάνω με τα χέρια (περνάς το δίσκο πάνω απ΄το κεφάλι και το βάρος μετά πέφτει πιο πολύ στο εσωτερικό της παλάμης,απλά τον στηρίζεις πάνω σου καλά)ετσι κάνω προβολές χωρίς μπάρα.Εστω και με το 10κιλο θα νιώσεις κάψιμο γιατί έχει άλλες γωνίες.(8-10 επαναλήψεις το κάθε πόδι)
    Ωστόσο μπορείς να βρεις ένα μποκ η ένα μεγάλο σκαλοπάτι που βάζοντας το ένα πόδι πάνω να σχηματιζεται γωνία 90 μοιρών ή και μικρότερη γωνία αν σου φαίνεται πολύ και να κάνεις ανεβάσματα ένα πόδι εναλλαξ(πάλι με το δίσκο πάνω σου)με το σώμα να είναι κάθετο να κάνεις ανεβάσματα με ώθηση του ποδιού που έχεις πάνω στο μποκ ή σκαλοπάτι και εκεί θα νιωσεις πολύ κάψιμο φτάνει να μην κλεβεις και να απομονώνεις την δύναμη στο πόδι που σπρώχνει κάθε φορά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 03-09-09 18:59 #10
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις ασκησεις και το ενδιαφερον που δειχνετε.Αν δε γινομαι κουραστικος θα ηθελα μια ακομα σημαντικη διευκρινιση.Γνωριζω πωσ να εκτετελω σωστα τις πιο πολλες ασκησεις αλλα δεν ξερω πως να τις μοιρασω σε ενα προγραμμα.Σκεφτομουν τρεξιμο 2 φορες την εβδομαδα (4-5χλμ σε 40-45')και 3 φορες βαρη.Μπορειτε να προτεινετε κατι(σετ επαναληψεις)?Λαβετε υποψιν οτι δε μπορω να εκτελεσω ακομα ελξεις με ανοιχτη λαβη λογω μιας οπισθιας υπερξαρθωσης της δεξιας μου ωμοπλατης που ειχα περυσι και με ταλαιπωρει ακομα λογω κακης αποθεραπειας(ηταν και ο κυριος λογος που παρατησα τελειως τη γυμναστικη).Ο ορθοπεδικος μου ειπε οτι πρεπει σταδιακα και προσεκτικα να δυναμωσω τους γυρω μυς.Στοχος μου οπως ειπα ειναι να χασω βαρος-λιπος, να ανεβαςω την φυσικη μου κατασταση και σε λιγο καιρο να ξεκινησω γυμναστηριο για πιο λεπτομερη και ολοκληρωμενη δουλεια.
    Υ.Γ.προτιμω για τρεξιμο το καλλιμαρμαρο το οποιο εχει και σκαλια και καποια διζυγα καλους και τα λοιπα.απορια α)τα σκαλια προτεινονται για ποδια η τα καταπονουν?και β)θα μπορουσα να συνδυασω μετα το τρεξιμο καποιες ασκησεις (διζυγο κλπ) η ειναι καλυτερα οι μερες που τρεχω να ειναι μονο τρεξιμο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 03-09-09 19:09 #11

    Εγγραφή
    08-07-2009
    Περ.
    θυρα7
    Μηνύματα
    302
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostas33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απορια α)τα σκαλια προτεινονται για ποδια η τα καταπονουν??
    επειδη ειχα παθει προσφατα ριξη και στους 2 μηνισκους και το εψαξα το θεμα, αρκετοι ορθοπεδικοι μου ειπαν πως για το γονατο και ειδικοτερα για τους μηνισκους που ρωτησα γιατι με ενδιεφερε και περισσοτερο τα σκαλια ειναι ο,τι χειροτερο.
    Απάντηση με παράθεση