Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 60
  1. 25-02-10 09:17 #31
    Προεπιλογή
    Νομίζω δεν υπάρχει λόγος να ανοίξω δικό μου topik από την στιγμή που υπάρχουν πάρα πολλά για την μέση, θα το βάλω εδο το ερώτημα μου αν δεν σας πειράζει.
    Εδο και τρις μέρες αντιμετωπίζω κάτι πόνους στην μέση αριστερά, μάλιστα όταν σκύβω ο πόνος μεταφέρετε στο αριστερό ποπομερι.
    Μάλλον με έπιασε τόσο πολύ μετά από 100 επαναλήψεις περιστροφής μέσης σε 20ακιλο δίσκο.
    Χθες δοκίμασα να κάνω ραχιαίους, έκανα 5x10 αλλά με το ζόρι.
    Ακλούθησα την συμβουλή κάποιου μέλους εδο που είχε αναφερθεί στην αλοιφή biofreeze, έβαλα χθες το βράδυ πριν πέσω, τώρα το πρωί σχεδόν τα ίδια είμαι, με πόνεϊ λίγο, δεν είμαι του θανατά και μπορώ κανονικά να κινούμε.
    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, λογικά υπάρχουν ασκήσεις που επιβαρύνουν την μέση, θέλω να μάθω ποιες είναι για να της μελετήσω, να της ψάξω καλύτερα.
    Αν και όταν στρώση η μέση μου λέω να ξεκινήσω για τα καλά ραχιαίους για να την γυμνάσω και να αντέχει.
    Και κάτι ελαφρός άσχετο, η εκτάσεις μπάρας σε ίσιο πάγκο είναι αλήθεια ότι επιβαρύνει την καρδία περισσότερο από κάθε άλλη άσκηση;
    Ευχαριστώ και περιμένω σχόλια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-02-10 14:46 #32
    Προεπιλογή
    οσο αναφορα αυτο που ρωταει το παιδι απο πανω για την μπαρα ,ενδιαφερει παρα πολυ γιατι εχω ξεκινησει μπαρα...οποις γνωριζει κατι ας μας φωτισει....
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-02-10 14:48 #33
    Το avatar του χρήστη gj

    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περ.
    sto planiti "xapi"
    Μηνύματα
    922
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreasaxo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω δεν υπάρχει λόγος να ανοίξω δικό μου topik από την στιγμή που υπάρχουν πάρα πολλά για την μέση, θα το βάλω εδο το ερώτημα μου αν δεν σας πειράζει.
    Εδο και τρις μέρες αντιμετωπίζω κάτι πόνους στην μέση αριστερά, μάλιστα όταν σκύβω ο πόνος μεταφέρετε στο αριστερό ποπομερι.
    Μάλλον με έπιασε τόσο πολύ μετά από 100 επαναλήψεις περιστροφής μέσης σε 20ακιλο δίσκο.
    Χθες δοκίμασα να κάνω ραχιαίους, έκανα 5x10 αλλά με το ζόρι.
    Ακλούθησα την συμβουλή κάποιου μέλους εδο που είχε αναφερθεί στην αλοιφή biofreeze, έβαλα χθες το βράδυ πριν πέσω, τώρα το πρωί σχεδόν τα ίδια είμαι, με πόνεϊ λίγο, δεν είμαι του θανατά και μπορώ κανονικά να κινούμε.
    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, λογικά υπάρχουν ασκήσεις που επιβαρύνουν την μέση, θέλω να μάθω ποιες είναι για να της μελετήσω, να της ψάξω καλύτερα.
    Αν και όταν στρώση η μέση μου λέω να ξεκινήσω για τα καλά ραχιαίους για να την γυμνάσω και να αντέχει.
    Και κάτι ελαφρός άσχετο, η εκτάσεις μπάρας σε ίσιο πάγκο είναι αλήθεια ότι επιβαρύνει την καρδία περισσότερο από κάθε άλλη άσκηση;
    Ευχαριστώ και περιμένω σχόλια.
    Το ίδιο είχα πάθει και γω... Πήρα 3 μέρες ρεπό και ξεκουράστηκα και μου πέρασε... Αν συνεχίσει ο πόνος ομως απευθύνσου σε κάποιον γιατρό...
    Burn your muscles not your soul...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-02-10 03:06 #34

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreasaxo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κάτι ελαφρός άσχετο, η εκτάσεις μπάρας σε ίσιο πάγκο είναι αλήθεια ότι επιβαρύνει την καρδία περισσότερο από κάθε άλλη άσκηση;
    ???????????
    μηπως εννοεις πιεσεις με μπαρα????
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-02-10 09:12 #35
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savage Εμφάνιση μηνυμάτων
    ???????????
    μηπως εννοεις πιεσεις με μπαρα????
    Ναι, εκτάσεις είπα ε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-03-10 12:51 #36
    Το avatar του χρήστη Antonis Giannoulis

    Εγγραφή
    23-04-2009
    Περ.
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    356
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreasaxo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω δεν υπάρχει λόγος να ανοίξω δικό μου topik από την στιγμή που υπάρχουν πάρα πολλά για την μέση, θα το βάλω εδο το ερώτημα μου αν δεν σας πειράζει.
    Εδο και τρις μέρες αντιμετωπίζω κάτι πόνους στην μέση αριστερά, μάλιστα όταν σκύβω ο πόνος μεταφέρετε στο αριστερό ποπομερι.
    Μάλλον με έπιασε τόσο πολύ μετά από 100 επαναλήψεις περιστροφής μέσης σε 20ακιλο δίσκο.
    Χθες δοκίμασα να κάνω ραχιαίους, έκανα 5x10 αλλά με το ζόρι.
    Ακλούθησα την συμβουλή κάποιου μέλους εδο που είχε αναφερθεί στην αλοιφή biofreeze, έβαλα χθες το βράδυ πριν πέσω, τώρα το πρωί σχεδόν τα ίδια είμαι, με πόνεϊ λίγο, δεν είμαι του θανατά και μπορώ κανονικά να κινούμε.
    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, λογικά υπάρχουν ασκήσεις που επιβαρύνουν την μέση, θέλω να μάθω ποιες είναι για να της μελετήσω, να της ψάξω καλύτερα.
    Αν και όταν στρώση η μέση μου λέω να ξεκινήσω για τα καλά ραχιαίους για να την γυμνάσω και να αντέχει.
    Και κάτι ελαφρός άσχετο, η εκτάσεις μπάρας σε ίσιο πάγκο είναι αλήθεια ότι επιβαρύνει την καρδία περισσότερο από κάθε άλλη άσκηση;
    Ευχαριστώ και περιμένω σχόλια.
    Μην κανεις περιστροφες μεσης με βαρη, καταστροφη... Τι προσπαθεις να πετυχεις μ'αυτο..??
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-10-10 13:46 #37
    Προεπιλογή Πόνος στην μέση!
    Καλησπέρα παιδιά!

    Από χθες το βράδυ, με πονάει η μέση μου, σε ένα συγκεκριμένο σημείο, αριστερά, λίγα εκατοστά πάνω από τον ποπουδάκο μου... Κάποιοι μου είπαν ότι είναι γιατί ψηλώνω.

    Τι λέτε; Να χαρώ μήπως πάρω κανα πόντο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 04-10-10 13:56 #38
    Προεπιλογή
    πηγαίε σε κανένα γιατρό να σου πει να βγάλεις ακτινογραφίες και να το κοιτάξεις. είναι πολύ σοβαρό θέμα για να ζητάς γνβμες από ανά φόρουμ.στο λέω εγώ που παραλίγο να την πτήσω
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-10-10 14:04 #39
    Προεπιλογή
    Με είχε πιάσει κι πιο παλιά.. αλλά πέρασε.

    Ευχαριστώ, θα το έχω στα υπόψην μου!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-10-10 14:09 #40
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο StefPat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με είχε πιάσει κι πιο παλιά.. αλλά πέρασε.

    Ευχαριστώ, θα το έχω στα υπόψην μου!
    αυτό που λες τώρα δεν το πιρνο στα σοβαρά. κι εμένα μια στο τόσο με έπιανε και δεν ήθελα να πάω μήπως και μου πει να κόψω προπονήσεις από το μπάσκετ μέχρι που έφτασα σε σημείο να μην μπορβ να κουνήσω το αριστερό μου πόδι και να κάνω ένα χρόνο υεραπεία με ενέσεις και 3 μήνες ακινησία! είχα καθίζηση σπονδύλου....μια χαρά !δεν σου λέω ότι έχεις κάτι μπορεί να είναι ένα απλό πιάσιμο, όμως τέλειες ζημιές είναι χρονιές και δε σε αφήνουν ποτέ...αν κανείς κιόλας ασκήσεις με ελεύθερα βάρη..καλύτερα να προσέξεις για να έχεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-10-10 14:25 #41
    Προεπιλογή
    Σήμερα είχα σκοπό να αρχίσω το καινούριο πρόγραμμα, με ασκήσεις, με το σωματικό βάρος (εκτός ώμους) δες εδώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 22-10-10 00:33 #42
    Προεπιλογή ΠΟΝΟΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ
    καλησπερα,

    λεγομαι κωνσταντινος κ ο πονος που προκυπτει μετα απο εντονη δραστηριοτητα ειναι ο λογος που εψαξα για να σας βρω, οποτε καλως σας βρηκα.

    ειμαι 19 χρονων, απο τα 8 μου ασχολουμαι με τον μηχανοκινητο αθλητισμο. σταματησα βεβαια πριν 2 χρονια για προσωπικους λογους. στο αθλημα αυτο, το σωμα δεχεται αρκετους κραδασμους. οταν ασχολουμουν μετα απο προπονησεις, οχι παντα ομως, μου παρουσιαζονταν πονος στην μεση, πισω στο σημειο των ραχιαιων κατω απο τα πισω πλευρα πανω απο την ουρα. ο πονος αυτος αλλοτε ηταν ηπιος αλλοτε εντονος. να σημειωσω οτι δεν εκανα ποτε ζεσταμα.

    επισης, ο ιδιος πονος μου παρουσιαζονταν οταν ετρεχα σε αρκετα γρηγορο ρυθμο ειδικα στην μπαλλα. αλλοτε ηταν εντονος αλλοτε οχι. εκει το ζεσταμα διαρκουσε το πολυ 2-3 λεπτα με καποιες διατασεις στα ποδια.

    τα τελευταια 2 χρονια κανω γενικα καθιστικη ζωη. πριν ομως μια βδομαδα ξεκινησα crossfit. προχθες μου παρουσιαστηκε ο ιδιος πονος στο ιδιο σημειο κ ηταν μετριου εντασεως. σημερα παλι τα ιδια αλλα καπως πιο ηπιος απο προχθες.

    ο πονος ηταν πολυ εντονος στο τρεξιμο ειδικα στην μπαλλα. ηταν φορες που δεν μπορουσα ουτε να μιλησω. αυτο μου φερνε αναγουλα κ λιγο πονο στην κοιλια.

    προτου παω σε καποιο ορθοπεδικο, θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας. το προβλημα, μπορει να μην ειναι καν προβλημα. ισως οι ραχιαιοι μου να ειναι πολυ αδυναμοι για τις ασκησεις που κανω. να υπενθυμισω οτι ο πονος προκυπτει μονο σε εντονους ρυθμους. ποτε δεν πονεσε η πλατη μου οταν καθομαι ή στεκομαι ορθιος.

    αν παρελειψα κατι που θα μπορουσε να σας βοηθησει παρακαλω ρωτηστε

    ευχαριστω!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konstantinos.rs : 22-10-10 στις 00:54
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 22-10-10 07:55 #43
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konstantinos.rs Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα,

    λεγομαι κωνσταντινος κ ο πονος που προκυπτει μετα απο εντονη δραστηριοτητα ειναι ο λογος που εψαξα για να σας βρω, οποτε καλως σας βρηκα.

    ειμαι 19 χρονων, απο τα 8 μου ασχολουμαι με τον μηχανοκινητο αθλητισμο. σταματησα βεβαια πριν 2 χρονια για προσωπικους λογους. στο αθλημα αυτο, το σωμα δεχεται αρκετους κραδασμους. οταν ασχολουμουν μετα απο προπονησεις, οχι παντα ομως, μου παρουσιαζονταν πονος στην μεση, πισω στο σημειο των ραχιαιων κατω απο τα πισω πλευρα πανω απο την ουρα. ο πονος αυτος αλλοτε ηταν ηπιος αλλοτε εντονος. να σημειωσω οτι δεν εκανα ποτε ζεσταμα.

    επισης, ο ιδιος πονος μου παρουσιαζονταν οταν ετρεχα σε αρκετα γρηγορο ρυθμο ειδικα στην μπαλλα. αλλοτε ηταν εντονος αλλοτε οχι. εκει το ζεσταμα διαρκουσε το πολυ 2-3 λεπτα με καποιες διατασεις στα ποδια.

    τα τελευταια 2 χρονια κανω γενικα καθιστικη ζωη. πριν ομως μια βδομαδα ξεκινησα crossfit. προχθες μου παρουσιαστηκε ο ιδιος πονος στο ιδιο σημειο κ ηταν μετριου εντασεως. σημερα παλι τα ιδια αλλα καπως πιο ηπιος απο προχθες.

    ο πονος ηταν πολυ εντονος στο τρεξιμο ειδικα στην μπαλλα. ηταν φορες που δεν μπορουσα ουτε να μιλησω. αυτο μου φερνε αναγουλα κ λιγο πονο στην κοιλια.

    προτου παω σε καποιο ορθοπεδικο, θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας. το προβλημα, μπορει να μην ειναι καν προβλημα. ισως οι ραχιαιοι μου να ειναι πολυ αδυναμοι για τις ασκησεις που κανω. να υπενθυμισω οτι ο πονος προκυπτει μονο σε εντονους ρυθμους. ποτε δεν πονεσε η πλατη μου οταν καθομαι ή στεκομαι ορθιος.

    αν παρελειψα κατι που θα μπορουσε να σας βοηθησει παρακαλω ρωτηστε

    ευχαριστω!
    το πρωτο που θα εκανα εγω θα ηταν να παω σε γιατρο...
    τωρα για το cross fit...προφανως το κανεις ελλαδα ετσι?το κακο ειναι οτι εκει ξεκινανε ολοι μαζι γκρουπ...οι ασκησεις ειναι δυνατες και σε βαζουν με την ια στα βαθια...εισαι δεν εισαι ετοιμος...ακομα κ μια κεττλε να σηκωσεις αν δεν ξερεις να κρατησεις ραχιαιους κ το σωμα σου στην θεση θα πονεσει η μεση,οι ωμοι κ πιο πολυ ανω μερος.....πχ εγω που αρχισα εδω στην γερμανια ειναια λλιως...ατομικα...
    πχ...θα κανεις το ζεσταμα σου ,μετα συνδυασμο ραχη κοιλια να ζεστανεις καλαααα κορμο σε σημειο που να λες φτανει πια....και μετα μπαινεις και καλη αποθεραπεια...
    αυτο που μπορεις να κανεις...Η να πεις στον trainer οτι θελεις ενα ζεσταμα (διατασεις,κορμος) Η πας πιο νωρις κ αν εχεις τις γνωσεις το κανεις μονος σου...
    για την δικη σ ασφαλεια...
    ειναι υποχρεωμενος να σε βοηθησει...τουλαχιστον να σ ου μαθει κ ας πηγαινεις ενα 20 λεπτο νωριτερα κ μετα μπαινεις ετοιμος...
    αλλα εννοειται πρωτα σε γιατρο για να δουμε ακριβως και το τι εχεις...
    αυτα απο μενα!
    που πας cross fit?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 22-10-10 17:03 #44
    Προεπιλογή
    ευχαριστω gym για την απαντηση. οντως εχεις δικαιο για το πως γινεται το crossfit. εισαι δεν εισαι ετοιμος θα μπεις στα βαθια. αλλα δεν εχω παραπονο. μας κανει ενα αρκετα δυνατο ζεσταμα στην αρχη. επισης δειχνει ενδιαφερον για την κατασταση μου. μου εδωσε πολλες απλα ηθελα να παρω καποιες γνωμες κ απο δω. ακομα το cf εδω γινεται ομαδικα, αλλα οι ομαδες ειναι μικρες και ετσι ο εκπαιδευτης μπορει να ασχοληθει με ολους. λες να χω υπογλυκαιμια? θεσσαλονικη μενω, οποτε εκει παω
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 22-10-10 17:05 #45
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konstantinos.rs Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω gym για την απαντηση. οντως εχεις δικαιο για το πως γινεται το crossfit. εισαι δεν εισαι ετοιμος θα μπεις στα βαθια. αλλα δεν εχω παραπονο. μας κανει ενα αρκετα δυνατο ζεσταμα στην αρχη. επισης δειχνει ενδιαφερον για την κατασταση μου. μου εδωσε πολλες απλα ηθελα να παρω καποιες γνωμες κ απο δω. ακομα το cf εδω γινεται ομαδικα, αλλα οι ομαδες ειναι μικρες και ετσι ο εκπαιδευτης μπορει να ασχοληθει με ολους. λες να χω υπογλυκαιμια? θεσσαλονικη μενω, οποτε εκει παω
    ston teo?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία