Θέμα: Female Gym Tips

Σελίδα 610 από 646 ΠρώτηΠρώτη ... 110510560600608609610611612620 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 9.136 έως 9.150 από 9687
  1. 13-06-12 16:56 #9136
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    5 χρόνια που μου ερχόταν όπως να ναι...δηλαδή μία φορα το 3μηνο, μία το 6μηνο, 1 το χρόνο..
    στα 17 άρχισα τις εξετάσεις, τον υπέρηχο νομίζω κάπου στα 17-18 τον έκανα πρώτη φορά και έχω ξανακάνει κ άλλες από τότε... ποτέ δεν είχα εικόνα πολυκυστικών

    Στα 20 έκανα 2μηνη θεραπεία κ από τότε έστρωσε...
    ok!!....ειναι υπουλα τα γυναικολογικα...χαιρομαι που εστρωσε....εγω ευτυχως ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα τετοιου ειδους...
    αλλα καλο ειναι υπερηχους καθε 2 φορες τον χρονο, 1 τεστ παπ, κ ορμονικες εξετασεις ...πανακριβα το ξερω!!!
    επισης καλο ειναι να εχεις προγραμμα γενικα στην καθημερινοτητα σου κ οχι στρες...ποτο τσιγαρο!!!
    "You don't get what you wish for, you get what you work for....!!!"
     

  2. 13-06-12 17:32 #9137
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rafaella Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας!! Ειμαι καινουρια στην παρεα!! Ειμαι 1.70 64 κιλα και λιπος 25.4% Αλλα εχω βαλει στοχο για μειωση λιπους!! Ευτυχως που υπαρχετε και εσεις και με βοηθατε λιγο γτ...χαχα


    hello ραφαελα !!!
     

  3. 13-06-12 23:37 #9138
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rafaella Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας!! Ειμαι καινουρια στην παρεα!! Ειμαι 1.70 64 κιλα και λιπος 25.4% Αλλα εχω βαλει στοχο για μειωση λιπους!! Ευτυχως που υπαρχετε και εσεις και με βοηθατε λιγο γτ...χαχα
    καλώς την!!
    Στο άπειρο πορεύομαι,

    απ' το άπειρο ξεκίνησα.

    Κέντρο του σύμπαντος κι αθάνατος

    νόμισα ο άμυαλος πως ήμουνα
     

  4. 14-06-12 13:37 #9139
    Το avatar του χρήστη eli_din3

    Εγγραφή
    12-11-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.953
    Προεπιλογή
    και επανερχομαι δυναμικα και δρυμητερη μετα απο ΤΟΣΟ καιρο αποχης απο αποριες για το σκουωτ με δυνατο come back...

    αρχισα να νιωθω την πρεσσα και το σκουωτ γλουτο..αλλα το θεμα ειναι οτι το νιωθω γυρω στην 10η επαναληψη... μη πω και 11η απο τις 12.... ενω ο τετρακεφαλος ουρλιαζει τσουζει τρελενεται ,θυμαται ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ να νιωσει ΛΙΓΟ και το πωπουδακι huh?!?!??!τι παιζει?
     

  5. 14-06-12 15:02 #9140
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα και απο μένα, ολοκαίνουριο μέλος και χαίρομαι πολύ που σας βρίσκω! Εγώ κορίτσια χρειάζομαι πολύυυυυυ την βοήθεια σας!

    Κατ'αρχήν λίγα στοιχεία για μένα. Είμαι 28 ετών με ύψος 1,65 και 66 κιλά. Τελευταία 2 χρόνια είχα φτάσει στα 72 λόγω καθιστικής ζωής και από πέρσυ τέτοια εποχή είμαι στα 66. Στόχος μου ειναι να φτάσω τα 59-60 κιλά που είναι πολύ καλό βάρος για μένα και να γραμμώσω (στόχος μου είναι σώματα κατηγορίας μπικίνι). Να σημειώσω ότι έχω πάρα πολύ καλό υπόβαθρο, ειδικά πόδια είναι πάρα πολύ δυνατά, έκανα χρόνια κολύμβηση (προπονήσεις μέχρι πριν την κατηγορία ανοιχτής θάλασσας, κάναμε 4 ώρες καθημερινά), πόλο, Taekwondo, χορούς, γιόγκα. Υπήρξε ένα διάστημα που για 2-2.5 χρόνια ξαφνικά άρχισα να κάνω καθιστική πολύωρη δουλειά, έκοψα το κάπνισμα αλλά και τη γυμναστική, και ήταν και η περιόδος που πήρα τα κιλά.

    Τώρα, εδώ και 2 μήνες προσέχω πάρα πολύ τη διατροφή μου, τρώω λιγότερο από τις θερμίδες συντήρησης μου (1800) αλλά σπάνια λιγότερο από το BMR μου (1440 περίπου). Από γυμναστική δεν κάνω κάτι συγκεκριμένο, 4-5 φορές την εβδομάδα κάποια μορφή αερόβιας μεγάλης έντασης (Power ή Ashtanga Yoga, Τρέξιμο, Zumba, HIIT, κολύμβηση κλπ) ανάλογα. Με βάρη δεν έχω καμία σχέση αν και το θέλω πολύ.

    Και τώρα ήρθε η ώρα να σας βάλω challenge. Ποιά μπορεί να μου προτείνει κάποια λύση όσον αφορά πρόγραμμα προπόνησης;
    Δεν μπορώ να πάω σε γυμναστήριο λόγω οικονομικών. Σπίτι όμως έχει ο αδερφός μου ένα πολυμηχάνημα το οποίο έχει επιλογές για πιέσεις στήθους με μπάρα, τροχαλία για πλάτη/ώμους/στήθος, και δυνατότητα εκγύμνασης ποδιών και δικεφάλων. Επίσης έχουμε αλτήρες μικρων κιλών αλλά και λάστιχα εκγύμνασης όλων των επιπέδων αντίστασης. Είχαμε κι ενα κωπηλατικό αλλά δεν το βλέπω τελευταια! :Ρ Δεν ξέρω τι να κάνω από όλα αυτά, πως να το κάνω και πως να το συνδυάσω με αερόβια, είμαι σαν ψάρι έξω από το νερό.... βοήθεια παρακαλώ!!!


    Και επανέρχομαι σε λίγο με δεύτερο ποστ περι διατροφής που ξέρω πως είναι το πιο σημαντικό συστατικό.
     

  6. 14-06-12 15:30 #9141
    Προεπιλογή
    Όσον αφορά τη διατροφή μου λοιπόν… εδώ και λίγο καιρό λόγω θέματος υγείας (και μέχρι νεοτέρας από τον γιατρό μου) κάνω καθαρά κετογενική διατροφή, με 15-20 γρ. υδατάνθρακα τη μέρα. Η αναλογία των μάκρος μου είναι 5% υδατάνθρακες, 30% λίπη και 65% πρωτείνες. Μου φαινόταν πολύ δύσκολο τις πρώτες μέρες αλλά μετά την προσαρμογή μπορώ να πω ότι μου αρέσει όσο περιοριστική κι αν ακούγεται. Εδώ και μέρες ολόκληρες δεν έχω καθόλου λιγούρες (που είχα καθημερινά, ειδικά για γλυκό) και χορταίνω με μικρότερη ποσότητα.

    Μια τυπική μέρα:

    Πρωινό:
    2 αυγά μάτια (στο αντικολλητικό, χωρίς λάδια/βούτυρα)
    60 γρ. λουκάνικο φρανκφούρτης
    1 ποτήρι Yogi Tea

    Σνακ:
    30 γρ. αμύγδαλα

    Μεσημέρι:
    140 γρ. Στήθος γαλοπούλα
    1 φλ. Μαρούλι
    1 φλ. Σπανάκι φρέσκο
    ½ φλ. Φινόκιο (μαραθόριζα)
    1 κ.γ. ελαιόλαδο


    Σνακ:
    2 stalks Σέλερι
    50 γρ. Dirollo 5% τυρί spread

    Βραδινό:
    2 αυγά με 10 γρ. Βούτυρο
    1 φέτα γαλοπούλα
    25γρ. Μιλνερ

    **** Νερό πίνω περίπου 2 λίτρα τη μέρα και παραπάνω, καφέ σπάνια)

    Κορίτσια οποιαδήποτε συμβουλή/παρατήρηση είναι καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ πολύ πολύ εκ των προτέρων!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yoga_baby : 14-06-12 στις 15:34
     

  7. 14-06-12 15:38 #9142
    Προεπιλογή
    yoga baby καλωσορισες στην παρεα μας
    ποσο καιρο κανεις αυτη τη διατροφη?
    εχεις καθολου εικονα ποσο καιρο ακομη θα την κρατησεις ? απο ενεργεια πως εισαι??
    οσο για τη γυμναστικη εχουμε την ειδικο
    η οποια θα σε κατευθυνει αναλυτικα
    δεν υπαρχει καποιο δημοτικο γυμναστηριο στην περιοχη σου ?η μονη σου επιλογη ειναι το σπιτι?
     

  8. 14-06-12 23:18 #9143
    Προεπιλογή
    Γεια και απο εμένα σε rafaela + yoga baby Καλή αρχή και στς 2 σας!!!
    Εveryone works hard when they feel like it.
    Only the best work hard
    when they don't feel like it.
     

  9. 14-06-12 23:28 #9144
    Προεπιλογή
    Γεια σας!! Βασικα θα ηθελα να αυξησω τη μυικη μου δυναμη, στα χερια περισσοτερο...ειμαι 1.70 64 κιλα και λιπος(ειναι πολυ τ ξερω) 25%..ξερετε τι βαρη θα μπορουσα να κανω για ν τ καταφερω αυτο? ευχαριστωω!!
     

  10. 15-06-12 00:33 #9145
    Προεπιλογή
    [QUOTE=koukoutsaki;592500]ραφαελα καλοσωρισες στην γυναικοπαρεα μας

    καλη επιτυχια σε οτι εχεις βαλει στοχο [/QUO

    Ευχαριστω πολυ!!καλη επιτυχια κ σε σας...Καλαα!!Τελειο αυτο το forum!οποια απορια εχεις σου την λυνει αμεσως Μακαρι καποτε να εχω το σωμα που ονειρευομαιιιιιι οπως ολες μας δλδ!!
     

  11. 15-06-12 01:15 #9146
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rafaella Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολυ!!καλη επιτυχια κ σε σας...Καλαα!!Τελειο αυτο το forum!οποια απορια εχεις σου την λυνει αμεσως Μακαρι καποτε να εχω το σωμα που ονειρευομαιιιιιι οπως ολες μας δλδ!!
    sto ευχομαι !!!! καλως ηρθες κ απο δω....

    yoga-baby καλως ηρθες κ συ να μεγαλωνει η παρεα!!!.........
    "You don't get what you wish for, you get what you work for....!!!"
     

  12. 16-06-12 10:20 #9147
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yoga_baby Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και τώρα ήρθε η ώρα να σας βάλω challenge. Ποιά μπορεί να μου προτείνει κάποια λύση όσον αφορά πρόγραμμα προπόνησης;
    Δεν μπορώ να πάω σε γυμναστήριο λόγω οικονομικών.
    Καλως ήρθατε yoga κ υπόλοιπα κορίτσια!

    Να ξέρεις πως το γυμναστήριο δεν είναι μονόδρομος, σίγουρα είναι ένας πολύ καλός και ασφαλής τρόπος εκγύμνασης, ωστόσο αν υπάρχει εφευρετικότητα το γυμναστήριο μπορεί να χαρακτηριστεί από πολλούς ως πεζό και παλιομοδίτικο!

    Αν θες να ασχοληθείς με βάρη, υπάρχουν παντού γύρω σου και πρωτο κ κύριο το σώμα σου! Θα έλεγα να κοιτάξεις στο youtube bodyweight workout. Έχει απειρα βιντεάκια απ οπου μπορείς να πάρεις μια ιδέα.
    Σιγά σιγά μπορείς να προσθέτεις μονόζυγο, σουιδική μπάλα, σάκο με βάρη, ιμάντες κ χίλια δυο ωραία και φτηνά πράγματα!
    Το κλειδί είναι η ένταση η φυσικά η αυτοπειθαρχία !

    Καλή δύναμη απο μένα!
    We don't need eyes to see, we need vision
     

  13. 16-06-12 20:47 #9148
    Το avatar του χρήστη jelena

    Εγγραφή
    04-09-2010
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    200
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελει μια προσαρμογη το σωμα.Ηδη εχω ξεκινησει αποτομα πολλα μαζι αλλα εγω επειδη εχω μια υποδομη και στο σωμα μου(δεν το λεω αλαζονικα αυτο,οχι οτι εχω τρομερο και φοβερο σουπερ γουαου σωμα αλλα ασχολουμαι πιο πολυ απο τον μεσο αθλουμενο και εκτος απο αυτο ξερω τι παθαινω την καθε στιγμη και πως να το αντιμετωπισω πχ υπερβολικη κουραση σε διαφορα σημεια του σωματος η εντονο πιασιμο κτλ ),με παιρνει να το κανω αλλα και παλι,αργοτερα σταδιακα θα βαλω και αλλα.

    Βλεποντας και κανοντας,δεν ξεκινας απο την αρχη εχοντας στο μυαλο σου το τελευταιο σκαλοπατι αλλα πας βημα βημα.

    Οσον αφορα τον προσωπικο χρονο,ολα αυτα που κανω αποτελουν τον προσωπικο μου χρονο ,εαν εννοεις την προσωπικη τετ α τετ ζωη () και εκει ολα πανε ρολοι αν υπαρχει κατανοηση και συμπαρασταση.Αλλωστε μην ξεχνας οτι για να ακολουθησει καποιος την τρελα τη δικη μου αλλα και πολλων κοριτσιων απο εδω μεσα,πρεπει να εχει μια δοση τετοιου ειδους τρελας οποτε ολα κομπλε!

    Οσον αφορα το crossfit σαν προπονηση,εξαρταται τους στοχους σου.Τι ειναι αυτο που θελεις να δωσεις στο σωμα σου και τι ειναι αυτο που γουσταρεις να κανεις.

    Σιγουρα δεν ειναι απλα μια κυκλικη προπονηση οπως εχει ειπωθει(και αυτα θα τα γραψω και στο αντιστοιχο τοπικ στο φορουμ αναλυτικα) καθως μια κυκλικη προπονηση περιλαμβανει καθαρα ασκησεις οπως το εχουμε μαθει στα γυμναστηρια.Αναφερομαι στις κλασσικες κυκλικες.Το crossfit(το σωστο crossfit δεν ειναι μονο αυτο),προσπαθει να σε κανει πιο λειτουργικο και πιο αποδοτικο μεσα στην καθημερινοτητα σου.

    Δεν ενδιαφερεται να φουσκωσει μονο τον δικεφαλο για να κανει μπαμ μεσα απο το μπλουζακι.Ειναι πιο functional training style.

    Oποτε για να μην σε ζαλιζω,το ποσο αποδοτικο ειναι εχει να κανει με τους στοχους σου και καθαρα με αυτο.

    Και τα καθαρα ββ σπλιτ δουλευουν μια χαρα,αν ξερεις πως να τα δουλεψεις και δεν εισαι στενομυαλος απλα πλεον επειδη αλλαζουν οι εποχες και ο χωρος του φιτνεςς αλλαζει και εξελισσεται συνεχως,βομβαρδιζομαστε καθε τοσο και με κατι καινουριο.

    Αυτο δεν σημαινει οτι το παλιο δεν δουλευε αλλα οτι απλα βγηκε και ενας νεος τροπος εκγυμνασης η οτιδηποτε αλλο.

    Το θεμα ειναι εσυ τι ψαχνεις...

    Αυτα στα γραφω γιατι ειμαι μεσα στον χωρο και γνωριζω κατι παραπανω απο το να ακουσω μια αποψη ενος και δυο ατομων που απλα πανε γυμναστηριο γιατι απλα εσυ μπορει να βλεπεις το αποτελεσμα επανω τους,αλλα δεν ξερεις τι ακριβως κανανε πριν απο αυτο που κανουν τωρα οποτε και δεν εχει σημασια καθως δεν αντιστοιχει και τοσο στην πραγματικοτητα.
    Xεχε ναι αυτο εννουσα,ότι αφορα την τετ α τετ ζωη κ γενικα τους φιλους κλπ,πως ανταποκρινεσαι κι εκει με τοσες ασχολιες,εμενα μ φαινεται αδιανοητο αυτο,αν και ειμαι οπαδος του"οταν θες να βρεις χρονο βρισκεις,ειναι θέμα οργανωσης και σωστης διαχειρισης"

    Γι αυτο σε ρωτησα κι εγω ρε Coach την αποψη σου επι του θεματος,και λογω της ασχολιας σου και για ν 'ακουσω και μια αλλη οπτικη..Πλεον δεν θελω να μενω στην εμφανιση και στα οπτικα αποτελεσματα μονο,το εκανα μικροτερη πλεον δεν με αφορα αυτο,γι αυτο με κεντρισε κ το φιτνεςς σαν σταση ζωης πρωτα απ'ολα
    Αnyway περιμενω αναλυτικα το thread σου στο φορουμ
     

  14. 17-06-12 14:17 #9149
    Προεπιλογή
    Παιδιααα!εγω χρονο να πηγαινω γυμναστηριοο 4-5 φορες την εβδομαδα!ο στοχος μου ειναι να δυναμωσω αλλα παω γυμναστηριο και δε ξερω τι ασκησεις να κανω! φετος ξεκινησα το γυμναστηριο και δε ξερω πως να φτιαξω μονη μου ενα προγραμμα ενδυναμωσης!τα ποδια μου πιστευω ειναι σε καλη κατασταση!περισσοτερο χερια χρειαζομαι....αν μπορουσατε να με βοηθησετε...
     

  15. 17-06-12 14:20 #9150
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Koριτσαρες μου ζηταω λιγο ακομα υπομονη να τελειωσω με διαφορες υποχρεωσεις μου και θα απαντηθουν ολα τα ποστ!

    Λιιιιγη υπομονουλα ακομα!
     

Σελίδα 610 από 646 ΠρώτηΠρώτη ... 110510560600608609610611612620 ... ΤελευταίαΤελευταία