Σελίδα 25 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 15232425262735 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 361 έως 375 από 768
  1. 30-10-12 19:11 #361
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αν εχεις συμπτωματα οπως ξεραμενα χειλη,η σκουρο χρωμα στα ουρα συνηθως θες περισοτερο νερο.δεν χρειαζονται περισοτεροες,εξετασεις για να δεις οτι εισαι αφυδατωμενος..
    αν τωρα πινεις 2-3 ποτηρια τη μερα,κ απλα ξεχνιεσαι λογω δουλειας κλπ,κ εκει θες περισοτερο νερο..εχε παντα να μπουκαλακι κοντα σου να τραβας καμια τζουρα,για να σαι οκ.
    δες κ το θεμα για το νερο,γιατι εδω βγηκαμε εκτος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-10-12 19:16 #362
    Προεπιλογή
    οκ έχεις δίκιο για το οφφ.(απλά για την ιστορία,οι τιμές που λέω παραπάνω ήταν τσιμπημένες ενώ έπινα πάντα 2-3 λίτρα τη μέρα που θεωρείται αν μη τι άλλο επαρκής ποσότητα ώστε να σκεφτεί κανείς να την αυξήσει).
    κλείνει το θέμα νερό,ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-10-12 19:20 #363
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αν οντως επινες τοσο νερο,κ ειχες θεμα με τις τιμες μαλλον δεν φταιει το νερο τοτε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-10-12 19:34 #364
    Προεπιλογή
    από όσο γνωρίζω η ουρία και η κρεατινίνη είναι τα κατάλοιπα της επεξεργασίας της πρωτεϊνης,κάτι σαν τη στάχτη που μένει από τη φωτιά,με περισσότερο νερό πιστεύω δε θα είχαν ανέβει(όχι πως είχαν ανέβει σε ανησυχητικό επίπεδο,απλά για την κουβέντα).μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια και να ήταν άλλος ο λόγος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-10-12 22:31 #365
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ναι,κοιτα να δεις πως εχει πανω κατω..
    αρχικα για να δεις αν οντως εχεις θεμα,πρεπει οι εξετασεις να σου δινουν τις ιδιες τιμες σε βαθος χρονου.
    δλδ να τις κανεις κ να ξανακανεις,κ αν εχεις ιδιες τιμες τοτε βλεπεις αν εχεις θεμα η οχι.
    κ αυτο γιατι με την μια φορα,μπορει καποιες τιμες να ειναι εκτος,αλλα αυτο μπορει να αλλαξει ακομα κ μια βδομαδα μετα αν ξανακανεις,κ να ειναι ολα κομπλε.

    για το νερο που λες..αν οντως ο γιατρος σου,ειδε οτι μπορει να εχεις θεμα,κ σου ειπε οτι πρεπει να πινεις περισοτερο νερο παει καλως.
    αν τωρα στο πει αυτο ο γιατρος κ του απαντησεις οτι εσυ πινεις 2-3 λιτρα νερο την μερα,το επομενο που θα σου πει ειναι αυτο που σου εγραψα κ γω πριν.
    οτι αν οντως πινεις τοσο νερο κ οι τιμες σου δειχνουν κατι,τοτε υπαρχουν αλλα αιτια παθολογικα,κ δεν φταιει η προσληψη νερου.
    δεν στο λεω για να σε ανησυχησω,αλλα αυτο θα σου πει κ ο γιατρος γιατι δεν μπορει να εξηγησει πως ειναι δυνατον με τοση προσληψη νερου,να εχεις θεμα με τις τιμες σου.
    οποτε 2 τεινα συμβαινουν..η δεν πινεις τοσο νερο οσο λες,η οντως εχεις θεμα.
    μπορει εσυ να πινεις τοσο νερο,αλλα μπορει να μην το πινεις καθε μερα,αλλα μια στο τοσο..εχω δει πολλες φορες ατομα που νομιζαν οτι ετρωγαν πολυ η επιναν πολυ νερο,τελικα απλα να νομιζαν,γιατι οι ανθρωποι συχνα υπερτιμουν διαφορα πραγματα που κανουν..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-11-12 14:55 #366
    Προεπιλογή
    Κοίτα η αλήθεια είναι ότι δεν έκανα ξανά εξετάσεις γιατί όλα ήταν κομπλέ εκτός από τις συγκεκριμένες τιμές που κι αυτές ήταν λίγο πάνω από το όριο.
    αυτό για το νερό εγώ το υποθέτω και το λέω δε μου το είπε ο γιατρός.
    πάντως τόσο πίνω γιατί πίνω εμφιαλωμένο οπότε βλέπω ότι κάθε μέρα αδειάζω 2 μπουκάλια
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-11-12 14:17 #367
    Προεπιλογή
    Μόλις πήρα τις εξετάσεις αιματος και ουρων: Μάλλον απο τις καλυτερες μου ever!!! Ζήτω η ββ διατροφή!!!!!!
    Εveryone works hard when they feel like it.
    Only the best work hard
    when they don't feel like it.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-11-12 14:36 #368
    Προεπιλογή
    Εκανα πριν μια εβδομαδα εξετασεις αιματος για αλλο λογο, αλλα βαλαμε και τις γενικες μεσα. Βρεθηκε αυξημενο σακχαρο,κρεατινινη,ουρια,νατριο. Να σημειωσω οτι η τελευταια φορα που γυμναστηκα και πηρα συμπληρωματα ειναι αρχες αυγουστου!! Τι φταιει;

    Δε ξεπερασαν τις φυσιολογικες τιμες, αλλα ηταν στα ορια. Ο γιατρος ( δερματολογος ) με ειπε να παω σε ενα παθολογο για περαιτερω εξετασεις, κυριως για το σακχαρο. Αν θυμαμαι καλα ειχα φαει μερικες ωρες πριν την εξεταση, ισως οφειλεται σε αυτο; Αλλα η κρεατινινη και ουρια; :S
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-11-12 15:06 #369
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    τι εφαγες πριν?
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 28-11-12 15:16 #370
    Το avatar του χρήστη Gorgojola

    Εγγραφή
    15-09-2012
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    83
    Προεπιλογή
    εκανα εξετασεις αιματος και ουρων ολα σε κανονικα επιπεδα
    μονο καλιο νατριο στο οριο (πιστευω λογω καταναλωσης ξηρων καρπων και κρεατων που εχουν κυρια θεση στη διατροφη μου)
    ομως αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι
    1 ενω 0 σιδηρος εχει νορμαλ τιμη 96 (ορια 60-160)
    η φερριτινη ειναι πολυ πεσμενη 19 (ορια 10-291)
    2 επισης τι παιζει με την χολιστερολη hdl 47(δινει υποσημειωση>40) και ldl 47(δινει υποσημειωση<100) εχουν ικανοποιητικες τιμες?
    η ολικη χολιστερινη παντως ειναι εκτως οριων 102 (ενω τα ορια ειναι 130-200)
    3 η κιναση κρεατινης ειναι off the charts 363 (ορια 24-195) εχει να κανει με την κρεατινινη? γιατι αυτη ειναι κομπλε
    μπορει να μου καποιος τι να προσεξω για να ερθω στα φυσιολογικα ορια
    .
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 28-11-12 16:32 #371

    Εγγραφή
    14-09-2012
    Περ.
    Peristeri
    Μηνύματα
    181
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα

    Συνήθως η κιναση κρεατινης μπορεί να σου δείξει ανεβασμένους δείκτες αν έχεις κάνει αρκετή προπόνηση τις 2 - 3 προηγούμενες μέρες , μερικές φορές ακόμα και αν έχεις κουραστεί αρκετά για άλλους λόγους και όχι από προπόνηση .
    Οι γιατροί και κυρίως καρδιολόγοι όταν γράφουν εξετάσεις αίματος βάζουν και αυτήν μέσα γιατί έχει και σε κάποιες περιπτώσεις σχέση με την καρδιά αλλά εσύ δεν πρέπει να ανησυχείς γιατί θα είχες και άλλους δείκτες επηρεασμένους .

    Εγώ θυμάμαι πριν 3 Μήνες είχα κάνει γενική αίματος και ήταν και εμένα ανεβασμένη καθώς και αν θυμάμαι καλά και η λιποπρωτείνη.
    Πριν μια βδομάδα ξαναέκανα γενική αίματος με 15 μέρες αποχή από προπονήσεις μιας και είχα πάει σε έναν φίλο μου επαρχία και δεν μπορούσα να κάνω βάρη και όλες οι εξετάσεις ακόμα και η κινάση κρεατίνης ήταν φυσιολογικά.....

    Το μόνο που είχε ανέβει πάνω από τα όρια και μάλιστα αρκετά ήταν τα τριγλυκαιρίδια που μάλλον οφείλετε στο ότι αυτές τις 15 μέρες το διασκέδασα λίγο παραπάνω στο ποτό
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 28-11-12 17:12 #372
    Το avatar του χρήστη Gorgojola

    Εγγραφή
    15-09-2012
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    83
    Προεπιλογή
    Συνήθως η κιναση κρεατινης μπορεί να σου δείξει ανεβασμένους δείκτες αν έχεις κάνει αρκετή προπόνηση τις 2 - 3 προηγούμενες μέρες , μερικές φορές ακόμα και αν έχεις κουραστεί αρκετά για άλλους λόγους και όχι από προπόνηση .
    H αληθεια ειναι πως κανω προπονηση στα ορια της υπερπροπονησηςκ αν κ ημουνα 2 μερες off ειχα τρεξηματα με σχολη και ζητημα ειναι να κοιμομουν 6 ωρες αυτες τις μερες θα ξανα κανω σε κανα μηνα να δω πως θα ναι σε ευχαριστω μαν
    .
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-12-12 18:01 #373
    Προεπιλογή
    καλησπερα παιδια.πηαρα τις εξετασεις σημερα.ολα κομπλε μονο αιματοκριτη εχω 38,5 και τα φυσιολογικα ειναι 42-52,5.με διατροφη μπορω να το ανεβασω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 10-12-12 01:06 #374
    Το avatar του χρήστη amateur666

    Εγγραφή
    08-02-2011
    Περ.
    Τσερνομπιλ
    Μηνύματα
    1.735
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panosralliart Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα παιδια.πηαρα τις εξετασεις σημερα.ολα κομπλε μονο αιματοκριτη εχω 38,5 και τα φυσιολογικα ειναι 42-52,5.με διατροφη μπορω να το ανεβασω?
    μηπως εχεις στιγμα?..ή απλα δεν τρως κοκκινο κρεασ?
    Αυτή τη στιγμή, κάποιοι ερωτεύονται...
    κάποιοι χωρίζουν.......
    και κάποιοι έχουν ήσυχο το κεφάλι τους...


    https://www.youtube.com/watch?v=JGwWNGJdvx8
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 10-12-12 22:37 #375
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panosralliart Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα παιδια.πηαρα τις εξετασεις σημερα.ολα κομπλε μονο αιματοκριτη εχω 38,5 και τα φυσιολογικα ειναι 42-52,5.με διατροφη μπορω να το ανεβασω?
    ξεκινα το κοκκινο κρεας ,συκωτια , αποξηραμενα βερυκοκα να ανεβει ο σιδηρος...κ γω ειχα φτασει στα ορια απο διατροφη γιαυτο τωρα το δουλευω αρκετα το μοσχαρι..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 25 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 15232425262735 ... ΤελευταίαΤελευταία