Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Ελλειπτικό ή Διάδρομος για οικιακή χρήση

Ψήφισαν
85. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Ελλειπτικό

    35 41,18%
  • Διάδρομος

    50 58,82%
Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 68
  1. 03-08-09 16:27 #1
    Respected member
    Το avatar του χρήστη Sourlas

    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    332
    Προεπιλογή Ελλειπτικό ή διάδρομος
    Τι θα προτιμούσατε για οικιακή χρήση? Κάποιου είδους ελλειπτικό μηχάνημα ή διάδρομο? Ας δώσουν ψήφο και οι κατέχοντες
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-08-09 19:16 #2
    Προεπιλογή
    Διάδρομος με 1000!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-08-09 20:21 #3
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Διαδρομο ψηφισα και εγω. Ειδικα στο σπιτι μπροστα σε μια τηλεοραση ειναι οτι πρεπει
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-08-09 20:22 #4
    away
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Μηνύματα
    541
    Προεπιλογή
    διαδρομο μπροστά στη τηλεόραση !!!!!!!!!!!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-08-09 20:25 #5
    Προεπιλογή
    ελλειπτικο! νομιζω οτι ειναι το καλυτερο απο αεροβια οχι ομως καλυτερο απο το τρεξιμο στο παρκο κατω απ το σπιτι μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-08-09 20:43 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    ελλειπτικο! νομιζω οτι ειναι το καλυτερο απο αεροβια οχι ομως καλυτερο απο το τρεξιμο στο παρκο κατω απ το σπιτι μου.
    Συμφωνω για το τρέξιμο στο πάρκο,μόνο ετσι ευχαριστιέμαι αερόβια και συγκεκριμενα με ακουστικά και να ακούω μουσική και τα χλμ βγαίνουν άνετα!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-08-09 00:15 #7
    Προεπιλογή
    κανονικα θα επρεπε να υπαρχει και "κανενα απο τα 2" για να το ψηφισω εγω
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 04-08-09 01:12 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    στατιστικα πάντα αλλα και επι της ουσίας ο διάδρομος έχει τα πρωτεία , καλό το ελειπτικό έχει τα υπέρ του όπως έλειψη κραδασμών και μεγαλύτερη ένταση λόγω συμετοχής και του πάνω μέρους του σώματος , αλλα η προσομείωση της φυσικής κίνησης που είναι ο διάδρομος κερδίζει τις προτιμήσεις , το ελειπτικό το χρησιμοποιούν λιγοτερο και περισσότερο σαν παραλαγή .

    βέβαια το τρεξιμο στην φύση είναι καλύτερο αλλα ελάτε που πολλες φορες σε πολλους δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και λόγω χρόνου αλλα και καιρικών συνθηκών , οπότε ο διάδρομος είναι μια καλή λύση αν και λίγο πιο βαρετή σε σχέση με το τρέξιμο εξω για πολλους, αλλα έχει και τα πλεονεκτήματα της ασφάλειας λόγω μείωσης των κραδασμών και ελέγχου της προόδου συνέχεια επίσης χρησιμοποιείτε και η δυνατότητα κλήσης που για μερικούς είναι σημαντική επιλογή.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-08-09 02:00 #9
    Προεπιλογή
    ΕΛΛΕΙΠΤΙΚΟ ετσι για να ζοριζομαστε και λιγο γιατι με τον διαδρομο απλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΠΤ, ασε που η συγκριση του διαδρομου με το ελλειπτικο σε καμια φαση του δε μπορει να σταθει διπλα στο ελλειπτικο...αλλο το τροχαδακι που πολλες φορες ειναι και τεμπελικο και αλλο το να ανεβαινεις αμετρητα σκαλοπατια...με ο,τι ρυθμο και να 'ναι. η ροη της αναβασης δεν αλλαζει ενω η ταχυτητα στον διαδρομο και ο δρασκελισμος πολυ ανετα προσαρμοζεται απο εμας απο αργο εως γρηγορο
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-08-09 02:06 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DusWS Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΛΛΕΙΠΤΙΚΟ ετσι για να ζοριζομαστε και λιγο γιατι με τον διαδρομο απλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΠΤ, ασε που η συγκριση του διαδρομου με το ελλειπτικο σε καμια φαση του δε μπορει να σταθει διπλα στο ελλειπτικο...αλλο το τροχαδακι που πολλες φορες ειναι και τεμπελικο και αλλο το να ανεβαινεις αμετρητα σκαλοπατια...με ο,τι ρυθμο και να 'ναι. η ροη της αναβασης δεν αλλαζει ενω η ταχυτητα στον διαδρομο και ο δρασκελισμος πολυ ανετα προσαρμοζεται απο εμας απο αργο εως γρηγορο
    δικε μου μηπως εχεις μπερδεψει το ελλειπτικο με το στεπ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-08-09 02:23 #11
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    όλα είναι μόδα πού έρχετε και παρέρχετε , βγήκαν για κάποιο σκοπό να τραβήξουν το ενδιαφέρον των αθλουμένων και να ξεφύγουν απο την μονοτονία και την συνήθεια , αλλα στατιστικά και στην πράξη όπως είπα είναι μια μόδα και πάντα κερδίζει η φυσική κίνηση που είναι ο διάδρομος και το ποδήλατο που είναι καθαρα κυκλική .

    τώρα στο χέρι του καθενός είναι να τα κάνει εύκολα η δύσκολα , μπορεί στον διάδρομο κάποιος να περπατάει με ρυθμό που να ρίξω την μαγκιά μου η να λειώνει ,το ίδιο ισχύει σε όλα τα μηχανήματα με ρύθμιση αντίστασης η ταχύτητας .

    αυτό με το εύκολο και δύσκολο δεν το καταλαβαίνω και στα βάρη μπορεί κάποιος απλα να ανεβοκατεβάζει μια μπάρα και άλλος να την έχει φορτώσει και να λοιώνει , όλα είναι σχετικά και δεν έχει να κάνει με το μηχάνημα αλλα με την θέληση του καθενός

    το δύσκολο μηχάνημα έχει το μειονέκτημα ότι δεν μπορείς να το κάνεις πολύ ώρα και είναι αποδεδειγμένο πως όσο πιο απλή κίνηση τόσο μεγαλύτερη διάρκεια μπορείς να την κάνεις χωρίς να βαριέσαι η να χάνεις τον ρυθμό σου .

    μπορεί κάποιος να κάνει για ώρες ποδήλατο ακόμη και στο δρόμο η διάδρομο η τρεξιμο στη φύση , αλλα ελειπτικό θα σου σπάσει τα νεύρα και η γυμναστική είναι για να διώχνουμε το άγχος και όχι να αγχωνόμαστε μην χάσουμε τον ρυθμό .

    βέβαια πολλοι κάνουν ελειπτικό αλλα δεν συγκρίνονται σε καμία περίπτωση με τους χρήστες των άλλων μηχανημάτων
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 04-08-09 14:01 #12
    Προεπιλογή
    Το ελλειπτικό μου αρέσει περισσότερο γιατί είναι πιο ζόρικο,αλλά ψηφίζω τον διάδρομο γιατι είναι πιο ασφαλής για τα γόνατα μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 04-08-09 14:24 #13
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    ελλειπτικο καθαρα με το σκεπτικο οτι με τον διαδρομο ανεβαζουμε δυσκολα σφυγμους, εγω πχ για να φτασω καμια 120-130 θα πρεπει να τρεχω στον διαδρομο, πραμα που με κουραζει. ενω στο ελλειπτικο ανεβαζουμε πιο ευκολα σφυγμους. επισεις το ελλειπτικο ειναι σχετικα πιο αθοριβο απο εναν διαδρομο (αρκει να ειναι σωστα ρυθμισμενο)...

    απο την αλλη στο σπιτι συνηθως θελουμε κατι το ποιο χαλαρο κ ποιο ξεκουραστο, οποτε ο διαδρομος ειναι μια καλητερη επιλογη... αρα αν ο σκοπος ειναι απλα λιγο ξεσκουριασμα τοτε διαδρομο με κλιστα τα ματια, αμα ο σκοπος ειναι αεροβικη για χασιμο λιπους τοτε καλητερα ελλειπτικο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-08-09 14:25 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Raja Εμφάνιση μηνυμάτων
    ψηφίζω τον διάδρομο γιατι είναι πιο ασφαλής για τα γόνατα μου.
    εισαι σιγουρος? γιατι μαλλον το ελλειπτικο ειναι πιο ασφαλές για τα γονατα σου!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-08-09 14:53 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    εισαι σιγουρος? γιατι μαλλον το ελλειπτικο ειναι πιο ασφαλές για τα γονατα σου!
    ¨
    Όπως ίσως να το σκέφτεσαι εσύ,δηλ απο θέμα κραδασμών αν εννοείς αυτο,τότε σίγουρα έχεις δίκιο κ το ελλειπίκό ειναι πιο ασφαλές.Έχω εντολή όμως απο τον γιατρό μου,για ΄κάποιο χρονικό διάστημα να μην λυγίζω περα απο 30 μοίρες τα γόνατα μου σε αεροβικές ασκήσεις κ σε ασκήσεις με βάρη,γι αυτό κ θεώρησα τον διάδρομο λιγότερο επικύνδινο.Διαφορετικά είναι όπως το λες εσύ.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία