Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 24
  1. 12-11-11 12:44 #1
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή Ζαλαδα μετα τα σκουοτ
    Οταν τελειωνω ενα σετ σκοουτ αλλα οταν τα δινω ολα, μεχρι κοπωση αναγκαστικες με βοηθο ή και επιπλεον με ρεστ παουζ οταν αφηνω τα κιλα με πιανει μια ζαλαδα για μερικα δευτερολεπτα και δεν μπορω να σταθω αλλα μετα απο λιγο φευγει και συνεχιζω κανονικα. Το παθαινετε και εσεις? Ειναι φυσιολογικο?

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-11-11 12:46 #2
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    στις αρσεις το παθαινα εγω
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-11-11 12:59 #3
    Προεπιλογή
    απο την πιεση που ασκεισ ειναι και ισωσ κρατασ αναπνοη σε παραπω απο μια απαναληψη!!
    ειμαι ο πιο τρελοσ λογικοσ και ο πιο λογικοσ τρελοσ!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-11-11 13:02 #4
    Προεπιλογή
    Nαι το παθαινω και εγω, και ειναι ενα κλικ πριν τη λιποθυμια, αν εχεις λιποθυμισει γνωριζεις τα σταδια πριν ερθει.
    ΠΡΟΣΕΧΩΣ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ .......
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-11-11 13:21 #5
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Αν δεν έχεις κάνει εμετό μετά από σετ δε ξέρεις τι θα πει ζόρι
    H ζαλάδα είναι φυσιολογική, όλοι σχεδόν το παθαίνουμε. Παρόλα αυτά δε ξέρω κατά πόσο είναι καλό για το σώμα μας.

    Αλήθεια, ξέρει κανείς μέχρι που μπορεί να φτάσει η μικρή και μεγάλη πίεση του αίματος μετά από ένα τέτοιο σετ; Οι παλμοί δε το συζητώ, άνετα φτάνουν στο 95% της μέγιστης καρδιακής λειτουργίας.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-11-11 13:44 #6
    Το avatar του χρήστη Galthazar

    Εγγραφή
    15-10-2010
    Περ.
    kozani
    Μηνύματα
    2.025
    Προεπιλογή
    εχω την εντυπωση οτι οφειλεται σε ορθοστατικη πιεση και σε μεγαλη ροη αιματος αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Το παθαινω και στις αρσεις και στα squat. Ειναι λογικο γιατι αναγκαζομαστε να κανουμε αποτομες κινησεις ενω πιεζομαστε λογω μεγαλου φορτιου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-11-11 13:54 #7
    Το avatar του χρήστη luckyseven

    Εγγραφή
    01-11-2010
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    620
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν τελειωνω ενα σετ σκοουτ αλλα οταν τα δινω ολα, μεχρι κοπωση αναγκαστικες με βοηθο ή και επιπλεον με ρεστ παουζ οταν αφηνω τα κιλα με πιανει μια ζαλαδα για μερικα δευτερολεπτα και δεν μπορω να σταθω αλλα μετα απο λιγο φευγει και συνεχιζω κανονικα. Το παθαινετε και εσεις? Ειναι φυσιολογικο?
    Πάλι καλά που ζαλίζεσαι και δεν λιποθυμάς για φαντάσου να κάνεις σκουότ και να καταρρεύσεις?(που να φάω την γλώσσα μου)
    Φυσιολογικότατο είναι μιάς και κάνεις υπερπροσπάθεια και πιέζεσαι τόσο πολύ, που νομίζεις πως το κεφάλι σου θα φύγει σαν πύραυλος κρούζερ.Όλοι το παθαίνουμε μην ανησυχείς σήμερα ειδικά στην πρέσσα τα είδα όλα που φύγανε τα πέταλα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 12-11-11 14:08 #8
    The Trainer
    Το avatar του χρήστη crow

    Εγγραφή
    18-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    693
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν έχεις κάνει εμετό μετά από σετ δε ξέρεις τι θα πει ζόρι
    H ζαλάδα είναι φυσιολογική, όλοι σχεδόν το παθαίνουμε. Παρόλα αυτά δε ξέρω κατά πόσο είναι καλό για το σώμα μας.

    Αλήθεια, ξέρει κανείς μέχρι που μπορεί να φτάσει η μικρή και μεγάλη πίεση του αίματος μετά από ένα τέτοιο σετ; Οι παλμοί δε το συζητώ, άνετα φτάνουν στο 95% της μέγιστης καρδιακής λειτουργίας.
    Η ζαλαδα ειναι φυσιολογικη (βεβαια δεν συμβαινει σε ολους κ δεν συμβαινει παντα)και αυτο επειδη το σκουοτ ειναι μια ασκηση οπου αναγκαζει ολους τους μυς του σωματος μας να ενεργοποιηθουν.Σαν αποτελεσμα ειναι (ειδικα οταν βαζουμε αρκετα κιλα) να τελειωνει ολο το γλυκογονο που βρίσκετε εύκαιρο εκεινη τη στιγμη(δηλ,το γλυκογονο στο αιμα) κ μολις τελειωνουμε την ασκηση να νιωθουμε αυτη τη ζαλαδα για λιγο εως του να μπει στη κυκλοφορια του αιματος ξανα γλυκογονο απο τις αποθηκες.Επισης ενας αλλος λογος ειναι οτι στα πολλα κιλα εχουμε τη ταση να κραταμε την αναπνοη μας μεχρι λιγο πριν να τελειωσει η εκτελεση της κινησης,αυτο εχει σαν αποτελεσμα την αυξηση της αρτηριακης πιεσης, που επισης προκαλει ζαλαδα εως οτου επανελθη στα φυσιολογικα ορια.
    Οποτε η αρτηριακη πιεση αυξανετε κυριος απο την αναπνοη μας που κραταμε κ την πιεση που ασκουμε κατα την εκτελεση...αν την ασκηση την καναμε απο αναεροβια, αεροβια τοτε δεν θα ειχαμε αυτη την μεγαλη αυξηση της αρτηριακης πιεσης. Το ποσο ομως αυξανετε η μικρη κ η μεγαλη ειναι μαλλον θεμα τελειως διαφορετικο απο ανθρωπο σε ανθρωπο κ με πολλους παραμετρους.
    Τις περισσοτερες φορες δεν μπορουμε να αποφυγουμε αυτες τις ζαλαδες,εγω το βρισκω φυσιολογικο κ αρα οχι κακο για ενα υγιή ασκουμενο.Το βρισκω ομως επικίνδυνο για καποιον που εχει προβλημα με καρδια, ειναι αρχαριος,διαβητικος η εχει υπερταση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 12-11-11 14:18 #9

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    590
    Προεπιλογή
    Και εγω , ειδικα στο τελευταιο σετ - τελευταια επαναληψη , αφου την εκανα ζαληζομουν - σκοτινιαζαν τα παντα γυρω μου για 1-2 δευτερολεπτα ...
    Βεβαια μετα οταν πηγα στο γιατρο μου ειπε οτι ειχα ανεπαρκεια μητροειδους και να "κατεβασω" λιγο ρυθμους..
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 12-11-11 14:27 #10
    The Trainer
    Το avatar του χρήστη crow

    Εγγραφή
    18-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    693
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stelios17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω , ειδικα στο τελευταιο σετ - τελευταια επαναληψη , αφου την εκανα ζαληζομουν - σκοτινιαζαν τα παντα γυρω μου για 1-2 δευτερολεπτα ...
    Βεβαια μετα οταν πηγα στο γιατρο μου ειπε οτι ειχα ανεπαρκεια μητροειδους και να "κατεβασω" λιγο ρυθμους..
    Εγω θα σου ελεγα κατέβασε αρκετα τους ρυθμους ειδικα σε τετοιες ασκησεις.Περίεργο που δεν το ειχες καταλαβει πιο μπροστα,διοτι θα επρεπε να εχεις αρρυθμίες, να κουραζεσε σχετικα ευκολα αλλα κ καποια δυσπνοια οταν καταβαλεις μεγαλη προσπαθεια.Πως σε εξετασε κ το καταλαβε???(τωρα βεβαια θα βγουμε λιγο off topic αλλα πιστευω θα κανουν τα στραβα ματια )
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 12-11-11 14:39 #11
    Το avatar του χρήστη johny_8

    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περ.
    ΘΕΣΣ/ΕΒΡΟΣ
    Μηνύματα
    606
    Προεπιλογή
    Γενικά προσπαθησε να αναπνεεις σωστα και να μην κανεις πολλες επαναλληψεις οπου αυξανονται πολλοι οι παλμοι. εγω πχ οταν κανω 4χ20 σκουωτ ειμαι χωμα μετα, αλλα οταν κανω 4χ8 μυικα ειμαι τελειωμενος αλλα ελεγχω την αναπνοη μου και οι παλμοι ειναι πιο χαμηλοι
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 12-11-11 17:08 #12
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stelios17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω , ειδικα στο τελευταιο σετ - τελευταια επαναληψη , αφου την εκανα ζαληζομουν - σκοτινιαζαν τα παντα γυρω μου για 1-2 δευτερολεπτα ...
    Βεβαια μετα οταν πηγα στο γιατρο μου ειπε οτι ειχα ανεπαρκεια μητροειδους και να "κατεβασω" λιγο ρυθμους..
    Ωχ, αυτο ειναι. Και εγω εχω ανεπαρκεια μητροειδους. Παρολαυτα ο καρδιολογος μου χε πει οτι στα ποδια δεν υπαρχει τοσο προβλημα γιατι το αιμα πηγαινει μεσω τριτων μυων και οχι απευθειας απο την καρδια. ΜΟυ χε πει να προσεχω περισσοτερο τις πιεσεις παγκου γιατι οι μυς του στηθους ειναι πιο κοντα στην καρδια. (Δε ξερω βεβαια ποσο ισχυει αυτο γιατι πολλες φορες γιατροι μου χουνε πει λαθος πραγματα). Αλλα γενικα νομιζω δεν ειναι τοσο σοβαρο να εχεις ανεπαρκεια μητροειδους (σε ηπιο βαθμο). Εγω απο 15 χρονων κανω εξετασεις καθε χρονο και απο τοτε μεχρι σημερα που χω ανεβασει παρα πολυ τα κιλα η διατομη ειναι ιδια (με εξεταζει με υπερηχο). Φανταζομαι σε επιπεδα πρωταθληματισμου θα υπαρχει θεμα

    edit: τωρα που ειδα τις εξετασεις μου δεν λενε ανεπαρκεια λενε προπτωση μητροειδους βαλβιδας. Δε ξερω αν ειναι το ιδιο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos2 : 12-11-11 στις 17:13

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 12-11-11 17:17 #13
    The Prophet
    Το avatar του χρήστη sofos

    Εγγραφή
    16-10-2010
    Μηνύματα
    5.621
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωχ, αυτο ειναι. Και εγω εχω ανεπαρκεια μητροειδους. Παρολαυτα ο καρδιολογος μου χε πει οτι στα ποδια δεν υπαρχει τοσο προβλημα γιατι το αιμα πηγαινει μεσω τριτων μυων και οχι απευθειας απο την καρδια. ΜΟυ χε πει να προσεχω περισσοτερο τις πιεσεις παγκου γιατι οι μυς του στηθους ειναι πιο κοντα στην καρδια. (Δε ξερω βεβαια ποσο ισχυει αυτο γιατι πολλες φορες γιατροι μου χουνε πει λαθος πραγματα). Αλλα γενικα νομιζω δεν ειναι τοσο σοβαρο να εχεις ανεπαρκεια μητροειδους (σε ηπιο βαθμο). Εγω απο 15 χρονων κανω εξετασεις καθε χρονο και απο τοτε μεχρι σημερα που χω ανεβασει παρα πολυ τα κιλα η διατομη ειναι ιδια (με εξεταζει με υπερηχο). Φανταζομαι σε επιπεδα πρωταθληματισμου θα υπαρχει θεμα

    edit: τωρα που ειδα τις εξετασεις μου δεν λενε ανεπαρκεια λενε προπτωση μητροειδους βαλβιδας. Δε ξερω αν ειναι το ιδιο
    και μενα ο ενας καρδιολογος μ ειπε πως εχω προπτωση και ο αλλος μ ειπε πως δεν εχω,αντε βγαλε ακρη χ0α0χα0χ0αχ0α0χ0χ
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 12-11-11 17:46 #14
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sofos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και μενα ο ενας καρδιολογος μ ειπε πως εχω προπτωση και ο αλλος μ ειπε πως δεν εχω,αντε βγαλε ακρη χ0α0χα0χ0αχ0α0χ0χ
    Kαι μενα στο στρατο που με εξετασαν με ακουστικα μου παν οτι δεν εχω, αλλα ο αλλος το ειδε με υπερηχο. Μαλλον αν ειναι σε μικρο βαθμο δε φαινεται χωρις υπερηχο

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 12-11-11 17:58 #15
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Yπαρχει περιπτωση να παθει καποιος ζαλαδα ή να λιποθυμησει οχι μετα αλλα κατα τη διαρκεια του σετ των σκοουτ??

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία