Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 26
  1. 09-03-11 23:54 #1
    Το avatar του χρήστη Marine

    Εγγραφή
    10-08-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.026
    Προεπιλογή Φλεγμονη στα γονατα
    Εδω και 20+ μερες εχω μια ενοχληση στα γονατα στην εξωτερικη κατω πλευρα του γονατου,πηγα σε ορθοπεδικο και μου ειπε οτι εχω παθει φλεγμονη σε ενα τεντονα που ειναι κατω ακριβως απο το γονατο και μου εδωσε κατι αντιφλεγμονοδες χαπια,στο τριημερο που μας περασε το ξεκουρασα αρκετα και την Τριτη το πρωι που πηγα για δουλεια δεν με ενοχλουσε καθολου ομως μετα απο κανα 4αωρο ξανααρχισανε οι ενοχλησεις,τεσπα για να μην τα πολυλογω εχεις κανεις καμια ιδεα τι να κανω??
    Να αναφερω οτι σημερα αγορασα και αλοιφη βολταρεν και βαζω καθε τρεις ωρες και κανω ενα απαλο μασαζακι και με ανακουφιζει,θα συνεχισω την θεραπεια με την αλοιφη και τα χαπια μεχρι την δευτερα και αν δεν εχει περασει παλι θα παω στο γιατρο παλι.
    Εχτες και σημερα εκανα λεγκ εξτενσιονς με 5 εως 25 κιλα και τολμω να πω πως ενοιωσα λιγο καλυτερα...και σκεφτομαι να κανω και αυτες τις ασκησεις καθε πρωι μολις ξυπναω

    http://www.physio-aid.gr/index.php?o...=article&id=63

    Το κακο ειναι οτι θα τις κανω μονος μου και οχι με το αστερι που τις δειχνει
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-03-11 00:15 #2
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Η φλεγμονή είναι τα μέτρα που λαμβάνει το σώμα για την αντιμετώπιση του προβλήματος. Αρα το πρόβλημά σου δεν είναι η φλεγμονή! Η φλεγμονή είναι σα τον πυρετό όταν είμαστε άρρωστοι. Αμα δε γνωρίζεις ακριβώς τι τραυματισμό έχεις πάθει τι να σου πούμε?

    Μια φιλική συμβουλή, όσο παίρνεις αντιφλεγμονώδη μη παρασύρεσαι και λες είμαι καλύτερα ας κάνω τίποτα. Τα αντιφλεγμονώδη καταπραϋνουν τη φλεγμονή αλλά δεν αντιμετωπίζουν το πρόβλημα. Ο πόνος σταματάει επειδή αντιμετωπίζεται η φλεγμονή, όχι το πρόβλημα...
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-03-11 00:19 #3
    Το avatar του χρήστη Marine

    Εγγραφή
    10-08-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.026
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ramrod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η φλεγμονή είναι τα μέτρα που λαμβάνει το σώμα για την αντιμετώπιση του προβλήματος. Αρα το πρόβλημά σου δεν είναι η φλεγμονή! Η φλεγμονή είναι σα τον πυρετό όταν είμαστε άρρωστοι. Αμα δε γνωρίζεις ακριβώς τι τραυματισμό έχεις πάθει τι να σου πούμε?

    Μια φιλική συμβουλή, όσο παίρνεις αντιφλεγμονώδη μη παρασύρεσαι και λες είμαι καλύτερα ας κάνω τίποτα. Τα αντιφλεγμονώδη καταπραϋνουν τη φλεγμονή αλλά δεν αντιμετωπίζουν το πρόβλημα. Ο πόνος σταματάει επειδή αντιμετωπίζεται η φλεγμονή, όχι το πρόβλημα...
    Μα ξερω που ειναι ο τραυματισμος δεν εκανα διαγνωση μονος μου..

    Και δεν παρασυρομαι απλα προσπαθω να δυναμωσω λιγο τον τεντονα ασκωντας του χαλαρη πιεση
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-03-11 00:20 #4
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Marine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα ξερω που ειναι ο τραυματισμος δεν εκανα διαγνωση μονος μου..

    Και δεν παρασυρομαι απλα προσπαθω να δυναμωσω λιγο τον τεντονα ασκωντας του χαλαρη πιεση
    απλά επειδή είπες δε πονούσα αλλά με ξαναέπιασε κλπ. Προπάθησε να το κουράζεις όσο το δυνατόν λιγότερο...
    Αρα έχεις τραυματισμό στον τένοντα?
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-03-11 00:22 #5
    Το avatar του χρήστη Marine

    Εγγραφή
    10-08-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.026
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ramrod Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλά επειδή είπες δε πονούσα αλλά με ξαναέπιασε κλπ. Προπάθησε να το κουράζεις όσο το δυνατόν λιγότερο...
    Αρα έχεις τραυματισμό στον τένοντα?
    Απο τις 8 μεχρι τις 5 να ξεκουραστει δεν γινεται διοτι ειμαι στην δουλεια και ειμαι ολη την ωρα ορθιος και τρεχω,ναι στον τενοντα που ειναι ακριβως κατω απο το γονατο
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-03-11 00:26 #6
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Marine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τις 8 μεχρι τις 5 να ξεκουραστει δεν γινεται διοτι ειμαι στην δουλεια και ειμαι ολη την ωρα ορθιος και τρεχω,ναι στον τενοντα που ειναι ακριβως κατω απο το γονατο
    Τι να σου πω, ο γιατρός τι σου είπε...επειδή έχω πάθει κάμποσους τραυματισμούς, αμα δε ξεκουραστείς μη περιμένεις και πολλά...ανάλογα και με το πόσο μεγάλο είναι το πρόβλημα βέβαια...
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-03-11 00:30 #7
    Το avatar του χρήστη Marine

    Εγγραφή
    10-08-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.026
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ramrod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σου πω, ο γιατρός τι σου είπε...επειδή έχω πάθει κάμποσους τραυματισμούς, αμα δε ξεκουραστείς μη περιμένεις και πολλά...ανάλογα και με το πόσο μεγάλο είναι το πρόβλημα βέβαια...
    Ο γιατρος μου ειπε να παρω τα χαπια για μια βδομαδα και αν δεν περασει να ξαναπαω,και οταν τον ρωτησα με την δουλεια και τα βαρη μου ειπε να τα συνεχισω κανονικα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 10-03-11 10:53 #8
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Marine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο γιατρος μου ειπε να παρω τα χαπια για μια βδομαδα και αν δεν περασει να ξαναπαω,και οταν τον ρωτησα με την δουλεια και τα βαρη μου ειπε να τα συνεχισω κανονικα..
    Φαρμακευτική αγωγή και κόπωση δεν πάνε μαζί... ειδικά τα ποδια καλό ειναι να μην τα επιβαρύνεις με προπονήσεις.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-03-11 16:28 #9
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαρμακευτική αγωγή και κόπωση δεν πάνε μαζί... ειδικά τα ποδια καλό ειναι να μην τα επιβαρύνεις με προπονήσεις.
    +1

    Μου κάνει εντύπωση που σου είπε να συνεχίσεις κανονικα...
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 10-03-11 21:32 #10
    Το avatar του χρήστη Marine

    Εγγραφή
    10-08-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.026
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαρμακευτική αγωγή και κόπωση δεν πάνε μαζί... ειδικά τα ποδια καλό ειναι να μην τα επιβαρύνεις με προπονήσεις.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ramrod Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1

    Μου κάνει εντύπωση που σου είπε να συνεχίσεις κανονικα...
    Δεν εννοουσε να γυμναζω τα ποδια,αλλα τις υπολοιπες μυικες ομαδες.

    Τα ποδια δεν τα εχω ακουμπησει σοβαρα εδω και 2 βδομαδες,εχτες και προχτες εκανα λιγο λεγκ εξτενσιονς με 10-15 κιλα για να πιαστει ο μυς..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 10-03-11 21:55 #11
    Banned
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    1.954
    Προεπιλογή
    τις διατασεις που διχνει τις κανεις ετσι κιαλλιως στην προπονηση των ποδιων,και το πρωι να τις κανεις ανακουφιζουν τον πονο,μιας και το χω δοκιμασει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 10-03-11 22:17 #12
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Marine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εννοουσε να γυμναζω τα ποδια,αλλα τις υπολοιπες μυικες ομαδες.

    Τα ποδια δεν τα εχω ακουμπησει σοβαρα εδω και 2 βδομαδες,εχτες και προχτες εκανα λιγο λεγκ εξτενσιονς με 10-15 κιλα για να πιαστει ο μυς..
    A!

    E ok. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις μέχρι να σου περάσουν...ο χρόνος ανάρωσης είναι ανάλογα τον ορανισμό...μόλις τελειώσεις την αγωγή περίμενε καμια βδομάδα και μετά πηγαινε πάλι στο γιατρό να δεις...
    Απλά μη παρασύρεσαι γιατί εγώ έτσι παρασυρομουν και έκανα 10 μήνες να ξαναπαίξω πόδια...αστα!
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 10-03-11 22:55 #13
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    Καλή ξεκούραση και περαστικά..
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 11-03-11 00:48 #14
    Το avatar του χρήστη Marine

    Εγγραφή
    10-08-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.026
    Προεπιλογή
    Mantus να σαι καλα ρε φιλαρακι..

    Λοιπον εψαξα λιγο στο ιντερνετ και παρατηρησα οτι εχω τα συμπτωματα της παθησης jumpers knee το οποιο το επαθα κανοντας hit στο διαδρομο,ο πονος εχει ελατωθει κατα ενα 50-60% αλλα η ενοχλησει υπαρχει ακομα,τεσπα θα συνεχισω μεχρι την δευτερα παγο-αλοιφη-ξεκουραση αυριο μολις ερθω απο την δουλεια δεν προκειται 3 μερες να σηκωθω απο το κρεβατι...σκεφτομαι να παρω και κανενα mesulid
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 11-03-11 03:29 #15
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    κάπου είχα γράψει ενα πόστ η αρκετα για τα γόνατα αλλα δεν θυμάμε που
    σημασία έχει πως δεν χρειάζετε πανικός και με την προπόνηση έχουμε την δυνατότητα τέτοιες περιπτώσεις να τις θεραπεύουμε
    βάζεις κανονικα την αλοιφή και μετα απο μια ξεκούραση κάνεις ελαφρυα προπόνηση εξτέισον μηριαίους , απλα στο εξτέισον μην λυγίζεις πολυ τα πόδια λιγο πιο πάνω απο τις 90 μοίρες , γιατι στο λύγισμα στρεσάρεις περισσότερο τα γόνατα και τεντωνεις κανονικα και κρατάς στο πάνω μέρος της άσκησης , σαν ισομετρικα

    επίσης πάγο κανονικα μετα την προπόνηση και πρίν και μετα πολλες μα πάρα πολλες διατάσεις , αν αυτο το κάνεις σωστα θα δείς μεγάλη ανακούφιση και ακόμα αν κάνεις ενα καλό μασάζ στον τετρακέφαλο με πίεση όμως , εκτός απο την περιοχή που πάσχει , εκεί δεν πειράζουμε καθόλου

    επίσης σημαντικό είναι εφόσον τα κάνουμε αυτα να μην πονάει το γόνατο στην διάρκεια της άσκησης , αλλα για πόνο μιλάμε όχι καμια ψιλοενόχληση , ίσα που να το καταλαβαίνουμε .

    αυτα πρέπει να τηρούνται με ευλάβια γιατι ούτε αλοιφές ούτε τίποτε δεν θα κάνουν δουλεια σαν τον πάγο τις διατάσεις και μασάζ , αλλα όταν λέμε διατάσεις όχι να παίζουμε σωστα και αποτελεσματικα .
    το πρόβλημα μπορεί να γίνει χρόνιο αν δεν λάβουμε υπόψιν τα μυνήματα που λαμβάνουμε και συνεχίζουμε στους ίδιους λάθος ρυθμούς
    και καλό είναι να φοράμε και καμια επιγονατίδα στην προπόνηση

    αν δυναμώσει σωστα και δεν κάνουμε λάθος πράγματα ώστε να υποτροπιάσει θα αναρώσει γρήγορα , αλλα μετα πρέπει να τηρούμε τους κανόνες ασφαλείας και να γυμναζόμαστε σωστα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία