Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 21-01-11 04:43 #1

    Εγγραφή
    08-03-2009
    Περ.
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    14
    Προεπιλογή βοήθεια. ποσους Υδατανθρακες??
    καλησπερα.
    εχω κανενα χρονο που για καποιους λογους δεν μπορεσα να γυμνασθω.
    δυστυχως αυτο συνοδευτηκε απο μεγαλη ορεξη και πολλα κιλα. (12 σε εναν χρονο)
    και αφου ειπα οτι δεν παει αλλο διαμορφωσα εναν χωρο στο σπιτι σαν γυμναστηριο ξοδευοντας θα ελεγα αρκετα.
    αυτο σημαινει βεβαια και την εναρξη μιας καλης διατροφης παραλληλα με προγραμμα γυμναστικης.

    αν και πραγματικα εχω διαβασει νυχτες ατελειωτες στο bodybuilding.gr και σχεδον τα παντα, εχω καποιες ερωτησεις οσον αφορα τους υδατάνθρακες.
    (αν και διαβασα το τοπικ)

    χαρακτηριστικα
    88 κιλα
    183 υψος
    24 χρονων

    ειμαι φοιτητης που συνεπαγεται οτι περαν των ωρων που γυμναζομαι η υπολοιπη μερα ειναι σχεδον καθιστικη.
    και γυμναζομαι :

    15-20 λεπτα χαλαρη αεροβια μολiς σηκωθω απο το κρεβατι
    1 ωρα και κατι πιο πανω το απογευμα στο γυμναστηριο.
    και κατι σαν ξεπιασμα 1-2 ωρες πριν κοιμηθω για κανενα 10 λεπτο
    (πχ λιγους κοιλιακους)
    θερμιδες διατροφης συντηρισης μου ειναι 3000
    και φυσικα το παρον προγραμμα μου ειναι στις 2300 (λιγο πιο κατω απο οτι πρεπει αφου εχω αρχισει εδω και 2 βδομαδες.


    1) ποσους περιππου υδατάνθρακες πρεπει να περνω καθημερινα για μια διατροφη ωστε να καψω λιπος και να μην καψω ολους τους μυες μου?
    και ρωταω επειδη δεν καταλαβα αυτο
    Για άτομα με καθιστική εργασία κι όχι πολλές σωματικές δραστηριότητες, η ημερήσια θερμιδική πρόσληψη από υδατάνθρακες δεν θα πρέπει να ξεπερνά το 50 - 55% της συνολικής ημερήσιας θερμιδικής πρόσληψης.
    δηλαδη ποσο απο τις 2300 θερμιδες που καταναλωνω. (το 60%ειναι περιπου 1250 αλλα να φανταστω εννοουντε 125 gr????????)


    2) και σε τι χρονικα διαστηματα πρεπει αυτοι υδατάνθρακες να μειωνονται και σε τι ποσο (πχ -30 την εβδομαδα?)???



    σιγουρα αναφερομαι σε μια διατροφη φτωχη για να χασω κυριως απο την κοιλια (αφου χασω ολα τα υπολοιπα), αλλα, το ποσο φτωχη δεν γνωριζω οποτε το αφηνω στους ειδικους.!

    σορρυ για το μεγαλο ποστ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jordan_z750 : 21-01-11 στις 05:21
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-01-11 11:27 #2
    Το avatar του χρήστη Marine

    Εγγραφή
    10-08-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.026
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jordan_z750 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα.
    εχω κανενα χρονο που για καποιους λογους δεν μπορεσα να γυμνασθω.
    δυστυχως αυτο συνοδευτηκε απο μεγαλη ορεξη και πολλα κιλα. (12 σε εναν χρονο)
    και αφου ειπα οτι δεν παει αλλο διαμορφωσα εναν χωρο στο σπιτι σαν γυμναστηριο ξοδευοντας θα ελεγα αρκετα.
    αυτο σημαινει βεβαια και την εναρξη μιας καλης διατροφης παραλληλα με προγραμμα γυμναστικης.

    αν και πραγματικα εχω διαβασει νυχτες ατελειωτες στο bodybuilding.gr και σχεδον τα παντα, εχω καποιες ερωτησεις οσον αφορα τους υδατάνθρακες.
    (αν και διαβασα το τοπικ)

    χαρακτηριστικα
    88 κιλα
    183 υψος
    24 χρονων

    ειμαι φοιτητης που συνεπαγεται οτι περαν των ωρων που γυμναζομαι η υπολοιπη μερα ειναι σχεδον καθιστικη.
    και γυμναζομαι :

    15-20 λεπτα χαλαρη αεροβια μολiς σηκωθω απο το κρεβατι
    1 ωρα και κατι πιο πανω το απογευμα στο γυμναστηριο.
    και κατι σαν ξεπιασμα 1-2 ωρες πριν κοιμηθω για κανενα 10 λεπτο
    (πχ λιγους κοιλιακους)
    θερμιδες διατροφης συντηρισης μου ειναι 3000
    και φυσικα το παρον προγραμμα μου ειναι στις 2300 (λιγο πιο κατω απο οτι πρεπει αφου εχω αρχισει εδω και 2 βδομαδες.


    1) ποσους περιππου υδατάνθρακες πρεπει να περνω καθημερινα για μια διατροφη ωστε να καψω λιπος και να μην καψω ολους τους μυες μου?
    και ρωταω επειδη δεν καταλαβα αυτο
    Για άτομα με καθιστική εργασία κι όχι πολλές σωματικές δραστηριότητες, η ημερήσια θερμιδική πρόσληψη από υδατάνθρακες δεν θα πρέπει να ξεπερνά το 50 - 55% της συνολικής ημερήσιας θερμιδικής πρόσληψης.
    δηλαδη ποσο απο τις 2300 θερμιδες που καταναλωνω. (το 60%ειναι περιπου 1250 αλλα να φανταστω εννοουντε 125 gr????????)


    2) και σε τι χρονικα διαστηματα πρεπει αυτοι υδατάνθρακες να μειωνονται και σε τι ποσο (πχ -30 την εβδομαδα?)???



    σιγουρα αναφερομαι σε μια διατροφη φτωχη για να χασω κυριως απο την κοιλια (αφου χασω ολα τα υπολοιπα), αλλα, το ποσο φτωχη δεν γνωριζω οποτε το αφηνω στους ειδικους.!

    σορρυ για το μεγαλο ποστ

    Διαβασε αυτο εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=11024

    το εχει γραψει ο Savage και θα σου λυσει πολλες αποριες..

    παντως αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να μην κανεις 1 ωρα αεροβιο αλλα να ανεβαζεις σταθερα καθε βδομαδα και ταυτοχρονα να μειωνεις υδατανθρακες...

    ΠΧ

    Βδομαδα 1 3 φορες αεροβιο με 300 γρ υδατανθρακα συνολικα σε ολη την μερα..
    Δευτερα

    Πρωι 20 λεπτα

    Απογευμα 20 λεπτα

    Τεταρτη το ιδιο

    Παρασκευη το ιδιο

    Βδομαδα 2 4 φορες αεροβιο με 270 γρ υδατ ολη την μερα..

    Ελπιζω να καταλαβες το παραδειγμα..Παντως αν μπορεις να κανεις εγγραφη σε ενα γυμναστηριο θα ηταν το καλυτερο μιας και τα βαρη κανουν καλυτερη "καυση" λιπους..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-01-11 12:57 #3

    Εγγραφή
    08-03-2009
    Περ.
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Marine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβασε αυτο εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=11024

    το εχει γραψει ο Savage και θα σου λυσει πολλες αποριες..

    παντως αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να μην κανεις 1 ωρα αεροβιο αλλα να ανεβαζεις σταθερα καθε βδομαδα και ταυτοχρονα να μειωνεις υδατανθρακες...

    ΠΧ

    Βδομαδα 1 3 φορες αεροβιο με 300 γρ υδατανθρακα συνολικα σε ολη την μερα..
    Δευτερα

    Πρωι 20 λεπτα

    Απογευμα 20 λεπτα

    Τεταρτη το ιδιο

    Παρασκευη το ιδιο

    Βδομαδα 2 4 φορες αεροβιο με 270 γρ υδατ ολη την μερα..

    Ελπιζω να καταλαβες το παραδειγμα..Παντως αν μπορεις να κανεις εγγραφη σε ενα γυμναστηριο θα ηταν το καλυτερο μιας και τα βαρη κανουν καλυτερη "καυση" λιπους..
    σε ευχαριστω φιλε μου το εχω διαβασει βεβαια και την απαντηση που ηθελα μου την εδωσες
    και μεχρι ποσα να τα ριξω???
    οταν παω για ογκο μετα ποσα πρεπει να ανεβασω?

    η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι και σε τοσο χαλια κατάσταση γιατι μεχρι τα 21,5 χρονια μου και γυμναστηριο ανεληπως πηγαινα αλλα και τεννις επαιζα σχεδον ημιεπαγελματικα (3-4 ωρες την ημερα) αλλα ποτε δεν εψαξα να μετραω τους υδατάνθρακες γιατι τωρα το χρειαζομε αφου θελω να χασω κιλα και να μην καταστρεψω τελειως τους μυς μου
    φιλε μου σε ευχαριστω αλλα στο σπιτι δεν εκανα γυμναστηριο για πιλατες εκανα καλη φαση με δυο μπαρες 4 αλτηρες πολλα κιλακια (τα οποιο προς το παρον δεν μου χρειαζονται). 1 παγκο, και ενα πολυοργανο. και αλλα μικρα και ωραια πραγματακια.
    ευκολα βγαινει ενα προγραμμα γυμναστηριου με αυτα τα οργανα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jordan_z750 : 21-01-11 στις 13:30
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-01-11 22:01 #4
    Το avatar του χρήστη Marine

    Εγγραφή
    10-08-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.026
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jordan_z750 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ευχαριστω φιλε μου το εχω διαβασει βεβαια και την απαντηση που ηθελα μου την εδωσες
    και μεχρι ποσα να τα ριξω???
    οταν παω για ογκο μετα ποσα πρεπει να ανεβασω?

    η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι και σε τοσο χαλια κατάσταση γιατι μεχρι τα 21,5 χρονια μου και γυμναστηριο ανεληπως πηγαινα αλλα και τεννις επαιζα σχεδον ημιεπαγελματικα (3-4 ωρες την ημερα) αλλα ποτε δεν εψαξα να μετραω τους υδατάνθρακες γιατι τωρα το χρειαζομε αφου θελω να χασω κιλα και να μην καταστρεψω τελειως τους μυς μου
    φιλε μου σε ευχαριστω αλλα στο σπιτι δεν εκανα γυμναστηριο για πιλατες εκανα καλη φαση με δυο μπαρες 4 αλτηρες πολλα κιλακια (τα οποιο προς το παρον δεν μου χρειαζονται). 1 παγκο, και ενα πολυοργανο. και αλλα μικρα και ωραια πραγματακια.
    ευκολα βγαινει ενα προγραμμα γυμναστηριου με αυτα τα οργανα.


    Μεχρι και 0γρ υδατανθρακα την ημερα μπορεις να το πας,αλλα για λιγο καιρο και μονο αν θες τρελο στεγνωμα..

    Τωρα στον ογκο παλι το ιδιο σταδιακα ανεβαζεις..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-01-11 00:26 #5

    Εγγραφή
    08-03-2009
    Περ.
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Marine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεχρι και 0γρ υδατανθρακα την ημερα μπορεις να το πας,αλλα για λιγο καιρο και μονο αν θες τρελο στεγνωμα..

    Τωρα στον ογκο παλι το ιδιο σταδιακα ανεβαζεις..
    καλα δεν νομιζω να τους κατεβασω 0 γιατι να σου πω την αληθεια θελω να ξαναμπω λιγο σε φορμα χανοντας τα περιττα κιλα για να μπορω να ξεκινησω ξανα να κανω σωστα προπονηση και οχι για γραμωση αλλα για φυσικη κατασταση(να ενεργοποιησω ξανα το σωμα μου λιγα λογια), μετα κλασικα σκευτομαι μια περιοδο ογκου σχετικα μικρη ,για να ανπτυξω και λιγο μυικη μαζα αφου θα καταφερω να χασω πιο γρηγορα μετα λιποσ αφου οι μυς καινε λιπος οταν μπω σε γραμωση (γιατι νομιζω οτι τωρα χανω κιλα και ενεργοποιω το σωμα που αλλα δεν ειμαι σε θεση να μιλησω επουδενη για γραμωση).

    σε ευχαριστω φιλε μου για την βοηθεια
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jordan_z750 : 24-01-11 στις 00:32
    Απάντηση με παράθεση