Θέμα: Διατροφη.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 19
  1. 10-11-10 01:52 #1
    Προεπιλογή Διατροφη.
    Καλησπερα και απο εμενα.

    Ειμαι νεος στο forum καθως και στο θεμα του γυμναστηριου.

    Ειμαι 17 χρονων και 1.95 στο υψος και περιπου 70 κιλα (εξαρταται ποτε θα μετρηθω).Κανω κοντα 3 μηνες γυμναστηριου, και τους δυο τελευταιους μηνες εχω αγορασει μια πρωτεινη ( Mega gainer της Nutrition).

    Προς το παρον τρωω οτι βρω μπροστα μου και λαμβανω 2 φορες πρωτεινη.
    Μια το πρωι και μια μετα την προπονηση.(3scoops διαλλυμενα σε 750ml γαλα).

    Απο οτι εχω διαβασει , αυτο που κανω ειναι εντελως λαθος και δεν θα καταφερω τιποτα για αυτο σκεφτηκα να φτιαξω ενα προγραμμα διατροφης και να σας το παραδωσω για σχολιασμο.

    Λοιπον

    8.00

    5 ασπραδια
    βρωμη
    1 κουταλια σουπας μελι
    3 σκουπ πρωτεινης
    1 μπανανα

    11.00

    ρυζι-μακαρονια+καλαμποκι(με ελαιολαδο)
    κρεας η ψαρι
    σαλατα

    14.00

    ρυζι-μακαρονια+καλαμποκι(με ελαιολαδο)
    κρεας η ψαρι
    σαλατα

    17.00
    (μετα την προπονηση)

    3scoop προτεινη
    3πορτακαλια η χυμο
    μια μπανανιτσα

    20.00

    κρεας-ψαρι
    μακαρονια-ρυζι
    σαλατα

    22.30

    5 ασπραδια
    3 κροκους
    και ενα γιαουρτακι

    Κανω εντατικη προπονηση

    *1η μερα -> Στηθος - δικεφαλα
    2η μερα -> Πλατη
    3η μερα -> Ωμους - τρικεφαλα
    4η μερα -> Ποδια
    5η μερα -> κοιλιακους (λιωσημο) *

    *Καποιες ενδιαμεσες μερες ξεκουραζομαι αλλα συνηθως τις προγραμματιζω αναλογα με τα μαθηματα μου καθως φετος δινω πανελληνιες

    Οποιο σχολιο η παρατηρηση δεκτη! ευχαριστω πολυ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-11-10 02:00 #2
    The Wolf
    Το avatar του χρήστη Zylo

    Εγγραφή
    26-03-2010
    Περ.
    Γουδή
    Μηνύματα
    1.433
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο geopatras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα και απο εμενα.

    Ειμαι νεος στο forum καθως και στο θεμα του γυμναστηριου.

    Ειμαι 17 χρονων και 1.95 στο υψος και περιπου 70 κιλα (εξαρταται ποτε θα μετρηθω).Κανω κοντα 3 μηνες γυμναστηριου, και τους δυο τελευταιους μηνες εχω αγορασει μια πρωτεινη ( Mega gainer της Nutrition).

    Προς το παρον τρωω οτι βρω μπροστα μου και λαμβανω 2 φορες πρωτεινη.
    Μια το πρωι και μια μετα την προπονηση.(3scoops διαλλυμενα σε 750ml γαλα).

    Απο οτι εχω διαβασει , αυτο που κανω ειναι εντελως λαθος και δεν θα καταφερω τιποτα για αυτο σκεφτηκα να φτιαξω ενα προγραμμα διατροφης και να σας το παραδωσω για σχολιασμο.

    Λοιπον

    8.00

    5 ασπραδια
    βρωμη
    1 κουταλια σουπας μελι
    3 σκουπ πρωτεινης
    1 μπανανα

    11.00

    ρυζι-μακαρονια+καλαμποκι(με ελαιολαδο)
    κρεας η ψαρι
    σαλατα

    14.00

    ρυζι-μακαρονια+καλαμποκι(με ελαιολαδο)
    κρεας η ψαρι
    σαλατα

    17.00
    (μετα την προπονηση)

    3scoop προτεινη
    3πορτακαλια η χυμο
    μια μπανανιτσα

    20.00

    κρεας-ψαρι
    μακαρονια-ρυζι
    σαλατα

    22.30

    5 ασπραδια
    3 κροκους
    και ενα γιαουρτακι

    Κανω εντατικη προπονηση

    *1η μερα -> Στηθος - δικεφαλα
    2η μερα -> Πλατη
    3η μερα -> Ωμους - τρικεφαλα
    4η μερα -> Ποδια
    5η μερα -> κοιλιακους (λιωσημο) *

    *Καποιες ενδιαμεσες μερες ξεκουραζομαι αλλα συνηθως τις προγραμματιζω αναλογα με τα μαθηματα μου καθως φετος δινω πανελληνιες

    Οποιο σχολιο η παρατηρηση δεκτη! ευχαριστω πολυ
    η διατροφη σου σαν ιδεα δεν ειναι και τοσο ασχημη....αλλα δε γραφεις ποσοτητες ρε μεγαλε!!!...
    the only thing u really need to gain muscles....is WILL
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-11-10 02:05 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Zylo Εμφάνιση μηνυμάτων
    η διατροφη σου σαν ιδεα δεν ειναι και τοσο ασχημη....αλλα δε γραφεις ποσοτητες ρε μεγαλε!!!...
    To γνωριζω.Το κανω αυτο διοτι δεν εχω καταλαβει ακριβως πως να υπολογιζω τις ποσοτητες που θα πρεπει να λαμβανω.....

    θα προχωρισω στην καταμετριση των ποσοτητων αφου μου πειτε πως αυτο το πραγραμμα ειναι καλο και οτι μπορω να το ακολουθησω αφοβα
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-11-10 02:12 #4
    The Wolf
    Το avatar του χρήστη Zylo

    Εγγραφή
    26-03-2010
    Περ.
    Γουδή
    Μηνύματα
    1.433
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο geopatras Εμφάνιση μηνυμάτων

    Λοιπον

    8.00

    5 ασπραδια
    βρωμη
    1 κουταλια σουπας μελι
    3 σκουπ πρωτεινης 3 σκουπ ειναι πολλα
    1 μπανανα

    11.00

    ρυζι-μακαρονια+καλαμποκι(με ελαιολαδο)
    κρεας η ψαρι
    σαλατα

    14.00

    ρυζι-μακαρονια+καλαμποκι(με ελαιολαδο)
    κρεας η ψαρι
    σαλατα αυτο το εχεις ως προπρονητικο????2 ωρες πριν την προπονηση φαε στερεο φαγητο και 1 ωρα πριν μια μπανανα!!

    17.00
    (μετα την προπονηση)

    3scoop προτεινη
    3πορτακαλια η χυμο
    μια μπανανιτσα 2 σκουπ πρωτεινη ειναι αρκετα και βγαλε τον χυμο

    20.00

    κρεας-ψαρι
    μακαρονια-ρυζι
    σαλατα

    22.30

    5 ασπραδια
    3 κροκους
    και ενα γιαουρτακι 1 κροκος ειναι αρκετος!!επισης βαλε καλιτερα 3 ασπραδια..

    Κανω εντατικη προπονηση

    *1η μερα -> Στηθος - δικεφαλα
    2η μερα -> Πλατη
    3η μερα -> Ωμους - τρικεφαλα
    4η μερα -> Ποδια
    5η μερα -> κοιλιακους (λιωσημο) *

    *Καποιες ενδιαμεσες μερες ξεκουραζομαι αλλα συνηθως τις προγραμματιζω αναλογα με τα μαθηματα μου καθως φετος δινω πανελληνιες

    Οποιο σχολιο η παρατηρηση δεκτη! ευχαριστω πολυ
    μολις βαλεις και ποσοτητες θα σου πω και περισσοτερα!!

    διατροφή για αρχάριους και όχι μόμο εδω για να μαθεις πως να υπολογιζεις κλπ

    πίνακας τροφίμων και αυτο θα σε βοηθησει στους υπολογισμους!! καλο διαβασμα!!
    the only thing u really need to gain muscles....is WILL
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-11-10 02:28 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Zylo Εμφάνιση μηνυμάτων
    μολις βαλεις και ποσοτητες θα σου πω και περισσοτερα!!

    διατροφή για αρχάριους και όχι μόμο εδω για να μαθεις πως να υπολογιζεις κλπ

    πίνακας τροφίμων και αυτο θα σε βοηθησει στους υπολογισμους!! καλο διαβασμα!!
    Ενα προχειρος υπολογισμος βαση αυτων ειναι

    8.00

    5 ασπραδια
    100γρ βρωμη
    1 κουταλια σουπας μελι
    2 σκουπ πρωτεινης
    1 μπανανα

    11.00

    210γρ ρυζι-μακαρονια+καλαμποκι(με ελαιολαδο)
    240γρ κρεας η ψαρι
    Μια σαλατα(Ντοματα-αγγουρι-μαρουλι)

    14.00

    210γρ ρυζι-μακαρονια+καλαμποκι(με ελαιολαδο)
    240γρ κρεας η ψαρι
    Μια μπανανα

    17.00
    (μετα την προπονηση)

    2scoop πρωτεινη
    μια μπανανιτσα
    (εδω κατι πρεπει να προσθεσω γιατι μετα την προπονηση πειναω πολυ)

    20.00

    200 κρεας-ψαρι
    180 μακαρονια-ρυζι
    Μια σαλατα(Ντοματα-αγγουρι-μαρουλι)

    22.30

    3 ασπραδια
    1 κροκους
    και ενα γιαουρτακι

    Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν χρειαζομαι κατι παραπανω απο πρωτεινη ως συμπληρωμα υποψιν οτι δεν πρεπει για κανενα λογο να ξεπερασω τα 90-100 κιλα λογο πλατιποδιας
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geopatras : 10-11-10 στις 02:41
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-11-10 03:20 #6
    The Wolf
    Το avatar του χρήστη Zylo

    Εγγραφή
    26-03-2010
    Περ.
    Γουδή
    Μηνύματα
    1.433
    Προεπιλογή
    δεν εχεις φτιαξει σωστα τις ποσοτητες σου...ειναι υπερβολικες...και αυτο επειδη δεν τα υπολογισες και τα εκανες προχειρα...ετσι θα παρεις σιγουρα πολυ λιπος!!μετα την προπονηση με αυτο που σου ειπα(2 ωρες πριν φαγητο και 1 ωρα πριν μπανανα) δε νομιζω να πεινας....αν βλεπεις οτι πεινας αντι για 2 σκουπ πρωτεινης παρε 1 σκουπ και 4 ασπραδια αυγου!!οσο για αλλο συμπληρωμα ειναι νωρις ακομα να παρεις!!!κανε λιγο ογκο να ανεβεις στα κιλα σου και μετα βλεπουμε για προσθετα συμπληρωματα!!!
    the only thing u really need to gain muscles....is WILL
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-11-10 03:29 #7
    Προεπιλογή
    Φιλε μου εγω πιστευω οτι πρεπει να συνεχισεις να κανεις αυτο που ειπες οτι εκανες,δηλαδη να τρως οτι βρεις μπροστα σου.
    Εισαι 25 κιλα κατω απ το υψος σου,γιατι να κανεις καθαρη διατροφη,για να μην λιπωσεις?!?
    Εσυ αυτο που θες τωρα ειναι να βαλεις καποια κιλα πανω(ακομα και αν ορισμενα απ αυτα ειναι λιπος)για να δεσεις και να δειξεις καλυτερα
    Ασε που οσο περισσοτερα κιλα παιρνεις π.χ μηνιαιως τοσο μεγαλυτερη περιεκτικοτητα μυικης μαζας θα λαβεις(εννοειται φυσικα οτι κανεις και σκληρη προπονηση)Π.χ αν λαβεις 4 κιλα τον μηνα,θα εχεις μεν περισσοτερο λιπος απ' οτι αν λαβαινες 2-3 αλλα και περισσοτερη ποσοτητα μυικης μαζας.Και οσο για το περισσιο λιπος μην φοβασαι,φευγει πανευκολα.
    Κατ' εμε ξεκινα να σκεφτεσαι την λεγομενη "καθαρη" διατροφη στον ογκο οταν φτασεις τα 8-10 κιλα κατω απ το υψος σου.Στην παρουσα φαση μονο σαν αυτομαστιγωμα μου ακουγεται(καλα μετα απο προσωπικες εμπειριες οχι οτι γενικα συμφωνω να κανεις διατροφη οταν εισαι στον ογκο αν δεν εισαι ενδομορφος/ανω των 30/η' εισαι της φασης "μα θα χαλασει ο δεξι κατω κοιλιακος μου",αλλα μην φυγουμε κ απο το κλιμα του φορουμ)
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 10-11-10 10:06 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Zylo Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν εχεις φτιαξει σωστα τις ποσοτητες σου...ειναι υπερβολικες...και αυτο επειδη δεν τα υπολογισες και τα εκανες προχειρα...ετσι θα παρεις σιγουρα πολυ λιπος!!μετα την προπονηση με αυτο που σου ειπα(2 ωρες πριν φαγητο και 1 ωρα πριν μπανανα) δε νομιζω να πεινας....αν βλεπεις οτι πεινας αντι για 2 σκουπ πρωτεινης παρε 1 σκουπ και 4 ασπραδια αυγου!!οσο για αλλο συμπληρωμα ειναι νωρις ακομα να παρεις!!!κανε λιγο ογκο να ανεβεις στα κιλα σου και μετα βλεπουμε για προσθετα συμπληρωματα!!!
    μαλιστα ξαναυπολογιζω δηλαδη τις ποσοτητες και τις μειωνω.Το θεμα ειναι οτι γενικα πειναω , συνεχεια πειναω και τρωω σαν τρελος , κιλα δεν βλεπω να περνω!

    Σε 2 μηνες πρωτεινης πηρα 6 κιλα , και τον πρωτο μηνα που δεν επερνα εχασα 5
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-11-10 10:59 #9
    Προεπιλογή
    Το παιδί είναι 25 κιλά κάτω από το ύψος του,λέει ότι πεινάει και εμείς του λέμε ότι έχει υπερβολική ποσότητα φαγητού? Μάλλον κάτι δεν πάει σωστά....
    Φάε όλα αυτά που έχεις στη διατροφή σου και φάε άλλα τόσα αν μπορείς....τι να λιπώσεις δηλαδή,μη τρελαθούμε!
    Βρήκαμε έναν εκτόμορφο που να λέει ότι πεινάει και του κόβουμε το φαί
    Βάλε και λίγη σαβούρα μεσα στην εβδομάδα,1-2 γεύματα ή όποτε το έχεις ανάγκη,λιώσε τα σίδερα στο γυμναστήριο και είσαι κομπλέ
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 10-11-10 11:50 #10
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Εγώ θα σου πρότεινα να μην κάνεις γυμναστική, πάρε 10 κιλά σιγά σιγά με την ησυχία σου , τόσα λίγα κιλά που είσαι πάλι μυς θα βάλεις αλλιώς θα πρέπει να τρως ποσότητες που δεν έχεις συνηθίσει και το εντερό σου θα προσαρμοστεί δύσκολα, θα έχεις μεγάλο πρόβλημα με τα αέρια αν μπεις σε διατροφή bodybuilding από τώρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 10-11-10 12:18 #11
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα σου πρότεινα να μην κάνεις γυμναστική, πάρε 10 κιλά σιγά σιγά με την ησυχία σου , τόσα λίγα κιλά που είσαι πάλι μυς θα βάλεις αλλιώς θα πρέπει να τρως ποσότητες που δεν έχεις συνηθίσει και το εντερό σου θα προσαρμοστεί δύσκολα, θα έχεις μεγάλο πρόβλημα με τα αέρια αν μπεις σε διατροφή bodybuilding από τώρα.
    Γινεται να βαλει ο οργανισμος μονος του μυικο βαρος,χωρις ερεθισμα?
    Παντα νομιζα οτι επιπλεον φαγητο σε εναν αδυνατο (χωρις γυμναστικη) θα καταληξει καθαρα ως λιπος...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 10-11-10 12:50 #12
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γινεται να βαλει ο οργανισμος μονος του μυικο βαρος,χωρις ερεθισμα?
    Παντα νομιζα οτι επιπλεον φαγητο σε εναν αδυνατο (χωρις γυμναστικη) θα καταληξει καθαρα ως λιπος...

    Δεν είναι έτσι , στην εφηβεία αυξάνεται η μυική μάζα καθαρά από ορμονικό ερέθισμα, επίσης όταν ένα σώμα αυξάνει το βάρος του κατά 5 κιλά , μοιραία οι μυες που εμπλέκονται σε καθημερινές κινήσεις (π.χ τετρακέφαλοι, γαστροκνήμιος , κοιλιακοί, ραχιαίοι) υπερτροφούν λόγω αύξησης του μηχανικού φορτίου.Άτομα που βγαίνουν από το νοσοκομείο και έχουν ατροφήσει οι μύες τους πάλι βάζουν μυική μάζα για τον ίδιο λόγο. Πολλοί αγύμναστοι παχύσαρκοι έχουν συγκριτικά περισσότερο μυικό ιστό σε σχέση με αγύμναστους με κανονικό βάρος, αυτό γιατί κουβαλούν περισσότερα κιλά οι μύες τους. Η γυμναστική στην περίπτωση ενός λιποβαρούς ατόμου μπορεί να κάνει περισσότερο κακό παρά καλό γιατί ενώ δεν έχει μάθει να τρώει αρκετές θερμίδες , πρέπει να αυξήσει ακόμα περισσότερο τις θερμίδες του για να συντηρηθεί.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 10-11-10 13:45 #13
    The Wolf
    Το avatar του χρήστη Zylo

    Εγγραφή
    26-03-2010
    Περ.
    Γουδή
    Μηνύματα
    1.433
    Προεπιλογή
    μηπως τα ζυγιζει λαθος ο ανθρωπος και δε τρωει σωστες ποσοτητες γιαυτο πειναει???
    geopatras επλιζω να ξερεις οτι ρυζι μακαρονια κλπ τα ζυγιζουμε πριν τα βρασουμε..και το κοτοπουλο κλπ αφου τα ψησουμε....αμα τα ζυγιζες λαθος το βλεπω λογικο να πεινας συνεχεια αφου θα ειναι λιγοστες οι ποσοτητες!
    the only thing u really need to gain muscles....is WILL
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 10-11-10 14:49 #14
    Προεπιλογή
    To γνωριζω αυτο με το ζυγισμα!

    Δεν ακολουθουσα ποτε διατροφη. Για αυτο πρεπει να δοκιμασω για μια βδομαδα αυτη που εχω γραψει ωστε να δω αποτελεσματα και αν τελικα θα πειναω ακομα.

    Οι ποσοτητες πιστευω οτι ειναι ικανοποιητικες , αν τις μειωσω ισως χρειαστει να προσθεσω μια επιπλεον δοση διοτι οπως σας ειπα ειμαι φαγανο παιδι!!!

    Το θεμα να παρατησω το γυμναστιριο για λιγες μερες μου φενεται τελειος παραλογο, γιατι αν το σταματησω , σταματαω την πρωτεινη , την διατροφη και παλι δεν θα περνω κιλα μονο θα τα συντηρω.

    Ισως θα ηταν καλη ιδεα να συνεχισω αυτο το προγραμμα αλλα να τρωω σε καθε γευμα οσο μπορω περισσοτερο μεχρι να παρω τουλαχιστον 10 κιλα ακομα τι λετε?(μονο τα κυρια γευματα)

    Επισης θα ηθελα να σας ρωτησω τι ακριβως κανουν οι υδατανθρακες διοτι περνει ενας φιλος μου και μου προτεινει να αρχισω και εγω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 10-11-10 16:48 #15
    Το avatar του χρήστη GyM=life

    Εγγραφή
    31-10-2010
    Περ.
    Switzerland
    Μηνύματα
    685
    Προεπιλογή
    welcome!
    Failure is not the worst thing in the world...the very worst is not to try...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία