Σελίδα 26 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 16242526272836 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 376 έως 390 από 768
  1. 11-12-12 03:26 #376
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panosralliart Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα παιδια.πηαρα τις εξετασεις σημερα.ολα κομπλε μονο αιματοκριτη εχω 38,5 και τα φυσιολογικα ειναι 42-52,5.με διατροφη μπορω να το ανεβασω?
    ο αιματοκρίτης σου ενω είναι πολυ χαμηλός και δεν πρέπει , παρ όλα αυτα αν έχεις το στίγμα και εκ γεννετής είχες πάντα χαμηλό αιματοκρίτη τότε δεν είναι το ίδιο όπως με κάποιον που έχει 52 όπως εγω πχ και αν πέσει στο 45 θα είμαι του θανατα , ενω σε άτομα που έχουν το στίγμα είναι κάτι φυσιολογικό και ο οργανισμός αποδίδει σχετικα καλα
    να αναφερω πως ο στρατής ο αργυράκης εχει χαμηλό αιματοκρίτη λόγω του ότι έχει το στίγμα αλλα μια χαρα πρωταθλητισμό κάνει τόσα χρόνια
    και όταν κάποιος έχει το στίγμα απο μικρός σίγουρα ξερει και τρώει κρέας κόκκινο και λαχανικα που περιέχουν σίδηρο και εκείνο που πρέπει να παρακολουθεί και να κρατάει ψηλα είναι σίδηρος και φεριτίνη , γιατι αυτα μειώνονται σε πολυ λίγο διάστημα και απο την προπόνηση .
    δηλαδη για να γινω σαφής όταν κάποιος έχει κάποια σταθερα επίπεδα αιματοκρίτη και σιδήρου φεριτίνης , όταν αρχίσει προπόνηση μετα απο κάποιο διάστημα πρέπει να τα ξανατσεκάρει γιατι αυτα πέφτουν δραματικα με την προπόνηση
    γι αυτο λέμε πρωταθλητισμός και ρεκόρ με χαμηλό σίδηρο και αιματοκρίτη δεν γίνονται εκτος περιπτώσεων με το στίγμα που θα πρέπει να τα κρατάν ψηλα για τα δικά τους δεδομένα και όχι αυτών που δεν το χουν γιατι δεν γίνετε να το φτάσουν ποτε

    και δεν μετράει απλα να τρως τροφες που περιέχουν σίδηρο αλλα να κοιτας να κάνεις και σωστούς συνδιασμούς τροφών ώστε να αποροφατε καλύτερα και οποσδήποτε βιταμίνη C
    Μπορείς να παίρνεις και το φυσικό συμπλήρωμα σπιρουλίνας που έχει μεγάλη ποσότητα σιδήρου αφομοιώσιμη άμεσα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-12-12 22:01 #377
    Προεπιλογή
    καλησπερα και ευχαριστω για τις απαντησεις.σιδηρο εχω 114 με ορια 50-150 και φερριτινη 63 με ορια 22-322 απλα ειχα παει γυμναστηριο 2 μερες πριν δεν ξερω αν ηθελε παραπανω αποχη.τα συμπληρωματα τα ειχα κοψει 1 εβδομαδα.κοκκινο κρεας τρωω αλλα το πολυ 2 φορες την εβδομαδα.να το βαλω παραπανω?ευχαριστω.α και κατι αλλο πριν λιγο καιρο εκανα ενα tattoo ψιλομεγαλο και αυτος που μου το εκανε μου ειπε οτι βγαζω πολυ αιμα και αν εχω υψηλο αιματοκριτη.παιζει να βγηκε χαμηλα απο το αιμα που εχασα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosralliart : 11-12-12 στις 22:04
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-12-12 22:16 #378
    Προεπιλογή
    να ρωτησω εγω κατι αν ξερει κανεις ???με τα κρεατα καταφερα να παω τον αιματοκριτη 38 για πρωτη φορα στη ζωη μου, αλλα οσιδηρος μια ζωη ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ.....τι να κανω ???
    (οχι δεν εχω τελικα στιγμα)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-12-12 22:26 #379
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panosralliart Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα και ευχαριστω για τις απαντησεις.σιδηρο εχω 114 με ορια 50-150 και φερριτινη 63 με ορια 22-322 απλα ειχα παει γυμναστηριο 2 μερες πριν δεν ξερω αν ηθελε παραπανω αποχη.τα συμπληρωματα τα ειχα κοψει 1 εβδομαδα.κοκκινο κρεας τρωω αλλα το πολυ 2 φορες την εβδομαδα.να το βαλω παραπανω?ευχαριστω.α και κατι αλλο πριν λιγο καιρο εκανα ενα tattoo ψιλομεγαλο και αυτος που μου το εκανε μου ειπε οτι βγαζω πολυ αιμα και αν εχω υψηλο αιματοκριτη.παιζει να βγηκε χαμηλα απο το αιμα που εχασα?
    ο σίδηρος είναι μια χαρα και η φεριτίνη αν ήταν χαμηλα με τον αιματοκρίτη που έχεις μπορεί να σερνόσουνα , απλα καλό είναι να ανεβεί λίγο παραπάνω με διατροφη και κανα συμπλήρωμα , όσο για το τατου αυτο δεν μπορούμε να ξερουμε τι απώλεια αίματος , τι τατου ήταν αυτο πια σε έσφαξε ? αλλα αυτο εσύ και αυτος το ξερετε πόσο αίμα χάθηκε και αν είναι τοσο ώστε να επηρεάσει τον αιματοκρίτη , που ακόμα και έτσι να είναι το αίμα που χάνετε αναπληρώνετε όπως και στην αιμοδοσία , οπότε χλωμό να επηρέασε αυτο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koukoutsaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ρωτησω εγω κατι αν ξερει κανεις ???με τα κρεατα καταφερα να παω τον αιματοκριτη 38 για πρωτη φορα στη ζωη μου, αλλα οσιδηρος μια ζωη ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ.....τι να κανω ???
    (οχι δεν εχω τελικα στιγμα)
    κάπου έχουμε γραψει για τροφες και συνδιασμούς που ανεβάζουν τον σίδηρο , σε συνδιασμό με κανένα συμπλήρωμα σιδήρου , η σπιρουλίνα που μπορει και να τον κρατήσει στα υψηλότερα επίπεδα , γιατι χαμηλός σίδηρος σημαίνει και χαμηλή απόδοση , η τουλάχιστον δεν αποδίδουμε στα μέγιστα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-12-12 22:28 #380
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koukoutsaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ρωτησω εγω κατι αν ξερει κανεις ???με τα κρεατα καταφερα να παω τον αιματοκριτη 38 για πρωτη φορα στη ζωη μου, αλλα οσιδηρος μια ζωη ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ.....τι να κανω ???
    (οχι δεν εχω τελικα στιγμα)
    Με το συκώτι(τροφή),τι σχεση έχεις???
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-12-12 22:31 #381
    Προεπιλογή
    κυριε ηλια η σπιρουλινα βρωμαει δε τη μπορω
    παιρνω συμπληρωμα σιδηρου αλλα δεν ...

    νικολα με το σηκωτι ειμαστε πολυ κολλητοι ανεκαθεν ειχαμε στενες σχεσεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-12-12 22:39 #382
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koukoutsaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    κυριε ηλια η σπιρουλινα βρωμαει δε τη μπορω
    παιρνω συμπληρωμα σιδηρου αλλα δεν ...

    νικολα με το σηκωτι ειμαστε πολυ κολλητοι ανεκαθεν ειχαμε στενες σχεσεις
    Αν εχεις καλή διατροφή+τα συμπληρώματα και εισαι ακόμα πολυ χαμηλα τοτε είναι πιθανα θεμα αποροφησης/διαθεσης του σιδηρου στον οργανισμό....Ο γιατρός που ειδε τις εξετασεις σου είπε τπτ σχετικά με σιδηροπενία?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-12-12 22:44 #383
    Προεπιλογή
    οχι.. απλα αυτο που φοβαμαι ειναι μη κανω το πειραματοζωο με ολα τα διαφορετικα συμπληρωματα σιδηρου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-12-12 22:57 #384
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koukoutsaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι.. απλα αυτο που φοβαμαι ειναι μη κανω το πειραματοζωο με ολα τα διαφορετικα συμπληρωματα σιδηρου
    Ευχομαι πως όχι...Αντιστοιχο προβλημα με χαμηλα ποσοστα σιδηρου ειχε και η κοπελα μου,ενω ειχαμε φτιαξει πολύ καλά τη διατροφη της,επαιρνε και συμπληρωματα που προτεινε ο γιατρός αλλα τα νουμερα δεν ανεβαιναν σχεδόν καθόλου.....
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-12-12 23:03 #385
    Προεπιλογή
    η κοπελα σου δοκιμασε οτι κυκλοφορουσε σε αμπουλα δηλαδη???
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-12-12 23:07 #386
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koukoutsaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    η κοπελα σου δοκιμασε οτι κυκλοφορουσε σε αμπουλα δηλαδη???
    αλλαξε 2-3 συμπληρωματα,αλλά μετα χωρίσαμε κι ετσι δεν ξερω να σου πω τι έγινε!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-12-12 23:10 #387
    Προεπιλογή
    Ένα ακόμη tip/λεπτομέρεια που έχει όμως την σημασία της σχετικά με τη διατροφή είναι το κρέας (μοσχάρι) να τρώγεται λεμονάτο έτσι ώστε να γίνεται η μέγιστη δυνατή απορόφηση του σιδήρου μέσω της βιταμίνης c του λεμονιού. Όλα αυτά τα είχαμε δοκιμάσει στις εγκυμοσύνες της γυναίκας μου η οποία έχει το στίγμα+συμπληρώματα βέβαια
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 11-12-12 23:15 #388
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    γιαννη ακομα καλυτερα θα ηταν να εστιβε φρεσκο λεμονι οταν θα φαει το μοσχαρι.Γιατι ενα μεγαλο μερος της C καταστρεφεται στο μαγειρεμα.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 11-12-12 23:16 #389
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο goldenera Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα ακόμη tip/λεπτομέρεια που έχει όμως την σημασία της σχετικά με τη διατροφή είναι το κρέας (μοσχάρι) να τρώγεται λεμονάτο έτσι ώστε να γίνεται η μέγιστη δυνατή απορόφηση του σιδήρου μέσω της βιταμίνης c του λεμονιού. Όλα αυτά τα είχαμε δοκιμάσει στις εγκυμοσύνες της γυναίκας μου η οποία έχει το στίγμα+συμπληρώματα βέβαια
    Σωστός,η μεγιστη απορροφηση σιδηρου επιτυγχανεται σε οξινο περιβάλλον,οτιδηποτε περιεχει βιτ.c μαζι με τα γευματα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 11-12-12 23:20 #390
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιαννη ακομα καλυτερα θα ηταν να εστιβε φρεσκο λεμονι οταν θα φαει το μοσχαρι.Γιατι ενα μεγαλο μερος της C καταστρεφεται στο μαγειρεμα.
    Ακόμα καλύτερα
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 26 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 16242526272836 ... ΤελευταίαΤελευταία