Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 08-07-10 14:38 #1
    Προεπιλογή Σουκραλοζη η Σπλεντα γλυκαντικη ουσια
    ολοι πινουμε σουκραλοζη η ε955 μεσα απο τις πρωτεινες που καταναλωνουμε
    ερευνες στο διαδυκτυο δειχνουν οτι ειναι ασφαλεστατη και παρενενεργειες που μπορει να προκαλουντε ειναι σαφως λιγοτερες απο την ζαχαρη
    γιατι η ζαχαρη εχει και μαλιστα πολυ κακες για την υγεια μας

    πρόκειται για το μοναδικό υποκατάστατο που προέρχεται από τη ζάχαρη και είναι 600 φορές πιο γλυκό απ' αυτήν. Χρησιμοποιείται κυρίως σε προϊόντα άρτου και προμαγειρεμένα τρόφιμα, σε αναψυκτικά, τσίχλες, διαιτητικά προϊόντα, χυμούς και στα ζελέ. Η χρήση της εγκρίθηκε το 1983 και από έρευνες που έχουν γίνει δεν έχει αποδειχθεί καμιά σύνδεση της σουκραλόζης με ασθένειες ή παρενέργειες.
    το μυστικο της στην ποσοτητα της αφου μολις η μυτη στο κουταλακι του γλυκου ειναι αρκετο για να μας στειλει στα ουρανια απο θεσπεσια γευση γλυκας

    υπαρχει και σε πουδρα και σε ταμπλετακια μικρα
    εγω πρωσοπικα εκανα το λαθος και εβαλα 2 σε μια κουπα τσαι και το τσαι δεν πινονταν
    προιντα που το συνανταμε:

    Sweet and ballance γιοτης
    Λιπτον
    Στις περισσοτερες πρωτεινες ορου γαλακτος
    σε σοκολατες πλεων

    σημερα βρηκα το προιον σε φαρμακειο διπλα στην δουλεια μου.
    ειναι η γνωστη Σπλεντα

    http://www.splenda.co.uk/



    2 τετοια μου καταστρεψαν την κουπα
    χρειαζετε μονο ενα τετοιο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manosvdm : 08-07-10 στις 14:48
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-09-10 08:36 #2
    Προεπιλογή
    ΛΟΙΠΟΝ μετα απο 2 μηνες εκτεταμενης χρησης της μπορω να πω οτι δεν δημιουργησε καμια παρενεργεια, καμια εναποθηση λιπους και την θεωρω αξια βοηθεια για αυτους που αγαπανε την γλυκια γευση.

    η χρηση που εκανα ηταν σε αχνη σκονη και σε ταμμπλετουλες μινι για το τσαι

    ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ:
    ΜΟΝΟ ΣΕ ΤΣΑΙ 3 ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ ΣΕ 1 ΛΙΤΡΟ

    ΑΧΝΗ:
    ΣΕ ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ
    ΣΕ ΒΑΦΛΕΣ ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΕΣΗΣ
    ΣΤΟ ΨΩΜΙ ΟΛΙΚΗΣ
    ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ(2-3 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ)με αυτο τον τροπο μπορεις να αντικαταστησης την whey μεσα στο γιαουρτι και να τρως περισσοτερο γιαουρτι τελικα.

    ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΥΓΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ Η ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΜΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΑΧΑΡΗ 600 ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ

    ΟΠΟΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-09-10 14:09 #3
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Καλή ακούγεται... Δεν έχει διαφορετική γεύση όμως αν βάλεις τέτοια αντί ζάχαρη? Γιατί έτσι έχω ακούσει για τα γλυκά με υποκατάστατα ζάχαρης που φτιάχνουν...
    Και που τη βρίσκεις? Μόνο φαρμακείο? Τιμή?
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-09-10 08:25 #4
    Προεπιλογή
    ιδια ακριβως γευση με την ζαχαρη
    5 ευρω το κουτι
    το οποιο φτανει για πολυ μεγαλο διαστημα μιας και πρεπει να βαζεις πολυ λιγοτερο απο την αλλη ζαχαρη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-09-10 14:38 #5
    Banned
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Περ.
    Natural World
    Μηνύματα
    776
    Προεπιλογή
    πες μας και που την βρισκουμε
    αμερικη αποτι ξερω χρησιμοποιουνε πολυ σπλεντα.
    σε σουπερ μαρκετ δεν εχω βρει παντως
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-09-10 15:00 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jGod Εμφάνιση μηνυμάτων
    πες μας και που την βρισκουμε
    αμερικη αποτι ξερω χρησιμοποιουνε πολυ σπλεντα.
    σε σουπερ μαρκετ δεν εχω βρει παντως
    στην μπενακη στοα βιολογικα προιντα την εχει σε ολες τις μορφες
    στο μπακακο επισης

    και αν την ζητησης στο φαρμακειο της γειτονιας λογικα θα στην φερει(ετσι εκανα την πρωτη φορα)
    απο τοτε που βρηκα στα βιολογικα ησυχασα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-03-11 18:14 #7
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Όνομα: giotis.jpg Εμφανίσεις: 3910 Μέγεθος: 17,9 KB
    Βρήκα το προιόν της φωτο που λέει ότι είναι σουκραλόζη και έχει 3ευρώ το βάζο των 80γρ. Απότι έψαξα στο νετ, είναι πολύ καλή τιμή για σουκραλόζη. Δεν το έχω δει ακόμα στο σούπερ μαρκετ.... Αν το δει κάποιος ας μας το πει...
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 14-03-11 18:43 #8
    Το avatar του χρήστη stamthedrum

    Εγγραφή
    24-05-2009
    Περ.
    Γούβα
    Μηνύματα
    1.435
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eri_87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όνομα: giotis.jpg Εμφανίσεις: 3910 Μέγεθος: 17,9 KB
    Βρήκα το προιόν της φωτο που λέει ότι είναι σουκραλόζη και έχει 3ευρώ το βάζο των 80γρ. Απότι έψαξα στο νετ, είναι πολύ καλή τιμή για σουκραλόζη. Δεν το έχω δει ακόμα στο σούπερ μαρκετ.... Αν το δει κάποιος ας μας το πει...
    Το έχω δει και το είχα αγοράσει.

    1ον πολύ ακριβό (3.5-4 ευρώ)

    2ον κι αυτό περιέχει μαλτοδεξτρίνη, όπως και τα κλασικά γλυκαντικά σε σκόνη.

    3ον η κλασική ζαχαρίνη είναι πιο γλυκιά, όσο περίεργο κι αν ακούγεται. Και σε μένα και στον αδερφό μου φάνηκε πολύ αδύναμη η γλύκα της σουκραλόζης, τουλάχιστον όσον αφορά το συγκεκριμένο σκεύασμα.
    Οπότε, προτιμώ τη ζαχαρίνη της εταιρείας (1) που κάνει μόνο 1.20
    Hypertrophy for the win!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 14-03-11 21:44 #9
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stamthedrum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω δει και το είχα αγοράσει.

    1ον πολύ ακριβό (3.5-4 ευρώ)

    2ον κι αυτό περιέχει μαλτοδεξτρίνη, όπως και τα κλασικά γλυκαντικά σε σκόνη.

    3ον η κλασική ζαχαρίνη είναι πιο γλυκιά, όσο περίεργο κι αν ακούγεται. Και σε μένα και στον αδερφό μου φάνηκε πολύ αδύναμη η γλύκα της σουκραλόζης, τουλάχιστον όσον αφορά το συγκεκριμένο σκεύασμα.
    Οπότε, προτιμώ τη ζαχαρίνη της εταιρείας (1) που κάνει μόνο 1.20
    Ναι ε; Τότε να μην το πάρω... Αν βρω κάποια στιγμή Splenda ίσως δοκιμάσω, μήπως είναι καλύτερη από αυτό!
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-09-12 04:31 #10

    Εγγραφή
    04-09-2012
    Περ.
    Αγρίνιο
    Μηνύματα
    23
    Προεπιλογή Σχετικά με την ζαχαρίνη.
    “Ερωτηματικά για την ασφάλειά της έκαναν την εμφάνισή τους από το 1911” αναφέρει χαρακτηριστικά ο Κλινικός Διαιτολόγος - Διατροφολόγος, Ιωάννης Σουπιός. Έκτοτε, πολλές έρευνες έχουν συσχετίσει το τεχνητό αυτό σκεύασμα με την εμφάνιση καρκίνου.
    - Το 1977, μία μελέτη στον Καναδά, που εξέταζε ειδικά το ρόλο των παραπροϊόντων, απέδειξε ότι η ζαχαρίνη από μόνη της προκάλεσε καρκίνο της ουροδόχου κύστης σε αρουραίους.
    - Η κατανάλωσή της από παιδιά πρέπει να αποφεύγεται λόγω περιορισμένων πληροφοριών για την ασφάλειά της.
    Σε πολλές χώρες έχει απαγορευτεί η κατανάλωση της. Οι οδηγίες ασφάλειας, ορίζουν ότι δεν πρέπει να γίνεται ημερήσια κατανάλωση ζαχαρίνης, σε ποσότητα μεγαλύτερη των 15mg ανά κιλό σωματικού βάρους .
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 17-09-12 09:31 #11
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chami Εμφάνιση μηνυμάτων
    “Ερωτηματικά για την ασφάλειά της έκαναν την εμφάνισή τους από το 1911” αναφέρει χαρακτηριστικά ο Κλινικός Διαιτολόγος - Διατροφολόγος, Ιωάννης Σουπιός. Έκτοτε, πολλές έρευνες έχουν συσχετίσει το τεχνητό αυτό σκεύασμα με την εμφάνιση καρκίνου.
    - Το 1977, μία μελέτη στον Καναδά, που εξέταζε ειδικά το ρόλο των παραπροϊόντων, απέδειξε ότι η ζαχαρίνη από μόνη της προκάλεσε καρκίνο της ουροδόχου κύστης σε αρουραίους.
    - Η κατανάλωσή της από παιδιά πρέπει να αποφεύγεται λόγω περιορισμένων πληροφοριών για την ασφάλειά της.
    Σε πολλές χώρες έχει απαγορευτεί η κατανάλωση της. Οι οδηγίες ασφάλειας, ορίζουν ότι δεν πρέπει να γίνεται ημερήσια κατανάλωση ζαχαρίνης, σε ποσότητα μεγαλύτερη των 15mg ανά κιλό σωματικού βάρους .




    http://www.sucralose.org/facts/default.asp θελει τρελες ποσοτητες για να σε πειραξει.καπου ειχα βρει κ την ερευνα αναλυτικα κ την ειχα βαλει κιολας καπου εδω
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση