Σελίδα 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 192
  1. 10-12-11 13:24 #16
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Λοιπόν να τα πάρουμε απ την αρχή γιατί κι άλλοι απ' ότι βλέπω είναι μπερδεμένοι.. αν κάπου έχω λάθος διορθώστε με, σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδικός.

    Η asics έχει 3 "καλά" παπούτσια, τα Nimbus που είναι για ουδέτερο πάτημα, τα "αδερφάκια" τους Kayano που είναι για άτομα με υπερπρηνισμό και τα Kinsei που είναι πιο όμορφα αλλά έχουνε περισσότερο gel, είναι βαρύτερα κι αυτό τα κάνει ιδανικά για βαρύτερους δρομείς.
    Ίσως δε κάτσουν καλά σε εμένα που είμαι 80 κιλά.
    Το Nimbus μου έχει κάτσει πολύ καλά, οπότε λέω να μη δοκιμάσω άλλο μοντέλο της Asics.

    Η new balance έχει αμέτρητα παπούτσια και όμως είπε η Ελένη, πρέπει να υπάρχει εξειδικευμένος πωλητής ώστε να σου δώσει το κατάλληλο για εσένα.
    Πολλά παίζουνε ρόλο, καμάρα ποδιού, σωματικό βάρος, τερέν, πόσα χλμ τρέχεις τη βδομάδα, αν το θες για προπ ή αγώνα κλπ κλπ...

    Τα mizuno τα έχω δει στο site που ψωνίζω, τιμολογιακά είναι στη κατηγορία Asics-Nike, αλλά δε μπήκα στη διαδικασία να τα δοκιμάσω, ίσως γιατί δεν είναι ευρέως γνωστά (είναι γνωστά στους κύκλους των δρομέων,) αλλά και γιατί δεν μου αρέσουν εμφανισιακά.

    Adidas-Nike κλπ βγάζουν όμορφα παπούτσια αλλά εφόσον τρέχω σε σκληρό τερέν, έχω ήδη τραυματισμούς κι απ τη στιγμή που υπάρχουν εξειδικευμένες εταιρίες λέω να μη ρισκάρω και να μείνω σ'αυτές..

    Στο dromeasclub είχα πετύχει πολύ ωραία άρθρα-οδηγούς σχετικά με την επιλογή παπουτσιού αλλά δυστυχώς το site δεν υπάρχει πια.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-12-11 15:29 #17
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    επισης κατι αλλο επειδη βλεπω οτι σε νοιαζει το να βρεις το καταλληλο παππουτσι για το πελμα σου...
    μπορεις να κανεις το εξης...
    πας σε εναν γιατρο και κανεις πελματογραφημα...εκει θα δεις τα παντα,τι εχεις κ αν εχεις κατι...αναλογα λοιπον με αυτο πας κ παιρνεις πατους τους οποοιυς βαζεις στα παππουτσια σου οτι κ αν ειναι αυτα και σιγα σιγα συνηθιζεις και διορθωνεις το πατημα σου και κατ επεκταση πολλα αλλα...

    οποτε μπορεις να αγορασεις οοοοοτι θες και να βαλεις τους πατους σου τους ειδικους...

    το πελματογραφημα(το οποιο θεωρω πολυ χρησιμο) κοστιζει γυρω στα 80 αλλα κ παλι αναλογα τον γιατρο νομιζω...
    οποτε αν δωσεις αυτα μια φορα,μετα παιρνεις οτι πατουμενο θες...

    just a point !
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-12-11 15:40 #18
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Σωστό Ελένη! Ακόμη δεν έχω μπει σε τέτοιο διαδικασία όμως, ίσως κάποια στιγμή.


    Υπάρχει ένα πρόχειρο τεστ για να βρει κάποιος τη καμάρα του ποδιού του

    Γνωρίστε τον τύπο των ποδιών σας για καλύτερη υγεία. Κάντε το τεστ που ακολουθεί!
    1. Βρέξτε τα πόδια σας
    2. Πατήστε σε ένα χρωματιστό χαρτί, μία πετσέτα ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να αποτυπώσει το πέλμα σας. Κοιτάξτε το αποτύπωμα του ποδιού.
    3. Συγκρίνετε το αποτύπωμα με τις εικόνες των ποδιών που βλέπετε παρακάτω. Ποιο από τα τρία είναι το δικό σας;
    Κανονικό - Ουδέτερος Πρηνισμός (Neutral Pronation)
    Κατά την βάσιση, το πόδι προσγειώνεται στο έδαφος στηριζόμενο στην εξωτερική πλευρά της πτέρνας και ρολάρει ελαφρώς προς τα μέσα για την απορρόφηση των κραδασμών.





    Χαμηλή ποδική καμάρα -
    Υπερπρηνισμός (Overpronation)
    Χαμηλή ποδική καμάρα, η οποία αναγκάζει το πόδι να ρολάρει υπερβολικά προς τα μέσα κατά την βάδιση. Κατά συνέπεια, το πόδι επιβαρύνεται με όλο το βάρος του σώματος.






    Υψηλή ποδική καμάρα - Υποπρηνισμός (Ynderpronation)
    Υψηλή ποδική καμάρα, η οποία δεν μπορεί να ισιώσει και αναγκάζει το πόδι να ρολάρει υπερβολικά προς τα έξω κατά την βάδιση. Κατά συνέπεια, δεν είναι αποτελεσματική η απορρόφηση της ταλάντωσης του διασκελισμού.

    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-12-11 17:24 #19
    Προεπιλογή
    aλλα ντάλα της παρασκευής το γαλa αυτά που είπατε για τα καγιάνο

    τα καγιάνο βγαίνουν σε normal fit (N) normal pronation,wide fit (2E) overpronation και extra wide fit (4E) severe pronation

    στην Ελλαδίτσα έρχονται μονο τα normal fit,μονο αν αγοράσεις από αμερική πρόσεξε να είναι normal


    Stellako για μένα είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-12-11 18:11 #20
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Δανάη μπορεί να έχεις δίκιο, εξάλλου έγραψα στην αρχή του ποστ μου πως κι εγώ το ψάχνω ακόμη. Μα αυτό για τον πρηνισμό του Kayano το είδα στο Ελληνικό site της Asics.

    Για τσέκαρε το http://www.asics.gr/running/products/gel-kayano-men/
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-12-11 18:23 #21
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη ελμερ

    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    περιστερι
    Μηνύματα
    4.032
    Προεπιλογή
    ωραιο το σχεδιο με τις πατουσες....καταλαβα πως εχω Υψηλή ποδική καμάρα - Υποπρηνισμός (Ynderpronation) γιατι στον διαδρομο τα ποδια μου εχουν μια ταση να πατανε προς τα εξω (thanks)
    Στηριξου πανω μου να πεσουμε μαζι
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-12-11 18:34 #22
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δανάη μπορεί να έχεις δίκιο, εξάλλου έγραψα στην αρχή του ποστ μου πως κι εγώ το ψάχνω ακόμη. Μα αυτό για τον πρηνισμό του Kayano το είδα στο Ελληνικό site της Asics.

    Για τσέκαρε το http://www.asics.gr/running/products/gel-kayano-men/
    στελιο τα 17 κayano ειναι πολυ καλα,δοκιμασμενα..τα ειχα παρει για τον φιλο μου που εγραψα απο πανω,απο γερμανια κ επειδη εχει δοκιμασει κ τα προηγουμενα μου εχει πει τα καλυτερα για αυτο το μοντελο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 10-12-11 18:37 #23
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Μα ναι αγορίνα μου, συμφωνούμε σε αυτό.
    Απλά εγώ είχα την εντύπωση πως τα Kayano είναι για άτομα με υπερπρηνισμό(έτσι λέει και το site) και πως το αντίστοιχο της Asics για normal πάτημα είναι το nimbus. Γι αυτό έγραψα παραπάνω πως είναι "αδερφάκια". Τώρα έχω μπερδευτεί...
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-12-11 18:39 #24
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    νομιζω οτι απλα γραφει πως ειναι καταλληλα και για ατομα με υπερπρηνισμό..οχι οτι ειναι μονο για τετοια περιπτωση..
    ο φιλος μου δεν εχει σιγουρα παντως κ καθε χρονο περνει το καινουριο μοντελο τους..
    απλα ισχυει αυτο με τους διαφορετικους τυπους που εγραψε η Δαναη απο πανω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-12-11 11:40 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δανάη μπορεί να έχεις δίκιο, εξάλλου έγραψα στην αρχή του ποστ μου πως κι εγώ το ψάχνω ακόμη. Μα αυτό για τον πρηνισμό του Kayano το είδα στο Ελληνικό site της Asics.

    Για τσέκαρε το http://www.asics.gr/running/products/gel-kayano-men/
    εχεις δικιο οντως ετσι γραφει,εχω σταματησει να αγοραζω παπαπουτσια απο Ελλαδα εδω και πολυ καιρο οποτε μπορει να εχουν αλλαξει τα πράγματα.Μπορεις να πάς σε ενα καταστημα αθλητικών να ρωτησεις(αν ξερει βεβαια ο πωλητης) και να τα δοκιμάσεις, αν σου αρεσουν τα παραγγελνεις απο εξω με 120 ευρω
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-12-11 12:46 #26
    Το avatar του χρήστη Ηλαπ

    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περ.
    Εξαρχεια
    Μηνύματα
    1.938
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    επισης κατι αλλο επειδη βλεπω οτι σε νοιαζει το να βρεις το καταλληλο παππουτσι για το πελμα σου...
    μπορεις να κανεις το εξης...
    πας σε εναν γιατρο και κανεις πελματογραφημα...εκει θα δεις τα παντα,τι εχεις κ αν εχεις κατι...αναλογα λοιπον με αυτο πας κ παιρνεις πατους τους οποοιυς βαζεις στα παππουτσια σου οτι κ αν ειναι αυτα και σιγα σιγα συνηθιζεις και διορθωνεις το πατημα σου και κατ επεκταση πολλα αλλα...

    οποτε μπορεις να αγορασεις οοοοοτι θες και να βαλεις τους πατους σου τους ειδικους...

    το πελματογραφημα(το οποιο θεωρω πολυ χρησιμο) κοστιζει γυρω στα 80 αλλα κ παλι αναλογα τον γιατρο νομιζω...
    οποτε αν δωσεις αυτα μια φορα,μετα παιρνεις οτι πατουμενο θες...

    just a point !
    Εχουν ενα μηχανημα στα body talk. στα sters(στη αθηνα) που νμζω οτι κανει πελματογταφιμα δωρεαν αλλα δεν ειμαι σιγουρος γιατι δεν το εχω δοκιμασει ποτε...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 12-12-11 14:17 #27
    Προεπιλογή
    Nike Lunar Racer 2 και 3... Απίστευτο παπούτσι. Ούτε κάλτσα τόσο ελαφριά

    Όνομα: oTeAPGhBwe0hqibgMqqMnHLro1_500.jpg Εμφανίσεις: 1594 Μέγεθος: 57,4 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 12-12-11 15:11 #28
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Προσωπικά δεν αποχωρίζομαι τα kinsei-2 και τα kayano-16. Και τα δυο τα φοράω σε καθημερινή βάση και στη προπόνηση-αερόβια. Καλό πάτημα, ανθεκτικά και καλά αεριζόμενα κάτι που σε επιτρέπει να τα φοράς με τις ώρες και να μην νιώθεις ενοχλήσεις.
    Τα nimbus και cumulus είναι επίσης καταπληκτικά αθλητικά παπούτσια για τρέξιμο αλλά δεν μου κάνουν.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 12-12-11 15:26 #29
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά δεν αποχωρίζομαι τα kinsei-2 και τα kayano-16. Και τα δυο τα φοράω σε καθημερινή βάση και στη προπόνηση-αερόβια. Καλό πάτημα, ανθεκτικά και καλά αεριζόμενα κάτι που σε επιτρέπει να τα φοράς με τις ώρες και να μην νιώθεις ενοχλήσεις.
    Τα nimbus και cumulus είναι επίσης καταπληκτικά αθλητικά παπούτσια για τρέξιμο αλλά δεν μου κάνουν.
    Από ποια άποψη δεν σου κάνουν Νάσερ; Λόγο ανατομίας;
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 12-12-11 15:57 #30
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ποια άποψη δεν σου κάνουν Νάσερ; Λόγο ανατομίας;
    ναι λόγο ανατομίας και λόγο βάρους.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία