Σελίδα 28 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 18262728293038 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 406 έως 420 από 768
  1. 28-12-12 18:17 #406
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    μετρωντας μονο τεστο δεν θα εχεις καλη εικονα.Τουλαχιστον κανε τις 7 πρωτες οπου θα καταλαβεις αν παιζει τπτ.

    Και ο θυροειδης μπορει να επηρεασει εμμεσα την τεστο αν εχει σημαντικο προβλημα αλλα ειναι λιγο απιθανο πιστευω.Εχει κανενας γονιος τπτ?
    Έχει η μάνα μου υποθυρεοειδισμό .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα το "υποψιαζομαι οτι εχω χαμηλη τεστο" μου ακουγεται λιγο περιεργο.Πώς εβγαλες το συμπερασμα?
    Βασικά νυστάζω πολύ συχνά, νιώθω κουρασμένος παρ'ότι κοιμάμαι 8-9 ώρες κάθε βράδυ, έχω πολύ άγχος στην καθημερινότητα μου και έχω και λίγη τριχοφυία σε στήθος πρόσωπο. (μπορεί να είναι και λόγω ηλικίας αυτό οπότε δεν το παίρνω πολύ στα σοβαρά). Επίσης τα άλλα συμπτώματα μπορεί και να είναι υπερπροπόνηση αλλά έχω ακούσει ότι δεν συμβαίνει εύκολα...άρα λέω να κοιτάξω τις ορμόνες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-12-12 18:29 #407
    Προεπιλογή
    Οποτε κοιτα και για τον θυρεοειδη καλου κακου.

    Εαν υποθεσουμε οτι η διατροφη σου ειναι καλη (βιταμινες κλπ) και δεν υπαρχει μεγαλος ογκος προπονησης και κουρασης για να δικαιολογουνται αυτα, θα σου ελεγα να κοιταξεις τον σιδηρο σου. Παιζει σημαντικο ρολο σε οσα αναφερεις.

    Επισης, και το εντονο στρεςς μπορει να σου τα προκαλεσει ολα αυτα, αλλα το ποσο στρεσσαρισμενος εισαι μονο εσυ το ξερεις και μονο εσυ μπορεις να κανεις κατι για αυτο (περαν της τριχοφυιας που μπορει να ειναι και απο την ηλικια)
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-12-12 19:26 #408
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannistzn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε κοιτα και για τον θυρεοειδη καλου κακου.

    Εαν υποθεσουμε οτι η διατροφη σου ειναι καλη (βιταμινες κλπ) και δεν υπαρχει μεγαλος ογκος προπονησης και κουρασης για να δικαιολογουνται αυτα, θα σου ελεγα να κοιταξεις τον σιδηρο σου. Παιζει σημαντικο ρολο σε οσα αναφερεις.

    Επισης, και το εντονο στρεςς μπορει να σου τα προκαλεσει ολα αυτα, αλλα το ποσο στρεσσαρισμενος εισαι μονο εσυ το ξερεις και μονο εσυ μπορεις να κανεις κατι για αυτο (περαν της τριχοφυιας που μπορει να ειναι και απο την ηλικια)
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση

    Διατροφή είναι καλή ναί, και από supps έχω D3 και zinc. Όγκο προπόνηση έχω αρκετά μεγάλο (6 φορές την εβδομάδα gym , 25-30 σετ κάθε φορά) αλλά δεν δικαιολογεί υπερποπόνηση πιστεύω. Έλλειψη σιδήρου έχει η μάνα μου, είναι κληρονομικό?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-12-12 20:00 #409
    Προεπιλογή
    Δεν γνωρίζω κατα πόσο είναι και αν είναι αλλα αφού έχει ιστορικό και θυρεοειδή και χαμηλό σίδηρο, πρώτα θα έλεγχα αυτά τα 2 και μετά θα κοιταζα λοιπά ορμονικά

    edit : ποσο καιρο εχεις να κανεις οφφ και να ξεκουραστεις γενικα? και σε τι ηλικια εισαι? Φετος δινεις πανελλαδικες?

    Αν ναι, κανε καλυτερα καμια βδομαδα οφφ απο προπονηση, ξεκουρασου λιγο, ηρεμησε γενικα και δες πως θα παει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannistzn : 28-12-12 στις 20:02
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-12-12 22:38 #410
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leftis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση

    Διατροφή είναι καλή ναί, και από supps έχω D3 και zinc. Όγκο προπόνηση έχω αρκετά μεγάλο (6 φορές την εβδομάδα gym , 25-30 σετ κάθε φορά) αλλά δεν δικαιολογεί υπερποπόνηση πιστεύω. Έλλειψη σιδήρου έχει η μάνα μου, είναι κληρονομικό?
    δουλευεις?κ αν ναι ειναι κουραστικη κ ποσες ωρες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-12-12 23:03 #411
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannistzn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζω κατα πόσο είναι και αν είναι αλλα αφού έχει ιστορικό και θυρεοειδή και χαμηλό σίδηρο, πρώτα θα έλεγχα αυτά τα 2 και μετά θα κοιταζα λοιπά ορμονικά

    edit : ποσο καιρο εχεις να κανεις οφφ και να ξεκουραστεις γενικα? και σε τι ηλικια εισαι? Φετος δινεις πανελλαδικες?

    Αν ναι, κανε καλυτερα καμια βδομαδα οφφ απο προπονηση, ξεκουρασου λιγο, ηρεμησε γενικα και δες πως θα παει.
    κάνω πολύ έντονη προπόνηση και έχω να πάρω οφφ κανα 3-4μήνο. Ναι φέτος δίνω πανελλήνιες αλλά δεν με αγχώνει αυτό, δε διαβάζω πολύ έτσι και αλλιώς

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liveris Εμφάνιση μηνυμάτων
    δουλευεις?κ αν ναι ειναι κουραστικη κ ποσες ωρες?
    Είμαι μαθητής 3ης λυκείου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-12-12 23:08 #412
    Προεπιλογή
    Εν μερη ειναι λογικο να νιωθεις ετσι. Δεν γινεται να εισαι σχολειο-γυμναστηριο-διαβασμα σχεδον καθε μερα και να περιμενεις να εισαι και τουρμπο.

    Το πρωτο που θα προτεινα εγω ειναι ξεκουραση μια βδομαδα, και αν θες γενικες εξετασεις να δεις που εισαι. Τον θυροειδη καποια στιγμη καλο να το κοιταξεις.
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 28-12-12 23:36 #413
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leftis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης τα άλλα συμπτώματα μπορεί και να είναι υπερπροπόνηση αλλά έχω ακούσει ότι δεν συμβαίνει εύκολα...
    νομιζεις..
    οπως νομιζουν κ οσοι το πιστευουν κ το υποστηριζουν με διαφορες φανταστρουμφικες θεωρειες,που ουτε βαση εχουν ουτε τπτ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-12-12 14:29 #414
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leftis Εμφάνιση μηνυμάτων

    Βασικά νυστάζω πολύ συχνά, νιώθω κουρασμένος παρ'ότι κοιμάμαι 8-9 ώρες κάθε βράδυ, έχω πολύ άγχος στην καθημερινότητα μου και έχω και λίγη τριχοφυία σε στήθος πρόσωπο. (μπορεί να είναι και λόγω ηλικίας αυτό οπότε δεν το παίρνω πολύ στα σοβαρά). Επίσης τα άλλα συμπτώματα μπορεί και να είναι υπερπροπόνηση αλλά έχω ακούσει ότι δεν συμβαίνει εύκολα...άρα λέω να κοιτάξω τις ορμόνες.
    Φίλε πριν πας και δώσεις λεφτά και κάνεις οτιδήποτε δοκίμασε να ξεκουραστείς για 10 μέρες, χαλάρωσε και κόψε και pre workout και δίαιτες κτλ. και μετά αν δεν δεις διαφορά τότε πήγαινε σε ένα ενδοκρινολόγο και πες του όλα αυτά και θα σου πει αυτός ποιες εξετάσεις να κάνεις κτλ. Μην δίνεις τζάμπα λεφτά σε ορμονικές που δεν έχουν σχέση με τα συμπτώματα που λες… δηλαδή για παράδειγμα μην δίνεις λεφτά και για εξέταση SHBG όταν μπορεί η δουλειά να γίνει μόνο με την free test, ή για την T4 όταν o γιατρός μπορεί να χρειάζεται μόνο την TSH … Επίσης η τριχοφυΐα στα 17-18 ,ο ύπνος , αγχος (εδώ είχαμε αγχος σε εποχές καλύτερες) και η κούραση δεν είναι πάντα κριτήριο για το επίπεδο της τεστοστερόνης, άλλη έβγαλαν γένια στα 22. Σε αυτές τις ηλικίες οι νέοι μπορεί να πάθουν και κάποιες μικρές ή μεγάλες ορμονικές διαταραχές (να βγάλουν σπυράκια, γυναικομαστία, τριχόπτωση κτλ.).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη STIVAS : 29-12-12 στις 14:31
    “Life's not about how hard of a hit you can give... it's about how many you can take, and still keep moving forward.” ― Sylvester Stallone, Rocky Balboa
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 29-12-12 14:50 #415
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    οπως λενε κ οι απο πανω ξεκουρασου για λιγο καιρο κ δες πως θα εισαι.. κανεις υπερβολικη προπονηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 29-12-12 15:48 #416
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο STIVAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε πριν πας και δώσεις λεφτά και κάνεις οτιδήποτε δοκίμασε να ξεκουραστείς για 10 μέρες, χαλάρωσε και κόψε και pre workout και δίαιτες κτλ. και μετά αν δεν δεις διαφορά τότε πήγαινε σε ένα ενδοκρινολόγο και πες του όλα αυτά και θα σου πει αυτός ποιες εξετάσεις να κάνεις κτλ. Μην δίνεις τζάμπα λεφτά σε ορμονικές που δεν έχουν σχέση με τα συμπτώματα που λες… δηλαδή για παράδειγμα μην δίνεις λεφτά και για εξέταση SHBG όταν μπορεί η δουλειά να γίνει μόνο με την free test, ή για την T4 όταν o γιατρός μπορεί να χρειάζεται μόνο την TSH … Επίσης η τριχοφυΐα στα 17-18 ,ο ύπνος , αγχος (εδώ είχαμε αγχος σε εποχές καλύτερες) και η κούραση δεν είναι πάντα κριτήριο για το επίπεδο της τεστοστερόνης, άλλοι έβγαλαν γένια στα 22. Σε αυτές τις ηλικίες οι νέοι μπορεί να πάθουν και κάποιες μικρές ή μεγάλες ορμονικές διαταραχές (να βγάλουν σπυράκια, γυναικομαστία, τριχόπτωση κτλ.).
    Αλλοι στα 22, ακομα δεν εχουν βγαλει

    Αυτο ειναι το λιγοτερο που πρεπει να σε απασχολει
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 29-12-12 16:09 #417
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη ελμερ

    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    περιστερι
    Μηνύματα
    4.032
    Προεπιλογή
    Οπως ειπαν και οι προλαλησαντες,δοκιμασε πρωτα να ξεκουραστεις μερικες μερες.....εχεις πλουσιο υπνο η ξυπνας συνεχεια και στο τελος σηκωνεσαι κουρασμενος;ειχα και γω τετοιο προβλημα πιο παλια και ημουν ψιλοζομπι συνεχεια,μολις το ρυθμισα αυτο ειμαι μια χαρα τωρα......
    Στηριξου πανω μου να πεσουμε μαζι
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-01-13 16:58 #418
    Προεπιλογή
    Η πρωτεινη και το νιτρικο πειραζουν στον θυωρηδη; ειμαι στο σταδιο που το εξεταζουμε με τον γιατρο με εξετασεις αιματος
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 09-01-13 15:13 #419
    Το avatar του χρήστη dimitrispump

    Εγγραφή
    02-07-2010
    Περ.
    ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Μηνύματα
    175
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πρωτεινη και το νιτρικο πειραζουν στον θυωρηδη; ειμαι στο σταδιο που το εξεταζουμε με τον γιατρο με εξετασεις αιματος
    εγω σημερα ΤSH 3.5 ΕΒΓΑΛΑ Κ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ 3 ΕΠΑΙΖΑ.30 ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΜΑΙ,
    ΕΠΙΣΗΣ ΕΒΓΑΛΑ LDL 200 KAI ΤΡΙΓΛΥΚΑΙΡΙΔΙΑ ΧΑΜΗΛΑ ΠΟΛΥ, HDL 55 KAI ΔΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ,ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΕΛΕΙΕΣ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-01-13 15:48 #420

    Εγγραφή
    19-11-2012
    Περ.
    Banned
    Μηνύματα
    597
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πρωτεινη και το νιτρικο πειραζουν στον θυωρηδη; ειμαι στο σταδιο που το εξεταζουμε με τον γιατρο με εξετασεις αιματος
    H πρωτείνη δεν πειράζει, το νιτρικό δεν ξέρω. Και δε βλέπω και κανένα λόγο να το χρησιμοποιείς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimitrispump Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω σημερα ΤSH 3.5 ΕΒΓΑΛΑ Κ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ 3 ΕΠΑΙΖΑ.30 ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΜΑΙ,
    ΕΠΙΣΗΣ ΕΒΓΑΛΑ LDL 200 KAI ΤΡΙΓΛΥΚΑΙΡΙΔΙΑ ΧΑΜΗΛΑ ΠΟΛΥ, HDL 55 KAI ΔΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ,ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΕΛΕΙΕΣ.
    Το TSH είναι αυξημένο. Είναι καμπανάκι αυτό να το προσέξεις. Να κάνεις εξετάσεις κάθε χρόνο . Δε λέω ότι έχεις υποθυρεοειδισμό αλλά πλησιάζει στα ανώτερα φυσιολογικά όρια και δεν είναι καλό.. Το ιδανικό θα ήτανε από 0,5 ως 3.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 28 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 18262728293038 ... ΤελευταίαΤελευταία