Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 34
  1. 28-03-16 21:54 #16
    Το avatar του χρήστη humanoid

    Εγγραφή
    17-10-2009
    Περ.
    Lost in oblivion
    Μηνύματα
    626
    Προεπιλογή
    δεν μιλαω για βιασυνη,βιασυνες στον στοιβο -στα βαρη ειναι σιγουρος τραυματισμος

    για καλυτερη εκμεταλευση του χρονου γραφω με πιο γραμμικη αυξηση κιλων μεχρι να επελθουν καποια πλατω κ μετα συνεχιζει με αλλες προσεγγισεις οπως του hepburn η διαφορα αλλα που κυκλοφορουν

    στο πλατο και μετα μπορει να παιξει με το ιδιο φορτιο κ να 'ζηταει' επαναληψεις


    αν θεσουμε ως αρχαριο καποιον με γνωμονα την πρωτη μερα στο γυμναστηριο,πρωτα η τεχνικη κ μετα ανοδος κιλων καθε τοτε που του επιτρεπει η τεχνικη στις ιδιες επαναληψεις

    αν παρουμε ενα διαστημα πχ 1 χρονο κ ανεβαζει κιλα οταν του επιτρεπει το σωμα του με σωστη τεχνικη ( αυτο λετε ως φορτωμα?) στο τελος ειναι σιγουρο πως θα εχει περισσοτερα κιλα στην μπαρα αποτι αν ανεβαζει ανα 5 βδομαδες η ανα μηνα που προτεινουν αλλοι προγραμματισμοι

    στο συγκεκριμενο προγραμμα για να ειμαστε κ ον τοπικ πιστευω πως μεχρι να περασει ο καιρος κ να βαρυνουν τα φορτια ωστε να αρχισει οντως να λειτουργει η μεθοδος με τις ζητουμενες επαναληψεις,την δουλεια θα την κανουν οι συμπληρωματικες οσον αφορα την διαπλαση

    στην τελικη αυτο το 'βαθος χρονου΄μετραει και εσεις οι παλιοι ειστε η αποδειξη αυτου
    αρκετα απο αυτα που ξερουμε τωρα εμεις οι νεοτεροι οφειλονται σε δικα σας trial-error
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη humanoid : 28-03-16 στις 22:00
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-03-16 22:37 #17
    Προεπιλογή
    Εαν στην αρχη της ενασχολησης μου με τα βαρη στην προσπαθεια να ξεκκολησω απο την αδυναμια μου ,εκανα ενα τετοιο προγραμμα με βασικες ασκησεις εστω κ με αυτη την διατροφη που εκανα ,θα γινομουν καλυτερος.
    Ημουν ατυχος γιατι δεν ειχα καποιον δασκαλο να μου πει τα βασικα κ να με οδηγησει στα πρωτα μου βηματα.
    Ακομη κ οταν πολυ αργοτερα θεωρητικα ημουν προχωρημενος αγωνιστικος αθλητης ,τουλαχιστον σε θεματα διατροφης εκανα λαθη. Η γνωση απο τους γνωστες εβγαινε με το σταγονομετρο κ μονο στους φιλους ''δικους'' τους.
    Αν κ σημερα τα νεα παιδια ξερουν περισσοτερα κ εχουν την δυνατοτητα για ακομη περισσοτερα ,δωσε γνωση-ιδεες POWERPAPPOUS!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 31-03-16 22:19 #18
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο humanoid Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μιλαω για βιασυνη,βιασυνες στον στοιβο -στα βαρη ειναι σιγουρος τραυματισμος

    για καλυτερη εκμεταλευση του χρονου γραφω με πιο γραμμικη αυξηση κιλων μεχρι να επελθουν καποια πλατω κ μετα συνεχιζει με αλλες προσεγγισεις οπως του hepburn η διαφορα αλλα που κυκλοφορουν

    στο πλατο και μετα μπορει να παιξει με το ιδιο φορτιο κ να 'ζηταει' επαναληψεις


    αν θεσουμε ως αρχαριο καποιον με γνωμονα την πρωτη μερα στο γυμναστηριο,πρωτα η τεχνικη κ μετα ανοδος κιλων καθε τοτε που του επιτρεπει η τεχνικη στις ιδιες επαναληψεις

    αν παρουμε ενα διαστημα πχ 1 χρονο κ ανεβαζει κιλα οταν του επιτρεπει το σωμα του με σωστη τεχνικη ( αυτο λετε ως φορτωμα?) στο τελος ειναι σιγουρο πως θα εχει περισσοτερα κιλα στην μπαρα αποτι αν ανεβαζει ανα 5 βδομαδες η ανα μηνα που προτεινουν αλλοι προγραμματισμοι

    στο συγκεκριμενο προγραμμα για να ειμαστε κ ον τοπικ πιστευω πως μεχρι να περασει ο καιρος κ να βαρυνουν τα φορτια ωστε να αρχισει οντως να λειτουργει η μεθοδος με τις ζητουμενες επαναληψεις,την δουλεια θα την κανουν οι συμπληρωματικες οσον αφορα την διαπλαση

    στην τελικη αυτο το 'βαθος χρονου΄μετραει και εσεις οι παλιοι ειστε η αποδειξη αυτου
    αρκετα απο αυτα που ξερουμε τωρα εμεις οι νεοτεροι οφειλονται σε δικα σας trial-error
    Εύστοχη η παρατήρηση σου.
    Ακριβώς αυτό εννοώ όταν γράφω φόρτωμα. Είσαι απόλυτα σωστός στο συλλογισμό σου όσον αφορά τη γραμμική αύξηση. Θα μπορέσει όμως ο αρχάριος να ...τιθασεύσει τον ενθουσιασμό του, η θα...αρχίσει να φορτώνει παλαβά (πολλά κιλά με τη μια) και μετά μοιραία έρχεται η λάθος εκτέλεση...και σε βάθος χρόνου ο τραυματισμός. Το θέμα είναι οι αρχάριοι ως επί το πλείστον βιάζονται πολύ. Αυτό σε συνδυασμό του ότι δεν γνωρίζουν ακόμη να "διαβάζουν" τα μηνύματα που τους στέλνει το σώμα τους, οδηγεί σε λάθος επιλογές και ...ουκ ολίγες απογοητεύσεις.
    Και στο δεύτερο μέρος του συλλογισμού σου έπεσες μέσα: Πράγματι, οι συμπληρωματικές είναι που αναλαμβάνουν τη μυϊκή ανάπτυξη ( σαν να λέμε...το χαμαλίκι) Οι άλλες όμως (οι βασικές), θέτουν τις βάσεις για μελλοντικά πιο μόνιμα κέρδη (προετοιμασία του ΚΝΣ, ισχυροποίηση τενόντων και συνδετικού ιστού, αύξηση τεχνικής/αυτοπεποίθησης για να αναφέρω μερικά).
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 31-03-16 22:42 #19
    Προεπιλογή
    Θελω να ρωτησω πως πρεπει να νοιωθει καποιος μετα από κάθε προπονηση σε αυτό το πρόγραμμα που αναφερει ο powerpappous?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 31-03-16 23:00 #20
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΧΡΗΣΤΟΣ1961 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν στην αρχη της ενασχολησης μου με τα βαρη στην προσπαθεια να ξεκκολησω απο την αδυναμια μου ,εκανα ενα τετοιο προγραμμα με βασικες ασκησεις εστω κ με αυτη την διατροφη που εκανα ,θα γινομουν καλυτερος.
    Ημουν ατυχος γιατι δεν ειχα καποιον δασκαλο να μου πει τα βασικα κ να με οδηγησει στα πρωτα μου βηματα.
    Ακομη κ οταν πολυ αργοτερα θεωρητικα ημουν προχωρημενος αγωνιστικος αθλητης ,τουλαχιστον σε θεματα διατροφης εκανα λαθη. Η γνωση απο τους γνωστες εβγαινε με το σταγονομετρο κ μονο στους φιλους ''δικους'' τους.
    Αν κ σημερα τα νεα παιδια ξερουν περισσοτερα κ εχουν την δυνατοτητα για ακομη περισσοτερα ,δωσε γνωση-ιδεες POWERPAPPOUS!!


    Εμείς να δεις τι ΛΑΘΑΡΕΣ κάναμε! (όχι απλά λάθη), για αυτό Χρηστο μην στεναχωριέσαι. Το ότι κατάφερες να "δαμάσεις" το σώμα σου και να καταλήξεις αγωνιστικός αθλητής...ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ! Και στο κάτω κάτω, αυτή είναι η εξέλιξη: Να βελτιωνομαστε βοηθώντας ο ένας τον άλλον. Σύντομα σκέφτομαι να ανεβάσω ένα post στο θέμα "διατροφή" για να μη βγούμε εκτος topic εδώ, όπου θα περιγράφω όσο πιο γλαφυρά μπορώ, το πως αντιμετώπιζαν το θέμα "διατροφή" αγωνιστική και μη,οι αθλητές του καιρού μου, όπως εγώ το έζησα. Εκεί, όρεξη να έχεις να διαβάζεις για trial error! (όπως αναφέρει , εύστοχα ο φίλος πιο πάνω).
    Όσον αφορά τώρα το θέμα της γνώσης, ασφαλώς να βάλω και εγώ το .."λιθαράκι" μου αν αυτό ζητηθεί (όπως και εσύ, και όλοι μας εδώ στο forum). Εξ αλλου, όπως είπε και ένας άλλος..."παππούς" /και ας μην έκανε βάρη): ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟς.

    Υστερόγραφο: Εγώ πάντως θα χρειαστώ τη βοήθεια σου (σας)σύντομα τώρα που αποφάσισα να πετάξω γράμμωση (σοβαρολογώ).
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 31-03-16 23:07 #21
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grbarbell Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελω να ρωτησω πως πρεπει να νοιωθει καποιος μετα από κάθε προπονηση σε αυτό το πρόγραμμα που αναφερει ο powerpappous?

    Φιλε GRbarbell,

    Ένας τρόπος υπάρχει να το μάθεις:
    Απλά "τρέξε" το προγραμματάκι αυτό. Πρώτα όμως, θα πρέπει να αποφασίσεις ΤΙ ΣΤΟΧΟΥΣ έχεις όσον αφορά τη προπόνηση σου. Μη διστάσεις να ρωτήσεις το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ στην πορεία.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-04-16 00:10 #22
    Προεπιλογή
    Ο στοχος είναι η αυξηση της δυναμης και το χτυσιμο ιστου που θα πε ακολουθει για παντα.Χωρις να θελω να αμφισβητησω το πρόγραμμα που παρουσιασες ρωταω μηπως το χτίσιμο που "υπόσχεται" βασιζεται περρισοτερο στο φαγητο και στα συμπληρώματα παρα στο μυικο εργο?Ρωταω καλοπιστα.Προσπαθω να δουλευω παγκο και σκουατ 3φορες την εβδομαδα και αρσεις 1 με 2 φορες.Πολύ κουραστικο.Σιγουρα αποτελεσματικο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-04-16 22:13 #23
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grbarbell Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο στοχος είναι η αυξηση της δυναμης και το χτυσιμο ιστου που θα πε ακολουθει για παντα.Χωρις να θελω να αμφισβητησω το πρόγραμμα που παρουσιασες ρωταω μηπως το χτίσιμο που "υπόσχεται" βασιζεται περρισοτερο στο φαγητο και στα συμπληρώματα παρα στο μυικο εργο?Ρωταω καλοπιστα.Προσπαθω να δουλευω παγκο και σκουατ 3φορες την εβδομαδα και αρσεις 1 με 2 φορες.Πολύ κουραστικο.Σιγουρα αποτελεσματικο.


    Καλησπέρα GRbarbell!

    Ας τα πάρουμε με τη σειρά:

    Επειδή ανέφερες ότι: ...η μυϊκή αύξηση ίσως δεν οφείλεται στο πρόγραμμα, αλλα στη διατροφή και τα συμπληρώματα.
    Η αλήθεια λοιπόν είναι ότι ΚΑΙ οι δυο παράγοντες δρουν ΣΥΝΕΡΓΕΙΑΚΑ! Με αλλα λόγια δεν είναι δυνατόν να περιμένεις αποτελέσματα από ένα (οποιοδήποτε) πρόγραμμα όσο σωστό και αν είναι αν η διατροφική σου υποστήριξη "πάσχει". Με αλλα λόγια, το πρόγραμμα δίνει το ερέθισμα (σαν να λέμε...ανάβει το φυτίλι), και μετά μέσω του ...δυναμίτη (διάβαζε διατροφή) ακολουθεί το ΜΠΑΜ (διάβαζε μυϊκή ανάπτυξη).
    Τώρα:
    Για να μπορέσω να σου δώσω κάποιες ιδέες για το πως το πρόγραμμα αυτό θα είναι αποτελεσματικό για σένα, θα πρέπει να μου κανεις γνωστά:
    1. Stats
    2. στόχους που έχεις θέσει (δύναμη, μάζα, η και τα δυο?). Προκαταρκτικά σου γράφω ότι το πρόγραμμα αυτό στοχεύει ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ!
    3. (το βασικότερο) Τι "προϋπηρεσία" έχεις στα σιδερα? (ποσο χρόνο έχεις ασχοληθεί, με τι κιλά δουλεύεις στις βασικές ασκήσεις).
    Κατόπιν θα μπορέσουμε να συζητήσουμε επί πιο ...σταθερής βάσης. Χαρά μου να σε βοηθήσω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 01-04-16 22:19 #24
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grbarbell Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρις να θελω να αμφισβητησω το πρόγραμμα που παρουσιασες ρωταω μηπως το χτίσιμο που "υπόσχεται" βασιζεται περρισοτερο στο φαγητο και στα συμπληρώματα παρα στο μυικο εργο?
    αυτο δεν μπορει να ισχυει οπως ειναι γραμμενο..
    εχεις 3 παραγοντες κ αφαιρεις τον ενα απο τους τρεις θεωροντας πως οι αλλοι 2 ειναι αυτοι που θα σου δωσουν το "χτισιμο"
    πραγμα που δεν μπορει να γινει, αν ο ενας αυτος παραγοντας που αφαιρεις, ειναι η προπονηση με οποιοδηποτε προγραμμα, αλλιως θα πρεπει να υποθεσουμε οτι καποιος που απλα τρωει πολυ κ παιρνει συμπληρωματα θα "χτισει" μυς/δυναμη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 01-04-16 22:31 #25
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο δεν μπορει να ισχυει οπως ειναι γραμμενο..
    εχεις 3 παραγοντες κ αφαιρεις τον ενα απο τους τρεις θεωροντας πως οι αλλοι 2 ειναι αυτοι που θα σου δωσουν το "χτισιμο"
    πραγμα που δεν μπορει να γινει, αν ο ενας αυτος παραγοντας που αφαιρεις, ειναι η προπονηση με οποιοδηποτε προγραμμα, αλλιως θα πρεπει να υποθεσουμε οτι καποιος που απλα τρωει πολυ κ παιρνει συμπληρωματα θα "χτισει" μυς/δυναμη.
    +10000000
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 01-04-16 22:55 #26
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο δεν μπορει να ισχυει οπως ειναι γραμμενο..
    εχεις 3 παραγοντες κ αφαιρεις τον ενα απο τους τρεις θεωροντας πως οι αλλοι 2 ειναι αυτοι που θα σου δωσουν το "χτισιμο"
    πραγμα που δεν μπορει να γινει, αν ο ενας αυτος παραγοντας που αφαιρεις, ειναι η προπονηση με οποιοδηποτε προγραμμα, αλλιως θα πρεπει να υποθεσουμε οτι καποιος που απλα τρωει πολυ κ παιρνει συμπληρωματα θα "χτισει" μυς/δυναμη.
    εννοείται και δεν ισχύει. Πως είναι δυνατόν να "χτιστεί" κάτι χωρίς ερέθισμα; άτοπο αυτό που αναφέρθηκε. Η διατροφή κ τα συμπληρώματα ενισχύουν την προπόνηση, αλληλένδετα είναι αυτά τα τρία όπως αναφέρει και ο beefmeup
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 02-04-16 09:04 #27
    Προεπιλογή
    Εννοείται πως διατροφή και προπονηση πανε μαζι για να ερθουν τα αποτελέσματα.Αλλωστε πιστευω πως αυτό που λενε ότι η διατροφή είναι το 80% εχει βαση.Αυτό που ηθελα να πω είναι ότι το πρόγραμμα μου δινει την εντυπωση πως είναι λιγο.Δηλαδη ότι αν φαω καλα παρω και αυτά και κανω και λιγα βαρη θα ερθει το ποθουμενο.Νομιζω πως χρειαζεται περισοτερη συχνοτητα στις βασικες ασκησεις πολυς κοπος ιδρωτας και προπονηση μεχρι τελικης πτωσης.Αισθανομαι πως όταν καποιος νεος-αρχαριος ξεκιναει ξοδευει αρκετεο χρημα σε συμπληρώματα και φαγητο χωρις να δινει την ιδια βαρυτητα στην προπονηση και εκτελεί προγράμματα σαν λογιστης.4χ8,5χ5,6χ10 σημερα ξεκουραση κ.τ.λ.Αραγε όμως εννοιωσαν την απαιτουμενη κουραση που θα κανει την δουλεια η περιμενουν πως με λιγη προπονηση και παιρνοντας αυτό η εκεινο θα κανω καλυτερη δουλεια.Εχω καποια εμπειρια σε καταστήματα συμπληρωμάτων οπου εβλεπα νεους ανθρώπους με ένα μηνα στο γυμναστηριο να ξοδευουν χρημα με τη σεσουλα σε κουμπια και οταν ρωτούσες το πρόγραμμα τους καράφλιαζες από το ποσο λιγο ηταν.Θεωρω και ξερω πως ο χοντρος μυικος ιστος,το κρεας που θελουμε να μπει πανω μας και να μεινει για παντα θελει να παλεψουμε πρωτα με τα ορια μας αδιαφορώντας για το αν συμληρωσα τα σετ η ποση πρωτεινη ανα κιλο θα φαω.Πρωτα δουλεια και μετα φαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 02-04-16 09:24 #28
    Προεπιλογή
    Εχω κανει την απαιτουμενη ερευνα αλλα και πρακτικη εφαρμογή πανω μου ώστε να ξερω τι δουλευει για εμενα.Ευχαριστω powerpappou για την προθυμια σου και μη με παρεξηγείς.Γραφω καλοπροαίρετα.Ο γραπτος λογος ισως να εμφανιζει καπως αυτό που θελω να πω.Εχω ακουσει ανθρώπους να λενε πως για να ασχοληθεί καποιος με τα βαρη θελει λεφτα.Είναι δυνατον?Το σωμα μας για αυτό φτιαχτηκε.Ο ανθρωπος σηκωνε εσπρωχνε πηδαγε σκαρφαλωνε πριν βρεθουν τα συμπληρώματα και ενώ πεινασμένος εψαχνε για φαι.Και γινοταν συνεχως δυνατότερος παλευοντας με τα ορια του.Ειπαμε back to the basics.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-04-16 00:14 #29
    Προεπιλογή
    Η τεχνικη που χρησιμοποιειται στις βασικες ασκησεις μπορω να πω ειναι αξιολογη και μαρεσει σαν ιδεα
    Αλλα σαν προγραμμα δεν μαρεσει το συγκεκριμενο λογω της δυσαναλογιας του pull/push ratio
    Always Pushing And Pushin For More
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 07-04-16 23:36 #30
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Alkean Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τεχνικη που χρησιμοποιειται στις βασικες ασκησεις μπορω να πω ειναι αξιολογη και μαρεσει σαν ιδεα
    Αλλα σαν προγραμμα δεν μαρεσει το συγκεκριμενο λογω της δυσαναλογιας του pull/push ratio


    Φιλε Alkean,

    Σε πρώτη φάση συμφωνώ με την παρατήρηση σου, ΕΑΝ το δεις καθαρά μαθηματικά. Όντως,το push υπερτερεί του pull στο συγκεκριμένο πρόγραμμα.
    Όμως, η χρησιμότητα του εκάστοτε προγράμματος έχει να κάνει με το τι στόχους έχουμε. το συγκεκριμένο έχει αποδώσει παρα πολύ στον τομέα αύξησης μυϊκής μάζας με παράλληλη (μεγάλη θα έλεγα) αύξηση δύναμης, αν ακολουθηθεί σε βάθος χρόνου (με αλλα λόγια αν έχουμε υπομονή να το τρέξουμε ένα εύλογο χρονικό διάστημα).
    Από την άλλη πλευρά, οι βασικές ασκήσεις /squat, πάγκος, deads, εκτος από τις "κυριες" μυϊκές ομάδες τις οποιες χτυπούν άμεσα, έχουν και παράπλευρο αναπτυξιακό αποτέλεσμα και σε πολλές άλλες.
    Παράδειγμα:
    1. Το ΒΑΘΥ squat εκτος από τετρακέφαλο, γλουτιαίο, χτυπάει επίσης(παράπλευρο αποτέλεσμα), δικέφαλο μηριαίο, γάμπες, κάτω πλάτη, και όλο το φάσμα των κοιλιακών.
    2. Τα deads χτυπούν κυριολεκτικά ΟΛΟ το σώμα.
    3. Η πίεση πάγκου όταν γίνεται με σοβαρά κιλά, επιδρά εκτος από το θωρακικό, ωμο και τρικέφαλο, ΕΜΜΕΣΑ και τους ανταγωνιστές μύες (ραχιαίους, δικέφαλους), οι οποιοι πρέπει .. να υποστηρίξουν τα..αδέρφια τους.
    Ελπίζω να καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου.
    Υπάρχει μια ερευνα πάνω σε αυτό.
    Θα την ανεβάσω σε πρώτη ευκαιρία.
    Να είσαι καλά με ΔΥΝΑΤΕΣ προπονήσεις!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία