Σελίδα 1 από 19 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 274
  1. 11-10-09 22:35 #1
    Post Τρεξιμο και βελτιωση αντοχης
    καλησπερα, θα ηθελα να μου δωσετε καποιες συμβουλες σχετικα με το τρεξικο και γενικα την αντοχη. εχω κανει αιτηση σε μια προκυρηξη οπου σε 2 μηνες περιπου ειναι τα αθληματα.αλλα υστερω στα περισσοτερα απο αυτα.. τα 1000 μετρα δεν τα φτανω καν, αλλα τα 800 τα κανω 4.20 λεπτα. ενω ειναι 4.30 τα 1000. το αλμα μηκος ειναι 3.60 και το κανω 2 μετρα! σφαιρα δεν εχω δοκιμασει αλλα εκει πιστευω θα τα καταφερω. τα 100μετρα τα κανω 18" ενω ειναι 17". και το αλμα υψος δεν το εχω δοκιμασει ακομα! ειμαι 1.68 υψος και 59 κιλα. επισης εχω στο σπιτι ελλειπτικο και ποδηλατο. θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου δωσει ενα προγραμμα και να μου πει αν εχω επλιδες να τα καταφερω!! ευχαριστω πολυ!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ionna_dma : 11-10-09 στις 22:40
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-10-09 22:44 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ionna_dma Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, θα ηθελα να μου δωσετε καποιες συμβουλες σχετικα με το τρεξικο και γενικα την αντοχη. εχω κανει αιτηση σε μια προκυρηξη οπου σε 2 μηνες περιπου ειναι τα αθληματα.αλλα υστερω στα περισσοτερα απο αυτα.. τα 1000 μετρα δεν τα φτανω καν, αλλα τα 800 τα κανω 4.20 λεπτα. ενω ειναι 4.30 τα 1000. το αλμα μηκος ειναι 3.60 και το κανω 2 μετρα! σφαιρα δεν εχω δοκιμασει αλλα εκει πιστευω θα τα καταφερω. τα 100μετρα τα κανω 18" ενω ειναι 17". και το αλμα υψος δεν το εχω δοκιμασει ακομα! ειμαι 1.68 υψος και 59 κιλα. θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου δωσει ενα προγραμμα και να μου πει αν εχω επλιδες να τα καταφερω!! ευχαριστω πολυ!

    Καλησπέρα και καλώς ήρθες!!!
    Αν μπορείς συστήσου στα νεα μελη να σε μαθουμε καλύτερα!!!!
    Ωστόσο εκει μπορείς να γραψεις και το 1000άρι σε ποσα λεπτα το ζητάει,οπως και πόσα μετρα η σφαίρα!!!2 μηνες είναι πολύ καλα να ξεκινήσεις τώρα προετοιμασία!!Προσωπικα εχω προπονησει αρκετο κοσμο για αστυνομιες,πυροσβεστικες λιμενικα.Σαν πρωτη εικόνα με αυτα που εγραψες με προπόνηση το έχεις το 1000άρι(το καταλαβα απο το 800άρι).Πιο πολλα στα νεα μέλη!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-10-09 23:23 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ionna_dma Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, θα ηθελα να μου δωσετε καποιες συμβουλες σχετικα με το τρεξικο και γενικα την αντοχη. εχω κανει αιτηση σε μια προκυρηξη οπου σε 2 μηνες περιπου ειναι τα αθληματα.αλλα υστερω στα περισσοτερα απο αυτα.. τα 1000 μετρα δεν τα φτανω καν, αλλα τα 800 τα κανω 4.20 λεπτα. ενω ειναι 4.30 τα 1000. το αλμα μηκος ειναι 3.60 και το κανω 2 μετρα! σφαιρα δεν εχω δοκιμασει αλλα εκει πιστευω θα τα καταφερω. τα 100μετρα τα κανω 18" ενω ειναι 17". και το αλμα υψος δεν το εχω δοκιμασει ακομα! ειμαι 1.68 υψος και 59 κιλα. επισης εχω στο σπιτι ελλειπτικο και ποδηλατο. θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου δωσει ενα προγραμμα και να μου πει αν εχω επλιδες να τα καταφερω!! ευχαριστω πολυ!

    Φιλε δεν νομιζω οτι εχεις καμια ελπιδα σε 2 μηνες να βελτιωθεις τοσο πολυ.
    Αν πηγαινες σε εναν προπονητη για τουλαχιστον 6 μηνες (προτιμοτερο για 10+) θα το συζητουσαμε το θεμα,τωρα το βλεπω πολυ χλωμο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-10-09 23:37 #4
    Προεπιλογή
    γυναικα ειμαι....!! μη με απογοητευεις ετσι!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-10-09 23:41 #5
    Το avatar του χρήστη TEFAAtzis

    Εγγραφή
    08-05-2009
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    3.043
    Προεπιλογή
    Γιατι την απογοητευεις ετσι την κοπελα?Φυσικα και μπορει να τα καταφερει.Κοπελια,κανε εσυ την προσπαθεια σου,εχε πιστη στον εαυτο σου και ολα καλα θα πανε.2 μηνες ειναι αρκετος χρονος κανοντας βεβαια και την καταλληλη προπονηση
    Abs on a skinny guy is like a fat bitch with big tits - it doesn't count.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-10-09 23:43 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ballbreaker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε δεν νομιζω οτι εχεις καμια ελπιδα σε 2 μηνες να βελτιωθεις τοσο πολυ.
    Αν πηγαινες σε εναν προπονητη για τουλαχιστον 6 μηνες (προτιμοτερο για 10+) θα το συζητουσαμε το θεμα,τωρα το βλεπω πολυ χλωμο.

    Δεν μπορεις να το λες αυτό,γιατι ενω ο χρονος είναι κρισιμο θεμα εχω προπονησει γυναικα απο το 0 σε ενα μηνα με τα ιδια ορια και τα εβγαλε τα αγωνισματα αλλα το είχε βάλει στόχο!Ετσι για την ιστορια αυτα τα ορια είναι ευκολα για τον οποιοδήποτε να τα πιασει αν προπονηθει δεν ειναι επιπεδο πρωταθλητισμου,ηρεμισε λιγο!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ionna_dma Εμφάνιση μηνυμάτων
    γυναικα ειμαι....!! μη με απογοητευεις ετσι!!!
    Θελει προπονηση και δουλεια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-10-09 23:44 #7
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Ναι ρε συ Ballbreaker!! Τι ητανε αυτο που της ειπες της κοπελας!
    Συμφωνω με τη Μαρια, 2 μηνες ειναι μια χαρα χρονος. Βεβαια μιλαμε για συστηματικη προπονηση και οχι 3 λαλουν και 2 χορευουν!
    Η Μαρια σιγουρα μπορει να σε βοηθησει, αρκει να την ακουλουθεις πιστα τις συμβουλες της!
    Καλη επιτυχια στις εξετασεις σου, ελπιζω να το σκεφτηκες καλα πριν κανεις αιτηση!
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-10-09 23:46 #8
    Προεπιλογή
    ευχαριστω πολυ παιδια! ειμαι διατεθημενη να ακουσω τη μαρια! το σκεφτηκα καλα... ελπιζω να μην το μετανιωσω μετα μονο!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-10-09 23:53 #9
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ionna_dma Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω πολυ παιδια! ειμαι διατεθημενη να ακουσω τη μαρια! το σκεφτηκα καλα... ελπιζω να μην το μετανιωσω μετα μονο!!
    +1!

    Μακαρι Ιωαννα! Μακαρι να σου αρεσει! Εγω δε τη παλεψα, δεν ειχα την υπομονη. Άσε που μαλωνα με ολους! Mετα απο 2μιση χρονια ειπα τερμα. Και τωρα παλι πολιτης
    Αλλα ας μη λεω τα δικα μου, ειναι δικο σου το "θεμα"! Και παλι καλη επιτυχια!
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-10-09 23:57 #10
    Προεπιλογή
    τοσο χαλια?? εχω ακουσει βεβαια και καλα και ασχημα πραγματα για τους εποπ! αλλα εκτος του οτι ψαχνω επειγοντως δουλεια σαν σκεψη μου αρεσει πολυ! ελπιζω και στην πραξη! ξερω κι ολας οτι για γυναικες ειναι σχετικα καλα! (μη με βριζεις) !! τωρα θα δουμε αν με το καλο περασω!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 12-10-09 00:03 #11
    Προεπιλογή
    Ο φιλος σου να υποθέσω εχει σχεση με αθλητισμό η όχι?Τελοσπάντων!!!
    Για αρχη θα πας γηπεδο και θα μου κανεις 3στροφες πολύ χαλαρό τρεξιμο,τζόκινγκ,οχι περπατημα.Μετα θα αφιερωσεις ενα τεταρτο κυρίως πρόγραμμα μετα θα μου κάνεις διατασεις(χέρια,κορμος,ποδια)πιστευω να ξερεις διατασεις(ελπιζω δηλαδη,ξερεις ετσι απο μακρια και με γραψιμο είιναι λίγο δύσκολο)θα κανεις την καθε διαταση ενεργητικα αλλα χωρίς ταλαντευση και θα στεκεσαι στο σημειο που αρχίζει ο πόνος σιγα σιγα και με πιεση 10 δευτερόλεπτα περίπου,πολλες διατάσεις.Μετα θα μου κάνειςσκίπινγκ ψηλά ποδια *2,πισω πόδια*2 και τεντωμένα πόδια μπροστα*2(ολα αυτα σε απόσταση 20μετρα,θα κοιτάξεις στα ψηλά πόδια τα γόνατα να φτανουν αρκετα ψηλά αλλα τα χερια σχεδόν κολλημενα στο σωμα 90μοιρες ο αγκώνας σωστη και ελεγχόμενη κίνηση από το ώμο),μετα θα κάνεις8 ανοίγματα(απόσταση δηλ 8*60μετρα τρέξιμο χαλαρό εντονο και επιστροφή το διάλειμμα)να σου εξηγήσω κατι σε αυτό η ένταση θα είναι 70-80%ταχύτητα δηλ αν η μεγιστη ταχύτητα σου είναι 100%ολα μεσα τα ανοίγματα θα τα κάνεις στο 70-80% με τον καιρό θα το καταλάβεις.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΖΕΣΤΑΜΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΝΤΑ(ο κύριως λόγος να ζεσταθείς και να μην τραυματιστεις,γι΄αθυτο θελω καποιον γνώστη κοντα σου)
    Για κυρίως πρόγραμμα μετα θα μου κάνεις 8*100μέτρα(βρες τις αποστασεις στο στάδιο,ενας γύρος στο ταρταν ειναι 400μετρα,οι ευθειες και τα ημικύκλια είναι 100,βρες τις γραμμες)στο 25δευτερα το καθενα.Θα τρεχεις καθε κατοσταρι με ταχύτητα(προσεχε είναι ανετο οχι ολα μεσα)να βγαίνει στα 25 δευτερόλεπτα αυστηρα,μην παρεις θαρρος και πεις α είναι ανετο ας παω πιο γρηγορα δεν είναι αυτο το ζητούμενο και αναμεσα στα 100άρια το διάλειμμα θα είναι 100μετρα περπάτημα(οχι περπάτημα σερνομαι στυλ αλλα ουτε περπαταω-τρεχω σχεδον).Μετα μια στροφη χαλαρα τρεξιμο αποθεραπεια Φιλια!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 12-10-09 08:26 #12
    Προεπιλογή
    Μαρία πιστεύω κατανοείς ότι δεν ειναι δυνατον να βελτιωθει καποιος αρχάριος με προπονηση που παιρνει απο ενα forum.Υπαρχουν τεχνικα αγωνισματα εδω στα οποια απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει η παραμικρη επαφη ακομα.

    Δεν προσπαθω να απογοητευσω κανεναν και καμία,απλως ειμαι ρεαλιστης.Αν καποιος εχει στοχο να πετυχει σε τετοιου ειδους εξετασεις (και μαλιστα τοσο συντομα) πρεπει να βρει εναν προπονητη άμεσα.Με το μπλα-μπλα στο forum θα μαθει να κανει αλμα εις ύψος;Να ειμαστε λογικοι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 12-10-09 11:15 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ballbreaker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαρία πιστεύω κατανοείς ότι δεν ειναι δυνατον να βελτιωθει καποιος αρχάριος με προπονηση που παιρνει απο ενα forum.Υπαρχουν τεχνικα αγωνισματα εδω στα οποια απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει η παραμικρη επαφη ακομα.

    Δεν προσπαθω να απογοητευσω κανεναν και καμία,απλως ειμαι ρεαλιστης.Αν καποιος εχει στοχο να πετυχει σε τετοιου ειδους εξετασεις (και μαλιστα τοσο συντομα) πρεπει να βρει εναν προπονητη άμεσα.Με το μπλα-μπλα στο forum θα μαθει να κανει αλμα εις ύψος;Να ειμαστε λογικοι.

    (δεν ειναι δυνατον να βελτιωθει καποιος αρχάριος με προπονηση που παιρνει απο ενα forum)
    Καταρχην απο την στιγμη που ζητας και εσυ συμβουλες η δινεις κιόλας μεσα απο ενα φορουμ πως ακυρώνεις μετα την λειτουργικοτητα του?


    (καποιος αρχάριος)

    Με ποιο κρητιριο καταλαβες οτι προκειται για ατομο που δεν εχει ξανασχοληθει ποτε?Ηδη οταν συστήθηκε η κοπέλα ειπε οτι στο παρεθλόν ηταν σε καλη κατασταση γιατί ασχολιόταν.Εμένα με ενδιαφέρει και λίγη εμπειρία να εχει απο στιβικά αγωνίσματα ωστε να κατανοει αυτα που της γραφω,να κατανοει την προπόνηση,αν εχεις ασχοληθει στο παρελθον ειναι πιο ευκολο.


    (Υπαρχουν τεχνικα αγωνισματα εδω στα οποια απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει η παραμικρη επαφη ακομα.)



    Λες να μην το γνωρίζω?Δεν ξερω αν διαβασες το προγραμμα το οποιο είναι αρχη και είναι οτι πιο απλο για ξεκίνημα.Δεν πιστευω να ειδες πουθενα να της λέω τεχνικη για μηκος,υψος ή σφαιρα?Οταν φτιαχτει λίγο θα περασουμε και εκει αλλα παλι προτρεχεις,εννοειται στην τεχνική θα της ζητησω να βρεθούμε να της δειξω δυο τρια πράγματα.Και εννοείται οτι το πρωτο πραγμα που της εγραψα είναι οτι ειναι δυσκολο λογω γραπτου λόγου στο φορουμ.


    (Δεν προσπαθω να απογοητευσω κανεναν και καμία,απλως ειμαι ρεαλιστης.Αν καποιος εχει στοχο να πετυχει σε τετοιου ειδους εξετασεις (και μαλιστα τοσο συντομα) πρεπει να βρει εναν προπονητη άμεσα.Με το μπλα-μπλα στο forum θα μαθει να κανει αλμα εις ύψος;Να ειμαστε λογικο)


    Και εγω ρεαλίστρια είμαι και επειδη αυτο το κανω χρόνια και εχω κανει προετοιμασίες και προετοιμασιες με χρονικο περιθώριο 1μήνα και με αγωνίσματα για πυροσβεστικη που ηθελε 4λεπτα το 1000άρι και οχι 4,30 με ατομο που ειχε να ασχοληθει με γυμναστικη πολλα χρόνια και το καταφερε και οχι ενα ατομο αρκετα.Στο ξαναλέω αυτα τα ορια ειναι βατα να τα πιασει καποιος με προπόνηση,αν εδινε εξετασεις για γυμναστική ακαδημία σε ενα μήνα ναι εννοειται δεν εφτανε ο χρόνος και ουτε παει η κοπέλα να πιασει οριο για Ολυμπιάδα!!!!
    Το θεμα του προπονητη ειναι άλλο καφάλαιο,την ρώτησες αν μπορει να ανταπεξέλθει οικονομικα στο να κανει personal με προπονητη?Και επειδη εχω μπορει να εχω ρελειωσει ΤΕΦΑΑ δεν σημαινει οτι το κατεχω κιόλας(επειδη εβγαλα μια σχολή και πήρα ειδικότητα μπάσκετ,δεν εχω σχεση με στίβο αλλα με το πτυχίο του γυμναστη τα κάνω όλα και όποιον πάρει ο Χαρος)εχω δει γυμναστη να μετραει αυτος τα βήματα στο μηκος και να λεει στο ατομο που προπονει οτι αυτος είναι ο αριθμός για να τα βάζει (οποιος ξερει θα καταλάβει οτι τον σκοτωσε για αυτο το αγώνισμα).

    Τελος ισως να μην εχεις συνειδητοποιήσει οτι βρίσκεσαι στο πιο ενεργό φορουμ ενημέρωσης και καθοδήγησης που υπάρχει αυτην την στιγμη γύρω απο το χώρο της μυικής ενδυνάμωσης και της αθλησης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 12-10-09 11:55 #14
    Προεπιλογή
    Mαρια δεν σκοπευω να μπω στην λογικη της προσωπικης αντιπαραθεσης με πολλαπλα quotes,αυτα συνηθως κατεληγουν σε ανουσιες παρεξηγησεις και δεν βοηθανε κανεναν.Δεν με ενδιαφερει να αποδειξω (με το στόμα και οχι με πραξεις) οτι ειμαι ο grand master ουτε να διαπληκτίζομαι και σιγουρα δεν ενδιαφερει ουτε και εσενα που απαντας κόσμια και με επιχειρηματα.

    Εαν σκοπευεις να βοηθησεις προσωπικα την κοπελα οπως λες, προφανως ειναι αλλο πραγμα και οι πιθανοτητες επιτυχιας αυξανονται,και σιγουρα μονο η εμπειρια της προετοιμασιας και εξετασης θα βοηθησει πολυ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 12-10-09 12:12 #15
    Προεπιλογή
    Mαρία, θερμά συγχαρητήρια για την καθοδόγηση που δίνεις στην κοπέλα. Μπράβο
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 19 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία