Θέμα: Female Gym Tips

Σελίδα 613 από 646 ΠρώτηΠρώτη ... 113513563603611612613614615623 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 9.181 έως 9.195 από 9687
  1. 24-06-12 11:20 #9181
    Το avatar του χρήστη eli_din3

    Εγγραφή
    12-11-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.953
    Προεπιλογή
    Oooo εξελιξεις βλεπω.. αντε γυναικες! οργανωνομαστε

    λοιποον..
    εχω αρχισει και παρατηρω ανομοιομορφια μεταξυ δεξιας μεριας και αριστερης... και στα χερια που κλασσικα το δεξι ειναι πιο δυνατο... αλλα και στο στηθος που ο ενας μυς ο εξωτερικος εκεινος εχει αλλο σχημα ο δεξης απο τον αριστερο(εχω και φωτο αν θελετεεεε). επισης ο ενας ωμος ειναι πιο αδυναμος και διαφορετικος απο τον αλλον και το βλεπω και στις ασκησεις πως δειχνει ο ενας και πως ο αλλος αλλα κ ποσο αντεχει ο καθενας.. μου το παν κ στ γυμ :/
    (αυτο το "καταγραφτε" εδω μου χει κατσει )
     

  2. 24-06-12 11:31 #9182
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eli_din3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oooo εξελιξεις βλεπω.. αντε γυναικες! οργανωνομαστε

    λοιποον..
    εχω αρχισει και παρατηρω ανομοιομορφια μεταξυ δεξιας μεριας και αριστερης... και στα χερια που κλασσικα το δεξι ειναι πιο δυνατο... αλλα και στο στηθος που ο ενας μυς ο εξωτερικος εκεινος εχει αλλο σχημα ο δεξης απο τον αριστερο(εχω και φωτο αν θελετεεεε). επισης ο ενας ωμος ειναι πιο αδυναμος και διαφορετικος απο τον αλλον και το βλεπω και στις ασκησεις πως δειχνει ο ενας και πως ο αλλος αλλα κ ποσο αντεχει ο καθενας.. μου το παν κ στ γυμ :/
    (αυτο το "καταγραφτε" εδω μου χει κατσει )
    ελινα εχουμε πει οτι η μια μας μερια δεν ειναι ποτε ιδια με την αλλη.Παντα σε ολους αν τους παρεις και ''κοψεις '' τα σωματα στη μεση θα δεις πολλεεεες διαφορες...

    Οταν δεν φτανει αυτη η ανομοιομορφια σε σημειο πονου(πχ εισαι τρομερα αδυναμη στη μια μερια και χωρις να το θες,ξερεις,εσυ κανεις πιο εντονη αυτην τη διαφορα σε σημειο που σε δυσκολευει στην καθημερινοτητα η λογω καποιου τραυματισμου πχ μετα απο χονδροπαθεια στα γονατα),ποιος ο λογος να ταραζεις το μυαλο σου με κατι τετοιο?

    Βαλε φωτο αλλα φροντισε να φαινεται στις φωτο αυτο που λες μηπως και καταλαβουμε και δουμε κ εμεις αυτην τη διαφορα.

    Και για ακομη μια φορα,πηγαινε σε εναν ορθοπεδικο να σε ελεγξει απο τα νυχια ως την κορυφη για να δεις αν εχεις η οχι τελικα κουσουρια.
     

  3. 24-06-12 11:41 #9183
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Belle Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας κορίτσια απο το νεούδι~!!
    Περιμενω επισκευαστη να μου φτιάξει το ποδηλατακι μου!διαβασα όλα τα θεματα με τη λυποδιάλυση και διαπιστωσα οτι για λυποδιάλυση είναι καλα
    3 φορες την εβδομαδα το πρωι αεροβικη για 45' στους 120-160 παλμους ή απογευμα μετα απο βάρη για να καψω το γλυκογόνο!
    Αρα θα φτιάξω το ποδηλατάκι μου και θα κανω μερα παρα μερα πρωι λεω!
    Eίμαι καλυμμένη ετσι λέτε?
    Πρεπει να κάνω τιποτα άλλο αρχικά?
    Λιπος δεν εχω μετρησει ακόμα , αλλα οταν μου τελειωσει η περιοδος θα παω!
    Υπενθυμίζω είμαι 1,79 72,5 κιλα και 22 χρονων με λιπος λιπος λιπος στη κοιλια!που πρεπει να δοσω τελος σε αυτο!
    Καλημερααα!

    Οτιδηποτε κανεις απο αεροβια δραστηριοτητα ειτε ειναι ποδηλατο ειτε ειναι τρεξιμο ειτε ειναι κωπηλατικο κτλ κτλ εαν πιανεις παλμους γυρω στο 50-60% της ΜΚΣ σου,τοτε θα χασεις λιπος .Επισης,χρειαζεται να εχεις ενα θερμιδικο ελλειμμα στη διατροφη σου το οποιο θα ερθει ειτε απο την προπονηση ειτε απο τη διατροφη ειτε και απο συνδυασμο τους.

    Αλλα για να καταληξω,ναι το ποδηλατο θα σε βοηθησει αρκει να μην κανεις λες κ πας βολτουλα!

    Το θεμα του γλυκογονου οπως εχουμε πει ειναι πολυ δυσκολο να ''καει'' ετσι απλα με μια προπονηση,μετα απο μαραθωνιο με πολλα χλμ στην πλατη σου μπορει αλλα με μια προπονηση αεροβια χαμηλης εντασης με τιποτα.

    Οι επιλογες σου ειναι οι εξης

    1.αεροβιο πρωι πριν το πρωινο σου αλλα μπορεις να πιεις εναν σκετο καφε

    2. αεροβιο αμεσως μετα τα βαρη

    3.αεροβιο οποιαδηποτε στιγμη τη μερα μπορεις εφοσον δεν μπορεις το ενα η το δυο....απλα καντο να μην το χασεις στη μερα σου!

    Προσεξε τη διατροφη σου να μην ξεφευγεις θερμιδικα και να τα δινεις ολα στην προπονηση σου!
     

  4. 24-06-12 11:42 #9184
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Liontarina Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα κοριτσάκια, ομαρφα και fitnessάκια.... πώς τα λέω έτσι η άτιμη...
    πάω σε λιγάκι γυμναστήριο, έχω πόδια σήμερα... ειμαι πολύ χαρούμενη, ανέβασα κιλά στο σμιθ. (50kg σκουωτ, 80 kg γάμπες)... Δυναμώνω!!! όλα τέλεια, μόνο η εξεταστική μου ρίχνει την ψυχολογια...
    μπραβο αγαπη μου...ελπιζω η κινηση του σκουωτ να ειναι πληρης και οχι ημικαθισμα

    οπως και στις γαμπες να κανεις ενα κρατημα στην ακραια θεση ψηλα...
     

  5. 24-06-12 11:44 #9185
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rafaella Εμφάνιση μηνυμάτων
    εβαλα νομιζω μια φωτογραφια πριν λιγο!!λιπος τελικα δεν ειναι 25.4 που σας ειπα προηγουμενος..μετρηθηκα σημερα κ με εγραψε 24.4...δε ξερω αν ειναι εγκυρο βεβαια !!!εχτος απο γυμναστηριο κανω και αλλο αθλημα..μπασκετ που χρειαζεται δυναμη στην οποια υστερω...
    θερμιδες μαλλον δεν μετρας ε?αρχισε να μετρας,να εχεις εναν μποσουλα να δεις τελικα αν ειναι πολλα η λιγα αυτα που τρως..καθε ποτε τρως κατι διαφορετικο για παραδειγμα?>κ τι ειναι αυτο?


    οσο για τη δυναμη,θα ερθει με τον καιρο αλλα αν εισαι αθλητρια μπασκετ θα πρεπει ολο το προγραμμα σου να προσαρμοστει σε αυτο που κανεις....εισαι αθλητρια μπασκετ η απλα παιζεις μια στο τοσο ?

    υγ απο οσο μπορω να δω απο φωτο δεν εχεις τοσο μεγαλο θεμα λιπους αλλα ελλειψη εκγυμνασης.
    δωσε χρονο στο σωμα σου κ μαθε οτι ο,τι κανεις τωρα,να το κανεις μακροχρονια και με συνεπεια για να εχεις αποτελεσμα
     

  6. 24-06-12 11:52 #9186
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Belle Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για το καλωσόρισμα και εσένα και το κουκουτσάκι!!Πραγματικα κορίτσια πιστευω ότι είστε η ελπίδα μου! δεν το περιμενα οτι αυτο το φόρουμ είναι τόσο βοηθήτικο! διαβασα όλα τα ποστ σας και πολλά αλλα εδω μεσα για να παρω το θαρρός να γραψω ! δυστοιχως δεν εβγαλα πολυ ακρή καθότι τελειώς ασχετη γιαυτο και εγγραφικα μήπως γίνω σχετικη! 4 μηνες τωρα εχω αγαπήσει τη γυμναστική όσο μπορω γιατι η αλήθεια είναι οτι αν δεν την αγαπήσει απο παιδι μετα είναι υπερβολικα δυσκολο!
    (κανω dvd , κανω ποδήλατο στατικο αλλα μου χαλασε και περιμενω να το φτιάξουν και zumba 2 φορες την εβδομαδα!) αλλα θελω να χασω λίπος και περισσοτερο απο την κοιλιά και δεν ξερω τι ακριβώς βοηθάει σε αυτό! γιατι εχω διαβασει τόοοσα πολλά στο φόρουμ που εχω μπερδευτεί!
    Θα περιμένψ την gym γιατι απο τις απαντήσεις της βλεπώ οτι ειναι κατατοπιστικότατη!
    βασικο ειναι να εχεις και προπονηση με αντιστασεις,με βαρη μεσα στην προπονητικη σου εβδομαδα.Η ζουμπα και το ποδηλατο ειναι καλα για αεροβια(καλα την ζουμπα την βγαζω γιατι δεν την μετραω ως γυμναστικη αλλα ως χορο).

    Καλλιο αργα παρα ποτε δεν λενε?Στο χερι σου ειναι να την αγαπησεις την γυμναστικη και να γινει βασικη μεσα στην ζωη σου!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Belle Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας ,
    Νεο μελος και εγω!Σας διαβαζω εβδομάδες τώρα και πηρα το θάρρος να σας γράψω γιατι πιστευω συμφωνα με αυτα που διαβαζω οτι πραγματικα ξερεται απο υγειινη ζωη και τα λετε πολυ σωστα!
    Η μικρη μου ιστορια ειναι οτι εχω υψος 1,79 και ειμαι 73 κιλά και 22 χρονων .Κανω διατροφη εδω και 5,5 μηνες και εχασα αργα και σταθερα 14 κιλα!Νομιζω οτι θέλω τουλαχιστον αλλα 3-5 κιλα!Δυστοιχως εχω ξανακάνει πολλες φορες αυτη τη διαδικασια (αλλα με λάθος διαιτες )και εχω καταπονησει τον οργανισμό μου!Αλλα το θεμα της διαιτας το ελυσα κανω μια διατροφη γραμμωσης οπως αυτη στο φορουμ!
    Το θεμα ειναι η γυμναστικη!Εκει θελώ τρελη βοηθεια γιαυτο και γραφω εδω.Κανω ελαφρια ασκηση εδω και 4 μηνες αλλα δεν βλεπω τρομερα αποτελεσματα και θελω την αποψη σας! Δυστοιχως δεν εχω χρονο για γυμναστηριο αλλα κανω στο σπιτι,με βαρη και dvd, μπορω να κανω οτιδηποτε αρκει να ειναι αποτελεσματικο και να δω αποτελεσματα !τι εχετε να μου προτεινεται εσεις?Εχω σωμα μηλο και η κοιλια μου δεν εφευγε ποτε οσο αδυνατη και να ημουν απο οτι εχω διαβασει εδω μαλλον εχω υποδοριο (?) λίπος !αλλα δεν εχω ιδεα τι να κανω για να το χασω!(σαφως θα χασω και αλλα κιλα για να φυγει και αλλο περιττο λιπος!) αλλα παραλληλα τι γυμναστικη να ακολουθήσω για να χασω την κοιλιτσα?

    Η βοηθεια σας ειναι ανεκτιμητη για μενα
    Το προβλημα σου εντοπιζεται σε δυο λεξεις ''ελαφρια ασκηση''.Γιατι ελαφρια δηλαδη?
    Απο την φυση μας ειναι ηδη δυσκολο να αναπτυχθουμε μυικα,ποσο μαλλον αν παμε κ εμεις και παιζουμε με τα ροζ αβαρακια,την κατσαμε τη βαρκα που λενε~!

    Οι λιπαποθηκες σου ειναι στην κοιλια,οκ δεν ειναι κακο αυτο απλα να εχεις υπομονη και να ξερεις οτι απο εκει θα χασεις τελευταια ο,τι εχεις να χασεις.Βασικο ειναι να δινεις το ερεθισμα στον μυ σου να αναπτυχθει κ αυτο δεν θα γινει με χαλαρα αεροβια.

    Και για να μην το ξεχασω...καλωσηρθες στην παρεα μας βρεεε!
     

  7. 24-06-12 13:14 #9187
    Το avatar του χρήστη eli_din3

    Εγγραφή
    12-11-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.953
    Προεπιλογή
    να παω σε γιατρο δυσκολο αυτην την περιοδο... μεχρι την παρασκευη εχω να διαβασω 900 σελιδες (!) και παρασκευη φευγω μαλλον για μονιμα για ολο το καλοκαιρι...ή τουλαχιστον το μεγαλυτερο μερος του...

    μονο στο στηθος ειναι εμφανες αυτο που λεω..και πλεον κατα την γνωμη μου ειναι ΠΟΛΥ εμφανες... οριστε
    το αριστερο (δεξι οπως κοιταμε)εχει τελειως διαφορετικο σχημα..δεν ειναι καν τ μεγεθος να πεις νταξει..ειναι ολο το σχημα :S και απ κοντα ειναι κ πιο πεταχτο προς τα μπροστα..
    (κ το περιεργο ειναι πως ειναι το αριστερο και οχι το δεξι ενω ειμαι δεξιοχειρας..και ο ωμος ο δεξης ειναι πιο αδυναμος οχι ο αριστερος..ενω τα χερια αντιθετα..αιντεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε λεμε)

    Όνομα: DSC03234.JPG Εμφανίσεις: 391 Μέγεθος: 42,1 KB
     

  8. 24-06-12 14:29 #9188
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eli_din3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να παω σε γιατρο δυσκολο αυτην την περιοδο... μεχρι την παρασκευη εχω να διαβασω 900 σελιδες (!) και παρασκευη φευγω μαλλον για μονιμα για ολο το καλοκαιρι...ή τουλαχιστον το μεγαλυτερο μερος του...

    μονο στο στηθος ειναι εμφανες αυτο που λεω..και πλεον κατα την γνωμη μου ειναι ΠΟΛΥ εμφανες... οριστε
    το αριστερο (δεξι οπως κοιταμε)εχει τελειως διαφορετικο σχημα..δεν ειναι καν τ μεγεθος να πεις νταξει..ειναι ολο το σχημα :S και απ κοντα ειναι κ πιο πεταχτο προς τα μπροστα..
    (κ το περιεργο ειναι πως ειναι το αριστερο και οχι το δεξι ενω ειμαι δεξιοχειρας..και ο ωμος ο δεξης ειναι πιο αδυναμος οχι ο αριστερος..ενω τα χερια αντιθετα..αιντεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε λεμε)

    Όνομα: DSC03234.JPG Εμφανίσεις: 391 Μέγεθος: 42,1 KB
    Ελινα μου αρχικα θα σου πω οτι με μια φωτο και ειδικα σε αυτην ΕΓΩ δεν βλεπω τιποτα και πραγματικα ειναι δυσκολο να καταλαβει καποιος αυτα που λες ,εαν δεν σε δει απο κοντα και αν ειναι ειδικος μαλιστα,να σε εξετασει κιολας,γι αυτο λεω κ ξαναλεω για σωματικο ελεγχο.Στο κατω κατω γυμναστες εχετε στα γυμναστηρια που πληρωνετε ,αυτα ειναι βασικα πραγματα ανατομιας,δεν επιτρεπεται να μην μπορουν να καταλαβαουν αν καποιος εχει μια κυφωση,λορδωση,σκολιωση.

    ΥΠΟΘΕΤΩ πως το προβλημα που μας λες εχει να κανει με ενα απο αυτα τα τρια που εγραψα η και καποιο συνδυασμο ,καθως ειναι συνηθες αυτο.Αν δεν πας σε καποιον ορθοπεδικο,φυσιοθεραπευτη ,καποιον γιατρο τελοσπαντων,στις υποθεσεις θα μεινουμε.

    Κοστος δεν θα εχεις καθως και σε νοσοκομειο δωρεαν μια εξεταση μπορεις να κανεις.Ποσα λεπτα θα σου παρει δηλαδη?Δεκα?Ενα τεταρτο?Απο το να καθεσαι και να λες ''το δεξι μου ειναι πιο φουσκωτο'' και να κανεις συνεχεια τετοιες σκεψεις καλυτερα ειναι να πας,να σε δει καποιος και μετα με βαση αυτα που θα σου πει θα δεις αν χρειαζεται καποια αναπροσαρμογη το προγραμμα σου.Με τα αν δουλεια δεν κανουμε.
     

  9. 24-06-12 14:51 #9189
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yoga_baby Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και απο μένα, ολοκαίνουριο μέλος και χαίρομαι πολύ που σας βρίσκω! Εγώ κορίτσια χρειάζομαι πολύυυυυυ την βοήθεια σας!

    Καλησπερα και καλωσηρθες στην παρεα μας!Θελεις να μας πεις το ονομα σου για να σε φωναζουμε ετσι κιολας?

    Κατ'αρχήν λίγα στοιχεία για μένα. Είμαι 28 ετών με ύψος 1,65 και 66 κιλά. Τελευταία 2 χρόνια είχα φτάσει στα 72 λόγω καθιστικής ζωής και από πέρσυ τέτοια εποχή είμαι στα 66. Στόχος μου ειναι να φτάσω τα 59-60 κιλά που είναι πολύ καλό βάρος για μένα και να γραμμώσω (στόχος μου είναι σώματα κατηγορίας μπικίνι). Να σημειώσω ότι έχω πάρα πολύ καλό υπόβαθρο, ειδικά πόδια είναι πάρα πολύ δυνατά, έκανα χρόνια κολύμβηση (προπονήσεις μέχρι πριν την κατηγορία ανοιχτής θάλασσας, κάναμε 4 ώρες καθημερινά), πόλο, Taekwondo, χορούς, γιόγκα. Υπήρξε ένα διάστημα που για 2-2.5 χρόνια ξαφνικά άρχισα να κάνω καθιστική πολύωρη δουλειά, έκοψα το κάπνισμα αλλά και τη γυμναστική, και ήταν και η περιόδος που πήρα τα κιλά.
    αν στο μυαλο σου εχεις ως προτυπο τις κατηγοριες μπικινι εκει τα πραγματα ειναι διαφορετικα δηλαδη λιγοτερα σωματικα κιλα ,οχι τοσο προπονηση προς μυικη αναπτυξη αλλα περισσοτερο για χαμηλα ποσοστα λιπους και ενα definition οπως λεγεται στους μυς αλλα μιλαμε για πολυ πιο απλα πραγματα με ενα καλο επιπεδο μυικοτητας χωρις να υπερβαινει καποια ορια και σιγουρα η θηλυκοτητα που παραμενει εντονη



    Τώρα, εδώ και 2 μήνες προσέχω πάρα πολύ τη διατροφή μου, τρώω λιγότερο από τις θερμίδες συντήρησης μου (1800) αλλά σπάνια λιγότερο από το BMR μου (1440 περίπου). Από γυμναστική δεν κάνω κάτι συγκεκριμένο, 4-5 φορές την εβδομάδα κάποια μορφή αερόβιας μεγάλης έντασης (Power ή Ashtanga Yoga, Τρέξιμο, Zumba, HIIT, κολύμβηση κλπ) ανάλογα. Με βάρη δεν έχω καμία σχέση αν και το θέλω πολύ.


    πρωτο λαθος ειναι οτι δεν κανεις κατι συγκεκριμενο...δευτερο λαθος οτι ο,τι κανεις ειναι σε μορφη αεροβιας
    Και τώρα ήρθε η ώρα να σας βάλω challenge. Ποιά μπορεί να μου προτείνει κάποια λύση όσον αφορά πρόγραμμα προπόνησης;
    Δεν μπορώ να πάω σε γυμναστήριο λόγω οικονομικών. Σπίτι όμως έχει ο αδερφός μου ένα πολυμηχάνημα το οποίο έχει επιλογές για πιέσεις στήθους με μπάρα, τροχαλία για πλάτη/ώμους/στήθος, και δυνατότητα εκγύμνασης ποδιών και δικεφάλων. Επίσης έχουμε αλτήρες μικρων κιλών αλλά και λάστιχα εκγύμνασης όλων των επιπέδων αντίστασης. Είχαμε κι ενα κωπηλατικό αλλά δεν το βλέπω τελευταια! :Ρ Δεν ξέρω τι να κάνω από όλα αυτά, πως να το κάνω και πως να το συνδυάσω με αερόβια, είμαι σαν ψάρι έξω από το νερό.... βοήθεια παρακαλώ!!!

    Εφοσον δεν μπορεις να πας γυμναστηριο εχεις 1.την επιλογη να γυμναστεις με το σωματικο σου βαρος αλλα και με διαφορα κολπακια σπιτι 2 να χρησιμοποιησεις το μηχανημα του αδερφου σου και ο,τι αλλο βρεις....

    ηρθε η ωρα να σου βαλω κ εγω ενα challenge

    θα ηθελα να κατσεις να διαβασεις αυτα εδω τα λινκς http://forum.bodybuilding.gr/showthr...B5%CF%89%CE%BD

    βασικα θα ηθελα να τα ξεσκονισεις αυτα που θα σου δωσω γιατι αν δεν μαθεις τα βασικα,πως θα προχωρησεις?

    http://forum.bodybuilding.gr/showthr...BA%CE%BF%CE%AF

    για στρετσινγκ δες και αυτο http://www.trickstutorials.com/index...e=content/flx3

    για αρχη αυτα...τα διαβαζεις....ριχνεις μια ματια στα προγραμματα γενικα προπονησεων πιο πολυ για να δεις το πως υπαρχουν πολλοι προπονητικοι σχεδιασμοι και μετα ξαναποσταρεις και τα βλεπουμε μαζι...

    Και επανέρχομαι σε λίγο με δεύτερο ποστ περι διατροφής που ξέρω πως είναι το πιο σημαντικό συστατικό.

    και ομως...και η προπονηση και η διατροφη ειναι η βαση,ειναι οι δυο τροχοι οπου αν ο ενας εχει παθει φουιτ απλα δεν πορχωρας...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yoga_baby Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά τη διατροφή μου λοιπόν… εδώ και λίγο καιρό λόγω θέματος υγείας (και μέχρι νεοτέρας από τον γιατρό μου) κάνω καθαρά κετογενική διατροφή, με 15-20 γρ. υδατάνθρακα τη μέρα. Η αναλογία των μάκρος μου είναι 5% υδατάνθρακες, 30% λίπη και 65% πρωτείνες. Μου φαινόταν πολύ δύσκολο τις πρώτες μέρες αλλά μετά την προσαρμογή μπορώ να πω ότι μου αρέσει όσο περιοριστική κι αν ακούγεται. Εδώ και μέρες ολόκληρες δεν έχω καθόλου λιγούρες (που είχα καθημερινά, ειδικά για γλυκό) και χορταίνω με μικρότερη ποσότητα.

    Μια τυπική μέρα:

    Πρωινό:
    2 αυγά μάτια (στο αντικολλητικό, χωρίς λάδια/βούτυρα)
    60 γρ. λουκάνικο φρανκφούρτης
    1 ποτήρι Yogi Tea

    Σνακ:
    30 γρ. αμύγδαλα

    Μεσημέρι:
    140 γρ. Στήθος γαλοπούλα
    1 φλ. Μαρούλι
    1 φλ. Σπανάκι φρέσκο
    ½ φλ. Φινόκιο (μαραθόριζα)
    1 κ.γ. ελαιόλαδο


    Σνακ:
    2 stalks Σέλερι
    50 γρ. Dirollo 5% τυρί spread

    Βραδινό:
    2 αυγά με 10 γρ. Βούτυρο
    1 φέτα γαλοπούλα
    25γρ. Μιλνερ

    **** Νερό πίνω περίπου 2 λίτρα τη μέρα και παραπάνω, καφέ σπάνια)

    Κορίτσια οποιαδήποτε συμβουλή/παρατήρηση είναι καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ πολύ πολύ εκ των προτέρων!
    Εφοσον ειναι διατροφη απο γιατρο,αυτος ξερει καλυτερα το τι εχεις.Αληθεια,εαν επιτρεπεται για ποιο λογο σου εδωσε τετοιου ειδους διατροφη?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yoga_baby Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου koukoutsaki!

    Κανω κετογενικη διατροφη εδω και 1 μηνα περιπου. Αρχικα μου ηταν πολυ δυσκολο και την πρωτη εβδομαδα ενιωθα μονιμως κουρασμενη και ηθελα συνεχεια να κοιμαμαι. Μετα την πρωτη εβδομαδα οχι μονο εφυγαν ολα αυτα αλλα εχω ενεργεια που νομιζω πως δεν ειχα ποτε μου! Συν οτι εχω πολυ καλυτερη διαθεση και δεν εχω πλεον υπογλυκαιμιες που ειχα παλιοτερα.

    Δυστυχως οσον αφορα την γυμναστικη δεν εχω αυτη τη στιγμη αλλη επιλογη εκτος απο το σπιτι.
    Επειδη δεν εχω ασχοληθει παλιοτερα δεν ξερω τι να πρωτοκανω.... να πιασω το μηχανημα του αδερφου μου, να κανω με λαστιχα? Σημειωση, εχω εκ γεννετης δισχιδη ραχη και λορδωση και δεν μπορω να επιβαρυνω πολυ την μεση. Για παραδειγμα οταν κανω κοιλιακους τους κανω σε ενα ab roller μηχανημα, ποτε ελευθερους.

    Ουφ, ελπιζω να μη σας ζαλισα....

    θα κανεις κατ δυο και γενικα οτι εχεις στο σπιτι...θα κανεις συνδυασμους ,θα παιζεις με το πως θα κανεις την προπονηση σου και δεν θα σε αγχωνει αυτο καθολου...

    το μηχανημα αυτο με το οποιο κανεις κοιλιακους πιο πολυ προβλημα θα σου δημιουργησει παρα να σου καλυτερευσει την κατασταση.Ειμαι σιγουρη οτι οπως ολοι σε αυτο μηχανημα δεν ενεργοποιεις σωστα τους κοιλιακους σου και ποσο μαλλον τον εγκαρσιο,τον μυ απο μεσα....Μου κανει εντυπωση που ασχολεισαι με αυτο το μηχανημα για κοιλιακους ενω εχεις περασει απο yoga.
     

  10. 25-06-12 08:43 #9190
    Προεπιλογή
    Καλημέρα!
    σορυ ρε κορίτσια πως πάνε για τα 3κ;
    έχω χαθεί!
    We don't need eyes to see, we need vision
     

  11. 25-06-12 08:45 #9191
    Προεπιλογή
    Pegy πρεπει να εχουν αφαιρεθει
     

  12. 25-06-12 11:39 #9192
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PEGY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα!
    σορυ ρε κορίτσια πως πάνε για τα 3κ;
    έχω χαθεί!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koukoutsaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Pegy πρεπει να εχουν αφαιρεθει
    Aν και οφφ τοπικ ερωτηση(γκουχ γκουχ ),η κουκουτσι μας εχει δικιο.

    Εγιναν καποιες αλλαγες πεγκυ μου στο φορουμ μας ...αν θες δες και εδω...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγκαινιάζεται η καινουργια εκδοση της Ενότητας Eκτος Θεματος.

    Οπως θα δουν και τα μελη,υπάρχουν 10-15 βασικες θεματολογίες,όπου εκει θα μπορουμε να μιλαμε πιο χαλαρα,για θεματα πλην του bodybuilding.

    H μεγαλη διαφοροποιηση είναι ότι η Ενότητα πλεον είναι κλειδωμενη,έτσι ώστε τα μελη δεν μπορουν να ανοίξουν δικα τους θεματα,χωρις την έγκριση Διαχειριστή.

    Θεωρουμε και πιστευουμε ότι εχουμε καλύψει τις βασικες θεματολογίες που συζηταγαν τα μέλη.
    Στο μελλον μπορεί να προστεθεί κατι,αν δεν εχουμε προβλέψει καποια θεματολογία.
    Ελπίζουμε η διαμονη σας στο φόρουμ να είναι εξίσου διασκεδαστικη.
     

  13. 25-06-12 21:01 #9193
    Προεπιλογή
    [QUOTE=gym;597748]θερμιδες μαλλον δεν μετρας ε?αρχισε να μετρας,να εχεις εναν μποσουλα να δεις τελικα αν ειναι πολλα η λιγα αυτα που τρως..καθε ποτε τρως κατι διαφορετικο για παραδειγμα?>κ τι ειναι αυτο?

    Δε μετρω θερμιδες...η αληθεια να λεγεται..δυσκολευομαι να τις μετρησω..τρωω περιπου καθε 3 ωρες...το πρωινο ειναι βρωμη με γαλα 80 γρ περιπου...κ τα ενδιαμεσα ειναι 1-2 φρουτααα...μεσημεριανο κ βραδυνο τρωω σαλατα και το φαγητο μου...σημερα για παραδειγμα γ βραδυνο εφαγα κοτοπουλο με σαλατα κ μεσημεριανο μακαρονια με κοτοπουλο...ενδιαμεσα τα φρουτα...


    οσο για τη δυναμη,θα ερθει με τον καιρο αλλα αν εισαι αθλητρια μπασκετ θα πρεπει ολο το προγραμμα σουω να προσαρμοστει σε αυτο που κανεις....εισαι αθλητρια μπασκετ η απλα παιζεις μια στο τοσο ?

    οχι παιζω και σε ψηλο επιπεδο μαλιστααα...απλα τωρα πωρωθηκα να φτιαξω σωμα να δυναμωσω γιατι ειμαι κοντη και πρεπει να δυναμωσω γιανα εχω και εγω πλεονεκτημα...γυμναστηριο που παω κανω 25 λεπτα δρομο σιγουρα...απλα δεν εχω προγραμμα για βαρη και κανω οτι μου κατεβει στο ενα περιπου αν με καταλαβαινεις και ξερω οτι με αυτο δε θα δω προοδο...ενω αν ειχα ενα προγραμμα θα πηγαινα και το ακολουθουσα κατα γραμμα. . . γενικα εχω ορεξη απλα επειδη τωρα εχω βαλει τους συγκεκριμενους στοχους και δε ξερω πως θα τς υλοποιησωω...

    υγ απο οσο μπορω να δω απο φωτο δεν εχεις τοσο μεγαλο θεμα λιπους αλλα ελλειψη εκγυμνασης.
    δωσε χρονο στο σωμα σου κ μαθε οτι ο,τι κανεις τωρα,να το κανεις μακροχρονια και με συνεπεια
     

  14. 25-06-12 21:59 #9194
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rafaella Εμφάνιση μηνυμάτων
    θερμιδες μαλλον δεν μετρας ε?αρχισε να μετρας,να εχεις εναν μποσουλα να δεις τελικα αν ειναι πολλα η λιγα αυτα που τρως..καθε ποτε τρως κατι διαφορετικο για παραδειγμα?>κ τι ειναι αυτο?

    Δε μετρω θερμιδες...η αληθεια να λεγεται..δυσκολευομαι να τις μετρησω..τρωω περιπου καθε 3 ωρες...το πρωινο ειναι βρωμη με γαλα 80 γρ περιπου...κ τα ενδιαμεσα ειναι 1-2 φρουτααα...μεσημεριανο κ βραδυνο τρωω σαλατα και το φαγητο μου...σημερα για παραδειγμα γ βραδυνο εφαγα κοτοπουλο με σαλατα κ μεσημεριανο μακαρονια με κοτοπουλο...ενδιαμεσα τα φρουτα...


    ξεκινα να μετρας για να βλεπεις οργανωμενα τι κανεις...http://forum.bodybuilding.gr/showthr...B4%CF%89%CE%BD

    http://forum.bodybuilding.gr/showthr...84%CE%AE%CF%82

    www.fitday.com



    οσο για τη δυναμη,θα ερθει με τον καιρο αλλα αν εισαι αθλητρια μπασκετ θα πρεπει ολο το προγραμμα σουω να προσαρμοστει σε αυτο που κανεις....εισαι αθλητρια μπασκετ η απλα παιζεις μια στο τοσο ?

    οχι παιζω και σε ψηλο επιπεδο μαλιστααα...απλα τωρα πωρωθηκα να φτιαξω σωμα να δυναμωσω γιατι ειμαι κοντη και πρεπει να δυναμωσω γιανα εχω και εγω πλεονεκτημα...γυμναστηριο που παω κανω 25 λεπτα δρομο σιγουρα...απλα δεν εχω προγραμμα για βαρη και κανω οτι μου κατεβει στο ενα περιπου αν με καταλαβαινεις και ξερω οτι με αυτο δε θα δω προοδο...ενω αν ειχα ενα προγραμμα θα πηγαινα και το ακολουθουσα κατα γραμμα. . . γενικα εχω ορεξη απλα επειδη τωρα εχω βαλει τους συγκεκριμενους στοχους και δε ξερω πως θα τς υλοποιησωω...

    υγ απο οσο μπορω να δω απο φωτο δεν εχεις τοσο μεγαλο θεμα λιπους αλλα ελλειψη εκγυμνασης.
    δωσε χρονο στο σωμα σου κ μαθε οτι ο,τι κανεις τωρα,να το κανεις μακροχρονια και με συνεπεια

    εφοσον εισαι και σε καλο επιπεδο το πρωτο που θα επρεπε να κανει ο προπονητης σου ειναι να σας δωσει ενα προγραμμα για αυξηση δυναμης.Απορω πως γινεται να ασχολεισαι με ενα αθλημα οπως το μπασκετ και σε υψηλο επιπεδο και ο προπονητης σου να μην σου εχει δωσει προγραμμα.,..

    Ζητησε του το συντομοτερο,μονο αυτος ξερει τι προπονητικη ακολουθει και τι εχει στο μυαλο του κ τι ταιριαζει στην καθε μια σας για το στοχο σας που ειναι να ειστε οσο το δυνατον καλυτερες στο μπασκετ.

    Οποιο προγραμμα κ αν κανεις,υπαρχουν πολλα αλλωστε,θα φτασεις σε ενα καλυτερο επιπεδο αλλα οταν μιλαμε για αθλημα τοτε πρεπει να πας στον ειδικο που ειναι ο προπονητης σου.
     

  15. 25-06-12 22:12 #9195
    Το avatar του χρήστη eli_din3

    Εγγραφή
    12-11-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.953
    Προεπιλογή
    βρε γυμουλα μου αφου φαινεταιιι

    να παρε σημειωμενο τι εννοω

    Όνομα: DSC03234.JPG Εμφανίσεις: 417 Μέγεθος: 26,0 KB
     

Σελίδα 613 από 646 ΠρώτηΠρώτη ... 113513563603611612613614615623 ... ΤελευταίαΤελευταία