Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 26-07-10 19:31 #1
    Προεπιλογή εξετασεις για συκωτι
    καλησπερα.Αυτες ειναι η εξετασεις που εκανα για το συκωτι σημερα οι οποιες ειναι ακριβως ιδιες με αυτες που εκανα ενα μηνα πριν.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι εχω παρει μια πρωτεινη χωρις να την εχω χρησοιμοποιησει ως τωρα.αν παρω πρωτεινη θα επιβαρυνω το 75 στο SGPT (ALT).;Υπαρχει περιπτωση να ειναι απλα λιπος στο συκωτι;Εχει κανεις παρομοια περιπτωση και να παιρνει πρωτεινη;

    Όνομα: new.jpg Εμφανίσεις: 3169 Μέγεθος: 26,3 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-07-10 19:37 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    εγω ειχα AST 50,k ALT 75.

    δεν εχω χοληστερινη,τριγλυκεριδια,λιπος στο συκωτι κλπ.
    αλλα δεν φταιει η πρωτεινη.

    ο γιατρος τι σου πε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-07-10 20:00 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω ειχα AST 50,k ALT 75.
    επαιρνες πρωτεινη;και αν ναι μετα αποτης εξετασςις συνεχισες κανονικα να παιρνεις;


    ο γιατρος μου ειχε πει να κανω normal διατροφη χωρις λιπη και λοιπα (οτι και κανω δλδ) και μου ειπε και για την περιπτωση λιπους στο συκωτι.θα κανω βεβαια και εναν υπερηχο στο συκωτι για σιγουρια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-07-10 20:04 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    πρωτεινη περνω καθε μερα απο φαγητο κ συμπληρωματα.

    αλλα περνω πολλα χρονια τωρα,χωρις να σταματησω,απλα αυξομειωνα τις ποσοτητες της,αναλογα την φαση που ειμουν.

    δεν ειχα ποτε προβλημα,οποτε εκανα εξετασεις,μονο μια φορα πριν 2 μηνες ειχα αυτς τις τιμες.

    αλκοολ πινεις καθολου??απο λιπος που λες πως πας?

    χοληστερινες,τριγλυκεριδια ειδες??γιατι αν εχεις τετοια αυξημενα,μαλλον λιπος ειναι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-07-10 20:23 #5
    Προεπιλογή
    αλκοολ καθολου.λιγο λιπος εχω στην περιοχη της κοιλιας κυριως αλλα το χανω λιγο λιγο.Αν και εγω πιστευω απο την αρχη οτι ειναι λιπος στο συκωτι(γνωμη μου ετσι.για τριγλυκεριδια κλπ πριν καιρο που ειχα κανει δεν ητανε ανεβασμενα ασε που δεν τρωω και λιπαρα και πολυ.την πρωτεινη λες να τη παρω η να το αφησω να κανω ξανα καμια εξεταση ακομη και να δω μετα τι να κανω;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-07-10 00:40 #6
    Προεπιλογή
    δεν νομιζω να σε πειραζει η πρωτεινη,αλλα μη παιρνεις μεχρι την εποενη εξεταση.μηπως πηρες τιποτε φαρμακα τελευταια λογω ιωσης κλπ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-07-10 02:14 #7
    Προεπιλογή
    εμενα ALT 172 και Y-GT 113..(τριτη 20/7)αλλα εχω παθει φαρμακευτικη υπατιτιδα απο τα recutan για τα σπυρακια..η πρωτεινη δεν εφταιγε παντως..οι αναλυσεις ακομα ητανε στα 500 παρασκευη 16.7 και σχεδον τετραπλασια στις 10.7.. + τα υπολοιπα ηταν ψηλα αλλα πηγαν στα φυσιολογικα αυτα..(+ οτι ημουν νοσοκομειο 1 βδομαδα :/ )περιμενο την δευτερα να κανω ξανα αναλυσεις και αν ολα ειναι οκ ξαναρχιζω whey
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-07-10 10:23 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ioannis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν νομιζω να σε πειραζει η πρωτεινη,αλλα μη παιρνεις μεχρι την εποενη εξεταση.μηπως πηρες τιποτε φαρμακα τελευταια λογω ιωσης κλπ;
    Απο φαρμακα μονο ενα για γαστροοισοφαγικη παλινδρομιση (ΝΕΧΙUM) αλλα το παιρνω μια φορα την εβδομαδα η οταν νιωθω τα συμπτωμστα.Ο γιατρος και η μικροβιολογος παντως μου ειπανε οτι το συγκεγκριμενο φαρμακο και η δοσολογια που παιρνω δεν υπαρχει περιπτωση να επηρεασουνε το συκωτι τοσο πολυ.δεν θα παρω καθολου πρωτεινη μεχρι την επομενη εξεταση και αν στηνεπομενη ειναι στα ιδια επιπεδα θα παρω για να ξανακανω εξεταση να δω αν επηρεασε η πρωτεινη την κατασταση
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-07-10 13:16 #9
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    ρε φιλε τις ιδιες μαλακιεςς μου ελεγαν οι γιατροι και με τρομοκρατουσαν
    οτι φταινε τα συμπληρωματα κτλ

    1.ναι οκ μπορει να εχει καποιες προσμοιξεις η συγκεκριμενη μαρκα μεσα και να σε πειραζει .- απλα αλλαζεις μαρκα.
    2. παιζει να εχεις λιπωδες συκωτι . - αν εχεις δεν ειναι τιποτα απλα μπαινεις σε γραμμωση συνεχιζεις κανονικα διατροφη προπονηση συμπληρωματα - κανε αυτο που γουσταρει δηλαδη .προσθεσε και αεροβιο βοηθαει .

    και μενα τετοια μου ελεγαν και ταχα σταματησει ολα τα συμπληρωματα
    τελικα πηγα σε ενα σωστο γιατρο και μου πε χασε λιγο λιπος και εισαι κομπλε.
    εγω τοτε ημουν με 1.78 υψος 100κιλα ειχα καταφερει να φθασω .
    εχασα καποια κιλα και ειμαι οκ .


    απλα αλλαξε το σκευασμα να εισαι σιγουρος
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-07-10 14:53 #10
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-07-10 17:51 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. παιζει να εχεις λιπωδες συκωτι . - αν εχεις δεν ειναι τιποτα απλα μπαινεις σε γραμμωση συνεχιζεις κανονικα διατροφη προπονηση συμπληρωματα - κανε αυτο που γουσταρει δηλαδη .προσθεσε και αεροβιο βοηθαει .

    και εγω δεν πιστευω οτι φταινε τα συμληρωματα τοσο πολυ.απλα εγω δεν εχω παρει ακομη την πρωτεινη που αγορασα ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.και ειναι και η πρωτη φορα που παιρνω ετσι;αυτο που λες πιστευω και εγω εξ'αρχης θα κανω βεβαια και εναν υπερηχο να το σιγουρεψω 100% και αν πιζει λιπος και μπαινω για λιγο γραμμωση να φυγει και πρωττεινη κανονικα
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 28-07-10 00:32 #12
    Προεπιλογή
    και λιπωδη διηθηση ναχεις οι γιατροι συστηνουν διατροφη χωρις λιπος και χαμαλα σε υδαταθρακες και αεροβια.καποιοι δινουν και ενα φαρμακο για το σαχαρο αν χρειαστει.μιλαω απο προσωπικη εμπειρια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 28-07-10 10:20 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ioannis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και λιπωδη διηθηση ναχεις οι γιατροι συστηνουν διατροφη χωρις λιπος και χαμαλα σε υδαταθρακες και αεροβια.καποιοι δινουν και ενα φαρμακο για το σαχαρο αν χρειαστει.μιλαω απο προσωπικη εμπειρια.
    οπωσδηποτε θα προσαρμοσω τη διατροφη καταλληλα μεχρι την επομενη εξεταση να δω αν υπαρξει διαφορα.Ενοειται και στο προγραμμα η αεροβια.αν και τη ειχα αλλα λιγο συχνοτερα δεν θα βλαψει
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 28-07-10 12:14 #14
    Το avatar του χρήστη flexakis

    Εγγραφή
    08-07-2008
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    247
    Προεπιλογή
    To ποιο πιθανο ειναι η λιπωδης διηθηση που φταιει η διατροφη.Ισως πρεπει να κανει και εξετασεις για υπατιτιδα.
    Κανε σωστη διατροφη,οχι αλκοολ,μην περνεις συμπληρωματα,και πανε σε εναν παθολογο να σε καθοδηγηση.
    ISSA Certified Fitness Trainer/Certified Fitness Nutrition

    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 10-04-16 19:39 #15
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο neso Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα.Αυτες ειναι η εξετασεις που εκανα για το συκωτι σημερα οι οποιες ειναι ακριβως ιδιες με αυτες που εκανα ενα μηνα πριν.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι εχω παρει μια πρωτεινη χωρις να την εχω χρησοιμοποιησει ως τωρα.αν παρω πρωτεινη θα επιβαρυνω το 75 στο SGPT (ALT).;Υπαρχει περιπτωση να ειναι απλα λιπος στο συκωτι;Εχει κανεις παρομοια περιπτωση και να παιρνει πρωτεινη;

    Όνομα: new.jpg Εμφανίσεις: 3169 Μέγεθος: 26,3 KB
    η γάμα γλουταμινοτρανσφεράση αποτελεί χολοστατικό ένζυμο μαζί με την αλκαλική φωσφατάση.η αύξηση της υποδηλώνει ενδοηπατική στένωση των χοληφόρων χολαγγείων.η λιπώδης διήθηση αυξάνει τις ηπατικές δοκιμασίες,αυτό θα το διερευνήσεις με U/S ήπατος.οι τρανσαμινάσες δύναται να αυξηθούν με ραβδομυόλυση
    Απάντηση με παράθεση