PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτεραιότητα



muaythaispirit
11-04-07, 17:02
παιδια θελω να δωσω προταιρεοτητα στην πλατη και στους ομους για να πετυχω οσο το δυνατον περισοτερρο σχημα χ!
ποδια δεν θα κανω καθολου (μην κραξετε, ειναι ηδη πολυ γυμνασμενα απο το ται και δεν θελω να τα φουσκωσω αλλο)!
μπορειτε να μου δωσετε μερικες συμβουλες και ενα πλανο προπονησης για να ξερω πως να κινηθω? πχ 2 φορες την εβδομαδα πλατη ειναι too much? τι πρεπει να προσεξω?

winny
11-04-07, 17:16
2 φορες την εβδομαδα για καμοια μυικη ομαδα δεν ενδικνετε, εκτος απο γαμπες τις οποιες τις κανω 2 η και 3 φορες καμοια φορα. Η πλατη και οι ωμοι ευτυχως εχουν μεγαλη ποικιλια ασκησεων στις οποιες μπορεις να δωσεις προτεραιοτητα. Επισης ενα tip αν θες περισσοτερη αναπτυξη εκει, γυμνασε τα μοναχα τους (δλδ μια μερα μονο πλατη, μια μερα μονο ωμους) αν ξεκουραστεις και καταλληλα θα φορτωσεις καλα!

Billy
11-04-07, 17:28
πρέπει να γυμνασεις παράλληλα και Στηθος, ειδικά να κάνεις πιέσεις σε Επικλινη Πάγκο γιατί γυμναζεις επίσης και τον Εμπροσθεν Δελτοειδή

muaythaispirit
11-04-07, 17:34
μα φυσικα και θα γυμναζω και στηθος και χερια!
για προτεραιοτητα μιλαμε :wink:

winny
11-04-07, 17:38
μα φυσικα και θα γυμναζω και στηθος και χερια!
για προτεραιοτητα μιλαμε :wink:

θα σου προτεινα και καποιες ασκησεις αλλα δεν ξερω το σχημα της πλατης και των ωμων σου για να βρω τις καταλληλες...πιστεω αυτο μπορεις να το κανεις και μονος σου (δλδ ξερεις ποιες γεμιζουν φτερα, ποιες γεμιζουν κορμο, ποιες ψηλα, ποιες χαμηλα...κλπ)

billys15
11-04-07, 17:51
Μπορεις να εφαρμοσεις ενα παρομοιο της "αρχης της μυικης προτεραιοτητας",δηλαδη να γυμναζεις στην αρχη ενος προγραμματος ωμους ή πλατη,ξεχωριστα απο τις μερες που εχεις το κανονικο προγραμμα σου.Τα κανονιζεις εσυ οπως σε βολευει.

muaythaispirit
11-04-07, 18:35
κυριως φτερα χρειαζομαι και για τους ωμους ασκησεις που μεγαλωνουν το ευρος τους!
x-style!! :green:
αν το εκανα σπαστο το προγραμμα και τα γυμναζω 2 φορες?καλυτερα ετσι?
θα με ενδιεφερε ενα γενικο πλανο-προγραμμα για σωμα Χ (χωρις ασκησεις ποδιων οποτε περισευει κ μια μερα)
αμα καποιος γνωριζει κ εχει χρονο ας προτεινει :wink:

Gasturb
11-04-07, 19:15
κυριως φτερα χρειαζομαι και για τους ωμους ασκησεις που μεγαλωνουν το ευρος τους!

Εμπροσθολαίμιες ανοικτής κ κλειστης λαβής

Gt

gpol
11-04-07, 19:29
Μην ξεχασεις τους πλαγιους δελτοειδεις !!!

muaythaispirit
12-04-07, 04:32
ευχαριστω μαγκες για την βοηθεια... :army2:

το προγραμμα που κανω τωρα ειναι




δευτερα _ αεροβια (*σημειωση, σαν αεροβια κανω πολυ χαλαρες προπονησεις ται)



τριτη _ ΣΤΗΘΟΣ (πιεσεις παγκο με μπαρα 4 σετ 12-10-8-8, πιεσεις σε επικλινη με αλτηρες
12-10-8, ανοιγματα στον επικλινη 10-8-8, κροσοβερ ή πεκ ντεκ
12-10-8 )


τεταρτη_ (αεροβια)



πεμπτη _ ΠΛΑΤΗ (μονοζυγο 4*ως κοποση, οπισθολαιμιες τροχαλια 12-10-8-8,
χαμηλη κωπηλατι τροχαλια 10-10-8, κωπηλατικη με αλτηρα 10-10-8 )



παρασκευη _ αεροβια + ΧΕΡΙΑ (ή μονα τους η σε σουπερ σετ) (δικεφαλα καμψεις στο
μαξιλαρι 12-10-8-8, εναλλαξ καμψεις με αλτηρες 10--10-8,
αυτοσυγκεντρωση 12-10-10 και για τρικεφαλα πιεσεις
στην τροχαλια 12-10-8, γαλλικες 10-8-8, εκτασεις με
αλτηρα πισω 10-8-8 )


σαββατο_ ΩΜΟΙ (πιεσεις με αλτηρες 12-10-8-8, εκτασεις με αλτηρες 12-10-10, εκτασεις με
αλτηρες σκυφτος 12-10-10, κωπηλατικη με στραβομπαρα 10-8-8 )


κυριακη _ ξεκουραση!


για ριχτε ενα τσεκαρισμα please :wink:

billys15
12-04-07, 11:04
Θα πω τι νομιζω πως ειναι καλο να γινει.Μην δεσμευτεις ομως με αυτα που θα γραψω.Μαζεψε γνωμες και μετα φτιαξτο εσυ οπως θες.

Κατ'αρχας στηθος μου φαινονται πολλες οι ασκησεις.Καλα οι 2 πρωτες,αλλα μια απο τις δυο τελευταιες θα ηταν καλο να φυγει.Εγω θα κρατουσα τα crossover.

Δικεφαλους θα εβγαζα τις καμψεις αλτηρων εναλλαξ και θα κρατουσα μπαρα-ορθιος ομως-και καμψεις αυτοσυγκεντρωσης.

Τρικεφαλους επισης θα εβγαζα μια απο τις δυο τελευταιες ασκησεις.

Στους ωμους δεν πιστευω να χρειαζονται οι εκτασεις σκυφτος.Στους πισω δελτοειδεις πιο πολυ δινουν εμφαση αυτοι που πανε σε αγωνες.Τελοσπαντων,αν θες κανε κι αυτο.

Ορθια κωπηλατικη πιστευω να κανεις με κλειστη λαβη,ετσι; Για να πιασεις πιο πολυ τραπεζοειδεις.

Λοιπον,αυτα μεχρι στιγμης :wink:

Billy
12-04-07, 17:35
σαββατο_ ΩΜΟΙ
(πιεσεις με αλτηρες 12-10-8-8,
εκτασεις με αλτηρες 12-10-10,
εκτασεις με αλτηρες σκυφτος 12-10-10,
κωπηλατικη με στραβομπαρα 10-8-8 )

οι δυο τελευταίες ειναι παρόμοιες ασκησεις, υποθετω οτι την κωπηλατικη την κάνεις με ανοιχτους τους αγκωνες.

καλυτερα κρατα τις 1,2,4

Gasturb
12-04-07, 17:54
Παρατηρώ λάθη mt κ δεν λέει να στα πω ένα ένα γιατι υπάρχει η λύση σε όλα..

:squarearrow: Προπόνηση με επίπεδα (Levels), by BRaWNy (http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1493)

100% δοκιμασμένο κ επιτυχημένο

Gt

Gasturb
12-04-07, 18:51
παιδια θελω να δωσω προταιρεοτητα στην πλατη και στους ομους για να πετυχω οσο το δυνατον περισοτερρο σχημα χ!

Σιγά να μην κάνεις κ Ζ κ γίνεις Ζορό..

Τι χαζομάρες είναι αυτές που λέτε ρε!!

Gt

muaythaispirit
12-04-07, 19:48
σταματα δεν ξερεις εσυ! :green:
κλασικος ορος ειναι μου φενεται πρεπει να γινω εγω moderat :green: :lol:
εχω καποιες αποριες με το προγραμμα αυτο γκας θα τις συγκεντρωσω αμα ειναι οταν το διαβασω εκτενεστερα και θα επανελθω!
ευχαριστω κ παλι για την βοηθεια παιδια!

Gasturb
12-04-07, 19:55
κλασικος ορος ειναι μου φενεται πρεπει να γινω εγω moderat

Kλασσικός όρος που μεταξύ σας ?? Γιατί στο bb δεν νομίζω ότι υπάρχει

Gt

Gasturb
12-04-07, 21:08
εχω καποιες αποριες με το προγραμμα αυτο γκας θα τις συγκεντρωσω αμα ειναι οταν το διαβασω εκτενεστερα και θα επανελθω

Απορίες?? http://yelims.free.fr/Groumph/Peureux08.gif Στον gpol όλες!!! εγώ έχω μερικές δουλίτσες τώρα ..... http://yelims.free.fr/Groumph/Peureux05.gif

Gt

muaythaispirit
12-04-07, 23:18
για αρχη ανοιξε το περιοδικο musch and devel αυτου του μηνα και δες ενα αρθρο με τον freeman!ειναι 5-6 σελιδες και αναφερεται σε σχημα x!
εχω δει και αναλογες αναφορες στο περιοδικο φλεξ σε προηγουμενα τευχη αν θες μπορω να τα ψαξω γκαστουρμπο! :wink:

muaythaispirit
12-04-07, 23:20
εχω καποιες αποριες με το προγραμμα αυτο γκας θα τις συγκεντρωσω αμα ειναι οταν το διαβασω εκτενεστερα και θα επανελθω

Απορίες?? http://yelims.free.fr/Groumph/Peureux08.gif Στον gpol όλες!!! εγώ έχω μερικές δουλίτσες τώρα ..... http://yelims.free.fr/Groumph/Peureux05.gif

Gt

δουλιτσες ??? :???: :rabbit: :affraid: :geek:

muaythaispirit
12-04-07, 23:34
επισης και κατι αλλο ...
κοιτωντας το προγραμμα του brawny βλεπω οτι ολα τα προγραμματα εχουν (κ καλα κανουν φυσικα) και προπονηση ποδιων!
εγω οπως ειπα δεν θελω να κανω ποδια αυτον τον καιρο και ετσι μπορω να εκμεταλευτω μια επιπλεον μερα και να την χρησιμοποιησω ή για τα σημεια που εχω βαλει σε προταιρεοτητα (πλατη-ωμοι) ή για κατι αλλο!
οποτε θα πρεπει να κανω καποιες αλλαγες στο προγραμμα! γκαστουρμπ αστα αυτα που ξερεις και εσυ και βοηθα!! :green: :green:

Gasturb
13-04-07, 00:09
γκαστουρμπ αστα αυτα που ξερεις και εσυ και βοηθα!! :green: :green:

Mε χαλάρα πηδηματάκια... http://yelims.free.fr/Groumph/Peureux05.gifhttp://yelims.free.fr/Groumph/Peureux05.gifhttp://yelims.free.fr/Groumph/Peureux05.gif

Gt

anastasisk
13-04-07, 00:11
επισης και κατι αλλο ...
κοιτωντας το προγραμμα του brawny βλεπω οτι ολα τα προγραμματα εχουν (κ καλα κανουν φυσικα) και προπονηση ποδιων!
εγω οπως ειπα δεν θελω να κανω ποδια αυτον τον καιρο και ετσι μπορω να εκμεταλευτω μια επιπλεον μερα και να την χρησιμοποιησω ή για τα σημεια που εχω βαλει σε προταιρεοτητα (πλατη-ωμοι) ή για κατι αλλο!
οποτε θα πρεπει να κανω καποιες αλλαγες στο προγραμμα! γκαστουρμπ αστα αυτα που ξερεις και εσυ και βοηθα!! :green: :green:

Muay μια περιοδο που δεν εκανα ουτε εγω ποδια εκανα 6 φορες την βδομαδα απο μια φορα καθε μυικη ομαδα εκτος απο πλατη που εκανα 2,δηλ
Δευτερα - Στηθος
Τριτη - Δικεφαλους
Τεταρτη - Πλατη
Πεμπτη - Τρικεφαλους
Παρασκευη - Ομους
Σαββατο - Πλατη

Τα αποτελεσματα ηταν θετικα αφου η πλατη μου ειχε παρει εμφαση σε σχεση με το υπολοιπο σωμα

v@g
13-04-07, 00:35
Γιατί δε γυμνάζεις πόδια; :squat:

Gasturb
13-04-07, 00:41
Όπως είπε v@g ...


ποδια δεν θα κανω καθολου (μην κραξετε, ειναι ηδη πολυ γυμνασμενα απο το ται και δεν θελω να τα φουσκωσω αλλο)!
Gt

muaythaispirit
13-04-07, 02:04
ενταξει πολυ γυμνασμενα για τα δικα μου δεδομενα φυσικα δηλ εγω ειμαι ικανοποιημενος!
εχουν και καποια γραμωσση και δεν θελω να μεγαλωσω αλλο τον ογκο τους ..
στο παρελθον εχω κανει και ποδια αλλα τωρα θα επικεντρωθω αλλου αφου ετσι και αλλιως τα γυμναζω με μουαι ται, σκοινακι και αλλες ασκησεις που κανουμε στην σχολη ..

Crimson
13-04-07, 09:00
Δηλαδή σκουωτ και deadlifts για παράδειγμα, δεν θα τα έχεις/δε θες να τα συμπεριλάβεις στο πρόγραμμά σου?

Billy
13-04-07, 10:13
παιδια θελω να δωσω προταιρεοτητα στην πλατη και στους ομους για να πετυχω οσο το δυνατον περισοτερρο σχημα χ!
ποδια δεν θα κανω καθολου (μην κραξετε, ειναι ηδη πολυ γυμνασμενα απο το ται και δεν θελω να τα φουσκωσω αλλο)!
μπορειτε να μου δωσετε μερικες συμβουλες και ενα πλανο προπονησης για να ξερω πως να κινηθω? πχ 2 φορες την εβδομαδα πλατη ειναι too much? τι πρεπει να προσεξω?


ρε παιδιά, ο ανθρωπος θέλει να δωσει προτεραιότητα στην πλατη και στους ομους

Nick3
13-04-07, 10:58
Ε βάλε deadlifts ρε man αφού θες να δώσεις έμφαση στην πλάτη.

Billy
13-04-07, 11:10
τα deadlifts δεν ειναι περισσότερο για τους Κατω Ραχιαίους;

Nick3
13-04-07, 11:27
τα deadlifts δεν ειναι περισσότερο για τους Κατω Ραχιαίους;

Compound είναι,δουλεύουν από δικέφαλους μηριαίους μέχρι τραπέζιους.

jiujitSu
13-04-07, 11:41
τα deadlifts δεν ειναι περισσότερο για τους Κατω Ραχιαίους;

Compound είναι,δουλεύουν από δικέφαλους μηριαίους μέχρι τραπέζιους.

+ πισω δελτοειδης.

Crimson
13-04-07, 14:03
ρε παιδιά, ο ανθρωπος θέλει να δωσει προτεραιότητα στην πλατη και στους ομους

Με τις πολυαρθρικές ασκήσεις (compound) βλέπεις ανάπτυξη σε όλο το σώμα... Γι' αυτό λέγονται και βασικές ασκήσεις.

Billy
13-04-07, 14:31
ολα αυτά που λέτε ειναι γνωστά αλλα το παλικαρι θέλει να "χτυπήσει" πλάτη, ωμους δεν τον νοιάζει να αναπτυξει ολο το σωμα, απλά πράγματα μας λέει ο ανθρωπος
δωστε λυσεις για πλατη, ωμους isolation ή και compound αλλα με κυρια εμφαση πλατη, ωμους

Crimson
13-04-07, 15:05
Με συγχωρείς, αλλά το σκεπτικό "δίνω έμφαση" έτσι όπως μου δίνεις να το καταλάβω, πρέπει να το έχουν οι bodybuilders που έχουν φτάσει σε κάποιο επίπεδο, που ο Muay δεν έχει ακόμα...

Ναι, να δώσει έμφαση, όχι όμως να παραμελήσει τα πόδια του. Μη λέμε πράγματα που δε στέκουν.

Κατά τη γνώμη μου (και αρκετών bbers, powerlifters & αθλητών διεθνώς) οι ασκήσεις αυτές (bench press, squat, dealifts, military press) βοηθάνε παντού & δίνουν καλύτερο core strength.

Βάλε σίγουρα κωπηλατική (και upright widegrip, και bent over ή t-bar), wide grip pull ups για φτερά (που έσκασες με τα φτερά! : )), powershrugs & push press ή τα τυπικά military press. Δουλεύοντας με ασκήσεις σαν αυτές με αρκετά κιλά & σχετικά λίγες επαναλήψεις (6-8 ), θα πετύχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα στο upper body.
Θα επιμείνω να κρατήσεις squat (ή στην χειρότερη προβολές) & deadlifts (οπωσδήποτε).

Gasturb
13-04-07, 15:10
Και εγώ είμαι της άποψης ότι οι compounds ασκήσεις δεν πρέπει να λείπουν - κάποιες μεμωνομένες κ να λείπουν its οκ

Gt

muaythaispirit
13-04-07, 15:27
εγω βλεπω οτι λετε και λετε και ενω σας ειπα οτι δεν θελω ποδια πιο πολυ για ποδια και αρσεις θανατου συζηταμε παρα για το ζητουμενο του το τοπικ που ειναι η προτεραιοτητα που εχω θεση!για το πως να διαχωρισω το προγραμμα μου πχ ακομα απαντηση δεν εχω παρει!

Crimson
13-04-07, 15:41
εγω βλεπω οτι λετε και λετε και ενω σας ειπα οτι δεν θελω ποδια πιο πολυ για ποδια και αρσεις θανατου συζηταμε παρα για το ζητουμενο του το τοπικ που ειναι η προτεραιοτητα που εχω θεση!για το πως να διαχωρισω το προγραμμα μου πχ ακομα απαντηση δεν εχω παρει!

Μάλλον, μπερδεύεσαι.... Δε μιλάμε για πόδια, αλλά για ενδυνάμωση του σώματος...

Εν τοιαύτη περιπτώση το τελευταίο σκέλος της απάντησής μου θα πρέπει να σε καλύπτει....


Βάλε σίγουρα κωπηλατική (και upright widegrip, και bent over ή t-bar), wide grip pull ups για φτερά (που έσκασες με τα φτερά! : )), powershrugs & push press ή τα τυπικά military press. Δουλεύοντας με ασκήσεις σαν αυτές με αρκετά κιλά & σχετικά λίγες επαναλήψεις (6-8 ), θα πετύχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα στο upper body.
Θα επιμείνω να κρατήσεις squat (ή στην χειρότερη προβολές) & deadlifts (οπωσδήποτε).

P.S. Κάτι που έμαθα από κάποιον που θεωρώ δάσκαλο: Με ημίμετρα, σώμα δεν κάνεις....

muaythaispirit
13-04-07, 15:45
ενταξει crimson εσυ τουλαχιστον προτεινες και καποιες ασκησεις!
δεν θεωρω πως ειναι ημιμετρο...
γυμναζω και τα ποδια μου αλλα με διαφορετικο τροπο ..

BRaWNy
13-04-07, 15:48
ολα αυτά που λέτε ειναι γνωστά αλλα το παλικαρι θέλει να "χτυπήσει" πλάτη, ωμους δεν τον νοιάζει να αναπτυξει ολο το σωμα, απλά πράγματα μας λέει ο ανθρωπος
δωστε λυσεις για πλατη, ωμους isolation ή και compound αλλα με κυρια εμφαση πλατη, ωμουςΜιας και δείχνεις να ξέρεις για ποιό πράγμα μιλάς, γιατι δεν του δίνεις εσύ λύσεις?
Αναφέρεσε σε κάποια πράγματα όπως "ωμους isolation ή και compound αλλα με κυρια εμφαση πλατη, ωμους" και για να τα λες κάτι θα ξέρεις, οπότε...
Απο ότι βλέπεις οι περισσότεροι μάλλον δεν δείχνουμε να έχουμε καταλάβει για να δώσουμε λύση.

billys15
13-04-07, 15:50
...πιο πολυ για ποδια και αρσεις θανατου συζηταμε...

Μα σου ειπαν αρσεις θανατου για την πλατη.Μην κανεις για ποδια αφου δεν θες.Αλλα κανε για την πλατη.

Τωρα,εκτος απο τις υπολοιπες ασκησεις που αναφερθηκαν παραπανω ^^^,θα γραψω κι εγω καποιες και μετα διαλεγεις και παιρνεις.

Για πλατη θα προσθεσω κωπηλατικη με αλτηρα (δεν προσεξα να αναφερθηκε),τα face pulls (ακριβη ορισμο στα ελληνικα δεν μπορω να βρω :) ),κωπηλατικη αλτηρων ξαπλωτος,κωπηλατικη αλτηρων/μπαρας σε επικλινη παγκο,αρσεις θανατου στην τροχαλια,κωπηλατικη χαμηλης τροχαλιας κτλ.....

Για ωμους:πιεσεις arnold,πιεσεις rocky,πιεσεις αλτηρων με ουδετερη λαβη,εκτασεις αλτηρα ξαπλωτος κλπ

muaythaispirit
13-04-07, 15:51
τι δεν εχετε καταλαβει ρε παιδια?? :???:
θελω να μου προτεινεται ενα προγραμμα που να μην περιλαμβανει ποδια και να δινει εμφαση σε ωμους και πλατη!τοσο δυσκολο ειναι πια?
τις ασκησεις για ωμο και πλατη τις ξερω!
πως θα δωσω προταιρεοτητα σας ζητησα και ποτε θα γυμναζω τι ...

BRaWNy
13-04-07, 15:58
ενταξει crimson εσυ τουλαχιστον προτεινες και καποιες ασκησεις!
δεν θεωρω πως ειναι ημιμετρο...
γυμναζω και τα ποδια μου αλλα με διαφορετικο τροπο ..Φίλε, αυτό που εσυ θέλεις είναι το σχήμα V και όχι το σχήμα Χ.
Το σχήμα Χ απαιτεί φουσκωτά πόδια, κάτι που εσύ δεν θέλεις όπως είπες.
Έχε υπόψιν όμως ότι για να πετύχεις αυτό που θες, δεν γίνεται χωρις Σκουωτ και Άρσεις θανάτου, γιατί αυτές οι ασκήσεις συμβάλλουν στην περισσότερη έκκριση ορμονών στον οργανισμό και έμμεσα δίνουν ανάπτυξη παντού.
Ακόμα όμως και με αυτές, θα είναι δύσκολο για σένα, διότι κάνεις συγχρόνως και πολεμική τέχνη, οπότε κάνε κανονικά την προπόνησή σου γυμνάζοντας όλους τους μυς το ίδιο καλά και με τον καιρό θα βελτιώνεσαι.
Νομίζω ότι το κλειδί στην υπόθεση για να δεις ανάπτυξη και συνεπώς ανάπτυξη και στους ώμους και πλάτη είναι στον τρόπο που προπονείσαι και όχι στο να δωσεις σε κάποια μυική ομάδα έμφαση.
Ο τρόπος που προπονείσαι (όπως παρέθεσες τι κάνεις) έχει κατα την γνώμη μου πολλά λάθη.
Είσαι υπερβολικός στην προπόνησή σου και αν προσθέσεις και κάτι έξτρα για κάποιες μυικές ομάδες θα γίνεις ακόμη πιό υπερβολικός.
Νομίζω σου δώθηκαν οι κατάλληλες απαντήσεις για να σου "δείξουν" τι να κάνεις, θα πρέπει να ξανα ανατρέξεις τις σελίδες του τόπικ και να τις εντοπίσεις.
Να θυμάσε επίσης ότι, όταν επιδιώκεις συγχρόνως δύο στόχους, τα αποτελέσματα θα είναι μοιρασμένα, αν με πιάνεις τι εννοώ.

muaythaispirit
13-04-07, 16:05
συμφωνω φιλέ μου για το σχημα που θελω οτι ειναι ν και οχι χ εχεις δικιο! :wink:
οσο για την προπονηση του αθληματος που κανω τωρα ειναι πολυ χαλαρες σε σχεση με πριν για να αποφυγω την υπερπροπονηση και δουλευω πιο πολυ στο γυμναστηριο ..
γιατι θεωρεις οτι ειμαι υπερβολικος στην προπονηση μου?

Gasturb
13-04-07, 16:10
παιδια θελω να δωσω προταιρεοτητα στην πλατη και στους ομους για να πετυχω οσο το δυνατον περισοτερρο σχημα χ!

Σιγά να μην κάνεις κ Ζ κ γίνεις Ζορό..

Τι χαζομάρες είναι αυτές που λέτε ρε!!

Gt


σταματα δεν ξερεις εσυ! :green:
κλασικος ορος ειναι μου φενεται πρεπει να γινω εγω moderat :green: :lol:


συμφωνω φιλέ μου για το σχημα που θελω οτι ειναι ν και οχι χ εχεις δικιο! :wink:

Aαα τώρα συμφωνείς .... όταν τα έλεγε ο Gasturb ... όπως λέει ο asdf :lol:

Gt

muaythaispirit
13-04-07, 16:23
εσυ ειπες οτι δεν υπαρχει ο ορος σχημα χ στο μποντυμπιλντινγ!
πραγμα το οποιο δεν ισχυει!

Gasturb
13-04-07, 16:29
Επίσημα δεν υπάρχει τίποτα ούτε v ούτε x ούτε z ούτε l, όλα είναι - αν είναι - μόνο ανεπίσημα - άγραφοι κανόνες - που κυκλοφορούν μεταξύ αυτών που κάνουν gym.

Tέσπα ξεφεύγουμε από το θέμα μας αρκετά με πολύ δευτερεύουσας σημασίας έννοιες.

Gt

muaythaispirit
13-04-07, 16:38
απο το θεμα του τοπικ εχουμε ξεφυγει εδω και ωρα! :wink:

Gasturb
13-04-07, 16:38
απο το θεμα του τοπικ εχουμε ξεφυγει εδω και ωρα! :wink:

:P

BRaWNy
13-04-07, 17:04
συμφωνω φιλέ μου για το σχημα που θελω οτι ειναι ν και οχι χ εχεις δικιο! :wink:
οσο για την προπονηση του αθληματος που κανω τωρα ειναι πολυ χαλαρες σε σχεση με πριν για να αποφυγω την υπερπροπονηση και δουλευω πιο πολυ στο γυμναστηριο ..
γιατι θεωρεις οτι ειμαι υπερβολικος στην προπονηση μου?
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=13735#13735

Απο αυτά που έγραψες στο παραπάνω λινκ.

Πάρα πολλές ασκήσεις και σετ ανούσια.
Διάβασε τι έγραψα στον Billy15 στο λογκ προπόνησής του και θα καταλάβεις τι εννοώ.

muaythaispirit
13-04-07, 18:00
διαβασα το τοπικ και απο οτι καταλαβα κανω πολλα σετ προθερμανσης των 12 και 10 επαν που δεν χρειαζονται!θα το διορθωσω απο εδω κ περα ...
οσον αφορα το προγραμμα brawny εγω γυμναζομαι με βαρη εδω και 7 χρονια συστηματικα αλλα τα τελευταια 2 λογω του μουαι ται εχω πεσει πολυ σε κιλα ..
να φανταστεις οτι πριν το μουαι ται ημουν 76 κιλα σωματικο βαρος περιπου ξεκινησα την πολεμικη τεχν σε συνδιασμο με βαρη επεσα στα 72 και αγωνιστικο βαρος παιζω στα 68 ..!
οποτε ειναι δυσκολο για μενα με 68 κιλα σωματικο βαρος να μπορω να πιεσω 90 κιλα παγκο αυτην την στιγμη αν και στο παρελθον τα ειχα ανετα ..
ειμαι για level 2 ή level 3?

gpol
13-04-07, 18:07
απο κιλα στισ βασικες ασκησεις, πως πας?

BRaWNy
13-04-07, 19:15
Level 2.
Θα έλεγα μάλιστα να μείνεις συνέχεια με αυτό, λόγω muay thai

Gasturb
13-04-07, 19:30
Θα έλεγα μάλιστα να μείνεις συνέχεια με αυτό, λόγω muay thai

xmm ενδειαφέρον γιατί Brawny? Τι μπορεί να έχει σχέση μια πολεμικη τέχνη με το επίπεδο?

Gt

Billy
13-04-07, 19:34
@mts

στην φωτγραφια στο avatar εισαι εσύ;

muaythaispirit
13-04-07, 23:03
οχι ρε χχαχαχαχα
εχω ανεβασει κατι φωτο μου στις φωτογραφιες!

muaythaispirit
13-04-07, 23:09
Level 2.
Θα έλεγα μάλιστα να μείνεις συνέχεια με αυτό, λόγω muay thai

χμμμμ τοσα χρονια που κανω βαρη κανω κατι αναλογο του level 3 ....
το δευτερο λεβελ μου φενεται ευκολο εκτος αν κανεις ολα τα λειτουργικα σετ ως κοπωση ...
μια ζωη εκανα παντως απο 12 εως 16 σετ για μεγαλες μυικες ομαδες και 9-12 τις μικροτερες κ τωρα μου φενεται λιγο περιεργο να μειωσω τοσο τον ογκο προπονησης του καθε μυ!
αν ειναι να εχω καλυτερα αποτελεσματα παντως γιατι οχι :wink:
brawny αν κανω το λεβελ 2 μου προτεινεις να χρησιμοποιησω και αλλες τεχνικες εκτος απο straight set?

BRaWNy
14-04-07, 11:03
Λοιπόν, πρωτα απο όλα πρέπει να καταλάβετε κάτι.
Και ένας του επιπέδου 3 μπορει να κάνει προπόνηση του επιπέδου 2, δεν είναι λάθος.
Ένας του 2 όμως δεν μπορει να κάνει αμέσως του 3, θα πρέπει να τα πάρει με την σειρά κατα κάποιον τρόπο.
Επίσης, οι προτάσεις στο τόπικ με τα επίπεδα αφορούν αυτούς που κάνουν μόνο βαρη και μποντυμπίλντιγκ, οπότε σε άλες περιπτώσεις θα πρέπει να γινονται και ανάλογες ρυθμίσεις, δεν νομίζετε?
Στο θέμα του muay, προτείνω το 2 λόγω του ότι ακόμη είναι σε επίπεδο τέτοιο, εννοώ ότι ακόμη κι αν γίνει του επιπέδου 3 πάλι να συνεχίσει με επίπεδο 2, διότι κάνει και πολεμικές τέχνες, που σημαίνει ότι, χρειάζεται κάποιες εξτρά μέρες για αυτήν (θα είναι λάθος αν κάνει την ίδια μέρα βάρη και την ίδια μέρα ΠΤ) και γενικά το φόρτο θα είναι μεγαλύτερο απο ότι κάποιου που κάνει μόνο βάρη.
Εγω προσωπικά, δεν δέχομαι τις ΠΤ σαν αερόβια, αν κανείς πει ότι το κάνω για αερόβια, έχει μεγάλη διαφορά, εκτός κι αν πράγματι κάνει τις ΠΤ σαν αερόβια (και καταλαβαίνεται τι εννοώ), αλλά δεν νομίζω ότι αυτό συμβαίνει με τον muay, διότι όπως είδα ασχολείται κανονικά.
Στο θέμα μας πάλι τωρα.
Muay...
Εαν αυτό τον καιρό κάνεις "χαλαρά" ΠΤ, φαντάζομαι ότι κάνεις 2-3 μερες την εβδομάδα και μέρα παρά μέρα, οπότε τις ενδιάμεσες 3 κάνε βάρη (βγάζω εκτός την Κυριακή).
Όταν θα επιστρέψεις κανονικά στις προπονήσεις ΠΤ, τότε θα πρότεινα να κάνεις 2 μερες μόνο την εβδομάδα βάρη (δηλαδή πρόγραμμα επιπέδου 1 ή επιπέδου 2 με 2 μερες).
Aυτό δεν σημαίνει ότι επειδή θα χρησιμοποιείς τον διαχωρισμό απο κάποιο επίπεδο, θα προπονείσαι σαν να είσαι εκεινού του επιπέδου (π.χ. εντελώς αρχάριος για το 1), αλλά στα μέτρα τα δικά σου.
Επίσης έχε κατα νου, είναι αδιανόητο κάποιος που κάνει muay ή κάτι παρόμοιο, να επιδιώκει σώμα ακατάλληλο για αυτό και ειδικά να μπορει να επιλέγει μόνο σε ποιές περιοχές του σωματος θέλει να είναι διαφορετικός.
Δεν μπορει να θέλεις να είσαι των ΠΤ, αλλά συγχρόνως να έχεις και φουσκωτό σωμα και στα σημεία που θέλεις.
Οι μυες και το σωμα δεν είναι ρούχα, ωστε να λες σημερα θα φοράω αυτά και αυριο εκεινα.
Όπως ακριβως για να μάθεις muay δεν θα έφτιαχνες shotokan, αλλά θα έφτιαχνες muay, έτσι ακριβώς θα πράξεις και με τα βάρη, αν με πιάνεις.
Επίσης έχε υπόψιν, η φιλοσοφία στο να πετυχαίνεις στόχους στο muay είναι εντελώς διαφορετική απο την φιλοσοφία στο να πετυχαίνεις στόχους και αποτελέσματα στο bodybuilding, οπότε μην περιμένεις να αντιδράσει και ανάλογα το σωμα σου, μην συγκρίνεις αυτά τα δύο και χρησιμοποιείς το ίδιο "σκεπτικό" στα βάρη όπως με τις ΠΤ.
Το κάθε πράγμα έχει το δικό του μέτρο και θα πρέπει να το προσέξεις αυτό, ειδικά όταν ασχολείσαι με δύο πράγματα και δεν τα κάνεις για την πλάκα σου ή μήπως τα κάνεις για την πλάκα σου και γραφω τσάμπα?
Να κλείσω λέγοντάς σε, ένα απο τα δύο θα έχεις για βασικό και θα χρησιμοποιείς το άλλο σαν βοήθημα σε αυτό το βασικό και με ανάλογο τρόπο και το βασικό με τρόπο που του αρμόζει σαν βασικό, διαλέγεις ποιό και το κρατάς, μην αλλάζεις κάθε μερικούς μηνες κ.λ.π.

Ένα παράδειγμα:
Όπως ένας ποδοσφαιριστής, αν θέλει να γινει μποντυμπίλντερ (διαλέγει δηλαδή αυτό σαν βασικό) αφηνει εντελώς το ποδόσφαιρο και παίζει μόνο που και πού για την ***** του.
Αν θέλει να κάνει και βάρη, έχοντας το ποδόσφαιρο σαν βασικό, τότε κάνει τα βάρη με τέτοιον τρόπο που θα τον βοηθήσουν στο ποδόσφαιρο, όπως και κάνουν όλοι οι ποδοσφαιριστές (επαγγελματίες πιό πολύ).
Αν θέλει και στα δύο να διαπρέψει, δεν γίνεται, διότι είναι και διαφορετικά σε πολλά πράγματα, δεν μπορει να έχει 45 πόντους μπράτσο, φουσκωτούς ώμους κ.λ.π. και συγχρόνως να είναι ποδοσφαιριστής υψηλών προδιαγραφών, αν με πιάνεις.
Και αν δοκιμάσει, θα αποτυχει και στα δύο.
Καμιά φορά δεν πρέπει να κυνηγάμε να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο αλλά και το "της Χάιδως" ξυρισμένο.

Στη θέση σου, αφου εισαι των ΠΤ περισσότερο, όπως κατάλαβα, θα έκανα βάρη για να διαπρέψω σε αυτές, δηλαδή θα ασχολιόμουν μόνο με βασικές ασκήσεις, όχι με υπερβολικά πράγματα και θα κοίταζα να δυναμώσω σε αυτές, ωστε να είμαι και πιό δυνατός και στις ΠΤ κ.λ.π.
Όσο για μάζα, σιγά σιγά θα ερχόταν και αυτή (και όση χρειάζεται) και γενικά όχι μόνο σε μερικά σημεία, εκτός κι αν βάλεις synthol.

Τωρα αν υπάρχει κι άλλος τρόπος για αυτό που επιδιώκεις και για αυτό που είσαι και όχι σαν επαγγελματίας μποντυμπίλντερ, εγω δεν ξέρω να σου πω, ας σου πει ο Billy που με κάποιο ποστ του έδειξε "κάτι να ξέρει", που εμείς δεν το ξέρουμε, οπότε ακου και την δική του γνώμη και αποφάσισε όπως νομίζεις καλύτερα.

BRaWNy
14-04-07, 11:07
Τα λειτουργικά σου σετ πάντα θα είναι μέχρι κόπωσης, αλλιώς δεν έχει νόημα, εκτός κι αν κάνεις προπόνηση ενεργητικής ξεκούρασης ή προσαρμογής.

Ή θα βγάζεις τον "αλλον" νοκ-αουτ
ή θα κουράζεις τον εαυτό σου δίνοντάς του jabs χαλαρά μέχρι να αντιδράσει και πιθανότατα σε βγάλει αυτός νοκ-αουτ αν δεν βγεις απο μόνος σου απο την εξάντληση.
Αν με πιάνεις.

muaythaispirit
14-04-07, 13:01
ευχαριστω για τον χρονο σου μαν!
οπως και τα οιπολοιπα παιδια!συμφωνω με οσα λες περι πολεμικων τεχνων και μποντυμπιλντινγ και μου ελεισες και τις αποριες οσον αφορα το προγραμμα που προτεινεις!
αν χρειαστω κατι εδω ειμαστε (ωωωωχ χαχαχαχαχα)