PDA

Επιστροφή στο Forum : Υποστηριξη καταστηματων αθλητων,αλυσιδων,sites εξωτερικου...



Polyneikos
14-08-10, 21:13
Με αφορμη καποια ποστς που εγιναν σχετικα με την υποστηριξη των καταναλωτων σε καταστηματα συμπληρωματων διατροφης και γυμναστηρια που διατηρουν ενεργοι αθλητες,προκειμενου να τους υποστηριζουν και να τους βοηθουν για να συνεχίζουν να αγωνιζονται, σε σχεση με απρόσωπες αλυσιδες καταστηματων ή ακομα και sites εξωτερικου που ενδεχομενως δεν εχουν επαφη με το αθλημα,ανοιγουμε αυτο το τοπικ να πει ο καθενας τις απόψεις του...

Menios Ser1985
14-08-10, 21:24
Να μου επιτραπει η παρεμβασει,αλλα αλλο πραγμα "χορηγος",και αλλο πραγμα "βοηθεια,και στηριξει,οπου μπορω!!!!! Διοτι οταν μιλαμε για χοριγια μιλαμε για συμβολαια χιλιαδων ευρο,και μπονους,κατι που ακομα στην Ελλαδα ΔΕΝ υπαρχει....:(..και θα αργησει πολυ ακομα.......:dooreek:

Με αφορμη το ποστ του Τασου θα ηθελα να αφυπνισω λιγο κυριως τους νεους αθλητες του ΒΒ,φιλοι μου καλο θα ηταν να στηριζετε τους ενεργους αθλητες οι οποιοι εχουν καταστηματα συμπληρωματων διατροφης η γυμναστηρια,διοτι αυτοι εχουν την μεγαλυτερη αναγκη για βοηθεια και οικονομικη στηριξη,μιας και ουσιαστικες χορηγιες δεν υπαρχουν γι'αυτους εδω στην Ελλαδα!Επαναλαμβανω: τους ενεργους αθλητες...και οχι καποιες αλυσιδες συμπληρωματων διατροφης οι οποιες απλα ειναι πωλητες και δεν επιστρεφουν τιποτα στο ΒΒ,ουτε σαν επαθλα σε αγωνες ουτε σαν χορηγιες σε αθλητες!Και τελος να προσθεσω πως μονο απο τους προαναφερθεντες αθλητες θα αποκομισετε σωστες γνωσεις προπονησης και διατροφης!

crow
14-08-10, 21:30
Με αφορμη το ποστ του Τασου θα ηθελα να αφυπνισω λιγο κυριως τους νεους αθλητες του ΒΒ,φιλοι μου καλο θα ηταν να στηριζετε τους ενεργους αθλητες οι οποιοι εχουν καταστηματα συμπληρωματων διατροφης η γυμναστηρια,διοτι αυτοι εχουν την μεγαλυτερη αναγκη για βοηθεια και οικονομικη στηριξη,μιας και ουσιαστικες χορηγιες δεν υπαρχουν γι'αυτους εδω στην Ελλαδα!Επαναλαμβανω: τους ενεργους αθλητες...και οχι καποιες αλυσιδες συμπληρωματων διατροφης οι οποιες απλα ειναι πωλητες και δεν επιστρεφουν τιποτα στο ΒΒ,ουτε σαν επαθλα σε αγωνες ουτε σαν χορηγιες σε αθλητες!Και τελος να προσθεσω πως μονο απο τους προαναφερθεντες αθλητες θα αποκομισετε σωστες γνωσεις προπονησης και διατροφης!

+1 :thumbup::thumbup::thumbup:

giannis64
14-08-10, 21:31
πρώτον αυτό το ποστ είναι άσχετο και οφ τοπικ από το θέμα, και πιο πολύ σαν κίνηση μάρκετινγκ μου φαίνεται!!
δεύτερον εδώ θα διαφωνήσω !!!!

δηλαδή κάποιος αθλητής που δεν είναι πια ενεργός δεν θα δώσει σωστές συμβουλές, η δε θα είναι σωστό να στηρίξει κάποιος το μαγαζί του αν έχει και αυτός συμπληρώματα διατροφής???
τέλος πάντων ας μην βγαίνουμε οφ!!!

Menios Ser1985
15-08-10, 13:16
πρώτον αυτό το ποστ είναι άσχετο και οφ τοπικ από το θέμα, και πιο πολύ σαν κίνηση μάρκετινγκ μου φαίνεται!!
δεύτερον εδώ θα διαφωνήσω !!!!

δηλαδή κάποιος αθλητής που δεν είναι πια ενεργός δεν θα δώσει σωστές συμβουλές, η δε θα είναι σωστό να στηρίξει κάποιος το μαγαζί του αν έχει και αυτός συμπληρώματα διατροφής???
τέλος πάντων ας μην βγαίνουμε οφ!!!

Φιλε μου μην προτρεχεις,δεν μιλησα ουτε για παλιους αθλητες ουτε μαγαζι εχω για να κανω μαρκετινγκ!!!Ειμαι αθλητης που παιρνει μερος σε αγωνες και μιλησα ΜΟΝΟ για ενεργους αθλητες!Σαφως και οι παλαιοτεροι εχουν γνωσεις(αν και εδω στην Ελλαδα ειναι ελαχιστοι)!Εγω το μονο που θελω να επισημανω ειναι οτι η αναγκη των ΕΝΕΡΓΩΝ αθλητων για στηριξη ειναι ΠΟΛΥ μεγαλυτερη απο των υπολοιπων,δεν νομιζω να διαφωνεις,οταν ακομη και το τελευταιο ευρω πηγαινει στην προετοιμασια!Εαν παιρνεις μερος σε αγωνες θεωρω οτι και εσυ εχεις βρεθει σε αυτη την δυσκολη κατασταση και κατανοεις τα λεγομενα μου.
Τελος,δεν νομιζω να χρειαζεται να στηριζει κανεις αλυσιδες συμπληρωματων τις οποιες δεν εχω δει να σπονσοραρουν ουτε εναν αγωνα,και ολα τα χρηματα να μενουν στην τσεπη καποιων οι οιποιοι δεν εχουν πιασει αλτηρα ΠΟΤΕ στη ζωη τους!!!Και επισης αυτοι εχουν ελαχιστες γνωσεις προπονησης και διατροφης!!!
Αν αυτη η νοοτροπια δεν αρχισει να αλλαζει μη νομιζετε οτι θα ξαναδουμε Ελληνα αθλητη να ανεβαινει σε επαγγελματικη σκηνη στο μελλον!
Και σταματαω εδω το συγκεκριμενο θεμα γιατι οντως δεν εχει σχεση με το τοπικ της συζητησης για το Europa Pro,αλλα σιγουρα θα επανελθω,θελοντας να ακουσω και αλλες γνωμες!
Συγχαρητηρια και στους δυο αθλητες μας,πραγματικα το αξιζουν!

Polyneikos
15-08-10, 17:31
Φιλε μου μην προτρεχεις,δεν μιλησα ουτε για παλιους αθλητες ουτε μαγαζι εχω για να κανω μαρκετινγκ!!!Ειμαι αθλητης που παιρνει μερος σε αγωνες και μιλησα ΜΟΝΟ για ενεργους αθλητες!Σαφως και οι παλαιοτεροι εχουν γνωσεις(αν και εδω στην Ελλαδα ειναι ελαχιστοι)!Εγω το μονο που θελω να επισημανω ειναι οτι η αναγκη των ΕΝΕΡΓΩΝ αθλητων για στηριξη ειναι ΠΟΛΥ μεγαλυτερη απο των υπολοιπων,δεν νομιζω να διαφωνεις,οταν ακομη και το τελευταιο ευρω πηγαινει στην προετοιμασια!Εαν παιρνεις μερος σε αγωνες θεωρω οτι και εσυ εχεις βρεθει σε αυτη την δυσκολη κατασταση και κατανοεις τα λεγομενα μου.
Τελος,δεν νομιζω να χρειαζεται να στηριζει κανεις αλυσιδες συμπληρωματων τις οποιες δεν εχω δει να σπονσοραρουν ουτε εναν αγωνα,και ολα τα χρηματα να μενουν στην τσεπη καποιων οι οιποιοι δεν εχουν πιασει αλτηρα ΠΟΤΕ στη ζωη τους!!!Και επισης αυτοι εχουν ελαχιστες γνωσεις προπονησης και διατροφης!!!
Αν αυτη η νοοτροπια δεν αρχισει να αλλαζει μη νομιζετε οτι θα ξαναδουμε Ελληνα αθλητη να ανεβαινει σε επαγγελματικη σκηνη στο μελλον!
Και σταματαω εδω το συγκεκριμενο θεμα γιατι οντως δεν εχει σχεση με το τοπικ της συζητησης για το Europa Pro,αλλα σιγουρα θα επανελθω,θελοντας να ακουσω και αλλες γνωμες!
Συγχαρητηρια και στους δυο αθλητες μας,πραγματικα το αξιζουν!

Δηλαδη ολοι οι ενεργοι αθλητες στηριζουν τον χωρο μας με την σειρα τους;
Ή θα πρεπει οι καταναλωτες απλα να στηριζουν όσους κατεβαινουν σε αγωνες για να κανουν εκεινοι το μερακι τους;
Με συγχωρεις αλλα από παρα πολλους αθλητες που υπαρχουν στα γυμναστηρια,κατεβαινουν σε αγωνες,συμμετεχουν στο φόρουμ ,και ευτυχως όχι απ΄ολους,δεν εχω βρει την παραμικρη βοηθεια να δίνουν,ουτε καν μια συμβουλη μεσα στο φόρουμ σε θεματα προπονησης,διατροφης ή συμπληρωματων,παρα μόνο επιδιωκουν την αυτοεπιβεβαιωση και τον θαυμασμο.
Δεν βρισκω τον λόγο λοιπον όλους να τους βαζουμε όλους στον ίδιο κουβα και όλους να πρεπει να τους υποστηριξουμε.
Εις γνωση του καποιος που συμμετεχει ενεργα αγωνιστικα στο αθλημα οφειλει να γνωριζει ότι πρεπει να το αντεχει η τσεπη του επειδη είναι ευκαταστατος ή αλλιως θα ματωσει οικονομικα.Για αυτο μαλιστα και βλέπουμε αθλητες να συμμετεχουν ανα 2,3 χρονια και όχι επειδη θελουν ξεκουραση.
Επίσης εχω δει σε αρκετους αγωνες χορηγους αλυσίδες ,εσυ μαλλον μπορεί να είσαι πιο πρόσφατος και δεν τους εχεις προλαβει,που απλα σταματησαν γιατι καταλαβαν ότι μαλλον δεν εισπραττουν κατι από το αγωνιστικο αθλημα ετσι όπως εχει στηθει στην Ελλαδα.
Φίλος μου καλος που ήταν χορηγος στην σελίδα μας και σταματησε να μπαίνει χορηγος γιατι δεν πήρε ουτε μια παραγγελια από ενα μελος στα χρόνια που σπονσοραριζε -αρα η επενδυση του δεν επιασε.
Ο καταναλωτης θα κοιταξει το πορτοφολι του και ποιος του δινει καλα συμπληρωματα στις καλύτερες τιμες,οπότε μην ψαχνουμε για ηρωες καταναλωτες μια τετοια περιοδο όπου το σπορ συμπληρωματα είναι από τα πιο ακριβα.
Να στηριζουμε τα ατομα που επιστρεφουν κατι στον χωρο λεω εγω ,όχι απλα όποιος αποφασίζει να πατησει το σανίδι και επαγγελματικα επιλεγει να εχει ενα καταστημα συμπληρωματων.

mantus3
15-08-10, 18:12
Δηλαδη ολοι οι ενεργοι αθλητες στηριζουν τον χωρο μας με την σειρα τους;
Ή θα πρεπει οι καταναλωτες απλα να στηριζουν όσους κατεβαινουν σε αγωνες για να κανουν εκεινοι το μερακι τους;
Με συγχωρεις αλλα από παρα πολλους αθλητες που υπαρχουν στα γυμναστηρια,κατεβαινουν σε αγωνες,συμμετεχουν στο φόρουμ ,και ευτυχως όχι απ΄ολους,δεν εχω βρει την παραμικρη βοηθεια να δίνουν,ουτε καν μια συμβουλη μεσα στο φόρουμ σε θεματα προπονησης,διατροφης ή συμπληρωματων,παρα μόνο επιδιωκουν την αυτοεπιβεβαιωση και τον θαυμασμο.
Δεν βρισκω τον λόγο λοιπον όλους να τους βαζουμε στον ίδιο κουβα και όλους να πρεπει να τους υποστηριξουμε.
Εις γνωση του καποιος που συμμετεχει ενεργα αγωνιστικα στο αθλημα οφειλει να γνωριζει ότι πρεπει να το αντεχει η τσεπη του επειδη είναι ευκαταστατος ή αλλιως θα ματωσει οικονομικα.Για αυτο μαλιστα και βλέπουμε αθλητες να συμμετεχουν ανα 2,3 χρονια και όχι επειδη θελουν ξεκουραση.
Επίσης εχω δει σε αρκετους αγωνες χορηγους αλυσίδες ,εσυ μαλλον μπορεί να είσαι πιο πρόσφατος και δεν τους εχεις προλαβει,που απλα σταματησαν γιατι καταλαβαν ότι μαλλον δεν εισπραττουν κατι από το αγωνιστικο αθλημα ετσι όπως εχει στηθει στην Ελλαδα.
Φίλος μου καλος που ήταν χορηγος στην σελίδα μας και σταματησε να μπαίνει χορηγος γιατι δεν πήρε ουτε μια παραγγελια από ενα μελος στα χρόνια που σπονσοραριζε -αρα η επενδυση του δεν επιασε.
Ο καταναλωτης θα κοιταξει το πορτοφολι του και ποιος του δινει καλα συμπληρωματα στις καλύτερες τιμες,οπότε μην ψαχνουμε για ηρωες καταναλωτες μια τετοια περιοδο όπου το σπορ συμπληρωματα είναι από τα πιο ακριβα.
Να στηριζουμε τα ατομα που επιστρεφουν κατι στον χωρο λεω εγω ,όχι απλα όποιος αποφασίζει να πατησει το σανίδι και επαγγελματικα επιλεγει να εχει ενα καταστημα.

+1000

υ.γ: θα ειχε ενδιαφερον να καναμε ενα καινουριο τοπικ ωστε να μεινουμε εντως θεματος... θα ακουστουν πολες και ενδιαφερουσες αποψεις σιγουρα...

Polyneikos
15-08-10, 18:16
Θα γινει Δημητρη και θα μεταφερθουν τα ποστς εκει γιατι εχει "ψωμι" το θεμα και θα πρεπει να ακουστουν πολλες γνωμες,απλα σε αυτο το τοπικ ετεθη θεμα για αρχη αλλα εδω ειμαστε οφ.

Menios Ser1985
16-08-10, 04:05
+1000

υ.γ: θα ειχε ενδιαφερον να καναμε ενα καινουριο τοπικ ωστε να μεινουμε εντως θεματος... θα ακουστουν πολες και ενδιαφερουσες αποψεις σιγουρα...

Αυτο νομιζω πως θα ηταν το πιο σωστο,σιγουρα θα υπαρξουν πολλες γνωμες οι οποιες πρεπει πλεον να αρχισουν να ακουγονται,μηπως και μπει εστω ενα λιθαρακι στο οικοδομημα του Ελληνικου ΒΒ!

Polyneikos
16-08-10, 15:16
Eνα μερος της συνεντευξης του Μανωλη Καραμανλακη που είχε δοθει στον Νασσερ αποκλειστικα για το φόρουμ αποτυπωνει την αποψη ενος επαγγελματια αθλητη ο οποιος διατηρει καταστημα συμπληρωματων.Αξίζει να την ακουσετε: (Από το 1:40 και μετα)



http://www.youtube.com/watch?v=e3PyTfpW-Ys&hl

Devil Randime
16-08-10, 15:27
Πολύ καλή συνεντευξη :thumbup:
Εχει δικιο σε όσα είπε ο Μανώλης... Συμφωνώ απόλυτα μαζί του ασχετως αν δεν ειμαι γω στο ''χωρο'' του bb. Οσον αφορα αυτο που ειπε ο Μανώλης σχετικα με το κοινωνικό ''ρατσισμό'' που δέχεται το bb σε αυτό και αν εχει υπερδικιο. Και οντως σε καποια μαγαζια που πουλανε συμπληρωματα αν τους αναφερεις bb σε κοιτανε με στραβό ματι...

+1 :thumbup:

thanasis reaction
16-08-10, 15:51
δικιο εχει,αλλα ο κοσμος ψωνιζει πλεον πιστευω απο κει που τον συμφερει οικονομικα.εγω προσωπικα εδω αγοραζω απο 2 προμηθευτες που εχουν αμμεση σχεση με το bb,κ γιατι το βασικοτερο τους εμπιστευομαι.

Devil Randime
16-08-10, 16:28
καλα στα intersport που παω εγω (ειχα πάρει απο κει το HMB της Eas) με κοιταζαν λες και επαιρνα ηρωίνη :P Χαχαχαχα. Ειναι στιγμες που πας να παρεις ενα συμπληρωμα και νιωθεις αβολα οταν σε κοιτανε λες και αγοραζεις πυρηνικά απο το Ιραν χωρις να το ξερει η Ηπα... ΕΛΕΟΣ

drago
16-08-10, 16:48
εγω εχω γραψει την αποψη μου σε αλλο thread...


ναι προφανως πουλανε συμπληρωματα για τα προς το ζειν. δεν αμφιβαλει κανεις γι' αυτο. οταν ομως πας και ψωνιζεις απο εναν αθλητη με πορεια στο χωρο, υπαρχουν καποια ωφελη που δεν τα εχεις απο τον πολιτη της αλυσιδας.

το πρωτο ειναι οτι αυτα που θα σου δωσουν εχουν πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να δουλευουν παρα αυτα που θα σου δωσει ο πολιτης που συνηθως παει να σου πασαρει οτι ποιο ακριβο υπαρχει.

το δευτερο ειναι οτι μπορεις να παρεις γενικοτερη βοηθεια για τη διατροφη, τα συμπληρωματα, την προπονηση απο καποιον που ειναι χρονια στο χωρο και ξερει και εχει αποδειξει οτι ξερει.

το τριτο ειναι οτι γλειτονοντας τη σαβουρες που θα σου πασαρανε, ουσιαστικα γλειτωνεις λεφτα. το ιδιο συμβαινει και οταν γινεις πελατης που σου κοβουν και κατι παραπανω.

και τελος, δινοντας τα λευτα σου εκει, ουσιαστικα υποστηριζεις και τον αθλητη που εχει φαει τα χρονια του στα γυμναστηρια και εχει στερηθει ενα καρο πραγματα απ' τις διετες, παρα τον χοντρεμπορα που μπορει και να μην εχει πατησει σε γυμναστηριο ποτε του.

Menios Ser1985
16-08-10, 19:44
δικιο εχει,αλλα ο κοσμος ψωνιζει πλεον πιστευω απο κει που τον συμφερει οικονομικα.εγω προσωπικα εδω αγοραζω απο 2 προμηθευτες που εχουν αμμεση σχεση με το bb,κ γιατι το βασικοτερο τους εμπιστευομαι.

Συμφωνω μαζι σου!Εννοειται πως θα πρεπει καποιος να παιρνει συμπληρωματα διατροφης και συμβουλες προπονησης και διατροφης απο ατομα και αθλητες τους οποιους εμπιστευεται,και οχι απο καποια καταστηματα που εχουν δει το ΒΒ καθαρα σαν εμποριο και κερδος!Εκει μονο απλοι πωλητες ειναι και σε πολλες περιπτωσεις αυτοι οι πωλητες που θα δεις ειναι αγυμναστοι και χωρις γνωσεις...πως αλλωστε να σου μεταδωσει ορθες γνωσεις καποιος που δεν εχει σχεση με τον χωρο,παρα μονο ειναι ενας απλος πωλητης και εμπορος?

Menios Ser1985
16-08-10, 19:57
Συμφωνω με την "παραθεση" στο ποστ του drago λιγο πιο πανω!Φιλε πες τα και ξαναπες τα και ξαναπες τα ..............!!!Μπραβο σου!Να αρχισουν να βλεπουν την πραγματικοτητα οι ανθρωποι του χωρου μηπως και καταφερουμε να εχουμε ενα καλυτερο μελλον στο Ελληνικο ΒΒ!!!Πρεπει πλεον να αρχισουμε να λεμε τα πραγματα ως εχουν και να μην στηριζουμε ατομα τα οποια απλα "φαινεται" οτι προσφερουν στο χωρο μας αλλα στην ουσια συμβαινει το αντιθετο!

Menios Ser1985
16-08-10, 20:13
Eνα μερος της συνεντευξης του Μανωλη Καραμανλακη που είχε δοθει στον Νασσερ αποκλειστικα για το φόρουμ αποτυπωνει την αποψη ενος επαγγελματια αθλητη ο οποιος διατηρει καταστημα συμπληρωματων.Αξίζει να την ακουσετε: (Από το 1:40 και μετα)



http://www.youtube.com/watch?v=e3PyTfpW-Ys&hl

Θεωρω πως κανεις μας δεν θα μπορουσε να τα πει καλυτερα απο τον Μανωλη μιας και ειναι επαγγελματιας αθλητης του ΒΒ και εχει εμπεριστατομενη αποψη για ολα οσα συμβαινουν στον χωρο αυτο!Αξιζει να παρακολουθησετε και τα υπολοιπα μερη της συνεντευξης που εδωσε στον ΝΑΣΣΕΡ,μιας και οι αποψεις του εκφραζονται με γνωμονα τη βελτιωση του χωρου εδω στην Ελλαδα!

giannis64
16-08-10, 20:13
στον χώρο τον συμπληρωμάτων πολλοί είναι αυτοί που μοιράζονται την πίτα!!
πολλοί είναι αυτοί που για να πλασάρουνε το δικό τους προϊών κατηγορούν το άλλο!!
κανείς μα κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα πιο τελικά είναι καλό η όχι!!

το μάρκετινγκ πάει και έρχεται!!!

οι πιο πολλοί χρήστες των συμπληρωμάτων είναι άτομα οι οποίοι δεν έχουν μεγάλη δυνατότητα να ξοδέψουν πολλά χρήματα έτσι ώστε να πάρουν κάποιο συμπλήρωμα γνωστής εταιρίας, καταφεύγοντας στα σαιτ του εξωτερικού παίρνοντας μάρκες άγνωστες!!!
δική μου άποψη είναι πως θα έπρεπε κάθε ένας από αυτούς που έχουν την δυνατότητα να παίρνουν συμπληρώματα από Ελλάδα να το έκαναν προτιμώντας κάποια άτομα (Είτε αυτοί είναι αθλητές εν ενεργεία, η παλιοί αθλητές, η ακόμα και άτομα ου ασχολούνται χρόνια με το ββ και ας μην ήταν η είναι αγωνιστικοί!!) τα οποία ασχολούνται με το εμπόριο των συμπληρωμάτων, είναι γνώστες αυτών, και προσφέρουν στον χώρο του bodybuilding στην Ελλάδα!!

Ακόμα όμως και αυτοί θα σου δώσουν από τα προϊόντα τα οποία εμπορεύονται και όχι από όλοι την γκάμα των συμπληρωμάτων!!
Χωρίς να σημαίνει αυτό ότι αυτό που θα σου δώσουν δεν θα είναι αξιόπιστο μιας και είναι γνώστες του χώρου!!


θα στεναχωρήσω μερικούς αλλά θα πω ότι δεν είναι απαραίτητο να είναι αθλητές
του ββ!!
( γιατί υπάρχουν πολλοί οι οποίοι μόνο στην αυτοπροβολή αποσκοπούν)!


υπάρχουν όμως και αθλητές εν ενεργεία η και μη εν ενεργεία, η και άτομα που δεν ασχολούνται με το αγωνιστικό ββ οι οποίοι πρόσφεραν και συνεχίζουν να προσφέρουν σε αυτόν τον χώρο οι οποίοι θα έπρεπε να στηριχτούν από όλους τους χρήστες συμπληρωμάτων!!

έτσι θα έχουν την δυνατότητα να συνεχίσουν να σπονσοναρουν αγώνες ββ,
όπως επίσης να συνεχίσουν να προβάλουν το ελληνικό ββ!!

αθλητές που κάνουν εμπόριο συμπληρωμάτων και στόχος τους είναι η αυτοπροβολή δεν θα ήθελα εγώ προσωπικά να τους στηρίξω!!
Φυσικά υπάρχουν και εν ενεργεία αθλητές οι οποίοι είναι φοβερά αξιόλογοι, προσφέρουν τα μέγιστα στο ελληνικό ββ και αξίζουν κάθε προσπάθεια υποστήριξης!!

Και να μην ξεχνάμε κάτι σημαντικό!!

Όλα τα προϊόντα δεν δουλεύουν στον καθένα το ίδιο!!!

Menios Ser1985
16-08-10, 20:32
Θα ηθελα να προσθεσω στα παραπανω πως μεγαλυτερη αναγκη και αξια για υποστηριξη(οσον αφορα στους ενεργους αθλητες)παρουσιαζεται σε εκεινους τους αθλητες οι οποιοι εχουν μια συνεχη παρουσια αλλα και ανοδικη πορεια με βελτιωσεις στην αγωνιστικη σκηνη του ΒΒ.Δηλαδη το μεγαλυτερο βαρος και η προσοχη να δοθει στους αθλητες οι οποιοι φαινεται πως πραγματικα προσπαθουν να βελτιωνονται συνεχως και να επιθυμουν να ανεβασουν το επιπεδο της σωματικης τους διαπλασης!Αυτη η προσπαθεια τους αυτοματως σημαινει και επαναπροσδιορισμο των αναγκων τους και ταυτοχρονη αυξηση των απαιτησεων της καθημερινοτητας τους!Αυτα τα λεω με αφορμη το γεγονος οτι εδω στην Ελλαδα αρκετοι αθλητες παρουσιαζονται στους αγωνες με την ιδια και την ιδια διαπλαση συνεχως,χωρις να βελτιωνονται!

Andrikos
16-08-10, 20:51
Το αν και κατά πόσον δουλεύει ένα συμπλήρωμα δεν τεκμηριώνεται από το σώμα του πωλητή (που όπως και να έχει δεν είναι ανεξάρτητη γνώμη) είναι θέμα που έχει να κάνει με επιστημονικές αποδείξεις - υπάρχουν αξιοζήλευτα σώματα με πολύ επιφανειακές γνώσεις επί των συμπληρωμάτων.

drago
16-08-10, 21:03
...
θα στεναχωρήσω μερικούς αλλά θα πω ότι δεν είναι απαραίτητο να είναι αθλητές
του ββ!!
( γιατί υπάρχουν πολλοί οι οποίοι μόνο στην αυτοπροβολή αποσκοπούν)!
...


πραγματι αυτο ισχυει. εχει ειπωθει και εδω μεσα οτι πολλοι απλα πανε στους αγωνες για δημοσιες σχεσεις για τα μαγαζια τους κλπ.

και σιγουρα ολλοι οι αθλητες δεν ειναι ιδιοι.

το σημαντικοτερο ολων πιστευω, ειναι ο αγοραστης να αποκτησει συνηδηση και να αρχισει να σκευτεται και να τον ενδιαφερει που θα δωσει τα λευτα του. αν γινει αυτο τοτε ο καθενας θα βρει την ακρη απο ποιον να ψωνισει και γιατι.

το βασικοτερο ειναι να μπει καποιος δηλαδη στο τριπακι να σκευτει αυτο το πραγμα. μολις γινει αυτη η αρχη μετα σκευτεσαι πλεον αλιως. και ας ειναι και οτι αθλητης ναναι. μπορει και να μην ειναι αθλητης ενεργος πχ ο μαγαζατορας, αλλα μπορει να υποστηριζει αθλητες.

δλδ, δεν ειναι το θεμα αν θα ειναι αθλητης ΒΒ η οτι αλλο. το σοβαροτερο ειναι να πηγαινεις καπου να ψωνιζεις και να εχεις λογο που πας εκει. να ειναι δηλαδη συνηδητη η κινηση και οχι επιδη ειναι πχ το κοντινοτερο μαγαζι.

Menios Ser1985, ευχαριστω για τα καλα σου λογια. να πω οτι εγω ξυπνησα στο θεμα απο προσωπικη εμπειρια που ειχα με ατομο του χωρου που εχει μαγαζι. μετα ειδα και το βιντεο του καραμανλακη. πριν ψωνιζα απ' οπου ναναι. οχι γιατι δεν ηθελα να υποστηριξω τους αθλητες. απλα δεν το ειχα σκευτει καθολου το θεμα. Γι αυτο λεω οτι το κυριοτερο ειναι να μπει ο καθενας στο τριπακι να σκευτει που τα δινει τελικα.

sogoku
16-08-10, 21:22
Το αν και κατά πόσον δουλεύει ένα συμπλήρωμα δεν τεκμηριώνεται από το σώμα του πωλητή (που όπως και να έχει δεν είναι ανεξάρτητη γνώμη) είναι θέμα που έχει να κάνει με επιστημονικές αποδείξεις - υπάρχουν αξιοζήλευτα σώματα με πολύ επιφανειακές γνώσεις επί των συμπληρωμάτων.



Αυτο ξανα πες το.Σου παρουσιαζουν whey που εινα ελαφρως καλυτερες απο αασ.

drago
16-08-10, 21:34
δεν ειμαι σιγουρος οτι αυτο ισχυει παντα.

πολες φορες η επιστημη ερχεται δευτερη πισω απο την πρακτικη (ειδικα σε θεματα προπονησης) μονο και μονο για να περιγραψει με επιστημονικους ορους γιατι δουλευει αυτο που οι πρακτικοι γνωριζουν οτι δουλευει εδω και κατι χρονια...

επισης ως γνωστον και η επιστημη πολλες φορες πειραματικα δουλευει. απλα εχει ποιο ελεγχομενο περιβαλλον απο τον joe bodybuilder και τους φιλους του.

μην ξεχναμε οτι η αρη βαρων υπηρχε πριν την 'επιστημη' και υπηρχαν ατομα που σηκωναν τα κερατα τους εδω και παρα πολλα χρονια. οποτε σιγουρα ηξεραν μερικα πραγματα και για διαιτα και για προπονηση...

δεν ειμαι καθολου κατα της επιστημης. απλα πρεπει να υπαρχει μια ισοροπια.

arisfwtis
16-08-10, 21:36
για να λεμε την αληθεια αυτα υπαρχουν σε ολους τους κλαδους
σου παρουσιαζουν κουρελια για μεταξια

σου παρουσιαζουν λαχανικα β διαλογης για α
σου παρουσιαζουν φαι μουχλιασμενο για βασιλικο δειπνο

στην εποχη που ζουμε μετραει μονο το χρημα και κανεναν δεν νοιαζει πως θα το αποκτησει αμα μπορει να σε πατησει θα το κανει γιατι ξερει πως και σε αυτον κανενας δν θα δειξει ελεος

το αστειο ειναι πως δν ζητας κατι παραλογο
ζητας να δωσεις λεφτα
να τα δωσεις ομως
για κατι που αξιζει και να παρεις μια αναθεματισμενη γνωμη εκτος μαρκετινγ και προωθησης προιοντος

Menios Ser1985
16-08-10, 21:49
Menios Ser1985, ευχαριστω για τα καλα σου λογια. να πω οτι εγω ξυπνησα στο θεμα απο προσωπικη εμπειρια που ειχα με ατομο του χωρου που εχει μαγαζι. μετα ειδα και το βιντεο του καραμανλακη. πριν ψωνιζα απ' οπου ναναι. οχι γιατι δεν ηθελα να υποστηριξω τους αθλητες. απλα δεν το ειχα σκευτει καθολου το θεμα. Γι αυτο λεω οτι το κυριοτερο ειναι να μπει ο καθενας στο τριπακι να σκευτει που τα δινει τελικα.

Φιλε μου το ιδιο εκανα και εγω τον πρωτο καιρο της ενασχολησης μου με το αθλημα και ειμαι σιγουρος πως το ιδιο συμβαινει με καθε νεο αθλητη στο χωρο.Σημασια εχει ομως στη συνεχεια,να ανοιγουμε τα ματια μας και να βλεπουμε ποιος πραγματικα μπορει να μας καθοδηγησει και να μας συμβουλεψει σωστα,αλλα ταυτοχρονα και ποιον αξιζει να στηριξουμε και εμεις με τη σειρα μας.Για παραδειγμα ο αθλητης που συμβουλευομαι εγω ειναι ανθρωπος γνησιος,με ηθος και απεριοριστη αγαπη για το ΒΒ!Επιπλεον αρκετα συμπληρωματα διατροφης στο μαγαζι του τα πουλαει σε χαμηλοτερες τιμες απ'οτι καποιες αλυσιδες συμπληρωματων!Νομιζω οτι τετοιου ειδους ανθρωπους θα πρεπει ως επι το πλειστον να στηριζουμε!

Polyneikos
16-08-10, 22:04
Nα βαλω λοιπον πιο βαθια το μαχαιρι στο κόκκαλο με μια απλη ερωτηση;
Ποιος ειναι διατεθειμενος να αγοραζει ενα συμπληρωμα 5 ευρω πιο ακριβα ανα κουτι αλλα να ξερει ότι τα λεφτα θα πανε στην προετοιμασια ενος αθλητη με πορεία και διαρκεια;Για να μετρηθουμε!!Γιατι όπως και να το κανουμε μαγαζια της Ελλαδας εστω αυτη την διαφορα την εχουν από μαγαζια του εξωτερικου..Πόσοι είμαστε δισατεθιμενοι να ψωνίζουμε από καπου που μπορει να κοστίσει πιο πολυ αλλα να επενδυσουμε σε συμβουλες που θα μας δωσουν εμπειρα ατομων και όχι 10 reviews από ενα στοκατζίδικο site;;Μακαρι να είμαστε αρκετοι..

arisfwtis
16-08-10, 22:08
για μενα οι συμβουλες ειναι 10 φορες πιο σημαντικο απο τα συμπληρωματα τα 5 ευρω που θα δινεις καθε φορα δν ειναι τιποτα αν σκεφτεις τα πεταμενα λεφτα που ολοι εχουμε δωσει κατα καιρους λογω αγνοιας επι του θεματος

αν και ειμαι σιγουρος πως αμα καταφερεις και βρεις ανθρωπο που να χει ορεξη να ασχολειτε με τον καθενα που αγοραζει απο το μαγαζι του και να του απανταει ειλικρινα και χωρις αλλα κινητρα αποκλειεται να βαζει καπελο στις τιμες εστω και αν αυτο ειναι για τους αγωνες και οχι για να γεμισει η τσεπη του

sogoku
16-08-10, 22:15
Nα βαλω λοιπον πιο βαθια το μαχαιρι στο κόκκαλο με μια απλη ερωτηση;
Ποιος ειναι διατεθειμενος να αγοραζει ενα συμπληρωμα 5 ευρω πιο ακριβα ανα κουτι αλλα να ξερει ότι τα λεφτα θα πανε στην προετοιμασια ενος αθλητη με πορεία και διαρκεια;Για να μετρηθουμε!!Γιατι όπως και να το κανουμε μαγαζια της Ελλαδας εστω αυτη την διαφορα την εχουν από μαγαζια του εξωτερικου..Πόσοι είμαστε δισατεθιμενοι να ψωνίζουμε από καπου που μπορει να κοστίσει πιο πολυ αλλα να επενδυσουμε σε συμβουλες που θα μας δωσουν εμπειρα ατομων και όχι 10 reviews από ενα στοκατζίδικο site;;Μακαρι να είμαστε αρκετοι..



Aντε ας φανω καλος και εγω.Προσφατως αγορασα ενα προιον απο μαγαζι το οποιο ειναι ενος αθλητη που προσφατα κανατε αφιερωμα και πηγαινω και στο γυμναστηριο του.Βεβαια παντα θα δελεαζομαι απο φτηνες τιμες αλλα οσο μπορω κανω το 'σωστο΄'[ με πολα εισαγωγικα γιατι και αλλοι ανθρωποι ειναι θα το κλεισουν?].

thanasis reaction
16-08-10, 22:16
σαφως κ προτιμω τις συμβουλες!!!

GEORGEXX1
16-08-10, 22:17
Ρε Κωστη να το θεσω εγω απο την αλη πλευρα, αυτος ο αθλητης που εχει ματωσει τοσα χρονια να τα ακουμπαει στα συμπληρωματα και τωρα καταφερε να αποκτηση την δικη του επιχειρηση για να βελτιωσει τα οικονομικα του, δεν μπορει να κατεβασει την τιμη 5 ευρω και εκει που ειχε 10 τρελους να τους κανει 20;;;
ιδιο δεν θα ειναι το κερδος ;;και περισοτερο η διαφημιση και ο σεβασμος απο τον κοσμο του αθληματος;
Να μην κανουμε τωρα αναλυση και της οικονομικης δυσπραγιας που επικρατει τον τελευταιο καιρο.

giannis64
16-08-10, 22:30
Aντε ας φανω καλος και εγω.Προσφατως αγορασα ενα προιον απο μαγαζι το οποιο ειναι ενος αθλητη που προσφατα κανατε αφιερωμα και πηγαινω και στο γυμναστηριο του.Βεβαια παντα θα δελεαζομαι απο φτηνες τιμες αλλα οσο μπορω κανω το 'σωστο΄'[ με πολα εισαγωγικα γιατι και αλλοι ανθρωποι ειναι θα το κλεισουν?].


δεν ειναι θεμα να κανεις τον καλο!!
την αληθεια λες και αυτο μονο!!


Ρε Κωστη να το θεσω εγω απο την αλη πλευρα, αυτος ο αθλητης που εχει ματωσει τοσα χρονια να τα ακουμπαει στα συμπληρωματα και τωρα καταφερε να αποκτηση την δικη του επιχειρηση για να βελτιωσει τα οικονομικα του, δεν μπορει να κατεβασει την τιμη 5 ευρω και εκει που ειχε 10 τρελους να τους κανει 20;;;
ιδιο δεν θα ειναι το κερδος ;;και περισοτερο η διαφημιση και ο σεβασμος απο τον κοσμο του αθληματος;
Να μην κανουμε τωρα αναλυση και της οικονομικης δυσπραγιας που επικρατει τον τελευταιο καιρο.



γιατί να μην το αναλύουμε??
να το αναλύσουμε!!!
σκεφτείτε μόνο ότι αν πάψουν να υπάρχουν οι χορηγοί θα πάψουν να υπάρχουν αγώνες!!
ενώ ο κάθε αθλητής κάνει την επιλογή του και όσο υπάρχουν αγώνες θα υπάρχουν και αθλητές!!

thanasis reaction
16-08-10, 22:33
Ρε Κωστη να το θεσω εγω απο την αλη πλευρα, αυτος ο αθλητης που εχει ματωσει τοσα χρονια να τα ακουμπαει στα συμπληρωματα και τωρα καταφερε να αποκτηση την δικη του επιχειρηση για να βελτιωσει τα οικονομικα του, δεν μπορει να κατεβασει την τιμη 5 ευρω και εκει που ειχε 10 τρελους να τους κανει 20;;;
ιδιο δεν θα ειναι το κερδος ;;και περισοτερο η διαφημιση και ο σεβασμος απο τον κοσμο του αθληματος;
Να μην κανουμε τωρα αναλυση και της οικονομικης δυσπραγιας που επικρατει τον τελευταιο καιρο.

οταν εχεις επιχειρηση φιλε σκεφτεσαι κ το 1 ευρω οχι τα 5!!!αλλαζει εκει το θεμα!

GEORGEXX1
16-08-10, 22:37
οταν εχεις επιχειρηση φιλε σκεφτεσαι κ το 1 ευρω οχι τα 5!!!αλλαζει εκει το θεμα!

αυτο ακριβως...ακομα χειροτερα για αυτον που ΔΕΝ εχει επειχειριση και πληρωνει τα γα...κα.

thanasis reaction
16-08-10, 22:39
ετσι ακριβως ειναι φιλε!!αυτο το θεμα ποναει πολυ κοσμο!!

Polyneikos
16-08-10, 22:43
αν και ειμαι σιγουρος πως αμα καταφερεις και βρεις ανθρωπο που να χει ορεξη να ασχολειτε με τον καθενα που αγοραζει απο το μαγαζι του και να του απανταει ειλικρινα και χωρις αλλα κινητρα αποκλειεται να βαζει καπελο στις τιμες εστω και αν αυτο ειναι για τους αγωνες και οχι για να γεμισει η τσεπη του

Παιδια ,για να μην παρεξηγηθουν τα λόγια μου.Τα 5 ευρω παραπανω που ανεφερα ανα κουτι,δεν τα ανεφερα ότι καποιος θα σου βαλει καπελο επειδη κατεβαινει σε αγωνες και εχει εξοδα ή επειδη θα σου δωσει συμβουλες.Ειναι πραγματικότητα,δεν μπορουμε να χτυπησουμε τις τιμες του εξωτερικου.
Ακομα και οι αλυσιδες μας μπροστα σε καταστηματα εξωτερικου,να αναφερω ας πουμε το bodybuilding.com ,ειναι "νανοι".Τις ιδιες τιμες μπορεί να πουλησει ενα μινι μαρκετ με εναν Σκλαβενιτη;
Η Ελλαδα τεινει να γίνει η πιο ακριβη χωρα της Ευρωπης,τα συμπληρωματα γιατι να εξαιρεθουν;Εδω σε λιγοτερο απο ενα χρόνο το 18% εχει γίνει 23%.
Αυτος που τελικα επιβαρύνεται είναι ο τελευταιος κρίκος,ο καταναλωτης.
Σε αυτο που θελω να καταλήξω είναι ποσοι είμαστε διατεθειμενοι να ψωνισουμε 5 πραγματα,να δωσουμε παραπανω 50 ευρω ανα παραγγελία αλλα να ξερουμε ότι τα λεφτα μας δεν πηγαν σε καποιον κοιλαρα που σπρωχνει τα λεφτα του σε λουλουδια το βραδυ(δικαιωμα του,λεω εγω τωρα) αλλα σε εναν αθλητη που πασχίζει να εχει μια πορεία αγωνιστικη στον χωρο.Ξεκαθαρα.

savage
17-08-10, 01:01
οπως ειπαν και τα παιδια,ετσι κι εγω, δε γουσταρω να τα δινω σε καποιον απροσωπο πωλητη που θελει να μου πουλησει σωνει και καλα warriorlab η muscletech γιατι αυτο του επιβαλλει το αφεντικο του.

προτιμω να τα δινω σε καποιον που με εχει βοηθησει εμπρακτα και οποιαδηποτε στιγμη χρειαστω τη συμβουλη του σε θεματα προπονησης και διατροφης θα την εχω,και οι συμβουλες του θα πιασουν οντως και τοπο.

εγω καιρο τωρα ψωνιζω απο το μαγαζι της προπονητριας μου της ναντιας,κι θα συνεχισω να το κανω ακομη κι αν καπου αλλου ισως να βρω 5 ευρω πιο φτηνο κατι.

και δε θα μπορουσα εγω να νιωθω καλα και να την κοιταζω στα ματια ψωνιζοντας απο αλλου για να γλιτωσω 5 ευρω,και μετα να την παιρνω τηλ και να τη ρωταω να κατι για τη διαιτα μου η για την προπονηση μου η να ερθει να με βαψει στους αγωνες.

απο την αλλη εγω δεν ψωνιζω bulk ποτε,γιατι ειμαι πολυ υποχονδριος σε θεματα συμπληρωματων κι ετσι κι αλλιως 5 πραματα παιρνω ολα κι ολα,δεν ειμαι Supplement freak,οποτε παλι κι απο εξωτερικο να παραγγειλω με τα μεταφορικα τα ιδια θα μου ερθουν περιπου

Menios Ser1985
17-08-10, 01:18
Παιδια ,για να μην παρεξηγηθουν τα λόγια μου.Τα 5 ευρω παραπανω που ανεφερα ανα κουτι,δεν τα ανεφερα ότι καποιος θα σου βαλει καπελο επειδη κατεβαινει σε αγωνες και εχει εξοδα ή επειδη θα σου δωσει συμβουλες.Ειναι πραγματικότητα,δεν μπορουμε να χτυπησουμε τις τιμες του εξωτερικου.
Ακομα και οι αλυσιδες μας μπροστα σε καταστηματα εξωτερικου,να αναφερω ας πουμε το bodybuilding.com ,ειναι "νανοι".Τις ιδιες τιμες μπορεί να πουλησει ενα μινι μαρκετ με εναν Σκλαβενιτη;
Η Ελλαδα τεινει να γίνει η πιο ακριβη χωρα της Ευρωπης,τα συμπληρωματα γιατι να εξαιρεθουν;Εδω σε λιγοτερο απο ενα χρόνο το 18% εχει γίνει 23%.
Αυτος που τελικα επιβαρύνεται είναι ο τελευταιος κρίκος,ο καταναλωτης.
Σε αυτο που θελω να καταλήξω είναι ποσοι είμαστε διατεθειμενοι να ψωνισουμε 5 πραγματα,να δωσουμε παραπανω 50 ευρω ανα παραγγελία αλλα να ξερουμε ότι τα λεφτα μας δεν πηγαν σε καποιον κοιλαρα που σπρωχνει τα λεφτα του σε λουλουδια το βραδυ(δικαιωμα του,λεω εγω τωρα) αλλα σε εναν αθλητη που πασχίζει να εχει μια πορεία αγωνιστικη στον χωρο.Ξεκαθαρα.

Θα συμφωνησω και εγω με καποιους παραπανω.Σαφως και τα οφελη ειναι πολυ περισσοτερα(ακομη και στην τσεπη μας)εαν αγοραζεις απο καποιον αθλητη με γνωσεις και αγωνιστικη πορεια.Σχεδον σε ολες τις περιπτωσεις ενος αθλητη,αυτος προφανως μπορει να συμβουλεψει και να καθοδηγησει πιο σωστα τον κοσμο,σε αντιθεση με καποιον που απλα ειναι ενας πωλητης συμπληρωματων διατροφης και το μονο που εχει κανει ειναι 2-3 σεμιναρια στην αθλητικη διατροφη και τα συμπληρωματα,εξαλλου βλεπεις οτι ειναι αγυμναστος(και σε πολλες περιπτωσεις ευτραφης).Οπως ανεφερα και πιο πανω,το κερδος στον χρονο και στην τσεπη μας θα ειναι μεγαλυτερο με την καθοδηγηση ενος εμπειρου και σοβαρου αθλητη διοτι θα μαθεις να χρησιμοποιεις ΜΟΝΟ τα σωστα και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ συμπληρωματα και οχι ο,τι "σαβουρα" κυκλοφορει στην αγορα!Επομενως θεωρω πως το να "ανταμειψεις" καποιον αθλητη-προπονητη με π.χ 50 ευρω παραπανω ειναι πολυ λογικο,εναν αθλητη που για χρονια εχει προπονηθει,εχει πεινασει,εχει τραυματιστει,εχει στερηθει και εχει ξοδεψει και ο ιδιος μια περιουσια για τις προετοιμασιες του,πολλες φορες αφηνοντας αλλες σημαντικες υποχρεωσεις πισω του!Αυτα δεν τα λεω για να λυπηθουμε καποιον-ους αλλα γιατι ειναι η πραγματικοτητα του ΒΒ.

Menios Ser1985
17-08-10, 01:25
οπως ειπαν και τα παιδια,ετσι κι εγω, δε γουσταρω να τα δινω σε καποιον απροσωπο πωλητη που θελει να μου πουλησει σωνει και καλα warriorlab η muscletech γιατι αυτο του επιβαλλει το αφεντικο του.

προτιμω να τα δινω σε καποιον που με εχει βοηθησει εμπρακτα και οποιαδηποτε στιγμη χρειαστω τη συμβουλη του σε θεματα προπονησης και διατροφης θα την εχω,και οι συμβουλες του θα πιασουν οντως και τοπο.

εγω καιρο τωρα ψωνιζω απο το μαγαζι της προπονητριας μου της ναντιας,κι θα συνεχισω να το κανω ακομη κι αν καπου αλλου ισως να βρω 5 ευρω πιο φτηνο κατι.

και δε θα μπορουσα εγω να νιωθω καλα και να την κοιταζω στα ματια ψωνιζοντας απο αλλου για να γλιτωσω 5 ευρω,και μετα να την παιρνω τηλ και να τη ρωταω να κατι για τη διαιτα μου η για την προπονηση μου η να ερθει να με βαψει στους αγωνες.

απο την αλλη εγω δεν ψωνιζω bulk ποτε,γιατι ειμαι πολυ υποχονδριος σε θεματα συμπληρωματων κι ετσι κι αλλιως 5 πραματα παιρνω ολα κι ολα,δεν ειμαι Supplement freak,οποτε παλι κι απο εξωτερικο να παραγγειλω με τα μεταφορικα τα ιδια θα μου ερθουν περιπου

Ετσι πες τα "Χρυσοστομε"!!!Πραγματικα χαιρομαι να διαβαζω τετοιες αποψεις γιατι βλεπω πως με καποιες σωστες κινησεις-βηματα των bodybuilders στην Ελλαδα,υπαρχει η ελπιδα για βελτιωση των συνθηκων στο αγαπημενο μας αθλημα!!!Θεωρω πως ο καθενας απο εμας,βαζοντας ενα λιθαρακι καθε φορα,θα συμβαλλει στην προοδο του ΒΒ εδω στην Ελλαδα!

Polyneikos
17-08-10, 01:34
Εδω ομως θα πρεπει να τονισω ότι δεν είναι μονο οι αθλητες που αξιζουν της υποστηριξης των Ελλήνων bbers αλλα και αλλοι ανθρωποι που δινουν χιλιαδες ευρω τον χρόνο για να πατανε αλλοι την σκηνη,διοργανωτες,χορηγοι οι οποιοι δείχνουν εμπρακτα το ενδιαφερον τους και την αγαπη τους για αυτο το αθλημα.Και δεν εννοω όλους,αυτους που το αξιζουν.
Αρα πρεπει να συνειδητοποιησουμε ποιοι αγαπανε τον χωρο και ποιοι είναι οι αλεξιπτωτιστες και να κανουμε τις επιλογες μας.

Menios Ser1985
17-08-10, 01:49
Εδω ομως θα πρεπει να τονισω ότι δεν είναι μονο οι αθλητες που αξιζουν της υποστηριξης των Ελλήνων bbers αλλα και αλλοι ανθρωποι που δινουν χιλιαδες ευρω τον χρόνο για να πατανε αλλοι την σκηνη,διοργανωτες,χορηγοι οι οποιοι δείχνουν εμπρακτα το ενδιαφερον τους και την αγαπη τους για αυτο το αθλημα.Και δεν εννοω όλους,αυτους που το αξιζουν.
Αρα πρεπει να συνειδητοποιησουμε ποιοι αγαπανε τον χωρο και ποιοι είναι οι αλεξιπτωτιστες και να κανουμε τις επιλογες μας.


+1000 :clap::clap::clap:
Eχεις απολυτο δικιο,χρησιμοποιησες τη λεξη-κλειδι "εμπρακτα".Ας αρχισουμε πλεον να στηριζουμε εκεινους που ενδιαφερονται και προσφερουν στον χωρο μας,αποκλειοντας οσο μπορουμε περισσοτερο εκεινους οι οποιοι εμπλεκονται στο ΒΒ με απωτερο σκοπο ΜΟΝΟ το κερδος,ειτε αυτο ειναι χρηματικο ειτε ειναι η αυτοπροβολη τους.

Devil Randime
21-08-10, 02:24
Και γενικα μη δινετε λεφτα στους βρωμιαρηδες τους ξενους. Να τα σκατε και εδω τα λεφτα. Μια χαρα τιμουλες έχουμε. Με το να φερεις απο εξω πραματα μονο τα μεταφορικα να βαλεις τα ιδια και λιγο παραπανω σου ερχονται με το να τα αγοραζες εδω. Στηριξτε λιγο και τα μαγαζακια εδω περα. Αμαν κανουν οι μαγαζατορες να μην τα κλεισουν απο ελλειψη ρευστου. Μη τα δινετε ολα στους ξενους. Ελλαδα ζειτε στηριξτε λιγο και την αγορα εδω. Ελεος...
Αν καποιο προιον δεν υπαρχει Ελλαδα την πρωτη φορα ΟΚ φερτο απο εξω. Μετα βρες το μαγαζι που φερνει την αναλογη μαρκα και πες του οτι θα το ηθελες αυτο ουτως ωστε να υπαρξει ενδιαφερον και καποια στιγμη στο μελλον αν υπαρξει ζητηση να το φερει. Μην τα αγοραζετε ΟΛΑ απο εξωτερικο εκτος και αν ξαναλεω δεν υπαρχει ουτε καν αντιπροσωπεια της εταιριας στην Ελλαδα. Τοτε οκ. Αλλα ενταξει δεν ειναι και ΤΟΣΟ κραυγαλεες οι διαφορες στις τιμες.
Και αμα δειτε κραυγαλεες διαφορες να πηγαινετε στο μαγαζι και να λετε εμενα απο Αμερικη θα μου κοστισει τοσο (π.χ 80 ευρω) ενω απο σενα 90 ευρω. Δωστο μου ιδια τιμη. Μονο ετσι γινεται δουλεια παιδες...

deluxe
21-08-10, 09:43
Και γενικα μη δινετε λεφτα στους βρωμιαρηδες τους ξενους. Να τα σκατε και εδω τα λεφτα. Μια χαρα τιμουλες έχουμε.


Και αμα δειτε κραυγαλεες διαφορες να πηγαινετε στο μαγαζι και να λετε εμενα απο Αμερικη θα μου κοστισει τοσο (π.χ 80 ευρω) ενω απο σενα 90 ευρω. Δωστο μου ιδια τιμη. Μονο ετσι γινεται δουλεια παιδες...
Και μετα ξυπνησες.. Σε αλλο κοσμο ζεις μαλλον..


Αλλα ενταξει δεν ειναι και ΤΟΣΟ κραυγαλεες οι διαφορες στις τιμες. Πρωτεινη 2,5 κιλη

Ελλαδα 65
Αγγλια 46
Αμερικη 31

dio32
21-08-10, 10:46
βρε devil τι ασχετα ειναι αυτα που λες,καμια σχεση οι τιμες τις ελλαδας με το εξωτερικο παραδειγμα ελλαδα 100%casein on 59.04ευρω,ενω εγω απο το εξωτερικο που την περνω με 5ευρω μεταφορικα η πρωτεινη κανει η ιδια 24,90ευρω!
mekefi γιατι δεν περνεις για το βραδυ καλυτερα πρωτεινη που να περιεχει πολαπλων πηγων,η οπως της dymatize την 12hours poy που ειναι οτι πρεπει για βραδυ

noz1989
21-08-10, 10:51
Και γενικα μη δινετε λεφτα στους βρωμιαρηδες τους ξενους. Να τα σκατε και εδω τα λεφτα. Μια χαρα τιμουλες έχουμε. Με το να φερεις απο εξω πραματα μονο τα μεταφορικα να βαλεις τα ιδια και λιγο παραπανω σου ερχονται με το να τα αγοραζες εδω. Στηριξτε λιγο και τα μαγαζακια εδω περα. Αμαν κανουν οι μαγαζατορες να μην τα κλεισουν απο ελλειψη ρευστου. Μη τα δινετε ολα στους ξενους. Ελλαδα ζειτε στηριξτε λιγο και την αγορα εδω. Ελεος...
Αν καποιο προιον δεν υπαρχει Ελλαδα την πρωτη φορα ΟΚ φερτο απο εξω. Μετα βρες το μαγαζι που φερνει την αναλογη μαρκα και πες του οτι θα το ηθελες αυτο ουτως ωστε να υπαρξει ενδιαφερον και καποια στιγμη στο μελλον αν υπαρξει ζητηση να το φερει. Μην τα αγοραζετε ΟΛΑ απο εξωτερικο εκτος και αν ξαναλεω δεν υπαρχει ουτε καν αντιπροσωπεια της εταιριας στην Ελλαδα. Τοτε οκ. Αλλα ενταξει δεν ειναι και ΤΟΣΟ κραυγαλεες οι διαφορες στις τιμες.
Και αμα δειτε κραυγαλεες διαφορες να πηγαινετε στο μαγαζι και να λετε εμενα απο Αμερικη θα μου κοστισει τοσο (π.χ 80 ευρω) ενω απο σενα 90 ευρω. Δωστο μου ιδια τιμη. Μονο ετσι γινεται δουλεια παιδες...

Κουμαντο στην δικια σου τσεπουλα....

Eddie
21-08-10, 12:14
Και μετα ξυπνησες.. Σε αλλο κοσμο ζεις μαλλον..

Πρωτεινη 2,5 κιλη

Ελλαδα 65
Αγγλια 46
Αμερικη 31


βρε devil τι ασχετα ειναι αυτα που λες,καμια σχεση οι τιμες τις ελλαδας με το εξωτερικο παραδειγμα ελλαδα 100%casein on 59.04ευρω,ενω εγω απο το εξωτερικο που την περνω με 5ευρω μεταφορικα η πρωτεινη κανει η ιδια 24,90ευρω!
mekefi γιατι δεν περνεις για το βραδυ καλυτερα πρωτεινη που να περιεχει πολαπλων πηγων,η οπως της dymatize την 12hours poy που ειναι οτι πρεπει για βραδυ


Κουμαντο στην δικια σου τσεπουλα....

Καλα μονο για τα λευτα ειναι το θεμα??Τοσα που ακουμε για νοθειες αφου ερθουν στην Ελλαδα δε μας προβληματιζει??Γενικα παιδες προσοχη απο που αγοραζουμε.

Titanium
21-08-10, 15:19
Και γενικα μη δινετε λεφτα στους βρωμιαρηδες τους ξενους. Να τα σκατε και εδω τα λεφτα. Μια χαρα τιμουλες έχουμε. Με το να φερεις απο εξω πραματα μονο τα μεταφορικα να βαλεις τα ιδια και λιγο παραπανω σου ερχονται με το να τα αγοραζες εδω. Στηριξτε λιγο και τα μαγαζακια εδω περα. Αμαν κανουν οι μαγαζατορες να μην τα κλεισουν απο ελλειψη ρευστου. Μη τα δινετε ολα στους ξενους. Ελλαδα ζειτε στηριξτε λιγο και την αγορα εδω. Ελεος...
Αν καποιο προιον δεν υπαρχει Ελλαδα την πρωτη φορα ΟΚ φερτο απο εξω. Μετα βρες το μαγαζι που φερνει την αναλογη μαρκα και πες του οτι θα το ηθελες αυτο ουτως ωστε να υπαρξει ενδιαφερον και καποια στιγμη στο μελλον αν υπαρξει ζητηση να το φερει. Μην τα αγοραζετε ΟΛΑ απο εξωτερικο εκτος και αν ξαναλεω δεν υπαρχει ουτε καν αντιπροσωπεια της εταιριας στην Ελλαδα. Τοτε οκ. Αλλα ενταξει δεν ειναι και ΤΟΣΟ κραυγαλεες οι διαφορες στις τιμες.
Και αμα δειτε κραυγαλεες διαφορες να πηγαινετε στο μαγαζι και να λετε εμενα απο Αμερικη θα μου κοστισει τοσο (π.χ 80 ευρω) ενω απο σενα 90 ευρω. Δωστο μου ιδια τιμη. Μονο ετσι γινεται δουλεια παιδες...

:banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::cursing::cursing::cursing::cursing::doh:Θα σε μαλοσωωωω:smash::spank:

Devil Randime
21-08-10, 15:23
Μαλωστε με να βαλω μυαλό!!! Χαχαχαχα :P

Και απλα να πω στους φιλους που με κραζουν πως οι τιμες στην αγορα εξαρτωνται απο τη ζητηση ενος προιοντος. ΑΝ καποιος φερει κοντεινερ απο Αμερικη με 100 τεμαχια δε θα τα πουλησει στην ιδια τιμη με το να τα εφερνε σε 50 τεμαχια. Αυτο ειναι λογικο. Και τα μεταφορικα στο να φερεις ενα προιον απο Αμερικη , Αγγλια που στοιχιζουν αρκετα ιδιως αν ειναι πολλα τα κιλα δε νομιζω πως συμφερει.
Αν δηλαδη καποιος πιστευει πως τα προιοντα της Reflex ,της ΟΝ ή της Muscletech θα τα βρει καποιος σε Αμερικη τοσο πολυ πιο φτηνα ωστε να τα παρει απο Αμερικη και να πληρωσει και τα μεταφορικα και θα του ερθουν και πιο φτηνα τοτε οκ, παω πασο!
Της Reflex δηλαδη εσυ εμπειρε deluxe που εχει και το e-shop θα τα βρεις Αμερικη πιο φτηνα? Της Muscletech που εχει 31 ευρω η πρωτεινη 2Lb θα το βρεις πιο φτηνο αμερική? Μη τα ισοπεδωνετε ολα αν δε ξερετε πως κινεται η αγορα...

Εγω νομιζω πως παροτι εχουμε πολυ υψηλο ΦΠΑ νομιζω πως οι τιμες στα περισσοτερα προιοντα δε διαφερουν τοσο..

Devil Randime
21-08-10, 15:33
Και να προσθεσω και κατι αλλο στους εξυπνους. Ειναι λογικο ενα προιον εισαγωγης να ειναι ακριβο. Μια ferrari δε θα την πληρωσεις ιδια αμα την παρεις απο Ιταλια με τον να την επαιρνες εδω. Δε μπορουμε να συγκρινουμε τις τιμες σε προιοντα που παρασκευαζονται και πωλουνται στις ιδιες τις χωρες τους. Αν ειναι δυνατον δηλαδη.. Ιδια τιμη θα εχει π.χ. η ελληνικη μας πρωτεινη, με το ποσο θα πουλιεται εξωτερικο? Μη τρελαθουμε

deluxe
21-08-10, 15:36
Devil Ran αμα δε ξερεις, καλυτερα να μη εκφερεις γνωμη. Εγω δε μπορω να μιλησω αλλο για τις παραγγελιες απο το εξωτερικο, καθως απαγορευεται. Οποτε χρειαζεται ενισχυω και το ελληνικο e-shop.

Αλλα ναι, στην Αγγλια ειναι πολυ φθηνοτερα, και με αγορες ανω των 300ευρω, δεν πληρωνεις μεταφορικα.

Titanium
21-08-10, 15:37
Μαλωστε με να βαλω μυαλό!!! Χαχαχαχα :P

Και απλα να πω στους φιλους που με κραζουν πως οι τιμες στην αγορα εξαρτωνται απο τη ζητηση ενος προιοντος. ΑΝ καποιος φερει κοντεινερ απο Αμερικη με 100 τεμαχια δε θα τα πουλησει στην ιδια τιμη με το να τα εφερνε σε 50 τεμαχια. Αυτο ειναι λογικο. Και τα μεταφορικα στο να φερεις ενα προιον απο Αμερικη , Αγγλια που στοιχιζουν αρκετα ιδιως αν ειναι πολλα τα κιλα δε νομιζω πως συμφερει.
Αν δηλαδη καποιος πιστευει πως τα προιοντα της Reflex ,της ΟΝ ή της Muscletech θα τα βρει καποιος σε Αμερικη τοσο πολυ πιο φτηνα ωστε να τα παρει απο Αμερικη και να πληρωσει και τα μεταφορικα και θα του ερθουν και πιο φτηνα τοτε οκ, παω πασο!
Της Reflex δηλαδη εσυ εμπειρε deluxe που εχει και το e-shop θα τα βρεις Αμερικη πιο φτηνα? Της Muscletech που εχει 31 ευρω η πρωτεινη 2Lb θα το βρεις πιο φτηνο αμερική? Μη τα ισοπεδωνετε ολα αν δε ξερετε πως κινεται η αγορα...

Εγω νομιζω πως παροτι εχουμε πολυ υψηλο ΦΠΑ νομιζω πως οι τιμες στα περισσοτερα προιοντα δε διαφερουν τοσο..

Μην επιμενεις:spank:......και οσο για τα μεταφορικα δεν πανε με τα κιλα αμα παρεις απο αγγλια και απο 300 ευρο και πανω ειναι δωρεαν......

Titanium
21-08-10, 15:38
Devil Ran αμα δε ξερεις, καλυτερα να μη εκφερεις γνωμη. Εγω δε μπορω να μιλησω αλλο για τις παραγγελιες απο το εξωτερικο, καθως απαγορευεται. Οποτε χρειαζεται ενισχυω και το ελληνικο e-shop.

Αλλα ναι, στην Αγγλια ειναι πολυ φθηνοτερα, και με αγορες ανω των 300ευρω, δεν πληρωνεις μεταφορικα.

Με προλαβες:thumbup::green:

Devil Randime
21-08-10, 15:39
Devil Ran αμα δε ξερεις, καλυτερα να μη εκφερεις γνωμη. Εγω δε μπορω να μιλησω αλλο για τις παραγγελιες απο το εξωτερικο, καθως απαγορευεται. Οποτε χρειαζεται ενισχυω και το ελληνικο e-shop.

Αλλα ναι, στην Αγγλια ειναι πολυ φθηνοτερα, και με αγορες ανω των 300ευρω, δεν πληρωνεις μεταφορικα.

Ε χαιρω πολυ. Αμα παρεις τοσα πολλα προιοντα χαιρω πολυ στα κανουν δωρο τα μεταφορικα. Εγω ανεφερα γενικα τι ισχυει. Καλο θα ειναι να μη ξεχναμε πως εχουμε και εφορια πανω απο 19% στα προιοντα οποτε καλο ειναι να το σκεφτομαστε και αυτο + τα τελωνεια. Σε συγκεκριμενα προιοντα οι τιμες δεν διαφερουν δραματικα. Σε αλλα οντως οι τιμες ειναι κραυγαλεα τεραστιες. Ας ειμαστε πολυπλευροι και να τα κοιταμε ολα :thumbup:

tommygunz
21-08-10, 15:41
Όταν το Pak στα extreme κάνει 50+ ευρώ και απ' έξω το φέρνω με λιγότερο από 30 μαζί με τα μεταφορικά, γιατί να το αγοράσω από εδώ? Να ήταν η διαφορά 3-4 ευρώ να πω "άστα να πάνε στο διάολο, ας τα δώσω", μιας και δε θα περίμενα και την παραγγελία και θα το είχα κατεθείαν το προϊόν. Αυτό όμως που γίνεται εδώ είναι αισχροκέρδεια και δεν μου αρέσει καθόλου να με κοροϊδεύουν μέσα στα μούτρα μου.

Devil Randime
21-08-10, 16:02
Οταν λεω οτι κανεις δε ξερει τι παιζει απο εμποριο με κοροιδευετε εδω περα.
tommygunz είπες 30 το παιρνεις απο εξωτερικό έτσι? Ωραια. Εχουμε και λεμε λοιπον:

30 ευρω + 23% ( ο φορος ΦΠΑ) = 36.9 ευρω ~37 στρογγυλα
37 + μεταφορα απο τελωνειο + τα εξοδα τελωνειου να πουμε καμια 40-45 (που ειναι και λιγο). Μετα εχουμε τα εξοδα μεταφορας του προιοντος απο την αποθηκη στο μαγαζι που εκανε τη παραγγελια. Μετα βαζουμε και το κερδος που θα προσθεσει το μαγαζι στο προιον για να βγαλει κατι, τοτε παει καμια 45-50+ ευρώ. Δε νομιζω πως ειναι αισχροκερδια φιλε μου αυτο. Εσυ ζεις Ελλαδα φιλε , πρεπει να το συνηθισεις.
και επισης τα μεγαλα site του εξωτερικου κανουν ειδικες συμφωνιες με τις εταιριες επειδη πουλανε παγκοσμιως. Ετσι παιρνουν τεραστιες ποσοτητες προιοντων και συνεπως μειωνουν και τις τιμες.

Αλλα μην ανησυχειτε. Τωρα που θα δηλωσουν πτωχευση Αγγλια και Ιταλια , τα ιδια σκατα με μας θα ειναι στις τιμες μη σκατε. Χεχεχε :P

edit: να προσθεσω μη το ξεχασω πως αν το προιον το φερνει καποια εταιρια στην Ελλαδα που με τη σειρα της το διαμοιραζει σε μαγαζια, τοτε το κοστος ανεβαινει και αλλο γιατι η εταιρια βαζει μεσα και τη προμηθεια της. Αυτο ισχυει σε καθε χωρα. Και ανεφερα παραπανω γιατι τα site του εξωτερικου εχουν φτηνες τιμες. ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ επειτα συμφωνιων με τις εκαστοτε εταιριες... Μια χαρα τιμουλες εχουμε αν σκεφτεις ολα τα παραπανω που ανεφερα. Αυτο προσπαθω να πω εδω και τοσα posts...

tommygunz
21-08-10, 16:08
Το M-Stak γιατί το έχουν στο e-shop 48 ευρώ και στα extreme 61? Αυτό δεν είναι αισχροκέρδεια? Δεν έχουνε μεταφορικά και τελωνεία στο e-shop?

Anyway, ο καθένας ας αγοράσει από εκεί που πιστεύει πως τον συμφέρει.

deluxe
21-08-10, 16:12
30 ευρω + 23% ( ο φορος ΦΠΑ) = 36.9 ευρω ~37 στρογγυλα
37 + μεταφορα απο τελωνειο + τα εξοδα τελωνειου να πουμε καμια 40-45 (που ειναι και λιγο). Μετα εχουμε τα εξοδα μεταφορας του προιοντος απο την αποθηκη στο μαγαζι που εκανε τη παραγγελια. Μετα βαζουμε και το κερδος που θα προσθεσει το μαγαζι στο προιον για να βγαλει κατι, τοτε παει καμια 45-50+ ευρώ. Δε νομιζω πως ειναι αισχροκερδια φιλε μου αυτο. Εσυ ζεις Ελλαδα φιλε , πρεπει να το συνηθισεις.
και επισης τα μεγαλα site του εξωτερικου κανουν ειδικες συμφωνιες με τις εταιριες επειδη πουλανε παγκοσμιως. Ετσι παιρνουν τεραστιες ποσοτητες προιοντων και συνεπως μειωνουν και τις τιμες.
Αφου σου λεει 30 ευρω ΣΥΝΟΛΟ! Τι ΦΠΑ, μεταφορικα και τελωνεια λες! Ενα pak πηρε, γιατι να περασει τελωνειο; Και στο κατω-κατω δε θα παραγγειλεις απο αμερικη μονο και μονο για να παρεις μια πρωτεινη! Ελεος δλδ..

Εγω αυτα που πηρα εκαναν 351 ευρω και στα extreme θα πληρωνα κοντα στα 600.

Devil Randime
21-08-10, 16:15
Νομιζω deluxe στο παραπανω μηνυμα εξηγησα τα παντα...

deluxe
21-08-10, 16:23
Και εγω το ιδιο. Τελος. Εχουμε ξεφυγει.

Devil Randime
21-08-10, 16:26
Το M-Stak γιατί το έχουν στο e-shop 48 ευρώ και στα extreme 61? Αυτό δεν είναι αισχροκέρδεια? Δεν έχουνε μεταφορικά και τελωνεία στο e-shop?

Anyway, ο καθένας ας αγοράσει από εκεί που πιστεύει πως τον συμφέρει.

Αυτο μπορει να ειναι αισχροκερδια μπορει και οχι. Ξερεις φιλε tommygunz. Οι τιμες αναλογα τη περιοδο αλλαζουν, επειδη μπορει να κανουν αυξησεις καποιες εταιριες. Αν το e-shop π.χ. βρηκε σε καποια αποθηκη στοκ του εν λογω προιοντος με τη παλια τιμη θα το πουλαει τοσο. To extreme μπορει να το εφερε το ιδιο προιον μετα , αφου ειχε γινει αλλαγη τιμης ηδη και να το εχει με τη νεα αυξημενη τιμη βαση της εταιριας. Το εμποριο ετσι ειναι παιδια δυστυχως..

deluxe
21-08-10, 16:32
Πωλητης των Extreme-Stores εισαι. Τελος.

Ολα στην Ελλαδα ειναι ακριβοτερα. Οχι μονο τα συμπληρωματα. Εχουμε την ακριβοτερη αμολυβδη, τα ακριβοτερα νησια.

Devil Randime
21-08-10, 16:35
οχι απλα ημουν διοργανωτης συναυλιων και οι γονεις μου εχουν μαγαζι και ξερω πολλα περισσοτερα απο ότι εσύ σιγουρα σχετικα με εμποριο, οποτε αστο δε σε παιρνει...

Titanium
21-08-10, 16:43
Οταν λεω οτι κανεις δε ξερει τι παιζει απο εμποριο με κοροιδευετε εδω περα.
tommygunz είπες 30 το παιρνεις απο εξωτερικό έτσι? Ωραια. Εχουμε και λεμε λοιπον:

30 ευρω + 23% ( ο φορος ΦΠΑ) = 36.9 ευρω ~37 στρογγυλα
37 + μεταφορα απο τελωνειο + τα εξοδα τελωνειου να πουμε καμια 40-45 (που ειναι και λιγο). Μετα εχουμε τα εξοδα μεταφορας του προιοντος απο την αποθηκη στο μαγαζι που εκανε τη παραγγελια. Μετα βαζουμε και το κερδος που θα προσθεσει το μαγαζι στο προιον για να βγαλει κατι, τοτε παει καμια 45-50+ ευρώ. Δε νομιζω πως ειναι αισχροκερδια φιλε μου αυτο. Εσυ ζεις Ελλαδα φιλε , πρεπει να το συνηθισεις.
και επισης τα μεγαλα site του εξωτερικου κανουν ειδικες συμφωνιες με τις εταιριες επειδη πουλανε παγκοσμιως. Ετσι παιρνουν τεραστιες ποσοτητες προιοντων και συνεπως μειωνουν και τις τιμες.

Αλλα μην ανησυχειτε. Τωρα που θα δηλωσουν πτωχευση Αγγλια και Ιταλια , τα ιδια σκατα με μας θα ειναι στις τιμες μη σκατε. Χεχεχε :P

edit: να προσθεσω μη το ξεχασω πως αν το προιον το φερνει καποια εταιρια στην Ελλαδα που με τη σειρα της το διαμοιραζει σε μαγαζια, τοτε το κοστος ανεβαινει και αλλο γιατι η εταιρια βαζει μεσα και τη προμηθεια της. Αυτο ισχυει σε καθε χωρα. Και ανεφερα παραπανω γιατι τα site του εξωτερικου εχουν φτηνες τιμες. ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ επειτα συμφωνιων με τις εκαστοτε εταιριες... Μια χαρα τιμουλες εχουμε αν σκεφτεις ολα τα παραπανω που ανεφερα. Αυτο προσπαθω να πω εδω και τοσα posts...

Δεν ξερω πια ειναι η οικονομηκη ανεση σου φιλε μου και ουτε θελω να μαθω, αλλα αν εσενα τα 20 και τα 30 ευρο διαφορα σε καθε προιον σου φενοντε λιγα δεν μπορω να επιμηνω για να σου αλλαξω την γνομη...Εσυ αγορασε απο ελλαδα και υποστιριξε το κρατος που τοσο πολυ νιαζετε για εσενα...Δηστηχος το bbing ειναι ενα ακριβω αθλημα και εγω προσωπικα προσπαθω να ανταπεξελθω οσο το δυνατον πιο οικονομικα τωρα το τη κανεις εσει ειναι δικο σου θεμα και δεν το θεορω και σωστο να επιμενεις σε κατι οταν βλεπεις οτι ολοι λενε το αντιθετο...συγουρα δεν νομιζω να μας περνας και για τοσο χαζους που καθομαστε και μπενουμε στη διαδικασια να παραγγιλουμε απο αλοι χωρα και να περιμενουμε μερεσ να ερθουν ενω θα μπορουσαμε να τα παρουμε ολα απο ενα μαγαζι και να κανουμε και shopping therapy:P....συγουρα κατι θα ξερουμε για να το κανουμε αυτο..;) Sorry mods για το παρατεταμενο offtopic....

Devil Randime
21-08-10, 16:46
Δεν ειπα οτι δεν ειναι διαφορα τα 20 ή 30 ευρώ. Μην κανετε τους χαζους καποιοι εδω μεσα. Ειπα απλα τι παιζει με το θεμα ''αγοραζω απο Ελλαδα''. Αλλο λεω εγω πανω αλλο λες εσυ. Εννοειται πως σχεδον παντα συμφερει απο εξω, εκτος καποιων εξαιρεσεων. Απλα ανεφερα τι παιζει και ειναι ψηλες οι τιμες στην Ελλαδα για να μη κατηγορειτε αδικα τα μαγαζια...

Polyneikos
21-08-10, 16:48
Μεταφερθηκαν καποια ποστς απο το τοπικ Επιλογη ΚαζεΪνης (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=10081).

-----

Παντως χαίρομαι που εγιναν αυτα τα ποστς από μια πλευρα γιατι όταν μου δοθηκε το ερεθισμα να ανοιξω αυτο το τοπικ από τα ποστς που εγιναν αρχικα μου δημιουργηθηκε η εντυπωση ότι όλοι ψωνιζουμε από Ελλαδα,καταστηματα αθλητων κτλ,ενω εγω είχα αλλη εντυπωση γενικα...:P:P

Titanium
21-08-10, 16:50
Πωλητης των Extreme-Stores εισαι. Τελος.

Ολα στην Ελλαδα ειναι ακριβοτερα. Οχι μονο τα συμπληρωματα. Εχουμε την ακριβοτερη αμολυβδη, τα ακριβοτερα νησια.

:rolf::rolf::rolf::rolf:

Menios Ser1985
21-08-10, 22:46
Εγω αυτα που πηρα εκαναν 351 ευρω και στα extreme θα πληρωνα κοντα στα 600.

Το συμπέρασμα που έχω βγάλει εγώ τόσο καιρό είναι ότι τα x-treme "σφάζουν" στις τιμές,σε σχέση με κάποια άλλα ανεξάρτητα καταστήματα.Να μην ξεχνάμε επίσης το γεγονός ότι από όλο το προσωπικό-πωλητές τους,ζήτημα είναι να γυμνάζονται 10-15 άτομα(μπορείτε να το δείτε αυτό)και ακόμη λιγότεροι εξ'αυτών έχουν σοβαρές γνώσεις προπόνησης και διατροφής.Δεν τα λέω για να κατηγορήσω κάποιους,απλά αυτή είναι η πραγματικότητα και αυτά τα λέω διότι γνωρίζω κάποια πράγματα.Επίσης γνωρίζω αρκετούς παλιούς αλλά και εν ενεργεία αθλητές που διατηρούν καταστήματα συμπληρωμάτων διατροφής,οι οποίοι όχι μόνο έχουν τις χαμηλότερες τιμές της Ελληνικής αγοράς αλλά κάνουν αρκετά μεγάλες εκπτώσεις και ευκολίες πληρωμής,ειδικά σε αγωνιστικούς bbers και σε όσους κάνουν συστηματικό ΒΒ.Οι περισσότεροι από όσους παίρνουν μέρος σε αγώνες νομίζω πως το έχουν συναντήσει αυτό.
Τέλος,θα ήθελα να προσθέσω πως κάνει λάθος όποιος θεωρεί πως θα φτάσει σε ένα υψηλό επίπεδο γνώσεων και σωματικής κατάστασης στο ΒΒ,εαν αγοράζει ο,τι βλέπει στις διαφημίσεις των περιοδικών και στο internet,χωρίς τη συμβουλή κάποιου έμπειρου αθλητή(όπως ανέφερα πιο πάνω),απλά και μόνο για να γλιτώσει κάποια χρήματα.Κακά τα ψέμματα,για να κάνει κάποιος σημαντικές βελτιώσεις απαιτούνται σωστές γνώσεις από έμπειρα άτομα,πράγμα που το βλέπουμε κυρίως σε αθλητές του εξωτερικού,οι οποίοι ακόμη και από τα πρώτα χρόνια της ενασχόλησης τους με το ΒΒ,συμβουλεύονται έμπειρους διατροφολόγους και προπονητές(οι οποίοι σχεδόν πάντα είναι ενεργοί ή παλιοί αθλητές του ΒΒ).Δεν λέω ότι όλοι είναι αξιόπιστοι αλλά χρησιμοποιώντας την κρίση του ο καθένας μπορεί να βρεί κάποιον τον οποίο θα εμπιστευτεί.Σχεδόν σε κάθε πόλη πανελληνίως,υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι με πείρα στον χώρο του ΒΒ.Πιστεύω ότι αξίζει να συμβουλευόμαστε την πλειοψηφία αυτών.
Όλα τα παραπάνω εκφράζουν την δική μου άποψη μόνο!

thanasis reaction
21-08-10, 23:25
ολα σχετικα ειναι παιδια,κ στο εξωτερικο υπαρχουν φθηνα συμπληρωματα κ στην ελλαδα.εξαρταται απο που θα τα παρεις ,ποσο συχνα αγοραζεις,κ τι ποσοτητες το βασικοτερο!ο deluxe εδωσε 300 ευρω γι αυτα τα συμπληρωματα απο εξω,εγω με 300 ευρω παιρνω τα διπλα απο ελλαδα.δεν υπαρχουν μονο τα x-treme,κ η ελλαδα εχει πολλες επιλογες αλλα θελει κ λιγο ψαξιμο!!!!

Vinn
22-08-10, 00:43
ολα σχετικα ειναι παιδια,κ στο εξωτερικο υπαρχουν φθηνα συμπληρωματα κ στην ελλαδα.εξαρταται απο που θα τα παρεις ,ποσο συχνα αγοραζεις,κ τι ποσοτητες το βασικοτερο!ο deluxe εδωσε 300 ευρω γι αυτα τα συμπληρωματα απο εξω,εγω με 300 ευρω παιρνω τα διπλα απο ελλαδα.δεν υπαρχουν μονο τα x-treme,κ η ελλαδα εχει πολλες επιλογες αλλα θελει κ λιγο ψαξιμο!!!!

+1:thumbup:

Titanium
22-08-10, 14:33
ολα σχετικα ειναι παιδια,κ στο εξωτερικο υπαρχουν φθηνα συμπληρωματα κ στην ελλαδα.εξαρταται απο που θα τα παρεις ,ποσο συχνα αγοραζεις,κ τι ποσοτητες το βασικοτερο!ο deluxe εδωσε 300 ευρω γι αυτα τα συμπληρωματα απο εξω,εγω με 300 ευρω παιρνω τα διπλα απο ελλαδα.δεν υπαρχουν μονο τα x-treme,κ η ελλαδα εχει πολλες επιλογες αλλα θελει κ λιγο ψαξιμο!!!!

Κοματακι δισκολο το κοβω αυτο φιλε.....:thumbup:

thanasis reaction
22-08-10, 14:38
Κοματακι δισκολο το κοβω αυτο φιλε.....:thumbup:

για σενα μπορει,για μενα οχι!:toast:

Titanium
22-08-10, 17:52
για σενα μπορει,για μενα οχι!:toast:

Καπιο λακο εχει φαβα:cool:Πες μου που εισαι μπλεγμενος???Μηπος σε καμια πλεχτανη συμπληροματων????Μηπος αγωραζεις κλεμενα απο πακιστανους που πουλαν κλεμενες κολονιες και γιαλια επισεις??Γιατι αν ναι σηγουρα σκετη ζαχαρει περνεις αφου και τα γιαλια μουφα ειναι...:P:P:P:green:

Georges
22-08-10, 18:07
ολα σχετικα ειναι παιδια,κ στο εξωτερικο υπαρχουν φθηνα συμπληρωματα κ στην ελλαδα.εξαρταται απο που θα τα παρεις ,ποσο συχνα αγοραζεις,κ τι ποσοτητες το βασικοτερο!ο deluxe εδωσε 300 ευρω γι αυτα τα συμπληρωματα απο εξω,εγω με 300 ευρω παιρνω τα διπλα απο ελλαδα.δεν υπαρχουν μονο τα x-treme,κ η ελλαδα εχει πολλες επιλογες αλλα θελει κ λιγο ψαξιμο!!!!

Ε φαντάσου λοιπόν αφού είναι γνωστοί σου και μπορούν και στα δίνουν σ' αυτές τις τιμές (με κάποιο κέρδος σίγουρα), πόσο % κερδίζουν όταν πουλάνε κανονικά. Και αυτό που ειπώθηκε για συμβουλές κ.λ.π. όσες φορές αγόρασα από ελλάδα οι πωλητές δεν ξέραν την τύφλα τους. Το πιο τραγελαφικό απ' όλα που μου έτυχε ήταν όταν κάποιος του αθλήματος που είχε μαγαζί με συμπληρώματα (όχι και πολύ γνωστός), προσπάθησε να μου πουλήσει nitrotech 1900gr για 100€. Ε από τότε έχω χάσει πάσα ιδέα για τους ντόπιους εμπόρους. Βέβαια υπάρχουν και κάποια τίμια άτομα που πουλάνε σε φοβερές τιμές για ελλάδα. (Μακάρι να 'χαμε τη δυνατότητα να τους αναδείξουμε στο forum, αλλά....)

noz1989
22-08-10, 20:02
Ε φαντάσου λοιπόν αφού είναι γνωστοί σου και μπορούν και στα δίνουν σ' αυτές τις τιμές (με κάποιο κέρδος σίγουρα), πόσο % κερδίζουν όταν πουλάνε κανονικά. Και αυτό που ειπώθηκε για συμβουλές κ.λ.π. όσες φορές αγόρασα από ελλάδα οι πωλητές δεν ξέραν την τύφλα τους. Το πιο τραγελαφικό απ' όλα που μου έτυχε ήταν όταν κάποιος του αθλήματος που είχε μαγαζί με συμπληρώματα (όχι και πολύ γνωστός), προσπάθησε να μου πουλήσει nitrotech 1900gr για 100€. Ε από τότε έχω χάσει πάσα ιδέα για τους ντόπιους εμπόρους. Βέβαια υπάρχουν και κάποια τίμια άτομα που πουλάνε σε φοβερές τιμές για ελλάδα. (Μακάρι να 'χαμε τη δυνατότητα να τους αναδείξουμε στο forum, αλλά....)

+1

Και μην πουμε για το τι νοθεια παιζει....

Κατι πειραγμενες ετικετες, κατι αλλαγμενες ημερομηνιες κλπ....

Ασε...

Polyneikos
22-08-10, 20:14
Bασικα οι συμβουλες για μενα θα ηταν χρήσιμες όταν θα ηθελα να συνδυασω 10 συμπληρωματα ή αν εμπαινα σε ενα μαγαζι και ελεγα στον ανθρωπο,κοιτα,εχω 200 ευρω για χαλασμα,τι να συνδυασω;(Σε περιπτωση που καποιος προχωραει στα τυφλα)
Αν καποιος όμως είναι πολύ συγκεκριμενος,δηλαδη θελει να παρει μονο ενα κουτι πρωτεινης και ειναι εμπειρος,αυτα πανε στραφι και απλα θελει την καλύτερη τιμη.
Και φυσικα ο καταστηματαρχης δεν θα σου αναδείξει απαραιτητα την καλύτερη πρωτεινη της αγορας ,αλλα την καλύτερη από αυτες που εμπορευεται....

Menios Ser1985
22-08-10, 20:21
Ε φαντάσου λοιπόν αφού είναι γνωστοί σου και μπορούν και στα δίνουν σ' αυτές τις τιμές (με κάποιο κέρδος σίγουρα), πόσο % κερδίζουν όταν πουλάνε κανονικά. Και αυτό που ειπώθηκε για συμβουλές κ.λ.π. όσες φορές αγόρασα από ελλάδα οι πωλητές δεν ξέραν την τύφλα τους. Το πιο τραγελαφικό απ' όλα που μου έτυχε ήταν όταν κάποιος του αθλήματος που είχε μαγαζί με συμπληρώματα (όχι και πολύ γνωστός), προσπάθησε να μου πουλήσει nitrotech 1900gr για 100€. Ε από τότε έχω χάσει πάσα ιδέα για τους ντόπιους εμπόρους. Βέβαια υπάρχουν και κάποια τίμια άτομα που πουλάνε σε φοβερές τιμές για ελλάδα. (Μακάρι να 'χαμε τη δυνατότητα να τους αναδείξουμε στο forum, αλλά....)

Προφανώς ο φίλος πιο πάνω ανέφερε τα 300 ευρώ σαν παράδειγμα,οχι πως είναι απίθανο να πετύχει τέτοιες τιμές αν κάνει αρκετά μεγάλες παραγγελίες.Αυτό το έχω συναντήσει κι εγώ.Όσο για εκείνους που αγοράζουν on-line πιο φτηνά,ας λάβουν υπ'όψιν τα τεράστια έξοδα που έχει η λειτουργία ενός καταστήματος μηνιαίως(ενοίκιο,ΤΕΒΕ,Δ.Ε.Η,Φ.Π.Α 23% το οποίο πολλές φορές το απορροφούν οι καταστηματάρχες)εδώ στην Ελλάδα.
Τέλος,επειδή εγώ μίλησα για συμβουλές κ.λ.π,αν διαβάσεις πιο προσεκτικά το πόστ μου θα δείς ότι τόνισα πως είναι στην ΚΡΙΣΗ του καθενός μας να επιλέξει έναν σωστό και έμπειρο συμβουλάτορα και όχι τον κάθε τυχαίο έμπορο ή "φουσκωτό" του γυμναστηρίου,που απλά τυχαίνει να έχει ένα κατάστημα πώλησης συμπληρωμάτων διατροφής!
Εδώ φίλοι μου φαίνεται ποιός έχει πραγματικές και έγκυρες γνώσεις πάνω στο ΒΒ,αλλά και στην αγωνιστική προετοιμασία αθλητών!

Menios Ser1985
22-08-10, 20:29
Και φυσικα ο καταστηματαρχης δεν θα σου αναδείξει απαραιτητα την καλύτερη πρωτεινη της αγορας ,αλλα την καλύτερη από αυτες που εμπορευεται....

Ο ΣΩΣΤΟΣ καταστηματάρχης που αγαπάει πραγματικά το άθλημα και τους αθλητές βεβαίως και θα σου αναδείξει το καλύτερο συμπλήρωμα διατροφής,μιας και νοιάζεται για τη βελτίωση σου αλλά και για την έμμεση διαφήμισή του από εσένα,διότι έτσι θα κερδίσει κι άλλους πελάτες!

thanasis reaction
22-08-10, 20:38
+1

Και μην πουμε για το τι νοθεια παιζει....

Κατι πειραγμενες ετικετες, κατι αλλαγμενες ημερομηνιες κλπ....

Ασε...

δηλ.ρε παιδια στο εξωτερικο ολοι ειναι αγιοι ανθρωποι που δεν τους ενδιαφερει το κερδος,δεν κανουν νοθειες,κ γενικα ολα ειναι σουπερ!!!κατα την αποψη μου ως ενα βαθμο κανετε λαθος οσοι το πιστευεται αυτο,κ το ξανατονιζω οτι κ εδω υπαρχουν αξιολογοι εμποροι με που κανουν πολυ καλες τιμες σε μεγαλες παραγγελειες,θελει ψαξιμο απλα.

Polyneikos
22-08-10, 20:38
Ο ΣΩΣΤΟΣ καταστηματάρχης που αγαπάει πραγματικά το άθλημα και τους αθλητές βεβαίως και θα σου αναδείξει το καλύτερο συμπλήρωμα διατροφής,μιας και νοιάζεται για τη βελτίωση σου αλλά και για την έμμεση διαφήμισή του από εσένα,διότι έτσι θα κερδίσει κι άλλους πελάτες!

Αυτο που λεω και δεν καταλαβες είναι ότι δεν προμηθευονται όλοι από τους ίδιους εισαγωγεις και δεν εχουν όλoi τις ίδιες μαρκες.Ηδη γνωριζω 5 αθλητες με καταστηματα που ο καθενας παίζει με τα δικα του brands και τα πρωωθει σαν τα καλύτερα.Αλλος λεει την χ σαν την καλυτερη γιατι αυτη δουλευει,αλλος λεει την ψ ,αλλος την ω κτλ.Βγαλε ακρη

giannis64
22-08-10, 20:45
+1:thumbup:
αλλά το πρόβλημα είναι όταν για να προωθήσουν το δικό τους προϊόν κάθονται και κατακρίνουν το άλλο προϊόν το οποίο το εμπορεύεται κάποιος άλλος και μάλιστα χωρίς να αιτιολογεί γιατί!!!

thanasis reaction
22-08-10, 20:55
σωστο αυτο που λετε αλλα σε ολες τις δουλειες ετσι δεν γινεται δυστηχως?το θεμα ειναι να ξερεις τι θες απο πριν,να εχεις κανει την ερευνα σου,να εχεις παρεις τις γνωμες καποιων κ το μονο που μενει ειναι να το δοκιμασεις εσυ ο ιδιος κ να βγαλεις το τελικο συμπερασμα.

Menios Ser1985
22-08-10, 21:09
δηλ.ρε παιδια στο εξωτερικο ολοι ειναι αγιοι ανθρωποι που δεν τους ενδιαφερει το κερδος,δεν κανουν νοθειες,κ γενικα ολα ειναι σουπερ!!!κατα την αποψη μου ως ενα βαθμο κανετε λαθος οσοι το πιστευεται αυτο,κ το ξανατονιζω οτι κ εδω υπαρχουν αξιολογοι εμποροι με που κανουν πολυ καλες τιμες σε μεγαλες παραγγελειες,θελει ψαξιμο απλα.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!Ειδικά με την τελευταία φράση,πως θέλει ψάξιμο το θέμα.Είναι εμπόριο παιδιά,και εφόσον μπαίνει το χρήμα ανάμεσα τότε απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή στην επιλογή του ατόμου που θα του εμπιστευτούμε τα χρήματά μας,τον χρόνο μας και πάνω απ'όλα την υγεία μας!!!

Menios Ser1985
22-08-10, 21:25
Ο άνθρωπος τον οποίο εμπιστεύομαι και συμβουλεύομαι εγώ,μου έχει προτείνει κάποιες φορές να χρησιμοποιήσω 1-2 προιόντα μιας εταιρίας,τα οποία δεν εμπορευόταν ο ίδιος,μόνο και μόνο επειδή θα ήταν πιο αποτελεσματικά για μένα και την προετοιμασία μου,αδιαφορώντας για το χάσιμο του κέρδους του.Ένας "ψαγμένος" καταστηματάρχης σίγουρα θα έχει ορισμένα από τα καλύτερα προιόντα που κυκλοφορούν στο μαγαζί του,γιατί τον ενδιαφέρει να είναι αποτελεσματικά για τους πελάτες του.

Ramrod
23-08-10, 04:56
Εγώ δε μπορώ να καταλάβω 1 πράγμα. Πως γίνεται και στο εξωτερικό βλέπεις τόσο χαμηλές τιμές...υπάρχουν καταστήματα τα οποία έχουν συμπληρώματα πολύ πιο φθηνά και απο το επίσημο e-shop της εκάστοτε εταιρίας...

Επίσης, όπως έχω ξαναπεί και σε παλαιότερο ποστ, ωραία τα λέει ο Καραμανλάκης και γενικά συμφωνώ με την άποψη πως είναι προτιμότερο να αγοράζεις συμπληρώματα απο αθλητές, και να τους στηρίζεις. Πως όμως περιμένει κανείς να αγοράσεις απο αυτόν όταν οι τιμές είναι ίδιες με αυτές των αλυσίδων συμπληρωμάτων και των "φιλάργυρων" εμπόρων? Ναι, να σε στηρίξω, αλλά όταν σκέφτεσαι πως και εγώ είμαι αθλητής και μάλιστα ερασιτέχνης και έχω και άλλες προτεραιότητες στη ζωή μου και υποχρεώσεις...
(δεν αναφέρομαι κάπου συγκεκριμένα, γενικά μιλάω)

tommygunz
23-08-10, 11:23
Εγώ δε μπορώ να καταλάβω 1 πράγμα. Πως γίνεται και στο εξωτερικό βλέπεις τόσο χαμηλές τιμές...υπάρχουν καταστήματα τα οποία έχουν συμπληρώματα πολύ πιο φθηνά και απο το επίσημο e-shop της εκάστοτε εταιρίας...


Αυτό το είχε εξηγήσει ο Bane. Και εγώ το είχα απορία, αλλά λογική εξήγηση είχε δώσει. Αν τη θυμάται κάποιος ας την παραθέσει...

Georges
23-08-10, 11:45
30 ευρω + 23% ( ο φορος ΦΠΑ) = 36.9 ευρω ~37 στρογγυλα
37 + μεταφορα απο τελωνειο + τα εξοδα τελωνειου να πουμε καμια 40-45 (που ειναι και λιγο). Μετα εχουμε τα εξοδα μεταφορας του προιοντος απο την αποθηκη στο μαγαζι που εκανε τη παραγγελια. Μετα βαζουμε και το κερδος που θα προσθεσει το μαγαζι στο προιον για να βγαλει κατι, τοτε παει καμια 45-50+ ευρώ. Δε νομιζω πως ειναι αισχροκερδια φιλε μου αυτο. Εσυ ζεις Ελλαδα φιλε , πρεπει να το συνηθισεις.


Όπα κάπου τα μπέρδεψες. Ποιος σου είπε ότι το χ προϊόν που κάνει 30€ έξω το παίρνουν στην ίδια τιμή οι εδώ μαγαζάτορες χονδρικά; Επίσης υπάρχει και ο vat που είναι η αντίστοιχη φάπα εδώ πέρα, και κυμαίνεται από χώρα σε χώρα και περιλαμβάνεται στην τιμή όταν αγοράζεις απ' έξω. Τώρα αυτά για συμβουλές ρε παιδιά γι 'αυτό υπάρχει το net, και άτομα όπως ο Βane της κάθε εταιρίας για να δώσουν feedback στους χρήστες. Από την στιγμή που είσαι σε 1 - 2 φόρουμ στην ελλάδα και σε άλλα τόσα ξένα έχεις όλα όσα χρειάζεσαι για να κρίνεις από μόνος σου τι είναι το καλύτερο για σένα. Όπως είπε ο Polynikos ο καθένας εδώ είναι αντιπρόσωπος και σε διαφορετική εταιρία (από την οποία βγάζει παραπάνω κέρδος) οπότε θα προσπαθήσει να σου πασάρει την δικιά του "πραμάτεια" :green:. Και για τις νοθείες να πω κάτι, πιο πολλά έχω ακούσει για καταστήματα ελληνικά παρά για αντίστοιχα του εξωτερικού.

Τέλος πάντων ο καθένας κοιτάει την τσέπη του και πράττει όπως νομίζει. Επειδή οι τσέπες μας τον τελευταίο καιρό έχουν ξεφουσκώσει όμως και θέλουν προσεχτική διαχείριση :P

Andrikos
23-08-10, 15:11
Κουμαντο στην δικια σου τσεπουλα....

+1

Το αυτοκίνητό μου είναι ιαπωνικό.Αν υπήρχε ελληνική βιομηχανία αυτοκινήτων θα αγόραζα ελληνικό αυτοκίνητο με τα ίδια κριτήρια που πήρα ιαπωνικό, δηλαδή τον λόγο ποιότητας/τιμής. Λεφτά για να "στηρίξω" (ωραία λέξη - συναισθηματική-παραπέμπει στην UNICEF και στο χαμόγελο του παιδιού) δεν περισσεύουν αλλά και να περίσσευαν δεν τα χρωστάω σε κανέναν. Να στηρίξω τα παιδάκια στην Αφρική ή στο Πακιστάν ναι γιατί είναι θύματα συνθηκών , όχι τους εγχώριους ληστές που φορτώνουν τον κάθε αρχάριο με 30 συμπληρώματα.

beefmeup
23-08-10, 15:14
όχι τους εγχώριους ληστές που φορτώνουν τον κάθε αρχάριο με 30 συμπληρώματα.

ελα ρε συ,υπερβαλεις..το κανεις κ δειχνει λες κ καποιοι ανοιγουν τα στοματα αθωων κ ανυπερασπιστων παιδων κ τους τιγκαρουν σε σκονες κ χαπια..

δεν νομιζω οτι καποιος περνει κατι επειδη του το επιβαλει η του το φορτωνει καποιος αλλος.

ο καθενας κανει τις επιλογες του.το οτι οι ληστες ειναι εγχωριοι,αλλο αυτο,εκει δεν εχεις αδικο.

Andrikos
23-08-10, 15:24
ελα ρε συ,υπερβαλεις..το κανεις κ δειχνει λες κ καποιοι ανοιγουν τα στοματα αθωων κ ανυπερασπιστων παιδων κ τους τιγκαρουν σε σκονες κ χαπια..

δεν νομιζω οτι καποιος περνει κατι επειδη του το επιβαλει η του το φορτωνει καποιος αλλος.

ο καθενας κανει τις επιλογες του.το οτι οι ληστες ειναι εγχωριοι,αλλο αυτο,εκει δεν εχεις αδικο.


Α , όχι :green: Αν έτσι φαίνεται ότι λέω , να διορθώσω:green:
Τα παιδάκια δεν είναι αθώα καθόλου, είναι πλανεμένα από πριν. Τα θέλει ο ποπός τους και πάνε γυρεύοντας. Βεβαία οι ίδιοι κοροϊδεύουν την χοντρούλα αδερφή τους που αγόρασε κρέμα αδυνατίσματος ή την μαμά τους που αγόρασε νερό με όζον αλλά η κατάσταση είναι ακριβώς ίδια.

thanasis reaction
23-08-10, 15:33
μια πρωτεινη κοστιζει οσο 10 καφεδες!!κ πολλους εβαλα!!οποτε ληστες δεν ειναι μονο αυτοι που πουλανε συμπληρωματα ειναι κ πολλοι αλλοι στην ελλαδα.το σωστο για μενα ειναι να αγοραζει ο καθενας απο κει που τον συμφερει,αφου πρωτα το ψαξει καλα το θεμα.

beefmeup
23-08-10, 15:36
μια πρωτεινη κοστιζει οσο 10 καφεδες!!κ πολλους εβαλα!!οποτε ληστες δεν ειναι μονο αυτοι που πουλανε συμπληρωματα ειναι κ πολλοι αλλοι στην ελλαδα.το σωστο για μενα ειναι να αγοραζει ο καθενας απο κει που τον συμφερει,αφου πρωτα το ψαξει καλα το θεμα.

ναι νταξ,ειναι γενικο το κακο στην ελλαδα με τις τιμες.

Menios Ser1985
23-08-10, 20:22
Οι σωστές συμβουλές και πληροφορίες είναι απαραίτητες για τη συνεχή βελτίωση ενός αθλητή στο ΒΒ,όπως και σε όλα τα υπόλοιπα αθλήματα.Κάποιος ο οποίος ψωνίζει από το ίντερνετ χάνει το πλεονέκτημα αυτό,μένοντας έτσι μόνο στη διαδικασία της αγοραπωλησίας.Τώρα,όσον αφορά στα διάφορα φόρουμ,θεωρώ ότι ποτέ δεν θα φτάσουν την εγκυρότητα και την αξιοπιστία ενός αθλητή καταξιωμένου στον χώρο,καλά είναι τα φόρουμ για τις βασικές γνώσεις,αλλά όλοι γνωρίζουμε πως για να πετύχει κάποιος σημαντικές βελτιώσεις πρέπει να έχει "πρόσβαση" σε ορισμένες,ας πούμε,"μυστικές" πληροφορίες.Αν ήταν αλλιώς τα πράγματα τότε θα είχε γεμίσει ο κόσμος ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ στους δρόμους!Στα γυμναστήρια που έχω πάει,βλέπω τους περισσότερους(που στοχεύουν σε βελτίωση)να είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι κάθε χρόνο,παρουσιάζοντας ελάχιστη ή καθόλου βελτίωση!Και θα τους ακούσεις να λένε "πω πω φίλε,άσε,παρήγγειλα τα τάδε συμπληρώματα από το ίντερνετ και τα πήρα και 30-40 ευρώ πιο φτηνά...και διάβασα ένα σούπερ πρόγραμμα για τα χέρια και το στήθος σε ένα site,και μια σούπερ διατροφή για όγκο...θα γίνουμε κτήνη σου λέω...μπλα μπλα μπλα!!!"Και μετά από 2 χρόνια τους βλέπεις και είναι σαν να μην πέρασε μια μέρα(όπως λέει και το άσμα)...:green:
Καλές ορισμένες πληροφορίες στα διάφορα sites,αλλά να μην ξεχνάμε ότι κάθε σώμα είναι διαφορετικό και αντιδράει σε διαφορετικά ερεθίσματα.Σε αυτή τη φάση ΜΟΝΟ κάποιος έμπειρος θα σε καθοδηγήσει σωστά,κερδίζοντας πολύτιμο χρόνο και χρήμα.
Θα ήθελα να σας δώσω και ένα παράδειγμα:όταν πηγαίναμε στο φροντιστήριο Αγγλικών,πληρώναμε τους καθηγητές για να μας μεταδώσουν τις γνώσεις τους,έτσι δεν είναι?Ποιός λοιπόν θεωρεί περίεργο το γεγονός να ανταμείψεις κάποιον άνθρωπο ειδικό στο ΒΒ,που στο κάτω κάτω και ο ίδιος για να αποκομίσει τις γνώσεις που έχει,προπονήθηκε για πολλά χρόνια,έκανε άπειρες δίαιτες,τραυματίστηκε,στερήθηκε κ.λ.π?Δεν λέω πως εκεί έξω είναι όλοι άγιοι,αλλά υπάρχουν πολλά αξιόλογα άτομα να εμπιστευτούμε,που σέβονται εμάς αλλά και το όνομά τους.Μέσω έρευνας και σωστών γνωριμιών,μπορεί ο καθένας μας να οδηγηθεί σε αυτά τα άτομα.

thanasis reaction
23-08-10, 20:31
συμφωνω φιλε,το απροσωπο δεν ωφελει κανεναν,ενω απο τις προσωπικες σχεσεις παντα κατι κερδιζεις.δεν μιλαω για τα φορουμ,γιατι κ απο αυτα εχεις να παρεις πραγματα αρκει να τα αξιολογεις σωστα κ να κρατας αυτα που πρεπει.

noz1989
23-08-10, 20:43
Εγω φιλε μενιο, δεν καταλαβαινω γιατι θεωρεις δεδομενο, οτι ο πωλητης- ιδιοκτητης μαγαζιου με συμπληρωματα, θα κατσει να μου δωσει μυστικες συμβουλες, θα με βοηθησει κλπ κλπ..

Σιγα μην ασχοληθει, με ξερει και απο χθες??? του ειμαι κατι????

Menios Ser1985
23-08-10, 20:51
συμφωνω φιλε,το απροσωπο δεν ωφελει κανεναν,ενω απο τις προσωπικες σχεσεις παντα κατι κερδιζεις.δεν μιλαω για τα φορουμ,γιατι κ απο αυτα εχεις να παρεις πραγματα αρκει να τα αξιολογεις σωστα κ να κρατας αυτα που πρεπει.

Σωστά!Θέλω όμως να προσθέσω κάτι στην τελευταία φράση σου.Ένας πιο έμπειρος καθοδηγητής,μπορεί να αξιολογήσει πιό σωστά και πιό γρήγορα τα πράγματα και εσύ να κερδίσεις έτσι χρόνο και χρήμα,μιάς και εκείνος μετά από τόσα χρόνια ενασχόλησης του με το ΒΒ και δοκιμάζοντας διάφορους τρόπους προπόνησης και διατροφής,μπορεί με μεγαλύτερη σιγουριά να κρίνει και να σου προτείνει τί "δουλεύει" καλύτερα για σένα.
Τέλος,να προσθέσω κάτι που αφορά κυρίως στους αγωνιστικούς ΒΒερς που στοχεύουν σε συνεχή βελτίωση,ο χρόνος έχει ιδιαίτερη αξία για εκείνους!Καλό θα ήταν να μήν χάνουν τον καιρό τους πειραματιζόμενοι με το τί δουλεύει και τί όχι,αλλά μετά από σωστή έρευνα να επιλέξουν κάποιον πιό έμπειρο να τους συμβουλεύει και να παρακολουθεί την πορεία τους.

giannis64
23-08-10, 20:53
εγω παλι θα πω οτι ο καλυτερος συμβουλατορας ειναι το
www.bodybuilding.gr (http://www.bodybuilding.gr) !!!

απο εκει και περα ολοι εχουν μυαλο να κανουν τις επιλογες τους!!!;)

Menios Ser1985
23-08-10, 20:57
Εγω φιλε μενιο, δεν καταλαβαινω γιατι θεωρεις δεδομενο, οτι ο πωλητης- ιδιοκτητης μαγαζιου με συμπληρωματα, θα κατσει να μου δωσει μυστικες συμβουλες, θα με βοηθησει κλπ κλπ..

Σιγα μην ασχοληθει, με ξερει και απο χθες??? του ειμαι κατι????

Φίλε μου,δεν λέω να πηγαίνεις τη μία βδομάδα στον ένα πωλητή και την άλλη βδομάδα στον άλλο(όπως λανθασμένα έκανα εγώ στο παρελθόν)αλλά να επιλέξεις(κατά την κρίση σου)κάποιον που θεωρείς σωστό και να χτίσεις μια φιλική σχέση μαζί του,να σε εμπιστεύεται εκείνος και να τον εμπιστεύεσαι κι εσύ!Άν πηγαίνεις μια από εδώ και μια από εκεί,το σίγουρο είναι πως δεν θα έχεις κανένα όφελος!

thanasis reaction
23-08-10, 20:58
εγω παλι θα πω οτι ο καλυτερος συμβουλατορας ειναι το
www.bodybuilding.gr (http://www.bodybuilding.gr) !!!

απο εκει και περα ολοι εχουν μυαλο να κανουν τις επιλογες τους!!!;)

κ ετσι ειναι,γιατι εδω ειναι ενα μικρο σχολειο οσον αφορα το bb.αρκει να εχεις ορεξη για διαβασμα κ συμμετοχη!

Menios Ser1985
23-08-10, 21:02
εγω παλι θα πω οτι ο καλυτερος συμβουλατορας ειναι το
www.bodybuilding.gr (http://www.bodybuilding.gr) !!!

απο εκει και περα ολοι εχουν μυαλο να κανουν τις επιλογες τους!!!;)

Εννοείται φίλε,αν δεν παινέψεις το σπίτι σου,θα πέσει να σε πλακώσει!;) Μαζί σου είμαι!!!Αλλά καλό είναι να ανοίγουμε και λίγο τα μάτια των νέων κυρίως αθλητών,για να μήν πέφτουν σε λάθη που,ενδεχομένως,έπεσαν κάποιοι από εμάς!

eas2000
23-08-10, 23:11
Εγώ ποτέ δεν αγόρασα οποιοδήποτε συμπλήρωμα από Ελλάδα λόγω τιμής και ποικιλίας κατά δευτερο λόγο.

+ οτι η φυσική παρουσία του καταστηματάρχη τις περισσότερες φορές ειναι αποτρεπτικός παράγοντας να μπώ στο κατάστημα με τις "συμβουλές" που δίνουν και το οτι εχουν θεοποιησει τα συμπληρωματα.


Πηγε ενας γνωστος σε καταστημα και υποτιθεται εκατσε ο υπευθυνος και που εβγαλε ενα ετησιο πλάνο συμπληρωμάτων. Το τι αχρηστο συμπληρωμα του εβαλε δε λεγεται, τι πρωτεινη ογκου, τι 3 ισχυρες πολυβιταμινες τη μερα, κλπ απιστευτα πραγματα.

Καλύτερα στο νετ που ειναι και απρόσωπο και δε σε ζαλιζουν.

Menios Ser1985
24-08-10, 15:01
Εγώ ποτέ δεν αγόρασα οποιοδήποτε συμπλήρωμα από Ελλάδα λόγω τιμής και ποικιλίας κατά δευτερο λόγο.

+ οτι η φυσική παρουσία του καταστηματάρχη τις περισσότερες φορές ειναι αποτρεπτικός παράγοντας να μπώ στο κατάστημα με τις "συμβουλές" που δίνουν και το οτι εχουν θεοποιησει τα συμπληρωματα.


Πηγε ενας γνωστος σε καταστημα και υποτιθεται εκατσε ο υπευθυνος και που εβγαλε ενα ετησιο πλάνο συμπληρωμάτων. Το τι αχρηστο συμπληρωμα του εβαλε δε λεγεται, τι πρωτεινη ογκου, τι 3 ισχυρες πολυβιταμινες τη μερα, κλπ απιστευτα πραγματα.

Καλύτερα στο νετ που ειναι και απρόσωπο και δε σε ζαλιζουν.

Προφανώς ο γνωστός σου πήγε σε κάποιον κερδοσκόπο,που δεν τον ενδιέφερε η βελτίωση του φίλου σου αλλά μόνο πώς θα τσεπώσει το "μαρούλι"!!!Αυτά τα άτομα "κράζω" κι εγώ και πρέπει να τα αποκλείσουμε από τον χώρο μας διότι δεν μας προσφέρουν τίποτα απολύτως,αντίθετα μάλιστα,μολύνουν το ΒΒ!Ρωτήστε,ψάξ'τε,μάθετε...υπάρχουν αρκετοί αξιόλογοι άνθρωποι που μπορούν πραγματικά να βοηθήσουν!Ό,τι και να αγοράσεις στο εμπόριο θέλει έρευνα και ψάξιμο,δεν μπορείς να εμπιστευτείς τον πρώτο τυχόντα!
Τέτοια άτομα σαν αυτόν που αναφέρεις,πρέπει να αρχίσουμε πλέον να τα απομακρύνουμε από το χώρο μας και να δίνουμε βήμα σε εκείνους που πραγματικά θέλουν να προσφέρουν!

Surfer
24-08-10, 18:00
Πιστεύω, διαβάζοντας όλο το topic από την αρχή, ότι τελικά η αλήθεια και το σωστό είναι κάπου στη μέση.
Είναι λογικό οι τιμές στην Ελλάδα να είναι υψηλότερες από Αμερική, Αγγλία, Ιταλία. Είμαστε μικρή αγορά και κατά συνέπεια οι αντιπροσωπείες σε καμμιά περίπτωση δε μπορούν να πετύχουν τις τιμές έξω. Επίσης το Ελληνικό Δημόσιο είναι ο μεγάλος νταβατζής, ανεβάζοντας με το "καλημέρα σας" τις τιμές, έτσι απλά, μέσω ΦΠΑ, ΔΕΚΟ κτλ. Κόστος που περνά στην τελική τιμή του προϊόντος. Εδώ εν μέρει θα συμφωνήσω με τον Devil. Κατά συνέπεια να σας βάζει σε σκέψεις "μαγαζία" ντόπια που πουλούν σε τιμές Αμερικής κτλ. Απλά παιδιά...αυτό δε γίνεται !!!!!
Είναι γνωστό και το διαπιστώνουμε καθημερινά, ότι στην Ελλάδα υπάρχει μια έλλειψη επαγγελματισμού σε όλους τους τομείς. Και γι'αυτό πολύ φίλοι προτιμούν να ψωνίζουν μέσω eshop "για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο". Πάνω σε αυτό να σας αναφέρω τα αποτελέσματα μιας έρευνας της αρμόδιας Επιτροπής της Ευρωπαϊκης Ένωσης για το internet πριν κανα χρόνο. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι τα eshop που λειτουργούσαν σε χώρες της Ε.Ε. σε ποσοστό άνω του 65% "δε πουλούσαν αυτά που παρουσίαζαν". Και στη Γαλλία και στην Αγγλία και στη Γερμανία έμποροι πουλούν νοθευμένα προϊοντα και ελλειπής υπηρεσίες (τουριστικά γραφεία που κλείνουν και αφήνουν τους πελάτες σε ξένες χώρες κτλ).
Πιστεύω ότι το παν είναι να δημιούργησετε μια καλή διαπροσωπική σχέση με τον εκάστοτε έμπορο, είτε πρόκειται για μαγαζί αλυσίδας, είτε για πρώην αθλητή που έχει μαγαζί. Άτομα σωστά υπάρχουν σε όλους τους χώρους. Μπανανόφλουδες όλοι έχουμε πατήσει και δεν είναι κακό...
Αυτά:thumbup:

Devil Randime
24-08-10, 18:04
Του χρονου που θα ανεβει και αλλο η εφορια στο 23% να δειτε ωραιες τιμουλες που θα εχουμε σε όλα! Χεχεχε..

kaiowas
24-08-10, 19:54
Παίδες για να μη το κουράζουμε το πράγμα πολύ συγκρίνετε τις τιμές στα προιόντα των σούπερ μάρκετ Ελλάδας-Ευρώπης. Ότι διαφορές τιμών υπάρχουν στα τρόφιμα υπάρχουν και στα συμπληρώματα διατροφής. Όλοι γκρινιάζετε για τη τιμή της πρωτείνης, κανείς δε γκρινιάζει για τις τιμές στα ρύζια,τα γιαούρτια κτλ;)

mantus3
24-08-10, 20:08
Παίδες για να μη το κουράζουμε το πράγμα πολύ συγκρίνετε τις τιμές στα προιόντα των σούπερ μάρκετ Ελλάδας-Ευρώπης. Ότι διαφορές τιμών υπάρχουν στα τρόφιμα υπάρχουν και στα συμπληρώματα διατροφής. Όλοι γκρινιάζετε για τη τιμή της πρωτείνης, κανείς δε γκρινιάζει για τις τιμές στα ρύζια,τα γιαούρτια κτλ;)

και για αυτα γκρινιαζουμε απλα τα επιχηριματα περι αυτου θα ηταν γελεια...
οπως ακουσαμε το τρελο "περνε πρωτεινη απο εκει, για να μαθεις κανενα μυστικο μπλα μπλα μπλα" ετσι απλα περνε μπριζολες απο τον κρεοπολη σου για να ξερεις πως να τα μαγιρεψεις σωστα... η γιαουρτακια απο το τοπικο μπακαλικο (με το γνωστο καπελακι) για να σου πει ο πωλιτης πως να κανεις καλο τζατζικη....

Menios Ser1985
24-08-10, 21:12
και για αυτα γκρινιαζουμε απλα τα επιχηριματα περι αυτου θα ηταν γελεια...
οπως ακουσαμε το τρελο "περνε πρωτεινη απο εκει, για να μαθεις κανενα μυστικο μπλα μπλα μπλα" ετσι απλα περνε μπριζολες απο τον κρεοπολη σου για να ξερεις πως να τα μαγιρεψεις σωστα... η γιαουρτακια απο το τοπικο μπακαλικο (με το γνωστο καπελακι) για να σου πει ο πωλιτης πως να κανεις καλο τζατζικη....

Μπορεί να συμβεί και το άλλο όμως που δεν υπολόγισες,να πάρεις πρωτείνη από κάποιον χοντρομπαλά-άσχετο πωλητή και να σου δώσει οδηγίες σε ποιά ταβέρνα θα βρείς το καλύτερο κοντοσούβλι και σε ποιό μαγαζί θα πιείς πολύ φτηνά ένα καφάσι μπύρες!!!Καλά δεν τα λέω???Παίδες τα πολλά λόγια είναι περιττά,αλλά δεν δέχομαι να διαμορφώνουν το επίπεδο του Ελληνικού ΒΒ ένα σωρό από άσχετους που πηγαίνουν για προπόνηση 3 μήνες το χρόνο και επειδή δεν έχουν τί να κάνουν απλά πετάνε καμιά μ...κία στο φόρουμ να περάσει η ώρα.Τα λεγόμενά τους πραγματικά έχουν την αξία μιάς πο.δής!!!:green:
Γενικώς μιλώντας πάντα!!!

Menios Ser1985
24-08-10, 21:19
Το κακό εδώ στην Ελλάδα είναι ότι κάποιοι "τιποτάδες" προσπαθούν να εντυπωσιάσουν και να πάρουν λίγη φήμη λέγοντας ένα σωρό "εξυπνάδες"!!!Η αξία κάποιου και όλος ο κόπος του φαίνονται πάνω στη σκηνή,εκεί που φοράς μόνο το αγωνιστικό μαγιώ σου και κρίνεσαι από τους κριτές και τον κόσμο που σε βλέπουν!!!Τώρα όλα τα υπόλοιπα εγώ τα ακούω βερεσέ!!!
Γενικά μιλώντας πάλι!!!

KATERINI 144
24-08-10, 21:33
ναι σίγουρα με μια σωστή καθοδήγηση απο ενα καλό πωλητή συμπληρωμάτων θα ανέβεις στη σκηνή άλλος άνθρωπος...
@Menios Ser1985 μήπως τα παραλές λίγο?!

thanasis reaction
24-08-10, 21:36
Μπορεί να συμβεί και το άλλο όμως που δεν υπολόγισες,να πάρεις πρωτείνη από κάποιον χοντρομπαλά-άσχετο πωλητή και να σου δώσει οδηγίες σε ποιά ταβέρνα θα βρείς το καλύτερο κοντοσούβλι και σε ποιό μαγαζί θα πιείς πολύ φτηνά ένα καφάσι μπύρες!!!Καλά δεν τα λέω???Παίδες τα πολλά λόγια είναι περιττά,αλλά δεν δέχομαι να διαμορφώνουν το επίπεδο του Ελληνικού ΒΒ ένα σωρό από άσχετους που πηγαίνουν για προπόνηση 3 μήνες το χρόνο και επειδή δεν έχουν τί να κάνουν απλά πετάνε καμιά μ...κία στο φόρουμ να περάσει η ώρα.Τα λεγόμενά τους πραγματικά έχουν την αξία μιάς πο.δής!!!:green:
Γενικώς μιλώντας πάντα!!!

μην χαλιεσαι ρε φιλε!ασε τον κοσμο να πει αυτο που πιστευει!αυτοι που θελουν απο το εξωτερικο να τα παρουν απο εκει,αυτοι που θελουν απο ελλαδα ας τα παρουν απο ελλαδα,σε βαθος χρονου θα φανει ποιος βγαινει κερδισμενος!:toast:

Menios Ser1985
24-08-10, 21:44
ναι σίγουρα με μια σωστή καθοδήγηση απο ενα καλό πωλητή συμπληρωμάτων θα ανέβεις στη σκηνή άλλος άνθρωπος...
@Menios Ser1985 μήπως τα παραλές λίγο?!

Νομίζω ότι στον όρο συμπεριέλαβα επίσης και τη λέξη "έμπειρος" ενεργός ή παλιός αθλητής!Θεωρώ ότι όλοι είμαστε νοήμωνες άνθρωποι και καταλαβαίνουμε τί λέμε,δεν μίλησα ποτέ για έναν καλό αλλά συνάμα άσχετο επί του θέματος πωλητή!Μίλησα για πωλητές-γνώστες του αντικειμένου!Αν μπούμε στη διαδικασία να γράφουμε επεξήγηση για την κάθε λέξη του πόστ τότε "το χάσαμε το κορμί πατριώτη"!!!:toast:

Menios Ser1985
24-08-10, 21:48
μην χαλιεσαι ρε φιλε!ασε τον κοσμο να πει αυτο που πιστευει!αυτοι που θελουν απο το εξωτερικο να τα παρουν απο εκει,αυτοι που θελουν απο ελλαδα ας τα παρουν απο ελλαδα,σε βαθος χρονου θα φανει ποιος βγαινει κερδισμενος!:toast:

Έτσι είναι!Ο χρόνος τα γιατρεύει και τα αποδεικνύει όλα!!!Και όπως είπα πιο πάνω...το αποτέλεσμα κρίνεται επί σκηνής!

KATERINI 144
24-08-10, 21:49
Νομίζω ότι στον όρο συμπεριέλαβα επίσης και τη λέξη "έμπειρος" ενεργός ή παλιός αθλητής!Θεωρώ ότι όλοι είμαστε νοήμωνες άνθρωποι και καταλαβαίνουμε τί λέμε,δεν μίλησα ποτέ για έναν καλό αλλά συνάμα άσχετο επί του θέματος πωλητή!Μίλησα για πωλητές-γνώστες του αντικειμένου!Αν μπούμε στη διαδικασία να γράφουμε επεξήγηση για την κάθε λέξη του πόστ τότε "το χάσαμε το κορμί πατριώτη"!!!:toast:


κεκτημένη ταχύτητα, γνώστη οπως λες, τη συμβουλές εχει να θα σου πει ποτε να πιεις την πρωτεΐνη? γράφει πάνω το κουτί....

Polyneikos
24-08-10, 21:49
Νομίζω ότι στον όρο συμπεριέλαβα επίσης και τη λέξη "έμπειρος" ενεργός ή παλιός αθλητής!Θεωρώ ότι όλοι είμαστε νοήμωνες άνθρωποι και καταλαβαίνουμε τί λέμε,δεν μίλησα ποτέ για έναν καλό αλλά συνάμα άσχετο επί του θέματος πωλητή!Μίλησα για πωλητές-γνώστες του αντικειμένου!Αν μπούμε στη διαδικασία να γράφουμε επεξήγηση για την κάθε λέξη του πόστ τότε "το χάσαμε το κορμί πατριώτη"!!!:toast:

Όλα καλα ,όλα ωραια αδερφε,αλλα βλεπω ότι σε 10 ποστς επιμενεις και αναφερεις τα ίδια πραγματα,we 've got the point...:thumbup:
Επίσης θα ηθελα να τονισω και σε αυτο το τόπικ να προσεχουμε πως αναφερομαστε ο ενας στο αλλον,είτε γίνεται με αμεσο ειτε με εμμεσο τρόπο.


Έτσι είναι!Ο χρόνος τα γιατρεύει και τα αποδεικνύει όλα!!!Και όπως είπα πιο πάνω...το αποτέλεσμα κρίνεται επί σκηνής!

Δεν νομίζω να ειναι ο στοχος όλων η σκηνη,,,Πρωτιστως ενα υγιες καλο σωμα.Τα συμπληρωματα αφορουν όλους,όχι μονο τους αγωνιστικους.

Menios Ser1985
24-08-10, 22:23
κεκτημένη ταχύτητα, γνώστη οπως λες, τη συμβουλές εχει να θα σου πει ποτε να πιεις την πρωτεΐνη? γράφει πάνω το κουτί....

Λέγοντας "γνώστη" εννοώ στο ΒΒ γενικά,όχι να ξέρει να σου πουλάει τα συμπληρώματα και να σου προτείνει τον σωστό τρόπο λήψης τους.Για δες για παράδειγμα πόσες απορίες εκφράζονται στο site...πάνω σε όλα αυτά ένας έμπειρος στο χώρο μπορεί να μας συμβουλέψει όλους πιο σωστά!Προπόνηση-Διατροφή-Σωστά συμπληρώματα...
Και όπως βλέπεις επιμένω σε κάποια πράγματα γιατί απαιτούνται πολλές διευκρινίσεις!

Menios Ser1985
24-08-10, 22:28
Η τελευταία φράση του προηγούμενου πόστ μου είναι απάντηση στο πόστ του Πολύνεικου,ότι επιμένω σε κάποια πράγματα γιατί απαιτούνται πολλές διευκρινίσεις...στο κάτω κάτω συζήτηση κάνουμε!Ανταλλαγή απόψεων...

TRIANTAFYLLOU
24-08-10, 22:43
γελιέστε αν νομίζετε ότι επειδη κάποιος είναι πιο έμπειρος θα συμβουλέψει και πιο σωστα

αν λεγόταν καλοπροαίρετος ναι θα συμφωνούσα και εμένα με συμφαίρει να υποστηρίζω τους παλιούς και έμπειρους ας το πούμε αφού και γω σ αυτη την κατηγορία ανήκω, αλλα όπως σε όλα στη ζωή έτσι και εδω όλοι κάποτε αν έχουν όρεξη και υπομονή θα γίνουν παλιοι , αν μόνο είναι καλοπροαίρετοι θα συμβουλέψουν σωστα , γιατι καλό το κέρδος αλλα πάνω απ όλα να δώσουν σ αυτόν που ενδιαφέρετε τις σωστες και απαραίτητες γνώσεις και όχι ένα σωρό άσχετα πράγματα .

εγω έχω πεί την άποψή μου επειδή ενας κατεβαίνει σε αγώνες μην νομίζετε έχει περισσότερη αξία απο εναν που απλα γυμνάζετε και ασχολείτε με ενα σωρό άλλα πράγματα και είναι και πετυχημένος σ αυτα που κάνει , εμένα δεν μου λέει τίποτε αυτο και τους αθλητες που εκτιμώ θα συνεχίσω να τους εκτιμώ ακόμη και όταν δεν θα είναι σ αυτη την τόπ φόρμα όπως τους δικούς μας αθλητες καραμανλάκη , κεφαλιανο , τζινίδη, αναγνώστου και ενα σωρό τους εκτιμω σαν ανθρώπους πανω απ όλα .

επίσης και στο θέμα γνώσεων υπάρχουν άτομα που δεν έχουν αγωνιστική εμπειρία αλλα διαβάζουν ψάχνονται γενικότερα και μπορεί να ξέρουν περισσότερα απο μερικούς αγωνιστικούς , αλλα η εμπειρία είναι βασικό στοιχείο , εγω πάντα όμως άκουγα ακόμη και αυτούς που ήταν στην θεωρία και αν κάτι μου άρεσε το δοκίμαζα , μεχρι να καταλήξω σε κάποια στάνταρ , μπορεί να μάθει κάποιος η να αποκομίσει απο κεί που δεν το περιμένει , απλα μετα απο χρόνια και εμπειρία έχει κατασταλάξει

TRIANTAFYLLOU
24-08-10, 22:52
επίσης εγω σαν έμπειρος στο θεμα των συμπληρωμάτων τι θα του πώ του άλλου την πρωτείνη θα την παίρνεις με το κουτάλι και όχι με το πιρούνι?

πλάκα κάνουμε αυτα και ενας που ασχολείτε απλα με το ββ και γυμνάζετε και ενημερώνετε μπορεί να τα ξέρει και ας μην είναι αγωνιστικός , στα απλα πράγματα είναι η ουσία και σε βάθος χρόνου της εφαρμογής τους, όποιος πιστεύει σε μυστικα και μαγικά πλανάτε οικτρά

τωρα με τις γνώσεις που τις παίρνει ο καθένας απο οπουδήποτε μπορεί να μάθει πολλα πράγματα όχι όπως εμείς παλια που δεν υπήρχε ουτε βιβλιογραφία ούτε το ίντερνετ και όταν πέρναμε καμια πρωτείνη νομίζαμε και παίρναμε κανένα που θα μας κάνει τέρατα , τωρα όποιος έχει όρεξη μαθαίνει και ενα παράδειγμα είναι και το φόρουμ που μπορεί τόσα να μάθει κάποιος , παλια που τα ξέραμε αυτα

KATERINI 144
24-08-10, 22:54
@ Menios Ser1985 σε γενικες γραμμές συμφωνώ με αυτα που λες, προτιμώ να αγοράσω συμπλήρωμα απο ελλαδα παρα απο εξω, οι τιμες τωρα ειναι και εδω λογικές, καποτε αγοράζαμε 2κιλη πρωτεΐνη απο ελλαδα με 90-100 ευρω, τωρα βρίσκεις με 45 ευρω επώνυμη,
μαλιστα αν ο πωλητής ειναι και ανθρωπος που εχει ασχοληθεί σοβαρα με το ββ και εχει προσφερει σε αυτο ειναι ενας λογος παραπάνω,
τωρα για το αν θα ασχοληθεί να σου δωσει συμβουλές κλπ, δεν ξέρω..
σε αυτο που δεν συμφωνώ ειναι οι χαρακτηρισμοί που εκανες ποιο πανω, όπως λες, τωρα, απόψεις ανταλλασουμε, χαρακτηρισμοί δε χρειάζονται και μάλιστα με το καλημέρα, οπως θα είδες κρατάμε ενα επίπεδο στο φόρουμ.

Menios Ser1985
24-08-10, 22:56
...

επίσης και στο θέμα γνώσεων υπάρχουν άτομα που δεν έχουν αγωνιστική εμπειρία αλλα διαβάζουν ψάχνονται γενικότερα και μπορεί να ξέρουν περισσότερα απο μερικούς αγωνιστικούς , αλλα η εμπειρία είναι βασικό στοιχείο , εγω πάντα όμως άκουγα ακόμη και αυτούς που ήταν στην θεωρία και αν κάτι μου άρεσε το δοκίμαζα , μεχρι να καταλήξω σε κάποια στάνταρ , μπορεί να μάθει κάποιος η να αποκομίσει απο κεί που δεν το περιμένει , απλα μετα απο χρόνια και εμπειρία έχει κατασταλάξει

Σωστά Ηλία.Εδώ λοιπόν σε αυτό το σημείο μπαίνει αυτός ο καλοπροαίρετος γνώστης για να μας μεταδώσει τις γνώσεις του και να μας βοηθήσει να "κατασταλλάξουμε" κι εμείς νωρίτερα από αυτόν,χωρίς να κάνουμε τα ίδια λάθη που έκανε εκείνος,κερδίζοντας έτσι πολύτιμο χρόνο!Αυτό επισημαίνω εδώ και κάμποσα πόστ!Αρκεί μετά από έρευνα να επιλέξουμε το σωστό άτομο για να στηριχτούμε πάνω του!

TRIANTAFYLLOU
24-08-10, 23:01
Σωστά Ηλία.Εδώ λοιπόν σε αυτό το σημείο μπαίνει αυτός ο καλοπροαίρετος γνώστης για να μας μεταδώσει τις γνώσεις του και να μας βοηθήσει να "κατασταλλάξουμε" κι εμείς νωρίτερα από αυτόν,χωρίς να κάνουμε τα ίδια λάθη που έκανε εκείνος,κερδίζοντας έτσι πολύτιμο χρόνο!Αυτό επισημαίνω εδώ και κάμποσα πόστ!Αρκεί μετά από έρευνα να επιλέξουμε το σωστό άτομο για να στηριχτούμε πάνω του!


και γω γι αυτο το λέω γιατι έχουν δεί τα μάτια μου περιπτώσεις που φορτώναν ότι νάναι σε νέους αθλητες , εκμεταλευόμενοι την τυφλή εμπιστοσύνη που τους έδειχναν με σκοπό βέβαια το κέρδος αλλα το υπερβολικό σε βάρος ακόμη και της υγείας του αθλητή .

αλλα οι σωστές γνώσεις απο καλοπροαίρετο αθλητή γλυτώνουν απο αχρηστες ενέργειες και πολύτιμο χρόνο , αλλα το βασικό όπως είπα είναι στα πολύ απλά πράγματα και σε βάθος χρόνου με όρεξη και πειθαρχεία

Georges
24-08-10, 23:02
Καταρχήν φίλε Menios Ser1985 είσαι "αγωνιστικός"; Βλέπω ότι είσαι καινούργιο μέλος και σχεδόν όλα σου τα posts είναι σ' αυτό εδώ το thread. Προφανώς εσύ έχεις κάποιον στο μυαλό σου ο οποίος σε έχει βοηθήσει - αναλάβει (με συμπληρώματα, διατροφή ίσως και με χημεία αν κατεβαίνεις σε αγώνες). Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί γενικεύεις και υποστηρίζεις αυτά που λες με τόσο σθένος. Πρέπει όλοι εμείς που δεν ασχολούμαστε αγωνιστικά να πάμε να βρούμε ντε και καλά κάποιον που είναι παλιός αθλητής και πουλάει συμπληρώματα (ανεξαρτήτου τιμής) να αγοράσουμε από κει μπας και μας συμβουλεύσει;

Menios Ser1985
24-08-10, 23:34
@ Menios Ser1985 σε γενικες γραμμές συμφωνώ με αυτα που λες, προτιμώ να αγοράσω συμπλήρωμα απο ελλαδα παρα απο εξω, οι τιμες τωρα ειναι και εδω λογικές, καποτε αγοράζαμε 2κιλη πρωτεΐνη απο ελλαδα με 90-100 ευρω, τωρα βρίσκεις με 45 ευρω επώνυμη,
μαλιστα αν ο πωλητής ειναι και ανθρωπος που εχει ασχοληθεί σοβαρα με το ββ και εχει προσφερει σε αυτο ειναι ενας λογος παραπάνω,
τωρα για το αν θα ασχοληθεί να σου δωσει συμβουλές κλπ, δεν ξέρω..
σε αυτο που δεν συμφωνώ ειναι οι χαρακτηρισμοί που εκανες ποιο πανω, όπως λες, τωρα, απόψεις ανταλλασουμε, χαρακτηρισμοί δε χρειάζονται και μάλιστα με το καλημέρα, οπως θα είδες κρατάμε ενα επίπεδο στο φόρουμ.

Για να ξεκαθαρίσω λίγο τα πράγματα,δεν υπάρχει συγκεκριμένος χαρακτηρισμός για κανέναν!Όμως,δεν νομίζω να αμφιβάλλει κανείς ότι ορισμένα άτομα που δεν έχουν ουσιαστική επαφή με το ΒΒ,εκφέρουν γνώμη για σοβαρά θέματα πάνω σε αυτό τον χώρο,δίνοντας λάθος κατευθύνσεις και διαμορφώνοντας επίσης λανθασμένα το επίπεδο του Ελληνικού ΒΒ.Επειδή κι εγώ δίνω τα πάντα για το ΒΒ και αυτό είναι η ζωή μου,και με νοιάζει να βελτιωθούν οι συνθήκες του ΒΒ στην Ελλάδα,θέλω να ακούω και να διαβάζω γνώμες και απόψεις από ανθρώπους που νιώθουν όπως κι εγώ,ανθρώπους που λάτρεψαν και λατρεύουν αυτό το άθλημα και όχι τις γνώμες κάποιων που το "παίζουν" ΒΒερς περιστασιακά,όπως π.χ κάνουν 3-4 μήνες προπόνηση για να βγάλουν κανέναν κοιλιακό στην παραλία το καλοκαίρι!Αυτοί ουδεμία σχέση έχουν με το πραγματικό ΒΒ που εγώ αγαπάω και ακολουθώ και η γνώμη τους ουδεμία βαρύτητα έχει για μένα και είμαι σίγουρος και για την πλειοψηφία των αθλητών!Σεβαστή είναι η άποψη των πραγματικών ΒΒερς,αυτοί θέλω να είναι οι οδηγοί του χώρου μας και ΜΟΝΟ αυτοί θα τον διαμορφώσουν σωστά!Όλοι οι τυχάρπαστοι που μπαινοβγαίνουν στο ΒΒ καλό είναι να απομακρύνονται σιγά σιγά,γιατί μόνο προβλήματα δημιουργούν και κατευθύνουν λανθασμένα και ορισμένους άλλους!

Menios Ser1985
24-08-10, 23:35
και γω γι αυτο το λέω γιατι έχουν δεί τα μάτια μου περιπτώσεις που φορτώναν ότι νάναι σε νέους αθλητες , εκμεταλευόμενοι την τυφλή εμπιστοσύνη που τους έδειχναν με σκοπό βέβαια το κέρδος αλλα το υπερβολικό σε βάρος ακόμη και της υγείας του αθλητή .

αλλα οι σωστές γνώσεις απο καλοπροαίρετο αθλητή γλυτώνουν απο αχρηστες ενέργειες και πολύτιμο χρόνο , αλλα το βασικό όπως είπα είναι στα πολύ απλά πράγματα και σε βάθος χρόνου με όρεξη και πειθαρχεία

+1 :thumbup:

Menios Ser1985
24-08-10, 23:48
Καταρχήν φίλε Menios Ser1985 είσαι "αγωνιστικός"; Βλέπω ότι είσαι καινούργιο μέλος και σχεδόν όλα σου τα posts είναι σ' αυτό εδώ το thread. Προφανώς εσύ έχεις κάποιον στο μυαλό σου ο οποίος σε έχει βοηθήσει - αναλάβει (με συμπληρώματα, διατροφή ίσως και με χημεία αν κατεβαίνεις σε αγώνες). Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί γενικεύεις και υποστηρίζεις αυτά που λες με τόσο σθένος. Πρέπει όλοι εμείς που δεν ασχολούμαστε αγωνιστικά να πάμε να βρούμε ντε και καλά κάποιον που είναι παλιός αθλητής και πουλάει συμπληρώματα (ανεξαρτήτου τιμής) να αγοράσουμε από κει μπας και μας συμβουλεύσει;

Απαντώντας στην πρώτη ερώτησή σου,ναι παίρνω μέρος σε αγώνες,αν και έχω κάνει μόνο 3 ως τώρα.Φαίνεται και στο άβαταρ μου.Στη δεύτερη ερώτησή σου απαντώ ως εξής,εάν κάποιος(ακόμη και μη αγωνιστικός αθλητής)θέλει να πετύχει πιο σύντομη και ουσιαστική βελτίωση,και κατά τη γνώμη μου να μη χάνει τον καιρό του πειραματιζόμενος με τί δουλεύει και τί όχι,ναι καλό θα ήταν να συμβουλευτεί κάποιον πιο ειδικό και με μεγαλύτερη πείρα στο ΒΒ.Εννοείται ότι και μόνος του ο καθένας μπορεί να πειραματιστεί και να βρεί τί είναι πιο αποτελεσματικό για αυτόν,πλην όμως θα έχει σπαταλήσει τζάμπα χρόνο και χρήμα!Αυτό λέω εγώ και ο καθένας επιλέγει το καλύτερο κατά την κρίση του!

giannis64
24-08-10, 23:54
το κουράσατε το θέμα κάνοντας διάλογο μόνο 2-3 μέλη με αποτέλεσμα να μην παίρνουν μέρος οι υπόλοιποι!!!

Menios Ser1985
24-08-10, 23:56
το κουράσατε το θέμα κάνοντας διάλογο μόνο 2-3 μέλη με αποτέλεσμα να μην παίρνουν μέρος οι υπόλοιποι!!!

Γιατί το λές αυτό?Εγώ βλέπω ότι συμμετέχουν αρκετοί από την αρχή του thread...

kutsup
25-08-10, 08:06
...εάν κάποιος(ακόμη και μη αγωνιστικός αθλητής)θέλει να πετύχει πιο σύντομη και ουσιαστική βελτίωση,και κατά τη γνώμη μου να μη χάνει τον καιρό του πειραματιζόμενος με τί δουλεύει και τί όχι,ναι καλό θα ήταν να συμβουλευτεί κάποιον πιο ειδικό και με μεγαλύτερη πείρα στο ΒΒ.

Τα συμπληρώματα είναι όμως ο τελευταίος κρίκος της αλυσίδας που αναφερεις, οπότε προτιμάω τα πιο φθηνά δηλ από e-shop του εξωτερικού και κατά προτίμηση αυτά που δεν έχουν μεταφορικά.
Και όσο για τις συμβουλές μόνο γενικής φύσεως μπορείς να πάρεις τις οποίες όμως μπορείς να τις βρεις και στο internet.
Για να σου εξειδικεύσει κάποιος τις συμβουλές πρέπει να σε παρακολουθεί από πολύ κοντά πράγμα απίθανο για πωλητή συμπληρωμάτων.
Εκτός αν με τις συμβουλές αναφέρεσαι τελικά σε φάρμακα και όχι σε συμπληρώματα και διατροφή.

manos_
25-08-10, 13:02
Απο συμπληρωματα ο αγωνιστικος μονο τα βασικα θα παρει και τα ρεστα φαρμακο οποτε τα περι καθοδηγησης δεν νομιζω οτι εχουν μεγαλη βαση και στην τελικη τα συμπληρωματα εχουν και ετικετα απο πισω προσβαση στο ιντερνετ εχουν ολοι πλεον μαθαινουν πειραματιζομενοι στον εαυτο τους και αυτα.

Menios Ser1985
25-08-10, 17:41
Απο συμπληρωματα ο αγωνιστικος μονο τα βασικα θα παρει και τα ρεστα φαρμακο οποτε τα περι καθοδηγησης δεν νομιζω οτι εχουν μεγαλη βαση και στην τελικη τα συμπληρωματα εχουν και ετικετα απο πισω προσβαση στο ιντερνετ εχουν ολοι πλεον μαθαινουν πειραματιζομενοι στον εαυτο τους και αυτα.

Όποιος αγωνιστικός ΒΒερ νομίζει πως χρειάζεται να στηριχτεί μόνο στα φάρμακα και σε 1-2 βασικά συμπληρώματα θεωρώ πως χάνει ένα τεράστιο ποσοστό βελτίωσης!Αυτό αποδεικνύεται πάντα στην πράξη!Αλλά καθένας δικαιούται να έχει την αποψή του επί του θέματος.Όσο για τα υπόλοιπα τα γράφω για ένα λόγο,για να μήν πειραματίζονται στον εαυτό τους(κυρίως οι νέοι αθλητές)με συνέπεια να ξοδεύουν χρόνο και χρήμα αλλά το κυριότερο να μην παίζουν με την υγεία τους!Τα λέω αυτά επειδή μιλάω με πολλούς νέους αθλητές οι οποίοι χρησιμοποιούν ο,τι βρούν μπροστά τους ή ότι τους δώσει ο φουσκωτός πορτιέρης του κλάμπ,που τυχαίνει να κάνουν προπόνηση στο ίδιο γυμναστήριο.Ποιός ο λόγος αυτοί οι νέοι να μήν συμβουλεύονται ορισμένους αξιόλογους αθλητές με γνώσεις???

Menios Ser1985
25-08-10, 17:51
Τα συμπληρώματα είναι όμως ο τελευταίος κρίκος της αλυσίδας που αναφερεις, οπότε προτιμάω τα πιο φθηνά δηλ από e-shop του εξωτερικού και κατά προτίμηση αυτά που δεν έχουν μεταφορικά.
Και όσο για τις συμβουλές μόνο γενικής φύσεως μπορείς να πάρεις τις οποίες όμως μπορείς να τις βρεις και στο internet.
Για να σου εξειδικεύσει κάποιος τις συμβουλές πρέπει να σε παρακολουθεί από πολύ κοντά πράγμα απίθανο για πωλητή συμπληρωμάτων.
Εκτός αν με τις συμβουλές αναφέρεσαι τελικά σε φάρμακα και όχι σε συμπληρώματα και διατροφή.

Αναφέρομαι σε όλες τις συμβουλές που αφορούν στο ΒΒ,σε κάθε τομέα ανεξαιρέτως.Εδώ όμως διαφωνώ σε κάτι,τα συμπληρώματα δεν είναι ο τελευταίος κρίκος,τα φάρμακα είναι.Επίσης εννοείται πως ένας αξιόλογος πωλητής με γνώσεις στο ΒΒ μπορεί να παρακολουθεί την πρόοδο των πελατών του αρκετά συχνά και να κάνει τις απαραίτητες αλλαγές σε διατροφή-προπόνηση.Τώρα αν εννοείς να σε προετοιμάσει και για αγώνες εκεί σαφώς και απαιτείται άλλη προσέγγιση και εννοείται ότι θα παρακολουθεί με μεγαλύτερη προσοχή τα βήματά σου!

manos_
25-08-10, 17:58
Όποιος αγωνιστικός ΒΒερ νομίζει πως χρειάζεται να στηριχτεί μόνο στα φάρμακα και σε 1-2 βασικά συμπληρώματα θεωρώ πως χάνει ένα τεράστιο ποσοστό βελτίωσης!Αυτό αποδεικνύεται πάντα στην πράξη!Αλλά καθένας δικαιούται να έχει την αποψή του επί του θέματος.Όσο για τα υπόλοιπα τα γράφω για ένα λόγο,για να μήν πειραματίζονται στον εαυτό τους(κυρίως οι νέοι αθλητές)με συνέπεια να ξοδεύουν χρόνο και χρήμα αλλά το κυριότερο να μην παίζουν με την υγεία τους!Τα λέω αυτά επειδή μιλάω με πολλούς νέους αθλητές οι οποίοι χρησιμοποιούν ο,τι βρούν μπροστά τους ή ότι τους δώσει ο φουσκωτός πορτιέρης του κλάμπ,που τυχαίνει να κάνουν προπόνηση στο ίδιο γυμναστήριο.Ποιός ο λόγος αυτοί οι νέοι να μήν συμβουλεύονται ορισμένους αξιόλογους αθλητές με γνώσεις???

τις περισοτερες φορες οι αξιολογοι αθλητες θα σε ξεκοκαλισουν για πλακα και θα σου πουλανε παραμυθι γιαυτο.

Polyneikos
25-08-10, 18:14
[/B]

τις περισοτερες φορες οι αξιολογοι αθλητες θα σε ξεκοκαλισουν για πλακα και θα σου πουλανε παραμυθι γιαυτο.

Ενταξει,ας μην ειμαστε ισοπεδωτικοι.Υπάρχουν και αθλητες με καταστηματα που επειδη χτιζουν το ονομα τους και στην προπονητικη ,δεν θελουν να βγαλουν κακο όνομα και υποστηριζουν καλα τους πελατες τους.Δεν θα ηθελα να πω ονοματα γιατι θα φαινοταν ότι τους αναφερω για διαφημιση.Σε όλους τους χωρους υπαρχουν οι ευσυνειδητοι,οι αεριτζήδες και τα κορακια.

Menios Ser1985
25-08-10, 18:17
τις περισοτερες φορες οι αξιολογοι αθλητες θα σε ξεκοκαλισουν για πλακα και θα σου πουλανε παραμυθι γιαυτο.

Δέν είπαμε ότι είναι όλοι τους άγιοι,αυτό είναι δεδομένο!Υπάρχουν σοβαροί άνθρωποι που ενδιαφέρονται!

thanasis reaction
25-08-10, 18:25
φιλε μενιο θα σου πω κατι χωρις παρεξηγηση κ χωρις κακια!βλεπω οτι δειχνεις πολυ μεγαλο ενδιαφερον μονο στο συγκεκριμενο θεμα,απο σενα που εισαι κ ενεργος κ αγωνιστικος αθλητης περιμενουμε να συμμετεχεις περισσοτερο κ στα υπολοιπα θεμα που ειναι κ ποιο βασικα κατα την γνωμη μου,προπονηση,διατροφη κτλ.παντα μιλαω φιλικα!:toast:

Menios Ser1985
25-08-10, 18:40
φιλε μενιο θα σου πω κατι χωρις παρεξηγηση κ χωρις κακια!βλεπω οτι δειχνεις πολυ μεγαλο ενδιαφερον μονο στο συγκεκριμενο θεμα,απο σενα που εισαι κ ενεργος κ αγωνιστικος αθλητης περιμενουμε να συμμετεχεις περισσοτερο κ στα υπολοιπα θεμα που ειναι κ ποιο βασικα κατα την γνωμη μου,προπονηση,διατροφη κτλ.παντα μιλαω φιλικα!:toast:

Θα γίνει κι αυτό φίλε μου,εννοείται!Απλά αρχικά θέλησα να σταθώ σε κάποιες απόψεις που αφορούν άμεσα στη βελτίωση του επιπέδου του Ελληνικού ΒΒ και να δώ πως σκέφτεται ο κόσμος αλλά και να διαβάσω ορισμένες απόψεις.Και αυτό,επειδή ενδιαφέρομαι στο να γίνουν τα πράγματα λίγο καλύτερα εδώ,γιατί δεν είμαι απλά ένα άτομο που πηγαίνει στο γυμναστήριο για να διατηρείται σε καλή φόρμα,αλλά είμαι αθλητής και θέλω να δω κάποια στιγμή στο μέλλον να ανταμείβονται οι κόποι μου!Θεωρώ ότι είναι αρκετοί εκείνοι οι αθλητές που βρίσκονται στη θέση μου και ενδιαφέρονται εξίσου για τα ίδια θέματα!Επειδή βλέπω το ΒΒ με άκρως σοβαρό μάτι,νοιάζομαι πραγματικά για τα Ελληνικά δρώμενα στο χώρο μας και γι'αυτό θέλω να λέω τα πράγματα στα ίσια,όπως έχουν,χωρίς υπεκφυγές!Έτσι έμαθα και έτσι θα πράττω!

thanasis reaction
25-08-10, 18:44
οκ,κ ελπιζω να καταλαβες το σκεπτικο μου!:toast:

Menios Ser1985
25-08-10, 19:32
οκ,κ ελπιζω να καταλαβες το σκεπτικο μου!:toast:

Έγινε φίλε.Να σου πώ και κάτι γενικά...δέχομαι οποιδήποτε άποψη διαφορετική από τη δική μου,δεν μπορούμε να συμφωνούμε όλοι!Όσον αφορά,όμως,κυρίως στο σοβαρό ΒΒ(εννοώ το αγωνιστικό αλλά και το μή αγωνιστικό αλλά συστηματικό)δεν μπορώ να λάβω σοβαρά υπ'όψιν ορισμένους που,όπως έχω ξαναγράψει,κάνουν προπόνηση 3-4 μήνες το καλοκαίρι για να βγούν με κοιλιακούς στην παραλία ή για να πάνε λίγο πιο αδύνατοι στο γάμο της ξαδέρφης τους!!Δυστυχώς όμως κάποια τέτοια άτομα έχουν εισβάλλει στον χώρο του αθλήματος και κάνουν μεγάλο κακό,καθοδηγόντας εσφαλμένα τους αθλητές σε διάφορα ζητήματα,καταστρέφοντας έτσι οποιαδήποτε προσπάθεια βελτίωσης!Οι συγκεκριμένοι που αναφέρω δεν ενδιαφέρονται αν βελτιωθούν τα πράγματα εδώ στην Ελλάδα,η καλύτερη οργάνωση του ΒΒ,η καλύτερη διεξαγωγή αγώνων κλπ κλπ κλπ.Αυτά τα γράφω για να ξεθαρίσω τη θέση μου.

kutsup
25-08-10, 20:52
Εδώ όμως διαφωνώ σε κάτι,τα συμπληρώματα δεν είναι ο τελευταίος κρίκος,τα φάρμακα είναι.
Επίσης εννοείται πως ένας αξιόλογος πωλητής με γνώσεις στο ΒΒ μπορεί να παρακολουθεί την πρόοδο των πελατών του αρκετά συχνά και να κάνει τις απαραίτητες αλλαγές σε διατροφή-προπόνηση.

Για το πρώτο μακάρι να ήταν έτσι αλλά δεν είναι. Εκτός και αν κατεβαίνεις σε κατηγορίες fitness. Ίσχυε σε κάποιο βαθμό τις παλιές εποχές που δεν υπήρχαν και πολλά συμπληρώματα στις "χαμηλές" κατηγορίες αλλά σήμερα δεν ισχύει με τίποτε. Γι αυτό και αυτά τα σκευάσματα λέγονται συμπληρώματα. ;)

Για το δεύτερο μετά από 23 χρόνια ενασχόλησης δεν είδα ακόμη τέτοιον πωλητή ή έστω ιδιοκτήτη καταστήματος.

Menios Ser1985
26-08-10, 01:15
Για το πρώτο μακάρι να ήταν έτσι αλλά δεν είναι. Εκτός και αν κατεβαίνεις σε κατηγορίες fitness. Ίσχυε σε κάποιο βαθμό τις παλιές εποχές που δεν υπήρχαν και πολλά συμπληρώματα στις "χαμηλές" κατηγορίες αλλά σήμερα δεν ισχύει με τίποτε. Γι αυτό και αυτά τα σκευάσματα λέγονται συμπληρώματα. ;)

Για το δεύτερο μετά από 23 χρόνια ενασχόλησης δεν είδα ακόμη τέτοιον πωλητή ή έστω ιδιοκτήτη καταστήματος.

Θα σου απαντήσω στο δεύτερο σκέλος του πόστ σου πως μάλλον στάθηκες άτυχος ή ίσως δεν έψαξες αρκετά να βρείς κάποιον αξιόλογο άνθρωπο.Εγώ από την άλλη βρίσκομαι στον χώρο μόνο 7,5 χρόνια αλλά ήμουν πολύ τυχερός καθ'ότι μετά τα πρώτα 4 χρόνια στο ΒΒ γνώρισα τον κορυφαίο κατά τη γνώμη μου(και πολλών άλλων)Έλληνα αθλητή και καθοδηγητή στο ΒΒ!Θα μου πείς ότι εγώ πέτυχα διάνα,το ξέρω,αλλά είμαι σίγουρος πως υπάρχουν αρκετοί σωστοί και έμπειροι στον χώρο,μιάς και εγώ ο ίδιος έχω γνωρίσει κι άλλους!Όπως επίσης γνώρισα και κάποιους που απλά δεν θα έπρεπε να βρίσκονται καν στον χώρο μας!Γι'αυτό έχω τονίσει σε αρκετά πόστ μου,κάνετε καλή έρευνα και μήν συνβουλεύεστε τον πρώτο τυχόντα!

Devil Randime
26-08-10, 01:18
φιλε μενιο θα σου πω κατι χωρις παρεξηγηση κ χωρις κακια!βλεπω οτι δειχνεις πολυ μεγαλο ενδιαφερον μονο στο συγκεκριμενο θεμα,απο σενα που εισαι κ ενεργος κ αγωνιστικος αθλητης περιμενουμε να συμμετεχεις περισσοτερο κ στα υπολοιπα θεμα που ειναι κ ποιο βασικα κατα την γνωμη μου,προπονηση,διατροφη κτλ.παντα μιλαω φιλικα!:toast:

+1 :thumbup:
Απο τη στιγμή που ειναι και αγωνιστικος αθλητης , καποιες αποψεις του σε διαφορα threads του φορουμ θα φαινοντουσαν χρησιμες πιστευω... ;)

mantus3
27-08-10, 17:34
Μενιο, διαβαζω με ενδιαφερον τοσες μερες τα ποστ σου και μου εχει δημιουργηθει μια μικρη απορία. μπερδεβεις τα μαγαζια με συμπληροματα διατροφης?? οσα περιγραφεις παραπάνω, θα μπορουσε να τα προσφερει καποιος αθλητης, παραγωντας του χωρου η εστω και απλος ενασχολουμενος αμα ειχε γυμναστιριο. οπου θα ειχε την ευκερια να μπορει να καθοδηγει ατομα. με 1 ωρα συνομιλιας 2 φορες το μηνα (που κ παλι πολυ ειναι για αγορα συμπληροματων) καθοδηγηση δεν γυνετε...

εγω προσωπικα αμα υπηρχε καποιος αξιολογος αθλητης στην περιωχη μου που ειχε γυμναστιριο θα το υποστηριζα, και μαλιστα θα τον διαφημιζα κιολας...
αμα ειχε μαγαζι με συμπληροματα, και δεν ηταν ανταγωνιστικος στις τιμες, ουτε απο εξω δεν θα περνουσα! η πιτα του μισθου ειναι πολυ μικρη για να την μυραζουμε απλοχερα...

οσο για τους μακροπροθεσμα κερδισμενους σχετικα με τις αγορες, το θεμα κοστος απλη προσθεση ειναι...

αυτα απο μενα, που ουτε ββερ ειμαι, ουτε αγωνιστικους στοχους εχω... παντρεβεται βεβαια μια ξαδερφη μου σε μια παραλια και θελω να ειμαι κομψος... και επειδη πολυ συγουρα θα συμφωνισουν μαζι μου, ειτε γελοντας ειτε χαμογελοντας, μην απορισεις, ειμαστε μεγαλο σοι

Menios Ser1985
27-08-10, 20:02
Μενιο, διαβαζω με ενδιαφερον τοσες μερες τα ποστ σου και μου εχει δημιουργηθει μια μικρη απορία. μπερδεβεις τα μαγαζια με συμπληροματα διατροφης?? οσα περιγραφεις παραπάνω, θα μπορουσε να τα προσφερει καποιος αθλητης, παραγωντας του χωρου η εστω και απλος ενασχολουμενος αμα ειχε γυμναστιριο. οπου θα ειχε την ευκερια να μπορει να καθοδηγει ατομα. με 1 ωρα συνομιλιας 2 φορες το μηνα (που κ παλι πολυ ειναι για αγορα συμπληροματων) καθοδηγηση δεν γυνετε...

εγω προσωπικα αμα υπηρχε καποιος αξιολογος αθλητης στην περιωχη μου που ειχε γυμναστιριο θα το υποστηριζα, και μαλιστα θα τον διαφημιζα κιολας...
αμα ειχε μαγαζι με συμπληροματα, και δεν ηταν ανταγωνιστικος στις τιμες, ουτε απο εξω δεν θα περνουσα! η πιτα του μισθου ειναι πολυ μικρη για να την μυραζουμε απλοχερα...

οσο για τους μακροπροθεσμα κερδισμενους σχετικα με τις αγορες, το θεμα κοστος απλη προσθεση ειναι...

αυτα απο μενα, που ουτε ββερ ειμαι, ουτε αγωνιστικους στοχους εχω... παντρεβεται βεβαια μια ξαδερφη μου σε μια παραλια και θελω να ειμαι κομψος... και επειδη πολυ συγουρα θα συμφωνισουν μαζι μου, ειτε γελοντας ειτε χαμογελοντας, μην απορισεις, ειμαστε μεγαλο σοι

Φίλε μου,άκου ξεκάθαρα πως έχουν τα πράγματα!Αν ήσουν ΒΒερ(και ακόμη περισσότερο αγωνιστικός)θα γνώριζες πως κάθε έκπτωση που κάνουμε σε ο,τι αφορά στο ΒΒ,έχει αντίκρυσμα και στο σώμα μας,κι αυτό με έκπτωση θα είναι!!!Όπως λές,το κόστος μια απλή πρόσθεση είναι,αλλά το αποτέλεσμα στο σώμα μας θα είναι μία πολύ πολύ μεγάλη ΑΦΑΙΡΕΣΗ!(και ποτέ δεν συμπαθούσα τα μαθηματικά,ειδικά τις αφαιρέσεις)!Να σου δώσω να καταλάβεις,βελτίωση στο ΒΒ(ειδικά στο αγωνιστικό που ενδιαφέρομαι εγώ)και γεμάτη τσέπη δεν συμβαδίζουν,εκτός αν εσύ είσαι "ζεστός" όσον αφορά στα οικονομικά σου,οπότε πάω πάσο!Και για να μήν γελιόμαστε φίλε,σοβαρή βελτίωση δεν πρόκειται να δείς αν δεν σε καθοδηγεί κάποιος πιο έμπειρος!Και αυτός ο καθοδηγητής πρέπει να ανταμειφθεί και για τον χρόνο του και για τις γνώσεις που σου παρέχει!Οπότε προσωπικά προτιμάω να δίνω 10 ευρώ παραπάνω σε κάθε συμπλήρωμα που αγοράζω και να έχω τη βελτίωση σίγουρη,παρά να γλιτώνω αυτά τα 10-20-30 ευρώ αγοράζοντας συμπληρώματα από το ίντερνετ,και να χάνω τον χρόνο μου πειραματιζόμενος με τί δουλεύει και τί όχι!Όσοι κάνουν σοβαρό ΒΒ τα γνωρίζουν ήδη αυτά!Στο ΒΒ πρέπει να πάρουμε κάποιες σοβαρές και ειλικρινείς αποφάσεις,να ξέρουμε τί ζητάμε!Εσύ όμως που ενδιαφέρεσαι περισσότερο να εντυπωσιάζεις τα ωραία κοριτσάκια στους γάμους και τις παραλίες(καλή επιτυχία σου εύχομαι)μπορείς να κάνεις μία προπόνηση το 2μηνο και να ξοδεύεις τα λεφτά σου κερνώντας τους σφηνάκια(στην υγειά σας),εγώ όμως που θέλω να εντυπωσιάζω πάνω στη σκηνή είμαι "στεγνός" από ευρουλάκια αλλά κερνάω στα κοριτσάκια αυτά πολλά ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗΣ!!!(με τις υγείες μου)!Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι όλα είναι θέμα στόχων,αλλά το ΒΒ που κάνουμε εμείς ποτέ δεν συμβάδιζε με την άνετη οικονομική κατάσταση και την καλοπέραση!

beefmeup
27-08-10, 20:37
αν ξερεις τι θες να κανεις,ξερεις κ τι θες να παρεις για να φτασεις στους στοχους σου.
το απο που ειναι σχετικο,γιατι ειναι θεμα απιλογης,που συνηθως εχει να κανει με χρημα.

ειτε το παρεις απο νετ,ειτε απο μαγαζι τις ιδιες πιθανοτητες εχει να "δουλευει"αλλα κ να μην "δουλευει".

εγω οσον αφορα τα ελληνικα γνωστα μαγαζια στο κεντρο της αθηνας,εχω ασχημη εμπηρια κ χρηματικα αλλα κ οσον αφορα τις επιλογες που μου προσεφεραν(παλια),γιαυτο πλεον τα εκοψα χρονια τωρα κ ψωνιζω απο νετ,εκτος αν ξεμεινω απο κατι.

οταν παω σε μαγαζι κ ζηταω σκονη EAAS+BCAAS,κ μου προτεινει φορμουλα κρεατινης,κατι δεν παει καλα.
ειδικα οταν προσπαθει να με πεισει,επιμενοντας οτι "να,εχει μεσα κ αυτα που θες"..

φιλε ΜΕΝΙΟΣ,οποιος κανει προπονησεις κ διατροφη με στοχο στην αυξηση της μυικοτητας του,η την αλλαγη της σωματικης του συστασης,κανει ΒΒ.

οταν λες "σοβαρο ΒΒ" τι εννοεις δλδ?

flexakis
27-08-10, 21:51
Ας τα παρουμε με την σειρα:οσον αφορα τα συμπληρωματα απο το εξωτερικο ειναι σιγουρα ποιο φθηνα,μακαρι να ηταν κ εδω και να μην διναμε τα λεφτακια μας στους ξενους,αν κ βλεπω τελευταια να ριχνουν τις τιμες αισθητα.
Αυτο γινεται γιατι ο ελληνας θελει να πουλαει ενα τεμαχιο και να βγαζει 30ευρω,και ο ξενος παιζει με την πσοσοτητα,δλδ βγαζει 3 ευρω στο τεμαχιο αλλα πουλαει ποσοτητες,γι αυτο στην Ελλαδα ο καφες εχει 5ευρω και στη Ευρωπη 2!
Τωρα το πως ειναι καποιος εξωτερικα δεν ταυτιζετε απαραιτητα με τις γνωσεις του.Εγω εχω υποθυροιδισμο και δεν μπορω να κανω προετοιμασια,τι σημαινει?οτι δεν εχω γνωσεις?Αλλα πραγματα μετρανε.
Ουτε ο πωλητης ειναι υποχρεομενος να βγαζει προγραμματα γυμναστικης,αν το κανει, τοτε ο γυμναστης τι πρεπει να κανει?
Παιδια εχουμε μπερδεψει την βουρτσα.
Και αυτο γιατι στην Ελλαδα του σημερα θεωρουμε γνωστη αυτον που ξερει να βγαζει θεραπεια,αλλα δεν εχει ιδεα απο φυσιολογια ας πουμε.
Ας ρωτηση καποιος τον μεντορα του να του πει που πιανει η ασκηση αρσεις γαμπων ορθιος και που πιανει η αρση γαμπων καθιστα,να δουμε ξερει?Αν τον ρωτησετε ομως ποια η διαφορα κοντου και μακρη εστερα ειμαι σιγουρος θα ξερει.
Και κατι τελευταιο οταν καποιος σε κουραρει νατουραλ, με προγραμμα,διατροφη κ γυμναστικη,τοτε να τον παραδεχτεις για την γνωση του.
Αλλα οταν ο μεντορας σου σου δινει GH,και νομιζεις οτι η διατροφη που σου εδωσε σε στεγνωνει,τοτε κανεις τραγικο λαθος.

noz1989
27-08-10, 21:55
Ας τα παρουμε με την σειρα:οσον αφορα τα συμπληρωματα απο το εξωτερικο ειναι σιγουρα ποιο φθηνα,μακαρι να ηταν κ εδω και να μην διναμε τα λεφτακια μας στους ξενους,αν κ βλεπω τελευταια να ριχνουν τις τιμες αισθητα.
Αυτο γινεται γιατι ο ελληνας θελει να πουλαει ενα τεμαχιο και να βγαζει 30ευρω,και ο ξενος παιζει με την πσοσοτητα,δλδ βγαζει 3 ευρω στο τεμαχιο αλλα πουλαει ποσοτητες,γι αυτο στην Ελλαδα ο καφες εχει 5ευρω και στη Ευρωπη 2!
Τωρα το πως ειναι καποιος εξωτερικα δεν ταυτιζετε απαραιτητα με τις γνωσεις του.Εγω εχω υποθυροιδισμο και δεν μπορω να κανω προετοιμασια,τι σημαινει?οτι δεν εχω γνωσεις?Αλλα πραγματα μετρανε.
Ουτε ο πωλητης ειναι υποχρεομενος να βγαζει προγραμματα γυμναστικης,αν το κανει, τοτε ο γυμναστης τι πρεπει να κανει?
Παιδια εχουμε μπερδεψει την βουρτσα.
Και αυτο γιατι στην Ελλαδα του σημερα θεωρουμε γνωστη αυτον που ξερει να βγαζει θεραπεια,αλλα δεν εχει ιδεα απο φυσιολογια ας πουμε.
Ας ρωτηση καποιος τον μεντορα του να του πει που πιανει η ασκηση αρσεις γαμπων ορθιος και που πιανει η αρση γαμπων καθιστα,να δουμε ξερει?Αν τον ρωτησετε ομως ποια η διαφορα κοντου και μακρη εστερα ειμαι σιγουρος θα ξερει.
Και κατι τελευταιο οταν καποιος σε κουραρει νατουραλ, με προγραμμα,διατροφη κ γυμναστικη,τοτε να τον παραδεχτεις για την γνωση του.
Αλλα οταν ο μεντορας σου σου δινει GH,και νομιζεις οτι η διατροφη που σου εδωσε σε στεγνωνει,τοτε κανεις τραγικο λαθος.
:thumbup:

savage
27-08-10, 22:17
οταν καποιος σε κουραρει νατουραλ, με προγραμμα,διατροφη κ γυμναστικη,τοτε να τον παραδεχτεις για την γνωση του.


ακους ναντια????:thumbup:
γι'αυτο εισαι η καλυτερη!!!!:bowdown::bowdown:

crow
28-08-10, 08:30
ακους ναντια????:thumbup:
γι'αυτο εισαι η καλυτερη!!!!:bowdown::bowdown:

:^^::^^::^^:

mantus3
28-08-10, 14:25
Φίλε μου,άκου ξεκάθαρα πως έχουν τα πράγματα!Αν ήσουν ΒΒερ(και ακόμη περισσότερο αγωνιστικός)θα γνώριζες πως κάθε έκπτωση που κάνουμε σε ο,τι αφορά στο ΒΒ,έχει αντίκρυσμα και στο σώμα μας,κι αυτό με έκπτωση θα είναι!!!Όπως λές,το κόστος μια απλή πρόσθεση είναι,αλλά το αποτέλεσμα στο σώμα μας θα είναι μία πολύ πολύ μεγάλη ΑΦΑΙΡΕΣΗ!(και ποτέ δεν συμπαθούσα τα μαθηματικά,ειδικά τις αφαιρέσεις)!Να σου δώσω να καταλάβεις,βελτίωση στο ΒΒ(ειδικά στο αγωνιστικό που ενδιαφέρομαι εγώ)και γεμάτη τσέπη δεν συμβαδίζουν,εκτός αν εσύ είσαι "ζεστός" όσον αφορά στα οικονομικά σου,οπότε πάω πάσο!Και για να μήν γελιόμαστε φίλε,σοβαρή βελτίωση δεν πρόκειται να δείς αν δεν σε καθοδηγεί κάποιος πιο έμπειρος!Και αυτός ο καθοδηγητής πρέπει να ανταμειφθεί και για τον χρόνο του και για τις γνώσεις που σου παρέχει!Οπότε προσωπικά προτιμάω να δίνω 10 ευρώ παραπάνω σε κάθε συμπλήρωμα που αγοράζω και να έχω τη βελτίωση σίγουρη,παρά να γλιτώνω αυτά τα 10-20-30 ευρώ αγοράζοντας συμπληρώματα από το ίντερνετ,και να χάνω τον χρόνο μου πειραματιζόμενος με τί δουλεύει και τί όχι!Όσοι κάνουν σοβαρό ΒΒ τα γνωρίζουν ήδη αυτά!Στο ΒΒ πρέπει να πάρουμε κάποιες σοβαρές και ειλικρινείς αποφάσεις,να ξέρουμε τί ζητάμε!Εσύ όμως που ενδιαφέρεσαι περισσότερο να εντυπωσιάζεις τα ωραία κοριτσάκια στους γάμους και τις παραλίες(καλή επιτυχία σου εύχομαι)μπορείς να κάνεις μία προπόνηση το 2μηνο και να ξοδεύεις τα λεφτά σου κερνώντας τους σφηνάκια(στην υγειά σας),εγώ όμως που θέλω να εντυπωσιάζω πάνω στη σκηνή είμαι "στεγνός" από ευρουλάκια αλλά κερνάω στα κοριτσάκια αυτά πολλά ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗΣ!!!(με τις υγείες μου)!Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι όλα είναι θέμα στόχων,αλλά το ΒΒ που κάνουμε εμείς ποτέ δεν συμβάδιζε με την άνετη οικονομική κατάσταση και την καλοπέραση!

μαρεσει το πως βλεπεις τα πραματα, φαινεται πως εισαι ανθρωπος εξυπνος και ανοικτομιαλος. σχεδον με επισες. ξερεις κανενα καλο εδω στην θεσσαλονικη? μπορει να μην ασχολουμε αγωνιστικα αλλα φετος τον εναν μηνα που πηγα γυμναστιριο δεν εκοψα αρκετα, αλλα ουτε πειρα και τον αναμενομενο ογκο. τα κοριτσακια στην παραλια χεσμενο με ειχαν. πραμα που με μια καλη καθοδηγηση αλλα ισως κ εναν δευτερο μηνα προπονισης δεν θα υπηρχε.

μετα απο αυτη την απογοητευση, το πειρα αποφαση να ασχοληθω με οριβασια και αγροτουρισμο του χρονου. ωστοσο και αυτα εχουν απηχιση πλεον και στις κοπελιτσες της ηλικιας μου οποτε μαλον πρεπει να γυμναστο λιγο. ολα αυτα με εχουν μπερδεψει...

Menios Ser1985
28-08-10, 17:19
Ας τα παρουμε με την σειρα:οσον αφορα τα συμπληρωματα απο το εξωτερικο ειναι σιγουρα ποιο φθηνα,μακαρι να ηταν κ εδω και να μην διναμε τα λεφτακια μας στους ξενους,αν κ βλεπω τελευταια να ριχνουν τις τιμες αισθητα.
Αυτο γινεται γιατι ο ελληνας θελει να πουλαει ενα τεμαχιο και να βγαζει 30ευρω,και ο ξενος παιζει με την πσοσοτητα,δλδ βγαζει 3 ευρω στο τεμαχιο αλλα πουλαει ποσοτητες,γι αυτο στην Ελλαδα ο καφες εχει 5ευρω και στη Ευρωπη 2!
Τωρα το πως ειναι καποιος εξωτερικα δεν ταυτιζετε απαραιτητα με τις γνωσεις του.Εγω εχω υποθυροιδισμο και δεν μπορω να κανω προετοιμασια,τι σημαινει?οτι δεν εχω γνωσεις?Αλλα πραγματα μετρανε.
Ουτε ο πωλητης ειναι υποχρεομενος να βγαζει προγραμματα γυμναστικης,αν το κανει, τοτε ο γυμναστης τι πρεπει να κανει?
Παιδια εχουμε μπερδεψει την βουρτσα.
Και αυτο γιατι στην Ελλαδα του σημερα θεωρουμε γνωστη αυτον που ξερει να βγαζει θεραπεια,αλλα δεν εχει ιδεα απο φυσιολογια ας πουμε.
Ας ρωτηση καποιος τον μεντορα του να του πει που πιανει η ασκηση αρσεις γαμπων ορθιος και που πιανει η αρση γαμπων καθιστα,να δουμε ξερει?Αν τον ρωτησετε ομως ποια η διαφορα κοντου και μακρη εστερα ειμαι σιγουρος θα ξερει.
Και κατι τελευταιο οταν καποιος σε κουραρει νατουραλ, με προγραμμα,διατροφη κ γυμναστικη,τοτε να τον παραδεχτεις για την γνωση του.
Αλλα οταν ο μεντορας σου σου δινει GH,και νομιζεις οτι η διατροφη που σου εδωσε σε στεγνωνει,τοτε κανεις τραγικο λαθος.

Όταν εγώ προσωπικά,λέω κάποιον "γνώστη" εννοώ να έχει γνώσεις πάνω σε όλα τα θέματα που αναφέρεις,νομίζω ότι αυτό είναι αυτονόητο,δεν μπορεί να είναι κάποιος γνώστης αν ξέρει μόνο για φάρμακα ή μόνο για προπόνηση.Παιδιά δεν ξέρω τί να πώ με αυτά που διαβάζω εδώ,μάλλον εγώ βρήκα τον ΜΟΝΑΔΙΚΟ έμπειρο αθλητή-προπονητή-γνώστη που υπάρχει στην Ελλάδα,ας θεωρηθώ λοιπόν ο πλέον ΤΥΧΕΡΟΣ ΒΒερ της χώρας μας!!!:green:Δεν μπορώ από εδώ και στο εξής να γράφω επεξήγηση για κάθε λέξη του κάθε πόστ μου.

Menios Ser1985
28-08-10, 17:28
μαρεσει το πως βλεπεις τα πραματα, φαινεται πως εισαι ανθρωπος εξυπνος και ανοικτομιαλος. σχεδον με επισες. ξερεις κανενα καλο εδω στην θεσσαλονικη? μπορει να μην ασχολουμε αγωνιστικα αλλα φετος τον εναν μηνα που πηγα γυμναστιριο δεν εκοψα αρκετα, αλλα ουτε πειρα και τον αναμενομενο ογκο. τα κοριτσακια στην παραλια χεσμενο με ειχαν. πραμα που με μια καλη καθοδηγηση αλλα ισως κ εναν δευτερο μηνα προπονισης δεν θα υπηρχε.

μετα απο αυτη την απογοητευση, το πειρα αποφαση να ασχοληθω με οριβασια και αγροτουρισμο του χρονου. ωστοσο και αυτα εχουν απηχιση πλεον και στις κοπελιτσες της ηλικιας μου οποτε μαλον πρεπει να γυμναστο λιγο. ολα αυτα με εχουν μπερδεψει...

Κατ'αρχάς σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!:thumbup:
Σύντομα θα σου προτείνω κάποιον άνθρωπο εμπιστοσύνης στη Θεσ/κη και αν θέλεις μπορείς να του ζητήσεις μερικές συμβουλές.
Όσο για τον αγροτουρισμό δεν το βρίσκω καθόλου κακή ιδέα,ειδικά στις μέρες μας που μας έχουν πιεί το αίμα με το καλαμάκι και δεν υπάρχει ευρώ ούτε για τσίχλες!:P

Menios Ser1985
28-08-10, 17:42
φιλε ΜΕΝΙΟΣ,οποιος κανει προπονησεις κ διατροφη με στοχο στην αυξηση της μυικοτητας του,η την αλλαγη της σωματικης του συστασης,κανει ΒΒ.

οταν λες "σοβαρο ΒΒ" τι εννοεις δλδ?

Πρώτον,εφόσον έχεις άσχημες εμπειρίες από τα μαγαζιά στο κέντρο της Αθήνας,πιάσε τα προάστια!:green:
Δεύτερον,αυτά που αναφέρεις είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ο όρος του τί σημαίνει Βodybuilding,εδώ συμφωνούμε!Αλλά,αυτός που τα κάνει όλα αυτά που λές και κάθε χρόνο είναι ίδιος και ίδιος χωρίς βελτίωση,δεν νομίζω πως κάνει ΒΒ αλλά χάνει τον καιρό του και πετάει άσκοπα τα χρήματά του!Οπότε ας βρούμε κάποιον με πείρα και γνώσεις στο ΒΒ για να μήν συμβούν αυτά που αναφέρω πιο πάνω!Ελπίζω να καταλαβαίνεις τον τρόπο σκέψης μου,όλα είναι θέμα σωστών επιλογών στη ζωή!
Keep training hard!!!:welcome:

Polyneikos
28-08-10, 21:16
Όταν εγώ προσωπικά,λέω κάποιον "γνώστη" εννοώ να έχει γνώσεις πάνω σε όλα τα θέματα που αναφέρεις,νομίζω ότι αυτό είναι αυτονόητο,δεν μπορεί να είναι κάποιος γνώστης αν ξέρει μόνο για φάρμακα ή μόνο για προπόνηση.Παιδιά δεν ξέρω τί να πώ με αυτά που διαβάζω εδώ,μάλλον εγώ βρήκα τον ΜΟΝΑΔΙΚΟ έμπειρο αθλητή-προπονητή-γνώστη που υπάρχει στην Ελλάδα,ας θεωρηθώ λοιπόν ο πλέον ΤΥΧΕΡΟΣ ΒΒερ της χώρας μας!!!:green:Δεν μπορώ από εδώ και στο εξής να γράφω επεξήγηση για κάθε λέξη του κάθε πόστ μου.

Από τα τελευταια ποστ που διαβαζω από εσενα φιλε Μενιο ,που λες ότι μονο εσυ εχεις βρει τον ΜΟΝΑΔΙΚΟ έμπειρο αθλητή-προπονητή-γνώστη που υπάρχει στην Ελλάδα,κατ΄αρχην θα πρεπει να είσαι πρωταθλητης Ελλαδος οσες φορες εχεις κατεβει σε αγωνες...
Κατόπιν θα ηθελα να σου ζητησω να ριξεις τους τόνους σου και να μην ειρωνευεσαι τα μελη του φόρουμ γιατι υπαρχουν ατομα εδω μεσα που όσο χρονων είσαι (αν κρινω από 1985 που εχεις στο ψευδωνυμο σου),τοσα χρόνια κατεβαινουν σε αγωνες,με παρα πολλους τίτλους,ποτε όμως δεν εχω δει να απαξιωνουν ακομα και τον πιο αρχαριο,απεναντιας μιλανε με συμπαθεια.
Στο ξαναείπα,μας είπες την γνωμη σου,αλλα αυτη την στιγμη προσπαθεις να επιβαλλεις τις απόψεις σου με το ζόρι σε καποια ατομα και γίνεσαι επίμονος.Λες τα ιδια πραγματα και αρχίζει να κατανταει λίγο κουραστικο.
Πριν προτρεξει ο λόγος της σκεψεως σου,στα λεω με συμπαθεια και για να προστατευσω την εικονα σου,μην παρεξηγησεις τα γραφωμενα μου.
Αυτο τό τοπικ όμως εδω και καποιες ημερες δεν προσφερει κατι καινουργιο σε αποψεις.Τake the next step.:thumbup:

Menios Ser1985
29-08-10, 18:24
Από τα τελευταια ποστ που διαβαζω από εσενα φιλε Μενιο ,που λες ότι μονο εσυ εχεις βρει τον ΜΟΝΑΔΙΚΟ έμπειρο αθλητή-προπονητή-γνώστη που υπάρχει στην Ελλάδα,κατ΄αρχην θα πρεπει να είσαι πρωταθλητης Ελλαδος οσες φορες εχεις κατεβει σε αγωνες...
Κατόπιν θα ηθελα να σου ζητησω να ριξεις τους τόνους σου και να μην ειρωνευεσαι τα μελη του φόρουμ γιατι υπαρχουν ατομα εδω μεσα που όσο χρονων είσαι (αν κρινω από 1985 που εχεις στο ψευδωνυμο σου),τοσα χρόνια κατεβαινουν σε αγωνες,με παρα πολλους τίτλους,ποτε όμως δεν εχω δει να απαξιωνουν ακομα και τον πιο αρχαριο,απεναντιας μιλανε με συμπαθεια.
Στο ξαναείπα,μας είπες την γνωμη σου,αλλα αυτη την στιγμη προσπαθεις να επιβαλλεις τις απόψεις σου με το ζόρι σε καποια ατομα και γίνεσαι επίμονος.Λες τα ιδια πραγματα και αρχίζει να κατανταει λίγο κουραστικο.
Πριν προτρεξει ο λόγος της σκεψεως σου,στα λεω με συμπαθεια και για να προστατευσω την εικονα σου,μην παρεξηγησεις τα γραφωμενα μου.
Αυτο τό τοπικ όμως εδω και καποιες ημερες δεν προσφερει κατι καινουργιο σε αποψεις.Τake the next step.:thumbup:

Κατ'αρχάς,σε ευχαριστώ για τις φιλικές συμβουλές σου,καλοδεχούμενες!:toast:
Τώρα,όσον αφορά στους αγώνες,θα ήθελα να αναφέρω κάποια πράγματα σε άλλο thread,μιάς και υπάρχει ήδη ένα ανοιχτό για το συγκεκριμένο θέμα(δηλαδή δεν νομίζω να είναι σωστό να είναι στη σκηνή ο γιός σαν αθλητής και ο πατέρας του να βρίσκεται στην κριτική επιτροπή)!:bowdown:Ίμαρτον!!!
Επίσης,ήθελα να αναφέρω κάποια πράγματα στο θέμα "Υποστήριξη αθλητών κλπ." για να δώ και τον τρόπο που σκέφτονται και πράττουν και οι υπόλοιποι ΒΒερς(και όχι μόνο).Όπως καταλάβατε,έδωσα έμφαση κυρίως στο αγωνιστικό ΒΒ,μιάς και χωρίς αυτό,το ΒΒ δεν θα είχε την αναγνώριση και προβολή που έχει σήμερα!Γι'αυτό και ρίχνω τόσο βάρος στην υποστήριξη των αθλητών μας,αν θέλουμε κάποια στιγμή το Ελληνικό ΒΒ να ανέβει σκαλί!Θεωρώ ότι χωρίς αγώνες και χωρίς αγωνιστικούς ΒΒερς,δεν θα κάναμε λόγο για ΒΒ σήμερα,ούτε θα υπήρχε όλη αυτή η βιομηχανία και το εμπόριο από το οποίο πολλοί άσχετοι με τον χώρο έχουν πλουτίσει,αυτό είναι καθαρά προσωπική μου άποψη και δεν ζητάω από κανέναν να την ενστερνιστεί!
Όσο για την απαξίωση,εδώ μέσα είδα να απαξιώνεται η εικόνα ενός από τους καρυφαίους αθλητές που πέρασαν από την ιστορία του παγκόσμιου ΒΒ,του Kai Greene,και μάλιστα από άτομα που δεν έπιασαν αλτήρα ποτέ στη ζωή τους!!!
Πίστεψέ με,ξέρω πολύ καλά τί λέω και γιατί σε ορισμένα πόστ μου δείχνω τόσο αγανακτισμένος!!!
Τέλος,έβγαλα ορισμένα συμπεράσματα που ήθελα από τις συζητήσεις,όσο για εκείνους που θέλουν πραγματικά να κάνουν κάποια σοβαρά βήματα στο ΒΒ,ξέρουν πώς πρέπει να κινηθούν.
Κλείνοντας,θα ήθελα να πώ ότι με 2-3 αγώνες πολύ δύσκολα γίνεται κάποιος Πρωταθλητής,αλλά όπως λέει και ο φίλτατος Λιακόπουλος:Ο καιρός γάρ εγγύς!:bodybuilder2:

Polyneikos
29-08-10, 18:52
Το φόρουμ εχει βοηθησει κατα πολυ το ελληνικο αγωνιστικο bbing και τους αθλητες ,με διαφορους τρόπους ,βλεπε αφιερωματα ,καλυψη αγωνων,γενικη παρουσιαση παλιων-νεων αθλητων,χορηγια αγωνων κτλ.Φυσικα δεν σταματαμε μονο εδω και συνεχιζουμε και με αλλες κινησεις πρωτοποριακες.
Μια αναγνωση στα τόπικς του Ελληνικου bbing πειθει τον καθεναν που εχει αμφιβολίες επ΄αυτου.
Περισσότερο εμεις στερουμαστε της στηριξης των αθλητων παρα εκεινοι της δικιας μας...
Οταν όμως αυτα τα κανεις απο αγαπη και μερακι δεν τα βαζεις σε ζυγαρια,ετσι δεν είναι;;)

υ.γ. Ο ΑΘΛΗΤΗΣ Kai Greene δεν απαξιωθηκε από κανεναν μεσα στο φόρουμ,οι ατυχεις κινησεις του ανθρωπου Kai σχολιαστηκαν,μην τα μπερδευουμε...Οι αθλητες πρεπει να ειναι προτυπα και παντα μια exreme κινηση τους προκαλει σχόλια,αυτο ισχυει στον παγκόσμιο αθλητισμο,όταν ο Beckham φορουσε τα εσωρουχα της γυναικας του δεν είπε κανεις ότι δεν ξερει μπαλα.:green:

a.minidis
29-08-10, 19:44
Κατ'αρχάς,σε ευχαριστώ για τις φιλικές συμβουλές σου,καλοδεχούμενες!:toast:
Τώρα,όσον αφορά στους αγώνες,θα ήθελα να αναφέρω κάποια πράγματα σε άλλο thread,μιάς και υπάρχει ήδη ένα ανοιχτό για το συγκεκριμένο θέμα(δηλαδή δεν νομίζω να είναι σωστό να είναι στη σκηνή ο γιός σαν αθλητής και ο πατέρας του να βρίσκεται στην κριτική επιτροπή)!:bowdown:Ίμαρτον!!!
Επίσης,ήθελα να αναφέρω κάποια πράγματα στο θέμα "Υποστήριξη αθλητών κλπ." για να δώ και τον τρόπο που σκέφτονται και πράττουν και οι υπόλοιποι ΒΒερς(και όχι μόνο).Όπως καταλάβατε,έδωσα έμφαση κυρίως στο αγωνιστικό ΒΒ,μιάς και χωρίς αυτό,το ΒΒ δεν θα είχε την αναγνώριση και προβολή που έχει σήμερα!Γι'αυτό και ρίχνω τόσο βάρος στην υποστήριξη των αθλητών μας,αν θέλουμε κάποια στιγμή το Ελληνικό ΒΒ να ανέβει σκαλί!Θεωρώ ότι χωρίς αγώνες και χωρίς αγωνιστικούς ΒΒερς,δεν θα κάναμε λόγο για ΒΒ σήμερα,ούτε θα υπήρχε όλη αυτή η βιομηχανία και το εμπόριο από το οποίο πολλοί άσχετοι με τον χώρο έχουν πλουτίσει,αυτό είναι καθαρά προσωπική μου άποψη και δεν ζητάω από κανέναν να την ενστερνιστεί!
Όσο για την απαξίωση,εδώ μέσα είδα να απαξιώνεται η εικόνα ενός από τους καρυφαίους αθλητές που πέρασαν από την ιστορία του παγκόσμιου ΒΒ,του Kai Greene,και μάλιστα από άτομα που δεν έπιασαν αλτήρα ποτέ στη ζωή τους!!!
Πίστεψέ με,ξέρω πολύ καλά τί λέω και γιατί σε ορισμένα πόστ μου δείχνω τόσο αγανακτισμένος!!!
Τέλος,έβγαλα ορισμένα συμπεράσματα που ήθελα από τις συζητήσεις,όσο για εκείνους που θέλουν πραγματικά να κάνουν κάποια σοβαρά βήματα στο ΒΒ,ξέρουν πώς πρέπει να κινηθούν.
Κλείνοντας,θα ήθελα να πώ ότι με 2-3 αγώνες πολύ δύσκολα γίνεται κάποιος Πρωταθλητής,αλλά όπως λέει και ο φίλτατος Λιακόπουλος:Ο καιρός γάρ εγγύς!:bodybuilder2: καταρχην θελω να συμφωνησω με τον Polunεikos !και δευτερον εγω μπορω να σου πω απο προσωπικη εμπειρια ,, πατερας κριτης, γιος να αγωνιζεται:green:, και φυσικα δεν εφταιγαν αυτοι, αλλα αυτοι που τους εβαλαν, και ειμουν ο μονος που εκανα ενσταση, και βγαλαν εκτος επιτροπης τον πατερα , ασχετος το οτι δεν κινδυνευα να "χασο" Και δευτερον αυτο που ανεφερες περι "μοναδικο,εμπειρο αθλητη προπονητη""κτλ, νομιζω φιλε μου ,με ολο το θαρρος και μεγαλητερος, οτι μαλλον ο ενθουσιασμος σου σεχει κανει να τα "μεγαλοποιεις" και σε πολλες περιπτωσεις να ισοπεδωνεις τα πραγματα, καθως υπαρχουν ατομα στο χωρο με γνωσεις διακρισεις και μεταπτυχιακα στο εξωτερικο πανω στο ΒΒ, και καλα θα ταν ναμαστε λιγο "διακριτικοι" Τωρα το κατα ποσο "τυχερος εισαι η οχι αυτο φιλε μου αυτο θα φανει στην πορεια!!;)
(προς αποφυγη παρεξηγησεως ,μιλω με ολη την καλη διαθεση)

Eddie
29-08-10, 19:49
υ.γ. Ο ΑΘΛΗΤΗΣ Kai Greene δεν απαξιωθηκε από κανεναν μεσα στο φόρουμ,οι ατυχεις κινησεις του ανθρωπου Kai σχολιαστηκαν,μην τα μπερδευουμε...Οι αθλητες πρεπει να ειναι προτυπα και παντα μια exreme κινηση τους προκαλει σχόλια,αυτο ισχυει στον παγκόσμιο αθλητισμο,όταν ο Beckham φορουσε τα εσωρουχα της γυναικας του δεν είπε κανεις ότι δεν ξερει μπαλα.:green:

Φωναξε τα αυτα ρε Κωστη,αυτα εχουν σημασια!!

Μενιο,εχεις μπερδευτει μου φαινεται.

KATERINI 144
29-08-10, 20:53
δλδ στον green επρεπε να λεγαμε μπράβο για τα στριγκακια και τις φωτογραφιες με τον κωλο απ'εξω?! θα μας παρεξηγήσουν ρε παιδιά, θα μας βγει κανένα όνομα στο τελος.....

εγω ξερω οι μυες δίνουν ενα κύρος και μια ανοτερη εικονα σε ενα άνδρα, αλλα μυες με στριγκ δεν κολλάνε, εκτος αν μιλάμε για αθλήτρια και οχι για αθλητή....

η δικη μου προσωπική αποψη για τον συγκεκριμένο αθλητη ειναι τελείως αρνητική, με αυτα τα καραγκιοζιλίκια δυσφημίζει και δε διαφημίζει το ββ, και αν περισσέψουν οι περιπτώσεις σαν και αυτον θα αρχίσουμε να φοραμε μακρυμάνικα το καλοκαίρι μη μας παρεξηγήσουν....

Menios Ser1985
30-08-10, 14:08
καταρχην θελω να συμφωνησω με τον Polunεikos !και δευτερον εγω μπορω να σου πω απο προσωπικη εμπειρια ,, πατερας κριτης, γιος να αγωνιζεται:green:, και φυσικα δεν εφταιγαν αυτοι, αλλα αυτοι που τους εβαλαν, και ειμουν ο μονος που εκανα ενσταση, και βγαλαν εκτος επιτροπης τον πατερα , ασχετος το οτι δεν κινδυνευα να "χασο" Και δευτερον αυτο που ανεφερες περι "μοναδικο,εμπειρο αθλητη προπονητη""κτλ, νομιζω φιλε μου ,με ολο το θαρρος και μεγαλητερος, οτι μαλλον ο ενθουσιασμος σου σεχει κανει να τα "μεγαλοποιεις" και σε πολλες περιπτωσεις να ισοπεδωνεις τα πραγματα, καθως υπαρχουν ατομα στο χωρο με γνωσεις διακρισεις και μεταπτυχιακα στο εξωτερικο πανω στο ΒΒ, και καλα θα ταν ναμαστε λιγο "διακριτικοι" Τωρα το κατα ποσο "τυχερος εισαι η οχι αυτο φιλε μου αυτο θα φανει στην πορεια!!;)
(προς αποφυγη παρεξηγησεως ,μιλω με ολη την καλη διαθεση)

Θα συμφωνήσω σε όλα μαζί σου Τάσο και αφού έχεις μεγάλη αγωνιστική πείρα σίγουρα θα έχεις δεί και πολλά άλλα "περίεργα" στους αγώνες!Εκτός από το δίδυμο πατέρας-γιός,θα έχεις δεί πολλές φορές και το δίδυμο προπονητής(κριτής)-αθλητής του(στη σκηνή)!
Δεύτερον,αυτό που αναφέρω περί "μοναδικού έμπειρου αθλητή προπονητή" το λέω χαριτολογώντας,προς εκείνους που ισχυρίζονται ότι εδώ στην Ελλάδα είναι όλοι λαμόγια και δεν υπάρχουν σωστοί και αξιόλογοι άνθρωποι να μας βοηθήσουν!Βεβαίως και υπάρχουν άτομα με γνώσεις-διακρίσεις όπως λές,τα οποία μπορούν να στηρίξουν αθλητές,προφανώς δεν με κατάλαβες,λέμε το ίδιο πράγμα αλλά με διαφορετικό τρόπο.

Menios Ser1985
30-08-10, 14:45
υ.γ. Ο ΑΘΛΗΤΗΣ Kai Greene δεν απαξιωθηκε από κανεναν μεσα στο φόρουμ,οι ατυχεις κινησεις του ανθρωπου Kai σχολιαστηκαν,μην τα μπερδευουμε...Οι αθλητες πρεπει να ειναι προτυπα και παντα μια exreme κινηση τους προκαλει σχόλια,αυτο ισχυει στον παγκόσμιο αθλητισμο,όταν ο Beckham φορουσε τα εσωρουχα της γυναικας του δεν είπε κανεις ότι δεν ξερει μπαλα.:green:

Ρε 'συ Πολύνεικε,τί θέλεις να μου πείς τώρα,ότι με τις παρακάτω εκφράσεις που διαβάσαμε εδώ μέσα "είναι πούστης,κωλομπαράς,κουνάει την αχλαδιά,μάλλον θα τον μαστιγώνουν κλπ. κλπ." δεν απαξιώθηκε ο Kai Greene?Μήν στηρίζεστε σε μια λεπτή γραμμή,ότι δεν απαξιώθηκε σαν αθλητής αλλά σαν άνθρωπος.Στρίπερ ήταν κάποιο χρονικό διάστημα για να μπορεί να συντηρείται και να πραγματοποιήσει το όνειρό του στο ΒΒ,δεν πουλούσε κόκα και δεν γύριζε πορνοταινίες όπως ορισμένοι...Καλό είναι να εκφραζόμαστε λίγο πιο κόσμια όταν μιλάμε για τέτοιους αθλητές που έδωσαν όλη τους τη ζωή για το άθλημά μας!Λίγος σεβασμός δεν βλάπτει!Τα σχόλια αυτά ας τα κρατήσει καθένας για την πάρτη του,γιατί πολλοί από εμάς που έχει φτάσει η κοιλιά μας ως τα γόνατα από τις πίτσες-μπύρες και καθόμαστε στην πολυθρόνα και απλά κρίνουμε θα θέλαμε να είμαστε σαν τον συγκεκριμένο αθλητή και άνθρωπο,θαυμάζοντας και τις επιτυχίες του στο ΒΒ,αλλά και τον τρόπο που προσεγγίζει τη ζωή και ξεπερνάει τα εμπόδια και τις δυσκολίες,σαν άνθρωπος!:clap::clap::clap:
Αλλά όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια!!!:green:

Eddie
30-08-10, 14:52
Τα σχόλια αυτά ας τα κρατήσει καθένας για την πάρτη του,γιατί πολλοί από εμάς που έχει φτάσει η κοιλιά μας ως τα γόνατα από τις πίτσες-μπύρες και καθόμαστε στην πολυθρόνα και απλά κρίνουμε θα θέλαμε να είμαστε σαν τον συγκεκριμένο αθλητή και άνθρωπο,θαυμάζοντας και τις επιτυχίες του στο ΒΒ,αλλά και τον τρόπο που προσεγγίζει τη ζωή και ξεπερνάει τα εμπόδια και τις δυσκολίες,σαν άνθρωπος!:clap::clap::clap:
Αλλά όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια!!!:green:

Για κατσε ρε Μενιο,δεν ειμαστε σε φορουμ για σουβλακια και πιτσες!!Ολοι αυτο προσπαθουμε να κανουμε,ο αλλος καλυτερα ο αλλος πιο μετρια!Δλδ τι,για να σχολιασουμε εναν αθλητη σαν τον green πρεπει να γινουμε σαν κι αυτον και καλυτεροι για να πουμε τη γνωμη μας??

Εισαι πολυ λαθος φιλε μου.

Επισης το χουμε καραξεφτιλησει το θεμα,βγηκε οφ για τα καλα.

KATERINI 144
30-08-10, 15:17
Ρε 'συ Πολύνεικε,τί θέλεις να μου πείς τώρα,ότι με τις παρακάτω εκφράσεις που διαβάσαμε εδώ μέσα "είναι πούστης,κωλομπαράς,κουνάει την αχλαδιά,μάλλον θα τον μαστιγώνουν κλπ. κλπ." δεν απαξιώθηκε ο Kai Greene?Μήν στηρίζεστε σε μια λεπτή γραμμή,ότι δεν απαξιώθηκε σαν αθλητής αλλά σαν άνθρωπος.ας μην εκανε τετοιες φωτογραφίσεις για να μην απαξιωνόταν από κάποιους,
εσένα μπορεί να σου φαίνεται φυσιολογικό εμενα και ορισμένον αλλων μελών που είχαν την ιδια γνώμη μας φάνηκε σαν αυτά που γράψαμε, ισως με τα χρόνια αλλάξεις γνώμη, ακόμα μικρός είσαι.



θα θέλαμε να είμαστε σαν τον συγκεκριμένο αθλητή και άνθρωπο,θαυμάζοντας και τις επιτυχίες του στο ΒΒ,αλλά και τον τρόπο που προσεγγίζει τη ζωή και ξεπερνάει τα εμπόδια και τις δυσκολίες,σαν άνθρωπος!:clap::clap::clap:
Αλλά όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια!!!:green:μάλλον θα ήθελες, εγω προσωπικά δε θέλω να είμαι σαν τον συγκεκριμένο,
της δυσκολίες της ζωής της ξεπερνάς δουλεύοντας σε νορμαλ δουλειά, αν εσυ θεωρείς νορμαλ δουλειά αυτο που κάνει μάλλον δεν έχεις δουλέψει ακόμα.

Polyneikos
30-08-10, 15:33
Ρε 'συ Πολύνεικε,τί θέλεις να μου πείς τώρα,ότι με τις παρακάτω εκφράσεις που διαβάσαμε εδώ μέσα "είναι πούστης,κωλομπαράς,κουνάει την αχλαδιά,μάλλον θα τον μαστιγώνουν κλπ. κλπ." δεν απαξιώθηκε ο Kai Greene?Μήν στηρίζεστε σε μια λεπτή γραμμή,ότι δεν απαξιώθηκε σαν αθλητής αλλά σαν άνθρωπος.Στρίπερ ήταν κάποιο χρονικό διάστημα για να μπορεί να συντηρείται και να πραγματοποιήσει το όνειρό του στο ΒΒ,δεν πουλούσε κόκα και δεν γύριζε πορνοταινίες όπως ορισμένοι...Καλό είναι να εκφραζόμαστε λίγο πιο κόσμια όταν μιλάμε για τέτοιους αθλητές που έδωσαν όλη τους τη ζωή για το άθλημά μας!Λίγος σεβασμός δεν βλάπτει!Τα σχόλια αυτά ας τα κρατήσει καθένας για την πάρτη του,γιατί πολλοί από εμάς που έχει φτάσει η κοιλιά μας ως τα γόνατα από τις πίτσες-μπύρες και καθόμαστε στην πολυθρόνα και απλά κρίνουμε θα θέλαμε να είμαστε σαν τον συγκεκριμένο αθλητή και άνθρωπο,θαυμάζοντας και τις επιτυχίες του στο ΒΒ,αλλά και τον τρόπο που προσεγγίζει τη ζωή και ξεπερνάει τα εμπόδια και τις δυσκολίες,σαν άνθρωπος!:clap::clap::clap:
Αλλά όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια!!!:green:

Exεις καταντησει κουραστικος και επίσης δεν καταλαβαινεις ...Δεν μπορω να σου εξηγησω γιατι δεν μπορεις ή δεν θες να καταλαβεις...
Εσυ νομίζεις επειδη κατεβηκες σε 2 αγωνες εχεις αποψη για όλα ενω οι αλλοι δεν μπορουν.
Εμεις εχουμε ενα φορουμ για να λεμε την γνωμη μας,εσυ αλήθεια τι σκοπους εχεις απο αυτο το φόρουμ;Μονο πρωωθηση συμφεροντων βλεπω μπροστα μου κ τασεις επιβολής και υποδείξεων.
Τωρα αν επειδη καποιος είναι καταξιωμενος bber εσυ θες και να τον προσκυναμε ή να του δίνεις το αλαθητο του Παπα,δικαιωμα σου,εγω δεν εχω μαθει ετσι.

NASSER
30-08-10, 16:53
Εγω θα πω πως τα ρασα δεν κανουν τον παπα...
Και τι εννοω με αυτο: Ο Ελληνας καταναλωτης κοιταει απλα να αγορασει φτηνά και ποιοτικα. Τωρα το ποιος το πουλησε ή αν ειναι του χωρου ή ειναι κατι αλλο δεν πρεπει να απασχολει κανεναν. Για ενημερωση και καθοδηγηση υπαρχει και το διαδυκτιο, βιβλια, προπονητες κλπ.
Ο Μενιος ισως ηθελε να τονισει πως οι ανθρωποι που ειμαστε γυρο απο το αθλημα θα πρεπει αν μπορουμε να στηριξουμε τους αθλητες που βιοποριστικά συντηρουνται απο αυτην την ενασχοληση και παράλληλα προσπαθούν να προσφέρουν σε εμας που αγαπαμε το αθλημα, το θεαμα να αγωνιζονται επι σκηνής. Σιγουρα ισως ο καταστηματαρχης-αθλητης μπορει να ξερει δυο πραγματα να συμβουλεψει, ισως ομως να μην ξερει... δεν ειναι απολυτο πως οποιος κατεβηκε σε αγωνες τα εμαθε ολα ή ξερει να καθοδηγησει αλλους, και ας δηλώνει πως εχει δεκα πτυχια κολλημένα στο τοίχο.
Επειτα θεσατε την προσωπικοτητα των αθλητων. Δεν πιστευω και εγω πως αμα αποκαλυψουμε την προσωπικη ζωη των περισσοτερων αθλητων στην Ελλαδα, να εχουμε πλεον την καλυτερη εικονα ή ακομα αν ο καταστηματαρχης που πουλαει συμπληρωματα εχει ασχημο παρελθον... Ουτε αγωνες θα παμε να ξαναδουμε ουτε συμπληρωματα να φαμε.
Επειδη απλα ειμαστε Ελληνες τι πιστευετε πως πρεπει να κανουμε? Να κοιταμε την ασχημη πλευρα των ανθρωπων ή το συμφερον της τσεπης μας? Να ειμαστε ηθικοί ή συμφεροντολογοι?

TRIANTAFYLLOU
30-08-10, 17:01
εγω κακώς ξαναγράφω εδω γιατι έχω τοποθετηθεί πιο πάνω και είπα , το μόνο ελεφρυντικό που θα έδινα για να είμαι δίκαιος είναι πως κάποιοι άνθρωποι εκεί που έχουν ζήσει και μεγαλώσει έχουν μια άλλη κουλτούρα δηλαδή το να βγάλει κάποιος τον κ*λο απ έξω η να φοράει στρίνκ , αυτο το λέω γιατι στα περισσότερα μέρη του πλανήτη η μυικότητα συνδέετε παραδοσιακά πάντα με τον άνδρα όχι σαν εικόνα απλα αλλα και σαν συμπεριφορά αυτα άλλωστε είναι τα αρχέγονα χαρακτηριστικα του αρσενικού .

απλα ο αγώνας για επιβίωση αναγκάζει κάποιους να ακολουθήσουν τον εύκολο δρόμο γι αυτούς πάντα γιατι γι αυτούς που δεν έχουν αυτη την κουλτούρα και νοοτροπία είναι ο δύσκολος δρόμος .

γι αυτό παλια είχαμε ββερ που για να τα βγάλουν πέρα δούλευαν μέχρι και σε ανθρακορυχεία αλλα αυτο δεν θα το έκαναν που εκανε ο γκρίν

εγω όπως έχω πεί τον και γκρίν τον θαυμάζω σαν αθλητη και μου αρέσει σωματικα , αλλα ενας αθλητής όπως όλοι που ανέφερε και ο πολυνέικος αποτελεί πρότυπο γιατι όπως όλα τα δημόσια πρόσωπα φαίνετε και τραβάει τα βλέματα , οπότε και η συμπεριφορα του αποτελεί στοιχείο μίμησης πολλές φορές και όταν είναι αρνητικό τοτε αρνητικό πρότυπο .

βεβαίως και ο καθένας έχει το δικαίωμα να κρίνει γιατι έχω πεί πολλες φορές η αξία ενός ανθρώπου δεν μετριέτε με το πόσους μύς έχει στο σώμα του ούτε αν τρέχει γρήγορα στα 100 μέτρα η αν πηδάει μακρυα στο μήκος .

αρα γιατι ενας ββερ δηλαδή να έχει ελαφρυντικα επειδή είναι κορυφαίος

εγω πιστεύω ενα πράγμα και αυτο θα το θεωρούσα σαν ενα ακόμη ελαφρυντικό στον γκρίν και αυτο πολύ απλα είναι το γεγονός ότι δεν είχε δίπλα του όταν έπρεπε σωστούς ανθρώπους , να έχουν σωστη γνώμη και άποψη να είναι καλοπροαίρετοι και να συμβούλευαν όταν έπρεπε για τις κινήσεις που θα έκανε και αποφάσεις στην ζωή του και να μην χαλούσε την εικόνα του

γιατι στο τέλος αν τα δεχόμαστε όλοι αυτα καλοπροαίρετα θα φτάσουμε να φανταζουν και φυσιολογικά , ενς άντρας ββερ πρέπει ειδικα κάποιου επιπέδου που τραβάει τα βλέματα θα πρέπει να είναι και πρότυπο ανθρώπου και αντρα πάνω απ όλα , για να έχει ακόμη μεγαλύτερη αξία αυτο που κάνει .

και να μην λέμε ποτε όσα δεν φτάνει η αλεπου γιατι στην προκειμένη περίπτωση δεν νομίζω να υπάρχουν παρα μόνο στα δάχτυλα του ενός χεριού άτομα που να θέλουν να φτάσουν σ αυτα τα αγωνιστικά επίπεδα , αλλα και ούτε μπορεί κάποιος να εθελοτυφλίσει βλέποντας τέτοιες φωτο ειδικα απο εναν ββερ αυτού του επιπέδου .

καλό είναι να λέγονται και αυτες οι απόψεις γιατι απο τις κουβέντες βγαίνουν και συμπεράσματα , μην μόνο ξέρουμε να ευλογάμε τα γένια μας γιατι ποτε δεν θα γίνουμε καλύτεροι

και όπως εχω ξαναπεί κάποιος μπορεί να αφιερωθεί και να πετύχει στο αγωνιστικό κομάτι στο ββ , αλλα σε όλα τα άλλα στη ζωή του να είναι φάουλ, ενω ενας άλλος απλα να γυμνάζετε για την υγεία του αλλα να είναι πετυχημένος σε όλα επαγγελματικα , οικογενειακά προσωπικα , δεν σημαίνει επειδη δεν είναι κορυφαίος στο ββ η δεν είναι αγωνιστικός έχει μικρότερη αξία απο κάποιον άλλο

Menios Ser1985
30-08-10, 19:19
Για κατσε ρε Μενιο,δεν ειμαστε σε φορουμ για σουβλακια και πιτσες!!Ολοι αυτο προσπαθουμε να κανουμε,ο αλλος καλυτερα ο αλλος πιο μετρια!Δλδ τι,για να σχολιασουμε εναν αθλητη σαν τον green πρεπει να γινουμε σαν κι αυτον και καλυτεροι για να πουμε τη γνωμη μας??

Εισαι πολυ λαθος φιλε μου.

Επισης το χουμε καραξεφτιλησει το θεμα,βγηκε οφ για τα καλα.

Φίλε Eddie σχετικά με ο,τι αναφέρεις στην πρώτη πρόταση μην είσαι τόσο σίγουρος πως εδώ μέσα δεν εκφέρουν γνώμη για σοβαρά θέματα του ΒΒ άτομα όπως αυτά που έχω αναφέρει πιο πρίν,που έχουν ακουμπήσει αλτήρα 1-2 φορές στη ζωή τους και κάθονται στην πολυθρόνα και σχολιάζουν σαν ειδικοί!!!
Δεύτερον,βεβαίως και μπορούμε να σχολιάσουμε έναν αθλητή σαν τον Kai Greene,αλλά με πιό κόσμιο τρόπο,όχι λέγοντας ότι είναι πουστάρα του κερατά,έλεος,ξεχείλισε η μόρφωση και η παιδεία απ'τα μπατζάκια μας!!!Ως εδώ το θέμα με τον Κάι γιατί υπάρχει άλλο τόπικ για τον συγκεκριμένο αθλητή!

beefmeup
30-08-10, 19:21
μην είσαι τόσο σίγουρος πως εδώ μέσα δεν εκφέρουν γνώμη για σοβαρά θέματα του ΒΒ άτομα όπως αυτά που έχω αναφέρει πιο πρίν,που έχουν ακουμπήσει αλτήρα 1-2 φορές στη ζωή τους και κάθονται στην πολυθρόνα και σχολιάζουν σαν ειδικοί!!!


ξερεις κανενα προσωπικα δλδ,γιατι το λες με μεγαλη σιγουρια.

Menios Ser1985
30-08-10, 19:45
ας μην εκανε τετοιες φωτογραφίσεις για να μην απαξιωνόταν από κάποιους,
εσένα μπορεί να σου φαίνεται φυσιολογικό εμενα και ορισμένον αλλων μελών που είχαν την ιδια γνώμη μας φάνηκε σαν αυτά που γράψαμε, ισως με τα χρόνια αλλάξεις γνώμη, ακόμα μικρός είσαι.


μάλλον θα ήθελες, εγω προσωπικά δε θέλω να είμαι σαν τον συγκεκριμένο,
της δυσκολίες της ζωής της ξεπερνάς δουλεύοντας σε νορμαλ δουλειά, αν εσυ θεωρείς νορμαλ δουλειά αυτο που κάνει μάλλον δεν έχεις δουλέψει ακόμα.

Εγώ από την άλλη μπορώ να σου πώ πάρα πολλά άτομα εδώ στην Ελλάδα που θα ήθελαν να είναι σαν τον Κάι,αλλά αυτό είναι θέμα γούστου και δεν μπορούμε να το συζητήσουμε παραπάνω,αρκετά όφφ είμαστε.Επίσης,επειδή ανέφερες και εμένα και τη δουλειά μου,θα σου πώ ότι πολλές φορές περνούσα από το νοσοκομείο πρώτα σχολώντας από τη δουλειά μου και μετά πήγαινα σπίτι μου,και κάθε μέρα γυρίζω σπίτι μου και κάνω το σταυρό μου που επέστρεψα ζωντανός,ενώ άλλους συναδέλφους μου τους κλαίμε ακόμη!Μή νομίζεις ότι είμαι κανένας ανώριμος πιτσιρικάς και γράφω εδώ μέσα για να προκαλέσω εντυπώσεις!Μία παρένθεση όλα αυτά,μιάς και δεν αφορούν κανέναν και κλείνω εδώ γιατί αρχίσαμε να λέμε ο,τι νά'ναι!

Menios Ser1985
30-08-10, 19:46
ξερεις κανενα προσωπικα δλδ,γιατι το λες με μεγαλη σιγουρια.

Βεβαίως φίλε,διαφορετικά δεν θα το ανέφερα!

beefmeup
30-08-10, 19:48
Βεβαίως φίλε,διαφορετικά δεν θα το ανέφερα!

αμα ξερεις παω πασο.

Menios Ser1985
30-08-10, 19:50
Εγω θα πω πως τα ρασα δεν κανουν τον παπα...
Και τι εννοω με αυτο: Ο Ελληνας καταναλωτης κοιταει απλα να αγορασει φτηνά και ποιοτικα. Τωρα το ποιος το πουλησε ή αν ειναι του χωρου ή ειναι κατι αλλο δεν πρεπει να απασχολει κανεναν. Για ενημερωση και καθοδηγηση υπαρχει και το διαδυκτιο, βιβλια, προπονητες κλπ.
Ο Μενιος ισως ηθελε να τονισει πως οι ανθρωποι που ειμαστε γυρο απο το αθλημα θα πρεπει αν μπορουμε να στηριξουμε τους αθλητες που βιοποριστικά συντηρουνται απο αυτην την ενασχοληση και παράλληλα προσπαθούν να προσφέρουν σε εμας που αγαπαμε το αθλημα, το θεαμα να αγωνιζονται επι σκηνής. Σιγουρα ισως ο καταστηματαρχης-αθλητης μπορει να ξερει δυο πραγματα να συμβουλεψει, ισως ομως να μην ξερει... δεν ειναι απολυτο πως οποιος κατεβηκε σε αγωνες τα εμαθε ολα ή ξερει να καθοδηγησει αλλους, και ας δηλώνει πως εχει δεκα πτυχια κολλημένα στο τοίχο.
Επειτα θεσατε την προσωπικοτητα των αθλητων. Δεν πιστευω και εγω πως αμα αποκαλυψουμε την προσωπικη ζωη των περισσοτερων αθλητων στην Ελλαδα, να εχουμε πλεον την καλυτερη εικονα ή ακομα αν ο καταστηματαρχης που πουλαει συμπληρωματα εχει ασχημο παρελθον... Ουτε αγωνες θα παμε να ξαναδουμε ουτε συμπληρωματα να φαμε.
Επειδη απλα ειμαστε Ελληνες τι πιστευετε πως πρεπει να κανουμε? Να κοιταμε την ασχημη πλευρα των ανθρωπων ή το συμφερον της τσεπης μας? Να ειμαστε ηθικοί ή συμφεροντολογοι?

+1000:thumbup:
Α ρε ΝΑΣΣΕΡ!!!Να κι ένας άνθρωπος που καταλαβαίνει αυτά που λέω!Τα είπες όλα μόνο σε 15 γραμμές,εγώ χρειάστηκα καμιά 50αριά πόστ για να τα αναλύσω όλα αυτά!;)

KATERINI 144
30-08-10, 19:59
Εγώ από την άλλη μπορώ να σου πώ πάρα πολλά άτομα εδώ στην Ελλάδα που θα ήθελαν να είναι σαν τον Κάι,αλλά αυτό είναι θέμα γούστου και δεν μπορούμε να το συζητήσουμε παραπάνω,αρκετά όφφ είμαστε.φυσικά ειναι θεμα γούστου, δεν ειπα κάτι διαφορετικό.

υσ: ρεσπεκτ που μας επαναφερεις και στην τάξη με τα οφ, αλλα αφου λεμε οτι να'ναι και παει για κλείδωμα το θέμα μικρο το κακο.

mantus3
30-08-10, 20:14
φυσικά ειναι θεμα γούστου, δεν ειπα κάτι διαφορετικό.

υσ: ρεσπεκτ που μας επαναφερεις και στην τάξη με τα οφ, αλλα αφου λεμε οτι να'ναι και παει για κλείδωμα το θέμα μικρο το κακο.

μην το κλειδωσεται!! εχει ενδιαφερον...

δηλαδη αμα καποιος ββ παιζει σε τζοντες ειναι κακο? προτιματε να βλεπετε κουκλαρες να κανουν σεξ με κοιλαραδες?

beefmeup
30-08-10, 20:15
μην το κλειδωσεται!! εχει ενδιαφερον...

δηλαδη αμα καποιος ββ παιζει σε τζοντες ειναι κακο? προτιματε να βλεπετε κουκλαρες να κανουν σεξ με κοιλαραδες?

εγω μονο γιατρο κ ζαφειρη βλεπω..

KATERINI 144
30-08-10, 20:25
μην το κλειδωσεται!! εχει ενδιαφερον...

δηλαδη αμα καποιος ββ παιζει σε τζοντες ειναι κακο? προτιματε να βλεπετε κουκλαρες να κανουν σεξ με κοιλαραδες?δεν μιλουσαμε για τσόντες με κουκλαρες όπου θα φωνάζαμε και άξιος, για αλλα περίεργα μιλούσαμε ρε μαντους !!

το θεμα κλειδώνεται μεχρι νεοτέρας.