PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμπλήρωμα Πρωτεΐνης και διάρκεια χρησης!



Stathis_th
18-08-10, 00:50
Μιας και είμαι πολύ φρέσκος oι γνώσεις μου είναι ελάχιστες. Σε μια συζήτηση που είχα με 2 - 3 φίλους μου είπαν πως δεν μπορείς να περνεις συμπλήρωμα πρωτεΐνης συνέχεια. Θα το περνεις για 9 - 10 μήνες και μετά παύση για 2 μήνες και ξανά απο την αρχή. Ο λόγος, οτι θα σου προκαλέσει ζημιά στο συκώτι και θα σου επιβαρύνει αρνητικά τον οργανισμό.

Τι ισχύει πραγματικά???

thanasis reaction
18-08-10, 00:52
για το συκωτι δεν νομιζω,αλλα τα νεφρα τα επιβαρυνει πολυ!!

Devil
18-08-10, 00:57
οχι τα συμπληρωματα πρωτεινης ειναι τροφη

αν τρως πολλες πρωτεινες στη διατροφη σου ''ισως'' να εχεις προβλημα αλλα δεν το λεω με σιγουρια

κρατα τις συνολικες πρωτεινες που τρως σε ενα οριο 2-2,5γρ ανα κιλο και πινε αρκετο νερο 3-4 λιτρα την ημερα και αν δεν εχεις ο ιδιος προβλημα με νεφρα δεν θα παθεις τιποτα

Devil Randime
18-08-10, 00:59
Απο τη στιγμη που ειναι τροφη ρε παιδια πως γινεται να εχει προβλημα?? Εκτος και αν εχουν κατι μεσα που δε το αναγραφουν στη συσκευασια. Σωστα?? :unsure:

Devil
18-08-10, 01:05
Απο τη στιγμη που ειναι τροφη ρε παιδια πως γινεται να εχει προβλημα?? Εκτος και αν εχουν κατι μεσα που δε το αναγραφουν στη συσκευασια. Σωστα?? :unsure:

τι προβλημα εχει?

Stathis_th
18-08-10, 01:05
Μα πως ειναι τροφή?? Συμπλήρωμα τροφής ειναι... ειναι σκόνη που περιέχει καθαρή πρωτεΐνη, ή κανω λαθος!? Το προβλημα ΕΑΝ υπαρχει (οπως μου ειπαν) θα ειναι απο την τεραστια ποσότητα πρωτεΐνης που περνει ο οργανισμος... :unsure:

thanasis reaction
18-08-10, 01:07
για συμπληρωματα πρωτεινης μιλαει ο ανθρωπος!!!

Devil Randime
18-08-10, 01:09
Μα πως ειναι τροφή?? Συμπλήρωμα τροφής ειναι... ειναι σκόνη που περιέχει καθαρή πρωτεΐνη, ή κανω λαθος!? Το προβλημα ΕΑΝ υπαρχει (οπως μου ειπαν) θα ειναι απο την τεραστια ποσότητα πρωτεΐνης που περνει ο οργανισμος... :unsure:

A αυτο εννοουσες? Μας μπερδεψες ολους νομιζω... Ε αυτο λογικο ειναι νομιζω. Αμα παιρνεις πανω απο 30-40 γραμμαρια πρωτεινης ανα δοση μετα επιβαρυνεσαι...

Devil
18-08-10, 01:12
ναι οκ συμπληρωμα τροφης ειναι σου παρεχει πρωτεινη αλλα το θεωρεις σαν τροφη, απο το γαλα προερχετε και δεν εχει τιποτα το επικυνδινο.

οταν λες τεραστια τι εννοεις? για τι ποσοτητες μιλαμε?

αν τρως 1 κιλο κρεας και περνεις και 50γρ πρωτεινη ναι αυτο ειναι πολυ

αν τρως 250γρ κρεας και παιρνεις 50γρ πρωτεινη αυτο δεν ειναι πολυ ειναι νορμαλ ισως και λιγο για μερικους

Devil Randime
18-08-10, 01:14
Εχει δικιο ο συνωνοματος. Το θεμα ειναι εσυ πως καταναλωνεις καποια πραματα και κατα ποσο επιβαρυνεις εσυ ο ιδιος τον οργανισμο σου. Η αμαθεια ειναι που ''επιβαρύνει'' πολλούς...

Devil
18-08-10, 01:14
για συμπληρωματα πρωτεινης μιλαει ο ανθρωπος!!!

και εγω για συμπληρωμα μιλαω

απλα εξειγω οτι δεν εχει σημασια το ποση πρωτεινη παιρνεις απο το συμπληρωμα αλλα ποση παιρνεις συνολικα απο την διατροφη

Devil Randime
18-08-10, 01:15
και εγω για συμπληρωμα μιλαω

απλα εξειγω οτι δεν εχει σημασια το ποση πρωτεινη παιρνεις απο το συμπληρωμα αλλα ποση παιρνεις συνολικα απο την διατροφη

Και ποση επισης παιρνεις και ανα δοση να συμπληρωσω και εγω με τη σειρα μου...

thanasis reaction
18-08-10, 01:16
ναι οκ συμπληρωμα τροφης ειναι σου παρεχει πρωτεινη αλλα το θεωρεις σαν τροφη, απο το γαλα προερχετε και δεν εχει τιποτα το επικυνδινο.

οταν λες τεραστια τι εννοεις? για τι ποσοτητες μιλαμε?

αν τρως 1 κιλο κρεας και περνεις και 50γρ πρωτεινη ναι αυτο ειναι πολυ

αν τρως 250γρ κρεας και παιρνεις 50γρ πρωτεινη αυτο δεν ειναι πολυ ειναι νορμαλ ισως και λιγο για μερικους

συγνωμη αλλα δεν βγαζω νοημα απο αυτα που λες!

Devil Randime
18-08-10, 01:16
συγνωμη αλλα δεν βγαζω νοημα απο αυτα που λες!

Γιατι οχι? τι δε καταλαβαινεις φιλε μου?

Devil
18-08-10, 01:17
συγνωμη αλλα δεν βγαζω νοημα απο αυτα που λες!

απο πιο ποστ δεν βγαζεις νοημα?

thanasis reaction
18-08-10, 01:19
η πρωτεινη ειναι απλα απο γαλα???κ πως ακριβως δεν ειναι επικινδυνη αν καταναλωθει σε μεγαλες ποσοτητες??αυτο που ρωταει ειναι μονο για το συμπληρωμα κ οχι για το φαγητο.δεν επαθε κανεις τιποτα οσο κρεας κ να φαει.

Devil Randime
18-08-10, 01:22
η πρωτεινη ειναι απλα απο γαλα???κ πως ακριβως δεν ειναι επικινδυνη αν καταναλωθει σε μεγαλες ποσοτητες??αυτο που ρωταει ειναι μονο για το συμπληρωμα κ οχι για το φαγητο.δεν επαθε κανεις τιποτα οσο κρεας κ να φαει.

Ναι αμα φαει μια φορα - δυο δε θα παθει. Αμα τρωει συνεχεια σα μαλα*** θα παθει. Τι λες ρε thanasi??? :P

thanasis reaction
18-08-10, 01:23
ρε παιδια σιγουρα μιλαμε για το ιδιο θεμα???τι να παθει ακριβως???ξαναδιαβαστε την ερωτηση του παιδιου!!

Devil
18-08-10, 01:28
η πρωτεινη ειναι απλα απο γαλα???κ πως ακριβως δεν ειναι επικινδυνη αν καταναλωθει σε μεγαλες ποσοτητες??αυτο που ρωταει ειναι μονο για το συμπληρωμα κ οχι για το φαγητο.δεν επαθε κανεις τιποτα οσο κρεας κ να φαει.

λοιπον οι πρωτεινες που περιεχει το γαλα χωριζονται κατα 20% σε whey και κατα 80% σε casein

τις πρωτεινες που παιρνεις εσυ κι εγω απο τα μαγαζια τις φτιαχνουν απο γαλα

για πιο λογο να ειναι επινυνδινη? τι μπορεις να παθεις?


ναι το καταλαβα οτι ειναι για το συμληρωμα και οχι για το φαγητο

αλλα ειπα οτι δεν εξαρτατε απο το συμπληρωμα πρωτεινης αλλα απο την συνολικη πρωτεινη που τρωμε


εισαι σιγουρος εσυ γι'αυτο που λες?

Stathis_th
18-08-10, 01:31
Για να καταλαβαινομαστε... Η φυση εχει φροντιση για ολα... δεν μπορεις να φας ενα κιλο κρεας οποτε δν μπορεις να παρεις τα τεραστια ποσα προτεινης γιατι το κρεας εχει και λιπος και αλλες ουσιες. οπως και το γαλα και ολες η φυσικες τροφες προτεινης

Στα ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ομως που ειναι σκονη που περιεχει σαν βασικο συστατικο την πρωτεινη με ενα σεικερ περνεις τεραστια ποσα προτεινης. Αυτο λοιπον ισως επιβαρινει τον οργανισμο.

Οποτε αυτο που ρωτησα. Επιβαρινει τον οργανισμο?? και αν ναι.. υσχυει οτι πρεπει να περνουμε για 9 - 10 μηνες και για 2 παυση????

Devil Randime
18-08-10, 01:32
Για να καταλαβαινομαστε... Η φυση εχει φροντιση για ολα... δεν μπορεις να φας ενα κιλο κρεας οποτε δν μπορεις να παρεις τα τεραστια ποσα προτεινης γιατι το κρεας εχει και λιπος και αλλες ουσιες. οπως και το γαλα και ολες η φυσικες τροφες προτεινης

Στα ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ομως που ειναι σκονη που περιεχει σαν βασικο συστατικο την πρωτεινη με ενα σεικερ περνεις τεραστια ποσα προτεινης. Αυτο λοιπον ισως επιβαρινει τον οργανισμο.

Οποτε αυτο που ρωτησα. Επιβαρινει τον οργανισμο?? και αν ναι.. υσχυει οτι πρεπει να περνουμε για 9 - 10 μηνες και για 2 παυση????

Αμα δε ξεπερνας τα 30 γραμμαρια πρωτεινης ανα δοση αν εισαι κατω απο 90-100 κιλα και τα 40 γραμμαρια(υπο προυποθεσεις αυτα αν εχεις πολυ μυικό όγκο που σε καποιες περιπτωσεις ισως φτασεις 50-60γρ ανα δοση) αν εισαι πανω απο 100 εισαι ΟΚ Σταθη...

thanasis reaction
18-08-10, 01:34
λοιπον οι πρωτεινες που περιεχει το γαλα χωριζονται κατα 20% σε whey και κατα 80% σε casein

τις πρωτεινες που παιρνεις εσυ κι εγω απο τα μαγαζια τις φτιαχνουν απο γαλα

για πιο λογο να ειναι επινυνδινη? τι μπορεις να παθεις?


ναι το καταλαβα οτι ειναι για το συμληρωμα και οχι για το φαγητο

αλλα ειπα οτι δεν εξαρτατε απο το συμπληρωμα πρωτεινης αλλα απο την συνολικη πρωτεινη που τρωμε


εισαι σιγουρος εσυ γι'αυτο που λες?

δηλ.τι ακριβως θα παθω αν τρωω καθε μερα αυγα,γαλα,κοτοπουλο κτλ που περιεχουν πρωτεινη???σε αντιθεση με το αν καταναλωνω ενα κουβα πρωτεινη την ημερα.

Devil
18-08-10, 01:38
αφου η φυση εχει φροντισει για ολα τοτε μην παιρνεις πρωτεινες κτλ κτλ

σου εξηγησα την αποψη μου πανω στο θεμα

η απαντηση μου στην ερωτηση σου ειναι στο 3ο ποστ

αν θες να την δεχτεις οκ αν δεν θες παλι οκ δεν υπαρχει προβλημα

Stathis_th
18-08-10, 01:40
Αυτο ακριβως που λεει ο Θανασης.

Για να παρω την πρωτεινη που θα πιω σε ενα σεικερ πρεπει να να πιω 2 -3 λιτρα γαλα. κατι που δεν γινετε.

Οποτε και ξαναρωταω γιατι μπερδευτικα. Εφοσων τρωω κανονικα οτι ετρωγα, προσθετοντας και σκονη πρωτεηνης στην διατροφη μου τον επιβαρινω αρα θα πρεπει να περνω συγκεκριμενους μηνες και να κανω παυση για μερικους???

Stathis_th
18-08-10, 01:43
Και για να γινω πιο κατανοητος γιατι ξεφυγαμε απο αυτο που ρωτησα.. αυτο που μου ειπαν οι φιλοι μου που περνουν ειναι οτι η συνεχης χρηση της δλδ να μη σταματισω να περνω για χρονια πρωτεινη θα μου δημηουργιση προβλημα ΕΝΩ αν κανω παυση για 1 -2 μηνες το χρονο δεν θα εχω.

Αυτο μου ειπαν, αυτο ρωταω... :unsure:

Devil Randime
18-08-10, 01:48
Νομιζω Σταθη σου απαντησαμε σε αυτο...

sogoku
18-08-10, 01:48
Το ενδεχομενο 'προβλημα' ειναι καποια ανοδος της ουριας [δεν ξερω με τι συνεπαγεται αυτο εγω ειχα παντως]στις εξετασεις αιματος.Αλλα αυτο θα γινει απο οποιαδηποτε πηγη πρωτεινης ,σκονη, αυγα, εντομα εκτος αν υπαρχει καποιος διαφορετικος μηχανισμος χωνεψης και επεξεργασιας της πρωτεινης που προερχεται απο σκονη που αγνοω.
Εγω αν την σταματησω την πρωτεινη την κανω οφ δηλαδη νιωθω σαν να αναιρω τον ιδιο μου τον εαυτο που προσπαθω να πεισω απο την γιαγια μου μεχρι τον βοηθο οικοδομου οτι η whey προερχεται απο γαλα και ειναι ευεργητικη σε καλες δοσεις.

Και αυτο με το νερο εχω την υποψια οτι δεν ισχυει ισως ισχυει γενικα αλλα οχι και να μας διωχνει την whey απο τα νεφρα.

Θα εκαναν οι φιλοι σου ποτε αποχη απο το γαλα η το κοτοπουλο κανα διμηνο?

thanasis reaction
18-08-10, 01:49
αν εχεις σωστη κ μετρημενη διατροφη απο 1εως 3 σκουμπ την ημερα μπορεις να τα παρεις αφοβα.δηλ,στο πρωινο η' το βραδυνο,πριν την προπονηση,μετα την προπονηση.καπως ετσι αναλογα με την διατροφη σου,κ καλο θα ειναι μετα απο καποιους μηνες,αυτο το κρινεις εσυ,να κανεις ενα off.παλι εσυ θα κρινεις για ποσο.υπαρχουν κ ατομα που δεν την σταματανε καθολου.εσυ κανονιζεις τι θελεις.

Devil
18-08-10, 01:52
δηλ.τι ακριβως θα παθω αν τρωω καθε μερα αυγα,γαλα,κοτοπουλο κτλ που περιεχουν πρωτεινη???σε αντιθεση με το αν καταναλωνω ενα κουβα πρωτεινη την ημερα.

δεν θα παθεις τιποτα! εσυ γιατι λες οτι αν παιρνεις την αντιστηχει ποσοτητα σε πρωτεινης σε ''σκονες'' θα παθεις κατι?

δεν μιλαμε για ενα κουβα πρωτεινης ενα κουβα δεν παιρνει ουτε ο coleman (νομιζω!)

λοιπον σου δινω ενα παραδειγμα

ζυγιζεις 100 κιλα αρα θες περιπου 250γρ πρωτεινης την ημερα

αν τρως 250γρ την ημερα δεν επιβαρινεις τον οργανισμο σου αν αντι για 250γρ παιρνεις 500γρ τοτε ναι σιγουρα επιβαρινεις τον οργανισμο σου! (αν και δεν εχω δει μελετη που να το γραφει στα σιγουρα)

τωρα αν αυτες οι πρωτεινες προερχονται απο κρεας (δεν μιλαω για κοκκινο γιατι μπαινουν και αλλοι παραγωντες στη μεση) η' απο πρωτεινες(μιλαω για καθαρες bulk πρωτεινες )δεν εχει καμια διαφορα.

δες μερικες διατες που κυκλοφορουν v-diet και metabolic diet

Stathis_th
18-08-10, 02:05
Νομιζω πως καταλαβα και με το παραπανω!! Ευχαριστω πολυ!!! :bowdown:

Να ζητησω και την γνωμη σας για 1 - 2 καλες πρωτεινες για μενα που ειμαι αρχαριος και θελω να περνω ενα σκουμπ μετα την προπονηση και ενα το πρωι??? :)

Devil
18-08-10, 02:21
παρε την whey της reflex ειναι αρκετα καλη πρωτεινη

deluxe
18-08-10, 03:01
Το εχουμε ξανασυζητησει! Ακομα και το νερο σκοτωνει..

Devil Randime
18-08-10, 03:02
Απο ποτε σκοτωνει το νερο??? Θα μας τρελανεις εσυ
Μηπως σκοτωνει και ο αερας???

Οτι θελετε γραφετε μερικοι μου φαινεται και ειναι κριμα να τα διαβαζουν αυτα μικρα παιδια...

deluxe
18-08-10, 03:31
Ψαξε στο ιντερνετ. Βαριεμαι να απανταω.. Μη σε τρελανω κιολας.

Devil Randime
18-08-10, 03:33
Ψαξε στο ιντερνετ. Βαριεμαι να απανταω.. Μη σε τρελανω κιολας.

Καλα deluxe μας επεισες στανταρ. Εμενα ιδιως...

Manos1989
18-08-10, 07:29
Αυτο ακριβως που λεει ο Θανασης.

Για να παρω την πρωτεινη που θα πιω σε ενα σεικερ πρεπει να να πιω 2 -3 λιτρα γαλα. κατι που δεν γινετε.

Οποτε και ξαναρωταω γιατι μπερδευτικα. Εφοσων τρωω κανονικα οτι ετρωγα, προσθετοντας και σκονη πρωτεηνης στην διατροφη μου τον επιβαρινω αρα θα πρεπει να περνω συγκεκριμενους μηνες και να κανω παυση για μερικους???

Το ''τρώω κανονικά'' είναι πολύ γενικό όταν μιλάμε για ββ.
Αν θεωρήσουμε το κανονικά όπως το εννοεί ένας απλός άνθρωπος τότε δεν κάνεις ββ.
Αν το κανονικά είναι όπως το εννοεί ένας ββερ,και έχεις επαρκή ποσότητα πρωτείνης από στερεά γεύματα,δεν χρειάζεσαι το συμπλήρωμα.
Το συμπλήρωμα πρωτείνης το χρησιμοποιείς όπου δεν μπορείς να βάλεις στερεό γεύμα και εφόσον δεν μπορείς να φτάσεις την ποσότητα πρωτείνης που θες/πρέπει με το κανονικό φαγητό.
Αν αποφασίσεις να πάρεις,είναι λάθος να το κόβεις 2-3 μήνες τον χρόνο.Κόψε και το κρέας,ψάρι,cottage κλπ να μας πεις πως πέρασες μετά:P
Επίσης το γάλα δεν είναι καλή πηγή πωτείνης για κάποιον που ασχολείται με το άθλημα,γιατί ακριβώς δεν εχει αρκετή για να σε καλύψει σε Normal ποσότητες.

Και 1 κιλό κρέας που λες παραπάνω......άνετα τρώγεται.

Andrikos
18-08-10, 09:17
Μιας και είμαι πολύ φρέσκος oι γνώσεις μου είναι ελάχιστες. Σε μια συζήτηση που είχα με 2 - 3 φίλους μου είπαν πως δεν μπορείς να περνεις συμπλήρωμα πρωτεΐνης συνέχεια. Θα το περνεις για 9 - 10 μήνες και μετά παύση για 2 μήνες και ξανά απο την αρχή. Ο λόγος, οτι θα σου προκαλέσει ζημιά στο συκώτι και θα σου επιβαρύνει αρνητικά τον οργανισμό.

Τι ισχύει πραγματικά???

Όταν μιλάμε για συμπλήρωμα πρωτείνης , μιλάμε για ένα έκδοχο του γάλακτος , όπως το τυρί , ή το παγωτό. Πρέπει να κατανοήσεις ότι δεν μιλάμε για φάρμακα, μιλάμε για τροφή. Οι φίλοι σου κάπου το άκουσαν αυτό και το αναπαράγουν επειδή δεν ξέρουν, αλλά αναπαράγουν ότι άκουσαν, κλασσικό φαινόμενο. Να ξέρεις ότι η γυμναστική και η σωστή διατροφή κάνουν καλό στα νεφρά και στο συκώτι.

Θα σου πουν ότι δεν είναι φυσικό το συμπλήρωμα της πρωτείνης, ότι είναι "επεξεργασμένο" και ότι έχει "χημικά" . Θα σου έκανε εντύπωση αν μάθαινες ότι το νερό που πίνεις είναι επεξεργασμένο, και ότι αν δεν ήταν θα είχες πεθάνει όπως πεθαίνουν 4400 παιδιά καθημερινά από φυσικό , ή μη-επεξεργασμένο, νερό. Επίσης τα ίδια "χημικά" που υπάρχουν στην πρωτείνη έχει το γάλα. Αλλά για το γάλα κανείς δεν σου είπε τίποτα υποθέτω , ενδεικτικό του τι ημιμάθεια υπάρχει στο θέμα απ' όσους έχουν άποψη για οτιδήποτε.


Όσον αφορά το νερό, ναι μπορεί να σκοτώσει, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία γι'αυτό, και έχει σκοτώσει ανθρώπους που έφτασαν στην υπερβολή. Όποιος ψάξει για υπονατριαιμία, ή για δηλητηρίαση εξ ύδατος θα βρει σχετικές πληροφορίες.

Εδώ ένα δικό μου άρθρο για το θέμα

http://metavolismos.com/?p=218

Επίσης πιστεύω ότι για να μην πελαγώνεις κάθε φορά για τέτοια θέματα πρέπει να μελετήσεις έγκυρες πηγές πληροφόρησης (στο νετ θα δυσκολευτείς να βρεις κάτι τέτοιο - δεν υπάρχουν ταμπέλες "έγκυρη πηγή" στα site).

Devil
18-08-10, 10:34
andriko μιας και εισαι διατροφολογος και ξερεις 2 πραγματα παραπανω λεω να σε εκμεταλευτω λιγο για να λυσω μερικες αποριες μου

λοιπον εχω μερικες αποριες σε σχεση με τις πρωτεινες στο εμποριο και γενικα με τα γαλακτοκομικα

οκ ξεκιναω να ρωταω (σορρυ αλλα θα βγω αρκετα off topic)

για παραδειγμα σε μερικες χωρες οπου παραγουν γαλα τα ζωα για να παραγουν περισσοτερο γαλα τα ''ποτιζουν'' με διαφορα φαρμακα σωστα?

(δεν ξερω αυτο κατα ποσο γινετε στην ΕΕ αλλα τουλαχιστον σε ΗΠΑ και αλλες χωρες νομιζω οτι επιτρεπετε)

τωρα αυτα τα φαρμακα καταληγουν και στο γαλα? κατα ποσο μπορουν να επιρεασουν τον ανθρωπινο οργανισμο?

κατι αλλο σε σχεση με τις πρωτεινες του εμποριου

οκ ξερω οτι ο κατασκευαστης της πρωτεινης αυτο που θα κοιταξει περισσοτερο ειναι το κερδος του και ιδικοτερα οταν μιλαμε για μεγαλες εταιριες
αρα θα παρει το γαλα απο τον προμηθευτη που θα του δωσει τη χαμηλωτερη τιμη ετσι ωστε να εχει μεγαλητερο κερδος εφοσον θα πουλησει σε μια στανταρ τιμη

(δεν μιλαω για κατασκευαστες που δηλωνουν χωρα προελευσης του γαλατος και τα απαραιτητα χαρτια απο ελενχους που πρεπει να υπαρχουν
μιλαω για εταιριες που δεν σου δινουν αυτα τα στανταρ)

αρα εφοσον παρει απο τον Χ προμηθευτη που θα του πουλησει σε μια πιο φθηνη τιμη απο τον Υ

αν αυτος ο Χ προμηθευτης εχει χρησιμοποιση φαρμακα στα ζωα του για να παραγουν περισσοτερο γαλα αυτα τα φαρμακα περναν και στις πρωτεινες που θα μας πουλησει η εταιρια?

και κατι ακομα ολα αυτα τα γαλατα που ληγουν τι γινοντε? που καταληγουν?

ps: δεν θελω να δημιουργησω κανενα πανικο του στυλ ''οι πρωτεινες κανουν κακο μπλα μπλα μπλα" και εγω παιρνω πρωτεινες και εχω καταναλωσει αρκετα κιλα μεχρι τωρα

thanasis reaction
18-08-10, 11:16
απο υπευθυνο σουπερ παρκετ ξερω οτι η μοναδικη εταιρεια,δεν ξερω αν κανει να το γραψω ομως,τα πεταει επι τοπου.ολες οι αλλες τα παιρνουν πισω.δεν ξερω αν μπορω να πω την μαρκα.

Devil
18-08-10, 11:19
απο υπευθυνο σουπερ παρκετ ξερω οτι η μοναδικη εταιρεια,δεν ξερω αν κανει να το γραψω ομως,τα πεταει επι τοπου.ολες οι αλλες τα παιρνουν πισω.δεν ξερω αν μπορω να πω την μαρκα.

καλα οχι αστω δεν θελω την μαρκα (μην κανουμε και διαφημιση!!)

γενικα ρωταω οι εταιριες τι κανουν τα γαλατα που εχουν λυξει?!

οκ τα παιρνουν πισω αλλα μετα? κανεις δεν ξερει?!!!

deluxe
18-08-10, 11:20
Το ληγμενο γαλα το χρησιμοποιουν για να φτιαξουν γαλατα μεγαλης διαρκειας και τα κακαο. Αφου ληξουν και αυτα, χρησιμοποιουνται για τα προφιτερολ και διαφορα αλλα γλυκα.

wonderboy
18-08-10, 11:26
Αυτο που λεει ο deluxe το εχω ακουσει και εγω καποια πηγαινουν για σκευασματα ζαχαροπλαστικης

Andrikos
18-08-10, 11:44
andriko μιας και εισαι διατροφολογος και ξερεις 2 πραγματα παραπανω λεω να σε εκμεταλευτω λιγο για να λυσω μερικες αποριες μου

λοιπον εχω μερικες αποριες σε σχεση με τις πρωτεινες στο εμποριο και γενικα με τα γαλακτοκομικα

οκ ξεκιναω να ρωταω (σορρυ αλλα θα βγω αρκετα off topic)

για παραδειγμα σε μερικες χωρες οπου παραγουν γαλα τα ζωα για να παραγουν περισσοτερο γαλα τα ''ποτιζουν'' με διαφορα φαρμακα σωστα?

(δεν ξερω αυτο κατα ποσο γινετε στην ΕΕ αλλα τουλαχιστον σε ΗΠΑ και αλλες χωρες νομιζω οτι επιτρεπετε)

τωρα αυτα τα φαρμακα καταληγουν και στο γαλα? κατα ποσο μπορουν να επιρεασουν τον ανθρωπινο οργανισμο?

κατι αλλο σε σχεση με τις πρωτεινες του εμποριου

οκ ξερω οτι ο κατασκευαστης της πρωτεινης αυτο που θα κοιταξει περισσοτερο ειναι το κερδος του και ιδικοτερα οταν μιλαμε για μεγαλες εταιριες
αρα θα παρει το γαλα απο τον προμηθευτη που θα του δωσει τη χαμηλωτερη τιμη ετσι ωστε να εχει μεγαλητερο κερδος εφοσον θα πουλησει σε μια στανταρ τιμη

(δεν μιλαω για κατασκευαστες που δηλωνουν χωρα προελευσης του γαλατος και τα απαραιτητα χαρτια απο ελενχους που πρεπει να υπαρχουν
μιλαω για εταιριες που δεν σου δινουν αυτα τα στανταρ)

αρα εφοσον παρει απο τον Χ προμηθευτη που θα του πουλησει σε μια πιο φθηνη τιμη απο τον Υ

αν αυτος ο Χ προμηθευτης εχει χρησιμοποιση φαρμακα στα ζωα του για να παραγουν περισσοτερο γαλα αυτα τα φαρμακα περναν και στις πρωτεινες που θα μας πουλησει η εταιρια?

και κατι ακομα ολα αυτα τα γαλατα που ληγουν τι γινοντε? που καταληγουν?

ps: δεν θελω να δημιουργησω κανενα πανικο του στυλ ''οι πρωτεινες κανουν κακο μπλα μπλα μπλα" και εγω παιρνω πρωτεινες και εχω καταναλωσει αρκετα κιλα μεχρι τωρα

Όταν ακούμε τέτοιες απόψεις πρέπει να κοιτάμε ποιός τις διατυπώνει και εάν είναι σε ανταγωνιστικό πόστο. Συνήθως αυτές οι απόψεις διατυπώνονται από μικρές εταιρίες - τύπου Παπαγιάννη- για να προκαλέσουν υστερία στον καταναλωτή και να τον προδιαθέσουν αρνητικά στις μεγάλες εταιρίες , επίσης το επιχείρημα αυτό παραπέμπει και σε Δαυίδ-Γολιάθ, 300 κτλ οπότε κερδίζει το συμπάθεια του καταναλωτή αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχει επαφή με την πραγματικότητα σε ότι λέει για τις μεγάλες εταιρίες.
Νομίζω ότι όταν διατυπώνονται τέτοια νοήματα πρέπει να ακριβολογούμε και να μιλάμε με ονόματα και αριθμούς για συγκεκριμένες εταιρίες αλλιώς μιλάμε στον αέρα.Είχε πέσει στα χέρια μου ένα pdf - προπαγάνδα κατά του αγελαδινού γάλακτος και υπέρ του κατσικίσιου, με απίστευτες ανακρίβειες και ψέμματα. Προφανώς όποιος το έγραψε είναι παραγωγός κατσικίσου γάλακτος και έχει συμφέρον από την παραπληροφόρηση.
Επίσης το θέμα των "χημικών" και των φυσικών έχει διαστρεβλωθεί από την Greenpeace και τους βιοκαλλιεργητές , εδώ (http://metavolismos.com/?p=471) και εδώ (http://metavolismos.com/?p=180)περισσότερες πληροφορίες.
Τα μεγάλα προβλήματα της δημόσιας υγείας (και της οικονομίας) έχουν να κάνουν με την παχυσαρκία, το κάπνισμα και την καθιστική ζωή. Είναι τεράστια προβλήματα που έχουν να κάνουν με κοινωνικές ανισότητες , θέματα που δεν είναι εύκολο να λυθούν. Ετσι , όλος αυτός ο αποπροσανατολισμός εξυπηρετεί όλα τα κόμματα ανεξαιρέτως, που δεν μπορούν να αγγίξουν αυτά τα θέματα γιατί θα στεναχωρήσουν τους χρηματοδότες τους , τους καπνιστές ψηφοφόρους τους ή όσους τους αρέσει να τρώνε πολύ , οπότε αυτό διαιωνίζεται και η κοινή γνώμη κυνηγά φαντάσματα.

p.s. ωραίο άβαταρ devil από το made in greece σωστός

sogoku
18-08-10, 11:58
Διαβασα οτι εχει πεθανει κοπελα η οποια ηπιε τεραστιες ποσοτητες νερου σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα για διαγωνισμο ραδιο'φωνικο'[εξου και το 'φονικο']

deluxe
18-08-10, 12:11
Διαβασα οτι εχει πεθανει κοπελα η οποια ηπιε τεραστιες ποσοτητες νερου σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα για διαγωνισμο ραδιο'φωνικο'[εξου και το 'φονικο']Μη τα λες αυτα προς τα εξω.. Ο Devil Randime θα τρελαθει..

Devil
18-08-10, 12:16
πρωτον ποιος ειναι αυτος ο παπαγιαννης???:green::green::green:

δεν μιλαω για μαρκετινγκ και διαφημιση μικροτερων εταιριων

απο εταιριες τι να σου πω παρε τις μεγαλητερες (πχ optimum) που πουλανε πρωτεινες και τσεκαρε στα σιτε τους αν σου δινουν ολες τις απαρετητες πληροφοριες

δεν σου δινουν την χωρα προελευσης του γαλατος η' της πρωτεινης(ως πρωτη υλη) ουτε τους ελενχους που εχουν γινει στα προιοντα τους

κατι αλλο αν τα ζητησεις ειναι υποχρεωμενοι να σου τα δωσουν η' οχι?

καλα περα απο την προπαγανδα που κανουν greenpeace,βιοκαλλιεργιτες και λοιπες δημοκρατικες δυναμεις:green: , υπαρχουν καποιες χωρες οπου ''ποτιζουν'' με φαρμακα τα ζωα τους νομιμα.(ΗΠΑ,Κινα για αλλες δεν ξερω)

τωρα βεβαια χωρις να ξερω ακριβος τι παιρνουν για να αυξησουν την παραγωγη σε γαλα η' οτι αλλο παραγουν, αυτες οι ουσιες περνανε και στα προιοντα που παραγουν? η' καταστρεφοντε κατα τη διαρκεια τις επεξεργασιας των προιοντων?



:green::green::green:
οχι απο το αλαλουμ ειναι, χαραλαμπος τραμπακουλας!!!!

Andrikos
18-08-10, 12:41
πρωτον ποιος ειναι αυτος ο παπαγιαννης???:green::green::green:

δεν μιλαω για μαρκετινγκ και διαφημιση μικροτερων εταιριων

απο εταιριες τι να σου πω παρε τις μεγαλητερες (πχ optimum) που πουλανε πρωτεινες και τσεκαρε στα σιτε τους αν σου δινουν ολες τις απαρετητες πληροφοριες

δεν σου δινουν την χωρα προελευσης του γαλατος η' της πρωτεινης(ως πρωτη υλη) ουτε τους ελενχους που εχουν γινει στα προιοντα τους

κατι αλλο αν τα ζητησεις ειναι υποχρεωμενοι να σου τα δωσουν η' οχι?

καλα περα απο την προπαγανδα που κανουν greenpeace,βιοκαλλιεργιτες και λοιπες δημοκρατικες δυναμεις:green: , υπαρχουν καποιες χωρες οπου ''ποτιζουν'' με φαρμακα τα ζωα τους νομιμα.(ΗΠΑ,Κινα για αλλες δεν ξερω)

τωρα βεβαια χωρις να ξερω ακριβος τι παιρνουν για να αυξησουν την παραγωγη σε γαλα η' οτι αλλο παραγουν, αυτες οι ουσιες περνανε και στα προιοντα που παραγουν? η' καταστρεφοντε κατα τη διαρκεια τις επεξεργασιας των προιοντων?



:green::green::green:
οχι απο το αλαλουμ ειναι, χαραλαμπος τραμπακουλας!!!!

α ναι από το άλλο έπος σωστά:green:

Θα ήθελα αν γίνεται να αναφερθείς σε συγκεκριμένο παράδειγμα αν γίνεται για να μπορώ να το σχολιάσω. Γενικά , υπάρχουν πολλές εν δυνάμει τοξικές ουσίες στις καλλιέργειες , το θέμα είναι ότι αυτές είναι σε αμελητέα ποσότητα μέσα μας όταν τις τρώμε - ενδεικτικά έχουμε ένα τρισεκατομμύριο άτομα ουρανίου μέσα μας αλλά η ποσότητα αυτή είναι αμελητέα για να κάνει ζημιά. Δεν μπορώ να σου μιλήσω εκ μέρους των εταιριών και γιατί διαλέγουν να μην αποκαλύπτουν τις πηγές τους - μάλλον φοβούνται την κριτική από τους ανταγωνιστές τους . Ίσως ένας χημικός τροφίμων με εξειδικευμένες γνώσεις στα θέματα αυτά θα μπορούσε να σε διαφωτίσει περισσότερο στις ερωτήσεις σου.

Πάντως δεν υπάρχει τροφή χωρίς ουσια που να έχει δυναμικό για τοξικότητα, ο καφές π.χ έχει μερικές καρκινογόνες ενώσεις μέσα του αλλά έχει και αντι καρκινικές ενώσεις, η πατάτα έχει νευροτοξίνες, τα ψάρια έχουν υδράργυρο, το πολύ σημαντικό είναι σε τι συγκεντρώσεις βρίσκονται όλα αυτά μέσα μας.

Stathis_th
18-08-10, 12:48
Όταν μιλάμε για συμπλήρωμα πρωτείνης , μιλάμε για ένα έκδοχο του γάλακτος , όπως το τυρί , ή το παγωτό. Πρέπει να κατανοήσεις ότι δεν μιλάμε για φάρμακα, μιλάμε για τροφή. Οι φίλοι σου κάπου το άκουσαν αυτό και το αναπαράγουν επειδή δεν ξέρουν, αλλά αναπαράγουν ότι άκουσαν, κλασσικό φαινόμενο. Να ξέρεις ότι η γυμναστική και η σωστή διατροφή κάνουν καλό στα νεφρά και στο συκώτι.

Θα σου πουν ότι δεν είναι φυσικό το συμπλήρωμα της πρωτείνης, ότι είναι "επεξεργασμένο" και ότι έχει "χημικά" . Θα σου έκανε εντύπωση αν μάθαινες ότι το νερό που πίνεις είναι επεξεργασμένο, και ότι αν δεν ήταν θα είχες πεθάνει όπως πεθαίνουν 4400 παιδιά καθημερινά από φυσικό , ή μη-επεξεργασμένο, νερό. Επίσης τα ίδια "χημικά" που υπάρχουν στην πρωτείνη έχει το γάλα. Αλλά για το γάλα κανείς δεν σου είπε τίποτα υποθέτω , ενδεικτικό του τι ημιμάθεια υπάρχει στο θέμα απ' όσους έχουν άποψη για οτιδήποτε.


Όσον αφορά το νερό, ναι μπορεί να σκοτώσει, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία γι'αυτό, και έχει σκοτώσει ανθρώπους που έφτασαν στην υπερβολή. Όποιος ψάξει για υπονατριαιμία, ή για δηλητηρίαση εξ ύδατος θα βρει σχετικές πληροφορίες.

Εδώ ένα δικό μου άρθρο για το θέμα

http://metavolismos.com/?p=218

Επίσης πιστεύω ότι για να μην πελαγώνεις κάθε φορά για τέτοια θέματα πρέπει να μελετήσεις έγκυρες πηγές πληροφόρησης (στο νετ θα δυσκολευτείς να βρεις κάτι τέτοιο - δεν υπάρχουν ταμπέλες "έγκυρη πηγή" στα site).


Ευχαριστω πολυ Andriko με υπερκαληψες!! :bowdown::bowdown::bowdown:

Devil
18-08-10, 12:54
α ναι από το άλλο έπος σωστά:green:

Θα ήθελα αν γίνεται να αναφερθείς σε συγκεκριμένο παράδειγμα αν γίνεται για να μπορώ να το σχολιάσω. Γενικά , υπάρχουν πολλές εν δυνάμει τοξικές ουσίες στις καλλιέργειες , το θέμα είναι ότι αυτές είναι σε αμελητέα ποσότητα μέσα μας όταν τις τρώμε - ενδεικτικά έχουμε ένα τρισεκατομμύριο άτομα ουρανίου μέσα μας αλλά η ποσότητα αυτή είναι αμελητέα για να κάνει ζημιά. Δεν μπορώ να σου μιλήσω εκ μέρους των εταιριών και γιατί διαλέγουν να μην αποκαλύπτουν τις πηγές τους - μάλλον φοβούνται την κριτική από τους ανταγωνιστές τους . Ίσως ένας χημικός τροφίμων με εξειδικευμένες γνώσεις στα θέματα αυτά θα μπορούσε να σε διαφωτίσει περισσότερο στις ερωτήσεις σου.

Πάντως δεν υπάρχει τροφή χωρίς ουσια που να έχει δυναμικό για τοξικότητα, ο καφές π.χ έχει μερικές καρκινογόνες ενώσεις μέσα του αλλά έχει και αντι καρκινικές ενώσεις, η πατάτα έχει νευροτοξίνες, τα ψάρια έχουν υδράργυρο, το πολύ σημαντικό είναι σε τι συγκεντρώσεις βρίσκονται όλα αυτά μέσα μας.

οκ νομιζω οτι με καληψες με το παραδειγμα του ουρανιου:green:

δεν εχω καποιο συγκεκριμενο παραδειγμα να σου δωσω, οι αποριες μου ηταν εντελως γενικες

σε σχεση με τις εταιριες ισως ο Bane να ξερει καποια πραγματα παραπανω να μας πει λογο τις δουλειας του

giannis64
18-08-10, 14:47
Το εχουμε ξανασυζητησει! Ακομα και το νερο σκοτωνει..


Απο ποτε σκοτωνει το νερο??? Θα μας τρελανεις εσυ
Μηπως σκοτωνει και ο αερας???

Οτι θελετε γραφετε μερικοι μου φαινεται και ειναι κριμα να τα διαβαζουν αυτα μικρα παιδια...




Όσον αφορά το νερό, ναι μπορεί να σκοτώσει, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία γι'αυτό, και έχει σκοτώσει ανθρώπους που έφτασαν στην υπερβολή. Όποιος ψάξει για υπονατριαιμία, ή για δηλητηρίαση εξ ύδατος θα βρει σχετικές πληροφορίες.

Εδώ ένα δικό μου άρθρο για το θέμα

http://metavolismos.com/?p=218

Επίσης πιστεύω ότι για να μην πελαγώνεις κάθε φορά για τέτοια θέματα πρέπει να μελετήσεις έγκυρες πηγές πληροφόρησης (στο νετ θα δυσκολευτείς να βρεις κάτι τέτοιο - δεν υπάρχουν ταμπέλες "έγκυρη πηγή" στα site).

αυτό με το νερό όντος ισχύει!!
το θέμα είναι πως θα πρέπει να τονίσουμε πως για να επέλθει ο θάνατος θα πρέπει να καταναλωθεί μια σεβαστεί μεγάλη ποσότητα νερού!!

καλά είναι αν κάποιος γνωρίζει σίγουρα να αναφέρει πόση είναι αυτή η ποσότητα και σε πιες περιπτώσεις μπορεί να συμβεί!!

kleiza7
18-08-10, 15:17
λοιπον οι πρωτεινες που περιεχει το γαλα χωριζονται κατα 20% σε whey και κατα 80% σε casein

τις πρωτεινες που παιρνεις εσυ κι εγω απο τα μαγαζια τις φτιαχνουν απο γαλα

για πιο λογο να ειναι επινυνδινη? τι μπορεις να παθεις?


ναι το καταλαβα οτι ειναι για το συμληρωμα και οχι για το φαγητο

αλλα ειπα οτι δεν εξαρτατε απο το συμπληρωμα πρωτεινης αλλα απο την συνολικη πρωτεινη που τρωμε


εισαι σιγουρος εσυ γι'αυτο που λες?

Κανεις μεγαλο λαθος εδω. παιδια μπορουμε να παιρνουμε οτι θελουμε, να λεμε ειναι χαλαρο για τον οργανισμο και σιγα και τετοια αλλα ας ξερουμε και καποια πραγματα. δεν ειναι και τοσο αθωα τα πραγματα..... ΧΗΜΕΙΑ ειναι. καθαρη. που ΑΜΑ εχεις ολοκληρωμενη διατροφη και πινεις πολλα υγρα δεν θα το βρεις μπροστα σου. ΑΝ τρως σκατα γενικα και την παιρνεις για ......10 χρονια νον στοπ θα δειτε ποσο υγιεινη ειναι........

για ενα παιδι απο πανω που λεει για τα νεφρα ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.

Μπροστα στα ματια μου στα επειγοντα νοσοκομειου εκτιληχθηκε ο εξης διαλογος....

(τουμπανο)ασθενης: δηλαδη να φυγω? δεν θα μου δωσετε καποιο φαρμακο?
γιατρος: τι φαρμακο?
ασθενης: για τον πονο....(πιανωντας τα πλευρα του)
γιατρος: να σταματησεις τις βλακειες που παιρνεις στο γυμναστηριο
ασθενης: (παγωνει)
γιατρος: παιρνεις πρωτεινες δεν παιρνεις?
ασθενης:ναι...
γιατρος:κοψτες....

επειδη διαβαζουν και μικρα παιδια μαλλον οχι μικρα παιδια αλλα νεοι 15-16 χρονων ας ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι και οχι τοσο απολυτοι...
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ Η ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ.

ΟΜΩΣ αν το παρουσιαζουμε σαν.....δεν τρεχει τιποτα παιδια, απο τη φυση ειναι τα συμπληρωματα, να μου πειτε και εμενα με τι σπορο φυτρωνει να τις φυτεψω στον κηπο μου.....

kleiza7
18-08-10, 15:28
Όσον αφορά το νερό, ναι μπορεί να σκοτώσει, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία γι'αυτό, και έχει σκοτώσει ανθρώπους που έφτασαν στην υπερβολή. Όποιος ψάξει για υπονατριαιμία, ή για δηλητηρίαση εξ ύδατος θα βρει σχετικές πληροφορίες.
.

ωραια φιλε μου, εγω 26 χρονια πινω μεσο ορο 3 λιτρα νερο την ημερα. θελεις απο αυριο να πινω 3 λιτρα πρωτεινη να δουμε ποσο θα επιβαρυνθει ο οργανισμος μου?

και απο νερο πεθαινεις? παιδια μην ειμαστε του αλλου ακρου..
μου μιλας για δηλητηριαση!!! εξ υδατος και μου τη συγκρινεις με τα συμπληρωματα που παιρνουμε? αυτο τα λεει ολα....

παιδια, πηγαιντε σε εναν γιατρο που εμπιστευεστε και πειτε του να παιρνετε οποιο συμπληρωκμα θελετε για μεγαλο διαστημα .
θα σας πει για μια....CPK η οποια οταν ειναι σταθερα και για μεγαλο διαστημα πανω....ισως σας εμφανισει καποια στιγμη ραβδομυοληση, το οποιο οδηγει σε οξεια ΝΕΦΡΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ..... μιλαμε οτι η cpk ανεβαινει σε ολους οσους αθλουνται , αλλα η υπερβολη και οι αποτομες εναλλαγες(τα συμπληρωματα βοηθουν σε αυτο) ανεβαζουν την cpk για πλακα...


Επισης , η ραβδομυολυση ξερεις πως περναει....με το ΝΕΡΑΚΙ! πινεις και κατουρας...... ενα μετρο παιδια, οτι δεν το γενναει η φυση ΘΕΛΕΙ ΟΧΙ "Χ" ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ......... ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΛΚΟΟΛ, ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΗΡΩΜΑ.....

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΝΕΡΟ.....ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΜΙΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΝΑ ΠΙΕΙΣ ΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ. ΤΙ ΛΟΓΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ?? ΚΑΙ 50 ΜΠΑΝΑΝΕΣ ΝΑ ΦΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ..... ΤΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΙΑΣΑΜΕ???? ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΕΡΑΜΥΝΘΟΥΜΕ ΤΩΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ? ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΤΟΥ, ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΕΡΟ, ΕΙΤΕ ΓΑΛΑ, ΕΙΤΕ ΤΣΑΙ ΣΕ ΣΤΕΛΝΕΙ ΣΤΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ ΓΙΑ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.

Andrikos
18-08-10, 15:48
ωραια φιλε μου, εγω 26 χρονια πινω μεσο ορο 3 λιτρα νερο την ημερα. θελεις απο αυριο να πινω 3 λιτρα πρωτεινη να δουμε ποσο θα επιβαρυνθει ο οργανισμος μου?


Δεν διαφωνώ , αλλά εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο στα ποστ μου, σε παρακαλώ μην αλλάζεις το νόημα τους.



και απο νερο πεθαινεις? παιδια μην ειμαστε του αλλου ακρου..
μου μιλας για δηλητηριαση!!! εξ υδατος και μου τη συγκρινεις με τα συμπληρωματα που παιρνουμε? αυτο τα λεει ολα....

παιδια, πηγαιντε σε εναν γιατρο που εμπιστευεστε και πειτε του να παιρνετε οποιο συμπληρωκμα θελετε για μεγαλο διαστημα .
θα σας πει για μια....CPK η οποια οταν ειναι σταθερα και για μεγαλο διαστημα πανω....ισως σας εμφανισει καποια στιγμη ραβδομυοληση, το οποιο οδηγει σε οξεια ΝΕΦΡΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ..... μιλαμε οτι η cpk ανεβαινει σε ολους οσους αθλουνται , αλλα η υπερβολη και οι αποτομες εναλλαγες(τα συμπληρωματα βοηθουν σε αυτο) ανεβαζουν την cpk για πλακα...


Επισης , η ραβδομυολυση ξερεις πως περναει....με το ΝΕΡΑΚΙ! πινεις και κατουρας...... ενα μετρο παιδια, οτι δεν το γενναει η φυση ΘΕΛΕΙ ΟΧΙ "Χ" ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ......... ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΛΚΟΟΛ, ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΗΡΩΜΑ.....

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΝΕΡΟ.....ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΜΙΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΝΑ ΠΙΕΙΣ ΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ. ΤΙ ΛΟΓΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ?? ΚΑΙ 50 ΜΠΑΝΑΝΕΣ ΝΑ ΦΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ..... ΤΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΙΑΣΑΜΕ????
Χαίρομαι που ξέρεις την φωσφοκινάση της κρεατινίνης (CPK) και για την ραβδομυόλυση αλλά αλλάζεις τελείως το νόημα των ποστ μου - δεν είπα ότι το νερό είναι τοξικό - είπα ότι είναι τοξικό στην υπερβολή , δεν ξέρω γιατί σου φαίνεται παράξενο ότι το νερό μπορεί να προκαλέσει τον θάνατο όταν καταναλώνεται χωρίς μέτρο- δεν είναι άποψη μου , και αυτό στα ίδια ιατρικά βιβλία γράφεται και μπορώ να σε παραπέμψω.

Όσον αφορά τους ιατρούς και τα διατροφικά συμπληρώματα , δεν είναι το γνωστικό τους αντικείμενο αυτό (υπ' όψιν διδάσκονται 1 μάθημα διατροφής και αυτό προαιρετικά) αυτό είναι αντικείμενο άλλων επιστημών κυρίως της διατροφολογίας.

kleiza7
18-08-10, 16:12
Δεν διαφωνώ , αλλά εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο στα ποστ μου, σε παρακαλώ μην αλλάζεις το νόημα τους.



Χαίρομαι που ξέρεις την φωσφοκινάση της κρεατινίνης (CPK) και για την ραβδομυόλυση αλλά αλλάζεις τελείως το νόημα των ποστ μου - δεν είπα ότι το νερό είναι τοξικό - είπα ότι είναι τοξικό στην υπερβολή , δεν ξέρω γιατί σου φαίνεται παράξενο ότι το νερό μπορεί να προκαλέσει τον θάνατο όταν καταναλώνεται χωρίς μέτρο- δεν είναι άποψη μου , και αυτό στα ίδια ιατρικά βιβλία γράφεται και μπορώ να σε παραπέμψω.

Όσον αφορά τους ιατρούς και τα διατροφικά συμπληρώματα , δεν είναι το γνωστικό τους αντικείμενο αυτό (υπ' όψιν διδάσκονται 1 μάθημα διατροφής και αυτό προαιρετικά) αυτό είναι αντικείμενο άλλων επιστημών κυρίως της διατροφολογίας.

δεν ηθελα να αλλαξω το νοημα των οσον ειπες και με συγχωρεις αν αυτο εκανα , πιο πολυ απανταω ωστε "κουβεντα να γινεται" και να λεγονται διαφορα περα απο την ....απαντηση σε εσενα (εδω λογος για κοντρες δεν υπαρχει)

επειδη googlαρα το "cpk και πρωτεινη" με αφορμη το δικο μου ποστ για να σιγουρευτω για καποια πραγματα και να μη λεω @#@κιες ειδα αρκετα αποτελεσματα να ειναι μεσα απο το site.
να αναφερω οτι η εντονη σωματικη ασκηση ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ανεβαζει αυτους τους δεικτες οι οποιοι ομως με ενα διαλλειμα 5-6 ημερων θα πεσουν κατακορυφα.
προσωπικα ειχα cpk 25.000!!!! και οχι 3-4 που λενε αλλοι. και ΟΧΙ απο χρηση πρωτεινης . σκεψου ομως οτι καποιος που κανει χρηση μπορει να εχει ανεβασμενο cpk στις ---εντελως κομπογιανιτικα--- 10.000 για ......5,6,7,8,9,10 χρονια!!! εκει που το οριο ειναι ....250...........................
ΛΕΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΒΑΡΥΝΘΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΝΕΦΡΑ ΤΟΥ???

και η cpk ανεβαινει με τη χρηση πρωτεινης πολυ! το ξερω και απο εμενα και απο φιλο αθλητη ποδοσφαιριστη που ηταν μεσα στην καθημερινοτητα του..... και μιλαμε για παιδι γυμνασμενο , οχι σαν εμενα τον τοτε αγυμναστο που που ανεβασα 25.000 επειδη εκανα μπαμ και πιεστηκα.

αυτο δεν το λεω για να κανω τον αγιο "παιδια μην παιρνετε πρωτεινες" απλα απο μικρος δεν ημουν συμφωνος με το "παιδια παρτε αφοβα"
γυμναστικη κανουμε πανω απ ολα για να εχουμε ενα ωραιο κορμι σε εναν υγειη οργανισμο. σωστα? οποτε "παν μετρον αριστον"!!!!!!

Andrikos
18-08-10, 16:46
?

και η cpk ανεβαινει με τη χρηση πρωτεινης πολυ!

!

Σ'ευχαριστώ πολύ που ξεκαθάρισες το θέμα με τα ποστ.
Η φωσφοκινάση της κρεατινίνης είναι ένα ένζυμο που είναι ενδεικτικό της μυικής βλάβης. Επίσης έχει φανεί ότι τα αμινοξέα (δηλαδή οι πρωτείνες) έχουν δυναμικό να μειώνουν την CPK μετά την γυμναστική, μία σχετική έρευνα εδώ (http://jn.nutrition.org/cgi/reprint/136/2/538S?maxtoshow=&hits=10&RESULTFORMAT=&fulltext=protein+cpk&searchid=1&FIRSTINDEX=0&resourcetype=HWCIT)- η CPK στο Figure 3, παρατήρησε πως πέφτει με την υψηλή πρόσληψη αμινοξέων.

Κατά κανόνα όσοι τρώνε πολλή πρωτείνη γυμνάζονται και έντονα οπότε είναι δύσκολο να καταλάβουμε τι είναι αυτό που προκαλεί την αύξηση της CPΚ , αν παρ' όλα αυτά έχεις κάποια έρευνα που να δείχνει ότι η CPK αυξάνεται με την πρωτείνη αν γίνεται να την παραθέσεις.

kleiza7
18-08-10, 17:39
Κατά κανόνα όσοι τρώνε πολλή πρωτείνη γυμνάζονται και έντονα οπότε είναι δύσκολο να καταλάβουμε τι είναι αυτό που προκαλεί την αύξηση της CPΚ , αν παρ' όλα αυτά έχεις κάποια έρευνα που να δείχνει ότι η CPK αυξάνεται με την πρωτείνη αν γίνεται να την παραθέσεις.

αυτο που λες εχεις δικιο. δηλαδη οτι οσοι κανουν χρηση πρωτεινουχων συμπληρωματων κατα κανονα γυμναζονται και ετσι δεν ξερουμε αν φταει το σκευασμα ή η εντονη αθληση(ή ισως και τα 2)

η cpk παντως κ αυτο το λεω για οσους δεν γνωριζουν δεν ειναι ......δεικτης αστειος ή δεν βαριεσαι αφου αν σταματησω να αθλουμαι θα πεσει. και εγω τον γιατρο που μου ειχε ζαλισει τα @@ τον εκραζα , τον ελεγα υπερβολικο και τετοια. μετα ομως οταν το διασταυρωσα απο διαφορους ΚΑΙ απο εναν φιλο μου διατροφολογο που εχει τελειωσει και το ΑΕΙ οχι καποιο μονοετες διετες σεμιναριο , καταλαβα οτι εχουν δικιο....επειδη εγω οπως ετσι και εσυ και ολα τα παιδια εδω θελουν αν εχουν την υγεια τουσ και στα 40 και στα 50 και στα 60.... οχι αλογιστη χρηση , και μην κοιτατε μονο το τωρα. ξερω οτι μιλαμε για πρωτεινη και οχι για lsd :turtle: αλλα εχουν ολα τις παγιδες τους , και αν ενα παιδι 16 χρονων ξεκινησει με συμπληρωματα δεν θα σταματησει ποτε γιατι κακα τα ψεμματα, ολοι γουσταρουμε τους εαυτους μας τουμπανακια και ωραια κορμια....και αυτο για την ΔΙΚΗ ΜΟΥ γνωμη χωρις να θελω ουτε καν να προσπαθω να την επιβαλω ειναι λαθος :thumbup:


Τωρα πως φτασαμε να αναλυουμε την cpk ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο αλλα ενταξει ετσι ειναι κουβεντα εγω το αρχισα χααχχαχαχαχα

deluxe
18-08-10, 21:22
ωραια φιλε μου, εγω 26 χρονια πινω μεσο ορο 3 λιτρα νερο την ημερα. θελεις απο αυριο να πινω 3 λιτρα πρωτεινη να δουμε ποσο θα επιβαρυνθει ο οργανισμος μου?Ο,τι πιο ακυρο εχω διαβασει εδω και καιρο.. Μηπως θες να πιεις και τρια λιτρα σιδηρο;

Devil
18-08-10, 21:37
Κανεις μεγαλο λαθος εδω.

που ακριβως?

παιδια μπορουμε να παιρνουμε οτι θελουμε, να λεμε ειναι χαλαρο για τον οργανισμο και σιγα και τετοια αλλα ας ξερουμε και καποια πραγματα. δεν ειναι και τοσο αθωα τα πραγματα..... ΧΗΜΕΙΑ ειναι. καθαρη. που ΑΜΑ εχεις ολοκληρωμενη διατροφη και πινεις πολλα υγρα δεν θα το βρεις μπροστα σου. ΑΝ τρως σκατα γενικα και την παιρνεις για ......10 χρονια νον στοπ θα δειτε ποσο υγιεινη ειναι........

την χημεια που την ειδες? για πρωτεινες μιλαμε?
οτι περναν απο καποια επεξεργασια σιγουρα περνανε αλλα δεν νομιζω οτι κανει κακο σε καποιον

για ενα παιδι απο πανω που λεει για τα νεφρα ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.

για τα νεφρα δεν αναφερομαι μονο στα συμπληρωματα αλλα στη συνολικη ποσοτητας πρωτεινης που καταναλωνει καποιος

Μπροστα στα ματια μου στα επειγοντα νοσοκομειου εκτιληχθηκε ο εξης διαλογος....

(τουμπανο)ασθενης: δηλαδη να φυγω? δεν θα μου δωσετε καποιο φαρμακο?
γιατρος: τι φαρμακο?
ασθενης: για τον πονο....(πιανωντας τα πλευρα του)
γιατρος: να σταματησεις τις βλακειες που παιρνεις στο γυμναστηριο
ασθενης: (παγωνει)
γιατρος: παιρνεις πρωτεινες δεν παιρνεις?
ασθενης:ναι...
γιατρος:κοψτες....

γιατροι 9/10 ασχετοι σε σχεση με τα συμπληρωματα
αν δεν ειναι στο χωρο του bb απλα δεν γνωριζει αρα δεν θα πρεπει να εκφραζει και γνωμη

και για τον συγκεκριμενο γιατρο εχω να πω οτι περα απο ασχετος με το θεμα , θα επρεπε να ντρεπετε για την απαντηση που εδωσε στον ασθενη
αυτη δεν ειναι συμπεριφορα γιατρου σε ενα ασθενη, δεν μπορεις να τον διωχνεις ετσι χωρις να τον εξετασεις και να του λες να κοψει τις πρωτεινες για να γινει καλα
αυτο ειναι απλα τραγικο

επειδη διαβαζουν και μικρα παιδια μαλλον οχι μικρα παιδια αλλα νεοι 15-16 χρονων ας ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι και οχι τοσο απολυτοι...
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ Η ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ.

προσεκτικοι σε τι? δεν δινουμε συμβουλες για φαρμακα για πρωτεινες μιλαμε.
δωσε μου μια ερευνα η' οτι αλλο στοιχειο εχεις οπου δειχνει οτι οι πρωτεινες κανουν κακο(παντα σε νορμαλ ποσοτητες μιλαω)?

ΟΜΩΣ αν το παρουσιαζουμε σαν.....δεν τρεχει τιποτα παιδια, απο τη φυση ειναι τα συμπληρωματα, να μου πειτε και εμενα με τι σπορο φυτρωνει να τις φυτεψω στον κηπο μου.....

δηλαδη νομιζεις οτι αυτα που παιρνεις απο την φυση ειναι ολα καλα?
φυτοφαρμακα και γενετικα μεταλαγμενοι σποιροι δεν σου λενε κατι?

και οταν λες συμπληρωματα, ναι ενα 99+% ειναι απο τη φυση
απο που νομιζεις οτι παιρνουν τις πρωτες υλες?

SPY
19-08-10, 00:31
ναι ενα 99 % που παιρνουμε απο τις τροφες μας ,γαλακτομικα ,φρουτα ,λαχανικα κρεας ειναι τιγκα στις ορμονες και τα φυτομαρκα. τι μπορει να κανεις ομως? να μην τρως? ολα με μετρο... δεν νομιζω οτι μπορει καποιος ευκολα να " ενοχοποιησει " για παραδειγμα την πρωτεινη . Βεβαια οτιδηποτε στηριζεται στην καταχρηση δεν μπορει να αποκλεισει μακροπροσθεσμα να σου βγαλει κατι..αλλα εκει παιζουν και αλλοι παραγοντες .Και συμφωνω με τον andriko οτι ακομα και το νερο σε φαση καταχρησης μακροπροθεσμα θα επιβαρυνει τον οργανισμο .

sogoku
19-08-10, 01:25
Aν καποιος εχει ερευνες που η πρωτεινη σκονης σε [λογικες δοσεις παντα]εχει διαφορετικο τροπο χωνεψης και επιβαρυνσης στον οργανισμο απο οτι οι στερρες τροφες[αυγα κοτοπουλα] και οτι η σωστη ληψη της μακροχρονια δημιουργει προβληματα ας την παραθεσει.

kleiza7
19-08-10, 18:46
1. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΤΑΙ ΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΒΑΘΜΟ, ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΕΡΟ, ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΓΑΛΑ, ΕΙΤΕ ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ , ΕΙΤΕ ΠΕΠΟΝΙ (ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ Ο ΤΥΠΟΣ "ΕΦΑΓΑ ΠΟΛΥ ΠΕΠΟΝΙ":) ) ΣΕ ΣΤΕΛΝΕΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

Τωρα αν ειναι να λεμε οτι αφου σε στελνει και το νερο για να ενοχοποιησουμε τα πιο αθωα(ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΤΟ ΞΕΡΩ) αγαθα ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΕΝΟΧΟΠΟΙΟΥΜΕ τα υπολοια ειναι λαθος.

2. Ο Γιατρος που ο φιλος παραπανω λεει πως ΔΕΝ ΕΞΕΤΑΣΕ τον ΑΣΘΕΝΗ κανει ΑΠΛΑ ΛΑΘΟΣ γιατι ΚΑΙ τον εξετασε και ειδε οτι αυτο που εχει προκληθηκε απο διατριφικους παραγοντες +++++++++++ τα συμπληρωματα του.

3. το οτι αυτα που βαζουμε στο στομα μας καθημερινα ειναι γενετικα μεταλαγμενα, το νερο βρωμικο , τα φαγητα με συντηριτικα κ.τ.λ δεν εχει να κανει με την κουβεντα μας.... ειναι σαν να λεμε...ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ?

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΑ 3 ΛΙΤΡΑ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΚΟΛΛΑΕΙ!

μου εξισωνεις την καταναλωση ενος αγαθου με την υπερκαταναλωση ενος αλλου.
επισης οτι πολλοι γιατροι ειναι ασχετοι ειναι!
οτι ΟΛΟΙ οι γιατροι ειναι ασχετοι ε δεν ειναι.
νομιζω κατι παραπανω ξερουν καποιοι γιατροι απο διατροφη και ουσιες παρα καποιος ημιμαθης φιλος(ΜΟΥ) στο γυμναστηριο....

ΤΕΣΠΑ , ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΩΝ Κ.Τ.Λ ΑΠΛΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΜΕ.


ΟΣΟ αυτο που σου λεω για τους πιο πιτσιρικαδες το λες μονος σου ουσιαστικα.
μου λες "Δειξε μου μια ερευνα που να λεει οτι οι πρωτεινες κανουν κακο----ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΝΟΡΜΑΛ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ---)
κ εγω σου λεω πως ενα παιδι οπως ημουν κ εγω 15 χρονων αν ακουει οτι οι πρωτεινες ειναι το πιο ακακο πραγμα του κοσμου, σιγα μην παρει νορμαλ ποσοτητες, σιγα μην σκεφτει να σταματησει. ΔΕΝ ΣΕ ΕΙΠΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟ ΦΙΛΕ. μην παρεξηγηθω... δεν ειπα οτι διαφθηρεις τη νεολαια:turtle: καταλαβαινεις τι εννοω.... δεν ειναι γαλατακι, αμα το παρεις πολυυυυυυ και συχνα δεν ειναι και το καλυτερο.. αυτο λεω μονο.

sogoku
19-08-10, 19:09
Χαιρομαι για τον διαλογο.

Φιλε μου συνεχιζω να επιμενω οτι το παραδειγμα σου ειναι αστοχο περι νερου και πρωτεινης.Ειναι δυο διαφορετικα πραγματα που τα εξισωνεις στην ποσοτητα για να υποστηριξεις την γνωμη σου.Με την ιδια λογικη σου λεω και εγω αντι για τρια λιτρα νερο να φαω τρια λιτρα βασιλικο πολτο.Σκεψου τι μπορει να παθω[εκτος του οτι θα φαλιρισω] οταν η συνιστωμενη δοση ειναι γραμμαρια.

Το μαχαιρι κοβει ψωμι αλλα σκοτωνει και ανθρωπο.Τι κανουμε λοιπον?Καταργουμε τα μαχαιρια?Τα κατηγορουμε μηπως και δεν σκοτωσει καποιος?Ετσι και με την πρωτεινη ας λεμε τι πραγματικα κανει σε σωστες παντα δοσεις.

Φιλικα παντα απεναντι σου

Devil
19-08-10, 19:42
1. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΤΑΙ ΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΒΑΘΜΟ, ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΕΡΟ, ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΓΑΛΑ, ΕΙΤΕ ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ , ΕΙΤΕ ΠΕΠΟΝΙ (ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ Ο ΤΥΠΟΣ "ΕΦΑΓΑ ΠΟΛΥ ΠΕΠΟΝΙ":) ) ΣΕ ΣΤΕΛΝΕΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

Τωρα αν ειναι να λεμε οτι αφου σε στελνει και το νερο για να ενοχοποιησουμε τα πιο αθωα(ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΤΟ ΞΕΡΩ) αγαθα ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΕΝΟΧΟΠΟΙΟΥΜΕ τα υπολοια ειναι λαθος.

ελα???

2. Ο Γιατρος που ο φιλος παραπανω λεει πως ΔΕΝ ΕΞΕΤΑΣΕ τον ΑΣΘΕΝΗ κανει ΑΠΛΑ ΛΑΘΟΣ γιατι ΚΑΙ τον εξετασε και ειδε οτι αυτο που εχει προκληθηκε απο διατριφικους παραγοντες +++++++++++ τα συμπληρωματα του.

οκ αφου τον εξετασε μετα τον διωχνει? ειναι σωβαρο αυτο που λες
αν εχει προβλημα ο αλλος του λεσ να παει σπιτι του και να κοψει τις πρωτεινες
τα συμπληρωματα φταιγανε και αν ναι σε τι?
μου μιλας για μια συζητηση που εγινε στον αερα χωρις να ξερεις αν ο ασθενης ειχε προβλημα απο πριν η' του το προκαλεσε καποιο συμπληρωμα και δεν ξερεις και τι προβλημα εχει.

3. το οτι αυτα που βαζουμε στο στομα μας καθημερινα ειναι γενετικα μεταλαγμενα, το νερο βρωμικο , τα φαγητα με συντηριτικα κ.τ.λ δεν εχει να κανει με την κουβεντα μας.... ειναι σαν να λεμε...ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ?

τα υπολοιπα ποια ειναι? τα συμπληρωματα?


ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΑ 3 ΛΙΤΡΑ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΚΟΛΛΑΕΙ!

που κολλαει? ποιος θα κατσει να πιει 3 λιτρα πρωτεινης? και γιατι?

μου εξισωνεις την καταναλωση ενος αγαθου με την υπερκαταναλωση ενος αλλου.
επισης οτι πολλοι γιατροι ειναι ασχετοι ειναι!
οτι ΟΛΟΙ οι γιατροι ειναι ασχετοι ε δεν ειναι.
νομιζω κατι παραπανω ξερουν καποιοι γιατροι απο διατροφη και ουσιες παρα καποιος ημιμαθης φιλος(ΜΟΥ) στο γυμναστηριο....

δεν νομιζω! στην ιατρικη δεν κανουν μαθηματα για συμπληρωματα διατροφης
το μονο μαθημα που εχουν σε σχεση με τη διατροφη αν δεν κανω λαθος επιλογης ειναι


ΤΕΣΠΑ , ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΩΝ Κ.Τ.Λ ΑΠΛΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΜΕ.



ΟΣΟ αυτο που σου λεω για τους πιο πιτσιρικαδες το λες μονος σου ουσιαστικα.
μου λες "Δειξε μου μια ερευνα που να λεει οτι οι πρωτεινες κανουν κακο----ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΝΟΡΜΑΛ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ---)

νορμαλ ποσοτητα ειναι και τα 30γρ νορμαλ ποσοτητα ειναι και τα 130γρ αλλα εχουν διαφορα 100γρ μεταξι τους δεν και λιγα

κ εγω σου λεω πως ενα παιδι οπως ημουν κ εγω 15 χρονων αν ακουει οτι οι πρωτεινες ειναι το πιο ακακο πραγμα του κοσμου, σιγα μην παρει νορμαλ ποσοτητες, σιγα μην σκεφτει να σταματησει. ΔΕΝ ΣΕ ΕΙΠΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟ ΦΙΛΕ. μην παρεξηγηθω... δεν ειπα οτι διαφθηρεις τη νεολαια:turtle: καταλαβαινεις τι εννοω.... δεν ειναι γαλατακι, αμα το παρεις πολυυυυυυ και συχνα δεν ειναι και το καλυτερο.. αυτο λεω μονο.

τι να σου πω εγω στα 15 ειχα αλλα πραγματα να κανω δεν ηξερα καν τι ειναι το squat που να ξερω τι ειναι οι πρωτεινες!

το πολυυυυυυ που λες ειναι σχετικο δεν υπαρχει πολυ και λιγο
το παιρνεις για να συμπληρωσεις(και οχι μονο) αλλοι χρησιμοποιουν μικρες ποσοτητες αλλοι πολλοι μεγαλητερες

και ενας πιτσιρικας να παρει πολλες πρωτεινες και μεγαλο χρονικο διαστημα μου φαινετε λιγο ακυρο μονο το κοστος να βαλεις. ενας πιτσιρικας τι χαρτιλικη μπορει να εχει για να παιρνει πρωτεινες και να τις καταναλωνει σε χρονο ρεκορ?
η' θα ζητησει απο τους δικους του λεφτα για πρωτεινες? δυσκολο

beefmeup
19-08-10, 20:57
Για να καταλαβαινομαστε... Η φυση εχει φροντιση για ολα... δεν μπορεις να φας ενα κιλο κρεας οποτε δν μπορεις να παρεις τα τεραστια ποσα προτεινης γιατι το κρεας εχει και λιπος και αλλες ουσιες. οπως και το γαλα και ολες η φυσικες τροφες προτεινης

Στα ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ομως που ειναι σκονη που περιεχει σαν βασικο συστατικο την πρωτεινη με ενα σεικερ περνεις τεραστια ποσα προτεινης. Αυτο λοιπον ισως επιβαρινει τον οργανισμο.

Οποτε αυτο που ρωτησα. Επιβαρινει τον οργανισμο?? και αν ναι.. υσχυει οτι πρεπει να περνουμε για 9 - 10 μηνες και για 2 παυση????

εδω να χεις υποψιν σου οτι οταν πας να "φτιαξεις" πανω σου 80-90 αλιπα κιλα πας εναντια στην φυση κατα κυριο λογο.

οπως λοιπον,θα αλλαξει με τετοιο τροπο το σωμα σου,ετσι θα αλλαξουν κ οι αναγκες του.
μεσα σε αναλογα πλαισια λοιπον,θα πρεπει να μεταβαλεις κ την διατροφη σου.
τα τεραστια ποσα πρωτεινης που ανεφερες,μπορει να εκαναν(κ παλι αυτο ειναι αμφισβητισιμο) κατι σε καποιον που δεν τα ειχε αναγκη το σωμα του,αλλα οταν τα χει αναγκη,για να συντηρησει μυς ειναι αλλο πραγμα.

για τα υπολοιπα τσαμπα λογια..οποιος θελει να παρει πρωτεινη περνει,οποιος το σκεφτεται ας κανει οτι θελει.

απορω γιατι συζηταμε κ προσπαθουμε να πεισουμε κοσμο για το αν κατι ειναι σχετικα λιγοτερο επιβλαβες απο κατι αλλο..σαν να προσπαθεις να αποδειξεις αν υπαρχει θεος,ενα πραμα.

οποιος θελει ,διαβαζει,κρινει κ πραττει αναλογα..

Block50
22-08-10, 10:06
Mάγκες my two cents ως φοιτητή ιατρικής..Πολλές έρευνες έχουν αποδείξει ότι η μέγιστη κατανάλωση πρωτείνης που μπορεί να διαχειριστεί ο οργανισμός ισούται με <1,5Χσωματικό βάρος>..Οποιαδήποτε περίσσεια πρωτείνης επιβαρύνει τους νεφρούς..Το αν θα καταλήξει σε νεφρική ανεπάρκεια είναι εν πολλοίς ιδιοσυγκρασιακό..Βέβαια πολλοί υποστηρίζουν πως απουσία δυσλειτουργίας των νεφρών από άλλα ήδη υπάρχοντα νοσήματα,δεν υπάρχει κίνδυνος εμφάνισης ανεπάρκειας,με την ίδια λογική που ενώ κάποιος με καρδιακή ανεπάρκεια πρέπει να περιορίσει την αθλητική του δραστηριότητα,η αθλητική δραστηριότητα από μόνη της δεν οδηγεί σε καρδιακή ανεπάρκεια..Προσωπικά δεν έπαιξα ποτέ πάνω από την παραπάνω ποσότητα,ενώ ανά περιόδους ρίχνω την πρωτείνη στο <1,2Χσωματικό βάρος>..Διότι πολύ απλά,με τους νεφρούς μου δε θέλω να πειραματιστώ..{αλήθεια πόσοι παλαίμαχοι bbing έχουν πρόβλημα με τους νεφρούς τους}...Tώρα,CPK είναι φωσφορική κινάση της ΚΡΕΑΤΙΝΗΣ,όχι της κρεατινίνης..Ενδεικτική ραβδομυόλυσης είναι σε τιμές πάνω από 6000<προσωπικά έχω δει τιμή 33000 που επανήλθε στα φυσιολικά όρια σε ένα μήνα> και αυξάνεται μόνο λόγω μυικής καταστροφής-υπερπροπόνησης,όχι λόγω διατροφής..Αντιμετωπίζεται με ξεκούραση,το νεράκι απο μόνο του απλά θα την αραιώσει και περιορίσει προσωρινά τις αρνητικές επιδράσεις της..Αυτά τα ολίγα..

Devil
22-08-10, 15:07
γεια σου doc

σε σχεση με τις πρωτεινες και τα νεφρα δεν νομιζω οτι υπαρχει ερευνα που να αποδυκνειει οτι μια μεγαλη καταναλωση πρωτεινης προκαλει προβλημα στα νεφρα
(τουλαχιστον πριν απο μερικα χρονια δεν εχω δει νεοτερες)

σε σχεση με το 1,5γρ εχω δει μια ερευνα αλλα συνηθως στους αθλητες φτανει και τα 2γρ ανα κιλο

για την cpk εχεις δικιο αυξανετε μονο απο την μυικη καταστρωφη
βεβαια δεν νομιζω οτι μπορουν να οριστουν ευκολα τιμες
σκεψου οτι μια προπονηση ποδοσφαιρο την φτανει κοντα στα 2 χιλιαρικα στους επαγγελματιες αθλητες λογικα πρεπει να ειναι στο θεο ειδικα μετα απο αγωνα

Block50
23-08-10, 09:52
γεια σου doc

σε σχεση με τις πρωτεινες και τα νεφρα δεν νομιζω οτι υπαρχει ερευνα που να αποδυκνειει οτι μια μεγαλη καταναλωση πρωτεινης προκαλει προβλημα στα νεφρα
(τουλαχιστον πριν απο μερικα χρονια δεν εχω δει νεοτερες)

σε σχεση με το 1,5γρ εχω δει μια ερευνα αλλα συνηθως στους αθλητες φτανει και τα 2γρ ανα κιλο

για την cpk εχεις δικιο αυξανετε μονο απο την μυικη καταστρωφη
βεβαια δεν νομιζω οτι μπορουν να οριστουν ευκολα τιμες
σκεψου οτι μια προπονηση ποδοσφαιρο την φτανει κοντα στα 2 χιλιαρικα στους επαγγελματιες αθλητες λογικα πρεπει να ειναι στο θεο ειδικα μετα απο αγωνα

Στη νεφρική ανεπάρκεια κόβουμε την πρωτείνη,αυτό σου λέει κάτι?ΣΙΓΟΥΡΑ επιβαρύνονται οι νεφροί..Τώρα στους αθλητές πράγματι κάποιες φορές η ποσότητα μπορεί να αγγίξει το 1,8 επί σωματικό βάρος..Από την άλλη CPK ακόμα και στο 1000 δεν είναι αθώα,αλλά πρακτικά έχουμε δει κι έχουμε επαναφέρει τρομερές τιμές..Αν η αιτία είναι η υπερπροπόνηση και όχι πχ μια σοβαρή υποκαλιαιμία,τα πράγματα είναι απλά και η ξεκούραση αρκεί..

Devil
23-08-10, 11:08
Στη νεφρική ανεπάρκεια κόβουμε την πρωτείνη,αυτό σου λέει κάτι?ΣΙΓΟΥΡΑ επιβαρύνονται οι νεφροί..Τώρα στους αθλητές πράγματι κάποιες φορές η ποσότητα μπορεί να αγγίξει το 1,8 επί σωματικό βάρος..Από την άλλη CPK ακόμα και στο 1000 δεν είναι αθώα,αλλά πρακτικά έχουμε δει κι έχουμε επαναφέρει τρομερές τιμές..Αν η αιτία είναι η υπερπροπόνηση και όχι πχ μια σοβαρή υποκαλιαιμία,τα πράγματα είναι απλά και η ξεκούραση αρκεί..


στη νεφρικη ανεπαρκεια οχι σε ενα υγειες νεφρο

τωρα με το σιγουρα μην βαζεις το χερι σου στη φωτια

http://www.nutritionandmetabolism.com/content/2/1/25

και πολυ παραπανω απο 1.8γρ ανα κιλο αγγιζει σε μερικες περιπτωσεις
αλλα υπο αλλες συνθηκες

Block50
23-08-10, 12:00
στη νεφρικη ανεπαρκεια οχι σε ενα υγειες νεφρο

τωρα με το σιγουρα μην βαζεις το χερι σου στη φωτια

http://www.nutritionandmetabolism.com/content/2/1/25

και πολυ παραπανω απο 1.8γρ ανα κιλο αγγιζει σε μερικες περιπτωσεις
αλλα υπο αλλες συνθηκες

OK συμφωνούμε σχεδόν σε όλα..Αφενός,όμως,οι περισσότεροι εδώ υποθέτω ότι παραβιάζουν ακόμη και το στρογγυλοποιημένο κανόνα των 2 γραμμαρίων ανά κιλό σωματικού βάρους,αφετέρου ενώ δεν έχει αποδειχτεί το γεγονός ότι επιβαρύνεται ο υγιής νεφρός,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ..Δεν έχει αποδειχτεί λοιπόν και το αντίθετο..Προσωπικά δε θα έπαιρνα το ρίσκο..

Devil
23-08-10, 12:13
OK συμφωνούμε σχεδόν σε όλα..Αφενός,όμως,οι περισσότεροι εδώ υποθέτω ότι παραβιάζουν ακόμη και το στρογγυλοποιημένο κανόνα των 2 γραμμαρίων ανά κιλό σωματικού βάρους,αφετέρου ενώ δεν έχει αποδειχτεί το γεγονός ότι επιβαρύνεται ο υγιής νεφρός,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ..Δεν έχει αποδειχτεί λοιπόν και το αντίθετο..Προσωπικά δε θα έπαιρνα το ρίσκο..

ακριβως;)

για αυτο εγω πρωτιμο απο 2-2,5γρ πρωτεινης αναλογα με την περιοδο και μερικα διαληματα κοντα στο 1γρ

με το αν επιβαρινοντε τα νεφρα η' οχι καμια ερευνα δεν εχει καταληξει στο οτι ναι επιβαρινοντε η' οτι δεν επιβαρινοντε ολες λενε οτι μπορει να,ισως κτλ κτλ

υπαρχουν ερευνες που λενε οτι με 1,5γρ επιβαρινοντε αλλες που λενε οτι με 3.8γρ δεν επιβαρινοντε

το θεμα πρεπει να ειναι πολυ πιο περιπλοκο,

λογικα θα πρεπει να εξαρτατε απο τις διατροφικες συνηθιες του ατομου υπαρχουν αρκετοι ανθρωποι οπου απο το κρεας,τυρι κτλ κτλ ξεπερνανε σιγουρα το 1,5γρ ανα κιλο πρωτεινης χωρις να ειναι ουτε ββ ουτε αθλητες

Block50
23-08-10, 12:17
ακριβως;)

για αυτο εγω πρωτιμο απο 2-2,5γρ πρωτεινης αναλογα με την περιοδο και μερικα διαληματα κοντα στο 1γρ

με το αν επιβαρινοντε τα νεφρα η' οχι καμια ερευνα δεν εχει καταληξει στο οτι ναι επιβαρινοντε η' οτι δεν επιβαρινοντε ολες λενε οτι μπορει να,ισως κτλ κτλ

υπαρχουν ερευνες που λενε οτι με 1,5γρ επιβαρινοντε αλλες που λενε οτι με 3.8γρ δεν επιβαρινοντε

το θεμα πρεπει να ειναι πολυ πιο περιπλοκο,

λογικα θα πρεπει να εξαρτατε απο τις διατροφικες συνηθιες του ατομου υπαρχουν αρκετοι ανθρωποι οπου απο το κρεας,τυρι κτλ κτλ ξεπερνανε σιγουρα το 1,5γρ ανα κιλο πρωτεινης χωρις να ειναι ουτε ββ ουτε αθλητες
OΚ τώρα έδεσε το γλυκό!:thumbup:

Devil
23-08-10, 12:25
OΚ τώρα έδεσε το γλυκό!:thumbup:

:green::green::green: :toast: