PDA

Επιστροφή στο Forum : Greece vs Τurkey !!!!!



alexmafia2
12-04-07, 16:36
παιδια 28 απριλιου στην Νικαια(αθηνα) θα γινει χαμος οι καλυτεροι ελληνες kickboxers εναντια στους καλυτερους τουρκους!εκτος απο αυτο εγινε και παρεξηγηση του μπιτακου με τον αντιπαλο του στην συνεντευξη και λιγο ηθελε για να πεσουν μπουνιδια, και ετσι αυτο ανεβαζει τα αιματα!
ελληνες που θα παιξουν
σοφοκλεους(the best) :lol: :lol:
καρανικολης
μπιτακος
ζαμπιδης
και αλλοι!

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ λοιπον !!
http://www.youtube.com/results?search_query=no+limits+greece+vs+turkey

muaythaispirit
12-04-07, 16:54
μου αρεσει που εβαλες τελευταιο τον ζαμπιδη :green:
τελευταιο και καλυτερο μπορει χχαχαχαχα
ο σταμ μουαι ται θα παιξει η ορους κ1?
αντε μαφια αμα πας μπορει και να συναντιθουμε εκει απο κοντα να γνωριστουμε!

muaythaispirit
12-04-07, 17:00
αχαχαχα στην αρχη του βιντεο πρωτος αγωνας ειναι ο δασκαλος μου ...
ειναι αυτος με το ασπρο σορτς με τις κορδελες..
μετα απο λιγο δειχνει κατι ρινγγκερλ και τον δειχνει με κουκουλα και μαυρο αμανικο να σικωνει τα χερια και να χερεταει!ελα ρε κοουτς χεχε!

alexmafia2
12-04-07, 17:22
κατα 90% θα κατεβω γτ παιζει ο σοφοκλεους. αμα κατεβω θα συνενοηθουμε να τα πουμε εκει,καλα εχει να πεσει βρισηδη!φιλε για μενα πια ο ζαμπιδης ειναι τελευτεος,εχει πεσει πολυ.ενταξει θα μου πεις μην ξεχνας τι εχει κανει,ναι αλλα τωρα για μενα ειναι χαμηλα.ο σταμ απο οτι ξερω κικ δεν παιζει αρα μαλλον κ-1αλλα απο οτι νομιζω ολοι με ορους κ-1 θα παιξουν!

anastasisk
12-04-07, 17:50
Kαλη επιτυχια λοιπον σε ολους τους αθλητες που αγωνιζονται και ας ξεχασουμε για λιγο τα περι ΕΛΛΗΝΟ - τουρκικης φιλιας.................... :twisted:

Gasturb
12-04-07, 17:50
κατα 90% θα κατεβω γτ παιζει ο σοφοκλεους. αμα κατεβω θα συνενοηθουμε να τα πουμε

Aφού θα πάτε μαζί μπείτε κ στο ρινγ να φάτε λίγο ξύλο, πλάκα θα έχει :green:

Gt

alexmafia2
12-04-07, 22:40
gas ξερεις οτι αμα μπω μεσα στον ρινγκ θα γινει χαμος :lol: :lol: ξερεις αμα κραταω κανα φτυαρι 2 μετρα :lol:

muaythaispirit
13-04-07, 15:39
εγω παντος θα χειροκροτησω και τους τουρκους και τους ελληνες!
αθλητισμος ειναι ρε οχι πολεμος!
μαφια ξαναμιλαμε για να κανονισουμε οταν ειναι! :wink:

Gasturb
13-04-07, 15:51
εγω παντος θα χειροκροτησω και τους τουρκους και τους ελληνες!

αθλητισμος ειναι ρε οχι πολεμος!



Ένα μεγάλο μπράβο Γιάννη από εμένα - χαίρομαι να βλέπω μη κολλημένους σε δόγματα κ εθνικά πιστεύω.

Gt

anastasisk
13-04-07, 18:47
Eνοειται πως θα χειροκροτηθουν,ολοι οπως χειροκροτηθηκαν και οι ποδοσφαιριστες της Τουρκιας για τον θριαμβο τους επι της Εθνικης μας.Χειροκροτηθηκαν για το παθος,την αγωνιστικοτητα και την μαχητικοτητα τους,αρετες οι οποιες θα πρεπει να μας διεπουν ολους.Οι πραξεις μας σαν ανθρωποι ειναι αυτες που μας χαρακτηριζουν και οχι το απο που,ποτε και πως ηρθαμε.......
Ελπιζω να γινομαι κατανοητος.......συγνωμη αν ξεφυγα απο το θεμα. :army1:

alexmafia2
13-04-07, 22:16
gas υπονοεις κατι?παντως εγω δεν θα τους χειροκροτησω αλλα θα τους γιουχαρω!!ναι ρε mt θα σου στειλω pm για να συνενοηθουμε..

muaythaispirit
13-04-07, 23:51
μαφια θα παιξει η κοπελιτσα απο την σχολη μου (που ειναι στις φωτο) σε αυτους τους αγωνες!
μαλλον θα ειμαι κ στην γωνια της!
ολοι οι θαυμαστες τις οποτε να προσελθουν να δουν λιγο ξυλο χεχε!

alexmafia2
14-04-07, 00:15
ωραια ωραια :lol: :lol:

Gasturb
14-04-07, 00:25
gas υπονοεις κατι?

Nope

Gt

ajax
19-04-07, 17:51
Συμφωνω οτι δεν πρεπει να δειξουμε καποια εχθροτητα.ειναι απλα ενα αθλημα.

ajax
19-04-07, 17:54
καλα μετα τον Ζαμπιδη θα χρειαστουν επειγοντος ενα ραντεβου με τον οδοντογιατρο......

alexmafia2
19-04-07, 22:15
τελικα ο ζαμπιδης δεν θα παιξει...κριμα

Teo70
19-04-07, 22:18
Ο Ζαμπίδης είναι λίγο πεσμένος τον τελευταίο καιρό.

NASSER
09-11-09, 03:31
Greece vs Turkey... Δεν θα παψει να υπαρχει αυτη η κοντρα σε κανενα αθλημα οπως σε κανενα επιπεδο... ειτε αθλητικό ειτε πολιτικό ειτε και πολιτιστικό!

vagg
10-11-09, 01:13
ε ναι βεβαια πως να σταματησει αφου απο τη μερα που γεννιεσαι σου δηλητηριαζουν τη ψυχη...

mantus3
12-11-09, 02:10
ε ναι βεβαια πως να σταματησει αφου απο τη μερα που γεννιεσαι σου δηλητηριαζουν τη ψυχη...

φησικα... παντα φτενε οι αλοι που σου κανουν κατι...

τεσπα. λογικο να μην πας εναν λαο που εξετιας του τραβιξες τοσα... ποσο μαλιστα οταν διεκδικοι εδαφοι τα οποια σου ανοικουν.. κ να μην ξεχνανε καποιοι, καποτε υπηρχε η μητερα Ελλαδα για τους ξεριζομενους απο την Μ.Ασια... τωρα για μας, υπαρχει μονο η θαλασσα...

vAnY
12-11-09, 10:56
:unsure:το θεμα ειναι να μην υπαρχουν κολλημενα μυαλα επι χρονια... Με την ιδια λογικη η Γαλλια και η Γερμανια θα πρεπε να ειναι ορκισμενοι εχθροι η μι χωρα για την αλλη... σε 2 παγκοσμιους πολεμους αλληλοσκοτωθηκαν! :green:κι ομως πλεον δεν υπαρχει αυτη η εχθρα, που εχουνε πολλοι ελληνες για τους τουρκους, ολα αυτα επειδη πριν 200 χρονια μας ειχαν κατακτησει... στο μονο που θα συμφωνησω και θα κανω λιγο το δικηγορο του διαβολου ειναι πως συνεχιζουν τις προκλησεις...ναι αυτο ριχνει λαδι στη φωτια.
Αλλα αν τυχει και πατε καπου στη Τουρκια, (εγω πηγα περσυ στο Μαρμαρι , Ροδο απεναντι) , περα του οτι ειναι πολυ ομορφο μερος ο λαος ειναι παρα πολυ φιλοξενος και οταν ακουνε πως εισαι ελληνας χαιρονται ιδιαιτερα, σε φερνουν στο σπιτι τους, στο μαγαζι τους, αμεσως σε κερνανε ενα τσαι, κλπ κλπ....που τετοια φιλοξενια στην Ελλαδα ε?? Κριμα γιατι τελικα οι πολιτικοι ειναι αυτοι που διατηρουν την εχθρα ..ο λαος δεν θαπρεπε να ακολουθει...σε τι οφειλει αλλωστε>? :turtle:

sTeLaKoS
12-11-09, 14:08
:unsure:το θεμα ειναι να μην υπαρχουν κολλημενα μυαλα επι χρονια... Με την ιδια λογικη η Γαλλια και η Γερμανια θα πρεπε να ειναι ορκισμενοι εχθροι η μι χωρα για την αλλη... σε 2 παγκοσμιους πολεμους αλληλοσκοτωθηκαν! :green:κι ομως πλεον δεν υπαρχει αυτη η εχθρα, που εχουνε πολλοι ελληνες για τους τουρκους, ολα αυτα επειδη πριν 200 χρονια μας ειχαν κατακτησει... στο μονο που θα συμφωνησω και θα κανω λιγο το δικηγορο του διαβολου ειναι πως συνεχιζουν τις προκλησεις...ναι αυτο ριχνει λαδι στη φωτια.
Αλλα αν τυχει και πατε καπου στη Τουρκια, (εγω πηγα περσυ στο Μαρμαρι , Ροδο απεναντι) , περα του οτι ειναι πολυ ομορφο μερος ο λαος ειναι παρα πολυ φιλοξενος και οταν ακουνε πως εισαι ελληνας χαιρονται ιδιαιτερα, σε φερνουν στο σπιτι τους, στο μαγαζι τους, αμεσως σε κερνανε ενα τσαι, κλπ κλπ....που τετοια φιλοξενια στην Ελλαδα ε?? Κριμα γιατι τελικα οι πολιτικοι ειναι αυτοι που διατηρουν την εχθρα ..ο λαος δεν θαπρεπε να ακολουθει...σε τι οφειλει αλλωστε>? :turtle:


Πως τυχαίνει καμια φορά ε?? Διαβολικές συμπτώσεις! Πριν μισή ώρα είχα αυτή τη κουβέντα με τη κολλητή μου που θα πάει να μείνει για δουλειά στη Bursa.

Vany έχεις σε πολλά δίκιο, κάποια στιγμή πρέπει να ξεπεραστεί η έχθρα των λαών, αλλά υπάρχουν πολλά πράγματα στη μέση που μας κρατάνε σε κόντρα. Το μεγαλύτερο ίσως η θρησκεία. Η κουλτούρα και ο πολιτισμός σίγουρα είναι σημαντικά. Έχω διαβάσει συνοπτικά το Κοράνι τους, πρόσφατα κιολας. Σίγουρα ξέρεις πως δε τους επιτρέπει να συμφιλιωθούν με αλλόθρησκους και πάντα θα υπάρχουν φανατισμένοι. Όλοι οι πιστοί μουσουλμάνοι μισούνε την Ελλάδα, έτσι έμαθαν, αυτά ακούνε από μικροί, δε τους κατηγορώ. Μα το λέει η θρησκεία τους... Αν θέλετε μπορώ να σας παραθέσω μερικά αποσπάσματα του σε ελληνική μετάφραση.
Σκέψου ένα Χριστιανό, αν το Ευαγγέλιο ή άλλο θρησκευτικό βιβλιο ανέφερε ο,τι επιτρέπεται να σκοτώσει στο όνομα του Χριστού.. τι θα γινότανε?
Τους θεωρώ βάρβαρους και απολίτιστους.
Πολλοί θα με θεωρήσουν ρατσιστή, εθνικιστή, ή και φανατισμένο Χριστιανό. Θα πω οτι δεν είμαι, τουλάχιστον όχι το τελευταίο. Ακόμη και ο χριστιανισμός έχει πολλά "κενα", προσωπικά έχω πολλά αναπάντητα ερωτήματα τα οποία κανείς ως τώρα δε μπόρεσε να μου απαντήσει.
Δε μπορώ να ξεχάσω ούτε τα 400 χρόνια σκλαβιάς, ούτε τα εδάφη που διεκδικούν, ούτε την Ιστορία που τους μαθαίνουν στα σχολειά τους, ούτε την Κύπρο, ούτε τις γενοκτονίες των Ποντιών και των Αρμενίων, ούτε, ούτε...... αν συνεχίσω η λίστα δε θα τελειώσει, είναι τόσα πολλά.
Έχω σχέσεις με μια οικογένεια πρώην μουσουλμάνων που ασπάστηκαν το Χριστιανισμό. Πατέρας Τούρκος, μητέρα Πομάκα. Κατοικούν σε ένα τουρκοχώρι της Ξάνθης. Συζητώ πολύ συχνά μαζί τους τέτοια ζητήματα. Πολύ συχνά μου μιλούν για τον φανατισμό που υπάρχει μέσα στους κύκλους τους. Είναι πιο πιστοί στη θρησκεία τους απ ότι εμείς στη δική μας γι αυτό το μίσος τους και η φλόγα δε πρόκειται να σβήσουν ποτέ.
Τέσπα, ας μη μακρηγορήσω άλλο, αθλητικό φόρουμ είμαστε εδώ.
Το έχω ξαναπεί άλλωστε, ο κόσμος δε θα πήγαινε μπροστά αν όλοι είχαμε "κολλημένα μυαλά" σαν το δικό μου.

Όλα τα παραπάνω είναι κατα την προσωπική μου άποψη, χαρακτηρίζουν εμένα και όσους την ενστερνίζονται και ελπίζω να μην προσέβαλα κανέναν άθελά μου.

KATERINI 144
12-11-09, 14:21
Με την ιδια λογικη η Γαλλια και η Γερμανια θα πρεπε να ειναι ορκισμενοι εχθροι η μι χωρα για την αλλη... σε 2 παγκοσμιους πολεμους αλληλοσκοτωθηκαν! :green:κι ομως πλεον δεν υπαρχει αυτη η εχθρα,
ποιος το ειπε?!:green: απλα αυτοι δε δινουν εμφαση, μισος υπαρχει, οπως και οι γαλλοι με τους αγγλους...................

vAnY
12-11-09, 18:10
Πως τυχαίνει καμια φορά ε?? Διαβολικές συμπτώσεις! Πριν μισή ώρα είχα αυτή τη κουβέντα με τη κολλητή μου που θα πάει να μείνει για δουλειά στη Bursa.

Vany έχεις σε πολλά δίκιο, κάποια στιγμή πρέπει να ξεπεραστεί η έχθρα των λαών, αλλά υπάρχουν πολλά πράγματα στη μέση που μας κρατάνε σε κόντρα. Το μεγαλύτερο ίσως η θρησκεία. Η κουλτούρα και ο πολιτισμός σίγουρα είναι σημαντικά. Έχω διαβάσει συνοπτικά το Κοράνι τους, πρόσφατα κιολας. Σίγουρα ξέρεις πως δε τους επιτρέπει να συμφιλιωθούν με αλλόθρησκους και πάντα θα υπάρχουν φανατισμένοι. Όλοι οι πιστοί μουσουλμάνοι μισούνε την Ελλάδα, έτσι έμαθαν, αυτά ακούνε από μικροί, δε τους κατηγορώ. Μα το λέει η θρησκεία τους... Αν θέλετε μπορώ να σας παραθέσω μερικά αποσπάσματα του σε ελληνική μετάφραση.
Σκέψου ένα Χριστιανό, αν το Ευαγγέλιο ή άλλο θρησκευτικό βιβλιο ανέφερε ο,τι επιτρέπεται να σκοτώσει στο όνομα του Χριστού.. τι θα γινότανε?
Τους θεωρώ βάρβαρους και απολίτιστους.
Πολλοί θα με θεωρήσουν ρατσιστή, εθνικιστή, ή και φανατισμένο Χριστιανό. Θα πω οτι δεν είμαι, τουλάχιστον όχι το τελευταίο. Ακόμη και ο χριστιανισμός έχει πολλά "κενα", προσωπικά έχω πολλά αναπάντητα ερωτήματα τα οποία κανείς ως τώρα δε μπόρεσε να μου απαντήσει.
Δε μπορώ να ξεχάσω ούτε τα 400 χρόνια σκλαβιάς, ούτε τα εδάφη που διεκδικούν, ούτε την Ιστορία που τους μαθαίνουν στα σχολειά τους, ούτε την Κύπρο, ούτε τις γενοκτονίες των Ποντιών και των Αρμενίων, ούτε, ούτε...... αν συνεχίσω η λίστα δε θα τελειώσει, είναι τόσα πολλά.
Έχω σχέσεις με μια οικογένεια πρώην μουσουλμάνων που ασπάστηκαν το Χριστιανισμό. Πατέρας Τούρκος, μητέρα Πομάκα. Κατοικούν σε ένα τουρκοχώρι της Ξάνθης. Συζητώ πολύ συχνά μαζί τους τέτοια ζητήματα. Πολύ συχνά μου μιλούν για τον φανατισμό που υπάρχει μέσα στους κύκλους τους. Είναι πιο πιστοί στη θρησκεία τους απ ότι εμείς στη δική μας γι αυτό το μίσος τους και η φλόγα δε πρόκειται να σβήσουν ποτέ.
Τέσπα, ας μη μακρηγορήσω άλλο, αθλητικό φόρουμ είμαστε εδώ.
Το έχω ξαναπεί άλλωστε, ο κόσμος δε θα πήγαινε μπροστά αν όλοι είχαμε "κολλημένα μυαλά" σαν το δικό μου.

Όλα τα παραπάνω είναι κατα την προσωπική μου άποψη, χαρακτηρίζουν εμένα και όσους την ενστερνίζονται και ελπίζω να μην προσέβαλα κανέναν άθελά μου.

εχεις καθε δικαιωμα να εχεις τη δικη σου αποψη και γι αυτο ειμαστε εδω νασυζητησουμε, πολιτισμενα παντα.
Κοιτα τους φανατικους θρησκους κλπ ειτε ειναι χριστιανοι ειτε μουσουλμανοι μονο κακο κανουν οχι καλο. τωρα την σκλαβια 400χρονια τοοοοσα χρονια πριν οκ... αμα ειναι να ζουμε και να σκεφτομαστε το παρελθον και οχι το μελλον.... δεν θα υπαρξει ποτε προοδος και παντα θα υπαρχει εχθρα...
;)

vAnY
12-11-09, 18:14
ποιος το ειπε?!:green: απλα αυτοι δε δινουν εμφαση, μισος υπαρχει, οπως και οι γαλλοι με τους αγγλους...................

μισος θα υπαρχει ακομα ναι ειδικα στις παλαιοτερες γενιες, ναι αλλα ΔΕΝ ειναι τοσο εμφανες οσο και η εχθρα Τουρκων-Ελληνων. ειναι πιο χαλαρα.. πιο λασκα στις νεες γενιες... δεν υπαρχει κοντρα ουτε προκληση εκ μερους των πολιτικων.:)

KATERINI 144
13-11-09, 16:51
^^αυτο λεω βανυ.



Vany έχεις σε πολλά δίκιο, κάποια στιγμή πρέπει να ξεπεραστεί η έχθρα των λαών, αλλά υπάρχουν πολλά πράγματα στη μέση που μας κρατάνε σε κόντρα. Το μεγαλύτερο ίσως η θρησκεία.ο οποιο ακυρος λογος ever.............
να τους βλεπω στραβα γιατι θελουν τα μισα νησια μας το καταλαβαίνω, αλλα να τους βλεπω στραβα γιατι αυτος πιστεύει στον αλαχ............... ειναι το μονο πραγμα που δε πρεπει να μου πεφτει λογος....................

sTeLaKoS
13-11-09, 17:06
^^αυτο λεω βανυ.

ο οποιο ακυρος λογος ever.............
να τους βλεπω στραβα γιατι θελουν τα μισα νησια μας το καταλαβαίνω, αλλα να τους βλεπω στραβα γιατι αυτος πιστεύει στον αλαχ............... ειναι το μονο πραγμα που δε πρεπει να μου πεφτει λογος....................


Άκυρος για σένα. Είτε συμφωνείς είτε όχι, εκείνοι δε μας θέλουνε λόγο της θρησκείας μας. Αυτό μου έχουνε μάθει τα βιώματά μου και δε θα αλλάξει εύκολα η άποψη μου. Το αντίστροφο δεν είναι απαραίτητο να συμβαίνει. Όλοι οι άνθρωποι είναι "αδέρφια", σύμφωνα με τον χριστιανισμό.
Anyway, ας το αφήσουμε το θέμα. Απόψεις του καθένος είναι.

KATERINI 144
13-11-09, 17:16
Άκυρος για σένα. και για καθε λογικο ανθρωπο νομιζω.

και οι αιγυπτιοι μουσουλμανοι ειναι αλλα εχουμε πολλη καλες σχεσεις γιατι δε ζητανε την κριτη,
αν τη ζητούσαν θα τα χαλάγαμε αλλα οχι γιατι ειναι μουσουλμανοι..............

sTeLaKoS
13-11-09, 18:22
Κοράνιο
(61) Σούρα ελ-Σαφ. Η Πολεμική Παράταξη-Η Γραμμή
.........4) Ειλικρινά, ο ΑΛΛΑΧ αγαπά εκείνους που πολεμούν στο Δρόμο Του (για τη νίκη της θρησκείας Του) σε γραμμή (σε πολεμική παράταξη) σαν να είναι στερεό στοιβαγμένο οικοδόμημα (ενωμένοι δηλ. και ακλόνητοι).
........11) Να πιστεύετε στον ΑΛΛΑΧ και στον Απόστολό Του και να πολεμάτε (όσο μπορείτε) για το Δρόμο του ΑΛΛΑΧ (για τη νίκη της θρησκείας Του), με τις περιουσίες σας και τον εαυτό σας τον ίδιο. Αυτό είναι το καλύτερο για σας αν (μόνο το) γνωριζατε.
12) Θα συγχωρέσει τα σφάλματά σας (τις αμαρτίες σας)και θα κάνει να μπείτε σε Κήπους που κάτω τους τρέχουν τα ποτάμια και σε ωραία Μέγαρα μέσα σε Αιώνιους Κήπους. Αυτό -πραγματικά- είναι η σπουδαία Νίκη, το ανώτατο Κατόρθωμα.
13) Και μια άλλη (ακόμη Χάρη) θα σας δώσει) που την αγαπάτε -βοήθεια (Νασρ), από τον ΑΛΛΑΧ και γρήγορή νίκη- και κατάκτηση άλλων χωρών. Αναγγειλε -λοιπον- τα ευχάριστα Νέα στους Πιστούς


Μετάφραση στα Ελληνικά από τον "Βασιλιά Φαχντ μπιν Αμπντουλαζιζ Αλ Σαουντ". Η εκτύπωση της μετάφρασης έγινε στη Μέδινα-Σαουδική Αραβία.
Αντέγραψα κατά γράμμα.
Αν θέλεις που παραθέτω κι άλλα αποσπάσματα.

Λοιπόν, τι καταλαβαίνεις εσύ από αυτό το κείμενο?

Στο προηγούμενό μνμ μου είπα κάτι το οποίο δεν αναφέρεται σ αυτό το απόσπασμα απ το Κοράνι?

TRIANTAFYLLOU
13-11-09, 21:35
οι θρησκείες και η δική μας ειδικότερα έχουν πολλή καλά και χρήσιμα πράγματα για τον άνθρωπο που θέλει ώρες να γραφω να εξηγήσω κάποια πράγματα .

απλα ο τρόπος που μας τα παρουσιάζουν δεν είναι σωστός γιατι ο άνθρωπος επειδή είναι στην φυση του να ψάχνει και να εξελήσετε , έχει ανακαλύψει πολλα κενα και δεν πείθουν πλέον ούτε αυτοί που εκπροσωπούν την θρησκεία μας , γιατι αν ακολουθήσουμε κάποιες αρχες , θα είμαστε και πιο υγιείς αλλα και θα απολαμβάνουμε καλύτερα κάποια πράγματα ακόμη και το σεχ , γιατι με το να απομυθοποιούμε όλα , έχει σαν συνέπεια να χάνουν την αξία τους .

και αρχίζουμε να αμφιβάλουμε πλέον αν είναι έτσι όπως τα παρουσιάζουν και στο παρελθόν έχει γίνει αιτία φανατισμών και φρεναρίσματος στην εξέληξη των λαών , απλα δεν τολμούσε κανείς να αμφισβητίσει , γιατι ο άνθρωπος είχε ανάγκη να πιστέψει σε μια ανώτερη δύναμη και γινόταν ευάλωτος , γι αυτό και πιστεύω έχουμε πολύ καλές αρχες αλλα κάποια πράγματα εχουν διαστρεβλωθεί , γιατι μην ξεχνάμε πως την ιστορία την γράφουν οι δυνατοί .

αυτοι οι μουσουλμάνοι σε σχέση με μας είναι ακόμη πιο πίσω αλλα όσο περνάν τα χρόνια και εξελίσονται θα καταλάβουν και αυτοί τον άδικο φανατισμό τους , η δική μας θρησκεία σε καμία περίπτωση δεν λέει να προσυλιτίσεις τον άλλο με το ζόρι και με βια αλλα να ακολουθήσει με την πίστη του .

και μην ξεχνάμε πως κάποια ευαγγέλια έχουν εξαφανιστεί οπότε και δεν υπάρχει ολοκληρωμένη άποψη και οι τότε διοικούντες και δυνατοί κράτησαν ότι συνέφερε κατα την γνώμη τους και ενας απο αυτούς ο μεγας κωνσταντίνος ήταν ο μεγαλύτερος πολέμιος των χριστιανών και όταν καταλαβε πως πλέον θα επικρατήσει ο χριστιανισμός ακολούθησε κι αυτος τον 2ο αιώνα αν θυμάμε καλα τότε έβγαλε σε κυκλοφορία τα ευαγγέλια αυτά που ήθελε αυτός , γιατι ώς γνωστό και η ιστορία γράφετε απο τους δυνατούς και νικητές .

στην πάροδο των χρόνων η θρησκεία έκανε πολλα καλά αλλα και πολλα κακά στον τόπο και ο χριστιανισμός όπως και άλλες θρησκείες γιατι κάποιες ένοιες παρερμηνεύονται 'οπως πχ λένε "πίστευε και μη ερεύνα "που άλλος μπορεί να πεί πιστευε και μην ερευνας μην ψάχνεις δηλαδή , ενω μπορεί να σημαίνει πίστευε και εμένα ερεύνα γιατι μην ξεχνάμε στα αρχαία το μη σημαίνει εγω .

σημασία έχει η θρησκείες δεν πρέπει να διχάζουν αλλα να ενώνουν τους λαούς και να διασφαλίζουν την ειρήνη , σ αυτήν την κατεύθηνση σαν ιδεολογία υπερέχει ο χριστιανισμός .

καλά αυτα είναι μεγάλη κουβέντα και αν βρεθούμε σε καμια συνάντηση να κάνουμε κατηχητικό αντι να γυρνάμε στα μπαράκια και στα ξενυχτάδικα και το πρωί κυριακής θα σας πάρω όλους να πάμε εκκλησία χαχαχα:P:P:P

sTeLaKoS
13-11-09, 21:47
Συμφωνώ σε όλα μαζί σου Ηλία, πολύ σωστά τα γράφεις.:clap:
Οι θρησκείες θα πρέπει να ενώνουν τους λαούς και όχι να τους κάνουν να σφάζονται μεταξύ τους.

Χε χε, αν το πρόγραμμα έχει και εκκλησιασμό θα κατέβω κι εγώ! :turtle:

Πέρα απ' όλα αυτά και κλείνοντας το off topic που εγώ ξεκίνησα να προτείνω να δείτε ένα ντοκιμαντερ το οποίο θα σας προβληματίσει σχετικά με τις θρησκείες ανά τον κόσμο. Το "Zeitgeist". Είναι ανεξάρτητη παραγωγή και διανέμεται δωρεάν στο διαδίκτυο.

TRIANTAFYLLOU
13-11-09, 23:11
Συμφωνώ σε όλα μαζί σου Ηλία, πολύ σωστά τα γράφεις.:clap:
Οι θρησκείες θα πρέπει να ενώνουν τους λαούς και όχι να τους κάνουν να σφάζονται μεταξύ τους.

Χε χε, αν το πρόγραμμα έχει και εκκλησιασμό θα κατέβω κι εγώ! :turtle:

Πέρα απ' όλα αυτά και κλείνοντας το off topic που εγώ ξεκίνησα να προτείνω να δείτε ένα ντοκιμαντερ το οποίο θα σας προβληματίσει σχετικά με τις θρησκείες ανά τον κόσμο. Το "Zeitgeist". Είναι ανεξάρτητη παραγωγή και διανέμεται δωρεάν στο διαδίκτυο.


δεν πειραζει και λίγο οφ εδω αφού έχει μια σχετικότητα στο θέμα μιας και μιλάει για ελλαδα τουρκία .


γενικα είναι μεγαλη συζήτηση για τις θρησκείες που τελειωμό δεν έχει

KATERINI 144
14-11-09, 14:59
Παράθεση:
Κοράνιο
(61) Σούρα ελ-Σαφ. Η Πολεμική Παράταξη-Η Γραμμή
.........4) Ειλικρινά, ο ΑΛΛΑΧ αγαπά εκείνους που πολεμούν στο Δρόμο Του (για τη νίκη της θρησκείας Του) σε γραμμή (σε πολεμική παράταξη) σαν να είναι στερεό στοιβαγμένο οικοδόμημα (ενωμένοι δηλ. και ακλόνητοι).


Μετάφραση στα Ελληνικά από τον "Βασιλιά Φαχντ μπιν Αμπντουλαζιζ Αλ Σαουντ". Η εκτύπωση της μετάφρασης έγινε στη Μέδινα-Σαουδική Αραβία.
Αντέγραψα κατά γράμμα.
Αν θέλεις που παραθέτω κι άλλα αποσπάσματα.

Λοιπόν, τι καταλαβαίνεις εσύ από αυτό το κείμενο?

Στο προηγούμενό μνμ μου είπα κάτι το οποίο δεν αναφέρεται σ αυτό το απόσπασμα απ το Κοράνι?τις επεξηγήσεις που σημείωσα με κοκκινο ποιος τις κανει?!

χωρις τις επεξηγησεις ιδια με το χριστιανισμό τα λεει, απλα εμεις το παμε στο ποιο μαλακο, παρομοιάζουμε τον χρηστο με ποιμένα και τους πιστους με προβατα,
αυτοι παρομοιάζουν τον αλλαχ με στρατιγο και τους πιστούς με στρατιώτες...............

δεν ξερω, δεν εχω διαβασει ποτε κορανι για να ειμαι σίγουρος, αλλα μη τα πιστεύεις ολα, κρατα και μια πισινή,

αν γνωριζεις τα αρχαια ελληνικα μνημια δε πεσανε απο σεισμούς αλλα τα γκρεμισαν οι πιστοί, και δεν ηταν μοσουλμανοι..................ο χριστιανισμος στην ελλαδα επιβλήθηκε με τη βια, τα γνωρίζεις αυτά?!

KATERINI 144
14-11-09, 15:02
υσ: προς αποφυγή παρεξηγήσεων χριστιανός είμαι, αλλα η αλήθεια πρεπει να λεγετε και να μαθαίνετε, οχι μονο οτι μας συμφέρει ........

sTeLaKoS
14-11-09, 17:24
Παράθεση:
Κοράνιο
(61) Σούρα ελ-Σαφ. Η Πολεμική Παράταξη-Η Γραμμή
.........4) Ειλικρινά, ο ΑΛΛΑΧ αγαπά εκείνους που πολεμούν στο Δρόμο Του (για τη νίκη της θρησκείας Του) σε γραμμή (σε πολεμική παράταξη) σαν να είναι στερεό στοιβαγμένο οικοδόμημα (ενωμένοι δηλ. και ακλόνητοι).

τις επεξηγήσεις που σημείωσα με κοκκινο ποιος τις κανει?!

Είναι εγκεκριμένη ανατύπωση, μαζί με τα σχόλια και από δίπλα υπάρχει και το κείμενο στα αράβικά ή δε ξέρω σε κάποια τέτοια γλώσσα.
Υπάρχουνε σφραγίδες της αρμόδιας αρχής τους στο 2ο φύλλο οπότε δε νομίζω να είναι πλαστό.


αν γνωριζεις τα αρχαια ελληνικα μνημια δε πεσανε απο σεισμούς αλλα τα γκρεμισαν οι πιστοί, και δεν ηταν μοσουλμανοι..................ο χριστιανισμος στην ελλαδα επιβλήθηκε με τη βια, τα γνωρίζεις αυτά?!


Σίγουρα δεν και οι Χριστιανοί δεν ήτανε άγιοι κατά το παρεθλόν, ακόμη και μεταξύ τους σφάζονταν σε κάποιες περιόδους,(βλ. εικονομαχίες, Σχίσμα κ.α) αλλά δεν είναι το ίδιο να παροιμιάζεις τον Θεό με ποιμένα και στρατηγό! Ούτε τους πιστούς με στρατιώτες και πρόβατα!
Αυτό και μόνο εμένα μου δείχνει εχθρικό πνέυμα.

Δεν γράφω αυτά για να προστατευσω τον χριστιανισμό, δεν είναι δικός μου ρόλος αυτός και δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, ας το κάνουν οι παπάδες αυτό αν βρουν χρόνο. Στο 1ο μου ποστ μιλούσα καθαρά για τις εθχρικες τους βλέψεις, όχι κατά πόσο έχει βάση η θρησκεία τους. Είπα πιο πάνω πως και ο χριστιανισμός που γενικά θεωρείται απ τις πιο πλήρης θρησκείες έχει πάρα πολλά κενά και όσο το ψάχνεις σε βάθος συναντάς κι άλλα κενά. Γενικά στις θρησκείες ανα τον κόσμο υπάρχουν κενά, αυτό θα πρέπει να μας προβληματίσει όλους.

Βασικά Φώτη, οι δυο μας δε διαφωνούμε σε πολλά απ' ότι καταλαβαίνω. Οι λέξεις αλλάζουν μόνο.

Giannis9
15-11-09, 13:14
τι αναγκη εχουν οι αλλοι να μισουν και να καταριουντε την ωρα τοθ πολεμου τοθ τοτε..εχουν τα παντα,οικονομιεσ τεραστιεσ...εμεισ μειναμε 400και χρονια πισω,χαθηκαν εκατονταδες ανθρωποι χωρις λογω και εμεισ δεν θα τουσ μισουμεκαι τι θα πει που περασαν τοσα χρονια?

thegravijia
15-11-09, 13:37
τι αναγκη εχουν οι αλλοι να μισουν και να καταριουντε την ωρα τοθ πολεμου τοθ τοτε..εχουν τα παντα,οικονομιεσ τεραστιεσ...εμεισ μειναμε 400και χρονια πισω,χαθηκαν εκατονταδες ανθρωποι χωρις λογω και εμεισ δεν θα τουσ μισουμεκαι τι θα πει που περασαν τοσα χρονια?

και σε αυτο σου φταινε οι σημερινοι πολιτες τις τουρκιας ή αυτοι που κυβερνουσαν τοτε...

paulakos
17-04-10, 18:44
Ωραια το στηνουν παντως το ολο σκηνικο,με δηθεν παρεξηγησεις με μπινελικια στις συνεντευξεις τυπου και με αγωνες χωρων που μισουνται.Στην αρχη παιζουν στην μια χωρα και μετα στην αλλη ωστε να νικησουν απο μια φορα και να γουσταρει ο κοσμος.Κριμα αλλα ολα μου θυμιζουν smackdown και λεω τωρα απο καπου θα πεταχτει και ο Χογκαν και να παρει καμια καρεκλα να την φερει σε κανα κεφαλι και ολοι εμεις θα χειροκροταμε τρωγοντας χαμπουγκερ και κοκα κολα...

w00t
17-04-10, 20:12
ρεεεεεεεεεεεεεε τούρκος καλός μονο !@#$%^& απλά :D

Καλή τύχη στους αθλητές μας!!!

Machiavelli
17-04-10, 20:40
paulakos πολύ ωραίος.

stelios17
18-04-10, 13:06
Ολο αυτο το μισος προερχεται απο τις δηθεν αντιληψεις οτι οι Τουρκοι , σε ολα τα χρονια της σκλαβιας , μας ειχαν με το γιαταγανι πανω απ το κεφαλι ....
ΜΕΓΑ ΨΕΜΑ ...!!

1ον , οι σχεσεις των ραγιαδων με τους τουρκους ηταν αριστες (κατα κυριο λογο)
2ον , οι τουρκοι εβαζαν ελληνες στις τοπικες διοικητικες θεσεις , με αποτελεσμα οι ελληνες να ειναι σκληροτεροι των τουρκων στην διοικηση ...
4ον παρεχονταν παρα πολλες ελευθεριες (μορφωση , θρησκευτικη λατρεια κ.α) με ορο κυριως την μη αμφισβιτιση του πασα ...
5ον Το κρυφο σχολειο ηταν απλα ενα ψεμα,,,


Στην εποχη μας ο μονος λογος για να θεωρεις εχθρους τους τουρκους ειναι οι διαρκεις και προκλητικες παραβιασεις ...!!!

thegravijia
18-04-10, 13:08
Ολο αυτο το μισος προερχεται απο τις δηθεν αντιληψεις οτι οι Τουρκοι , σε ολα τα χρονια της σκλαβιας , μας ειχαν με το γιαταγανι πανω απ το κεφαλι ....
ΜΕΓΑ ΨΕΜΑ ...!!

1ον , οι σχεσεις των ραγιαδων με τους τουρκους ηταν αριστες (κατα κυριο λογο)
2ον , οι τουρκοι εβαζαν ελληνες στις τοπικες διοικητικες θεσεις , με αποτελεσμα οι ελληνες να ειναι σκληροτεροι των τουρκων στην διοικηση ...
4ον παρεχονταν παρα πολλες ελευθεριες (μορφωση , θρησκευτικη λατρεια κ.α) με ορο κυριως την μη αμφισβιτιση του πασα ...
5ον Το κρυφο σχολειο ηταν απλα ενα ψεμα,,,


Στην εποχη μας ο μονος λογος για να θεωρεις εχθρους τους τουρκους ειναι οι διαρκεις και προκλητικες παραβιασεις ...!!!
:thumbup::thumbup: