PDA

Επιστροφή στο Forum : Υποτιθεμενο προγραμμα προπονησης



anastasisk
13-04-07, 19:43
Το θεμα το οποιο θα ανοιξω ειναι λιγο ιδιορυθμο και δεν ειμαι σιγουρος αν επρεπε να το βαλω σε αυτη την κατηγορια γι'αυτο το λογο Gast,Brawny,Jiu και Gpol(τυχαια ειναι η σειρα... :lol: )αν χρειαστει αλλαξτε το.Σας παραθετω το συγγεκριμενο προγραμμα.

Ημερα 1η - ποδια,ωμοι,πηχεις
Ποδια
1)squat 5x15
2)εκτασεις τετρακεφαλων 5x12
3)πρεσσα ποδιων 4x12
3)διπλωσεις δικεφαλων 5x15

Ωμοι
1)πιεσεις σε μηχανημα 4x8
2)πιεσεις αλτηρων 3x10
3)πλαγιες εκτασεις αλτηρων 4x10

Πηχεις
1)σφυρια 5x12
2)καμψεις καρπων 4x12
3)καμψεις πισω απο το σωμα 4x12

Hμερα 2η - πλατη,τρικεφαλοι
Πλατη
1)μονοζυγο 4-5x8
2)ψηλη τροχαλια 4x8
3)αρσεις θανατου 4x8
4)χαμηλη κωπηλατικη 3x10

Τρικεφαλοι
1)κλειστες πιεσεις παγκου 4x8
2)γαλλικες πιεσεις 3x10
3)τροχαλια τρικεφαλων 4x15

Hμερα 3η - στηθος,δικεφαλοι,γαμπες
Στηθος
1)επικλινεις πιεσεις παγκου 5x8
2)πιεσεις παγκου 4x8
3)ανοιγματα στον οριζοντιο 3x12
4)διζυγο 4x12

Δικεφαλοι
1)καμψεις μπαρας 4x8
2)καμψεις ιεραποστολων 3x8
3)καμψεις αλτηρων στον επικλινη 3x8

Γαμπες
1)αρσεις γαμπων 10x12

Ημερα 4η - ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ( ε καιρος ητανε......)

Ημερα 5η - παλι απο την αρχη

Πρωτου με βομβαρδισετε με ερωτησεις να σας πω και μερικα αλλα να γελασετε η να κλαψετε...αναλογα.
Το προγραμμα αυτο δωθηκε σε φιλο μου ο οποιος γυμναζεται με βαρη εδω και ενα χρονο απο γυμναστηριο προκειμενου να αυξησει τον μυικο του ογκο.Δωθηκε και διατροφη φυσικα αλλα δεν νομιζω οτι εχει σημασια να την παρουσιασω.
Η απαντηση του γυμναστη στην ερωτηση "Μηπως το προγραμμα ειναι υπερβολικο?"ηταν
"Οχι,ειναι το ιδανικο για αυξηση ογκου"
"Ειναι σιγουρα για 6 φορες την εβδομαδα?"
"Ναι."
"Δεν ειναι υπερβολικο η προπονηση να ξεπερναει την 1μιση ωρα οταν σε επαγγελματικο επιπεδο δεν προπονουνται πανω απο 1?"
"Δεν χρειαζονται πολυ προπονηση αυτοι γιατι περνουν αναβολικα"
Και επειτα απο μερικες ερωτησεις αμφισβητησης ακομα ηρθε η κλασικη απαντηση
"Και εσυ τι εισαι,γυμναστης?"
And so i rest my case..........

Επειδη τυχαινει να πιστευω οτι εχω καποιες ελαχιστες γνωσεις πανω στο αντικειμενο(φυσικα ποτε δεν ειναι αρκετες γι'αυτο αλλωστε ειμαστε εδω και συζηταμε)μηπως μπορειτε να μου πειτε τις αποψεις σας σχετικα με αυτο το προγραμμα.Εχω αδικο που το θεωρω απαραδεκτο?









[/b]

Gasturb
13-04-07, 19:57
"Δεν ειναι υπερβολικο η προπονηση να ξεπερναει την 1μιση ωρα οταν σε επαγγελματικο επιπεδο δεν προπονουνται πανω απο 1?"
"Δεν χρειαζονται πολυ προπονηση αυτοι γιατι περνουν αναβολικα"


:cyclops: Για πολλές σφαλιάρες.....

Gt

Gasturb
13-04-07, 19:59
Δωθηκε και διατροφη φυσικα αλλα δεν νομιζω οτι εχει σημασια να την παρουσιασω.

Όποτε μπορείς δείξτην στην κατηγορία της διατροφής να γελάσουμε λίγο κ εμείς :)

Gt

anastasisk
13-04-07, 20:03
Δωθηκε και διατροφη φυσικα αλλα δεν νομιζω οτι εχει σημασια να την παρουσιασω.

Όποτε μπορείς δείξτην στην κατηγορία της διατροφής να γελάσουμε λίγο κ εμείς :)

Gt

Tι να γελάσεις ρε Στρατο…..για γέλια είναι αυτά.Ειναι σοβαρά πράγματα αυτά.Ετσι κάνει πειράματα ο καθένας με όποιον μπαίνει μέσα στο γυμναστήριο…. :box1:
Σκεψου να παει καποιος για πρωτη φορα σε αυτο το γυμναστηριο και να μην εχει καμια εμπειρια,θα το κανει κανονικα το προγραμμα....

gpol
13-04-07, 20:09
:joker: :joker: :joker: :greenalien: :greenalien: :greenalien: :rabbit: :rabbit: :rabbit: :sleeping: :sleeping: ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !

v@g
13-04-07, 20:16
Ουδέν σχόλιο..................................... :puke:

billys15
13-04-07, 23:31
Καλο ειναι.Ο γυμναστης πρεπει να εχει πολλες γνωσεις...... :porc:

Πω πω με καποιους ειναι να γελας...

BRaWNy
14-04-07, 11:15
Πλάτη και τρικέφαλα δυο μέρες πριν απο στηθος και δικέφαλα, ώμοι μαζί με πόδια και με πολλά σετ (5 ανα ασκηση στα πιό πολλά και ποιός ξέρει τι σετς), αναρωτιέμαι τι στοχεύει αυτό το πρόγραμμα, δηλαδή τι στόχους έχεις και σου έδωσαν τετοιο πρόγραμμα?

....Και για αυτά που είπε ο γυμναστής σου και παρέθεσες κάτω κάτω απο το πρόγραμμα, τι να πω, συγχίστηκα πάλι...αλλά εντάξει άρχισα να γελάω πάλι στο τέλος αν και δεν πρέπει, επειδή αυτός "παίζει" με το δικό σου σώμα και δεν είναι για γέλια.
Αν ήταν αυτός ινδιάνα πόρνη, θα τον λέγανε "Ξεφτιλισμένο Πεζοδρόμιο"

Nick3
14-04-07, 11:48
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !

Μετά απ αυτό αρχίζω να το πιστεύω κι εγώ.

Gasturb
14-04-07, 14:55
Αν ήταν αυτός ινδιάνα πόρνη, θα τον λέγανε "Ξεφτιλισμένο Πεζοδρόμιο"


:lol:

Gasturb
14-04-07, 14:57
Δωθηκε και διατροφη φυσικα αλλα δεν νομιζω οτι εχει σημασια να την παρουσιασω.

Όποτε μπορείς δείξτην στην κατηγορία της διατροφής να γελάσουμε λίγο κ εμείς :)

Gt

Eπιμένω!! PLEASE Αναστάση im begging u δείξτο μας :)

Gt

Billy
14-04-07, 16:25
Δωθηκε και διατροφη φυσικα αλλα δεν νομιζω οτι εχει σημασια να την παρουσιασω.

Εγω δεν νομίζω οτι κάποιος γυμανστης δεν μπορεί να σου βγάλει ένα σωστό πρόγραμμα ασκήσεων και διατροφής προσαρμοσμένο στα δικά σου μετρα.
Το θέμα δεν ειναι αν ξερει ή αν μπορεί το θέμα ειναι αν θελει, εγω πίστευω ότι δεν θέλουν, απλά για να ακολουθεις λάθος προγράμματα και έτσι να μην βλέπεις σημαντικά αποτελεσματα και να σε έχουν πελάτη for ever.
Υπάρχουν πολλά ξενα sites πού μπορείς να βρείς πολλά προγράμματα ασκησεων και διατροφής.
Οι περισσότεροι από εκει τα αντιγράφουν για τον εαυτόν τους και μετά σου τα πααάρουν ότι ειναι δικά τους, βέβαια ρίχνουν εν γνωση τους και μερικά λάθη μέσα, ειδικά στην διατροφή για να σε εχουν και να στα παίρνουν.
Μεγάλη Απάτη, φιλε μου.

jiujitSu
14-04-07, 16:30
χεχε nice προγραμμα για να κραταει λαδωμενα ολα τα καλωδια απο τα μηχανηματα του γυμναστηριου...

anastasisk
14-04-07, 16:33
Πλάτη και τρικέφαλα δυο μέρες πριν απο στηθος και δικέφαλα, ώμοι μαζί με πόδια και με πολλά σετ (5 ανα ασκηση στα πιό πολλά και ποιός ξέρει τι σετς), αναρωτιέμαι τι στοχεύει αυτό το πρόγραμμα, δηλαδή τι στόχους έχεις και σου έδωσαν τετοιο πρόγραμμα?

....Και για αυτά που είπε ο γυμναστής σου και παρέθεσες κάτω κάτω απο το πρόγραμμα, τι να πω, συγχίστηκα πάλι...αλλά εντάξει άρχισα να γελάω πάλι στο τέλος αν και δεν πρέπει, επειδή αυτός "παίζει" με το δικό σου σώμα και δεν είναι για γέλια.
Αν ήταν αυτός ινδιάνα πόρνη, θα τον λέγανε "Ξεφτιλισμένο Πεζοδρόμιο"


Brawny το προγραμμα αυτο δεν ηταν για μενα,ηταν για φιλο στο γυμναστηριο ο οποιος κανει βαρη εδω και ενα χρονο και ζητησε ενα προγραμμα για να παρει μπολικο ογκο,εγω απλα τα ψιλοπηρα γιατι την εχω πατησει και εγω με μ........ γυμναστες στο παρελθον και του εκανα μερικες ερωτησεις και ελαβα τις απαντησεις που ανεφερα.Τωρα τι αλλο να πω δεν ξερω,ειναι απλα απαραδεκτο.ΔΥΟ φορες καθε μυικη ομαδα την εβδομαδα ρε φιλε,που ακουστηκε αυτο....θα παρω φορα και θα αρχισω να βαραω το κεφαλι μου στον τοιχο..... :x

Gasturb
14-04-07, 16:34
Εγω δεν νομίζω οτι κάποιος γυμανστης δεν μπορεί να σου βγάλει ένα σωστό πρόγραμμα ασκήσεων και διατροφής προσαρμοσμένο στα δικά σου μετρα.
Σεβαστές οι γνώσεις των γυμναστών αλλά η αλήθεια είναι ότι λίγοι ασχολούντε με καθαρό bodybuilding οπότε κ δεν γνωρίζουν τις ιδιατερότητες αυτού του αθλήματος.



Το θέμα δεν ειναι αν ξερει ή αν μπορεί το θέμα ειναι αν θελει, εγω πίστευω ότι δεν θέλουν, απλά για να ακολουθεις λάθος προγράμματα και έτσι να μην βλέπεις σημαντικά αποτελεσματα και να σε έχουν πελάτη for ever.
Αν δεν δεί αποτελέσματα ο πελάτης αντιδράει κ φεύγει από το γυμναστηριο κ τον βγάζει άχρηστο τον γυμναστή (που το έχω κάνει για 2 παλιότερα - στο Άθλον - άλλα άλλοι 2 - στο instyle κ Universal - ήταν καλοί κ με βοηθούσαν αρκετά). Όποιος έχει γνώσεις τις προσφέρεις οποίος δεν κατέχει λέει κοινώς μπούρδες.

Gt

Billy
14-04-07, 16:45
Ακόμα και αυτοί οι γυμναστές που δεν γνωρίζουν μπορόυν ανετα να βρούν ότι θέλουν στο Ιντερνετ, ο καθένας μπορεί να το κάνει.
Αλλα παίζει και το αλλο, μηπως μάθεις πάρα πολλά όποτε μετά θα σηκώσεις κεφάλι και θα αμφισβητήσεις τον "ΘΕΟ Γυμανστη", wow εδώ πέφτει πολύ γελοιο.

Οποιος εχει γνωσεις δεν ειναι σιγουρο ότι θα τις προσφέρει, γιατί να σου πεί και να μάθεις κι'εσύ και να του κλέψεις την δοξα.

Gasturb
14-04-07, 21:23
Δλδ με τις γνώσεις που με προσφέρει ο MB κ ο Brawny νιώθουν ότι τους κλέβω 'τη δόξα'?? Aντίθετα τους εκτιμώ ακόμα περισσότερο όταν με μαθαίνουν κ με βοηθούν για μικρα κ μεγάλα μυστικα του bb, κ δεν υπάρχει περίπτωση να νιώσουν ότι εκτοπίζοντε από εκέι που βρίσκοντε οπότε δεν συμφωνώ εδώ με το σκεπτικό σου Billy.

Όποιος γνωρίζει μιλάει σωστά γιατί απλά του βγαίνουν σωστές κουβέντες, όσοι δεν ξέρουν την τύφλα τους λένε κ δίνουν προγράμματα μπούρδες.

Tωρα για το internet που λες, αν φτάσουμε στο σημείο να ψάχνει ο γυμναστής απο εκεί να βοηθηθεί τότε ας σκίσει το πτυχίο του γιατί για μένα είναι τελείως άχρηστος στο επαγγελμά του - όπως κ όσοι δίνουν λάθος 'συμβουλες' κ προγράμματα

Gt

Billy
14-04-07, 22:03
Ας μην συζητάμε για συγκεκριμενα προσωπα.
Γενικά μιλάμε για τον χωρο του ΒΒ οπου υπάρχει γενικώς πολύ "παραμύθα".
Υπάρχουν ατομα που ειναι ασχετοι αλλα υπάρχουν και ατομα που εσκεμενα σου δινουν λάθος συμβουλες. Αυτο το εχω τσεκαρει γιατί αλλα λενε στα φιλαράκια τους και άλλα στους απ'έξω.
Επίσης όταν μαθαινεις κατι που ας πούμε ειναι "μυστικό" αμεσως τους βλέπεις να στραβωνουν.
Καλα εσένα δεν σου έχει τυχει ποτέ;

Gasturb
14-04-07, 22:45
to be honest no.. Απλά δεν μπαίνει στο κόπο να μου πεί τίποτα γιατί από να μου πει χαζομάρα κ να χάσει την όποια αξιοπρέπεια του απλά δείχνει αδιάφορος στην όποια ερωτήση μου.

Gt

Billy
16-04-07, 18:45
Κοίτα, εσένα μπορεί να σε βλέπουν ότι εισαι φτιαγμενος μυϊκά και δεν τολμούν να σε παραμυθιάσουν αλλα για σκέψου τους χιλιάδες ανθρώπους που καταφεύγουν στα γυμανστηρια όπου ελπίζουν ότι θα βρούν κάποιον ειδικό.
Βασικά το μεγαλύτερο προβλημα δεν το έχουν οι αρχάριοι το πρόβλημα το έχουν οι μεσαίου επιπέδου BBers διότι αν οι γυμναστες καταλάβουν ότι κάποιος έχει μαθει too much και μπορεί να βάλλει στοχους και προγράμματα τοτε αμεσως γινεται ανταφωνιστης.
Το να βρει κάποιος πληροφορίες για το ΒΒ ειναι πολύ ευκολο, το Ιντερνετ ειναι γεμάτο απο προγράμματα, ασκησεις, αρθρα για διατροφή κλπ, χαμός γινεται μακαρι να υπήρχε χρονος να διαβαζαμε οπότε αν κάποιος γυμναστης ηθελε να δωσει σωστές οδηγειες θα μπορουσε ανετα να το κανει. Βέβαια αυτές τις γνωσεις θα επρεπε να τίς εχει από την Σχολή του, συμφωνω απόλυτα αλλα και πάλι αν ηθελε να βρει θα εβρησκε στο Ιντερνετ.
Γι'αυτό σου λέω ότι οι πιό πολλοί το κάνουν επίτηδες να σε αποπροσανατολίσουν και μετα να τους φαίνεσαι σαν Θεός.

gpol
16-04-07, 19:50
[quote="Billy"]Το να βρει κάποιος πληροφορίες για το ΒΒ ειναι πολύ ευκολο, το Ιντερνετ ειναι γεμάτο απο προγράμματα, ασκησεις, αρθρα για διατροφή κλπ, χαμός γινεται μακαρι να υπήρχε χρονος να διαβαζαμε οπότε αν κάποιος γυμναστης ηθελε να δωσει σωστές οδηγειες θα μπορουσε ανετα να το κανει. /quote]

Αμφιβαλλω, θα συμφωνουσα αν ελεγες οτι το ιντερνετ ειναι γεματο απο καλα και κακα κειμενα περι bodybuilding.

Billy
16-04-07, 20:10
αυτο πάντως ειναι πολύ καλό

http://www.exrx.net/

τα βιντεάκια τα εχουν χρησιμοποιήσει και εδω

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=808

Antonio
16-04-07, 20:30
Μπορείτε να μου πέιτε ποιές θα είναι οι συνέπειες αυτού του "αλλόκοτου" προγράμματος?
Γιατί μου φαίνεται οτι όλοι εδώ στρουνθοκαμιλίζουν.

Στη μέχρι τώρα εμπειρία μου από τα γυμναστήρια που ήμουν μέλος το συγκεκριμένο πρόγραμμα αποτελεί ένα από τα τυπικά προγράμματα που κάνει χιλιάδες κόσμου και οο ναι ώς εκ θαύματος έχει και αποτελέσματα...
Εσείς που ζήτε δλδ και κάνετε λές και βλέπετε πρώτη φορά το συγκεκριμένο πρόγραμμα? Γιατί εγώ το έχω συναντήση άπειρες φορές.

Αντιθέτος ίσως ήμουν ο πρώτος που εξέφρασα τις αντιρρήσεις μου για το είδος των προγραμάτων που προτείνετε. Ισως από άγνοια αλλα είχα και έχω τις αμφιβολίες μου..
Δλδ με λίγα λόγια τα δικά σας προγράμματα είναι αυτά που πρέπει να τεθούν υπό αμφισβήτηση γιατί είναι αυτά που κυκλοφορούν στο περιθώριο και ο περισσότερος κόσμος δεν γνωρίζει.

Κάποια εποχη πήγενα σε ένα γυμναστήριο που μας είχαν δώσει ένα πρόγραμμα με άπειρες ασκήσεις ανα μυική ομάδα όπου πραγματικά ακόμα και με τα κοινά στάνταρ και γνώσεις των γυμναστηρίων αποτελούσε ένα αρκετά φωρτωμένο πρόγραμμα. (π.χ. στήθος 5 ασκήσεις Χ 4 σετ).
Σύμφωνα με το σκεπτικό των περισσοτέρων εδω τώρα θα έπρεπε να είχα εξαϋλοθει από την υπερπροπόνηση και την υπερπροσπάθεια. :green: Και όμως είμαι εδώ και μπορώ να πώ οτι το συγκεκριμένο πρόγραμμα, το οποίο έκανα για 1 χρόνο, δούλεψε πάνω μου και είχε και αποτελέσματα τόσο σε μυς όσο και σε δύναμη.:twisted:

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι ίσως τέτοιου είδους προγράμματα δεν είναι τα ιδανικότερα για τους στόχους και τα αποτελέσματα ενός bber. Οχι όμως να το τραβάμαι και τόσο πολύ από τα μαλλια το θέμα.Υπάρχει κόσμος που δουλέυει για χρόνια τέτοια προγράμματα με θετικά αποτελέσματα. 8)

Εγώ προσωπικά είχα καταλήξει στον "κανόνα" 12-16 σετ σε μεγάλες μυικές ομάδες και 6-10 σετ σε μικρές. Μπορεί να μην είχα τα βέλτιστα αποτελέσματα στο σώμα μου αλλά είχα φτάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο.

Τώρα που ξεκινώ απο την αρχή θα δοκιμάσω και τα προγράμματα που προτείνετε εσείς με τα 2 ως 4 το πολύ σέτ ανα μυική ομάδα και θα σας πώ αποτελέσματα.
Σήμερα έκανα κι όλας την 1η μου προπόνηση μετά από ένα χρόνο.
Είμαι πολύ επιφυλακτικός πάντως...

Gasturb
16-04-07, 20:47
Μπορείτε να μου πέιτε ποιές θα είναι οι συνέπειες αυτού του "αλλόκοτου" προγράμματος?

Very slow or no progress at all

Προσωπικά έχασα πολύ χρόνο σε άχρηστα προγράμματα γυμναστών κ με τις συμβουλές του Brawny μέσα σε ένα μήνα είδα μεγάλη πρόοδο - αυτό τα λέει όλα για μένα

Gt

Teo70
16-04-07, 21:12
Μπορείτε να μου πέιτε ποιές θα είναι οι συνέπειες αυτού του "αλλόκοτου" προγράμματος?

Από δική μου εμπειρία με παρόμοιο πρόγραμμα σου λέω απλώς ότι είχα μείνει στάσιμος στον πάγκο επί 1.5 περίπου χρόνο.

jiujitSu
16-04-07, 21:21
Μπορείτε να μου πέιτε ποιές θα είναι οι συνέπειες αυτού του "αλλόκοτου" προγράμματος?
Νομιζω πρεπει να τηλεφωνησεις στην Μανταμ Μυριαμ(μελοντολος/αστρολογος/επικοινωνια με νεκρους)



Στη μέχρι τώρα εμπειρία μου από τα γυμναστήρια που ήμουν μέλος το συγκεκριμένο πρόγραμμα αποτελεί ένα από τα τυπικά προγράμματα που κάνει χιλιάδες κόσμου και οο ναι ώς εκ θαύματος έχει και αποτελέσματα...
Εσείς που ζήτε δλδ και κάνετε λές και βλέπετε πρώτη φορά το συγκεκριμένο πρόγραμμα? Γιατί εγώ το έχω συναντήση άπειρες φορές.

Για να αλλαζεις γυμναστηρια σημαινει οτι δεν ησουνα ευχαριστημενος.
2η μερα εχει πλατη, τρικεφαλα και την επομενη στηθος(πιεσεις), δικεφαλα. Αυτο μπορει να γινει αλλα αφου αφησεις 2 μερες μεταξυ τους ή να κανεις πλατη, δικεφαλα και την επομενη στηθος,τρικεφαλα.



Αντιθέτος ίσως ήμουν ο πρώτος που εξέφρασα τις αντιρρήσεις μου για το είδος των προγραμάτων που προτείνετε. Ισως από άγνοια αλλα είχα και έχω τις αμφιβολίες μου..
Δλδ με λίγα λόγια τα δικά σας προγράμματα είναι αυτά που πρέπει να τεθούν υπό αμφισβήτηση γιατί είναι αυτά που κυκλοφορούν στο περιθώριο και ο περισσότερος κόσμος δεν γνωρίζει.

Δεν πειραζει...
Οσο για το περιθωριο που λες, ειδες πουθενα το προγραμμα του Coleman ?
Επισης "εμεις" δεν εχουμε κανενα οικονομικο συμφερον να σου δωσουμε ενα προγραμμα που αργα η γρηγορα θα σταματησει να δουλευει οστε να μας ξαναπληρωσεις για να σου δοσουμε ενα αλλο που θα σε παει λιγο παραπερα και τουμπαλιν.



Κάποια εποχη πήγενα σε ένα γυμναστήριο που μας είχαν δώσει ένα πρόγραμμα με άπειρες ασκήσεις ανα μυική ομάδα όπου πραγματικά ακόμα και με τα κοινά στάνταρ και γνώσεις των γυμναστηρίων αποτελούσε ένα αρκετά φωρτωμένο πρόγραμμα. (π.χ. στήθος 5 ασκήσεις Χ 4 σετ).
Σύμφωνα με το σκεπτικό των περισσοτέρων εδω τώρα θα έπρεπε να είχα εξαϋλοθει από την υπερπροπόνηση και την υπερπροσπάθεια. :green: Και όμως είμαι εδώ και μπορώ να πώ οτι το συγκεκριμένο πρόγραμμα, το οποίο έκανα για 1 χρόνο, δούλεψε πάνω μου και είχε και αποτελέσματα τόσο σε μυς όσο και σε δύναμη.:twisted:

και μονο με αγροτικες δουλειες μπορεις να γινεις τουμπανακι...τι να λεει ?
Ενταξει εχω πει οτι το bodybuilding δεν ειναι rocket science αλλα θελει μια θεωριτικη βαση απο πισω.



Γενικά μιλάμε για τον χωρο του ΒΒ οπου υπάρχει γενικώς πολύ "παραμύθα".
Υπάρχουν ατομα που ειναι ασχετοι αλλα υπάρχουν και ατομα που εσκεμενα σου δινουν λάθος συμβουλες. Αυτο το εχω τσεκαρει γιατί αλλα λενε στα φιλαράκια τους και άλλα στους απ'έξω.
Επίσης όταν μαθαινεις κατι που ας πούμε ειναι "μυστικό" αμεσως τους βλέπεις να στραβωνουν.
Καλα εσένα δεν σου έχει τυχει ποτέ;
Δεν υπαρχουν μυστικα στο amateur bodybuilding πια.
Υπαρχουν βεβαια αποψεις πανω σε συγκεκριμενα θεματα αλλα και λαθος να εισαι σε καποιο απο αυτα θα εχει αντικτυπο μονο στο 1% της αποδοσης σου.

Elliot
16-04-07, 22:51
Δεν πειραζει...
Οσο για το περιθωριο που λες, ειδες πουθενα το προγραμμα του Coleman ?
Επισης "εμεις" δεν εχουμε κανενα οικονομικο συμφερον να σου δωσουμε ενα προγραμμα που αργα η γρηγορα θα σταματησει να δουλευει οστε να μας ξαναπληρωσεις για να σου δοσουμε ενα αλλο που θα σε παει λιγο παραπερα και τουμπαλιν.

Πολυ σωστος ο JIU !!!!!!!!!!!!!!!!!

Gasturb
16-04-07, 22:59
Δεν πειραζει...
Οσο για το περιθωριο που λες, ειδες πουθενα το προγραμμα του Coleman ?
Επισης "εμεις" δεν εχουμε κανενα οικονομικο συμφερον να σου δωσουμε ενα προγραμμα που αργα η γρηγορα θα σταματησει να δουλευει οστε να μας ξαναπληρωσεις για να σου δοσουμε ενα αλλο που θα σε παει λιγο παραπερα και τουμπαλιν.

Πολυ σωστος ο JIU !!!!!!!!!!!!!!!!!

Άριστος!

όπως ειπες Jiu = > Απλά Antonio δεν πειράζει... :wink:

Gt

ouzo
17-04-07, 08:38
off topic: Gasturb ωραίο avatar ρε, ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΜΟΥ!!! :army2:

gpol
17-04-07, 11:35
... και τα δικα μου ;)

Billy
17-04-07, 17:23
Γενικά μιλάμε για τον χωρο του ΒΒ οπου υπάρχει γενικώς πολύ "παραμύθα".
Υπάρχουν ατομα που ειναι ασχετοι αλλα υπάρχουν και ατομα που εσκεμενα σου δινουν λάθος συμβουλες. Αυτο το εχω τσεκαρει γιατί αλλα λενε στα φιλαράκια τους και άλλα στους απ'έξω.
Επίσης όταν μαθαινεις κατι που ας πούμε ειναι "μυστικό" αμεσως τους βλέπεις να στραβωνουν.
Καλα εσένα δεν σου έχει τυχει ποτέ;

Δεν υπαρχουν μυστικα στο amateur bodybuilding πια.
Υπαρχουν βεβαια αποψεις πανω σε συγκεκριμενα θεματα αλλα και λαθος να εισαι σε καποιο απο αυτα θα εχει αντικτυπο μονο στο 1% της αποδοσης σου.

Ακριβώς, υπάρχουν τοσες πολλές πληροφορίες στο Ιντερνετ που όποιος "ειδικός" νομίζει ότι έχει ανακαλυψει το απόλυτο προγραμμα ειναι για γέλοια.
Εγω όλες τις ασκήσεις που κάνω τις βρηκα στο www. exrx.net και με την βοήθεια του gpol έκανα ενα πολύ ωραίο split το οποίο και εφαρμόζω. Εχω και μερικές ασκήσεις σαν εναλλακτικές λύσεις καί ειμαι σούπερ.
Αλλα ειναι πραγματικά για γέλοια οταν βλέπεις τον γυμναστη να σου λέει "θα σου βγάλω πρόγραμμα ειδικά για σενα" και η πλάκα ειναι ότι σε όλους βγαζει το ιδιο πρόγραμμα.

gpol
17-04-07, 20:57
Το κλειδι στο bodybuilding ειναι η προοδευτικη υπερφορτωση και η περιοδικοτητα. Με λαθος προγραμμα, πολλα σετ κτλ κτλ αποκλειεται το α (προοδευτικη υπερφορτωση) και για καθε βημα που κανεις (πας μπροστα) ,δεν κανεις και δυο πισω, αποκλειται το β(περιοδικοτητα)

Νομιζω οποιο προγραμμα ακολουθει αυτους τους κανονες, ειναι σωστο. Δεν υπαρχει μαγικο προγραμμα

pikolo
17-04-07, 21:34
τα χω ολα αθτα....