PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτασεις για συμπλ. πριν & κατα την διαρκεια αεροβιας..



stevengr
14-04-07, 20:14
Μπορει να μου προτεινει κανεις καποιο συμπληρωμα ετσι ωστε να το πινω πριν ή και κατα την διαρκεια (διαλλειματα) απο τρεξιμο που κανω στο στιβο;

Εκτος ISOSTAR διοτι δεν μου αρεσει η γευση του καθολου.

pikolo
14-04-07, 20:50
lucozade.... νομιζω οτι ειναι καλο αλλα το καλυτερο για μενα ειναι το isostar!νομιζω οτι καπου ανεφεραν και το χημο μηλου...

Gasturb
14-04-07, 21:18
Χρησιμοποιούσα lucozade σε σκόνη παλιότερα (το ανακατεύεις με νερό στο shaker) , ικανοποιημένος με το nutritional profile του κ το boost που ένιωθα αλλά το αντικατέστησα με το viper της Maximuscle που είνια πιο οικονομικό

Gt

stevengr
14-04-07, 22:55
Ειδα τα συστατικα του VIPER. Καλο μου φαινεται. Ισως καταληξω σ'αυτο τελικα. Την εταιρια την ξερω. Επερνα παλαιοτερα πρωτεϊνη και εμεινα αρκετα ευχαριστημενος. Απλα τσιμπαει λιγο στις τιμες της 8)

Gasturb
15-04-07, 00:03
Το lucuzoade πιστεύω είναι πιο κατάλληλο για τον στίβο/τρέξιμο κ το viper για bb/βάρη

Gt

Elliot
15-04-07, 05:07
Κατά τη διάρκεια της προπόνησης χάνονται πολύτιμες ποσότητες υγρών και ηλεκτρολυτών. Πίνοντας απλά νερό για την αναπλήρωση αυτών των υγρών κυριολεκτικά δεν κάνoυμε τίποτα αφού χωρίς ηλεκτρολύτες το νερό δε μένει στο σώμα αλλά αποβάλλεται άμεσα με τη μορφή του ιδρώτα. Το αποτέλεσμα είναι οι μυς να αφυδατώνονται και οι δυνάμεις σας να χάνονται λεπτό προς λεπτό. Απαραίτητα σ'αυτήν την περίπτωση είναι ένα ισοτονικό ποτό κατάλληλο να μας ξαναδώσει την αναζωογονηση που χρειάζομαστε. Τα περισσότερα όμως προϊόντα που κυκλοφορούν στην αγορά παρουσιάζουν δύο προβλήματα. Πρώτον, περιέχουν ζάχαρη σε υψηλές ποσότητες για να πετύχουν την απλή γεύση, με αποτέλεσμα ο οργανισμός να χρειάζεται επιπρόσθετα υγρά για να τα απορροφήσει. Τα υγρά αυτά θα τα πάρει από το μυϊκό κύτταρο κάτι που οδηγεί σε περαιτέρω αφυδάτωση. Δεύτερον, λόγω της χαμηλής περιεκτικότητας σε βιταμίνες και μέταλλα χρησιμοποιήουμε μεγάλες ποσότητες από αυτά με αποτέλεσμα να είναι τελικά αντιοικονομικά.

Αν λοιπον κανεις πεντε προπονησεις την βδομαδα θελεις 7.5 ευρω για Lucozade και αλλα τοσα την επομενη ενω αν αγορασεις ενα σακουλακι ηλεκρολυτες με 12 ευρω βγαζεις περιπου 30 προπονησεις και πανω απο ολα με ποιοτικους ηλεκτρολυτες..

Οπως λεει και ενα φιλος Lucozade πινει και η γιαγια μου!!Ασε που κατι ακομη θα πρεπει μας κανει να σκεφτουμε καποια πραγματα για το εν λογω ποτο

http://www.planetlara.com/larazade.asp

Μια περιοδο οταν εμπαινες στην ιστοσελιδα του Λουκοζαδε γινοσουν foraward στην παραπανω σελις www.larazade.com οπου εδειχνε την Λαρα Κροφτ να το πινει..Κοινως αλλαγη πολιτικης και εντονη διαφημιση ενος απλου προιοντος που κατελεγε υπερτιμημενο και θεοποιημενο!!

Gasturb
16-04-07, 18:51
To Viper πάντώς έχει ηλεκτρολύτες, υδατάνθρακες κ BCAA

Gt

Elliot
16-04-07, 20:55
Το Viper ειναι παρα πολυ καλο οντως!!Τρομερη συνθεση θα το δοκιμασω και εγω να δω
γιατι μπορει να χρησιμοποιηθει πριν απο την προπονηση κατα την διαρκεια αλλα και μετα οπως διαβασα στο site της Maxi!!

Thanks Gast very helpful info!!!

Gasturb
16-04-07, 21:00
γιατι μπορει να χρησιμοποιηθει πριν απο την προπονηση κατα την διαρκεια αλλα και μετα οπως διαβασα στο site της Maxi!

Καλά αυτoί λένε να παίρνουμε 155 γρ κάθε φορά.. αλλά εγώ παίρνω μονο προπονητικά 50 γρ, 5 10 λεπτα πριν την gym (όχι αμέσως πριν νιωθω φούσκωμα) κ είμαι μια χαρά. Για μεταπροπονητικά άσε το viper κ συνέχισε κανονικά ότι έπαιρνες μέχρι τώρα..

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=770

Gt

muaythaispirit
17-04-07, 14:54
eas piranha για ενεργεια ..
και εναν ηλεκτολιτη για τα υγρα που χανεις!

stevengr
17-04-07, 17:29
Το EAS το εχω δοκιμασει, δεν καταλαβα απολυτως τιποτα. Με ενα φραππε ειμαι πιο πολυ power.

muaythaispirit
18-04-07, 17:52
ναι ε?
εντυπωση μου κανει ...
τα εχω δοκιμασει τα περισοτερρα ενεργειακα κ αυτο με ποιανει πιο πολυ απο ολα..
εχει μεσα καφεινη γκουαρανα πρασινο τσαι κ ταυρινη και ειναι κ φτηνο

Nicktiger
19-04-07, 13:15
Και εγώ το έχω δοκιμάσει παιδιά και δεν με "έπιασε". :sleeping: Μπορώ να πω οτι το red bull ειναι πολύ καλήτερο.

theodore_tsi
19-04-07, 13:18
παντώς και εγώ που το δοκίμασα μου έκανε αρκετή διαφορά και γενικά αφού δούλεψε σε μένα το συνιστώ....

nickos46
19-04-07, 15:36
παρε κατι που να περιεχη πολους υδατανθρακες,μεταλα, και ηλεκτρολητες για το στιβο ..

BRaWNy
19-04-07, 19:04
Εγω προτιμώ πάντως μόνο νερό κατα την διάρκεια, εξάλλου για την αντοχή μου στην προπόνηση, για την ενέργεια και για τα πρηξίματα κάνει δουλειά η συνολική ημερήσια διατροφή μου, απο το μεταπροπονητικό γεύμα που θα κάνω το οποίο θα επιρρεάσει αυτούς τους παράγοντες και για την επόμενη προπόνηση, εως και το προ-προπονητικό μου γεύμα.
Κατα την διάρκεια της προπόνησης υπάρχει πρόβλημα, διότι αν έχω στο στομάχι θρεπτικά στοιχεία, αυτό χρειάζεται αίμα για την πέψη κ.λ.π. ενω την ίδια στιγμή χρειάζονται αίμα και οι μυς λόγω προπόνησης, αν "μοιραστεί" το αίμα, θα υπάρχει μειωμένη απόδοση και στα δύο, και στην πέψη κ.λ.π. και στους μυες.
Κατα πάσα πιθανότητα συμβαίνει και το άλλο, κατα την διάρκεια της προπόνησης και λόγω του στρες της "αναβάλλεται" κατα κάποιον τρόπο η διαδικασία της πέψης, αφομοιωσης κ.λ.π., οπότε δεν έχει νόημα να έχουμε γεμάτο το στομάχι μας κατα την διάρκεια της προπόνησης, ιδιαίτερα όταν δεν πρόκειται για υγρής μορφής τροφή και αν είναι και μεγάλη η ποσότητα των θρεπτικών στοιχείων.

Η προπόνηση για να είναι καλή (μιλάμε για μποντυμπιλντιγκ και όχι τίποτε άλλο) δεν εξαρτάται απο το αν θα πάρετε κατα την διάρκεια κάτι, εξαρτάται απο άλλους παράγοντες πιό σημαντικούς, αν δεν τηρείτε αυτούς ότι και να πάρετε κατα την διάρκεια δεν θα κάνει τίποτε, επίσης είναι και λίγο θέμα αυθυποβολής.
Εστιαστείτε διαφορετικά θα έλεγα και μην σας απασχολεί αυτό τόσο.

Αυτά κατα την άποψη, γνώμη και γνώση μου απο τις δικές μου εμπειρίες.

nickos46
19-04-07, 20:06
Εδω ομως μιλαμε για στιβο και οχι για bodibuilding ετσι brawny .

Billy
19-04-07, 20:45
υπάρχει κίνδυνος για εμφραγμα αν κάνουν οποιαδηποτε αθλητική δραστηριοτητα με γεμάτο στομάχι

billys15
19-04-07, 21:12
Εγω σπανια εχω κατι για να πιω κατα τη διαρκεια προπονησης.Αν παρω κατι,αυτο θα ειναι μπουκαλακι νερο.

Teo70
19-04-07, 22:13
Τα ισοτονικά είναι γιά όποιον ιδρώνει πολύ. Σε εμένα πχ που ιδρώνω ελάχιστα μου φτάνει απλώς το νεράκι.

BRaWNy
20-04-07, 09:42
Eδω μιλάμε για στίβο, με τον τρόπο που χρησιμοποιείται στο bodybuilding, οπότε ισχύουν τα ίδια.
Εκτός κι αν κατάλαβα λάθος και ο φίλος stevengr δεν κάνει bodybuilding και είναι αθλητής του στίβου, απλά φαντάστηκα ότι κάνει στίβο σαν συμπλήρωμα στα βάρη, μιας και είμαιστε σε φόρουμ που λέγεται Bodybuilding.gr.
Θα μας πει αυτός.

Elliot
20-04-07, 12:42
Καλημερα Παιδια σε ολους

ειχα γραψει καποια πραγματα για τους ηλεκτρολυτες πολυ ενδιαφεροντα..Οποιος θελει μπορει να κοιταξει στην κατηγορια της διατροφης..Εμενα παντως με βοηθησαν να καταλαβω την σημασια τους και το πως πρεπει να χρησιμοποιουνται!!

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1560&sid=4be4d6d701bb16a4cb00edbc7f48b1f6

stevengr
20-04-07, 14:39
Eδω μιλάμε για στίβο, με τον τρόπο που χρησιμοποιείται στο bodybuilding, οπότε ισχύουν τα ίδια.
Εκτός κι αν κατάλαβα λάθος και ο φίλος stevengr δεν κάνει bodybuilding και είναι αθλητής του στίβου, απλά φαντάστηκα ότι κάνει στίβο σαν συμπλήρωμα στα βάρη, μιας και είμαιστε σε φόρουμ που λέγεται Bodybuilding.gr.
Θα μας πει αυτός.


Ακριβώς όπως τα είπες είναι BRaWNy. Κανω συνδυασμό στίβου σαν συμπλήρωμα στα βάρη.

ajax
03-08-07, 18:55
δεν σου συνιστω lucozde γιατι εχει ανθρακικο και θα σε φουσκωσει...οπως ειπε και ο brawny προτιμησε το νερακι κατα την διαρκεια της προπονησης... :wink:

Gasturb
04-08-07, 06:05
το αντικατέστησα με το viper της Maximuscle που είνια πιο οικονομικό

Εδώ κ κάποιους μήνες αντικατέστησα το viper με ενα γεύμα 60 με 90 λεπτά πρίν την γυμναστική. Το αποθέματα ενέργειας πλέον μεγαλύτερα κ καλύτερα.

Gt

Gasturb
04-08-07, 06:05
το αντικατέστησα με το viper της Maximuscle που είνια πιο οικονομικό

Εδώ κ κάποιους μήνες αντικατέστησα το viper με ενα γεύμα 60 με 90 λεπτά πρίν την γυμναστική. Το αποθέματα ενέργειας πλέον μεγαλύτερα κ καλύτερα.

Gt

billys15
04-08-07, 14:11
Gt ομως δεν ειναι καλυτερα να αφηνουμε κανα 2ωρο να χωνεψουμε πριν παμε προπονηση; Κατι ειχε πει ο Brawny νομιζω οτι επειδη ο οργανισμος χρειαζεται αιμα για την πεψη και αν παμε γυμναστηριο κατα τη διαρκεια αυτης--ή του κυριου μερους της--τοτε θα δυσκολευτουμε να αναπτυχθουμε ή κατι τετοιο.Τελικα τι γινεται; :???:

Gasturb
05-08-07, 05:08
Δεν εννοώ γεύμα τύπου μεσημεριανού Billy που απαραίτητο είναι το 2 ωρο αλλά ένα καλο sandwich με κοτόπουλο/γαλαπούλα κ λαχανικά ή basmati κ τόνο. Το ξεκινάω δλδ περίπου 90/80 λεπτά πριν κ μέχρι να το τελειώσω - κάνοντας συγχρονως κ την δουλεία μου ατο γραφείο/σπίτι - φτάνω κοντά στα 80/70 λεπτο πριν την gym.

Eπειδή όμως το topic αναφέρεται για αερόβια κ όχι για βάρη είμαι τελειώς off oπότε κ το σταματώ.

Gt