PDA

Επιστροφή στο Forum : ιδεες για γαλοπουλα



TEFAAtzis
19-08-10, 22:40
Οποιος ξερει καμια καλη συνταγη για γαλοπουλα ας την παραθεσει.Πηρα σημερα κατι κομματια φιλετο και θελω να τα φτιαξω αυριο!!!

Titanium
19-08-10, 23:09
Καντην οπως και το κοτοπουλο...Στηθος ειναι????

TEFAAtzis
19-08-10, 23:10
ναι στηθος

Titanium
19-08-10, 23:14
Τορα ειναι και αναλογος τι θες.....Δηλαδη θες συνταγη για να ταισεις κοσμο και να σου πουν γιας τα χερια σου η θες να το φτιαξεις χορεις πολα πολα ευκολα και γρηγορα και να τρωγετε???:unsure:

Eddie
19-08-10, 23:20
Μητσο,μη το βαζεις καθολου πεταξε το.Τσαμπα ρευμα θα καψεις,στο λεω.

Εγω εχω ακομα 3-4 φιλετα στην καταψηξη και δυσκολο να τα φαω.Καλυτερα να φαω τσιχλες!

Titanium
19-08-10, 23:22
Μητσο,μη το βαζεις καθολου πεταξε το.Τσαμπα ρευμα θα καψεις,στο λεω.

Εγω εχω ακομα 3-4 φιλετα στην καταψηξη και δυσκολο να τα φαω.Καλυτερα να φαω τσιχλες!

γιατι ρε συ????πως τα φτιαχνεις????

Eddie
19-08-10, 23:36
γιατι ρε συ????πως τα φτιαχνεις????

Με σαλιγκαρια :unsure:


Απλα ρε,στο ταψι στο γκριλ με μουσταρδα,λιγο καρυ και λιγο παπρικα.Ασε που ειναι και πιο σκληρα σε σχεση με την κοτα!!

thegravijia
19-08-10, 23:37
ειναι πολυ σκληρο το κρεας απο γαλοπουλα δεν τρωγεται
πρεπει να ματσαλας μια ωρα για να κοπει

Eddie
19-08-10, 23:39
ειναι πολυ σκληρο το κρεας απο γαλοπουλα δεν τρωγεται
πρεπει να ματσαλας μια ωρα για να κοπει

Και μεχρι να κατεβει σου κοβεται η ορεξη.Και να σαι και σε ογκο,μαμησε τα βιγια.

Titanium
19-08-10, 23:45
Εγω το εκανα στι σχαρα σε μια ψηστιερα που πιρα και γινοταν σαν κοτρονα:P αλλα τωρα βρικα αλλο κολπο......
Γεμισε ενα αντικολιτικο τιγανι με νερο και αναψε το ματι στο φουλ..
παρε το φιλετο και βαλε οτι μπαχαρικα θες αλατια πιπερια και δεν σιμαζεβετε...
μολις αρχιση το νερο να βραζει βαλε μεσα το φιλετο και χαμιλοσε το ματι λιγω...
αστο μεχρι να σοδει το νερο...
μολις σοθει το νερο ολο αστο να ψιθει και γιρνατο κιολας για να το φας ψημενο και αμο τις δυο μεριες...:P
μολις δεις οτι εχει ψηθει και εχει παρει χρωμα(οχι μαυρο γιατι θα ειναι χρομα αποτυχιας)βαλτω στο πιατο και φατω....:green::green::green:

Titanium
19-08-10, 23:47
αυτο:thumbup::thumbup::thumbup: το κανω στο κοτοπουλο αλλα και η γαλοποθλα το ιδιο ειναι απλα μπορι να γινει λιγο πιο σκληρη....

jGod
20-08-10, 00:18
πειρες απο το λιντλ που σου πα με 7 ευρω το κιλο?
κανε και μια σαλτσα κοκκινη ρε κ εισαι κομπλε εγω με βρωμη το τρωω :)

TEFAAtzis
20-08-10, 01:04
πειρες απο το λιντλ που σου πα με 7 ευρω το κιλο?
κανε και μια σαλτσα κοκκινη ρε κ εισαι κομπλε εγω με βρωμη το τρωω :)

οχι ψηλε η μανα μου πηρε.Δεν ξερω απο που κιολας.
Ξερω οτι ειναι σκληρο κρεας αλλα αφου το πηρε θα το φαω τι να κανω

jGod
20-08-10, 02:07
ενταξει εγω δεν θα συμφωνησω δν εχει κ τοση διαφορα ,δν ειναι κ τοσο σκληρο ,αν μαγειρευτει σωστα δν ειναι σκληρο εγω εδω στην τοστιερα το βαζω.σου πα ..κανε κ μια σαλτσουλα κ θα ναι τελειο

Rise above
21-08-10, 23:05
εγώ την κάνω στο grill με λίγη μουστάρδα για γεύση ,άμα την ψήσεις πολύ θα σου βγει σκληρή άμα την ψήσεις όσο πρέπει δεν είναι ιδιαιτερα σκληρή

thanasis reaction
21-08-10, 23:12
εγω μονο γαλοπουλα τρωω,την μαριναρω με μουσταρδα.ελαιολαδο μια κουταλια,αλατι λιγο,πιπερι,κ την αφηνω ολο το βραδυ στο ψυγειο.δεν θελει πολυ ψησιμο,κ γινεται απιστευτη,σαφως πολυ καλυτερη απο το κοτοπουλο.

Vinn
22-08-10, 00:05
Υλικά:
•1 στήθος γαλοπούλας

•χυμός από 1 ½ λεμόνι

•αλάτι, πιπέρι, ρίγανη

Εκτέλεση:
•Βάζω σε κατσαρόλα λίγο αραβοσιτέλαιο ή Culinesse Βιτάμ και τσιγαρίζω απο όλες τις μεριές το στήθος.

•Το σβήνω με το χυμό λεμονιού, προσθέτω αλάτι, πιπέρι και ρίγανη και σιγοψήνω μέχρι να μαλακώσει και να δέσει η σάλτσα.
:thumbup:

Eddie
22-08-10, 00:09
Υλικά:
•1 στήθος γαλοπούλας

•χυμός από 1 ½ λεμόνι

•αλάτι, πιπέρι, ρίγανη

Εκτέλεση:
•Βάζω σε κατσαρόλα λίγο αραβοσιτέλαιο ή Culinesse Βιτάμ και τσιγαρίζω απο όλες τις μεριές το στήθος.

•Το σβήνω με το χυμό λεμονιού, προσθέτω αλάτι, πιπέρι και ρίγανη και σιγοψήνω μέχρι να μαλακώσει και να δέσει η σάλτσα.
:thumbup:

Πρεπει να ναι πολυ καλο,αλλα με τετοιες προετοιμασιες και σκ@τα μετα συγχωρησεως να μαγειρεψεις νοστιμα θα βγουν.

Εγω στο φαι ειμαι αρπα κολας.Μπαμ μπαμ,πιτς φιτιλι και δε συμαζευεται.:turtle:

Vinn
22-08-10, 00:12
Πρεπει να ναι πολυ καλο,αλλα με τετοιες προετοιμασιες και σκ@τα μετα συγχωρησεως να μαγειρεψεις νοστιμα θα βγουν.

Εγω στο φαι ειμαι αρπα κολας.Μπαμ μπαμ,πιτς φιτιλι και δε συμαζευεται.:turtle:

χαχαχαχα, α ρε Eddie!!:rolf::rolf: Και γω ετσι ειμαι με το φαγητο μου,απλα εδωσα μια ιδεα στο φιλο..

κουλης
22-08-10, 00:44
λετε και τα μπιφτεκακια γαλαπουλας που θα ψησω αυριο να μην βγουν ωραια? τεσπα ξερουμε θερμιδες για μπιφτεκι γαλαπουλας?

giorgospet
22-08-10, 10:00
Kάντω βραστό είναι γ....ώ, μαλακό και νόστιμο, πέτα μέσα και μερικές πατάτες ή ρύζι. Τέλειο γεύμα μετά το μεταπροπονητικό.

Titanium
22-08-10, 14:18
Πρεπει να ναι πολυ καλο,αλλα με τετοιες προετοιμασιες και σκ@τα μετα συγχωρησεως να μαγειρεψεις νοστιμα θα βγουν.

Εγω στο φαι ειμαι αρπα κολας.Μπαμ μπαμ,πιτς φιτιλι και δε συμαζευεται.:turtle:

χαχαχαχαχα:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:αυτο θα το βαλω στεις ατακες τελος:P:P:rolf::rolf::rolf::rolf:

Eddie
22-08-10, 18:35
χαχαχαχαχα:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:αυτο θα το βαλω στεις ατακες τελος:P:P:rolf::rolf::rolf::rolf:

:):):):):):):):):)

f-panos
23-08-10, 10:19
Γαλοπουλα με μακαρονια ολικης αλεσεως

Υλικα:
1 κιλο στηθος γαλοπούλας σε ισα κυβακια περιπου 3x3
(θα προσεξεις κατα το κομματιασμα του φιλετου σου να αφαιρεσεις εκτος απο το ορατο λιπος γυρω απο το στηθος κ μια μεγαλη λευκη ινα που εχει κατα μηκος εσωτερικα το στηθος γαλοπουλας)

1/2 κιλο μακαρονια ισια ολικης αλεσης

1 μεγαλο κρεμμυδι ψιλοκομμενο

5 τοματινια(προαιρετικα)

4-5 κουταλιες ελαιολαδο

αλατι, πιπερι, σκορδο σε σκονη, ριγανη


Εκτελεση

Σε βραστο νερο ριχνεις τα μακαρονια σου κ τα αφηνεις να βρασουν ανακατευοντας συχνα. Μολις ειναι ετοιμα τα στραγγιζεις χωρις να τα ξεπλενεις.

Σε μια μεγαλη κατσαρολα προσθετεις το λαδι, αφου ζεσταθει αρκετα, βαζεις τα κομματακια γαλοπούλας τα οποια εχεις στραγγισει καλα.
Ανακατευεις ωστε να μην κολλησουν κ να σοταριστουν ομοιομορφα.
ριχνεις το αλατι, το πιπερι κ το σκορδο σε σκονη.
Μολις χρυσαφισουν προσθετεις το κρεμμυδι.
Μεχρι να σοταριστουν κ τα κρεμμυδια η γαλοπουλα εχει παρει ενα ανοιχτο καφε χρωμα, που σημαινει οτι ειναι ετοιμη.
Προσθετεις τα μακαρονια σου κ ανακατευεις.
Ριχνεις τη ριγανη κ τα τοματινια κομμενα στα 2 ανακατευεις κ κατεβαζεις το φαγητο απο τη φωτια.
Σκεπαζεις το σκευος για ενα τεταρτο να τραβηξει το φαγητο σου το ζουμι της τοματας.

Καλη σου ορεξη!

tips:Μπορεις αν θελεις κ αν εχεις χρονο απο την προηγουμενη ημερα να μαριναρεις τα κομματακια γαλοπουλας κ να τα αφησεις το βραδυ στο ψυγειο.

Τα παραπανω υλικα αντιστοιχουν σε εμενα για 5 μεριδες φαγητο, δηλαδη περι τα 170 γρ γαλοπουλας(γιατι αφαιρεις κ το κομματι σκληρης ασπρης ινας που σου ειπα) κ 100 γρ μακαρονια. αν οι αναγκες σου σε υδατανθρακα ειναι μικροτερες μπορεις να βαλεις το μισο πακετο, δηλαδη 250 γραμμαρια.

GEORGEXX1
23-08-10, 10:31
την εχω κανει αυτη την συνταγη με κοτοπουλο,με την μονη διαφορα οτι μαριναρισα το κοτοπουλο απο βραδυς σε λαδι,λεμονι,μουσταρδα,ντοματα,κρεμυδι,
τα υγρα που θα βγαλουν τα υλικα δεν τα πετας τα ριχνεις μεσα μαζι με τα μακαρονια.

f-panos
23-08-10, 13:05
στραγγιζω καλα τα κομματακια πιεζοντας τα με το χερι οταν τα εχω στο σουρωτηρι για να φυγει μεγαλο μερος του νερου απο το πλυσιμο.
σοταροντας τα κατακρατουν τα περισσοτερα υγρα τους κ τα υπολοιπα μαζι με το λαδι κ την τοματα τα τραβουν τα μακαρονια στο τεταρτακι που εχεις την κατσαρολα κλειστη εκτος φωτιας.
το αποτελεσμα ειναι σαν να εχει μια πολυ ελαφρια σαλτσα δεν μενει νερουλο.

αν παραμεινουν ομως αρκετα υγρα μπορεις να τα αφαιρεσεις με ενα κουταλι πριν βαλεις τα μακαρονια.

alwaysforthegood
02-05-11, 00:36
την εχω κανει αυτη την συνταγη με κοτοπουλο,με την μονη διαφορα οτι μαριναρισα το κοτοπουλο απο βραδυς σε λαδι,λεμονι,μουσταρδα,ντοματα,κρεμυδι,
τα υγρα που θα βγαλουν τα υλικα δεν τα πετας τα ριχνεις μεσα μαζι με τα μακαρονια.


ετσι......:thumbup: