PDA

Επιστροφή στο Forum : Orange Triad (Controlled Labs)



Lao
21-08-10, 13:19
Μια πολύ καλή πολυβιταμίνη, είναι η εξής:

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=15069&stc=1



http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=15070&stc=1




Πολύ καλές δοσολογίες και έμφαση στην υποστήριξη των αρθρώσεων, οι οποίες συχνά καταπονούνται κατά την διάρκεια των ασκήσεων. Γνωρίζω κάποιους που ασχολούνται με τις ΠΤ οι οποίοι την προτιμούν.

Titanium
21-08-10, 15:09
Φιλε υπαρχει ιδει το θεμα και εχει συνχονευτει στο θεμα Πολυβιταμινες....;)

Lao
21-08-10, 15:10
Φιλε υπαρχει ιδει το θεμα και εχει συνχονευτει στο θεμα Πολυβιταμινες....;)

Στο θέμα που λες, μιλάμε γενικώς για τις πολυβιταμίνες και όχι ειδικά για την κάθε μία. Επίσης, εδώ κάνουμε αξιολόγηση.

Titanium
21-08-10, 15:11
Στο θέμα που λες, μιλάμε γενικώς για τις πολυβιταμίνες και όχι ειδικά για την κάθε μία. Επίσης, εδώ κάνουμε αξιολόγηση.

Ναι εχεις δικεο τωρα το ιδα....σορρυ μαι φρεντ:P

Lao
19-01-11, 13:53
Guys, σκέφτομαι να κάνω μια παραγγελία... Με 3 ταμπλέτες την μέρα (6 που είναι το serving δεν μου χρειάζονται) βγάζει για 3 μήνες.

Τι λέτε, πως σας φαίνεται;

beefmeup
19-01-11, 13:55
τουμπανο ειναι..αν δεν ηταν κ η τιμη της τετοια θα την πρωτιμουσα κ γω..

κ η εταιρια εχει καλα προιοντα βασικα.:thumbup:

Lao
19-01-11, 14:11
τουμπανο ειναι..αν δεν ηταν κ η τιμη της τετοια θα την πρωτιμουσα κ γω..

κ η εταιρια εχει καλα προιοντα βασικα.:thumbup:

Από εξωτερικό έχει καλή τιμή και με 3 την μέρα βγάζει για 3 μήνες :shock::turtle::turtle:

beefmeup
19-01-11, 14:15
Από εξωτερικό έχει καλή τιμή και με 3 την μέρα βγάζει για 3 μήνες :shock::turtle::turtle:

ναι αλλα η δοση ειναι 6 ανα μερα;)

Lao
19-01-11, 14:18
ναι αλλα η δοση ειναι 6 ανα μερα;)

Yeap, αλλά και με 3 μια χαρά δόσεις βγαίνουν. Check it out ;)

beefmeup
19-01-11, 14:21
ναι νταξ οχι οτι δεν γινεται,αλλα για το πανω πανελ κυριως..

το κατω πανελ με 3 θα ειναι λιγο ελειπες,αλλα νταξ..

Devil
19-01-11, 15:01
να ξερεις λογικα αυτες θα παρω για το 45ημερο....

μ αρεσει σαν εταιρια.... και το προιον γαινετε ποιοτικο....

Lao
19-01-11, 16:25
Και εμένα με κερδίζει όλο και περισσότερο αυτό το προϊόν. Πολύ ισορροπημένο.

Έχω μια απορία, αυτά τα 2 γρ. γλουκοζαμίνης και χονδροϊτίνης είναι κάτι σημαντικό ή απλά τα έχουν βάλει για λόγους marketing;

Devil
19-01-11, 16:42
κοιτα εγω πιστευω οτι ειναι must.... γιατι θελουν μακροχρονια χρηση σε μεγαλες ποσοτητες για να εχεις θετικα αποτελεσματα.... αρα νομιζω εχουν κανει καλα...

jimmy007
08-02-11, 01:55
Πολύ καλό μου φαίνεται το συγκεκριμένο συμπλήρωμα. Σκέφτομαι να το πάρω το καλοκαίρι. Γιατί άραγε δεν έχει σίδηρο?
Για την καλύτερη απορρόφηση του ασβεστίου και των άλλων μετάλλων?

deluxe
08-02-11, 02:23
Τι ειχα παρει. Σιδηρο δεν εχουν ουτε οι animal pak. Και καλα κανουν και δε εχουν σιδηρο, γιατι σε μεγαλες ποσοτητες γινεται τοξικος! Και συνηθως παιρνουμε το 100% απο τις διαφορες τροφες.

jimmy007
08-02-11, 02:24
Τι ειχα παρει. Σιδηρο δεν εχουν ουτε οι animal pak. Και καλα κανουν και δε εχουν σιδηρο, γιατι σε μεγαλες ποσοτητες γινεται τοξικος! Και συνηθως παιρνουμε το 100% απο τις διαφορες τροφες.

Α σωστά.. Thanks...:toast:

lef
08-02-11, 02:26
πολυ δυνατο και το joint n flex complex.βγαζει ωραια πραγματακια τλκ η controlled labs.θα τη τσιμπισω καποια στιγμη αυτη

beefmeup
28-04-11, 14:10
τις πηρα κ γω τελικα..
λογικα θα τις δουλευω σε φουλ δοσεις 6ταμπς ανα μερα.
οψωμεθα.

tommygunz
28-04-11, 14:29
Me too... Τις είχα τσιμπήσει εδώ και κάνα μήνα, αλλά μετά το τέλος των διακοπών του Πάσχα τις ξεκινάω. Την άλλη βδομάδα δηλαδή.

Να ρωτήσω και κάτι... Το Joint complex και το Flex complex, λέτε και με 4 την ημέρα να είναι κομπλέ; 71 κιλά είμαι...

beefmeup
28-04-11, 14:31
Να ρωτήσω και κάτι... Το Joint complex και το Flex complex, λέτε και με 4 την ημέρα να είναι κομπλέ; 71 κιλά είμαι...

δεν εχει να κανει με κιλα αυτο.
κ δυστυχως για να δεις διαφορα δεν μπορεις να κανεις εκπτωση με τις δοσολογιες των συγκεκριμενων συστατικων.
εγω θα περνω φουλ δοση κ θα συμπληρωνω κ μια δοση απο ELASTAMINE.

tommygunz
28-04-11, 14:34
Kατάλαβα... Οπότε πάω και εγώ φουλ δόση. Πάλι καλά που πήρα και κάτι Adam και δε θα ξεμείνω...:turtle:

deluxe
28-04-11, 15:01
2ο κουτι που εχω. Κανονικα 6 χαπακια την ημερα, 3/3 ή 2/2/2 αναλογα την ημερα και πως με βολευει.

Απλα εχω παρατηρησει οτι τα ουρα ειναι αρκετα κιτρινα, οπως και με τις adam, ενω με το animal pak καθολου κιτρινα.

Επισης αν τις κρατησεις στο στομα για λιγο παραπανω, λιωνουν και αφηνουν μια παραξενη γευση, σαν πιπερι ενα πραμα.. Και χρωματιζουν και τη γλωσσα.. Γιατι δλδ επρεπε να ηταν πορτοκαλι; Για το ονομα;

Οι επομενες που θα παρω θα ειναι οι adam σε softgels και θα παρω και καποιο συμπληρωμα για αρθρωσεις. Ή να συνεχισω ξανα με Orange Triad;

tommygunz
28-04-11, 15:29
Οι επομενες που θα παρω θα ειναι οι adam σε softgels και θα παρω και καποιο συμπληρωμα για αρθρωσεις. Ή να συνεχισω ξανα με Orange Triad;

Δοκίμασε Adam με softgels με ξεχχωριστό συμπλήρωμα για αρθρώσεις όπως είπες και δες τις διαφορές που παρατήρησες σε σχέση με τις Orange Triad.
Μετά την επιλογή ανάμεσα στα δύο εγώ τουλάχιστον θα την έκανα με βάση
1) Τι δουλεύει πιο καλά
2)Τιμή

Αν για παράδειγμα ο συνδυασμός Adam και ξεχωριστού συμπληρώματος για αρθρώσεις σου βγαίνει κατά πολύ ακριβότερος από τις Orange Triad και βλέπεις να κάνουν ακριβώς τα ίδια πράματα, τότε προτίμησε τις Orange.

deluxe
28-04-11, 15:32
Απλα με ανησυχει και αυτο το κιτρινο χρωμα στα ουρα, χωρις οι ποσοτητες στις βιταμινες Β να ειναι τεραστιες.. Αντιθετως οταν παιρνω animal pak και purple in train που εχει τεραστιες ποσοτητες δεν εχω τετοιο χρωμα..

Ισως οφειλεται και στην χρωστικη των βιταμινων;

beefmeup
28-04-11, 17:14
Ισως οφειλεται και στην χρωστικη των βιταμινων;

οχι ισως,σιγουρα.
οι ανταμ που επερνα που ειχαν χλωροφυλη σαν coating ,κατουραγα πραθινο.:green:

Lao
29-04-11, 13:37
Έχει ειπωθεί πολλές φορές, το κίτρινο χρώμα στα ούρα οφείλεται στην αποβολή παραπανίσιων ποσοτήτων βιταμινών Β. Με άλλα λόγια, το σώμα πήρε τις Β που χρειαζόταν και αποβάλλει όσες δεν χρειάζεται. Με... επίσης άλλα λόγια, είναι σημάδι ότι οι πολυβιταμίνες έκαναν την δουλειά τους και δεν συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας.

Προσωπικά, οι μόνες πολυβιταμίνες με τις οποίες δεν έχω δει... neon χρωματάκι :green: είναι οι Daily Vits της NOW οι οποίες έχουν μόλις το 100% της ΣΗΔ. Με όλες τις άλλες οι οποίες έχουν δεκάδες φορές την ΣΗΔ, οι πρώτες «ντουφεκιές» :P είναι πάντα κίτρινες και οι άλλες λιγότερο, εφόσον φυσικά έχω πιει και νερό.

deluxe
30-04-11, 00:10
Και με το animal pak γιατι σχεδον ποτε δε βλεπω κιτρινο χρωμα στα ουρα; Πως το εξηγεις; Καλυτερη ποιοτητα του συμπλεγματος της βιταμινης Β; Γιατι απο ποσοτητες σχεδον οι ιδιες ειναι.

Lao
30-04-11, 01:00
Και με το animal pak γιατι σχεδον ποτε δε βλεπω κιτρινο χρωμα στα ουρα; Πως το εξηγεις; Καλυτερη ποιοτητα του συμπλεγματος της βιταμινης Β; Γιατι απο ποσοτητες σχεδον οι ιδιες ειναι.

Τι να σου πω βρε deluxe; Εγώ με όλες βλέπω κίτρινα :green: Μήπως κάνεις κάτι και για κάποιο λόγο δεν απορροφάς το Animal Pak;

Devil
03-05-11, 14:30
Και με το animal pak γιατι σχεδον ποτε δε βλεπω κιτρινο χρωμα στα ουρα; Πως το εξηγεις; Καλυτερη ποιοτητα του συμπλεγματος της βιταμινης Β; Γιατι απο ποσοτητες σχεδον οι ιδιες ειναι.

περιεργο.... αμα δεν βλεπεις κιτρινο χρωμα σημαινει οτι αποροφας αρκετα μεγαλη ποσοτητα....

Lao
03-05-11, 15:16
περιεργο.... αμα δεν βλεπεις κιτρινο χρωμα σημαινει οτι αποροφας αρκετα μεγαλη ποσοτητα....

Να έχουμε επίσης υπόψη μας ότι στην πραγματικότητα οι ποσότητες των Β που αντιστοιχούν στο ένα σακουλάκι είναι όσο ενάμιση χάπι Opti-Men. ;)

Devil
03-05-11, 15:35
Να έχουμε επίσης υπόψη μας ότι στην πραγματικότητα οι ποσότητες των Β που αντιστοιχούν στο ένα σακουλάκι είναι όσο ενάμιση χάπι Opti-Men. ;)

τι διαολο απ'εξω τις ξερεις τις ποσοτητες????:unsure::green::green::green::green:

Lao
03-05-11, 15:50
τι διαολο απ'εξω τις ξερεις τις ποσοτητες????:unsure::green::green::green::green:

Όχι, απλά έχω ξεχωρίσει 2-3 προϊόντα ανά κατηγορία και για να τα έχω ξεχωρίσει, σημαίνει ότι τα έχω ψάξει. ;)

deluxe
04-05-11, 01:41
Σωστος. Το ειδα σημερα το πρωι. Εχει πολυ λιγη ποσοτητα απο συμπλεγμα Β. Οποτε κατι θα ξερουν. Δε μπορω να καταλαβω γιατι να παιρνουμε πανω απο το 1000% της ΣΗΔ στις βιταμινες. Ποιο το οφελος;

Ακομα και υδατοδιαλυτη να ειναι η βιταμινη, παλι πιστευω οτι υπαρχει επιβαρυνση..

Lao
04-05-11, 10:14
Σωστος. Το ειδα σημερα το πρωι. Εχει πολυ λιγη ποσοτητα απο συμπλεγμα Β. Οποτε κατι θα ξερουν. Δε μπορω να καταλαβω γιατι να παιρνουμε πανω απο το 1000% της ΣΗΔ στις βιταμινες. Ποιο το οφελος;

Ακομα και υδατοδιαλυτη να ειναι η βιταμινη, παλι πιστευω οτι υπαρχει επιβαρυνση..

Η ΣΗΔ, όπως έχουμε πει, είναι απλά ένα κάτω όριο, μια ελάχιστη ποσότητα, που έχει υπολογιστεί ώστε ένας μέσος άνθρωπος που δεν κάνει κάποια εντονη δραστηριότητα να μην έχει σοβαρά προβλήματα υγείας. Για παράδειγμα, η ΣΗΔ στην C είναι το όριο κάτω από το οποίο ελοχεύει ο κίνδυνος να πάθει κανείς σκορβούτο, για τόσο βασικά όρια μιλάμε.

Φαντάσου λοιπόν τι γίνεται με τις Β που είναι και υδατοδιαλυτές.

sofos
04-05-11, 10:45
Η ΣΗΔ, όπως έχουμε πει, είναι απλά ένα κάτω όριο, μια ελάχιστη ποσότητα, που έχει υπολογιστεί ώστε ένας μέσος άνθρωπος που δεν κάνει κάποια εντονη δραστηριότητα να μην έχει σοβαρά προβλήματα υγείας. Για παράδειγμα, η ΣΗΔ στην C είναι το όριο κάτω από το οποίο ελοχεύει ο κίνδυνος να πάθει κανείς σκορβούτο, για τόσο βασικά όρια μιλάμε.

Φαντάσου λοιπόν τι γίνεται με τις Β που είναι και υδατοδιαλυτές.

στα ποσα παθαινεις σκορβουτο?:shock: γιατι λενε οτι 1-2γρ βιταμινης c ειναι καλα για μετα την προπονηση για να μειωσουν τον καταβολισμο...:unsure:

Lao
04-05-11, 12:15
στα ποσα παθαινεις σκορβουτο?:shock: γιατι λενε οτι 1-2γρ βιταμινης c ειναι καλα για μετα την προπονηση για να μειωσουν τον καταβολισμο...:unsure:

Το όριο των 60mg που είναι για την C, είναι απλά η αναγκαία ποσότητα που έχει υπολογιστεί για να μην υπάρχει ο κίνδυνος του σκορβούτου και αν δεν κάνω λάθος υπολογίστηκε για πρώτη φορά με συγκεκριμένα πλαίσια (όπως και οι άλλες βιτταμίνες και τα μέταλλα) κατά την διάρκεια του Β' ΠΠ, όταν η κυβέρνηση των ΗΠΑ θέσπισε όρια που χρειαζόντουσαν ώστε θεωρητικά ο Αμερικάνος στρατιώτης να μπορεί να επιβιώνει στα πεδία των μαχών.

Γενικά, η ΣΗΔ που γνωρίζουμε είναι ένα, σε μεγάλο βαθμό, πεπαλαιωμένο όριο και αρκετές φορές τα τελευταία χρόνια έχει αναθεωρηθεί προς τα πάνω. Για παράδειγμα, η βιταμίνη D παλαιότερα ήταν στα 200 IU, τώρα είναι στα 400. Η Α παλαιότερα ήταν 3.000 IU, τώρα είναι 5.000.

Προτείνω όμως να το σταματήσουμε εδώ γιατί το θέμα μας είναι η Orange Triad. ;)

sofos
04-05-11, 12:21
Το όριο των 60mg που είναι για την C, είναι απλά η αναγκαία ποσότητα που έχει υπολογιστεί για να μην υπάρχει ο κίνδυνος του σκορβούτου και αν δεν κάνω λάθος υπολογίστηκε για πρώτη φορά με συγκεκριμένα πλαίσια (όπως και οι άλλες βιτταμίνες και τα μέταλλα) κατά την διάρκεια του Β' ΠΠ, όταν η κυβέρνηση των ΗΠΑ θέσπισε όρια που χρειαζόντουσαν ώστε θεωρητικά ο Αμερικάνος στρατιώτης να μπορεί να επιβιώνει στα πεδία των μαχών.

Γενικά, η ΣΗΔ που γνωρίζουμε είναι ένα, σε μεγάλο βαθμό, πεπαλαιωμένο όριο και αρκετές φορές τα τελευταία χρόνια έχει αναθεωρηθεί προς τα πάνω. Για παράδειγμα, η βιταμίνη D παλαιότερα ήταν στα 200 IU, τώρα είναι στα 400. Η Α παλαιότερα ήταν 3.000 IU, τώρα είναι 5.000.

Προτείνω όμως να το σταματήσουμε εδώ γιατί το θέμα μας είναι η Orange Triad. ;)

οκ γιατι νομιζα οτι αν παρεις παλι πολυ βιταμινη c παθαινεις σκορβουτο :unsure:

nikosmo
11-04-12, 13:02
Καλησπέρα,

Δεν ξέρω αν επέλεξα το σωστό σημείο να ανοίξω αυτό το θέμα ελπίζω να με διορθώσετε αν έκανα λάθος.
Παρήγγειλα μια πολυβιταμίνη της controlled labs την orange triad. Την πήρα στα χέρια μου πριν μερικές μέρες και πριν ανοίξω την συσκευασία διάβασα το εξώφυλλο και είδα κάτι που με προβλημάτισε. Σε κάποιο σημείο λέει ότι περιέχει κάποια χημικά που είναι γνωστό ότι προκαλούν καρκίνο...?! (παρακάτω σας παραθέτω και τις φωτογραφίες που έβγαλα). Και σκέφτομαι όπως είναι το κουτάκι να το πετάξω και να πάρω την opti-men. Ποια είναι η γνώμη σας??

Ευχαριστώ

4299842999

beefmeup
11-04-12, 13:04
θεμα,υπηρχε..:green:

κατα τα αλλα καπου εχει απαντηθει αυτο που ρωτας..
δεν ειμαι σιγουρος ομως αν ειναι εδω,γιατι η νομεθεσια της πολιτειας αυτης ειναι λιγο περιεργη με τα συμπληρωματα..
γενικα παντως,δεν εχεις φοβο.

εντιτ,αμα ειναι να την πεταξεις,πετα την κατα δω μερια..:toast:

Andreas C.
11-04-12, 13:16
Έχει απαντηθεί σε αυτό το θέμα (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?19405-Controlled-Labs-WARNING-(Ερώτηση-cause-cancer)-SOS) :thumbup:

liveris
05-09-12, 20:14
lao τελικα την δοκιμασες την συγκεκριμενη ?

Lao
06-09-12, 03:39
lao τελικα την δοκιμασες την συγκεκριμενη ?

Not yet.

liveris
06-09-12, 10:24
λεω να την χτυπησω αντι για την anavite που επαιρνα μεχρι τωρα μιας κ την adam δυσκολευομαι να την βρω..φαινεται υπερενισχυμενη..

Dragonbreath
19-12-12, 19:20
Ενα ολοκληρωμένο review από κάποιον? σκέφτομαι να τις πάρω.

beefmeup
19-12-12, 23:34
βιταμινες ειναι...δεν θα δεις κ τπτ το ιδιαιτερο.
τις εχω παρει 2 φορες..ποιοτικο προιον ειναι..απο κει κ περα,τπτ αλλο.

Dragonbreath
20-12-12, 11:22
αυτο ειναι και το αιωνιο πρόβλημα τελικά.αξίζει να δινεις λεφτα για βιταμίνες?
Εξαιρείται η c ,που όντως βοηθάει σε πολλά πράγματα, εμπειρικά μιλώντας παντα.
Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση;)

Lao
20-12-12, 15:27
αυτο ειναι και το αιωνιο πρόβλημα τελικά.αξίζει να δινεις λεφτα για βιταμίνες?
Εξαιρείται η c ,που όντως βοηθάει σε πολλά πράγματα, εμπειρικά μιλώντας παντα.
Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση;)

Μόνο η C «βοηθάει σε πολλά πράγματα»;

Dragonbreath
26-12-12, 01:52
Αγαπητέ lao, τόνισα,πως μιλάω υποκειμενικά και εμπειρικά, μη μου κακιώνεις:toast:. επάνω μου αυτή έχω δει να δουλεύει τρόπω τινά(στο να μην αρρωστήσω π.χ, και στις αντοχές μου γενικώς μιας και ...καπνίζω πολύ. εννοείται πως προσπαθώ να παίρνω ότι χρειάζομαι από την διατροφή μου,οκ δεν τα καταφέρνω πάντα, αλλά δεν μου έχει συμβει κάτι,τουλάχιστον ακόμα:)!.. κααι ο φοβος είναι ο χειρότερος συμβουλος σε αντίθεση με την εμπειρία.. υποκειμενικά μιλώντας. Πάντως παραδέχομαι, ανα περιόδους (όπως τώρα) υποκύπτω στο φοβο και αγοράζω, κυρίως για τα ιχνοστοιχεία-μέταλλα

Lao
26-12-12, 13:56
Αγαπητέ lao, τόνισα,πως μιλάω υποκειμενικά και εμπειρικά, μη μου κακιώνεις:toast:. επάνω μου αυτή έχω δει να δουλεύει τρόπω τινά(στο να μην αρρωστήσω π.χ, και στις αντοχές μου γενικώς μιας και ...καπνίζω πολύ. εννοείται πως προσπαθώ να παίρνω ότι χρειάζομαι από την διατροφή μου,οκ δεν τα καταφέρνω πάντα, αλλά δεν μου έχει συμβει κάτι,τουλάχιστον ακόμα:)!.. κααι ο φοβος είναι ο χειρότερος συμβουλος σε αντίθεση με την εμπειρία.. υποκειμενικά μιλώντας. Πάντως παραδέχομαι, ανα περιόδους (όπως τώρα) υποκύπτω στο φοβο και αγοράζω, κυρίως για τα ιχνοστοιχεία-μέταλλα

Από που κατάλαβες ότι σου... κακιώνω; :shock:

Διαβάζοντας το μήνυμά σου έβγαλα μια εικόνα ότι για κάποιο λόγο θεωρείς ότι μόνο η C προσφέρει πολλά πράγματα ενώ όλα τα άλλα είναι πάνω-κάτω αχρείαστα. Και επειδή κάτι τέτοιο, αν πραγματικά το πιστεύεις, απέχει πολύ από την πραγματικότητα, θεώρησα καλό να το συζητήσουμε.

Στο θέμα μας λοιπόν, οι βιταμίνες και τα μέταλλα σε πολλές περιπτώσεις δουλεύουν συνεργιστικά και, κατ'εμέ, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να παίρνει κανείς 1-2 από αυτές και να αγνοεί τις άλλες.

Μιας και αναφέρθηκες στην C ιδιαίτερα, μια βασική λειτουργία της είναι να μεταφέρει τον σίδηρο στο αίμα. Αν κάποιος δεν έχει αρκετό σίδηρο όμως, τότε δεν έχει ιδιαίτερη σημασία πόση C παίρνει.

Το λέω απλά σαν παράδειγμα, μην κολλήσουμε στο τι κάνει και τι δεν κάνει η C.

Από κει και πέρα, δεν είμαι σίγουρος που κολλάνε τα περί φόβου κτλ. Όσο και να φοβάσαι ή να μην φοβάσαι, ή έχεις έλλειψη σε κάτι ή δεν έχεις. Δεν είναι θέμα υποκειμενικότητας, όποιο τρόπο σκέψης και αν έχεις υιοθετήσει, δεν είναι θέμα ψυχολογίας.

Εάν λοιπόν έχεις έλλειψη σε κάτι, είναι θέμα χρόνου να έχεις το Χ ή το Ψ πρόβλημα, πάντα σε συνδιασμό με το πως σε επηρεάζει το περιβάλλον σου, το πιθανό άγχος της καθημερινότητας, η κληρονομικότητα κτλ κτλ κτλ.

Θα πρέπει να γίνει κατανοητό από όλους ότι οι βιταμίνες και τα μέταλλα δεν είναι νιτρικά, ούτε κρεατίνη, ούτε β-αλανίνη κτλ. Είναι χημικές ενώσεις οι οποίες επιτελούν διάφορες εργασίες στο background και αποτελούν βασικότατα συστατικά για την καλή λειτουργία του οργανισμού μας, και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζονται.

Το κατά πόσο ο καθένας τρώει καλά, τι ποιότητας είναι οι τροφές του, πόσο καλά τις συνδιάζει μεταξύ τους, πόσο καλά τις απορροφάει και επεξεργάζεται το σώμα του και όλα τα σχετικά, ναι, είναι υποκειμενικό.

Και ακριβώς επειδή είναι υποκειμενικό, oi multies είναι ένας τρόπος να εξασφαλίσουμε ότι τουλάχιστον, αν δεν παίρνουμε ότι χρειαζόμαστε από τις τροφές μας, δεν έχουμε κάποια μικρή ή μεγάλη έλλειψη σε κάτι.

Αν λοιπόν εσύ έχεις κάνει εξετάσεις και ξέρεις πολύ καλά τον οργανισμό σου και έχεις βρει ότι υπολείπεσαι μόνο στην C, τότε καλά κάνεις και δίνεις βαρύτητα μόνο εκεί. Αν όμως δεν τα έχεις κάνει, τότε ανεξάρτητα από το αν σε καταβάλλει ο φόβος ή όχι, ίσως να είναι καλό να εντάξεις μια αξιοπρεπή multi στο πρόγραμμά σου, ιδιαίτερα αν έχεις επιβαρυμένο πρόγραμμα.

Dragonbreath
26-12-12, 14:23
καλησπέρα λοιπον και χρόνια πολλα, φίλε lao!

Το μήνυμά μου δεν δείχνει σε καμμια περίπτωση, ότι οι βιταμίνες σώνει και ντε (όχι η d!:) είναι αχρείαστες, απλά διατηρω κάποια αμφιβολία, όπως πάρα πολυ κόσμος εξάλλου, όσο αφορά την αποτελεσματικότητα τους.<<αυτο είναι και το αιωνιο....αξιζει ή οχι...>>, άρα σιγουρα δεν είμαι απόλυτος
Εκτιμώ πάρα πολύ την όλη σου προσπάθεια στο θέμα των βιταμινών, έχεις υπάρξει διαφωτιστικότατος και σίγουρα πιστεύεις αυτα που λες.
απλά μην γίνεσαι εσυ απόλυτος λέγοντας μου , ότι απέχω πολυ απτην πραγματικότητα κ.τ.λ ,είμαι ανοιχτός στα πάντα!
μακάρι να πραγματοποιηθει κάποια ερευνα κάποια στιγμη με μακρόχρονη χρήση ή μη , πάνω στο θέμα, (αν υπάρχει ήδη, θέλω πολυ να την διαβάσω) και να λυθουν οι απορίες.

Ασε που με έπεισες τελικά να αγοράσω, ενώ τα οικονομικά μου, έχουν πιασει απόπατο:(!!
χρονια πολλά μαν,πάω να ......φαω και επιστρέφω... και βγήκαμε και off!!;)

Lao
27-12-12, 02:50
καλησπέρα λοιπον και χρόνια πολλα, φίλε lao!

Το μήνυμά μου δεν δείχνει σε καμμια περίπτωση, ότι οι βιταμίνες σώνει και ντε (όχι η d!:) είναι αχρείαστες, απλά διατηρω κάποια αμφιβολία, όπως πάρα πολυ κόσμος εξάλλου, όσο αφορά την αποτελεσματικότητα τους.<<αυτο είναι και το αιωνιο....αξιζει ή οχι...>>, άρα σιγουρα δεν είμαι απόλυτος
Εκτιμώ πάρα πολύ την όλη σου προσπάθεια στο θέμα των βιταμινών, έχεις υπάρξει διαφωτιστικότατος και σίγουρα πιστεύεις αυτα που λες.
απλά μην γίνεσαι εσυ απόλυτος λέγοντας μου , ότι απέχω πολυ απτην πραγματικότητα κ.τ.λ ,είμαι ανοιχτός στα πάντα!
μακάρι να πραγματοποιηθει κάποια ερευνα κάποια στιγμη με μακρόχρονη χρήση ή μη , πάνω στο θέμα, (αν υπάρχει ήδη, θέλω πολυ να την διαβάσω) και να λυθουν οι απορίες.

Ασε που με έπεισες τελικά να αγοράσω, ενώ τα οικονομικά μου, έχουν πιασει απόπατο:(!!
χρονια πολλά μαν,πάω να ......φαω και επιστρέφω... και βγήκαμε και off!!;)

Χρόνια πολλά και σε σένα φίλε μου.

Το ότι «αυτό που πιστεύεις απέχει από την πραγματικότητα», είναι άλλο από το να σου πω ότι «σαν άτομο απέχεις από την πραγματικότητα», και το χρησιμοποίησα για κάτι πολύ συγκεκριμένο, το οποίο όπως και να το κάνουμε δεν είναι υποκειμενικό.

Αν αυτά που σου λέω σου φαίνονται απόλυτα, πάσο. Βάσει της δικής μου οπτικής γωνίας πάντως, το να αμφιβάλλουμε για το αν χρειαζόμαστε βιταμίνες και μέταλλα, είναι σαν να αμφιβάλλουμε για το εάν χρειαζόμαστε νερό, πρωτεϊνες, υ/ακες, λίπη κτλ.

Θεωρώ πραγματικά δύσκολο να τρώει κανείς τόσο καλά και σωστά ώστε να πιάνει απλά την ΣΗΔ σε κάποια πράγματα (ορισμένα, δε, είναι απλά αδύνατο), χωρίς να μιλάμε για βέλτιστες ποσότητες.

Ο καθένας μπορεί να ψάξει, να βρει ποιες ποσότητες αντιστοιχούν σε ποιες τροφές και να διαπιστώσει εάν σε καθημερινή και μακροχρόνια βάση παίρνει όλο το φάσμα. Και όλα αυτά, πάντοτε με την προϋπόθεση ότι δεν κάνει άκυρους συνδιασμούς τροφών, ότι δεν έχει κάποιο θέμα υγείας, ότι τρώει σε σωστές ώρες, ότι οι τροφές του δεν είναι χιλιοεπεξεργασμένες κτλ κτλ κτλ.

Πολλές φορές εδώ μέσα διαβάζω διάφορους φίλους να βρίσκουν λογικό να πάρουν μια πρωτεϊνη, μια κρεατίνη ή ένα νιτρικό και βρίσκουν περιττό να πάρουν κάτι τόσο βασικό και θεμελιώδες όπως μια multi. Και μιλώντας σου πολύ ειλικρινά, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιος θεωρεί δυσκολότερο να πάρει βέλτιστες ποσότητες π.χ. στην πρωτεϊνη και όχι στις βιταμίνες.

Έχω ακούσει και διαβάσει πολλούς να λένε «αντέχω, δεν αρρωσταίνω, είμαι καλά, δεν χρειάζομαι βιταμίνες» και στην πορεία έχω δει επίσης πολλούς να τραυματίζονται από χρόνιες ελλείψεις, να αποκτούν προβλήματα υγείας και όταν τους τυχαίνει να αναρωτιούνται τι έφταιξε ενώ «έτρωγαν πολύ και καλά».

Anyway, για να χρησιμοποιήσω μια μεταφορά που μου αρέσει εδώ μέσα, εγώ πάντοτε πιστεύω και υποστηρίζω ότι όπως ακριβώς όταν χτίζουμε ένα σπίτι ξεκινάμε με σωστά θεμέλια και μετά ασχολιόμαστε με τα πλακάκια και το χρώμα των τοίχων, κάθε καλό στακάρισμα πρέπει να ξεκινάει με μια καλή multi και μετά με τα υπόλοιπα. Αλλιώς, κινδυνεύουμε στον πρώτο «σεισμό» το σπίτι να διαλυθεί.

Sorry για το off, που ίσως να μην είναι και τόσο off μιας και σε πολλά θέματα εδώ στην Αξιολόγηση υπάρχουν παρόμοια posts-ερωτήματα.

sobral
09-03-13, 01:36
http://www.controlledlabs.com/images/OrangeTriad_large.png

http://www.supplementsource.ca/v/vspfiles/assets/images/orange%20triad%20supp%20facts%20label.jpg

εδώ έχουμε αλλαγές και στη συσκευασία και στα συστατικά. Εστιάζω στις αλλαγές γιατί η φώτο είναι μικρή για δική σας ευκολία:

Έκδοση: Παλαιά/ Νέα

Vitamin A - 10,000 IU / 5,000 IU
Vitamin B12 - 500mcg / 600mcg
Vitamin C - 500mg / 600mg
Vitamin D - 1,000 IU / 2,000 IU
Vitamin E - 200 IU / 20 IU

Folic Acid - 800mcg / 400mcg
Calcium - 250mg / 150mg
Selenium - 200mcg / 100mcg

Lao
09-03-13, 16:19
Ανεβάζω και εγώ τα νέα Supp Facts.

Γενικά, υπάρχει μια τάση μεγάλης μείωσης της Α και της Ε και, παράλληλα, ανάλογης αύξησης της D και της Β12, σε διάφορες multies.

Έχω την εντύπωση ότι αρκετοί έχουν «επηρεαστεί» από το Linus Pauling, σε κάποια θέματα τουλάχιστον.

sofos
09-03-13, 19:24
καλα κανουν κ μειωνουν την Α,γιατι υπαρχει και σ απειρα τροφιμα που τρωμε,ειδικα σε πατατες,στο γαλα και στα αυγα και σε μεγαλες ποσοτητες μονο καλο δε κανει,το ιδιο και η Ε,δεν υπαρχει τοσο σε πολλα τροφιμα,αλλα σε μεγαλες ποσοτητες,αν δεν υπαρχουν ολες οι τοκοφερολες,τοτε θα υπαρχει θεμα και αρκετες μουλτιες βαζουν οτι να ναι μορφες,αυτη βλεπω εχει ολες τις τοκοφερολες...επεισης χτυπαω το κεφαλι μου :banghead: διοτι αυτο με την αναλογια της Β9-Β12 σ ολες τις μουλτι ειναι οτι να ναι....δε γνωριζουν οτι οταν παιρνεις παραπανω Β12,μειωνεται κατα πολυ η Β9?...τι επιστημονες εχουν πολλες εταιριες δε μπορω να καταλαβω......και γενικα η Β12 απ τα κρεατα κ ακομη κ απ το γαλα απορροφαται μια χαρα σε υγιη ατομα....(εδω η αναλογια δεν ειναι κ τραγικα μεγαλη,αλλα και παλι...)

sanitarium20
22-05-13, 19:58
Μου ήρθε σήμερα (και αφού συζήτησα στο αντίστοιχο θέμα τον προβληματισμό μου για αυτό που λέει για καρκίνο πάνω) ρωτάω και εδώ το εξής:

Before ingesting this product you should consult your doctor if you are not aware of your current health status or if you have any medical condition including, but not limited to: diabetes, high or low blood pressure, cardiac arrhythmias, stroke; diseases of the heart, kidneys, liver or thyroid gland; anxiety, history of seizures, depression, any psychiatric ailment, pernicious anemia or other blood disorders, prostate enlargement.


Γράφει αυτό στην ετικέτα του. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν αν το έχει πάρει κάποιος που είχε ποτέ θέμα με θυροειδή. Είχα ή μάλλον έχω, ένα πολύ μικρό ιστορικό 2 χρόνων μιας πολύ πολύ ελαφριάς μορφής υπο ή υπερ θυροειδισμού και δεν ξέρω αν πρέπει να τα πάρω. Μάλλον θα τα πάρω δηλαδή γιατί είναι πραγματικά πολύ ασήμαντο το πρόβλημα μου αλλά ήθελα να δω αν υπάρχει κάποιος άλλος. Έπαιρνα κάποια χαπάκια για κανα δυο χρόνια (όποιος ξέρει από θυροειδή ξέρει-τα κλασσικά Τ50) αλλά πλέον επειδή είχα ξεπεράσει το πρόβλημα ο γιατρός μου τα χε κόψει και αυτά...

Υπάρχει κάποιος με παρόμοιο θέμα;

ArgoSixna
29-12-13, 19:27
To θελω!! Αμα βγαλουνε anavite με greens θα την τιμησω με το παραπανω!!
77893
77892

Mikekan
29-12-13, 20:36
Ετοιμάσου για Anavite σκόνη προς το παρών! :P

Numerouno
29-12-13, 22:56
To θελω!! Αμα βγαλουνε anavite με greens θα την τιμησω με το παραπανω!!
77893
77892

Παντελη, η συγκεκριμενη υπαρχει στο βοτανο.


Sent from my HUAWEI P6-U06 using Tapatalk

tzouas
29-12-13, 23:11
Καπως τσουχτερη η τιμη για multi.....

ArgoSixna
29-12-13, 23:12
E μικρο το κακο παιδες , θα παρω πολυβιταμινη και greens ξεχωριστα!

Με την νεα χρονια θα δωσω εμφαση σε συμπληρωματα για την καλη λειτουργια του οργανισμου αντε και μια κρεατινη της muscle pharm που ειναι φοβερη! Εχω ξεφορτωθει αρκετα πραγματα απο την "αποθηκη" μου , αντε μπας και μπω σε μια σειρα και με τα συμπληρωματα!!

Mikekan
29-12-13, 23:28
Και εγω απο 2-3 Ιανουαρίου που θα φύγει το αλκοόλ απο το αίμα μου, :P, ξεκινάω τη musclepharm.

Lao
30-12-13, 15:55
Μια εναλλακτική, για όσους ενδιαφέρονται, είναι ο εξής συνδιασμός:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?20583-Multi-Basics-3-(AOR)

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?21354-Vitamin-C-with-Beets-n-Berries-(AOR)

Numerouno
30-12-13, 16:45
Για μενα οσους εχουν θεμα με αρθρωσεις και θελουν μια καλη μουλτι ειναι μονοδρομος η συγκεκριμεβη. Με 600Μγ βιταμινης C και 2000 D, δε νομιζω να χρειαζεσαι κατι αλλο.

Sent from my HUAWEI P6-U06 using Tapatalk

ziki
21-01-14, 17:41
Μια γρηγορη ερωτηση, για να παραγγειλω σημερα. Anavite ή Orange Triad και γιατι? Επισης μολις σημερα πηρα και 1 Solgar Esther-C Plus 1000mg την οποια θελω να συνδυασω με multi.

primordial
21-01-14, 17:52
Μια γρήγορη απάντηση.
Διάβασε όλα τα post που έχουν προηγηθεί κ θα λυθεί κάθε απορία σου. Εγγυημένα...:thumbup::thumbup:

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λρης
25-01-14, 04:42
Είμαι να την παραγγέλνω για πρώτη φορά ( έχω χρησιμοποιήσει μόνο την πεπατημένη της optimen μέχρι τώρα).

Και ξεκινάνε οι αλχημείες :green::
Δεν ξέρω πόσο κακή ιδέα είναι, αλλά σκέφτηκα να τη μειώσω στα 5caps/day, για να μου βγάζει σκάρτο δίμηνο ( 45 --> 54 μέρες).
Προσπαθώντας να εκτιμήσω αν χρειάζεται συμπλήρωμα σε c, d3 και mg
>c 600mg ( 500mg)
>d 2000IU ( 1666IU)
>mg 100mg ( 83mg)
θέλω μία βοήθεια. Σε παρένθεση οι τιμές που θα παίρνω με 5 caps αντί για 6.
Για μαγνήσιο είμαι για Doctor's Best, High Absorption Magnesium, 100% Chelated και να παίρνω 1 cap/ μέρα, τo oποίο με πάει στα 180mg. Πώς σας ακούγεται;
Τα άλλα θέλουν bump;

primordial
01-02-14, 15:45
Λοιπόν.... ήδη μια εβδομάδα με την συγκεκριμένη. Ένα θετικό που παρατήρησα είναι ότι η συγκεκριμένη δεν μου αφήνει ένα αίσθημα "καούρας" στο λαιμό όπως με άλλες. Πχ. η adam σε soft gels. Επίσης την συγκεκριμένη αίσθηση την είχα κ με την life force όταν έπαιρνα 2 tabs ημερησίως. Να σημειώσω ότιεχω προσθέσει ultra ω3 από now, d3 2000, coenzyme b complex απο now, chelated mag - carlson & 4 αντί για 6 elastamine. Το stack μου προέκυψε κατά τύχη αλλά μου αρέσει κ μάλλον θα το καθιερώσω.
Προσωπικά πιστεύω ότι κ η OT θα καθιερωθεί.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lao
03-02-14, 16:17
Λοιπόν.... ήδη μια εβδομάδα με την συγκεκριμένη. Ένα θετικό που παρατήρησα είναι ότι η συγκεκριμένη δεν μου αφήνει ένα αίσθημα "καούρας" στο λαιμό όπως με άλλες. Πχ. η adam σε soft gels. Επίσης την συγκεκριμένη αίσθηση την είχα κ με την life force όταν έπαιρνα 2 tabs ημερησίως. Να σημειώσω ότιεχω προσθέσει ultra ω3 από now, d3 2000, coenzyme b complex απο now, chelated mag - carlson & 4 αντί για 6 elastamine. Το stack μου προέκυψε κατά τύχη αλλά μου αρέσει κ μάλλον θα το καθιερώσω.
Προσωπικά πιστεύω ότι κ η OT θα καθιερωθεί.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το Β-complex της NOW γιατί το πρόσθεσες;

cuntface
03-02-14, 18:33
Παντελη, η συγκεκριμενη υπαρχει στο βοτανο.


Sent from my HUAWEI P6-U06 using Tapatalk

πανακριβω για μια μουλτι που θα σου κρατηση 30 μερες

primordial
05-02-14, 08:47
Το Β-complex της NOW γιατί το πρόσθεσες;

Την αλήθεια.....??? Το βρήκα μπροστά μου κ το έβαλα..:green::green:.. θεωρώ ότι είναι πολύ safe & μόνο θετικά μπορώ να λάβω από την χρήση του...... Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την άποψή σου.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lao
05-02-14, 16:49
Την αλήθεια.....??? Το βρήκα μπροστά μου κ το έβαλα..:green::green:.. θεωρώ ότι είναι πολύ safe & μόνο θετικά μπορώ να λάβω από την χρήση του...... Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την άποψή σου.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η άποψή μου είναι ότι καλές οι Β, αλλά μην το παρακάνεις κιόλας.

dio32
08-09-14, 13:28
Καλησπερα παιδια.μια ερωτηση,πρεπει να ειναι οι μοναδικες βιταμινες που απο πισω γραφει ο κατασκευαστης,πριν αρχισουμε κανονικη δοσολογια να πιουμε για την πρωτη ημερα μια ταμπλετα μονο γιατι;

Εχει παρατηρησει κανεις κανενα συμπτωμα;παρενεργεια να το πω;
Αυτο το εχω παρατηρησει μονο στα λιποτροπικα να το γραφει

beefmeup
09-09-14, 18:42
η συγκεκριμενη εταιρια το γραφει σε οποιοδηποτε συμπληρωμα βγαζει..για κανενα εμφανη λογο..μαλλον ειναι κολλημα τους.

primordial
10-09-14, 12:29
Υποθέτω ότι είναι ένας τρόπος να διασφαλίσεις ότι κάποιο από τα συστατικά δεν σου προκαλεί κάποια αλλεργική αντίδραση.
Γι' αυτό κ σε ξεκινάν από το 1..... Λέω γω τώρα....:green:

raiden
25-01-15, 02:19
Υποθέτω ότι είναι ένας τρόπος να διασφαλίσεις ότι κάποιο από τα συστατικά δεν σου προκαλεί κάποια αλλεργική αντίδραση.
Γι' αυτό κ σε ξεκινάν από το 1..... Λέω γω τώρα....:green:

Σωστα ! Θα επρεπε ολοι να το αναγραφουν κατα τη γνωμη μου

strong(er)
28-01-15, 00:30
Μια χαρά είναι η συγκεκριμένη, εγώ την χρησιμοποιώ τους τελευταίους μήνες και είμαι ευχάριστημένος πάντως, βγάζει και σχετικά μεγάλο διάστημα.

raiden
28-01-15, 21:05
Λοιπόν.... ήδη μια εβδομάδα με την συγκεκριμένη. Ένα θετικό που παρατήρησα είναι ότι η συγκεκριμένη δεν μου αφήνει ένα αίσθημα "καούρας" στο λαιμό όπως με άλλες. Πχ. η adam σε soft gels. Επίσης την συγκεκριμένη αίσθηση την είχα κ με την life force όταν έπαιρνα 2 tabs ημερησίως. Να σημειώσω ότιεχω προσθέσει ultra ω3 από now, d3 2000, coenzyme b complex απο now, chelated mag - carlson & 4 αντί για 6 elastamine. Το stack μου προέκυψε κατά τύχη αλλά μου αρέσει κ μάλλον θα το καθιερώσω.
Προσωπικά πιστεύω ότι κ η OT θα καθιερωθεί.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βγαινει η adam σε softgel ??

killzonergr
06-02-15, 09:15
Την δοκιμασα και εγω,το θεμα ειναι πως οτι πολυβιταμινη και να παρω δεν βλεπω καποια οφελη οπως ευεξια ,διαθεση, κτλ σε αυτη αυτο που μου εκανε κατι ηταν το blend γξα αρθρωσεις το οποιο εκανε δουλεια τπτ περισοτερο

amateur666
10-02-15, 20:06
Την δοκιμασα και εγω,το θεμα ειναι πως οτι πολυβιταμινη και να παρω δεν βλεπω καποια οφελη οπως ευεξια ,διαθεση, κτλ σε αυτη αυτο που μου εκανε κατι ηταν το blend γξα αρθρωσεις το οποιο εκανε δουλεια τπτ περισοτερο

ρε φίλε τη διαφορα να δεις πολυβιταμίνη είναι ...αλλα ενταξει λογικό να το νομίζει καποιος..με τόσο διαφήμιση και παπατζες που λένε για να πουλήσουν ..

Billys51
10-02-15, 23:47
Παιδιά 2 ερωτήσεις για την μουλτι αυτή.
1) επειδή δν είναι μια απλή μουλτι θέλει οφφ? Αν ναι κάθε ποσο?
2)άσχετα από το αν θέλει οφφ ή όχι, πρεπει να την παίρνουμε κάθε μέρα ή μπορούμε να την λαμβάνουμε κατά βούληση?

raiden
11-02-15, 00:03
Τι εννοεις κατα βουληση ? Αναλογα με τα κιλα , το επιπεδο και την διατροφη σου θα πρεπει να προσαρμοσεις τη δοση .

Billys51
11-02-15, 17:17
Μάλλον δν.με κατάλαβες φίλε μου. Κατά βούληση εννοώ για τις μέρες που θα την παίρνω όχι για τις δόσεις. Άλλωστε πάνω σε αυτό που είπες δν έχουν σημασία τα κιλά η δοσολογία είναι στανταρ.

raiden
12-02-15, 00:01
Δηλαδη την ιδια δοση θα παρει μια γυναικα 60 κιλα και ενας αγωνιστικος μαντραχαλος 90 κιλων ?? Απ οσο ξερω η βιταμινες δουλευουν αθροιστικα οποτε γιατι να μην παιρνεις ολες τις μερες ?

Billys51
12-02-15, 00:42
Σίγουρα όλοι δν έχουν τις ίδιες ανάγκες αλλα κανεις δν μπορεί να ξέρει ποσο ακριβώς άλλωστε δν γράφει στην ετικέτα πάρτε χ καπς αν είστε χ κιλά. Ένα σερβινγ σιζε έχει για όλους και ναι αν κάποιος τρέφεται σωστά μπορεί και με 2 καπς θεωρητικά να είναι οκ ενώ ο άλλος που δν προσέχει τόσο διατροφή να χρειάζεται μεγαλύτερες δόσεις άσχετα με τα κιλά του. Για το δεύτερο μέρος της απάντησης συμφωνώ αλλα επανερχόμαστε στην αρχική μου ερώτηση. Μετά από συνεχή λήψη αν τελειώσει το κουτί θέλει οφφ δεδομένου ότι δν είναι μια απλή μουλτι?

Lao
12-02-15, 14:06
Σίγουρα όλοι δν έχουν τις ίδιες ανάγκες αλλα κανεις δν μπορεί να ξέρει ποσο ακριβώς άλλωστε δν γράφει στην ετικέτα πάρτε χ καπς αν είστε χ κιλά. Ένα σερβινγ σιζε έχει για όλους και ναι αν κάποιος τρέφεται σωστά μπορεί και με 2 καπς θεωρητικά να είναι οκ ενώ ο άλλος που δν προσέχει τόσο διατροφή να χρειάζεται μεγαλύτερες δόσεις άσχετα με τα κιλά του. Για το δεύτερο μέρος της απάντησης συμφωνώ αλλα επανερχόμαστε στην αρχική μου ερώτηση. Μετά από συνεχή λήψη αν τελειώσει το κουτί θέλει οφφ δεδομένου ότι δν είναι μια απλή μουλτι?

Όχι, δεν θέλει off. Και πάλι, για κάποιο λόγο δεν θέλεις να παίρνεις συνεχόμενα, μπορείς π.χ. από τις 7 μέρες της εβδομάδας να παίρνεις τις 4-5. Εσύ αποφασίζεις.

Billys51
12-02-15, 14:08
Εσένα περίμενα να απαντησεις [emoji106] [emoji106] ευχαριστώ πολύ κ γω κάπως έτσι το σκεφτόμουν [emoji6]

shogun
15-07-15, 00:17
Άλλαξε η φόρμουλα (αυτής που πωλείται στην Ελλάδα τουλάχιστον) προς το χειρότερο!

Αφαίρεσαν τη χονδροϊτίνη, αφαίρεσαν το MSM, αφαίρεσαν το υαλουρονικό, και άφησαν μόνο τη γλουκοσαμίνη στα 1150 mg ανά δόση.

Θα ανεβάσω φωτό αργότερα γιατί δε βρίσκω το καινούριο label στο διαδίκτυο.

Για μένα δεν αξίζει τα λεφτά της πλέον με τίποτα!

Metalhead|T|
15-07-15, 00:41
Kατα ποσο ειναι αληθες αυτο?...πηρες την συσκευασία με την μαυρη ετικέτα ετσι?...

μου φαινεται περίεργο να μην τα εχει και μαλιστα να μην εχει ανακοινωθεί και στο ιντερνετ(κ ιδιως σε φορουμ του εξωτερικου)

shogun
15-07-15, 04:31
Kατα ποσο ειναι αληθες αυτο?...πηρες την συσκευασία με την μαυρη ετικέτα ετσι?...

μου φαινεται περίεργο να μην τα εχει και μαλιστα να μην εχει ανακοινωθεί και στο ιντερνετ(κ ιδιως σε φορουμ του εξωτερικου)

Σε γνωστό σάιτ συμπληρωμάτων που δεν επιτρέπεται να λινκάρω υπάρχουν τα supplement facts.

Ορίστε οι φωτό που τράβηξα.
96536
96537

shogun
15-07-15, 04:35
Υποθέτω ότι άλλαξαν τη φόρμουλα μόνο για την ευρωπαϊκή αγορά, πουλώντας ένα πολύ φθηνότερο προϊόν στην ίδια τιμή.

Στις ΗΠΑ οι καταναλωτές έχουν περισσότερες γνώσεις/απαιτήσεις περί συμπληρωμάτων και ο ανταγωνισμός είναι μεγαλύτερος και δεν τους παίρνει να κάνουν τέτοιες κινήσεις για να το πω κομψά.

Από εμένα μαύρο στην εταιρεία.


υ.γ. Σίγουρα δεν είναι αμερικάνικη έκδοση γιατί τα RDA είναι διαφορετικά στις ίδιες ποσότητες και γιατί γράφει σε άλλο σημείο "consume at least 3,78 liters of water" αντί για "gallon" που γράφει η αμερικάνικη.

sobral
15-07-15, 10:30
Καθόλου παράξενο παιδιά. Όλες οι αμερικάνικες-καναδέζικες εταιρίες πια το κάνουν αυτό. Επίσης ποτέ δεν βγαίνει ανακοίνωση για κάτι τέτοιο. Δεν τους κόφτει κ πολύ να ενημέρωσουν το ευρωπαϊκό κοινό, είναι αυτονόητο. Σιγά σιγά τώρα που σφίγγουν τα πράγματα, δεν θα κυκλοφορεί τίποτα αμερικάνικο και οι εταιρίες πράττοντας σωστά, εναρμονίζονται με την εκάστοτε ήπειρο που πωλούνται. Σωστή είναι η ετικέτα που πόσταρες φίλε. Έχεις στα χέρια σου την ευρωπαϊκή εκδοση.

Μια απλή απεικόνιση της ετικέτας χωρίς όμως τις μορφές, είναι αυτή:
96539

Metalhead|T|
15-07-15, 10:41
Αλλο ενα συμπληρωμα που λόγω ευρωπαικών προτύπων θα φάει μαυρο απο πολύ κοσμο...Δυστηχώς οπως το βλέπω οι τιμές ανεβαινουν και οι απαιτησεις του κοσμου το ίδιο αλλα τα blend γίνονται πιο MILD και ευρωπαικά..Αν συνεχιστούν τετοια πραγματα (αν και δυσκολο να γινει) βλέπω αρκετο κοινό να ελαχιστοποιεί τη χρήση συμπληρωμάτων και να περιορίζεται στα ''βασικα''

-----off topic-----

sobral
15-07-15, 12:37
Αλλο ενα συμπληρωμα που λόγω ευρωπαικών προτύπων θα φάει μαυρο απο πολύ κοσμο...Δυστηχώς οπως το βλέπω οι τιμές ανεβαινουν και οι απαιτησεις του κοσμου το ίδιο αλλα τα blend γίνονται πιο MILD και ευρωπαικά..Αν συνεχιστούν τετοια πραγματα (αν και δυσκολο να γινει) βλέπω αρκετο κοινό να ελαχιστοποιεί τη χρήση συμπληρωμάτων και να περιορίζεται στα ''βασικα''

-----off topic-----

Εν μέρει έχεις δίκιο, αλλά σου φαίνεται περίεργο, γιατί μέχρι τώρα τα πράγματα ήταν ανεξέλεγκτα. Το σωστό είναι αυτό που συμβαίνει τώρα. Δεν μπορείς να λειτουργείς με νομοθεσίες άλλων χωρών. Αυτή η μεταστροφή είναι σωστή στα χαρτιά. Δεν λέω κ εγώ προτιμώ ορισμένες φορές να έχω στα χέρια μου τις αμερικάνικες εκδόσεις. Ειδικά σε πολυβιταμίνες οι αμερικάνικες είναι χίλιες φορές καλύτερες. Σε πρωτείνες απ' την άλλη, έχω κόψει τις αμερικάνικες γιατί 9 στις 10 δεν έχουν το ποσοστό που αναγράφουν. Σε pre και lipo τα ευρωπαϊκά πάλι είναι πιο ασφαλή. Διαλέγεις και παίρνεις μιας κ έχεις την επιλογή να φέρεις κ κάτι απ' έξω. Σαν συμπέρασμα, η άποψη μου είναι πως είναι σωστό αυτό που γίνεται. Και στην Αυστραλία που τα πράγματα είναι αυστηρά το ίδιο συμβαίνει, τίποτα αμιγώς αμερικάνικο δεν μπαίνει στην ήπειρο.

shogun
15-07-15, 14:11
Δε νομίζω να είναι θέμα νομοθεσίας. Απαγορεύτηκε η χονδροϊτίνη, το υαλουρονικό, το msm στην Ε.Ε.;

Οι ποσότητες των βιταμινών και των μετάλλων είναι ίδιες (εκτός από το Βόρον και το Βανάδιο που αφαιρέθηκαν).

Πιστεύω ότι είναι καθαρά κερδοσκοπική κίνηση. Ουσιαστικά φτιάξαν ένα νέο προϊόν.

Κρίμα τα λεφτά που έδωσα τέτοια περίοδο, ήλπιζα ότι η αυθεντική OT θα με βοηθούσε λίγο στους πόνους των αρθρώσεων.

Θα γράψω και σε φόρουμ του εξωτερικού για να προειδοποιήσω τους καταναλωτές.

Lao
15-07-15, 14:51
Για να είμαστε οργανωμένοι, η αμερικάνικη έκδοση είναι αυτή

https://controlledlabs.com/wp-content/uploads/2014/09/Label_138_OrngTri_006_SFBOX-smaller.jpg



Η οποία είναι αρκετά καλή.

Hint: προσέξτε πόσο έχουν μειώσει την Ε.

sobral
15-07-15, 21:43
Δε νομίζω να είναι θέμα νομοθεσίας. Απαγορεύτηκε η χονδροϊτίνη, το υαλουρονικό, το msm στην Ε.Ε.;

Οι ποσότητες των βιταμινών και των μετάλλων είναι ίδιες (εκτός από το Βόρον και το Βανάδιο που αφαιρέθηκαν).

Πιστεύω ότι είναι καθαρά κερδοσκοπική κίνηση. Ουσιαστικά φτιάξαν ένα νέο προϊόν.

Κρίμα τα λεφτά που έδωσα τέτοια περίοδο, ήλπιζα ότι η αυθεντική OT θα με βοηθούσε λίγο στους πόνους των αρθρώσεων.

Θα γράψω και σε φόρουμ του εξωτερικού για να προειδοποιήσω τους καταναλωτές.

Το σχόλιο μου ήταν γενικό όπως και του συναδέλφου officer. Σε αυτό απάντησα. Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με πρόβλημα νομοθεσίας, αλλά μάλλον λόγω κόστους εκτός από το vanadium που απ ότι ξέρω δεν επιτρέπεται Ευρώπη. Βασικά έβγαλαν κάνα-δύο που δεν επιτρέπονται και πήρε η μπάλα και μερικά ακόμη. Πάντως άδικα τρελαίνεσαι..ακόμη και αυτή η έκδοση είναι πολύ καλή και έχει κ φοβερές μορφές σε μέταλλα και ηλεκτρολύτες. Ναι μεν καλύτερη η αμερικάνικη αλλά μην την βγάλουμε άχρηστη χωρίς να είναι.:toast:

sobral
15-07-15, 21:51
φίλε Λάο υπάρχουν ήδη τα facts που ανέβασες βλ. σελ.4 πόστ #52 , αλλά δεν πειράζει ας τα έχουμε πάλι για συγκρίσεις.

Lao
16-07-15, 15:58
φίλε Λάο υπάρχουν ήδη τα facts που ανέβασες βλ. σελ.4 πόστ #52 , αλλά δεν πειράζει ας τα έχουμε πάλι για συγκρίσεις.

Το ξέρω φίλε μου, απλά τα ανέβασα ξανά γιατί συνήθως οι περισσότεροι δεν διαβάζουν και τις προηγούμενες σελίδες.

Πάντως και εγώ δεν συμφωνώ με το να ακυρώνουμε τόσο πολύ την ευρωπαϊκή έκδοση. Είναι κατώτερη της αμερικάνικης, ναι, αλλά σε σχέση με κάτι Opti-Men κτλ, και πάλι καλύτερη είναι.

Και επαναλαμβάνω: προσέξτε πόσο έχουν μειώσει την Ε, την οποία την έχουν και σαν σύμπλεγμα.

shogun
16-07-15, 16:58
Είναι μια πλήρης πολυβιταμίνη με καλές μορφές βιταμινών και μετάλλων, καλύτερη από πολλές άλλες που κυκλοφορούν, ΑΛΛΑ δεν είναι αυτό που διαφημίζει. Πρόκειται για νέο προϊόν με το ίδιο όνομα που συνεχίζει να πωλείται ως "multivitamin, joint, digestion and immune formula" όταν ουσιαστικά είναι σκέτο multivitamin. Αυτό το θεωρώ παραπλάνηση του καταναλωτή. Προσωπικά δεν θα την έπαιρνα αν είχα προσέξει ότι αφαίρεσαν τα περισσότερα συστατικά για τις αρθρώσεις.

sobral
16-07-15, 19:25
Είναι μια πλήρης πολυβιταμίνη με καλές μορφές βιταμινών και μετάλλων, καλύτερη από πολλές άλλες που κυκλοφορούν, ΑΛΛΑ δεν είναι αυτό που διαφημίζει. Πρόκειται για νέο προϊόν με το ίδιο όνομα που συνεχίζει να πωλείται ως "multivitamin, joint, digestion and immune formula" όταν ουσιαστικά είναι σκέτο multivitamin. Αυτό το θεωρώ παραπλάνηση του καταναλωτή. Προσωπικά δεν θα την έπαιρνα αν είχα προσέξει ότι αφαίρεσαν τα περισσότερα συστατικά για τις αρθρώσεις.

κάνεις λάθος εδώ. Δεν είναι νέο προϊόν το λέμε από πάνω συνέχεια. Είναι η ευρωπαϊκή έκδοση. Μην περιμένεις οι Αμερικάνοι να αλλάξουν και τη διαφήμιση για σένα τον Ευρωπαίο...καμία εταιρία δεν το κάνει αυτό που ζητάς. Και εάν θες κάτι για τις αρθρώσεις παίρνεις ξεχωριστά κάτι, είναι προτιμότερο. Επίσης μιας και ακόμη κ αυτή η έκδοση είναι πολύ καλή, θα είχα περιέργεια να δω ποια θα έπαιρνες αν σου έλεγε στη διαφήμιση πως είναι multivitamin όπως λες...άσε που κι αυτό λάθος είναι, γιατί έχει κάποια αντιοξειδωτικά αλλά περί ορέξεως...

beefmeup
12-09-15, 16:23
περασα σημερα απο τον Αθλητη κ την ξαναπηρα..υπαρχει σε προσφορα σε αρκετα καλη τιμη..
ειχα καιρο να παρω μια μουλτι κ αυτη εδω ειναι σταθερη αξια:thumbup:

ktm620
12-09-15, 23:18
Εχουν βαση και αυτα που λεει ο φιλος shogun παντως πιστευω.Το digestion και joint μερος πανε ψιλοπεριπατο και το immune -βγαλανε και την εχινατσεια πχ νομιζω - πια αναγεται πιο πολυ στην γενικη του εννοια και οχι στο οπως ισως το ειχε συνδεσει ο καθενας με το συγκεκριμενο προιον.Η τυχον υποχρεωση παντως να τηρηθει η νομοθεσια θα επρεπε να συνοδευεται με την πληροφορηση για τον καταναλωτη αν και εδω μαλλον φαινεται για κερδοσκοπικη κινηση οποτε σιγα μην σε ενημερωνε και κανενας.....Κριμα παντως γιατι... ηταν μια υπερπληρης all around λυση

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

amateur666
09-09-16, 12:19
με τα τωρινά δεδομενα σε θεμα βιταμινών η συγκεκριμένη ειναι κομπλε?..

ktm620
13-09-16, 15:15
Υπερκομπλε imo , το προηγουμενο ποστ ειχε να κανει με την αλλαγη στο προιον , κατα τα αλλα εξακολουθει να ειναι απο τις κορυφαιες...

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

amateur666
23-02-17, 17:30
γινεται να παιρνω περισσοτερο b vitamins...γτ το τελευταιο καιρο βγαζω προσωπο κατι κοκκινιλες κ μ βγαινει κ μια αισθηση φαγουρας στο προσωπο κ λιγο κατω απο το λαιμο...κ καπου διαβασα οτι παιζει να ειναι απο μεγαλη προσληψη βιταμ Β..θα κατεβασω στις 3 καψουλες τ μερα να δω αν φυγει σε μερικες μερες.

Anithos
24-02-17, 09:04
ενδεχεται να είναι από τις Β φιλε,το ειχα παθει και εγω από τις Β τις tiwlab,σε οσους εδωσα και δοκιμασαν επαθαν το ιδιο κοκκινιλα στο προσωπο και στο ανω σωμα,υψηλη δοση βιταμινών Β

amateur666
24-02-17, 14:02
ειχα ξαναπαρει συμπλεγμα b universal και swanson δεν το εχω ξαναπαθει περιεργο..ευχαριστω για την απαντηση σου!