PDA

Επιστροφή στο Forum : Γαστρεντερίτιδα



pikolo
17-04-07, 17:54
σε περιοδο που εισαι αρρωστος και δεν πρεπει να φας τιποτα για κανα δυο μερες αυτο σημαινει οτι θα χασεις μυες!εχω γαστρεντεριτιδα και χτεσ δεν εφαγα τιποτα και σημερα μονο φρυγανιες με μελι...

Nick3
17-04-07, 18:13
Δεν πρέπει να φας τίποτα ή δεν μπορείς να φας τίποτα?

Gasturb
17-04-07, 18:34
Kαλά μην τρελαίνεσαι παλικάρι μου δες την υγεία σου πρώτα κ μετά οι μυς - στο ερωτημά σου τώρα δεν γίνεται κ τόση ζημιά όση φαντάζεσαι == > Relax take it easy - Mika

Gt

Nick3
17-04-07, 18:42
Εγώ πάντως όταν είμαι άρρωστος κάνω κανονικά γεύματα.
Δεν κατεβαίνουν βέβαια αλλά το παλεύω και κατεβαίνουν.

billys15
17-04-07, 18:47
Relax take it easy - Mika

Gt

off topic: κορυφη το τραγουδακι! :army2:

pikolo
17-04-07, 18:55
μπορω να φαω σημερα αλλα χτεσ δεν μπορουσα και οτι ετρωγα τα εβγαζα με εμετο!μετα πηγα νοσοκομειο και μου εκαναν 3 ενεσεις και δυο οροθσ!σημερα ειμαι καλυτερα αλλα εφαγα μονο ενα πακετακι φρυγανιες με τσαι και θα φαω και κοτοποθλο αργοτερα βραστο.....δεν επιτρεπονται αλλα...επισεις το προβλημα που σας ειπα σε αλλο φοροθμ με την αιματωση εικει κατω το εχετε αντιμετωπισει?δηλαδη να ειναι πιο λεπτο και να μην εχετε ορεξη..ειναι υπερκοπωση?

billys15
17-04-07, 18:58
μπορω να φαω σημερα αλλα χτεσ δεν μπορουσα και οτι ετρωγα τα εβγαζα με εμετο!μετα πηγα νοσοκομειο και μου εκαναν 3 ενεσεις και δυο οροθσ!σημερα ειμαι καλυτερα αλλα εφαγα μονο ενα πακετακι φρυγανιες με τσαι και θα φαω και κοτοποθλο αργοτερα βραστο.....δεν επιτρεπονται αλλα...επισεις το προβλημα που σας ειπα σε αλλο φοροθμ με την αιματωση εικει κατω το εχετε αντιμετωπισει?δηλαδη να ειναι πιο λεπτο και να μην εχετε ορεξη..ειναι υπερκοπωση?

Σχετικα με φαγητο,στην περιπτωση σου νομιζω οτι καλυτερα θα ειναι τουλαχιστον να παρεις κανα shake πρωτεϊνης.Οχι οτι αν δεν φας και τιποτα για κανα 2ημερο,οπως σου ειπαν πιο πανω,θα χασεις και ΤΟΥΣ μυς,απλα για καλυτερη "προστασια",ας πουμε.

Ή κανε το αλλο.Αν εχεις μπλεντερ βαλε εκει τιποτα βρωμη κτλ και καντα σε στυλ πυχτου ποτου. ( ειναι κι αυτο μια ιδεα... :) )

pikolo
17-04-07, 19:15
στην γαστρεντεριτιδα απαγορευεται να φας πρωτεινουχα ροφηματα κτλ κτλ γιατι η τα ξερνας η σε κοβει η κοιλια...

billys15
17-04-07, 19:18
στην γαστρεντεριτιδα απαγορευεται να φας πρωτεινουχα ροφηματα κτλ κτλ γιατι η τα ξερνας η σε κοβει η κοιλια...

Α! Δεν το ηξερα.

Gasturb
17-04-07, 20:18
στην γαστρεντεριτιδα απαγορευεται να φας πρωτεινουχα ροφηματα κτλ κτλ γιατι η τα ξερνας η σε κοβει η κοιλια...

Pikolo γιαυτό προείπα να αφήσεις κατα μέρος όλα αυτά δες να γίνεις καλά πρώτα κ μην φοβάσε ότι θα χασεις πολλούς μυς. Τίποτα δεν θα γίνει σε 2 ημέρες οποτε take it easy κ Περαστικα σου!

Gt

Teo70
17-04-07, 22:31
Συμφωνώ 100% με τον Gas. Κάνε ότι σου είπε ο γιατρός, σιγά τώρα γιά 2-3 μέρες δε χάθηκε ο κόσμος. Μόνο αν κατέβαινες σε αγώνες δικαιολογείται τέτοια ανησυχία. :)

alexmafia2
17-04-07, 22:45
κ εγω συμφωνο με gas και θα σου πω και μια συμβουλη για την προληψη της γαστρεντεριτιδας, να πλενεις καλα τα χερια σου πριν απο το φαγητο και γενικα να πλενεις τα χερια σου οσο περισσοτερες φορες μπορεις και ειδικα τωρα που την εχεις!!τωρα οσο για το αν θα χασεις μυες με κανεις να γελαω :lol: ,ουτε o coleman δεν κανει ετσι ρε χαλαρωσε!

pikolo
18-04-07, 01:32
THANKS GUYS...ειμαι λιγο υπερβολικος το ξερω...αλλα οκ....απλα υγρα εχασα...

Socratis100
13-10-12, 13:39
Εδω και 3 μερες τυρανιεμε απο δαυτην.Εχω να φαω κανονικο γευμα 3 μερες,ολο στην τουαλετα ειμαι.Εχθες νομιζα οτι ημουν καλυτερα και εφαγα κοτοπουλα,γιατι το εκανα αυτο,μεσα σε λιγες ωρες ειχαν βγει.Εχω χασει 2 κιλα μεσα σε 2 μερες[λογικα νερα]
Ερωτηση,τοσο καιρο παιρνω κρεατινη,η δραση της με τοσα υγρα που εχασα τελειωσε?

beefmeup
13-10-12, 13:53
ελπιζω να την σταματησες κατα την διαρκεια της γαστρεντεριτιδας..
θα ταλαιπωρηθεις αρκετα μερχι να σου περασει κ θα χασεις καποια κιλα υγρα αλλα θα τα ξαναβαλεις μετα,αφου αναρωσεις πληρως..νερα θα χασεις μονο..
την κρεατινη την σταματας κ οταν γινεις καλα ξανα αρχιζεις..ο τροπος που κανεις την ερωτηση δεν εχει κ πολυ νοημα.
γιατι ειναι ενα συμπληρωμα που παιζει με τα υγρα στο σωμα,οποτε απο μια πλευρα "τελειωσε" εφ οσον εισαι αφυδατωμενος.
αλλα στους μυς υπαρχει μεγαλυτερη συγκεντρωση αποτι αν δεν επερνες..λογικα δλδ.

Billy
13-10-12, 19:00
να πίνεις πολύ νερο για να μην πάθεις αφυδάτωση και λυποθυμίσεις.

gym's sis
14-10-12, 15:32
Εδω και 3 μερες τυρανιεμε απο δαυτην.Εχω να φαω κανονικο γευμα 3 μερες,ολο στην τουαλετα ειμαι.Εχθες νομιζα οτι ημουν καλυτερα και εφαγα κοτοπουλα,γιατι το εκανα αυτο,μεσα σε λιγες ωρες ειχαν βγει.Εχω χασει 2 κιλα μεσα σε 2 μερες[λογικα νερα]
Ερωτηση,τοσο καιρο παιρνω κρεατινη,η δραση της με τοσα υγρα που εχασα τελειωσε?


Πρέπει να πίνεις πολύ πράσινο τσάι, μακαρόνια, ρύζι, φρυγανιές με μέλι και τις έτοιμες σούπες από το σούπερ μάρκετ σε φακελάκια που είναι γιατί περιέχουν
ηλεκτρολύτες και τους χρειάζεσαι!!!!Αυτάαααα....!! ;)

Levrone
14-10-12, 20:09
Εδω και 3 μερες τυρανιεμε απο δαυτην.Εχω να φαω κανονικο γευμα 3 μερες,ολο στην τουαλετα ειμαι.Εχθες νομιζα οτι ημουν καλυτερα και εφαγα κοτοπουλα,γιατι το εκανα αυτο,μεσα σε λιγες ωρες ειχαν βγει.Εχω χασει 2 κιλα μεσα σε 2 μερες[λογικα νερα]
Ερωτηση,τοσο καιρο παιρνω κρεατινη,η δραση της με τοσα υγρα που εχασα τελειωσε?

Εκτος απο ηλεκτρολυτες κτλ , παρε απο το φαρμακειο ενα imodium , 1 ευρω κανει , και απεφυγε εντελως λαχανικα φρουτα και καθε φυτικη ινα.

Lao
15-10-12, 01:18
Υπάρχει έξαρση φέτος, κόλλησα και εγώ πριν κανά μήνα.

Απ'ότι ακούω από άλλους που επίσης την πέρασαν, μάλλον ελαφρά την έβγαλα.

Anyway, εκτός και αν ο ασθενής δεν την πολυπαλεύει οπότε ο γιατρός του γράφει ανάλογη θεραπεία, δεν θέλει αντιβίωση. Απλά υπομονή (κρατάει καμιά βδομάδα), θετική διάθεση (όσο γίνεται) και τα εξής:

- Λαπάδες
- Φιδέδες
- Τσάι με λεμόνι
- Μπόλικα υγρά, αλλά σιγά-σιγά
- Μπανάνες για κάλιο
- Αλάτια
- Ηλεκτρολύτες

Πήρα Imodium για 2 μέρες, είναι μια μικρή βοήθεια, ένα φακελάκι ηλεκτρολύτες και 1-2 ponstan γιατί την 3η μέρα ανέβασα και πυρετό.

ΟΧΙ γαλακτερά, φυτικές ίνες και, γενικά, οτιδήποτε είναι... ενεργητικό.

Δεν είναι τίποτα, είμαστε Animals στο κάτω κάτω :green:

just chris
20-10-12, 02:09
την εχω παθει απο σουβλακια κ καλα να παθω!
πυρετος 40αρια κ διαροια φουλ,οταν σηκωνομουν απ'το κρεβατι ημουν ετοιμος να πεσω κατω.
3 με 4 μερες κρατησε,φρυγανιες λαπα κ κοκα κολα οχι με το λιτρο αλλα ενα ποτηρι οταν τρως!
η κοκα εχει την ιδιοτητα σε τετοιες περιπτωσεις να νεκρωνει σε καποιο βαθμο το εντερο.
ουτε στον εχθρο μου...

Feth
28-04-16, 17:53
Την πάτησα και εγώ με γαστρεντεριτιδα 2 μέρες πρίν και τα συμπτώματα συνεχιζουν, τάση για εμετο/διαρροια/λιγος πυρετος/αδυναμια/διαθεση μηδενική /καθολου ορεξη για φαγητο μα καθολου../στεγνο στόμα διαρκώς, αλλά φροντιζω να πινω γουλιές νερου κατα την διαρκεια της ημέρας/στομαχική ενοχληση και κοιλιακές κράμπες. Eντωμεταξυ, δεν ειχα κοιταξει στο νετ τι φαγητα πρεπει να τρώς και εκανα το λάθος την 1η μέρα να πιω μιλκο μισολιτρο.. περιτο να πω τι ακολουθησε

Έχει πάρει κανεις primperan κατα την διαρκεια γαστρεντεριτιδας? βοηθησε?

Υπάρχει περιπτωση αν αναγκασω το φαγητο να κατεβει να διαρκεσει περισσοτερο ?

ευελπιστώ να περάσει συντομα

liveris
28-04-16, 18:23
milko στη γαστρεντεριτιδα??!:shock: οχι ρε συ !! σουπες φιδε,ρυζι λαπα κ τετοια θελει απαλα για το στομαχι..

Feth
28-04-16, 19:46
Αστα να πανε λιβερη, δεν εχω ξαναπερασει στην ζωη μου και ημουν λιγο ανημερωτος, με σκετο ρυζι θα την βγαλω σημερα μιας και δεν πειναω καθολου.

just chris
29-04-16, 18:29
Την πάτησα και εγώ με γαστρεντεριτιδα 2 μέρες πρίν και τα συμπτώματα συνεχιζουν, τάση για εμετο/διαρροια/λιγος πυρετος/αδυναμια/διαθεση μηδενική /καθολου ορεξη για φαγητο μα καθολου../στεγνο στόμα διαρκώς, αλλά φροντιζω να πινω γουλιές νερου κατα την διαρκεια της ημέρας/στομαχική ενοχληση και κοιλιακές κράμπες. Eντωμεταξυ, δεν ειχα κοιταξει στο νετ τι φαγητα πρεπει να τρώς και εκανα το λάθος την 1η μέρα να πιω μιλκο μισολιτρο.. περιτο να πω τι ακολουθησε

Έχει πάρει κανεις primperan κατα την διαρκεια γαστρεντεριτιδας? βοηθησε?

Υπάρχει περιπτωση αν αναγκασω το φαγητο να κατεβει να διαρκεσει περισσοτερο ?

ευελπιστώ να περάσει συντομα

λαπα με μπολικο λεμονι κ λαδακι λιγο,φρυγανιες μαζι με τον λαπα κ ενα ποτηρι κανονικο κοκα κολα. πινε νερο ή κ ηλεκτρολυτη διοτι με τον εμετο κ την διαρροια αφυδατωνεσαι κ παιζει να λιποθυμησεις (τασεις τουλαχιστον). σε κανα τριημερο μιλα μου.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
29-04-16, 23:39
Κατά το διαροικό σύνδρομο προκαλείται υποκαλιαιμία και μεταβολική αλκάλωση.

Feth
30-04-16, 10:34
λαπα με μπολικο λεμονι κ λαδακι λιγο,φρυγανιες μαζι με τον λαπα κ ενα ποτηρι κανονικο κοκα κολα. πινε νερο ή κ ηλεκτρολυτη διοτι με τον εμετο κ την διαρροια αφυδατωνεσαι κ παιζει να λιποθυμησεις (τασεις τουλαχιστον). σε κανα τριημερο μιλα μου.

Σε ευχαριστώ chris και καλό πάσχα φιλε.

Λοιπον, σημερα ξυπνησα χωρις καθολου στομαχοπονου/κοιλοπονους , νιώθω τιγκα στην ορεξη αλλά ακομη δεν έχω πάει τουαλέτα να δώ αν έχω ακομη διαρροια, αν συνεχίζει ακομη η διαρροια που διαβασα στο νετ οτι μπορει να συνεχιστει για καμια εβδομαδα, τι να κάνω? να συνεχισω να τρώω τα ιδια πράγματα meχρι να έχω στερεα?? η να αρχιζω να βαζω δημητριακα και γενικα να γυρισω στην παλια μου διατροφη ?

orck
30-04-16, 12:40
Σε ευχαριστώ chris και καλό πάσχα φιλε.

Λοιπον, σημερα ξυπνησα χωρις καθολου στομαχοπονου/κοιλοπονους , νιώθω τιγκα στην ορεξη αλλά ακομη δεν έχω πάει τουαλέτα να δώ αν έχω ακομη διαρροια, αν συνεχίζει ακομη η διαρροια που διαβασα στο νετ οτι μπορει να συνεχιστει για καμια εβδομαδα, τι να κάνω? να συνεχισω να τρώω τα ιδια πράγματα meχρι να έχω στερεα?? η να αρχιζω να βαζω δημητριακα και γενικα να γυρισω στην παλια μου διατροφη ?

Να πας στον γιατρο. Τι περιμενεις απο το φορουμ; Διαβασε οτι θελεις απο το ιντερνετ για την ψυχαγωγια σου αλλα οταν μιλαμε για θεματα υγειας μονο ο γιατρος μπορει υπευθυνα να σου συστησει την καταλληλη αγωγη.
Περαστικα σου ευχομαι.

wonderboy
30-04-16, 21:59
Περαστικά σου.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
03-05-16, 00:50
Να πας στον γιατρο. Τι περιμενεις απο το φορουμ; Διαβασε οτι θελεις απο το ιντερνετ για την ψυχαγωγια σου αλλα οταν μιλαμε για θεματα υγειας μονο ο γιατρος μπορει υπευθυνα να σου συστησει την καταλληλη αγωγη.
Περαστικα σου ευχομαι.

Όπως έχω αναφέρει,ιατρική από το facebook-internet δεν υφίσταται.