PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτα μου ψωνια πριν το γυμναστηριο-Τα σχόλια σας



MIXALIS_
24-08-10, 22:43
Καλησπερα

Πηγα σημερα λοιπον και εκανα κατι ψωνια για συπληρωματα της διατροφης μου.

Εχουμε και λεμε..

-ΠΡΩΤΕΙΝ- ISOPURE MASS (Zητησα απο το παλικαρι στο μαγαζι να μου δωσει τα φωτα του του ειπα οτι θελω να παρω ογκο και που προτινε αυτη που ηταν και σε καλη σχετικα τιμη)
-ΚΡΕΑΤΙΝΗ- CREATINE WARRIORLAB ( Επισης μου την προτεινε το παιδι στο μαγαζι)
-ΑΜΙΝΟΞΕΑ- ΑΜΙΝΟ 2222 CAPS ( Mου ειπε οτι μπορω να παιρνω 4 καψουλες κατα την διαρκεια της προπονησης ή πριν κοιμηθω αν δεν εχω καποιο γιαουρτι η κατι αλλο να φαω πριν πεσω)


Αυτα σε γενικες γραμμες γραφτηκα και σε ενα γυμναστηριο κοντα στην δουλεια μου μαλιστα εκανα συνδρομη για ενα χρονο ωστε να πιεζο των εαυτο μου να πηγαινω αφου δεν εδωσα και μικρο ποσο βαση της κρισης που υπαρχει.

Διαβασα καποιες διατροφες σας και προσπαθω να βγαλω μια βατη και για μενα τωρα βαση το προγραμμα μου για να δω που θα με βγαλει..

Να θυμισω ειμαι 1.80 με 70 κιλα και ειμαι 33

Ευχαριστω για τον χρονο σας δεκτο καθε σχολιο παρατηρηση η συμβουλη σας
Τελος να πω πως αν στο τελος καταφερω κατι θα το χρωσταω σε αυτο το φορουμ απο εδω ξεκινησα να διαβαζω τυχαια και μπηκα στο τριπακι.

ioannis1
24-08-10, 22:48
η πρωτεινη πολυ καλη τη δοκιμασα τα αλλα οχι.

Polyneikos
24-08-10, 23:00
Kαλως ήρθες στο φόρουμ και καλη επιτυχια στους στόχους σου.
Τα συμπληρωματα που πήρες ειναι "κλασσικα" ως προς την επιλογη για τον στόχο που εχεις (ογκο)

ΠΡΩΤΕΙΝ- ISOPURE MASS

Μια συμβουλη:Η δοση είναι 160 γρ όπως την προτείνει η Νature's Best,δινωντας σου 86 γρ υδατανθρακα και 53 γρ πρωτεινης.Επειδη εισαι 70 κιλα ξεκινα με 100 γρ προιοντος,θα είναι δυσκολα να απορροφησεις 53 γρ πρωτεινης,ενας καλος μπουσουλας είναι 30-35 γρ,δεν θα παθεις κατι,αλλα μην πηγαινει τσαμπα
(Όταν θα κατατοπιστεις λίγο στο φόρουμ θα καταλαβεις ότι με μια πρωτεινη υψηλες περιεκτικότητας και μια πηγη υδατανθρακα (waxy maize,δεξτροζη,μαλτοδεξτρίνη) μπορείς να κανεις την ίδια δουλεια και σε καλυτερη τιμη


-ΚΡΕΑΤΙΝΗ- CREATINE WARRIORLAB ( Επισης μου την προτεινε το παιδι στο μαγαζι)

Σε extreme πήγες ε;Ειναι η πρωτη επιλογη που προτείνουν,δεν θα στην βγαλω αχρηστη ,αλλα θα επαιζα με πιο "σιγουρακι" όνομα.

-ΑΜΙΝΟΞΕΑ- ΑΜΙΝΟ 2222 CAPS
Μια στανταρ λύση .:toast:

GEORGEXX1
24-08-10, 23:00
καλη αρχη φιλε,με ενα καλο προγραμμα διατροφης και ασκησης θα δεις την διαφορα.
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΑΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΞΙΑ.

MIXALIS_
24-08-10, 23:21
Ευχαριστω για της συμβουλες σας θα σας ακουσω και θα κανω αυτο που λει η πειρα σας.

Για την extreme κρεατινη που πηρα δεν γνωριζα οτι ειναι extreme σιγουρα θα πρωτιμουσα μια καλυτερη αλλα απο μαρκες και γενικα απο συπληρωματα δεν εχω ασχοληθει ποτε και πηρα την βοηθεια απο το μαγαζι.

Ωντος χρωσταω πολλα στον εαυτο μου φανταζομαι και πολλης κοσμος οσο αφορα θεματα σωματικης διαπλασης ειμουνα εντελως στο ελεος. Νομιζω οτι κατι θα καταφερω.

Ξεχασα να βαλω στα ψωνια μια αθλητικια φορμα τσαντα πετσετα μια ζυγαρια που υποτειθετε οτι μετραει και το λιπος και ενα καλο γεμισμα στο καροτσι απο το σουπερ με ολα οσα ειδα να αναφερετε για διατροφη.

Με λιγα λογια εσκασα κατι παραπανω απο 600 ευρω μαζι με την συνδρομη στο γυμναστηριο. Πονεσα λιγο αλλα επλιζω να πιασουν τοπο.

mekefi
24-08-10, 23:36
χρωσταω πολλα στον εαυτο μου


τι ωραια εκφραση

wonderboy
25-08-10, 07:37
MIXALIS καλη επιτυχεια στους στοχους σου,δωσε βαση σε μια σωστη διατροφη και προπονηση και μην περιμενεις πολλα απο τα συμπληρωματα αλλωστε το λεει και η λεξη.

jGod
25-08-10, 11:40
για την κρεατινη που πειρες υπαρχει κ ενα τοπικ που μιλαει για εξανθηματα κτλ..
προσωπικα θα σε συμβουλευα αλλη φορα πρωτα να ρωτας κ μετα να παιρνεις.
συμφωνω με τον ioannis1

MIXALIS_
25-08-10, 18:52
Nαι τα διαβασα αφου την εχω παρει..
Ελπιζω να μην μου κανει προβλημα αμα δω οτι δεν την σηκωνω σαν οργανισμος
θα την σταματησω απλα την πηρα για να με βοηθησει τωρα που ειμαι στην αρχη
δεν εχω σκοπο να συνεχισω ισα να παρω λιγο βοηθεια.

Ασχετο για να μην ανοιγω αλλο θεμα χωρις λογω ποση ωρα μετα το φαγητο μπορω να πηγαινω γυμναστηριο? Διαβασα οτι πριν παω και μολις τελιωσω να παρω προτεινη ισχυει αυτο η να το αφησω για αρχη?

Ευχαριστω!

mekefi
26-08-10, 13:57
το μεσημεριανο εννοεις??
να χεις χωνεψει πρωτα
για πρωτεινη τωρα μετα την προπο οποσδηποτε,τωρα για ακριβως πριν παρε καμια ωρα νωριτερα αν θελεις και κανα μισαωρο πριν κανα φρουτο
Τωρα,ειδα τα ψωνια σου,καμια βιταμινη δεν πηρες?

Τ.Ε.Φ.Α.Α
26-08-10, 17:26
mixali mia erwtsisi,i prwteini ogou pou sou protine ti idatathraka exei? maltodextrini kai dextrozi??? thelw na parw kai egw kapoia prwteini ogou alla oi pio polles periexoun aytous tous 2 idatathrakes pou einai savoura kai vazeis lipos !

mekefi
26-08-10, 17:35
maltodextrini kai dextrozi???

η μιξη αυτων των δυο συστινεται για μεταπροπονητικους υδατανθρακες
εναλακτικα μελι

Andrikos
26-08-10, 17:41
Με 600 ευρώ θα μπορούσες να είχες εμπλουτίσει την βιβλιοθήκη σου με μερικά χρήσιμα βιβλία για διατροφή και γυμναστική και να έπαιρνες και λίγα βάρη για το σπίτι. Απλά η γνώμη μου για ότι αξίζει.

Devil Randime
26-08-10, 17:44
Με 600 ευρώ θα μπορούσες να είχες εμπλουτίσει την βιβλιοθήκη σου με μερικά χρήσιμα βιβλία για διατροφή και γυμναστική και να έπαιρνες και λίγα βάρη για το σπίτι

+1
Σωστός ο παίχτης :thumbup:

MIXALIS_
26-08-10, 19:29
Οντος τα χρηματα που ξοδεψα μπορουσα να παρω καποια πραγματα για το σπιτι και να ξεκινουσα κατι μονος μου.

Τωρα για βιβλια διατροφης να κατσω να διαβασω δεν νομιζω οτι μπορουσα να το κανω προτιμω το ιντερνετ που σιγουρα μπορει να μην ειναι και ο καταληλος τροπος αλλα δεν ειμαι και τοσο καλος στο διαβασμα γενικα προτιμω την εποικινωνια που προσφερει το ιντερνετ και την συζητηση με φιλους και γνωστους. Τα παιρνω απο την παραδοση που λεγαμαι και στο σχολειο.

Βαρακια χρειαζονται για το σπιτι ουτος σι αλλος και θελω να παρω καποια βασικα πραγματα καποια στιγμη.

Επελεξα να γραφτω γυμναστηριο και εκανα κ συνδρομη για ενα χρονο για να πιεσω τον εαυτο μου να πηγαινω γιατι σιγουρα περα απο τωρα που ειναι αρχη και θελω να πηγαινω συνεχεια αργοτερα ισως βαρεθω ποσο μαλλον αν δεν δω και αποτελεσμα, η συνδορμη του χρονου θα με πιεσει στο να πηγαινω φανταζομαι οσο πιο πολλη μπορω.

Για μενα τα κιλα ειναι που με ενδιαφερουν να παρω σαν πρωτο σκοπο τωρα αν μπορεσω να τα παρω και ομοιομορφα και μυικα θα ειναι οτι καλυτερο.

Η Πρωτεινη που πηρα δεν ξερω τι ποσοστα εχει περα του οτι την πηρα για οκγο, και ειναι αυτη εδω
http://www.xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=4407&category=911
αν θεωρειται διαφημηση παρακαλω να την σβησεται.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας απλα με πωρωνεται!! :thumbup:

Andrikos
26-08-10, 21:02
Τωρα για βιβλια διατροφης να κατσω να διαβασω δεν νομιζω οτι μπορουσα να το κανω προτιμω το ιντερνετ που σιγουρα μπορει να μην ειναι και ο καταληλος τροπος αλλα δεν ειμαι και τοσο καλος στο διαβασμα γενικα προτιμω την εποικινωνια που προσφερει το ιντερνετ και την συζητηση με φιλους και γνωστους. Τα παιρνω απο την παραδοση που λεγαμαι και στο σχολειο.



Το να διαβάζεις βιβλία δεν αποκλείει το να ανταλλάσεις απόψεις στο ιντερνετ, ούτε θα γίνεις "φυτό" με τα βιβλία (που και αυτό το λέγαμε στο σχολείο). Το ένα συμπληρώνει το άλλο , τουλάχιστον εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι.Όπως και να έχει εσύ αποφασίζεις.

giannis64
26-08-10, 21:05
Η Πρωτεινη που πηρα δεν ξερω τι ποσοστα εχει περα του οτι την πηρα για οκγο, και ειναι αυτη εδω
http://www.xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=4407&category=911
αν θεωρειται διαφημηση παρακαλω να την σβησεται.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας απλα με πωρωνεται!! :thumbup:

πρωτεινη οι οποια δεν λεει τι ποιοτητας υδατανθρακα εχει μεσα εγω δεν θα την επερνα!!

MIXALIS_
26-08-10, 21:24
Mεχρι ενα μηνα πριν δεν ηχερα καν τι κανει ο υδατανθρακας η πρωτεινη και γενικα ολα τα συπληρωματα διαροφης καθως δεν ειχα ασχοληθει ποτε.
Στην επιλογη της πρωτεινης με βοηθησε το παιδι στο μαγαζι λεγοντας μου και πραγματα πολυ αγνωστα για μενα τι εχει η μια τη εχει η αλλη το καλο τησ μιας το καλο της αλλης απλα των κοιταγα και προσπαθουσα να καταλαβω.

Ομολογω οτι με εξυπηρετησε με το παραπανω απλα εγω εχω αγνοια στα συπληρωματα στο τι πρεπει να εχει και στο τι οχι το καθε συπληρωμα.

Στο διαβασμα δεν ειναι το φυτο που θα γινω αν κατσω να διαβασω απλα δεν μπορω
να το κανω προτιμω να δω καποιο βιντεο η να ακουσω καποιον που ξερει.
Γενικα το εχω αυτο το θεμα με τα βιβλια αν και η μορφωση για ολα απο εκει ξεκιναει..
Πρεπει να εχω τεραστιο κολημα για να κατσω να διαβασω καποιο βιβλιο και αυτο θα πρεπει να ειναι κατι που μου αρεσει παρα πολλη.

Αν εχεις παντως να προτεινης καποιο καλο βιβλιο διατροφης ειτε σε μορφη E-BOOK ειτε κανονικο μου λες ισως αν δω οτι η γνωσεις μου στερεουν η θελω παραπανω πληροφοριες σιγουρα θα το παρω

Ευχαριστω

giannis64
26-08-10, 21:37
αφου δεν μπορεις να διαβασεις βιβλια διαβασε το φορουμ!!;)

Andrikos
26-08-10, 21:44
Mεχρι ενα μηνα πριν δεν ηχερα καν τι κανει ο υδατανθρακας η πρωτεινη και γενικα ολα τα συπληρωματα διαροφης καθως δεν ειχα ασχοληθει ποτε.
Στην επιλογη της πρωτεινης με βοηθησε το παιδι στο μαγαζι λεγοντας μου και πραγματα πολυ αγνωστα για μενα τι εχει η μια τη εχει η αλλη το καλο τησ μιας το καλο της αλλης απλα των κοιταγα και προσπαθουσα να καταλαβω.

Ομολογω οτι με εξυπηρετησε με το παραπανω απλα εγω εχω αγνοια στα συπληρωματα στο τι πρεπει να εχει και στο τι οχι το καθε συπληρωμα.

Στο διαβασμα δεν ειναι το φυτο που θα γινω αν κατσω να διαβασω απλα δεν μπορω
να το κανω προτιμω να δω καποιο βιντεο η να ακουσω καποιον που ξερει.
Γενικα το εχω αυτο το θεμα με τα βιβλια αν και η μορφωση για ολα απο εκει ξεκιναει..
Πρεπει να εχω τεραστιο κολημα για να κατσω να διαβασω καποιο βιβλιο και αυτο θα πρεπει να ειναι κατι που μου αρεσει παρα πολλη.

Αν εχεις παντως να προτεινης καποιο καλο βιβλιο διατροφης ειτε σε μορφη E-BOOK ειτε κανονικο μου λες ισως αν δω οτι η γνωσεις μου στερεουν η θελω παραπανω πληροφοριες σιγουρα θα το παρω

Ευχαριστω

Υπάρχει μία λατινική παροιμία που λέει "να φοβάσαι τον άνθρωπο του ενός βιβλίου" , θα σου πρότεινα να διαβάσεις πολλά βιβλία , ένα=κανένα, επίσης συγγνώμη αλλά το παιδί στο μαγαζί δεν είναι αξιόπιστη πηγή πληροφόρησης , ΟΚ, ίσως έχει καλύτερο δικέφαλο από εσένα - πωλητής είναι, να καταναλώσεις θέλει όχι να σε προστατεύσει από την σπατάλη. Περιττό να σου πω ότι το σενάριο να παροδηγούν άτομα νέα στο χώρο είναι ο κανόνας και επειδή δεν έχεις γνώσεις θα νομίζεις ότι σου λένε κάτι χρήσιμο ενώ μπορεί να λένε παραμύθια.

MIXALIS_
26-08-10, 21:44
Aυτο κανω οσο εχω χρονο!!
Αυτο το φορουμ κιολας με οδηγησε να ξεκινησω με γυμναστικη διατροφη και οτι αφορα το σωμα μας και την διαπλαση μας!!

Μακαρι να παιρναμε και κανα κιλο μυικης μαζας κιολας διαβαζοντας μονο!! Τοτε σιγουρα
θα ειχαμε πολλους πρωταθλητες!! Να ειναι καλα η προπονητες και η διατροφολογοι που δουλευουν για μας!!

Να ειναι καλα και αυτοι που ξεκινησαν αυτο το φορουμ και δινουν της γνωσεις τους!!

manos_
27-08-10, 03:38
Μιχαλη να ρωτας εδω μην πηγαινεις εκει και σου δινουν οτι τους κατεβει.Καλυτερα να τα δινες σε κοκινο κρεας τα λεφτα της πρωτεινης αυτης.Τεσπα ολοι πηραμε μαλακιες και σιγα σιγα μαθαμε δεν τρεχει καστανο.

manos_
27-08-10, 03:39
Υπάρχει μία λατινική παροιμία που λέει "να φοβάσαι τον άνθρωπο του ενός βιβλίου" , θα σου πρότεινα να διαβάσεις πολλά βιβλία , ένα=κανένα, επίσης συγγνώμη αλλά το παιδί στο μαγαζί δεν είναι αξιόπιστη πηγή πληροφόρησης , ΟΚ, ίσως έχει καλύτερο δικέφαλο από εσένα - πωλητής είναι, να καταναλώσεις θέλει όχι να σε προστατεύσει από την σπατάλη. Περιττό να σου πω ότι το σενάριο να παροδηγούν άτομα νέα στο χώρο είναι ο κανόνας και επειδή δεν έχεις γνώσεις θα νομίζεις ότι σου λένε κάτι χρήσιμο ενώ μπορεί να λένε παραμύθια.

Το κακο ειναι οτι τις περισοτερες φορες οι πωλητες τα πιστευουν αυτα που λενε

Andrikos
27-08-10, 18:34
Το κακο ειναι οτι τις περισοτερες φορες οι πωλητες τα πιστευουν αυτα που λενε

Ναι και δεν έχουν αντίλογο όταν τα λένε, οι περισσότεροι έχουν καλύτερο σώμα από τον πελάτη οπότε είναι σχεδόν επόμενο να κρέμεται ο άλλος από το στόμα τους και την "αυθεντία" του δικεφάλου τους. :bowdown:

Niiick
27-08-10, 20:06
Ναι και δεν έχουν αντίλογο όταν τα λένε, οι περισσότεροι έχουν καλύτερο σώμα από τον πελάτη οπότε είναι σχεδόν επόμενο να κρέμεται ο άλλος από το στόμα τους και την "αυθεντία" του δικεφάλου τους. :bowdown:


Tραγικο αυτο αλλα ισχυει. Λανθασμενα αλλα ισχυει. Οπως δε θα εμπιστευτεις εναν χοντρο διατροφολογο, εναν αγυμναστο γυμναστη, εναν καραφλο κουρεα ΧΑΧΑ

MIXALIS_
28-08-10, 17:38
Εχετε δικιο σε αυτα που λετε για τους πωλητες σε ολουσ τουσ κλαδους ισχυει αυτο.
Ο καθε πωλητης κοιταει να διωξει πρωτα οτι δεν φευγει ευκολα και εχει αρκετο αποθεμα η λογικη το λεει αυτο.

Τωρα με τα δικεφαλα του ή το σωμα του δεν θα κολλησω πρωσοπικα για μενα λεω
οπως και δεν θα ντραπω στο γυμναστηριο που βλεπω κατι πιτσιρικαδες να σηκωνουν τα διπλα ισως και τριπλα απο αυτα που σηκωνω για αρχη εγω και τους εχω ρωτησει και αρκετες φορες αν κανω σωστα την ασκηση και ζηταω και βοηθεια.

Απλα πηγα στην πιο οικονομικη λυση οσο αφορα τα συπληρωματα και βαση οσα μου ελεγε ο πωλητης. Σιγουρα δεν κοιταξα τι εχει η καθε πρωτεινη και τη προσφερει αυτο που ηξερα γενικα ειναι οτι πρεπει να εχει περιπου 25g με 30g πρωτεινης και τα αλλα να ειναι θρεπτικα συστατικα.

Να ρωτησω κατι ειμαι πιασμενος λες και με δερνανε ολο το βραδυ στον υπνο μου σιγα σιγα βλεπω να παιρναει ποσο θα κρατησει αυτο βαση την εμπειρια σας?

Να πω οτι μου εχει βγαλει ενα προγραμμα προσαρμογης για δυο βδομαδες

Την μια μερα γυμναζω ωμους-ποδια-τρικεφαλα
Την αλλη γυμναζω στηθος-πλατη-δικεφαλα και παω ενναλαξ

Στην αρχη κανω 5 λεπτα διαδρομο διατασεις και κοιλιακους για ζεσταμα και στο τελος διατασεις και αλλα 5 λεπτα διαδρομο.