PDA

Επιστροφή στο Forum : [B]κεμπαμπ αλα σογιας[/B]



daro801
26-08-10, 21:24
λοιπον θα σας παραθέσω μια συνταγη,νοστιμη και υγιεινη...βγάζει 2 μεριδες

λοιπον παιρνουμε κεμπαμπ σογιας φυτρο (αλλα δεν εχω βρει) βάζουμε σε ενα κασταρολακι 5 ποτηρια νερό και 2 σογιας κεμπαμπ,μολις παρει βραση το σβηνουμε το ματι και το αφηνουμε 12 λεπτα πανω στο ματι...μετα τα βαζουμε στο σουρωτηρι,τα αφηνουμε για 5 λεπτα λεπτα να κρυωσουν και μετα τα πιεζουμε να φυγει το νερό..Μετα πλενουμε την κασταρολα με λιγο νερο μέσα,κανουμε επικαλειψη όλης της κασταρολας με ελαιολαδο και ριχνουμε 2 κρεμμύδια μεγάλα σε ροδέλες να τσιγαριστουν και μετα ριχνουμε το κεμπαμπ σογιας και το τσιγαριζουμε 2 λεπτά και μετά ριχνουμε δυο ντοματες(που εχουμε βαλει στο μουλτι) στην κασταρόλα,ριχνουμε 2 κ.γλ αλατι,1 σταγόνα ταμπασκο ή λίγο τσίλι σε σκόνη,1 κ.γλ καυτερή παπρικά...και αφηνουμε να βρασει 20 λεπτα,χωρις να ριξουμε παραπάνω 1/4 ποτ. νερό...!!!

ΥΛΙΚΑ:
κεμπαμπ σογια
παπρικα
αλάτι
τσίλι ή ταμπασκο
ελαιολαδο
ντοματα
κρεμμύδι



ελπιζω να σας αρέσει και μην πειτε μαλ*κ*α χωρις να το δοκιμάσετε!!!:):):)

Qlim4X
26-08-10, 21:30
Δοκιμαζμενο :thumbup:

επησεις εχω φτιαξει και κιμα σογιας ΑΨΟΓΟΣ

Surfer
27-08-10, 10:05
Δοκιμαζμενο :thumbup:

επησεις εχω φτιαξει και κιμα σογιας ΑΨΟΓΟΣ


Μπιφτέκια σόγιας που έχω δοκιμάσει ήταν απλά χάλια...Βεβαία, γούστα είναι αυτά:)

daro801
28-08-10, 21:37
Μπιφτέκια σόγιας που έχω δοκιμάσει ήταν απλά χάλια...Βεβαία, γούστα είναι αυτά:)

πως τα μαγειρεψες????

f-panos
29-08-10, 22:15
Μπιφτέκια σόγιας που έχω δοκιμάσει ήταν απλά χάλια...Βεβαία, γούστα είναι αυτά:)

Αν βαλεις μεσα περα απο φρυγανια κανα κρεμμυδακι φρεσκο, σκορδο κ κανα μυρωδικο εξαφανιζεται η γευση της σογιας κ ειναι καταπληκτικα ειδικα για περιοδους νηστειας!