PDA

Επιστροφή στο Forum : Βαρεα μεταλα στις πρωτεινες



manosvdm
27-08-10, 08:47
παρακατω αρθρο του ΤΟΜ σχετικα με την επικυνδηνοτητα των ροφηματων πρωτεινης σε περιπτωση υπερκαταναλωσης πανω απο 2 φορες την ημερα

εχει και βιντεο στο τελος απο μεγαλο ειδησεογραφικο καναλι
και κατηγορει πολυ γνωστες πρωτεινες
μεσα και η EAS

http://www.bodybuildingsecrets.com/articles/protein_shakes_investigated.php#more

Eddie
27-08-10, 12:21
Καποιος ειχε αναφερει ενα συμπληρωμα κατα των βαρεων μεταλλων,οποιος θυμαται τι βοηθαει ας μας πει.

Λιγο εως πολυ γνωστα αυτα που μας λεει.

beefmeup
27-08-10, 12:25
γιατι δεν ποσταρει κανεις ενα αρθρο για τα βαρια μεταλα στα ψαρια??

Eddie
27-08-10, 12:30
Ποια ψαρια ρε συ,βαρεα μεταλλα δεν υπαρχουν μονο στις τροφες.Πχ πολλα επιπλα περιεχουν τεραστιες ποσοτητες αρσενικου,θα μου πειτε γιατι το ξυλο το τρως?δεν εχει σημασια και μονο που αναπνεεις κοντα του απορροφας αρκετη ποσοτητα.

manosvdm
27-08-10, 12:31
ψαρι τρως καθε μερα 2-3 φορες;

Eddie
27-08-10, 12:32
Εγω 1 σιγουρα,μπορει και 2 καμια φορα.

KATERINI 144
27-08-10, 14:22
γιατι δεν ποσταρει κανεις ενα αρθρο για τα βαρια μεταλα στα ψαρια??σε καποιο θεμα για τον τόνο η τον σολομό ειχα βαλει καποια αποσπάσματα απο αρθρα για τα βαρεα μεταλα στα ψαρια αλλα δεν το βρίσκω, καντε μια αναζήτηση και εσείς.

thanasis reaction
27-08-10, 14:27
Καποιος ειχε αναφερει ενα συμπληρωμα κατα των βαρεων μεταλλων,οποιος θυμαται τι βοηθαει ας μας πει.

Λιγο εως πολυ γνωστα αυτα που μας λεει.

αν δεν κανω λαθος για τις πρωτεινες της bsn

KATERINI 144
27-08-10, 14:35
εδω: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4353


τα μέταλλα ειναι απο τη μόλυνση των ωκεανων, όχι από την κονσερβοποίηση, και συναντάτε πολυ στα μεγαλα ψαρια οπως ειναι ο τονος,

η σαρδελιτσα δεν εχει τετοια προβλήματα και ειναι και πολύ καλη σε περιεκτικότητα πρωτεΐνης ανα βάρος.


Για πολλά χρόνια οι θάλασσες και τα ποτάμια σε ολόκληρο τον κόσμο γίνονταν τελικοί αποδέκτες ενός κοκτέιλ βιομηχανικών αποβλήτων με υψηλή περιεκτικότητα σε βαρέα μέταλλα, διοξίνες και ισχυρά καρκινογόνα, σαν την ουσία ΡΒC. Είναι ευνόητο πως τα ψάρια που ζουν σε τέτοια νερά επιμολύνονται με αυτές τις τοξικές ουσίες, τις οποίες στην συνέχεια μεταφέρουν στον ανθρώπινο οργανισμό. Ωστόσο, για να αντιμετωπίσουμε ουσιαστικά τον κίνδυνο δηλητηρίασης θα πρέπει να καταναλώνουμε δια βίου 1 μερίδα ψαριού ύποπτης προέλευσης την εβδομάδα, ποσότητα η οποία απέχει πολύ από την ισχύουσα που δεν ξεπερνάει το 1/4 της μερίδας για τον μέσο Ευρωπαίο.


Πρόβλημα επίσης αποτελούν τα βαρέα μέταλλα και ιδιαίτερα ο υδράργυρος με τον οποίο επιβαρύνονται τα ιχθυηρά σε περιοχές με βιομηχανική δραστηριότητα ή ρυπασμένες περιοχές. Δεν αποβάλλεται από τον οργανισμό κατά τον μεταβολισμό, οπότε είναι πολύ επικίνδυνος.
Ιδιαίτερα τα μεγάλα ψάρια (π.χ. τόνος) συσσωρεύουν τοξικά μέταλλα γιατί ζουν περισσότερα χρόνια, με αποτέλεσμα η κατανάλωσή τους να είναι επισφαλέστερη -σε σχέση τουλάχιστον με τα βαρέα μέταλλα- απ' ό,τι των μικρών ψαριών. Επίσης οι διοξίνες απειλούν τα ψάρια αλλά και τον άνθρωπο κατά την κατανάλωση επιβαρημένων με αυτές ιχθυηρών.
Έχουν εντοπιστεί υψηλά επίπεδα διοξινών στον σολομό της Βαλτικής.

Eddie
27-08-10, 15:04
αν δεν κανω λαθος για τις πρωτεινες της bsn

Mαλλον δε με καταλαβες,εννοω οτι υπαρχει συμπληρωμα που βοηθαει στην καταπολεμηση των βαρεων μεταλλων που συσσορευονται στον οργανισμο.

thanasis reaction
27-08-10, 15:06
Mαλλον δε με καταλαβες,εννοω οτι υπαρχει συμπληρωμα που βοηθαει στην καταπολεμηση των βαρεων μεταλλων που συσσορευονται στον οργανισμο.

sorry φιλε δεν το καταλαβα!

Niiick
27-08-10, 15:08
Περιεργα πραγματα.

Πραγματικα απορω καποιες φορες στο φορουμ.

Ο φιλος μας ο beefmeup, διαβασμενος, και γνωστης πολλων θεματων και οπως πχ στο θεμα της οξειδωσης εχει γνωσεις εν το βαθει.

Και μου λες οτι θα φοβηθεις εξισου τη κουτσομουρα του αιγαιου και τη σκονη που πηρες για να κανεις μπρατσα? Μπορει να μην ειμαστε 16 χρονων, να ξερουμε τι κανουμε και να το κανουμε χρονια αλλα μη κρυβομαστε πισω απ το δαχτυλο μας.

Οταν ξεκινησαμε να παιρνουμε συμπληρωματα, που ειτε τα πεις συμπληρωματα ειδικης διατροφης για αθλητες, ειτε σκονες το ιδιο μου κανει, τα παιρναμε για να κανουμε μπρατσα. Ουτε για καλυτερη αναρρωση ή για καλυτερο νευρομυικο συντονισμο ή για χιλιους αλλους λογους. Και υστερα απο τοσο καιρο, απο τη πρωτη πρωτεινη που βγηκε μεχρι το massacra που βλεπαμε στο αλλο τοπικ το θεμα ειναι ενα,ο λογος υπαρξης τους ενας, το πως θα βοηθησει εσενα και εμενα να κανουμε μπρατσα.

Τα συμπληρωματα πρεπει να τα αντιμετωπιζουμε με σεβασμο και με φοβο. Οχι ειμαστε μακρια απο ολα τα σκατα διατροφικα, στο τροπο ζωης μας και κουμπονουμε ενα καρο συμπληρωματα. θελεις να το κανεις?Μαγκια σου, το κανω και γω. Αλλα οχι με το προσχημα οτι βαζω μεσα μου κατι αγνο κατι καλο.Που στη τελικη απειρα περισσοτερο θα φοβηθω μια whey,που εχει μεσα ενα κουβα προσμιξεις αντιβιωσεις και πολλα αλλα, απο τη κουτσομουρα. Οποιος πιστευει οτι η whey που πινει ειναι ενα αγνο ανωτερης ποιοτητας παραγωγο γαλακτος, ας συνεχισει να το πιστευει.

Η στο αλλο τοπικ που λεγαμε για ποση πρωτεινη τη μερα, και οτι πανω απο ενα ποσοστο επιβαρυνει τους νεφρους ακουστηκε παλι ε σιγα αυτο θα μας καταστρεψει εδω αλλοι τρωνε σνικερς και μαρς και πινουν κοκα κολα και καπνιζουν και μια χαρα ειναι. Ελεος πια με τις συκρισεις με τον καθημερινο απλο ανθρωπο, ας σχολιαζουμε αυτονομα αυτο που κανουμε. Λες και το bodybuilding ειναι το πιο υγειινο αθλημα..

Απλα δεν καταβαινω πως η συμπληρωματοφοβια απο ολο τον κοσμο του τυπου πρωτεινες κρεατινες θα πεθανεις θα σε πατησει αμαξι και τετοια απαραδεκτα, γινεται συμπληρωματολατρεια. Οτι ειναι πιο αγνο το συμπληρωμα απο το φαγητο σου, πιο καλο, πιο πανω σε ολα. Η οτι,ολα σκατα ειναι πλεον τα τροφιμα που ποσο χειροτερο να ειναι το συμπληρωματα. Και το εγκλημα που το χω ξαναπει σε αλλο τοπικ μπαινει το παιδακι παιδια τι ειναι οι πρωτεινες μπορω να παρω, ναι ναι παρε γαλα του θεου ειναι. Που αυτος που το λεει, το λεει μονο για να το ακουσει ο ιδιος που παιρνει πολυ πραμα και να νιωσει οτι κανει κατι το normal. Ας παρει το παιδακι ενα μηνα και αμα βρει μετα ανεβασμενα ενζυμα και οχι μονο ας παει να βγαλει ακρη μαζι με τον φιλο του απ το χ,ψ φορουμ.
Γενικα οποτε βλεπω μια ταση να βγαλουμε το bodybuilding τη διατροφη και τα συμπληρωματα μας αγνα και υγεινα, ειδικα οταν αυτο γινεται σε συκριση με τη καθημερινοτητα του μεσου ανθρωπου απορω.

Ελπιζω να μην υπαρχουν παρεξηγησεις ουτε με τον beef me up που ανεφερα το ονομα του ουτε με κανεναν. Να κουβεντιασουμε με μεγαλη μου χαρα να τσαμπουκαλευτουμε βαριεμαι.

Εξαλλου αυτα ειναι μονο οι προσωπικες μου αποψεις.:welcome:

Devil
27-08-10, 15:24
δεν καταλαβα?????? (τουλαχιστον με την πρωτη)

παιζει καμια περιληψη?

KATERINI 144
27-08-10, 15:27
δεν καταλαβα?????? (τουλαχιστον με την πρωτη)

παιζει καμια περιληψη?εν ολιγης συμφωνούν διαφωνώντας νομίζω.

beefmeup
27-08-10, 15:32
Περιεργα πραγματα.

Πραγματικα απορω καποιες φορες στο φορουμ.

Ο φιλος μας ο beefmeup, διαβασμενος, και γνωστης πολλων θεματων και οπως πχ στο θεμα της οξειδωσης εχει γνωσεις εν το βαθει.

Και μου λες οτι θα φοβηθεις εξισου τη κουτσομουρα του αιγαιου και τη σκονη που πηρες για να κανεις μπρατσα? Μπορει να μην ειμαστε 16 χρονων, να ξερουμε τι κανουμε και να το κανουμε χρονια αλλα μη κρυβομαστε πισω απ το δαχτυλο μας.

Οταν ξεκινησαμε να παιρνουμε συμπληρωματα, που ειτε τα πεις συμπληρωματα ειδικης διατροφης για αθλητες, ειτε σκονες το ιδιο μου κανει, τα παιρναμε για να κανουμε μπρατσα. Ουτε για καλυτερη αναρρωση ή για καλυτερο νευρομυικο συντονισμο ή για χιλιους αλλους λογους. Και υστερα απο τοσο καιρο, απο τη πρωτη πρωτεινη που βγηκε μεχρι το massacra που βλεπαμε στο αλλο τοπικ το θεμα ειναι ενα,ο λογος υπαρξης τους ενας, το πως θα βοηθησει εσενα και εμενα να κανουμε μπρατσα.

Τα συμπληρωματα πρεπει να τα αντιμετωπιζουμε με σεβασμο και με φοβο. Οχι ειμαστε μακρια απο ολα τα σκατα διατροφικα, στο τροπο ζωης μας και κουμπονουμε ενα καρο συμπληρωματα. θελεις να το κανεις?Μαγκια σου, το κανω και γω. Αλλα οχι με το προσχημα οτι βαζω μεσα μου κατι αγνο κατι καλο.Που στη τελικη απειρα περισσοτερο θα φοβηθω μια whey,που εχει μεσα ενα κουβα προσμιξεις αντιβιωσεις και πολλα αλλα, απο τη κουτσομουρα. Οποιος πιστευει οτι η whey που πινει ειναι ενα αγνο ανωτερης ποιοτητας παραγωγο γαλακτος, ας συνεχισει να το πιστευει.

Η στο αλλο τοπικ που λεγαμε για ποση πρωτεινη τη μερα, και οτι πανω απο ενα ποσοστο επιβαρυνει τους νεφρους ακουστηκε παλι ε σιγα αυτο θα μας καταστρεψει εδω αλλοι τρωνε σνικερς και μαρς και πινουν κοκα κολα και καπνιζουν και μια χαρα ειναι. Ελεος πια με τις συκρισεις με τον καθημερινο απλο ανθρωπο, ας σχολιαζουμε αυτονομα αυτο που κανουμε. Λες και το bodybuilding ειναι το πιο υγειινο αθλημα..

Απλα δεν καταβαινω πως η συμπληρωματοφοβια απο ολο τον κοσμο του τυπου πρωτεινες κρεατινες θα πεθανεις θα σε πατησει αμαξι και τετοια απαραδεκτα, γινεται συμπληρωματολατρεια. Οτι ειναι πιο αγνο το συμπληρωμα απο το φαγητο σου, πιο καλο, πιο πανω σε ολα. Η οτι,ολα σκατα ειναι πλεον τα τροφιμα που ποσο χειροτερο να ειναι το συμπληρωματα. Και το εγκλημα που το χω ξαναπει σε αλλο τοπικ μπαινει το παιδακι παιδια τι ειναι οι πρωτεινες μπορω να παρω, ναι ναι παρε γαλα του θεου ειναι. Που αυτος που το λεει, το λεει μονο για να το ακουσει ο ιδιος που παιρνει πολυ πραμα και να νιωσει οτι κανει κατι το normal. Ας παρει το παιδακι ενα μηνα και αμα βρει μετα ανεβασμενα ενζυμα και οχι μονο ας παει να βγαλει ακρη μαζι με τον φιλο του απ το χ,ψ φορουμ.
Γενικα οποτε βλεπω μια ταση να βγαλουμε το bodybuilding τη διατροφη και τα συμπληρωματα μας αγνα και υγεινα, ειδικα οταν αυτο γινεται σε συκριση με τη καθημερινοτητα του μεσου ανθρωπου απορω.

Ελπιζω να μην υπαρχουν παρεξηγησεις ουτε με τον beef me up που ανεφερα το ονομα του ουτε με κανεναν. Να κουβεντιασουμε με μεγαλη μου χαρα να τσαμπουκαλευτουμε βαριεμαι.

Εξαλλου αυτα ειναι μονο οι προσωπικες μου αποψεις.:welcome:

σχεδον απατο..

your point σε ολα αυτα,γιατι σε εχασα..?

Devil
27-08-10, 15:41
παλι το burn the fat,feed the muscle διαφημιζει αυτος?
καλα δεν βαρεθηκε?

τεσπα το θεμα με τα βαρια μεταλλα ειναι λιγο λεπτο και περιεργο
δεν ειναι μονο οι πρωτεινες και τα ψαρια ειναι και τα Ω3

τωρα τι μπορουμε να κανουμε για αυτο δεν ξερω μαλλον το σταυρο μας μονο
ενας απλος καταναλωτης οπως εμεις δεν εχουμε στη διαθεση μας εργαστηριο για να κανουμε αναλυση στις πρωτεινες που περνουμε

η μονη λυση ειναι να παιρνουμε στανταρ μαρκες οπου σου δινουν απο το σιτε αναλυσεις για την ποιοτητα των πρωτεινων και γενικα συμπληρωματων που εχουν

Niiick
27-08-10, 16:06
παλι το burn the fat,feed the muscle διαφημιζει αυτος?
καλα δεν βαρεθηκε?

τεσπα το θεμα με τα βαρια μεταλλα ειναι λιγο λεπτο και περιεργο
δεν ειναι μονο οι πρωτεινες και τα ψαρια ειναι και τα Ω3

τωρα τι μπορουμε να κανουμε για αυτο δεν ξερω μαλλον το σταυρο μας μονο
ενας απλος καταναλωτης οπως εμεις δεν εχουμε στη διαθεση μας εργαστηριο για να κανουμε αναλυση στις πρωτεινες που περνουμε

η μονη λυση ειναι να παιρνουμε στανταρ μαρκες οπου σου δινουν απο το σιτε αναλυσεις για την ποιοτητα των πρωτεινων και γενικα συμπληρωματων που εχουν


Kαι πες οτι η on ή μια μαρκα σου βγαζει και πεντε αναλυσεις οτι αυτο που πινεις εχει 85% πρωτεινη. ΖΗμια δε προκειται να παθεις εαν αντι για 85 εχει 70 αλλα για πραγματακια που εχει μεσα.


Τελοςπαντων δε βαριεσαι το σταυρο μας και παμε παρακατω:welcome:

Devil
27-08-10, 16:25
Kαι πες οτι η on ή μια μαρκα σου βγαζει και πεντε αναλυσεις οτι αυτο που πινεις εχει 85% πρωτεινη. ΖΗμια δε προκειται να παθεις εαν αντι για 85 εχει 70 αλλα για πραγματακια που εχει μεσα.


Τελοςπαντων δε βαριεσαι το σταυρο μας και παμε παρακατω:welcome:

καταρχην δεν μ αρεσει η on γιατι δεν σου δινει τπτ απο αναλυσεις

δευτερον οταν σου δινουν χαρτι οπου γραφει τι περιεχει στα 100γρ και εχεις 90%+ καθαρη πρωτεινη και γραφει τα παντα απο μεταλα κτλ κτλ γιατι να μην την παρεις

τριτον υπαρχουν και οι μουφες που παιζουν στην αγορα οπου εκει μπορει να βρεις τα παντα ολα μεσα απο βαρια μεταλλα μεχρι και λαμαρινες

ο μονος τροπος (περα απο το σταυρο σας και κανα ευχελεο) ειναι να τσεκαρουμε την προελευση της προτεινης και να βλεπουμε τα χαρτια απο αναλυσεις

Niiick
27-08-10, 17:10
Η αναλυση δεν λεει σχεδον τιποτα ειναι χαρτι απλα για να υπαρχει, καπου μεστο φορουμ ειχε αναλυσει ο bane γιατι τα coa ειναι υποτυπωδη και αχρηστα.

Λαμαρινες και βαρια μεταλλα θα βρεις και στην γνωστη και στην παναγνωστη τη μουφα αλλου πιο βλαβερα και αλλου οχι.


Το ευχελαιο μονο ισως βοηθησει.

beefmeup
27-08-10, 17:15
Το ευχελαιο μονο ισως βοηθησει.

ναι,βαλε κ καμια σκελιδα σκορδο.

εσυ νικ,γιατι ακρη δεν εχω βγαλει ακομα,πρωτεινη περνεις σε συμπληρωμα?

γιατι πιο πανω παραθετεις 2 αντικρουομενες αποψεις επι του θεματος,κ διαφωνεις με τον εαυτο σου στην ουσια..

Niiick
27-08-10, 17:19
Ναι παιρνω χρονια τωρα.


Που διαφωνω με τον εαυτο μου?

Devil
27-08-10, 17:23
Η αναλυση δεν λεει σχεδον τιποτα ειναι χαρτι απλα για να υπαρχει, καπου μεστο φορουμ ειχε αναλυσει ο bane γιατι τα coa ειναι υποτυπωδη και αχρηστα.

Λαμαρινες και βαρια μεταλλα θα βρεις και στην γνωστη και στην παναγνωστη τη μουφα αλλου πιο βλαβερα και αλλου οχι.


Το ευχελαιο μονο ισως βοηθησει.

τα βαψες πολυ μαυρα

δεν ξερω αλλα προτιμω να βλεπω αναλυσεις και να ξερω απο που προερχοντε οι πρωτεινες

τουλαχιστον ξερω οτι εδειξε ενα ενδιαφερον η εταιρια για τον καταναλωτη

αλλιως οπως λες μονο ευχελεο

παρε και ενα παπα και το θυμιατο

http://img210.imageshack.us/img210/418/papas5sg9.jpg
τζιμακος χαχαχαχα
http://www.ellinis.gr/files/products/Thymiato3w_m.jpg

Niiick
27-08-10, 17:25
Eτσι πανουσης ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ:turtle:

Devil
27-08-10, 17:31
Eτσι πανουσης ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ:turtle:

ευλογησον!!!

http://images3.wikia.nocookie.net/anegkyklopaideia/images/thumb/a/ab/Louka.gif/180px-Louka.gif

Niiick
27-08-10, 17:33
και ο θεος μαζι μας!


http://i301.photobucket.com/albums/nn65/nicktheod/3.jpg

beefmeup
27-08-10, 17:46
Ναι παιρνω χρονια τωρα.


Που διαφωνω με τον εαυτο μου?

στο σημειο που λες για την κουτσομουρα κ την σκονη,εχε υποψιν σου οτι εγω περνω κτην κουτσομουρα κ την σκονη για να κανω μπρατσα.

ατπτην αλλη αφου περνεις εσυ,γιατι να μην παρει κ ο καθενας που ρωταει αν πρεπει να παρει??δλδ τι του απαντας εκει??
"φιλε ακου εγω περνω,αλλα εσυ δεν κανει,γιατι μπορει να εχει βαρια μεταλα μπλαμπλα??'

αυτο τι ειναι δλδ,σαν τροπος σκεψης??αφου το κανεις εσυ,σε τι διαφερει κ ο αλλος οσον αφορα τους στοχους του?

μου θυμιζει τον πατερα μου που ενω καπνιζε σαν το φουγαρο(το χει κοψει τωρα),μου ελεγε μια ζωη"μην τα βαλεις ποτε στο στομα σου"..
ειναι λογικη αυτη?

εσυ ξερεις περιπτωσεις απο παιδακια που ενω επερναν σκονη,παρουσιασαν προβλημα με νεφρα/συκωτια συγκεντρωσεις μεταλων κλπ??
εχεις διαβασει καμια κατεγραμμενη περιπτωση,η το υποθετεις οτι μπορει να γινει?

επισης πετας μια κουβεντα για...βαθος απτο πουθενα κ αναφερεσαι σε μενα,χωρις να λες γιατι..αν εχεις διαβασει κατι που εγραψα σε αλλο ποστ με σχετικο θεμα(οξειδωση) κ δεν σου αρεσε θα μπρουσες καλιστα να το σχολιασεις τοτε,για να το συζητησουμε..τωρα που το πετας δεν ειναι λιγο ακυρο??

κ απο μενα τι θες να πουμε πανω σε αυτο?να μαντεψω δλδ??

κ στην τελικη αν χαλιεσαι γιατι περνεις?

να το γραψω απλα..

οπως πλεον ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ φαγητο(απτο γαλα,μεχρι κ λαχανικα,κρεατικα,ψαρια κλπ κ τα παραγωγα τους) που φτανει στο πιατο μας κ μετα στο στομαχι μας,ειναι "πειραγμενο" ειτε απτην μολυνση κ την επιβαρυνση του πλανητη ειτε απο γεννετικες τροποποιησεις,ετσι λοιπον ειναι λογικο κ καποια συμπληρωματα να εχουν καποια πραγματα που δεν θα επρεπε..
εκει ομως δεν ακουσα κανενα να λεει,"μην τρωτε πολυ απο αυτο,ειναι τιγκα στην ορμονη",η "μην τρωτε μεγαλα ψαρια εχουν βαρια μεταλα",η"το ληγμενο γαλα,δεν το πετανε αλλα το επιστρεφουν κ το επαναπαστεριωνουν μεχρι 5 φορες"..
αυτα δεν τα διαβασα σαν συμβουλες πουθενα,οποτε γιατι να κατσω να ασχοληθω με το τι ΜΠΟΡΕΙ να εχει μεσα ενας κουβας πρωτεινη?

κ αν σκεφτεις αυτο που εγραψα,που ξερω εγω ρε φιλε αν οι συγκεντρωσεις μεταλλων που βρεθηκαν σε προτεινη(σκονη) δεν οφειλονται αρχικα στην πρωτη υλη(ΓΑΛΑ),που χρησιμοποιησε η εταιρια??
το χει σκεφτει κανεις αυτο?

κ για να τελειωνουμε γιατι εγραψα πολλα κ δεν εχει νοημα..
εγω οπως τρωω κρεας/κοτοπουλο κ ψαρι,ετσι θα συνεχισω να πινω πρωτεινη κ να περνω συμπληρωματα.

το ιδιο πραγμα ειναι..πλεον τπτ δεν ειναι σχετικα καλυτερο απο κατι αλλο,κ οπως σιγουρα δεν ειμαι τρομολαγνος σε οτιδηποτε ετσι δεν ειμαι κ λατρης σε υπερμετρο βαθμο καποιου πραγματος.ειτε λεγεται συμπληρωμα ειτε φαγητο.

geo28
27-08-10, 17:54
Η αναλυση δεν λεει σχεδον τιποτα ειναι χαρτι απλα για να υπαρχει, καπου μεστο φορουμ ειχε αναλυσει ο bane γιατι τα coa ειναι υποτυπωδη και αχρηστα.

Λαμαρινες και βαρια μεταλλα θα βρεις και στην γνωστη και στην παναγνωστη τη μουφα αλλου πιο βλαβερα και αλλου οχι.


Το ευχελαιο μονο ισως βοηθησει.

Γι αυτο παρτε τν protifar plus που κai whey ειναι και καθαρη και η πιο αθωα απ ολες και ουτε γι αστειο δεν εχει βαρεα μεταλα ,αντιβιωσεις και αλλες παπαριες μεσα..:)

Niiick
27-08-10, 17:57
Σ ευχαριστω που απαντησες. Δε χρειαζεται να ανεβαινουν οι τονοι πιστευω.

Στην αρχη αναφερθηκα σε σενα με αυτο που ειπες για τα ψαρια και πηρα αφορμη. Δεν ημουν καθολου ειρωνικος, εισαι απολυτα σωστος σε αυτο με την οξειδωση και σε πολλα αλλα για αυτο λεω πως εχεις γνωσεις σε βαθος, δε καταλαβαινω γιατι αρπαζεσαι.

Το θεμα φιλε μου beefmeup ειναι οι συνειδητοποιημενες επιλογες. Και εγω καπνιζω και ξερω οτι κανω κακο και βεβαια θα πω στο παιδι μου να μη καπνιζει. Δεν αντιφασκω πουθενα. Ξερω οτι κανει κακο το τσιγαρο.

Δεν ξερω κανεναν που να πεθανε απο πρωτεινη οχι, ουτε απο βαρεα μεταλλα απο τη κουτσομουρα.

Και ο αδερφος να μου πει να παρω πρωτεινη? θα του πω παρε. Αλλα ειναι τσατσια να μη του εκθεσω και της αμφιβολιες μου για αυτο που προκειτε να κανει, ασχετως αν το κανω και γω, ετσι δεν ειναι?


Δε βγαζει πουθενα το θεμα φιλοι μου, δοξα το θεο ο devil μας εφερε και τον παππα και το θυμιατο.:welcome:

giannis64
27-08-10, 18:01
Σ


Δε βγαζει πουθενα το θεμα φιλοι μου, δοξα το θεο ο devil μας εφερε και τον παππα και το θυμιατο.:welcome:

:thumbup:

μην το κουρασουμε σαν εχτες!!!;)

beefmeup
27-08-10, 20:22
Σ ευχαριστω που απαντησες. Δε χρειαζεται να ανεβαινουν οι τονοι πιστευω.

Στην αρχη αναφερθηκα σε σενα με αυτο που ειπες για τα ψαρια και πηρα αφορμη. Δεν ημουν καθολου ειρωνικος, εισαι απολυτα σωστος σε αυτο με την οξειδωση και σε πολλα αλλα για αυτο λεω πως εχεις γνωσεις σε βαθος, δε καταλαβαινω γιατι αρπαζεσαι.

Το θεμα φιλε μου beefmeup ειναι οι συνειδητοποιημενες επιλογες. Και εγω καπνιζω και ξερω οτι κανω κακο και βεβαια θα πω στο παιδι μου να μη καπνιζει. Δεν αντιφασκω πουθενα. Ξερω οτι κανει κακο το τσιγαρο.

Δεν ξερω κανεναν που να πεθανε απο πρωτεινη οχι, ουτε απο βαρεα μεταλλα απο τη κουτσομουρα.

Και ο αδερφος να μου πει να παρω πρωτεινη? θα του πω παρε. Αλλα ειναι τσατσια να μη του εκθεσω και της αμφιβολιες μου για αυτο που προκειτε να κανει, ασχετως αν το κανω και γω, ετσι δεν ειναι?


Δε βγαζει πουθενα το θεμα φιλοι μου, δοξα το θεο ο devil μας εφερε και τον παππα και το θυμιατο.:welcome:

πρωτα απο ολα δεν αρπαχτικα..απλα οπως σου ειπα κ στο αρχικο μου ποστ,δεν μπρουσα να καταλαβω τι εννοεις με αποτελεσμα να παρεξηγεισω αυτο που εγραψες,αλλα κ παλι δεν αρπαχτικα..

απλα στο 2ο ποστ μου,σε ρωτησα καποια πραγματα,για να μου απαντησεις,μηπως καταλαβω τι ηθελες να πεις.

δεν μπορω να καταλαβω γιατι νομιζεις οτι ανεβασα στροφες,πλην του οτι οι ερωτησεις μου ηταν γραμμενες με καθετο τροπο.αλλα περαν τουτου,δεν ειχα σκοπο να στροφαρω.

γιαυτο κ σου εκανα πλακα,στο 1ο ποστ μου,για το απυθμενο.

σε αυτο για τις συνηδητοποιημενες επιλογες εχεις δικιο,αλλα αυτο δεν εξαρταται απο εμας..εμεις μια γνωμη θα δωσουμε(την δικια μας)κ απο κει κ περα ο καθενας οτι θελει κανει.

δεν νομιζω προσωπικα οτι,μπορω να πεισω καποιον απο ενα ποστ σε ενα φορουμ,κ να επειρεασω τοσο την γνωμη του.
αυτο που μπορω να κανω ειναι να του δωσω,οπως κ συ μια δευτερη γνωμη,αλλα σε καθε περιπτωση η τελικη επιλογη θα ειναι δικη του.
ουτε μπορουμε να κατηγορησουμε αυτον που προτεινε κατι σε καποιον..δεν του το βαζει με το ζορι στο στομα..μια γνωμη του δινει.

το οτι τα πραγματα εχουν 2 οψεις,ειναι σωστο αλλα καλο ειναι να τις τονιζουμε σε ολο το φασμα αλλιως καθολου.
δλδ ποιος κανει αναλυση στην πιτσα που παραγγελνει η σε μια σοκολατα σνικερς,για να δει τι εχει μεσα??
κ αφου δεν γινεται αυτο,γιατι να ψαχνομασται τοσο πολυ με μια σκονη πρωτεινης?
παραδοξο δεν ειναι?

το θεμα βγαζει καπου,κ αυτο ειναι στο οτι η τελικη επιλογη,οπως κ η ευθυνη ειναι παντοτε δικη μας.δεν υπαρχει αλλος τροπος,παρα μονο αν θεωρησουμε την υπευθυνοτητα,δουλεια μονο του απεναντι μας.

ολοι ειμαστε υπευθυνοι των επιλογων μας.ας μην ψαχνουμε αποδιοπομπαιους τραγους.

φιλικα,bro;)

Niiick
27-08-10, 20:31
Συμφωνω σε ολα:welcome:

manosvdm
28-08-10, 09:05
απο μονο του πλεων το να παιρνουμε πανω απο 150γρ πρωτεινες οπως καταλαβενεται ειναι too much αλλα προκειμενου να ειμαστε σιγουροι για την συνεχη επαρκεια το κανουμε

το προβλημα δεν ειναι ουτε η whey,ουτε ο τονος, ουτε η κουτσομουρα ουτε τα κοτοπουλα..........

το προβλημα ειναι οτι οσοι ασχολουμαστε με αυτο το αθλημα δεν τηρουμε ποτε

το ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ και για αυτο ειμασε πλεων υπευθυνοι...

γιατι η παγκοσμια ιατρικη προτεινει να τρωμε απαντες 2000-2500 θερμιδες απαντες και να ασκουμαστε.

και μην ακουω οτι ο καθενας εχει διαφορετικη θερμιδικη και πρωτεινικη αναγκη γιατι εμεις αυτο που προσπαθουμε να κανουμε ειναι εναντια στην φυση μας.

ποιο υγιεις θα ειναι αυτος που εχει στο μεγαλυτερο της ζωης του μετα τα 20 σταθερο το βαρος και το λιπος του και την μυικη του μαζα παρα οι παχυσαρκοοι η μυωδεις που προσθετουν πανω τους οτιδηποτε περιτο.;)

τωρα κανουμε αυτο που καταλαβαινουμε αλλα με πληρη υπευθηνοτητα

thegravijia
28-08-10, 09:53
Περιεργα πραγματα.

Πραγματικα απορω καποιες φορες στο φορουμ.

Ο φιλος μας ο beefmeup, διαβασμενος, και γνωστης πολλων θεματων και οπως πχ στο θεμα της οξειδωσης εχει γνωσεις εν το βαθει.

Και μου λες οτι θα φοβηθεις εξισου τη κουτσομουρα του αιγαιου και τη σκονη που πηρες για να κανεις μπρατσα? Μπορει να μην ειμαστε 16 χρονων, να ξερουμε τι κανουμε και να το κανουμε χρονια αλλα μη κρυβομαστε πισω απ το δαχτυλο μας.

Οταν ξεκινησαμε να παιρνουμε συμπληρωματα, που ειτε τα πεις συμπληρωματα ειδικης διατροφης για αθλητες, ειτε σκονες το ιδιο μου κανει, τα παιρναμε για να κανουμε μπρατσα. Ουτε για καλυτερη αναρρωση ή για καλυτερο νευρομυικο συντονισμο ή για χιλιους αλλους λογους. Και υστερα απο τοσο καιρο, απο τη πρωτη πρωτεινη που βγηκε μεχρι το massacra που βλεπαμε στο αλλο τοπικ το θεμα ειναι ενα,ο λογος υπαρξης τους ενας, το πως θα βοηθησει εσενα και εμενα να κανουμε μπρατσα.

Τα συμπληρωματα πρεπει να τα αντιμετωπιζουμε με σεβασμο και με φοβο. Οχι ειμαστε μακρια απο ολα τα σκατα διατροφικα, στο τροπο ζωης μας και κουμπονουμε ενα καρο συμπληρωματα. θελεις να το κανεις?Μαγκια σου, το κανω και γω. Αλλα οχι με το προσχημα οτι βαζω μεσα μου κατι αγνο κατι καλο.Που στη τελικη απειρα περισσοτερο θα φοβηθω μια whey,που εχει μεσα ενα κουβα προσμιξεις αντιβιωσεις και πολλα αλλα, απο τη κουτσομουρα. Οποιος πιστευει οτι η whey που πινει ειναι ενα αγνο ανωτερης ποιοτητας παραγωγο γαλακτος, ας συνεχισει να το πιστευει.

Η στο αλλο τοπικ που λεγαμε για ποση πρωτεινη τη μερα, και οτι πανω απο ενα ποσοστο επιβαρυνει τους νεφρους ακουστηκε παλι ε σιγα αυτο θα μας καταστρεψει εδω αλλοι τρωνε σνικερς και μαρς και πινουν κοκα κολα και καπνιζουν και μια χαρα ειναι. Ελεος πια με τις συκρισεις με τον καθημερινο απλο ανθρωπο, ας σχολιαζουμε αυτονομα αυτο που κανουμε. Λες και το bodybuilding ειναι το πιο υγειινο αθλημα..

Απλα δεν καταβαινω πως η συμπληρωματοφοβια απο ολο τον κοσμο του τυπου πρωτεινες κρεατινες θα πεθανεις θα σε πατησει αμαξι και τετοια απαραδεκτα, γινεται συμπληρωματολατρεια. Οτι ειναι πιο αγνο το συμπληρωμα απο το φαγητο σου, πιο καλο, πιο πανω σε ολα. Η οτι,ολα σκατα ειναι πλεον τα τροφιμα που ποσο χειροτερο να ειναι το συμπληρωματα. Και το εγκλημα που το χω ξαναπει σε αλλο τοπικ μπαινει το παιδακι παιδια τι ειναι οι πρωτεινες μπορω να παρω, ναι ναι παρε γαλα του θεου ειναι. Που αυτος που το λεει, το λεει μονο για να το ακουσει ο ιδιος που παιρνει πολυ πραμα και να νιωσει οτι κανει κατι το normal. Ας παρει το παιδακι ενα μηνα και αμα βρει μετα ανεβασμενα ενζυμα και οχι μονο ας παει να βγαλει ακρη μαζι με τον φιλο του απ το χ,ψ φορουμ.
Γενικα οποτε βλεπω μια ταση να βγαλουμε το bodybuilding τη διατροφη και τα συμπληρωματα μας αγνα και υγεινα, ειδικα οταν αυτο γινεται σε συκριση με τη καθημερινοτητα του μεσου ανθρωπου απορω.

Ελπιζω να μην υπαρχουν παρεξηγησεις ουτε με τον beef me up που ανεφερα το ονομα του ουτε με κανεναν. Να κουβεντιασουμε με μεγαλη μου χαρα να τσαμπουκαλευτουμε βαριεμαι.

Εξαλλου αυτα ειναι μονο οι προσωπικες μου αποψεις.:welcome:
+100:thumbup:

Bane
28-08-10, 10:41
Μην μασάτε μάγκες ο μέσος όρος ζωής ανεβαίνει συνεχώς

Andrikos
28-08-10, 10:41
εδω: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4353


Ωραίο ποστ. Τα βαρέα μέταλλα είναι πρόβλημα κυρίως στις εγκύους, αν μιλάμε για την Ελλάδα ειδικά το κύριο πρόβλημα μόλυνσης είναι στο παθητικό κάπνισμα.

The Rock
28-08-10, 12:54
εσυ ξερεις περιπτωσεις απο παιδακια που ενω επερναν σκονη,παρουσιασαν προβλημα με νεφρα/συκωτια συγκεντρωσεις μεταλων κλπ??
εχεις διαβασει καμια κατεγραμμενη περιπτωση,η το υποθετεις οτι μπορει να γινει?


Ωραία συζήτηση παιδιά, συμφωνώ με πολλά πράγματα.
Εγώ θα θελα να σταθώ στο εξής, δεν λέω καλά όλα αυτά τα άρθρα αλλά χωρίς να υπάρχει κάποια βιβλιογραφία από πίσω, παραμένουν απλά γνώμες. Γνωρίζει κάποιος κάποια μελέτη πάνω στο θέμα αυτό ? Υπάρχει δλδ κάτι επίσημο πλην όλων αυτών των "υποψιών"/γνώμεων ?

noz1989
28-08-10, 13:02
Εγω αυτο θα ηθελα, να ρωτησω ποια συμπληρωματα/ουσιες/κλπ βοηθουν στην ''αντιμετωπιση'' των συσορευμενων βαρεων μεταλων στον οργανισμο μας! Ο devil καπου ειπε για ταυρινη!!

Γνωριζει καποιος?

The Rock
28-08-10, 13:13
Εγω αυτο θα ηθελα, να ρωτησω ποια συμπληρωματα/ουσιες/κλπ βοηθουν στην ''αντιμετωπιση'' των συσορευμενων βαρεων μεταλων στον οργανισμο μας! Ο devil καπου ειπε για ταυρινη!!

Γνωριζει καποιος?
Αυτό τώρα που το λες δεν το ανέφερα στο αντίστοιχο τόπικ, σύμφωνα με έρευνες που έχω διαβάσει η Ταυρίνη βοηθάει ενάντια στην τοξικότητα μετάλλων πιο συγκεκριμένα μόλυβδος, κάδμιο και φθόριο(αν το συγκεκριμένο μπορεί να μπει σε αυτή την κατηγορία).

manosvdm
28-08-10, 13:28
δεν ειναι επικυνδυνο μονο για τα εγκυους

Τα τοξικά μέταλλα, όπως και το νικέλιο, το αρσενικό, το αντιμόνιο, δρουν σωρευτικά, κυρίως στον εγκέφαλο, στα νεφρά και στο ανοσοποιητικό σύστημα, τείνοντας να προκαλέσουν προβλήματα, ορισμένες φορές πολύ σοβαρά.


ναλυτικότερα:
-Ο μόλυβδος προσβάλλει το νευρικό σύστημα και το σύστημα παραγωγής ερυθρών αιμοσφαιρίων, προκαλώντας σε μεγάλες δόσεις, αναιμία.

-Το κάδμιο προκαλεί χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια, εμφύσημα, νεφρικές βλάβες, βλάβες του καρδιαγγειακού και μυοσκελετικού συστήματος, καρκίνο των οργάνων αναπαραγωγής και των πνευμόνων.

-Το αρσενικό προκαλεί ηπατικές και αγγειακές βλάβες, καρκίνο του ήπατος και του δέρματος. Επιπλέον, προσβάλλει τους νεφρούς, τους πνεύμονες και το λεμφικό σύστημα.

-Το μαγγάνιο προσβάλλει το αναπνευστικό, το κεντρικό νευρικό σύστημα και τους νεφρούς.

το προβλημα δημιουρηειτε επειδη δεν αποβαλλονται ευκολα απο τον οργανισμο


-Το νικέλιο επιδρά στις ρινικές κοιλότητες, στους πνεύμονες και το δέρμα.

-Ο υδράργυρος προσβάλλει το δέρμα, το αναπνευστικό και το κεντρικό νευρικό σύστημα, τους νεφρούς και τους οφθαλμούς. Προκαλεί εξασθένηση των μυών, απώλεια της όρασης παράλυση και τελικά θάνατο.

Andrikos
28-08-10, 13:47
εδω: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4353


Εγω αυτο θα ηθελα, να ρωτησω ποια συμπληρωματα/ουσιες/κλπ βοηθουν στην ''αντιμετωπιση'' των συσορευμενων βαρεων μεταλων στον οργανισμο μας! Ο devil καπου ειπε για ταυρινη!!

Γνωριζει καποιος?

Κανένα , η ουσία στα βαρέα μέταλλα βρίσκεται στην συγκέντρωση στην οποία βρίσκονται σε ένα σώμα , όχι αν βρίσκονται. Στο σώμα σου υπάρχουν 1 τρισεκτομμύριο άτομα ουρανίου προερχόμενα από τις τροφές , δεν γίνεται να είσαι αμόλυντος από ουσίες που έχουν δυναμικό να είναι τοξικές -αλλά είναι τοξικές μόνο όταν υπάρχει υπέρκατανάλωση και μεγάλη συγκέντρωση όχι όταν υπάρχει μέτρο, ειναι πολύ βασικό αυτό γιατί αλλιώς θα ζούμε φοβισμένοι μην πάρουμε καμία μεγάλη ανάσα και πεθάνουμε από υπερδοσολογία αέρα.

mekefi
29-08-10, 12:06
Μην μασάτε μάγκες ο μέσος όρος ζωής ανεβαίνει συνεχώς

μυθος....περα για περα ψεμα

beefmeup
29-08-10, 12:52
το ολο θεμα δεν μπορω να καταλαβω τι νοημα εχει??

ξεκινησαμε απτα βαρια μεταλα σε πρωτεινες κ καταληξαμε να ακροβατουμε μεταξυ του"ειναι κακο αυτο,ειναι κακο εκεινο,αλλα εμεις το κανουμε γιατι ετσι,η δεν το κανουμε γιατι αλλιως".

οποιος ασχολειται με κατι,ειτε λεγεται μοντελισμος,ειτε ββ,ειτε ψαροντουφεκο προφανως ξερει γιατι το κανει κ τι πρεπει να κανει για να φτασει εκει που θελει.
ολα επιλογες ειναι,κ οσοι τις κανουν προσωπικα θεωρω οτι ξερουν τι κανουν.

αν οχι,κακο του κεφαλιου τους.


καποιοι εχω την εντυπωση οτι προσπαθουν να μου δημιουργησουν ενοχες,γιαυτο που κανω..κ παλι μην ακουσω οτι γινεται για να με πληροφορησουν για τους κυνδινους που εγκυμονουν..αμα περιμενα απτους αλλους γιαυτο σωθηκα.
αφηστε παιδες,εχει γεμισει ο κοσμος μεσσιες κ ανθρωπους που νοιαζονται για "μενα".

διαβαστε να ενημερωθειτε,οπως κανουμε ολοι κ αφηστε τους αλλους να κανουν οτι θελουν..

Steloukos
16-06-13, 05:11
Μολις ειδα το θεμα και μου κινησε την περιεργεια.Θεωρω οτι η αποψη (καλα εδω ο τονος εχει βαρεα,ο σολωμοςκτλ,στην πρωτεινη θα κολλησουμε??) δεν εχει καμια βαση.Τα πρωτα θεωρουνται τροφιμα ενω η πρωτεινη συμπληρωμα.Μπορεις να καταναλωνεις τροφιμα χωρις να κατεβαζεις συμπληρωματα αλλα δεν γινεται να κατεβαζεις μονο συμπληρωματα χωρις να κατεβαζεις φαγητο.Δεν λεω παιρνω και γω συμπληρωματα,αλλα τελευταια εχω αρχισει την εμπιστοσυνη μου.Ακουγονται πολλα οπως οτι πολλα νιτρικα εχουν DMAA,λιποδιαλυτες εφεδρινη και αλλα,οι πρωτεινες βαρεα μεταλλα,οι πολυβιταμινες ισως προκαλεσουν υπερβιταμινωση.Μεσα στην διατροφη δεν υπαρχουν τετοιες βλαβερες ουσιες(εξαιρεση βαρεα) και ουτε προκειται να παθουμε υπερβιταμινωση.Εκφραζω απλως την αποψη μου εδω και δν εχω σκοπο να παω κοντρα σε κανενα.Εχω διαβασει και οτι ο ζεολιθος ειναι καλος στην αποβολη βαρεων μεταλλων,αλλα μου φαινεται λιγο παραξενο να κατεβαζει καποιος πετρα:green:.http://www.youtube.com/watch?v=cw2qi1Qi_mk

HIAB XS
16-06-13, 09:30
Μολις ειδα το θεμα και μου κινησε την περιεργεια.Θεωρω οτι η αποψη (καλα εδω ο τονος εχει βαρεα,ο σολωμοςκτλ,στην πρωτεινη θα κολλησουμε??) δεν εχει καμια βαση.Τα πρωτα θεωρουνται τροφιμα ενω η πρωτεινη συμπληρωμα.Μπορεις να καταναλωνεις τροφιμα χωρις να κατεβαζεις συμπληρωματα αλλα δεν γινεται να κατεβαζεις μονο συμπληρωματα χωρις να κατεβαζεις φαγητο.Δεν λεω παιρνω και γω συμπληρωματα,αλλα τελευταια εχω αρχισει την εμπιστοσυνη μου.Ακουγονται πολλα οπως οτι πολλα νιτρικα εχουν DMAA,λιποδιαλυτες εφεδρινη και αλλα,οι πρωτεινες βαρεα μεταλλα,οι πολυβιταμινες ισως προκαλεσουν υπερβιταμινωση.Μεσα στην διατροφη δεν υπαρχουν τετοιες βλαβερες ουσιες(εξαιρεση βαρεα) και ουτε προκειται να παθουμε υπερβιταμινωση.Εκφραζω απλως την αποψη μου εδω και δν εχω σκοπο να παω κοντρα σε κανενα.Εχω διαβασει και οτι ο ζεολιθος ειναι καλος στην αποβολη βαρεων μεταλλων,αλλα μου φαινεται λιγο παραξενο να κατεβαζει καποιος πετρα:green:.http://www.youtube.com/watch?v=cw2qi1Qi_mk

Ζεολιθο εχω παρει κ εγω 1 μηνα! Οντος αποτοξινωνει τον οργανισμο φυσικα...


Η καυτερη πιπερια ( λιποδιαλυτικο αριστο) ,το λεμονι, το ξυνομηλο κ γενικα οτι πικρο κ ξινο συμβαλει στο να αποτοξινωνει τον οργανισμο κ καλο θα ειναι να τα εχουμε συνεχεια στην διατροφη μας!

Steloukos
17-06-13, 00:12
Nαι εχω ακουσει και γω οτι γενικα οτι ειναι πικρο και ξινο ειναι αντικαρκινικο και αποτοξινωνει.Ζεολιθο θα αρχισω να καταναλωνω και γω τον Σεπτεμβρη:thumbup:, εχω ενα σακουλακι που το πηρα απο ενα μαγαζι με βιολογικα προιοντα...

HIAB XS
17-06-13, 08:01
Nαι εχω ακουσει και γω οτι γενικα οτι ειναι πικρο και ξινο ειναι αντικαρκινικο και αποτοξινωνει.Ζεολιθο θα αρχισω να καταναλωνω και γω τον Σεπτεμβρη:thumbup:, εχω ενα σακουλακι που το πηρα απο ενα μαγαζι με βιολογικα προιοντα...

Προσεξε μια λεπτομερεια!Το μαγαζι που το πηρα μου ειπε να καταναλωνω 1γρ την ημερα για 1 μηνα κ μετα τον αλλο χρονο παλι! Δεν κανει παραπανω!


Οποτε μπορουμε να προστατευτουμε με πολλους τροπους εναντι των βαρεων μεταλων απο τις πρωτεινες κ γενικα απο τις τροφες που καταναλωνουμε!

Steloukos
18-06-13, 04:24
Προσεξε μια λεπτομερεια!Το μαγαζι που το πηρα μου ειπε να καταναλωνω 1γρ την ημερα για 1 μηνα κ μετα τον αλλο χρονο παλι! Δεν κανει παραπανω!


Οποτε μπορουμε να προστατευτουμε με πολλους τροπους εναντι των βαρεων μεταλων απο τις πρωτεινες κ γενικα απο τις τροφες που καταναλωνουμε!

Ναι ξερω θελει παρα πολυ μικρη ποσοτητα,1/4 κουταλακι του γλυκου περιπου.Ηξερα οτι πρεπει να το παιρνεις ανα διαστηματα και οχι συνεχεια,αλλα δεν ηξερα οτι δεν κανει πανω απο μια φορα το χρονο...σε ευχαριστω που με ενημερωσες:thumbup:.