PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη Χορτοφαγου HELP!



DHM
28-08-10, 12:22
Μπαινω απευθειας στο θεμα
Εχω ενα φιλο που θελει να ξεκινησει γυμ. αλλα ειναι χορτοφαγος τι χορτοφαγος
πατατες και γαλα πως την παλευβει τοσα χρονια δεν ξερω
Αποτελεσμα να βαζει κιλα συνεχεια και να κανει διατα συνεχεια
Τωρα οταν κανει διατα τι τρωει θα σας γελασω
Το εψησα να αρχισει ξανα :weights:. ειχε αρχισει και παλια αλλα μετα απο μερες αρχισε να αποδιδει λιγοτερο μου το ειπε και αυτος,του ειπα λογικο ειναι αυφου ουτε βιταμινες ουτε πρωτεινη απο κρεας απο γαλα κατι να παρεις να κρατηθεις....που πας
Αφου καταλαβε τι παιζει μου ειπε για διατροφη να αρχισει..
Μπορει να πηγαινει γυμ και μετα να τρωει τα λαχανικα του και να περνει μια whey ετσι ωστε να ειναι καπως σε ισορροπια?
Μπορειτε να προτεινετε κατι?,θα βοηθουσε πολυ..

Mitsen
28-08-10, 16:39
Πρέπει να τροφοδοτούμε τον οργανισμό μας με προτείνη,υδατάνθρακα,λίπη και βιταμίνες. Δεν υπάρχει διατροφή χορτοφάγου και κρεατοφάγου (έτσι ξέρω εγώ τουλάχιστον).

GiannhsLar
28-08-10, 16:57
Πρέπει να τροφοδοτούμε τον οργανισμό μας με προτείνη,υδατάνθρακα,λίπη και βιταμίνες. Δεν υπάρχει διατροφή χορτοφάγου και κρεατοφάγου (έτσι ξέρω εγώ τουλάχιστον).

εννωει, πχ προτεινη= κρεας= παμε σογια, φακες , φασολια, γαλα. (δν ξερω εαν κανει να τρως γαλα για χορτοφαγος ).



τωρα για καζεινη δν εχω ιδεα .... και αφτο απο γαλα

( οπος και whey προτεινη "γαλακτος")

λιπη μπορεις να φας σαν χορτοφαγος τα παντα μιας και δν ειναι απο αυγο.

( βλπ ξηροκαρπια και λιναροσπορο)...

υδατανθρακα κανονικα.... ριζια, πατατα.

βιταμινες το ιδιο - φρουτα-λαχανικα, κατι αλλο;

aaabasilis
28-08-10, 18:20
α δεν ειναι vegeterian ο φιλος σου,ειναι vegan αν εξαιρεσουμε το γαλα δλδ.απο ιδεολογικης πλευρας φανταζομαι ε?μπορει να τρωει συνδιασμους οσπριων,ωστε να κανει την πρωτεινη που τρωει οσο το δυνατον πιο πληρη.γιατι ας πουμε αν τρωει μονο φασολια δεν θα ειναι πληρης απο αμινοξεα η πρωτεινη.ενω αν κανει συνδιασμους οσπριων π.χ. 4 διαφορετικα ειδη θα γινετε καπως ποιο πληρης λογω των διαφορετικων αμινοξεων που εχει η καθε τροφη.αυτο ομως προυποθετει χρονο γιατι τα 4 διαφορετικα οσπρια εχουν και διαφορετικο χρονο βρασμου,δεν μπορεις δλδ να τα πεταξεις ολα μεσα στην κατσαρολα την ιδια στιγμη γιατι αλλα θα ναι βρασμενα κι αλλα αβραστα.μπορει επισης να παρει καμια σπυρουλινα που εχει πολλα μεσα.

beefmeup
29-08-10, 12:32
Μπαινω απευθειας στο θεμα
Εχω ενα φιλο που θελει να ξεκινησει γυμ. αλλα ειναι χορτοφαγος τι χορτοφαγος
πατατες και γαλα πως την παλευβει τοσα χρονια δεν ξερω
Αποτελεσμα να βαζει κιλα συνεχεια και να κανει διατα συνεχεια
Τωρα οταν κανει διατα τι τρωει θα σας γελασω
Το εψησα να αρχισει ξανα :weights:. ειχε αρχισει και παλια αλλα μετα απο μερες αρχισε να αποδιδει λιγοτερο μου το ειπε και αυτος,του ειπα λογικο ειναι αυφου ουτε βιταμινες ουτε πρωτεινη απο κρεας απο γαλα κατι να παρεις να κρατηθεις....που πας
Αφου καταλαβε τι παιζει μου ειπε για διατροφη να αρχισει..
Μπορει να πηγαινει γυμ και μετα να τρωει τα λαχανικα του και να περνει μια whey ετσι ωστε να ειναι καπως σε ισορροπια?
Μπορειτε να προτεινετε κατι?,θα βοηθουσε πολυ..

ο φιλος σου ειναι χορτοφαγος λογω προβληματος,η απο χομπυ?

αν το πρωτο,καλυτερα να παει σε διατροφολογο,για να αποφυγει ανισσοροποια στην διατροφη του.
αν το 2ο,πες του οτι ο αθρωπινος οργανισμος δεν ειναι σχεδιασμενος να ζει μονο με χορτα..ακομα κ οι νεατερνταλ,μαζι με τους βολβους που ξεθαβαν,κυνηγουσαν για να φανε κρεας,η ψαρευαν..

κατι θα ηξεραν αυτοι.

GiannhsLar
29-08-10, 15:40
ο φιλος σου ειναι χορτοφαγος λογω προβληματος,η απο χομπυ?

αν το πρωτο,καλυτερα να παει σε διατροφολογο,για να αποφυγει ανισσοροποια στην διατροφη του.
αν το 2ο,πες του οτι ο αθρωπινος οργανισμος δεν ειναι σχεδιασμενος να ζει μονο με χορτα..ακομα κ οι νεατερνταλ,μαζι με τους βολβους που ξεθαβαν,κυνηγουσαν για να φανε κρεας,η ψαρευαν..

κατι θα ηξεραν αυτοι.

αναγνωρισαν την αξια του κοκορετσιου και του κεμπαπ!

θελει το κρεατακι ο οργανισμος κακα τα ψεματα.. αλλα ο φιλος μας μπορει και ως χρορτοφαγος να δει αποτελεσματα.