PDA

Επιστροφή στο Forum : Tribulus



promitheas
26-09-06, 12:07
κυττωντας τα βοτανα ειδα οτι το tribullus terestis ειναι το λεγομενο τριβολι που
ενα ζιζανιο που φυτρωνει τον Απριλιο.
Να παρουμε αυτο το βοτανι που ειναι και ποιο φυσικο?

billys15
26-09-06, 14:58
μηπως ομως το σκευασμα εχει συνδιαστει και με αλλες ουσιες κι ετσι υπαρχουν αποτελεσματα; δλδ το βοτανι απο μονο του δεν νομιζω να σου δωσει αποτελεσματα.μπορει να εχω και λαθος

ajax
26-09-06, 20:45
προσοπικα εχο παρει τις muscle tech to t-tech η καπως ετσι.κοστισε ΠΟΛΛΑ!!!70 ΕΥΡΟ αλλα ειδα διαφορα,μεγαλη διαφορα

muaythaispirit
28-09-06, 19:53
σωπα δουλευουν και τα muscletech ? αυτο θα παιρνει μαλλον και ο cutler! αυτο δεν ειναι που λεει οτι λειτουργει σε 2 φασεις μια το πρωι μια το βραδυ?
πρεπει να εχει και αλλα εκτος απο τριμπουλους...
ειδες τοσο μεγαλες διαφορες?

alexmafia2
13-03-07, 23:26
παιδια θελω να μ πειτε αν κανει δουλεια ως συμπληρωμα εστω και λιγο..και αν κανει να το παρω εγω που ειμαι 19..το ρωταο γτ απο παλαιοτερα ποστ ειδα να λετε οτι δεν κανει να το παιρνουνε κατω τον 25 αλλα δεν λετε για πιο λογο.

Gasturb
13-03-07, 23:33
Eίμαι 100% σίγουρος ότι το έχουν χρησιμοποιήσει άτομα της ηλικίας σου. Προσωπικά δεν έχω πάρει ποτέ.

Gt

alexmafia2
14-03-07, 01:15
ναι αλλα δεν μου λες για πιο λογο δεν κανει να το χρησιμοποιουνε ατομα κατω των 25?

gpol
14-03-07, 01:20
γιατι η τεστοστερονη σε τετοια ηλικα ειναι στα υψη. Οσο περνανε τα χροναι μειωνεται και στα 35πχ που θα παραγεις λιγοτερη, τοτε ισως να υπαρχει λογος να το παρεις (αν κανει κατι το tribulus)

Gasturb
14-03-07, 01:54
Ακριβως!

Gt

ajax
14-03-07, 02:27
φιλε alexmafia εγω προσωπικα χρησιμοποιω tribulus και προσωπικα το θεωρω πολυ καλο και στο συνιστω,ενα καλο και με χαμηλη τιμη ειναι το tribu-x της scitec nutrition.φυσικα για να δεις διαφορα δεν θα πρεπει να εχεις παρεις φαρμακο.

Gasturb
14-03-07, 06:26
Θέλετε αύξηση της ενδογενή τέστο σας ??

Kάντε αυτό ===> http://forum.bodybuilding.gr/upload/Diafora/BBFullSquat.gif ή αυτό ===> http://forum.bodybuilding.gr/upload/Diafora/SMStraightLegDeadlift.gif

ή ότι άλλη συνδιαστική / βαριά άσκηση ξέρετε για να ''τρελλάνεται'' τις ορμόνες σας θετικα.

Τα Tribulus δεν έχουν αποδειχθεί ότι πράγματι αυξάνουν την ενδογενή τέστο σας. Το να σου έρχεται το αίμα στο κεφάλι κ να νιώθεις λίγο pumped με αυτά εμένα δεν μου λενε τίποτα ότι έτσι έχω ανεβασμένη τέστο. Αν νιώθετε 'φοβερή ενέργεια' για δoκιμάστε 50 γρ δεχτρόζη πριν ξεκινήσετε κ θα δειτε αν έχετε τότε ενέργεια ή όχι - αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η δεξτρόζη ανεβάζει την τεστο!!!

Μέχρι να μου αποδείξουν ότι πράγματι δουλεύουν με έρευνες σοβαρές πάνω στα επίπεδα της τεστοστερόνης (btw υπαρχουν έρευνες για το ΖΜΑ που αποδεικνύουν ότι δουλευει) τα θεωρώ σκέτη μπαρούφα κ άχρηστα για έναν που ασχολείται σοβαρά με τον αθλητισμό κ το bb.

Όποτε κ αν έχω θετικά νεότερα για αυτό το συμπλήρωμα σας ενημερώνω κ αναθεωρώ τις απόψεις μου. Αλλα μέχρι τότε...

Tribulus = Waste of money = Keep your money and drink some beers!

Gt

alexmafia2
14-03-07, 14:00
οκ καταλαβα τι παιζει παντως εγο θα το χρησιμοποιησω και θα σας πω αμα κανει τπτ!

Teo70
14-03-07, 14:44
Κοίτα, ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε και μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε αλλά έχω μια απορία. Γιατί να προσπαθήσεις να boost-άρης την ΤΕΣΤΟ σου τη στιγμή που είσαι μόνο 19 ετών και είναι από μόνη της στα ύψη;;
Εκτός του ότι είναι αμφίβολη η αποτελεσματικότητα του Tribulus, άμα το ξεκινήσεις από τα 19 τότε στα 35 τι θα πάρεις;
Είσαι πολύ νέος για τέτοια συμπληρώματα και οδηγείσαι στο κορεσμό από πολύ μικρός.
Αν θες τη ταπεινή μου γνώμη κάνε full :squat: και θα δεις να δυναμώνεις απίστευτα.

panagiotisf
27-07-08, 18:38
αν εχεις λεφτα για πεταμα πανε παρτο

sTeLaKoS
27-01-10, 18:08
Προτεινόμενη δόση; 1000mg ή 1500?

Υ.Γ Sorry που ξέθαψα topic.


EDIT. Α, διάβασα κάπου ότι θέλει 2 μέρες on 1 off, στέκει αυτό ή κάθε μέρα on; 8 εβδομάδες ο κύκλος;

The Rock
27-01-10, 18:22
Θέλετε αύξηση της ενδογενή τέστο σας ??

Kάντε αυτό ===> http://forum.bodybuilding.gr/upload/Diafora/BBFullSquat.gif ή αυτό ===> http://forum.bodybuilding.gr/upload/Diafora/SMStraightLegDeadlift.gif

ή ότι άλλη συνδιαστική / βαριά άσκηση ξέρετε για να ''τρελλάνεται'' τις ορμόνες σας θετικα.

Τα Tribulus δεν έχουν αποδειχθεί ότι πράγματι αυξάνουν την ενδογενή τέστο σας. Το να σου έρχεται το αίμα στο κεφάλι κ να νιώθεις λίγο pumped με αυτά εμένα δεν μου λενε τίποτα ότι έτσι έχω ανεβασμένη τέστο. Αν νιώθετε 'φοβερή ενέργεια' για δoκιμάστε 50 γρ δεχτρόζη πριν ξεκινήσετε κ θα δειτε αν έχετε τότε ενέργεια ή όχι - αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η δεξτρόζη ανεβάζει την τεστο!!!

Μέχρι να μου αποδείξουν ότι πράγματι δουλεύουν με έρευνες σοβαρές πάνω στα επίπεδα της τεστοστερόνης (btw υπαρχουν έρευνες για το ΖΜΑ που αποδεικνύουν ότι δουλευει) τα θεωρώ σκέτη μπαρούφα κ άχρηστα για έναν που ασχολείται σοβαρά με τον αθλητισμό κ το bb.

Όποτε κ αν έχω θετικά νεότερα για αυτό το συμπλήρωμα σας ενημερώνω κ αναθεωρώ τις απόψεις μου. Αλλα μέχρι τότε...

Tribulus = Waste of money = Keep your money and drink some beers!

Gt
Στελλάκο δεν δουλεύει αποδεδειγμένα.

sTeLaKoS
27-01-10, 18:24
Τα έχω διαβάσει, δε πειράζει θέλω να το δω και πάνω μου.

Στη τελική δε θα φτωχαίνω... το βρήκα σε καλή τιμή και είπα να το χτυπήσω για να μου φύγει η περιέργεια.

Qlim4X
27-01-10, 18:38
Τα έχω διαβάσει, δε πειράζει θέλω να το δω και πάνω μου.

Στη τελική δε θα φτωχαίνω... το βρήκα σε καλή τιμή και είπα να το χτυπήσω για να μου φύγει η περιέργεια.

Δοκημασετο για να δω του χρονου τι θα κανω :P

sTeLaKoS
27-01-10, 18:42
Οκ, θα γραψω review εννοείται. Ακόμη σήμερα το παρήγγειλα, θα κάνει καμια δεκαριά μέρες να έρθει.

Προς το παρόν περιμένω προτεινόμενη δοσολογία από κάποιον που έχει δοκιμάσει καθώς και πόσο καιρό είναι ο κύκλος, πόσο off και μετά πόσο καιρό και πάλι μέσα.

The Rock
27-01-10, 18:51
Τα έχω διαβάσει, δε πειράζει θέλω να το δω και πάνω μου.

Στη τελική δε θα φτωχαίνω... το βρήκα σε καλή τιμή και είπα να το χτυπήσω για να μου φύγει η περιέργεια.
Ναι δεν αντιλέγω ότι τα έχεις διαβάσει απλά δεν θεωρώ ότι υπάρχει λογική στο να θες να δοκιμάσεις να πέσεις από γκρεμό για να δεις αν θα τα τινάξεις . Είναι αποδεδειγμένο. :green:

sTeLaKoS
27-01-10, 18:55
Ναι δεν αντιλέγω ότι τα έχεις διαβάσει απλά δεν θεωρώ ότι υπάρχει λογική στο να θες να δοκιμάσεις να πέσεις από γκρεμό για να δεις αν θα τα τινάξεις . Είναι αποδεδειγμένο. :green:

Η περιέργεια σκότωσε μόνο τη γάτα, κανέναν άλλο.
Ακόμη και το placebo πολλές φορές βοηθά, μη το ξεχνάς :toast:

manos_
27-01-10, 19:01
Ναι δεν αντιλέγω ότι τα έχεις διαβάσει απλά δεν θεωρώ ότι υπάρχει λογική στο να θες να δοκιμάσεις να πέσεις από γκρεμό για να δεις αν θα τα τινάξεις . Είναι αποδεδειγμένο. :green:

Αντε παλι....δουλευει λεμε εξαρταται τι αποσταγμα θα παρεις και σε καποιους ανθρωπους πιανει καλυτερα.2 γραμαρια παρε.

The Rock
27-01-10, 21:17
Αντε παλι....δουλευει λεμε εξαρταται τι αποσταγμα θα παρεις και σε καποιους ανθρωπους πιανει καλυτερα.2 γραμαρια παρε.
Εμείς οι 2 νομίζω ότι την έχουμε ξανακάνει αυτή την κουβέντα :green:
Ουδεμία επιστημονική έρευνα απέδειξε το παραμικρό(πλην της αύξησης της λίμπιντο)
Είτε είναι βουλγάρικο είτε ρωσοποντιακό είτε και γω δεν ξέρω τι , placebo will always be placebo :green:

That's all folks !

gj
27-01-10, 22:06
Mια προσοπικη δοκιμη θα πεισει τον καθενα.
Εγω μια φορα τα πηρα και δεν εχω σκοπο ξανα :P

manos_
27-01-10, 23:02
Ροκ ο τριβολος ανεβαζει την ντοπαμινη περα απο την φυσικη παραγωγη της τεστοστερονης εξου και λιμπιντο αλλα ανεβαζει και την τεστοστερονη απλα αμα περιμενεις να πετας ε οχι δεν θα το δεις θα εχεις καλυτερη αναρωση ομως και αντοχη.Εμενα με πιανει ρε φιλε τι να σου πω.

Bane
28-01-10, 15:55
Στελλάκο δεν δουλεύει αποδεδειγμένα.

Μπορεί και να μην ισχύει αυτό τελικα


Fiziol Zh. (javascript:AL_get(this,%20'jour',%20'Fiziol%20Zh.');) 2009;55(5):89-96.
The influence of the Tribulus terrestris extract on the parameters of the functional preparadness and athletes' organism homeostase.

Milasius K (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Milasius%20K%22%5BAuthor%5D&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVAbstract), Dadeliene R (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Dadeliene%20R%22%5BAuthor%5D&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVAbstract), Skernevicius J (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Skernevicius%20J%22%5BAuthor%5D&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVAbstract).
Vilnius Pedagogical University, Lithuania.
The influence of the Tribulus terrestris extract on the parameters of the functional preparadness and athletes' organism homeostase was investigated. It was established the positive impact of dietary supplement "Tribulus" (Optimum Nutrition, U.S.A.) using per 1 capsule 3 times a day during 20 days on athletes' physical power in various energy producing zones: anaerobic alactic muscular power and anaerobic alactic glycolytic power statistically reliable increased. Tribulus terrestris extract, after 20 days of consuming it, did not have essential effect on erythrocytes, haemoglobin and thrombocytes indices. During the experimental period statistically importantly increased percentage of granulocytes and decreased percentage of leucocytes show negative impact of this food supplement on changes of leucocytes formula in athletes' blood. Creatinkinase concentration in athletes' blood statistically importantly has increased and creatinine amount has had a tendency to decline during 20 days period of consuming Tribulus terrestris extract. The declining tendency of urea, cholesterol and bilirubin concentrations has appeared. The concentration of blood testosterone increased statistically reliable during the first half (10 days) of the experiment; it did not grow during the next 10 days while consuming Tribulus still.



Γενικά με τις έρευνες του Trib γίνεται ένα ψιλο μπάχαλο.

zarras
28-01-10, 19:32
μιας και πιασατε τη συζητηση για το τριβολο,

θελω να ρωτησω,
οσες φορες εχω δοκιμασει μηνιαιους κυκλους με τριβολο διαφορων εταιριων
παντα συμβαινει να παρατηρω αυξηση της τριχοφυιας και η φωνη μου μπασαρει,
επισης υπαρχει μια μικρη διαφορα στην δυναμη στις προπονησεις.
Αν θεωρησουμε οτι η διαφορα στη δυναμη μπορει να οφειλεται στο placebo -οπως αναφερεται παραπανω- , η τριχοφυια και η μπασα φωνη που οφειλονται; (δεν βρισκω αλλο λογο εκτος απο μια -εστω μικρη- αυξηση στη τεστοστερονη) υπαρχει περιπτωση να οφειλεται αλλου;

Bane
28-01-10, 19:56
Μιλώντας για Tribulus διαφόρων εταιρειών έχετε αυτό υπόψην
http://www.bodybuilding.com/store/thermo/lab.pdf

TEFAAtzis
28-01-10, 20:10
με λιγα λογια της Θερμολαιφ ειναι το καλυτερο Βανε?

manos_
28-01-10, 20:25
Μιλώντας για Tribulus διαφόρων εταιρειών έχετε αυτό υπόψην
http://www.bodybuilding.com/store/thermo/lab.pdf

Το nd τι σημαινει μπειν?Μεχρι στιγμης για μενα το καλυτερο που εχω παρει ειναι το vitrix που εχει και αλλα μεσα αλλα ειναι πανακριβο.

Bane
28-01-10, 20:53
Non Detected.
Τζίφος.
Τπτ.
Zero
Μηδέν

Bane
28-01-10, 20:54
με λιγα λογια της Θερμολαιφ ειναι το καλυτερο Βανε?

Yes και της Sopharma/Biotest επίσης αποτελούν καλές (αλλά ακριβώτερες)επιλογές.

The Rock
28-01-10, 21:24
Μπορεί και να μην ισχύει αυτό τελικα



Γενικά με τις έρευνες του Trib γίνεται ένα ψιλο μπάχαλο.
Την έχω διαβάσει και αυτή την έρευνα Bane αλλά μου φαίνεται λίγο κατά παραγγελία διαφημιστκή. Λέει επίσης ότι μόνο 10 μέρες συνεχόμενες σε "πιάνει", τι καινούργιο κόλπο είναι αυτό ?

J Strength Cond Res. 2007 May;21(2):348-53.

The effect of five weeks of Tribulus terrestris supplementation on muscle strength and body composition during preseason training in elite rugby league players.
Rogerson S, Riches CJ, Jennings C, Weatherby RP, Meir RA, Marshall-Gradisnik SM.

School of Exercise Science and Sport Management, Southern Cross University Lismore, New South Wales, Australia. srogerson10@bigpond.com

Tribulus terrestris is an herbal nutritional supplement that is promoted to produce large gains in strength and lean muscle mass in 5-28 days (15, 18). Although some manufacturers claim T. terrestris will not lead to a positive drug test, others have suggested that T. terrestris may increase the urinary testosterone/epitestosterone (T/E) ratio, which may place athletes at risk of a positive drug test. The purpose of the study was to determine the effect of T. terrestris on strength, fat free mass, and the urinary T/E ratio during 5 weeks of preseason training in elite rugby league players. Twenty-two Australian elite male rugby league players (mean +/- SD; age = 19.8 +/- 2.9 years; weight = 88.0 +/- 9.5 kg) were match-paired and randomly assigned in a double-blind manner to either a T. terrestris (n = 11) or placebo (n = 11) group. All subjects performed structured heavy resistance training as part of the club's preseason preparations. A T. terrestris extract (450 mg.d(-1)) or placebo capsules were consumed once daily for 5 weeks. Muscular strength, body composition, and the urinary T/E ratio were monitored prior to and after supplementation. After 5 weeks of training, strength and fat free mass increased significantly without any between-group differences. No between-group differences were noted in the urinary T/E ratio. It was concluded that T. terrestris did not produce the large gains in strength or lean muscle mass that many manufacturers claim can be experienced within 5-28 days. Furthermore, T. terrestris did not alter the urinary T/E ratio and would not place an athlete at risk of testing positive based on the World Anti-Doping Agency's urinary T/E ratio limit of 4:1.


Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2000 Jun;10(2):208-15.

The effects of Tribulus terrestris on body composition and exercise performance in resistance-trained males.
Antonio J, Uelmen J, Rodriguez R, Earnest C.

Human Performance Laboratory, University of Nebraska, Kearney, NE 68849-3101, USA.

The purpose of this study was to determine the effects of the herbal preparation Tribulus terrestris (tribulus) on body composition and exercise performance in resistance-trained males. Fifteen subjects were randomly assigned to a placebo or tribulus (3.21 mg per kg body weight daily) group. Body weight, body composition, maximal strength, dietary intake, and mood states were determined before and after an 8-week exercise (periodized resistance training) and supplementation period. There were no changes in body weight, percentage fat, total body water, dietary intake, or mood states in either group. Muscle endurance (determined by the maximal number of repetitions at 100-200% of body weight) increased for the bench and leg press exercises in the placebo group (p <.05; bench press +/-28.4%, leg press +/-28.6%), while the tribulus group experienced an increase in leg press strength only (bench press +/-3.1%, not significant; leg press +/-28.6%, p <.05). Supplementation with tribulus does not enhance body composition or exercise performance in resistance-trained males.

Σύμφωνα με τις 2 παραπάνω έρευνες δεν είχε καμία επίδραση ούτε στην αναλογία τεστό/επιτεστό (δείγμα ούρων) ούτε στην βελτίωση απόδοσης των αθλητών.

Forensic Sci Int. 2008 Jun 10;178(1):e7-10. Epub 2008 Feb 20.

Short term impact of Tribulus terrestris intake on doping control analysis of endogenous steroids.
Saudan C, Baume N, Emery C, Strahm E, Saugy M.

Swiss Laboratory for Doping Analyses, Institut Universitaire de Médecine Légale, Centre Hospitalier Universitaire Vaudois and University of Lausanne, Chemin des Croisettes 22, 1066 Epalinges, Switzerland.

Tribulus terrestris is a nutritional supplement highly debated regarding its physiological and actual effects on the organism. The main claimed effect is an increase of testosterone anabolic and androgenic action through the activation of endogenous testosterone production. Even if this biological pathway is not entirely proven, T. terrestris is regularly used by athletes. Recently, the analysis of two female urine samples by GC/C/IRMS (gas chromatography/combustion/isotope-ratio-mass-spectrometry) conclusively revealed the administration of exogenous testosterone or its precursors, even if the testosterone glucuronide/epitestosterone glucuronide (T/E) ratio and steroid marker concentrations were below the cut-off values defined by World Anti-Doping Agency (WADA). To argue against this adverse analytical finding, the athletes recognized having used T. terrestris in their diet. In order to test this hypothesis, two female volunteers ingested 500 mg of T. terrestris, three times a day and for two consecutive days. All spot urines were collected during 48 h after the first intake. The (13)C/(12)C ratio of ketosteroids was determined by GC/C/IRMS, the T/E ratio and DHEA concentrations were measured by GC/MS and LH concentrations by radioimmunoassay. None of these parameters revealed a significant variation or increased above the WADA cut-off limits. Hence, the short-term treatment with T. terrestris showed no impact on the endogenous testosterone metabolism of the two subjects.


Επίσης καμία αλλαγή στην τεστό σύμφωνα με αυτή την έρευνα.

Bane
28-01-10, 23:06
Την έχω διαβάσει και αυτή την έρευνα Bane αλλά μου φαίνεται λίγο κατά παραγγελία διαφημιστκή. Λέει επίσης ότι μόνο 10 μέρες συνεχόμενες σε "πιάνει", τι καινούργιο κόλπο είναι αυτό ?


Δεν είναι καθόλου καινούργιο κόλπο, είναι κάτι πασίγνωστο για όλους τους προαγωγούς παραγωγής τεστοστερόνης, η τεστοστερόνη αυξάνει τις πρώτες μέρες μέχρι κάποιο επίπεδο και μετά παραμένει σταθερή στα αυξημένα επίπεδα. Μετά το σταμάτημα της λήψης του προαγωγού η τεστοστερόνη ξαναπέφτει σταδιακά στα αρχικά η ελαφρώς αυξημένα απ τα αρχικά επίπεδα.
Οι έρευνες που αναφέρεις έχουν κάποια σχεδιαστικά ελλατώματα(βλέπε πλήρες κείμενο) (non standarization,age group,supplementation timing e.t.c.)
Πάντως αν κανείς προσφέρεται να κάνει εξετάσεις πριν/μετά και να τις δημοσιεύσει προσφέρω 3 κουτιά Tribestan.

manos_
29-01-10, 09:59
Ροκ για να μην χαλαμε τις καρδιες μας μπορω να καταλαβω καποιον που εχει τυφλη πιστη στις ερευνες αλλα ρε φιλε με το να ακυρωνεις ολα τα συμπληρωματα ειναι σαν να λες εμας βλακες και φαντασιοπληκτους που σου λεμε οτι μας πιανουν.

Anithos
30-01-10, 21:02
Ροκ για να μην χαλαμε τις καρδιες μας μπορω να καταλαβω καποιον που εχει τυφλη πιστη στις ερευνες αλλα ρε φιλε με το να ακυρωνεις ολα τα συμπληρωματα ειναι σαν να λες εμας βλακες και φαντασιοπληκτους που σου λεμε οτι μας πιανουν.

συμφωνώ και επαυξανω....μανία με αυτες τις ερευνες ,αμα σε πιάνει ενα προιόν τυφλα να εχουν οι ερευνες .....αν δεν επιασε σε αυτούς που εκαναν την ερευνα σε καποιους αλλους μπορεί να επιανε ???????αμα δεν το δοκιμασεις ,ο καθε οργανισμός ειναι μοναδικός.

kyriakos23
01-02-10, 23:33
κουραστικα με καποιες βλακιες με τις ερευνες.
τωρα καποιος περνει κατι κ τον φοθσκονει,του δινει δυναμη κ.τ.λ... και η ερευνα λεει τπτ δεν κανει τοτε εγω ρωταω τπτ δεν κανει αυτο το συμπληρωμα?για ονομα του 8εου!
τωρα αν το ταδε συμπληρωμα βλαπτει ειναι αλλο θεμα αυτο

The Rock
02-02-10, 00:13
Ροκ για να μην χαλαμε τις καρδιες μας μπορω να καταλαβω καποιον που εχει τυφλη πιστη στις ερευνες αλλα ρε φιλε με το να ακυρωνεις ολα τα συμπληρωματα ειναι σαν να λες εμας βλακες και φαντασιοπληκτους που σου λεμε οτι μας πιανουν.
Το χω ξαναπεί πολλές φορές και δεν θέλω να πείσω κάποιον καθαρά προς ενημέρωση αυτών που ήδη δεν γνωρίζουν.
Το ότι κάποιος παίρνει κάποιο συμπλήρωμα, ενώ αποδεδειγμένα δεν δουλεύει(η πλειοψηφία στην προκειμένη κερδίζει πιστεύω) και θέλει να πιστεύει ότι δουλεύει απλά για να νιώθει καλύτερα δικό του πρόβλημα.
Placebo Effect and everybody's happy.
The end.

Machiavelli
02-02-10, 11:16
Το να υποτιμάς τόσο τον εαυτό σου που με τα λεγόμενα κάποιου παίρνεις το μέρος της μιας πλευράς και με τα λεγόμενα ενός άλλου της αντίθετης, σε ένα τόσο πρακτικό θέμα, είναι αξιολύπητο. Το να υιοθετείς τις απόψεις κάποιου δεν είναι γνώση. Ούτε οι αρουραίοι είναι 100% άνθρωποι.
Για μένα, το tribulus καλό μου κάνει αλλά δεν αξίζει τα λεφτά του. Δεν έχω δοκιμάσει πιο ψαγμένα test boosters γιατί μου φαίνονται ακριβά, ειδικά αν μοιάζουν με αυτά που έχω δοκιμάσει.

RAMBO
05-02-10, 14:30
εγω πηρα για τον πατερα μου που ειναι 43 το TRIBUDEX τησ ALL STAR το χρησιμοποιει εδω και τωρα μπαινει στην τριτη βδομαδα και μου λεει πωσ αισθανεται πιο ζωντανοσ και δραστηριοσ

TEFAAtzis
05-02-10, 20:48
Καλα ρε εδωσες στον πατερα σου Τριβολη?Περιμενε κανα αδερφακι τωρα :P

sTeLaKoS
05-03-10, 23:11
Το 1,5g δε μου έκανε τπτ.
Στα 2g είδα ακμή και ανεβασμένη λίμπιτο.
Είμαι πολύ overdose?

giannis64
05-03-10, 23:21
στελιο μαλλον ειναι ψυχολογικο!!!!

Machiavelli
05-03-10, 23:25
Ψυχολογική ακμή; Τόσο πολύ πλασίμπο πια;
Πολλά έχουν και στη συνιστώμενη δόση 2 γραμμάρια.

sTeLaKoS
06-03-10, 00:25
Μπα Γιάννη δεν είναι placebo.
Στη δύναμη δεν είδα διαφορά, αν και είναι η 4η μέρα με την αυξημένη δόση. Αναμένω....

Bane
06-03-10, 01:57
http://thermolife.com/forum/showthread.php?t=1453

Georges
06-03-10, 02:18
http://thermolife.com/forum/showthread.php?t=1453


Πολύ καλή η ιδέα σου για την πραγματοποίηση της έρευνας. Επειδή έχω δοκιμάσει το tribestan (το αυθεντικό Βουλγάρικο) σε δόση έως 1 gr, προτείνω να ανεβάσεις τις δόσεις σε 1,5 - 2gr/d. Το λέω αυτό γιατί με τη δοσολογία που ακολούθησα, ναι μεν υπήρχε αυξημένη libido, αλλά πράγματα στο gym δεν έβλεπα.

Bane
06-03-10, 02:21
Πολύ καλή η ιδέα σου για την πραγματοποίηση της έρευνας. Επειδή έχω δοκιμάσει το tribestan (το αυθεντικό Βουλγάρικο) σε δόση έως 1 gr, προτείνω να ανεβάσεις τις δόσεις σε 1,5 - 2gr/d. Το λέω αυτό γιατί με τη δοσολογία που ακολούθησα, ναι μεν υπήρχε αυξημένη libido, αλλά πράγματα στο gym δεν έβλεπα.

Το Tribestan έχει διπλάσια δραστική από το Βοθλγαρικό ;)
Πάντως για αποτελέσματα στο γυμναστήριο δε το συζυτάω T-bol>>>Tribestan :D
Πως πάει το BET?
Αν κανλενας Έλληνασ ενδιαφέρεται να συμμετάσει ασ μου το πει.

Georges
06-03-10, 02:35
Το Tribestan έχει διπλάσια δραστική από το Βοθλγαρικό ;)
Πάντως για αποτελέσματα στο γυμναστήριο δε το συζυτάω T-bol>>>Tribestan :D
Πως πάει το BET?
Αν κανλενας Έλληνασ ενδιαφέρεται να συμμετάσει ασ μου το πει.

Τώρα με μπέρδεψες. Tribosten δεν λένε το δικό σας; Το stack μια χαρά πάει αλλά πιστεύω θα πήγαινε καλύτερα αν το e-bol ήταν στις 6 κάψουλες. Οπότε για το επόμενο ect περιμένω πιο πολλά πράγματα μιας και θα έχει και κρεατίνη :bbbiceps:. Τώρα βγαίνουμε ot αλλά το c-bol δεν χρειάζεται καθόλου υδατάνθρακες για καλύτερη απορρόφηση;

Bane
06-03-10, 03:07
Τώρα με μπέρδεψες. Tribosten δεν λένε το δικό σας; Το stack μια χαρά πάει αλλά πιστεύω θα πήγαινε καλύτερα αν το e-bol ήταν στις 6 κάψουλες. Οπότε για το επόμενο ect περιμένω πιο πολλά πράγματα μιας και θα έχει και κρεατίνη :bbbiceps:. Τώρα βγαίνουμε ot αλλά το c-bol δεν χρειάζεται καθόλου υδατάνθρακες για καλύτερη απορρόφηση;

Όχι, Creatine Nitrate ftw :thumbup:

Marios1991
28-08-10, 18:35
Γεια σας παιδια,

Εδώ και αρκετες μερες σκεφτομουν να παρω καποιο συμπληρωμα για testosterone boost και με την βοηθεια καποιου φιλου μου, μου συστησε τα εξης:
1. Tribulus (?????)
2. Halodrol (λογικα της gaspari ειναι)

Οσο για το 1. δεν ξερω ποιας εταιρειας να παρω το προιον αυτό μιας και υπαρχουν πανω από 5 εταιρειες με αυτό το προιον. Καποιος που το εχει δοκιμασει ας μου πει ποιας εταιρειας είναι το καλυτερο και ποιοες οι εντυπωσεις του. ( Κατι ειχα δει με bulgarian tribulus , μαλλον στο ηλεκτρονικο καταστημα του φορουμ εδώ το βρηκα..)

Ευχαριστω!

Bane
28-08-10, 18:47
T-bol ή Bioforge Pro Max. Το Halodrol δεν είναι τεστ booster.

Τα καλύτερα Tribulus της αγοράς είναι της Sopharma και της Thermolife

mekefi
28-08-10, 18:48
το 91 εισαι γενημενος?
αν ναι,μαλον βιαζεσαι να πειραξεις την τεστοστερονη σου

Marios1991
28-08-10, 18:50
T-bol ή Bioforge Pro Max. Το Halodrol δεν είναι τεστ booster.

Τα καλύτερα Tribulus της αγοράς είναι της Sopharma και της Thermolife


:toast:
Ευχαριστω μεγαλε :p

Marios1991
28-08-10, 18:53
το 91 εισαι γενημενος?
αν ναι,μαλον βιαζεσαι να πειραξεις την τεστοστερονη σου

Απ'ότι ειδα σε καποια φορουμ , οντως εχεις ένα δικαιο σ'αυτό για την ηλικια.. Αλλα την φυσικη σου τεστοστερονη σου αυξανει .. Και η χρηση του δεν είναι μακροπροθεσμη ετσι ώστε η τεστοστερονη σου να επανελθει στα κανονικα της επιπεδα.

Κατι άλλο.. Δεν νομιζω να χρειαζομαι καποιο pct ετσι παιδια ?

Devil
28-08-10, 18:57
T-bol ή Bioforge Pro Max. Το Halodrol δεν είναι τεστ booster.

Τα καλύτερα Tribulus της αγοράς είναι της Sopharma και της Thermolife

bane τι διαφορα εχει το Alatus απο το Terrestris ?

εντομεταξι κοιταζα κατι αιματολογικες ενος τυπου που εκανε stack το T-bol σας, με το Bioforge το παλιο πολυ καλα αποτελεσματα

Bane
28-08-10, 18:58
Μέχρι τα 21 γενικά η ενδογενή παραγωγή στεροειδών βαράει κόκκινο και τα προιόντα τύπου τεστ booster έχουν μειωμένη αποτελεσματικότητα. Όχι πως θα πάθεις κάτι απλά είναι low value for money. Δεν χρειάζεσαι PCT για natural test boosters.

Marios1991
28-08-10, 19:01
Μέχρι τα 21 γενικά η ενδογενή παραγωγή στεροειδών βαράει κόκκινο και τα προιόντα τύπου τεστ booster έχουν μειωμένη αποτελεσματικότητα. Όχι πως θα πάθεις κάτι απλά είναι low value for money. Δεν χρειάζεσαι PCT για natural test boosters.


Ευχαριστω παρα πολύ ρε φιλε;)

Bane
28-08-10, 19:02
bane τι διαφορα εχει το Alatus απο το Tersestris ?

εντομεταξι κοιταζα κατι αιματολογικες ενος τυπου που εκανε stack το T-bol σας, με το Bioforge το παλιο πολυ καλα αποτελεσματα

Είναι διαφορετικά φυτά της ίδια οικογένειας. Η διαφορά έγκυται σε 6 παραπάνω στεροειδή που περιέχει το alatus αλλά όχι το terrestris. Γενικά το alatus έχει πολύ ισχυρότερη δράση στην αύξηση τεστοστερόνης όπως δείχουν οι έρευνες.

kykladitis
29-08-10, 17:43
εγω δηλαδη που με 21 αν ξεκινησω χρηση tribulus δε θα χω αρνητικα αποτελεσματα ετσι?για να καταλαβω επειδη δε ξερω τι ειναι το tribulus αυξανει φυσικα τη παραγωγη τεστοστερονης?

Marios1991
29-08-10, 18:13
Είναι διαφορετικά φυτά της ίδια οικογένειας. Η διαφορά έγκυται σε 6 παραπάνω στεροειδή που περιέχει το alatus αλλά όχι το terrestris. Γενικά το alatus έχει πολύ ισχυρότερη δράση στην αύξηση τεστοστερόνης όπως δείχουν οι έρευνες.

Βρε Bane μου, το e-bol τι κανει ? Ποιο θα είναι αποτελεσματικο για μενα (ειμαι σχεδον 20) e-bol η t-bol ?

Bane
29-08-10, 22:09
Βρε Bane μου, το e-bol τι κανει ? Ποιο θα είναι αποτελεσματικο για μενα (ειμαι σχεδον 20) e-bol η t-bol ?

To Ε-bol είναι φυσικό αναβολικό που προάγει την πρωτεινοσύνθεση αξιοποιώντας αναβολικά μονοπάτια άσχετα των ανδρογόνων. Για κάτω των 21 γενικά συνιστάμε Ε-bol.

Marios1991
29-08-10, 22:47
To Ε-bol είναι φυσικό αναβολικό που προάγει την πρωτεινοσύνθεση αξιοποιώντας αναβολικά μονοπάτια άσχετα των ανδρογόνων. Για κάτω των 21 γενικά συνιστάμε Ε-bol.

Ευχαριστω ;) επισης κατι άλλο.. Που μπορω να τα βρω στην κυπρο αυτά :s?

Marios1991
29-08-10, 22:53
Αστο μεγαλε το εχω παραγγειλει τωρα από το ebay! Thnx again

ZYMVRAGOUDAKIS
08-04-11, 09:35
The effects of ingesting a tribulus containing proprietary supplement with combined resistance training on strength, body composition, and hormonal changes in males
Fanny Oliver1, Kristin Dugan1, Mallory McAdams1, Caleb Woodall1, Morgan Lewing1, Andrew White1, Sara Roman1, Darryn Willoughby3, Colin Wilborn1,2 and Lem Taylor1,2
1 Human Performance Laboratory, University of Mary Hardin-Baylor, Belton, TX 76513, USA
2 Exercise Biochemistry Laboratory, University of Mary Hardin-Baylor, Belton, TX 76513, USA
3 Exercise and Biochemical Nutrition Laboratory, Baylor University, Waco, TX

Published: 15 September 2010
© 2010 Oliver et al;l
To investigate the potential effects in males on body composition, muscular strength, and hormones of a proprietary tribulus fruit extract and vitamin/mineral blend in combination with a resistance training program.
Methods
Twenty-eight (22±4.48 yrs, 179.22±9.04 cm, 83.41±11.95 kg, 15.90±5.07 %BF) resistance-trained males between the ages of 18 and 30 were randomly assigned by body weight to ingest either a placebo or tribulus blend (tribulus fruit extract-40% saponins) in a double-blind manner. Subjects participated in a supervised 4-day per week periodized resistance training program split into two upper and two lower extremity workout per week. At baseline (T1), 4 weeks (T2), and 8 weeks (T3), body composition (DEXA), muscular strength (1RM), muscular endurance, and anaerobic power measurements (Wingate) were determined. Venous blood samples were obtained using standard procedures at all time points. Blood analyses included serum and whole blood metabolic profile and the serum analysis of free testosterone, cortisol, and insulin were conducted using standard EIA and ELISA assay protocols. Statistical analyses utilized a two-way ANOVA with repeated measures for all dependent variables (p < 0.05).
Results
Significant main effects for time (p = 0.001) were observed for the dependent variables bench press 1RM (T1: 106.10±16.41 to T3: 112.91±22.23 kg), leg press 1RM (T1: 333.73±57.36 to T3: 441.5±52.59 kg), and lean muscle mass (T1: 66.23±9.23 to T3: 67.08±9.19 kg) indicating that the resistance training protocol resulted in significant adaptations. However, no significant interactions were observed on the measures of strength and body composition (p > 0.05) indicating that supplementation had no additional benefit. A significant main effect for time was observed for serum insulin (p = 0.01), however there was no significant differences between groups. No significant main effects or interactions (p > 0.05) were noted on measures of anaerobic power, muscular endurance, RHR & BP, nutritional dietary intake, cortisol, free testosterone, or on the markers of the metabolic/CBC panel.
Conclusion
Supplementation of a tribulus and vitamin/mineral blend has no effect on the muscular strength and hypertrophy adaptations that occur with resistance training in this double-blinded, placebo controlled clinical trial. Additionally, supplementation had no significant impact on hormonal status and no clinical side effects were observed as indicated by the analysis of a full serum and whole blood metabolic profile.

jannous44
08-04-11, 09:53
αλλοι λενε οτι δουλευει αλλοι οχι. αν δεν το δοκιμασεις να δεις τι παιζει. ακρη δεν βρισκεις:thumbup:

beefmeup
08-04-11, 11:10
κανουμε κ μια αναζητηση πριν ανοιξουμε νεο θεμα,ετσι??

ZYMVRAGOUDAKIS
08-04-11, 13:19
παιδια οι ερευνεσ αν εχουν στηθει καλα, εννοω ολα τα χαρακτηριστικα δεν πεφτουν και πολυ εξω... πχ αν δειτε ερευνεσ μονο σε ποντικια δεν λεει και κατι η αν ηταν απροπονητα ατομα επισησ δεν λεει τιποτα, αν τα ατομα ειχαν χαμηλη τεστο επισησ.... αν ειναι τυφλη ειναι και σωστη συνηθωσ... η παραπανω ερευνα εχει τα χαρακτηριστικα... πολυ χαιρομαι για αυτουσ που απαντουν με ερευνες

diger
09-05-11, 16:33
kalispera paidia na rotiso kati ego pira to tribulus tis dymatize eine kalo???
an oxi pias etrias eine kalitero an exete ipopsin sas kati!!!!!

(γραφε με ελληνικα)

kostasxerv
17-05-11, 00:31
ξερετε γιατι δν γινετε να παραγκειλουμε απο ββ.κομ συμπληρωματα tribulus???

beefmeup
17-05-11, 00:32
ξερετε γιατι δν γινετε να παραγκειλουμε απο ββ.κομ συμπληρωματα tribulus???

τους ρωτησες εκει?:unsure:

kostasxerv
17-05-11, 00:33
οχι...αλλα κατω απο αυτα τα συμπληρωματα λεει cant ship to greece...:s

beefmeup
17-05-11, 00:35
ε στειλτους ενα μεηλ κ ρωτα τους.

xristos1987
03-07-11, 13:47
δεν ειδα να υπαρχει θεμα για αυτο και θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα

υπαρχει κανεις που να το εχει παρει να μας πει αποτελεσματα?

xristos1987
03-07-11, 19:09
κανενας?

ασ το κανω πιο συγκεκριμενο.....

εχω σαν στοχο να κανω ενα κυκλο ακομα κρεατινης μαζι με προπονηση για ογκο

μετα θα σταματησω και την κρεατινη και το συμπληρωμα πρωτεινης και να καλυψω τις αναγκεσ μου με διατροφη...

οποτε ηθελα να δω εαν υπαρχει καποιο συμπληρωμα επιπλεον που μπορω να παρω για αυτεσ τις 8 βδομαδες που θα κανω ογκο ετσι ωστε να μεγιστοποιησω τα αποτελεσματα

ενας φιλος εχει παθει αμοκ με το Tribulus οτι κανει θαυματα και για αυτο ρωταω

οποιος εχει παρει ασ μας πει

ευχαριστω

mister_toubano
03-07-11, 22:00
Φιλε μου κ εγω το εχω ακουσει απο φιλους αυτο για το Tribulus!!
Αυξανει και καλα την παραγωγη τεστοστερονης με φυσικο τροπο με αποτελεσμα να γινεσαι κτηνωδης και τερατωδης!!!
Περιεργο οντως που δεν υπαρχει θεμα για το trubulus εδω περα και μπραβο σου που το ανοιξες!

Η απολυτη πηγη γνωσης, η wikipedia λεει το εξης:

The extract is claimed to increase the body's natural testosterone levels and thereby improve male sexual performance and help build muscle. Its supposed muscle-building potential was popularized by American IFBB bodybuilding champion Jeffrey Petermann in the early 1970s. However, T. terrestris has consistently failed to increase testosterone levels in controlled studies. It has also failed to demonstrate strength-enhancing properties.

Αρα παιζει να ειναι και μουφες αυτα που λενε για το tribulus! Σιγα μη χανανε ευκαιρια οι εταιρειες να βγαλουν λεπτικ!!!
Εκτος αν παιρνει κανεις και μπορει να μας επιβεβαιωσει οτι το tribulus κανει δουλεια!

Παντως αφου παιρνεις κρεατινη με πρωτεινη δε νομιζω να σου ειναι απαραιτητο ειδικα αν εισαι και μικρος σε ηλικια!
Οπως λεει και το υπερτατο καταστημα EXTREME STORE: "Συνεχιστε να παιρνετε πρωτεινη και κρεατινη και τα αποτελεσματα ειναι πολυ κοντα" :rocking::rocking::rocking:
Να τον ακουτε το Mister_Toubano!

giannis64
03-07-11, 22:30
δες στα τελευταια θεματα αυτης της σελιδας..

http://www.bodybuilding.gr/forum/forumdisplay.php?25-Αξιολόγηση-Συμπληρωμάτων/page37&sort=title&order=asc&daysprune=-1

xristos1987
04-07-11, 09:55
ωραια αρα ολα ειναι marketing για να βγαζουν λεφτα....

οποτε οπως ειπε και ο κ. τουμανος πρωτεινη και κρεατινη

beefmeup
09-07-11, 11:55
δεν ειδα να υπαρχει θεμα για αυτο και θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα



δεν ειδες καλα..

Tribulous - Testo (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?855-Tribulous-Testo&highlight=tribulus)


Γιατι τα Tribulus δεν κανουν τιποτα τελικα? (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1768-%CE%93%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%B9-%CF%84%CE%B1-Tribulus-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%84%CE%B9%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%B1&highlight=tribulus)

Zafi93
14-04-12, 14:21
Θελω να κανω μια ερωτηση.....περνω νιτρικο οξυ ομως τωρα θελω να παρω και tribulus....μηπως ειναι υπερβολη?Με το νιτρικο προσωπικα ειμαι ικανοποιημενος..

exkaliber
14-04-12, 18:04
τα τριβουλους λεν οτι δεν δουλευουν
ποσο μαλον για σενα που εισαι 19 χρονων
μεινε στο νιτρικο:thumbup:

s0k0s
27-04-12, 17:01
Ειδα ενα παιδακι 14χρωνο να παιρνει tribulus... ποιος μ@λακας αραγε του το πουλησε......

traffic
04-07-12, 13:00
καμια οδηγια για την ληψη του? Θελει την ιδια ωρα καθε μερα?
μετα την προπονηση?πριν? πριν τον υπνο?
επηρεαζεται η αποροφηση του απο αλλα συμπληρωματα? :welcome:

morbit_killer
05-07-12, 10:10
καμια οδηγια για την ληψη του? Θελει την ιδια ωρα καθε μερα?
μετα την προπονηση?πριν? πριν τον υπνο?
επηρεαζεται η αποροφηση του απο αλλα συμπληρωματα? :welcome:

ανάλογα την συσκευασία , γι παράδειγμα αν πάρεις tribulus με zma τότε πρέπει να το παίρνεις πρίν τον ύπνο ,διαφορετικά σκετο tribulus το παίρνεις το πρωί και το βράδυ ,και σου συστήνω πάνω απο 90% σε σαπωνινη ένα καλό είναι και το tribooster

traffic
05-07-12, 11:42
Σκετο τριβολι ειναι.ειναι σε ταμπλετες των 2000 mg.
Η συσκευασια λεει 1 ταμπλετα,μπορω νομιζω να ανεβω και στις 2...ισος το κανω μετα απο 2 εβδομαδες

beefmeup
05-07-12, 12:19
περνε 3γρ ανα μερα σπαστά..
κ μην περιμενεις να δεις τπτ,να ξερεις.

venom1987
05-07-12, 13:03
βασικα πιστευω ειναι και στον οργανισμο του καθενος....

παραδειγμα εχω 2 φιλους που πηραν jack3d τον εναν τον επιασε φουλ ενω τον αλλον ουτε καν.....

μπορει και αυτο να κανει το ιδιο....

παντως δεν ανηκει σιγουρα στα απαραιτητα συμπληρωματα..... ;)

traffic
05-07-12, 13:52
Ευχαριστω για τις απαντησεις!Θα βαλω 1000 mg πριν το πρωινο,1000 mg 1 ωρα πριν την προπο και 1000 mg πριν τον υπνο.
Παντου διαβαζα οτι δεν κανει τιποτα,αλλα το βρηκα φτηνο-δεν το χα δοκιμασει και ειπα ας κανω το πειραμα...

nikoskaz
06-07-12, 12:55
Μπορουμε να κανουμε μια ανακεφαλαιωση ? ποια συστηνονται λοιπον απο να εχουν καλα αποτελεσματα και αξιοπιστες εταιριες και που θα τα βρουμε ????? :P ενδιαφερομαι να δοκιμασω ( ειμαι 40ρης ) :green:

Panosss
19-12-12, 17:42
Ας πω καιεγώ την άποψή μου για το Tribulus.
Είχα πάρει ένα κουτί της ON με κάψουλες που η κάθε μια έχει 650mg.
Το είχα ξεχασμένο για αρκετό καιρό και είπα να αρχίσω να το δοκιμάσω.
Εδώ και 3 ημέρες πέρνω 1 κάψουλα (650mg δηλαδή) 1 ώρα πριν την προπόνηση.

Αποτελέσματα...
Τίποτα το ιδιαίτερο. Απλά μια μικρή αύξηση της νευρικότητας... εννοώ έχω λίιιιγα νεύρα παραπάνω στο γυμναστήριο, αλλά ξαναλέω τίποτα το ιδιαίτερο.

Metalhead|T|
19-12-12, 21:39
νομίζω οτι 3 ημέρες ειναι πολύ λίγες για να βγάλλεις ενα ασφαλές πόρισμα για την αποτελεσματικότητα του σκευάσματος που άρχισες :unsure:

amateur666
02-04-13, 23:15
δεν εχω καταλήξει ρε παιδια το συγκεκριμενο βοηθαει εστω και στο ελαχιστο σε λιμπιντο ή αυξηση της ενδογενους τεστο?..

COBRA_STYLE
02-04-13, 23:43
το τελευταιο σιγουρα οχι...

RAMBO
02-04-13, 23:54
Στην βρωμα της μασχαλης σιγουρα :P

Χρήστος Τριανταφύλλου
02-04-13, 23:59
Ναι βοηθαει! Ολα εξαρτωνται βεβαια σε ποια φαση ειναι ο οργανισμος σου κ η ηλικια σου .
Εγω περυσι που πηρα για ενα μηνα περιπου virtix που εκανα λιγο ποιο καλη προπονηση σε γυμναστηριο,με βοηθησε.
Δεν περιμενεις βεβαια θαυματα ,αλλα νομιζω εχω την πειρα να καταλαβαινω αν κατι με πιανει η οχι.

amateur666
03-04-13, 00:52
για αποθεραπεια το θελω...απλως δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθησει..εστω και σε λιμπιντο..καλα θα ηταν αν εκανε δουλεια...

RAMBO
03-04-13, 00:53
Παρε κατι καλυτερο τοτε..

morbit_killer
03-04-13, 09:01
το tribulus είναι απάτη , το μόνο που κάνει είναι μία ελαφρά αύξηση σπέρματος , αλλά σε καμία περίπτωση δεν ενδεικνύεται για bodybuilders , η αρχική του χρήση από την αρχαιότητα ήταν για την θεραπεία της στείρωσης

Aristosdem
08-04-13, 14:32
Εγω πιστευω οτι αν το παρεις μονο του ισως σου αύξηση λιγο τη λιμπιτο,,θα το προτιμουσα σε blend με διαφορα αλλα βοτανια:thumbup:

sticky fingaz
15-04-13, 14:08
Eχω πάρει της now foods....tribulus 1000mg.....δεν εχω δει καμμια διαφορά ουτε σε λίμπιντο ουτε σε αποδοση ουτε τιποτα.

εχουν μεινει 5-6 χαπια ακομα θα το τελειωσω κ δεν εχω σκοπο να ξαναπαρω..........ευτυχως που τα πηρα απο Αμερικη 9 ευρω (οι κλεφτες τα πουλανε εδω 25-30 ευρω)

shazam
15-04-13, 14:44
Πριν απο 7-8 χρονια περίπου είπαμε με ενα φίλο μου να δοκιμάσουμε κατα πόσο δουλευει το σκέυασμα μιας και ακουγόταν πολύ ενδιαφέρον τότε.Ετσι κάναμε 4 μετρησης τεστοστερόνης τότε χοντρικά θυμάμαι γύρω στα 180 ευρω.Επερνα τότε nitro tech - cell tech - noxplode(bsn) kai anator.Δυστυχώς δεν εχω τις μετρησεις πια επειδη είχα σταματησει καποιο διάστημα και δεν θυμαμαι kai σε απολυτους αριθμούς τις μετρήσεις.1η μετρηση με φυσιολογικη τιμή γυρω στο 10 εγω ειχα 12.2η μετρηση 4μερες μετα παλι γυρω στο 12.Ξεκιναω το tribulus και 10 μερες μετα 3η μετρηση γυρω στο 14.και αλλες 5 μερες μετα γυρω στο 14.Δεν μπορω να πω οτι στο gym ειδα καποια διαφορα προσθετοντας το tribulus με αυτα που επερνα ομως ηξερα οτι δουλευε.Μπορει η 2 αυτες μοναδες να μην κανουν το μπαμ στη διαφορα ομως εγω κοιμομουν ησυχος γνωριζοντας τα ωφελη μιας εστω και μικρης αυξησης της testo.Φυτικο ειναι στο φιναλε.Δεν ειναι μαγικο ελιξηριο.

isis
19-04-13, 11:38
Προσωπικά και αν ποτε χρησιμοποιούσα tribulus , θα αγόραζα το tribestan της φαρμακευτικής sopharma. Τουλάχιστον θα είχα μεγαλύτερη βεβαιότητα για την καθαρότητα του εκχυλίσματος.

MyoBomb
16-06-13, 09:01
Είμαι στο δεύτερο κύκλο του tribulus της EFX.

Κάθε κάψουλα έχει:

750mg tribulus terrestris 20% (με άλλα λόγια θέλω 3 κάψουλες ημερησίως)
75mg saw palmetto
10mg Ψευδάργυρο
150 mg L-arginine (άσχετο με τα υπόλοιπα :P)

Αποτελέσματα:

Διαφορά στη δύναμη: Ανύπαρκτη
Διαφορά στην ενέργεια: Ανύπαρκτη
Διαφορά στην ανάρρωση: Ανύπαρκτη

Λίμπιντο: εμφανώς αυξημένη..... μονο σε αυτόν τον τομέα δουλεύει το συμπλήρωμα

shazam
16-06-13, 11:43
Διαφορά στη δύναμη: Ανύπαρκτη
Διαφορά στην ενέργεια: Ανύπαρκτη
Διαφορά στην ανάρρωση: Ανύπαρκτη



Δεν νομιζω σε αυτα που γραφεις να εβλεπες καμια διαφορα.Καλο ειναι να ξερει καποιος τι να περιμενει απο τα συμπληρωματα που περνει.Μια αυξηση της τεστοστερονης θα επιδραση σε αυξηση της μυικης μαζας μεσο της πρωτεινοσυνθεσης.Αυτη ειναι η δουλεια της.Και ναι διαφορα στην λιμπιντο.

MyoBomb
17-06-13, 03:16
Δεν νομιζω σε αυτα που γραφεις να εβλεπες καμια διαφορα.Καλο ειναι να ξερει καποιος τι να περιμενει απο τα συμπληρωματα που περνει.Μια αυξηση της τεστοστερονης θα επιδραση σε αυξηση της μυικης μαζας μεσο της πρωτεινοσυνθεσης.Αυτη ειναι η δουλεια της.Και ναι διαφορα στην λιμπιντο.

Δε διαφωνώ φίλε μου, απλώς νόμιζα οτι αύξηση της τεστοστερόνης συνεπάγεται και αύξηση σε επίπεδο δύναμης και αντοχής, χωρίς και πάλι να είμαι σίγουρος.

Επίσης το εν λόγω συμπλήρωμα έχει και 75Mg saw palmetto μέσα.

Με άλλα λόγια νομίζω οτι η EFX (που φαίνεται και αξιόλογη εταιρία) περισσότερο ήθελε να έχουμε καύλες και να μπούμε σε ένα Placebo οτι ανέβηκε η testo, ... παρά οτι πράγματι ανέβηκε η testo.

Δεν είναι τυχαίο οτι όσους παλιούς του χώρου ρώτησα για αυτό το συμπλήρωμα μου είπαν

''-Θές απλά να μαμάς καλύτερα ή να ανεβάσεις τέστο? Γιατί το δεύτερο δε το βρίσκεις σε μαγαζιά με συμπλήρώματα, αλλά σε φαρμακεία ;)..''

Stat59
02-08-13, 13:28
χρειάζεται οφφ τα σαββατοκύριακα ή συνεχόμενη χρήση για 6-8 weeks? διάλειμμα χρειάζεται 4-5 weeks απ'οτι έχω ακούσει αλλα άλλοι λένε σαββατοκύριακα οφφ άλλοι επιλέγουν αδιάκοπα για τις 6-8weeks...

georgepyrrakis
12-08-13, 11:58
παιδια χρησιμοποιω tribulus στη φυσικη του μορφη ως βοτανο..καμια διαφορα δεν παρατηρησα αλλα και μονο το placebo effect μετραει..το μονο σιγοθρο για τιν αυξηση ενδογενους τεστοστερονης ειναι zinc με μαγνησιο εφοσον δε καταναλωνεται φαγητα, οπως ψαρια η στρειδια,σε καθημερινη βαση που εχουν πολυ!15 mg zinc ειναι το ανωτατο επιτρεπτο για χρονια χρηση..

Αλέξανδροςς
13-08-13, 19:27
πεταμενα λεφτα
δεν κανει τπτ

gate 7
13-03-14, 22:44
παιδια εφοσον σου αυξανει την τεσοστερονη 40% αυτο συμαινει πως αυξανεται και η μυικη σου μαζα κανω λαθος η εχω δικιο?

COBRA_STYLE
14-03-14, 00:00
Αφου λεμε ΔΕΝ την αυξανει..(?)

gate 7
14-03-14, 00:21
τελος παντων εγω εχω διαβασει πως αυξανει μυικη μαζα και την τεσοστερονη αμα δεν ισχυει αυτο ειναι για πεταμα ..

Ntamocre
24-01-16, 03:24
Ποια ειναι η γνώμη σας για το tribulus ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ntamocre
24-01-16, 03:38
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160124/892c2ab68f3b22809c22649b0094c31a.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160124/19434fb663f34bdf36d1a623b720a44d.jpg

Πχ αυτό εδω ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Feth
24-01-16, 03:45
Αρχικά, εκανες αναζητηση να δεις αν υπάρχει ηδη τοπικ για το tribulus ; (απο αποψη αποτελεσματικοτητας κλπ__)

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?15707-tribulus
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?855-Tribulous-Testo&highlight=tribulus

Αν θες να σου αξιολογησουν καποιο συμπλήρωμα ανοιγεις θεμα στο αντιστοιχο τομέα, στην προκειμενη περίπτωση εδώ:

http://www.bodybuilding.gr/forum/forumdisplay.php?53-%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1

Και έπειτα πηγαινεις εδώ και διαβάζεις το Γ πριν το κανεις δημοσιευση.

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?19271-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%91%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CF%89%CE%BD

Χρήστος Τριανταφύλλου
09-03-16, 12:14
Ληψη tribulus σε φυσικη μορφη καποιο διαστημα ,το πρωι με τα δημητριακα κ κανενα ορατο αποτελεσμα. Κατοπιν σε αυτη την σκονη προσθεσα maca σε αναλογια 1 προς 1 , κ παλι τα ιδια ,τπτ δλδ.
Μου κανει εντυπωσει γιατι οταν εχω δοκιμασει προιοντα testo bust σε καψουλες παντα εβλεπα καποια ωφελη , σε αλλα περισσοτερο κ σε αλλα λιγοτερο.

Χρήστος Τριανταφύλλου
22-07-16, 02:00
Οταν ξεχορταριαζω τον κηπο στο χωριο ,το χειροτερο χορτο ειναι το τριβολι που εαν πατησεις τον στρογγυλο με σκληρα αγκαθια καρπο του την ''πατησες''.
Αυτο ειναι το εν λογω βοτανο Tribulus. Δεν ξερω η συμπυκνωμενη του μορφη σε σκονη σαν συμπληρωμα εαν βγαινει απο τα φυλα του η τον καρπο του αλλα εγω δεν αντεξα τον πειρασμο και εκανα τον εαυτο μου πειραματαζωο :green: να το δοκιμασω ετσι.
Το εβαλα λοιπον σε βραστο νερο για καποια ωρα σαν τσαι κ μετα το ηπια. Γευση κλασικη πρασινων χορτων (σαν ραδικια πχ) κ ευτηχως δεν ειχα καμια δυσαρεστη παρενεργεια:green: ,φυσικα μην με ρωτησετε αν δυναμωσα κιολας!:P
107814

loganiskos20
27-07-16, 00:06
Το παιρνω σε βιολογικο σκονη .Μακρια απο τα χαπια γιατι ποιος ξερει τι αλλο εχει μεσα .Συν οχι καθε μερα 3 φορες την εβδομαδα ειναι καλα

Χρήστος Τριανταφύλλου
28-07-16, 19:20
^^Σε σκονη το δοκιμασα για εναν μηνα ,μεσα στα δημητρικα την εβαζα. Κανενα... μα κανενα αποτελεσμα. Μετα προσθεσα κ μακα σε σκονη κ παλι καμια διαφορα.
Δεν ξερω εαν επαιξε ρολο που θελουν με αδειο στομαχι.

Nikolakias
17-08-16, 01:20
Απο ποια ηλικια βρησκετε πως μπορουμε να επηρεασουμε την τεστοστερονη οσο μπορει απο το tribulus??

Georgekay
14-09-17, 05:58
Καλησπερα και παλι σε ολη την ομαδα.Καταρχην να σας ευχαριστισω για την αμεση και ΣΩΣΤΗ πληροφοριση που μου δινεται καθε φορα που εχω απορια-οχι μονο εγω αλλα και ολο το forum-

Θα ηθελα να ρωτησω τι γνωμη εχετε για το παρακατω συμπληρωμα TRIBULUS TERESTRIS και κατα ποσο ειναι αθωο..Εψαχνα φυσικους τροπους αυξηση της τεστοτερονης και κατεληξα σε αυτο το συμπληρωμα.Υπαρχουν πιθανες παρεννεργειες απο αυτο το συμπληρωμα? Και κατα ποσο κανει αυτο που λεει (οποιος εχει καποια εμπειρια)

Ευχαριστω

COBRA_STYLE
14-09-17, 21:07
Δεν ανεβαζει την τεστοστερονη...απλα αφροδισιακο ειναι...ανεβαζει τη λιμπιντο.

TRIANTAFYLLOU
16-09-17, 01:35
ο Κόμπρα είναι ο ειδικός στα Λιμπιντούχα σκευάσματα !!:P
Λαμβάνεται και τριμένο τριβόλι αποξηραμένο σε ακατέργαστη μορφή , υποτίθετε ανεβάζει την τεστοστερόνη και κατ επέκταση την λίμπιντο και αν δει κάποιος σημαδια ανόδου κατ εξακολούθηση τότε είναι καλός οιωνός ότι δουλεύει
Αλλα αν κάποιος μετρήσει την τεστοστερόνη του πρίν και μετα την λήψη του ώστε να δεί την αποτελεσματικότητα του (αλλα θέλει καιρό να δουλέψει) , τότε δεν υπάρχει αμφισβήτηση , αλλα και όταν βλέπει κάποιος ζωηράδα σε ορμές πάλι καλο σημάδι είναι , αλλα για να κάνει κακό λιγάκι δύσκολο και ποτε δεν αναφέρθηκαν παρενέργειες για κάτι τετοιο , ούτε για πιθανότητες , οπότε μένει το κόστος της δοκιμής

Χρήστος Τριανταφύλλου
17-09-17, 00:31
Ηλια μιας κ εσυ εισαι ειδικος λιμπιτουχος:P ,ξερεις μια κ βγαζω συνεχεια τριβολια απο τον κηπο οπως εχω δειξει , αν αυτη η σκονη που βγαζουν σε φυσικη μορφη ειναι απο τα φυλαρακια η απο το στρογγιλο καρπο με τα αγκαθια;

jjohny
22-09-17, 15:17
Πήρα και εγω σε σκόνη βιολογική.. λέτε καλύτερα με το πρωινό η νηστικός πριν το πρωινό να το περνω?αυτό γράφει πάνω στον χυμό η τσάι να το ανακατεύεις βέβαια..

TRIANTAFYLLOU
24-09-17, 02:57
Ηλια μιας κ εσυ εισαι ειδικος λιμπιτουχος:P ,ξερεις μια κ βγαζω συνεχεια τριβολια απο τον κηπο οπως εχω δειξει , αν αυτη η σκονη που βγαζουν σε φυσικη μορφη ειναι απο τα φυλαρακια η απο το στρογγιλο καρπο με τα αγκαθια;

αυτα τα άτιμα τα πατούσαμε και μας τρυπούσαν τα πόδια γιατι όπως και να είναι πεσμένα στο δρόμο επειδη τα αγκάθια είναι μοιρασμένα στην περίμετρο σε τρυπάνε και απο αυτα παθαίναμε φουίτ στα ποδήλατα :P
αυτο το στρογγυλό είναι που έχει την ουσία με τα αγκάθια , κάνει καλό και απο κεί βγαίνει και το συμπλήρωμα τρίμπουλους, αλλα σε κάνει και τη ζημιά αν το πατήσεις η κυλιστείς στο γρασίδι :P

FatCap
15-10-17, 16:01
Αυτο που ισως κανει δουλεια να ειναι το tribulus alatus .

Jumaru
17-10-17, 13:33
https://examine.com/supplements/tribulus-terrestris/


In humans, tribulus terrestris of Bulgarian origin has been shown to have no influence on total testosterone or luteinizing hormone levels when supplemented to healthy men in 200mg a day with a 60% saponin content.[62] (https://examine.com/supplements/tribulus-terrestris/#ref62) It does not seem to influence testosterone levels in females at 450mg (low powered case studies)[63] (https://examine.com/supplements/tribulus-terrestris/#ref63) and when 450mg Tribulus is adminsitered to weight trained men and rugby players for up to 5 weeks fails to note significant increases in testosterone.[53] (https://examine.com/supplements/tribulus-terrestris/#ref53)

COBRA_STYLE
17-10-17, 21:15
Αντε γτ μας τα εχουν κανει τσουρεκια ,ολοι τωρα στην αποθεραπεια βαζουν τριβολο και χαιρονται που κρατανε λιγο λιμπιντο και νομιζουν επανηλθαν και οταν το κοβουν κλαινε..

Gregorypec
19-03-18, 13:21
Μια φορα πηρα tribulus για κανα τρίμηνο και ειδα απλα διάθεση και διαθεση γι σεξ αποντην προποσικη μ εμπειρια προτείνω το τριβολι πρην την προπόνηση

fuskerman
07-03-21, 02:19
Πως εξηγειται η αυξηση της λιμπιντο αν δεν αυξανεται η τεστοστερονη? Παιζει αυξημενη κυκλοφορια αιματος?

Χρήστος Τριανταφύλλου
07-03-21, 10:57
^^ Πολυ σωστη η παρατηρηση σου φιλε μου.
Οπως λενε κ οι ερευνες οτι "πιθανον" ν αυξανει την ενδογενη τεστοστερονη ,οσοι βλεπουν θετικη διαφορα στη libido ...ναι αυτο συμβαινει
τους την αυξανει. Εκτος αν επιδρα περισσοτερο στην DHT ( διυδροτεστοστερονη) ...κατι που δεν εχει αναφερθει ...ορμονη που επιρεαζει την libido.
Οχι ...δεν εχει σχεση με αγγειοδιαστολη με ουσιες τυπου viagra.
Τωρα εαν τον εναν τον πιανει ,λιγο,πολυ,που,η καθολου ..ειναι αλλο θεμα κ ειναι καλο κ χρησιμο να ακουμε ολες τις γνωμες απο προσωπικες εμπειριες που το χρησιμοποιησαν.

fuskerman
12-03-21, 01:49
Παντως αυτο το αρθρο
https://www.psychologytoday.com/us/blog/all-about-sex/201805/is-tribulus-terrestris-effective-aphrodisiac#:~:text=Initially%2C%20researchers%20thought%20Tribulus%20boosted,showed%20consistent%20improvement%20in%20desire
λεει οτι υποπτευονται οτι η λιμπιντο προερχεται απο την συνθεση νιτρικου οξειδιου που ισως προκαλλει γιατι στις ερευνες η τεστοστερονη σε καποιους ανεβηκε σε αλλους οχι

fuskerman
14-03-21, 03:54
Παντως το ειχα παρει ηδη το τριβολι πριν διαβασω αρκετα και το δοκιμασα, ειμαι στην βδομαδα τωρα. Εχω μια εμφανης διαφορα στην στυση, οχι ομως στην διαθεση, η διαθεση μου ειναι οπως ηταν πριν αλλα η στυση ειναι εμφανως καλυτερη, πιο γρηγορη και πιο ευκολα διατηρησημη. Επισης οι νυχτερινες-πρωινες στυσεις δεν εχουν βελτιωθει σε συχνοτητα. Η αληθεια ειναι οτι μου θυμιζει λιγο απο τοτε που ειχα δοκιμασει το cialis οπου και τοτε δεν ειχε βελτιωθει ο ορεξη αλλα μονο η ευκολια στυσης. Δεν μου θυμιζει την περιοδο που επαιρνα ενα συμπληρωμα για ανοσοποιητικο που ειχε μεσα ψευδαργυρο. Τοτε μου ειχε βελτιωθει πολυ η σεξουαλικη διαθεση, δηλαδη ηθελα πιο πολυ καθως και οι πρωινες στυσεις που συνεβαιναν καθε μερα ενω συνηθως τις βλεπω 2-3 φορες τη βδομαδα. Ειμαι ομως ακομα στην μια βδομαδα, αν εχω καποιο νεο θα γραψω. Δυστυχως δεν ειχα κανει εξεταση τεστορονης ή DHT πριν. Εχω δυο εξετασεις αλλα ειναι 7 χρονια πριν οποτε μπορει να μου εχει πεσει λογω ηλικιας. Το σκεφτομαι κιολας γιατι ειναι ακριβες αυτες νομιζω

Dim0s
14-03-21, 14:11
Φυτό μπουράντζα -borago officinalis- της μεσογειακής οικογένειας βοραγινοειδών:
αποκαθιστά τον επινεφρίδιο φλοιό ειδικά μετά από θεραπεία με κορτιζόνη ή στεροειδή,
διαφορητικό,αποχρεμπτικό,αντιφλεγμονώδες,αντικαταθλιπτικό,γαλακταγωγό

elsentai
15-03-22, 14:25
Παντως το ειχα παρει ηδη το τριβολι πριν διαβασω αρκετα και το δοκιμασα, ειμαι στην βδομαδα τωρα. Εχω μια εμφανης διαφορα στην στυση, οχι ομως στην διαθεση, η διαθεση μου ειναι οπως ηταν πριν αλλα η στυση ειναι εμφανως καλυτερη, πιο γρηγορη και πιο ευκολα διατηρησημη. Επισης οι νυχτερινες-πρωινες στυσεις δεν εχουν βελτιωθει σε συχνοτητα. Η αληθεια ειναι οτι μου θυμιζει λιγο απο τοτε που ειχα δοκιμασει το cialis οπου και τοτε δεν ειχε βελτιωθει ο ορεξη αλλα μονο η ευκολια στυσης. Δεν μου θυμιζει την περιοδο που επαιρνα ενα συμπληρωμα για ανοσοποιητικο που ειχε μεσα ψευδαργυρο. Τοτε μου ειχε βελτιωθει πολυ η σεξουαλικη διαθεση, δηλαδη ηθελα πιο πολυ καθως και οι πρωινες στυσεις που συνεβαιναν καθε μερα ενω συνηθως τις βλεπω 2-3 φορες τη βδομαδα. Ειμαι ομως ακομα στην μια βδομαδα, αν εχω καποιο νεο θα γραψω. Δυστυχως δεν ειχα κανει εξεταση τεστορονης ή DHT πριν. Εχω δυο εξετασεις αλλα ειναι 7 χρονια πριν οποτε μπορει να μου εχει πεσει λογω ηλικιας. Το σκεφτομαι κιολας γιατι ειναι ακριβες αυτες νομιζω

ποιο σκευασμα με ψευδαργυρο επαιρνες?

dimi99
31-05-22, 13:07
ένας φίλος μου πάντως που πήρε για να δοκιμάσει ένα σακουλάκι με τριμμένο τριβόλι μου ειπε πως τζάμπα λεφτά έδωσε. Όχι ότι είναι και ακριβό.
Περισσότερο το πήρε από περιέργεια αλλά διαφορά δεν είδε σε τίποτα. Ίσως σε μερικούς να έχει κάποιο αποτέλεσμα.
Το έχει παρατήσει και δεν ασχολείται.
Μπορεί να του πω να μου το δώσει να δοκιμάσω αλλά μου κάνει εντύπωση πως υπάρχουν διαφορετικές οδηγίες. Αλλού διαβάζεις για 2-3gr, αλλού 1-2gr και αλλού για 250-750mgr