PDA

Επιστροφή στο Forum : Hλεκτρολύτες



Elliot
20-04-07, 00:19
Hλεκτρολύτες

Οι ηλεκτρολύτες εκτός από τη συμβολή τους στη νευρομυϊκή διέγερση, ρυθμίζουν την κατανομή νερού στο σώμα. Οι ηλεκτρολύτες πρέπει να αναπληρώνονται κατά την προπόνηση και ειδικά όταν ο καιρός είναι ζεστός. Σε υψηλές θερμοκρασίες το γλυκογόνο καταναλώνεται με γρηγορότερο ρυθμό γιʼ αυτό πρέπει να υποστηρίζουμε τα αποθέματα ενέργειας με ροφήματα που περιέχουν υδατάνθρακες και ηλεκτρολύτες

Προπόνηση σε υψηλές θερμοκρασίες οδηγεί σε αυξημένη εφίδρωση και αποτελεί το σημαντικότερο παράγοντα αφυδάτωσης. Ανάλογα με το βαθμό αφυδάτωσης μειώνεται και η απόδοση, όταν η αφυδάτωση αντιστοιχεί σε μείωση του σωματικού βάρους κατά 3% το αποτέλεσμα είναι η μείωση της απόδοσης περίπου κατά 30%, εάν δε η απώλεια του σωματικού βάρους λόγω αφυδάτωσης φθάσει το 6% τότε η απόδοση μειώνεται περισσότερο από 50%.

Ο βαθμός εφίδρωσης διαφέρει από άτομο σε άτομο ανάλογα με το φύλο, την ηλικία, τα ποσοστά σωματικού λίπους, το επίπεδο φυσικής κατάστασης και λόγω ατομικών ιδιαιτεροτήτων.

Πρέπει όμως να προσέξουμε την πυκνότητα αυτών των ροφημάτων ηλεκτρολυτών Η υδατική ισορροπία εξαρτάται από τη σωστή παροχή στον οργανισμό ποσότητας νερού και ηλεκτρολυτών, ειδικά όταν χάνεται μεγάλη ποσότητα νερού λόγω της υπερβολικής εφίδρωσης. Για τη διατήρηση της υδατικής ισορροπίας κατά τη διάρκεια της προπόνησης πρέπει να καταναλώνουμε ποσότητα νερού και ηλεκτρολυτών.
Αυτά τα ροφήματα βάση της πυκνότητας τους κατηγοριοποιούνται σε ισότονα ,υποτονα και υπερτονα .

Ισότονο είναι ένα ρόφημα όταν η περιεκτικότητα του σε υδατάνθρακες είναι 5% και σε χλωριούχο νάτριο 0,09%. Ροφήματα με μικρότερη πυκνότητα είναι υπότονα και με μεγαλύτερη πυκνότητα υπέρτονα.. Ροφήματα με υψηλή πυκνότητα (υπέρτονα), αργούν να απορροφηθούν διότι μεταφέρουν νερό από το εξωκυτταριο υγρό , δημιουργούν στομαχικές διαταραχές και επιπλέον έντονο αίσθημα δίψας .

Πριν και κατά την προπόνηση ή τον αγώνα πρέπει να χρησιμοποιούνται ισότονα ή υπότονα ροφήματα. Ακόμη αυτά τα συμπληρώματα ηλεκτρολυτών πρέπει να περιέχουν εκτός από υδατάνθρακες και χλωριούχο νάτριο, κάλιο, μαγνήσιο και ασβέστιο.

Οι υδατάνθρακες που περιέχουν αυτά τα ροφήματα πρέπει να προέρχονται από μίγμα γλυκόζης, ζάχαρης και μαλτοδεξτρίνης, η συνολική δε λήψη υδατανθράκων κατά τη διάρκεια της προπόνησης δεν πρέπει να ξεπερνά τα 30 γραμμάρια ανά ώρα. Ακόμη πρέπει να γνωρίζουμε ότι η απορρόφηση ενός ροφήματος είναι γρηγορότερη όταν η θερμοκρασία του είναι περίπου 15οC.

Τέλος τα ροφήματα που χρησιμοποιούνται για την πρόληψη της αφυδάτωσης κατά την άσκηση πρέπει να μην είναι ανθρακούχα και να μην περιέχουν καφεΐνη. ( Red Bull και τα ομοια του πχ )

Για τη διατήρηση της υδατικής ισορροπίας κατά την άσκηση δεν αρκεί μόνο να πίνουμε υγρά κατά τη διάρκεια της άσκησης, αλλά πρέπει να είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε την υπερβολική εφίδρωση κατά την προπόνηση με τη σωστή τροφοδοσία υγρών στο σώμα όλο το 24ωρο .

ajax
20-04-07, 17:19
πολυ καλο μπραβο!! :army2:

kaiowas
13-01-10, 14:24
Εκτός το γνωστό almora χρησιμοποιεί κανείς κάτι άλλο? Στο φαρμακείο είχα βρει το κουτί(12 φακελάκια) 5,20Ε το οποίο μου φαίνεται λίγο ακριβό

kaiowas
16-01-10, 23:00
Αν μπορεί κάποιος να πει τη γνώμη παιδιά:toast:

TakisV
17-01-10, 00:17
Αν μπορεί κάποιος να πει τη γνώμη παιδιά:toast:

MINERAL LIGHT / 333 gr (INKO) το θεωρω αρκετα αξιολογο για τα λεφτα του.
Απ οσο θυμαμε στοιχιζει 10€ ειναι 333γρ και με 33γρ σκονης φτιαχνεις 1 λιτρο ροφηματος με ελάχιστες θερμίδες εμπλουτισμένο με ηλεκτρολύτες και βιταμίνες.
Φυσικα υπαρχουν και αλλα.

TakisV
17-01-10, 00:32
Hλεκτρολύτες



Πρέπει όμως να προσέξουμε την πυκνότητα αυτών των ροφημάτων ηλεκτρολυτών Η υδατική ισορροπία εξαρτάται από τη σωστή παροχή στον οργανισμό ποσότητας νερού και ηλεκτρολυτών, ειδικά όταν χάνεται μεγάλη ποσότητα νερού λόγω της υπερβολικής εφίδρωσης. Για τη διατήρηση της υδατικής ισορροπίας κατά τη διάρκεια της προπόνησης πρέπει να καταναλώνουμε ποσότητα νερού και ηλεκτρολυτών.
Αυτά τα ροφήματα βάση της πυκνότητας τους κατηγοριοποιούνται σε ισότονα ,υποτονα και υπερτονα .

Ισότονο είναι ένα ρόφημα όταν η περιεκτικότητα του σε υδατάνθρακες είναι 5% και σε χλωριούχο νάτριο 0,09%. Ροφήματα με μικρότερη πυκνότητα είναι υπότονα και με μεγαλύτερη πυκνότητα υπέρτονα.. Ροφήματα με υψηλή πυκνότητα (υπέρτονα), αργούν να απορροφηθούν διότι μεταφέρουν νερό από το εξωκυτταριο υγρό , δημιουργούν στομαχικές διαταραχές και επιπλέον έντονο αίσθημα δίψας .

Πριν και κατά την προπόνηση ή τον αγώνα πρέπει να χρησιμοποιούνται ισότονα ή υπότονα ροφήματα. Ακόμη αυτά τα συμπληρώματα ηλεκτρολυτών πρέπει να περιέχουν εκτός από υδατάνθρακες και χλωριούχο νάτριο, κάλιο, μαγνήσιο και ασβέστιο.

Οι υδατάνθρακες που περιέχουν αυτά τα ροφήματα πρέπει να προέρχονται από μίγμα γλυκόζης, ζάχαρης και μαλτοδεξτρίνης, η συνολική δε λήψη υδατανθράκων κατά τη διάρκεια της προπόνησης δεν πρέπει να ξεπερνά τα 30 γραμμάρια ανά ώρα. Ακόμη πρέπει να γνωρίζουμε ότι η απορρόφηση ενός ροφήματος είναι γρηγορότερη όταν η θερμοκρασία του είναι περίπου 15οC.

Τέλος τα ροφήματα που χρησιμοποιούνται για την πρόληψη της αφυδάτωσης κατά την άσκηση πρέπει να μην είναι ανθρακούχα και να μην περιέχουν καφεΐνη. ( Red Bull και τα ομοια του πχ )

.

Πολυ καλο το αρθρο σου μπραβο !!!
Να συμπληρώσω ομως οτι Ισοτονικά ονομάζονται τα ποτά τα οποία περιέχουν περίπου τις ίδιες ουσίες (αριθμό σωματιδίων ανά λίτρο), με το πλάσμα του αίματος.
Η οσμωτική πίεση του πλάσματος είναι περίπου 280-300m0sm/kg
Η όλη ουσία είναι αυτό που πίνεις να απορροφάται εύκολα από τον οργανισμό !!!
Κατά καιρούς βλέπω στο γυμναστήριο κάποιους "ειδικούς" που φτιάχνουν δικά τους ισοτονικά και τα φέρνουν απ το σπίτι σε θερμούς χωρίς να ξέρουν τις ακριβείς δόσεις. Αυτό το ποτό που φτιάχνουν με αλάτι, ζάχαρη, νερό, λεμόνι κτλ.
( π.χ. κάποιοι βάζουν σε 1 λίτρο νερό 4 κουταλιές τις σούπας ζάχαρη 1 λεμόνι και λίγο αλάτι), δεν ξέρουν αν είναι υποτονικό (<280), ισοτονικό (280-300) ή υπερτονικό (>300).
Οι τιμές των ποτών στην κλίμακα 280-300, είναι
ISOSTAR 296
GATORADE 349
LUCOZADE 658
LUCOZADE SPORT 280
POWERBAR 285

Τα συμπερασματα δικας σας... ;)

kaiowas
17-01-10, 18:20
MINERAL LIGHT / 333 gr (INKO) το θεωρω αρκετα αξιολογο για τα λεφτα του.
Απ οσο θυμαμε στοιχιζει 10€ ειναι 333γρ και με 33γρ σκονης φτιαχνεις 1 λιτρο ροφηματος με ελάχιστες θερμίδες εμπλουτισμένο με ηλεκτρολύτες και βιταμίνες.
Φυσικα υπαρχουν και αλλα.

Takisv thanks για την απάντηση:toast:

fast
25-10-10, 22:19
οι ηλεκτρολητες χρειαζοντε κατα την διαρκεια της προπονησης ?:unsure:

Titanium
25-10-10, 22:32
ΟΟΟΟΟΟΟ γεαααα....

fast
25-10-10, 22:36
ΟΟΟΟΟΟΟ γεαααα....

Δηλαδη να βαζο μεσα στο νερο κατα τη διαρκεια της προπονησης ειναι η καλητερη ωρα ?:unsure:σε τι βοηθανε?

Titanium
25-10-10, 22:41
Στην αναπληροση υγρον βοηθανε και ειναι πιο χρισιμα το καλοκαιρι πιστευω που υδρονεις πολυ και χανεις υγρα.....

tonycub
08-11-10, 14:18
Παιδια πηρα το MINERAL LIGHT / 333 gr (INKO)αλλα εχω μπερδευτει λιγο με την δοσολογια.Στα x-treme stores η δοσολογια λεει 15γρ σκονης σε 500 ml αλλα η θρεπτικη αξια του ειναι στα 33γρ.Τελικα να βγαζω 1Λιτρο ή 500 ml?:unsure:

chris corfu
12-07-11, 19:16
Δεν βλεπω κανενα θεμα σχετικα με τους ηλεκτρολυτες και ανοιγω αυτο για γνωμες σχετικα με μαρκες ηλεκτρολυτων(προτιμοτερο σε σκονη) καθως και με ενα ψαξιμο δεν βρηκα και πολλες επιλογες..

Tasos Green
12-07-11, 19:40
:thumbup:

Ηλεκτολυτες της Inko ειναι top of the top ειδικα μια γευση κερασι που ειχα παρει .... οταν εκανα πυγμαχια ηταν το αναπόσπαστο συμπληρωμα μου..

και τωρα για το καλοκαιρακι λενε πολυ για ενυδατωση...

chris corfu
12-07-11, 20:01
να σου πω την αληθεια αυτους μονο εχω στο μυαλο μου και κανα δυο ακομα που δεν μου γεμιζουν το ματι.. για να δουμε οι υπολοιποι αν εχουν καποια αλλη υποψιν τους..

Tasos Green
12-07-11, 20:07
εχε υποψιν σου και αυτους... τρομερη γευση...

http://www.gsnutrition.co.uk/images/cytomax.png

onymos
12-07-11, 20:09
τι κανουν ακριβως?:unsure:

chris corfu
12-07-11, 20:13
ναι αλλα που να το βρεις ελλαδα που δεν υπαρχουν ουτε για δειγμα ηλεκτρολυτες στα μαγαζια.. με το σταγονομετρο φερνουν.. και δεν παιζει να κανω παραγκελιες κτλ.. γτ θα παω αυριο μεθαυριο να παρω..

Tasos Green
12-07-11, 20:13
τι κανουν ακριβως?:unsure:

Οι ηλεκτρολύτες είναι στοιχεία που βρίσκονται στο σώµα και σε υγρά του και φέρουν ηλεκτρικό φορτίο. Η διατήρηση της ισορροπίας τους στον ανθρώπινο οργανισµό είναι σηµαντική, αφού ρυθµίζουν την κατανοµή νερού στο σώµα, επηρεάζουν το pH του αίµατος και συµβάλλουν στη νευροµυϊκή διέγερση.

Tasos Green
12-07-11, 20:15
ναι αλλα που να το βρεις ελλαδα που δεν υπαρχουν ουτε για δειγμα ηλεκτρολυτες στα μαγαζια.. με το σταγονομετρο φερνουν.. και δεν παιζει να κανω παραγκελιες κτλ.. γτ θα παω αυριο μεθαυριο να παρω..

απο χτρεμε το ειχα παρει αλα πρεπει να το εχουν σταματησει... ρε συ δεν τους πολυ παιρνουν απο οτι εχω μιλησει κιολας με μαγαζατορες... δεν εχει σε υποληψη και πολυ ο κοσμος τους ηλεκτρολυτες...

chris corfu
12-07-11, 20:17
τι κανουν ακριβως?:unsure:

ηλεκτρολυτες χρειαζομαστε κατα την διαρκεια προπονησης με βαρη η αεροβιας γυμναστικης για την καλη ενυδατωση των μυων και γιατι το νερο απο μονο του δεν μπορει να αναπληρωσει τα ιχνοστοιχεια,μεταλλα που χρειαζομαστε και χανουμε με τον ιδρωτα κτλ και σου προσφερουν ενεργεια με αυτον τον τροπο κατα την προπονηση.. χρησιμοποιουνται βασικα καλοκαιρινους μηνες οπου η αφυδατωση μας προκαλει ατονια, ειτε και ζαλαδες η/και ελλειψη ενργειας για την προπονηση.. αυτα μια γενικη εικονα.

chris corfu
12-07-11, 20:20
απο χτρεμε το ειχα παρει αλα πρεπει να το εχουν σταματησει... ρε συ δεν τους πολυ παιρνουν απο οτι εχω μιλησει κιολας με μαγαζατορες... δεν εχει σε υποληψη και πολυ ο κοσμος τους ηλεκτρολυτες...

ναι ξερω δεν τους χρησιμοποιυν σχεδον καθολου παρολο που το καλοκαιρι βοηθανε πολυ σε προπονηση.. γραψαμε μαζι πριν απαντηση για τους ηλεκρτολυτες μονο που εσυ εκανες copy paste απο οτι καταλαβα :P ενω εγω εξηγησα λιγο το ζουμι στο παιδι μην κοιταζει σα χανος.. :toast:

onymos
12-07-11, 20:21
να σ πω τν αληθεια ειναι και η υπο8ερμιδικη απτη μια ειναι και τωρα που ανεβηκε η θερμοκρασια γινομαι σα γουρουνι και μ εχει ελλατωσει πλ τν δυναμη ενα 40% θα ελεγα

chris corfu
12-07-11, 20:23
φιλε αν ρωτησες παλιους οπως για παραδειγμα τον κ.Τριανταφυλλου θα δεις οτι θα σου πει για καλοκαιρι οι ηλεκτρολυτες ειναι απο τα must συμπληρωματα για ολα τα αθληματα.. εγω απο την ζεστη και προφανως την αφυδατωση δεν την παλευα να κανω αεροβια τις τελευταιες μερες γτ ακομα δεν εχω παρει ηλεκτρολυτες..

Tasos Green
12-07-11, 20:25
ναι ξερω δεν τους χρησιμοποιυν σχεδον καθολου παρολο που το καλοκαιρι βοηθανε πολυ σε προπονηση.. γραψαμε μαζι πριν απαντηση για τους ηλεκρτολυτες μονο που εσυ εκανες copy paste απο οτι καταλαβα :P ενω εγω εξηγησα λιγο το ζουμι στο παιδι μην κοιταζει σα χανος.. :toast:

clopy - paste να λες καλυτερα...
τα εχω σε word αυτα ρε συ οποτε γιατι να καθομαι να γραφω? δεν ειναι και τοσο δυσνόητο..;):green: sorry για το οφφ..

onymos
12-07-11, 20:25
φιλε αν ρωτησες παλιους οπως για παραδειγμα τον κ.Τριανταφυλλου θα δεις οτι θα σου πει για καλοκαιρι οι ηλεκτρολυτες ειναι απο τα must συμπληρωματα για ολα τα αθληματα.. εγω απο την ζεστη και προφανως την αφυδατωση δεν την παλευα να κανω αεροβια τις τελευταιες μερες γτ ακομα δεν εχω παρει ηλεκτρολυτες..

το πιστευω αυτο π λες..απλα δε θελω να συνι8ιζω με πολλα τν οργανισμο μου.στεκομαι στα βασικα...

chris corfu
12-07-11, 20:29
εμμ αυτο λεω κι εγω, οτι ειναι μεσα στα βασικα.. κι εγω 2-3 πραγματα χρησιμοποιω.. ειμαι πλεον υπερ των βασικων και μονο συμπληρωματων γτ οσα αλλα ειχα δοκιμασει ΓΙΑ ΜΕΝΑ δεν αξιζει τον κοπο η χρηση τους ξανα..

Tasos Green
12-07-11, 20:30
το πιστευω αυτο π λες..απλα δε θελω να συνι8ιζω με πολλα τν οργανισμο μου.στεκομαι στα βασικα...

νταξι δεν ειναι τιποτα τρελο οι ηλεκτρολύτες ακομα και στα περίπτερα τους πουλανε.. powerade , gatorade και αλα τετοια..

chris corfu
12-07-11, 20:39
νταξι δεν ειναι τιποτα τρελο οι ηλεκτρολύτες ακομα και στα περίπτερα τους πουλανε.. powerade , gatorade και αλα τετοια..

σωστος γι αυτο ακριβως λεω οτι ειναι στα βασικα με την μονη διαφορα που ειναι για καλοκαιρινους μηνες τοσο βασικο.. (αν παιρνεις καθε μερα ενα power rade αντι να αγορασεις σκονη κ να φτιαχνεις παιζει να θες 100ε το μηνα μονο για ηλεκτρολυτες :shock: )

onymos
12-07-11, 20:45
σωστος γι αυτο ακριβως λεω οτι ειναι στα βασικα με την μονη διαφορα που ειναι για καλοκαιρινους μηνες τοσο βασικο.. (αν παιρνεις καθε μερα ενα power rade αντι να αγορασεις σκονη κ να φτιαχνεις παιζει να θες 100ε το μηνα μονο για ηλεκτρολυτες :shock: )

και τι περιεχουν?

Tasos Green
12-07-11, 20:45
σωστος γι αυτο ακριβως λεω οτι ειναι στα βασικα με την μονη διαφορα που ειναι για καλοκαιρινους μηνες τοσο βασικο.. (αν παιρνεις καθε μερα ενα power rade αντι να αγορασεις σκονη κ να φτιαχνεις παιζει να θες 100ε το μηνα μονο για ηλεκτρολυτες :shock: )

:thumbup: αισχροκερδια... πληρωνης νερο-ζαχαρη-και λιγα mg μεταλλων και ιχνοστοιχείων 2ευρο στην καλυτερη.

απλα εφερα ενα παραδειγμα...

smrodrigo
12-07-11, 20:50
μεγαλε παρε ηλεκτρολυτες αν κανεις καπιο αεροβιο και χανεις υγρα-ιδρωνεις με ζεστη κλπ..πολυ καλυτερο απο τα γνωστα powerade κλπ..εχω χρησημοποιησει της INKO και δεν μπεικα απο κει και περα σε κοπο να ψαξω για κατι αλλο.Τωρα για βαρυ δεν νομιζω να χρειαζεσε.

Tasos Green
12-07-11, 21:01
και τι περιεχουν?

κοιτα οι συνθεσεις ποικίλουν...
τα βασικα συστατικα τους ειναι το Ασβέστιο, Κάλιο , Μαγνήσιο και το Νάτριο αλα οι εταιρίες για να βγαλουν διαφορετικα προιοντα μπορει να βαζουν εξτρα καποια αμινοξεα βηταμηνες και αλα..

jGod
12-07-11, 21:05
almora απο το φαρμακειο!

amateur666
12-07-11, 21:58
νομιζω υπαρχει στο βασιλοπουλο ηλεκτρολυτες σε σκονη τ ονομα τουσ δεν θυμαμαι!!..

Tasos Green
12-07-11, 21:59
νομιζω υπαρχει στο βασιλοπουλο ηλεκτρολυτες σε σκονη τ ονομα τουσ δεν θυμαμαι!!..

isostar.. ;)

http://www.new-life.com.gr/imagemagic.php?img=images/lemon560g.jpg&w=300&h=300&page=prod_info

pizzass
12-07-11, 22:17
isostar :bowdown::bowdown: το χω δοκιμασει και αυριο κιολασ μαλλον θα παω να τσιμπησω μια συσκευασια ;)

psilos85
12-07-11, 22:32
Απο τους "εμπορικους" ηλεκτρολυτες πιο πολυ μ'αρεσει το lucozade sport. Τωρα εχω δωσει σε παραγγελια το battery της PhD που εχει και αμινοξεα μεσα.

exkaliber
12-07-11, 22:50
ηλεκτρολυτες χρειαζομασται μετα απο πολυ ιδρωτα
εγω παιρνα μετα την αεροβια ενα multi mineral της Νοw

sTeLaKoS
12-07-11, 23:02
Όσοι είστε σε υποθερμιδική διατροφή προτιμήστε χωρίς ζάχαρη.
Αυτοί των σουπερ μαρκετ έχουν όλοι ζάχαρη απ' όσο ξέρω.

exkaliber
12-07-11, 23:10
βασικα λιγο πολυ ολες οι πολυβιταμινες εχουν μεσα ηλεκτρολυτες
δεν καλυπτομασται απο κει


το χειμωνα επερνα η/ς μονο μετα την σαουνα

Tasos Green
12-07-11, 23:12
Απο τους "εμπορικους" ηλεκτρολυτες πιο πολυ μ'αρεσει το lucozade sport. Τωρα εχω δωσει σε παραγγελια το battery της PhD που εχει και αμινοξεα μεσα.

το lucozade νομιζω εχει μονο υδατανθρακα (γλυκοζη)... εχει ηλεκτρολυτες?:unsure:

psilos85
12-07-11, 23:24
Aν σου πω οτι δεν το ειχα προσεξει ποτε...:shock::shock::shock:
Μπηκα στο site και το διαπιστωσα.

Επισης ενας καλος και "φορτωμενος" ηλεκτρολυτης ειναι το efs της first endurance

amateur666
13-07-11, 00:39
isostar.. ;)

http://www.new-life.com.gr/imagemagic.php?img=images/lemon560g.jpg&w=300&h=300&page=prod_info

Yeap! :thumbup:
καλο ειναι τ ειχα παρει μια φορα βγαζεις καμποσο καιρο μ δαυτο..
τωρα δεν θυμαμε ποσο ζαχαρη ειχε...

Tasos Green
13-07-11, 00:44
Yeap! :thumbup:
καλο ειναι τ ειχα παρει μια φορα βγαζεις καμποσο καιρο μ δαυτο..
τωρα δεν θυμαμε ποσο ζαχαρη ειχε...

αυτο βγαζει 14 δωσεις και ειναι λιγο τσιμπημένο... με τα ιδια και λιγοτερα λεφτα παίρνεις της inko που εχουν καλυτερη γευση και πλουσια και βγαζει και καμια 20αρια δοσεις μπορει και παραπανω δεν θυμαμαι. γενικα οι ηλεκτρολυτες σε σκονη εχουν ολοι ζαχαρη... μονο το powerade zero δεν εχει νομιζω.

sTeLaKoS
13-07-11, 00:46
Yeap! :thumbup:
καλο ειναι τ ειχα παρει μια φορα βγαζεις καμποσο καιρο μ δαυτο..
τωρα δεν θυμαμε ποσο ζαχαρη ειχε...



Calorific value kCal 148
Calorific value kJ 631
Proteins g 0
Carbohydrates g 35
- of which sugars g 28
Fat g 0
Fibre g 0
Sodium g 0,34
Calcium mg 160 20%
Magnesium mg 60 20 %
Phosphorus mg 82 10 %
Potassium mg 90
Vitamin B1 mg 0,21 15 %


28gr σάκχαρα στη δόση, δε τα λες και λίγα.

Το κατατάσσω περισσότερο στα ενεργειακά ποτά και όχι στους ηλεκτρολύτες.

amateur666
13-07-11, 00:47
αυτο βγαζει 14 δωσεις και ειναι λιγο τσιμπημένο... με τα ιδια και λιγοτερα λεφτα παίρνεις της inko που εχουν καλυτερη γευση και πλουσια και βγαζει και καμια 20αρια δοσεις μπορει και παραπανω δεν θυμαμαι. γενικα οι ηλεκτρολυτες σε σκονη εχουν ολοι ζαχαρη... μονο το powerade zero δεν εχει νομιζω.

eeee ενταξει ενα μηνα μ βγαλεεε...καλα ηταν δεν τ ειχα πολυ ψαξει κιολασ για ηλεκτρολυτη απλωσ ετυχε να τ δω στο ραφη κ τ πηρα! :green:

sTeLaKoS
13-07-11, 00:51
γενικα οι ηλεκτρολυτες σε σκονη εχουν ολοι ζαχαρη... μονο το powerade zero δεν εχει νομιζω.

Παίρνω bulk σκόνη χωρίς ζάχαρη. Έχουν αλμυρή γεύση αλλά γλυκιά τιμή :green:

amateur666
13-07-11, 00:53
Παίρνω bulk σκόνη χωρίς ζάχαρη. Έχουν αλμυρή γεύση αλλά γλυκιά τιμή :green:

ζωγραφιζεις! :green:

Tasos Green
13-07-11, 00:57
Παίρνω bulk σκόνη χωρίς ζάχαρη. Έχουν αλμυρή γεύση αλλά γλυκιά τιμή :green:

:thumbup::thumbup::thumbup: και τους πινεις σκετους στελιο? λιγο δεξτροζη τιποτα?

sTeLaKoS
13-07-11, 00:59
Όχι φίλε. Τπτ, hardcore πράγματα! Έχουν γεύση ιδρώτα :P

jGod
13-07-11, 01:02
stel τους χρησιμοποιει κατα την διαρκει που κανεις βαρη ή μονο στο αεροβιο?
απο bp τους πηρες? αν και τωρα καλοκαιρι νομιζω και στα βαρη μπορουνε να χρησιμοποιηθουν ανετοτατα..ειδικα αν δεν εχει το γυμν. a/c!

sTeLaKoS
13-07-11, 01:05
Από MyProtein.

Βάζω 1 1/2 δόση σε μπουκάλι ενάμιση λίτρου και το πίνω κατά τη διάρκεια της προπ. Μετά τα βάρη, στο καπάκι κάνω αερόβιο.
Όσο περισσέψει στο μπουκάλι μου το βάζω στο σέικερ του μεταπροπονητικού.

Tasos Green
13-07-11, 01:12
Από MyProtein.

Βάζω 1 1/2 δόση σε μπουκάλι ενάμιση λίτρου και το πίνω κατά τη διάρκεια της προπ. Μετά τα βάρη, στο καπάκι κάνω αερόβιο.
Όσο περισσέψει στο μπουκάλι μου το βάζω στο σέικερ του μεταπροπονητικού.

πρακτικά πράγματα... :green::thumbup:

jGod
13-07-11, 01:14
μετα την προπονηση μαζι με ηλεκτρολυτες βαζεις και bcaa ή μόνο μεταπροπονητικο εχεις?

chris corfu
13-07-11, 02:20
καλα οσοι εχω δει απο φαρμακειο και αυτος που γραψατε απο βασιλοπουλο εχουν μπολικη ζαχαρουλα.. απο ετσι πινω με χυμο καλυτερα να μ'αρεσει κιολας.. μονο τις ΙΝΚΟ τους βλεπω νορμαλ κ παλι προς εκει με βλεπω να κατευθυνομαι..

pizzass
13-07-11, 12:12
της ινκο παιζουν απο σουπερ??

Qlim4X
13-07-11, 12:59
almora απο το φαρμακειο!

:thumbup:

μαζι με μια βιταμινι C αναβραζον σε 500ml νερο ειναι οτι καλυτερο και χωρις ζαχαρες

Tasos Green
13-07-11, 13:12
της ινκο παιζουν απο σουπερ??

λιγο ως πολυ δυσκολο μονο απο καταστηματα αθλητικης διατροφης.

jGod
13-07-11, 13:17
chris σιγουρα δεν ξερεις το αλμορα..δεν εχει ζαχαρες..αντε να χει 1-2γρ γλυκοζη το πολυ που για ΙNtra..δεν ειναι και κατι κακο αντιθετως μη σου πω!μιλαμε για φαρμακευτικο σκευασμα!

καλικατζαρε και γω αυτο κανω..κοβω μιση αναβραζων C Που εχει 1γρ ολοκληρη η ταμπλετα και το περνω μαζι μου

Tasos Green
13-07-11, 13:34
:thumbup:

μαζι με μια βιταμινι C αναβραζον σε 500ml νερο ειναι οτι καλυτερο και χωρις ζαχαρες



chris σιγουρα δεν ξερεις το αλμορα..δεν εχει ζαχαρες..αντε να χει 1-2γρ γλυκοζη το πολυ που για ΙNtra..δεν ειναι και κατι κακο αντιθετως μη σου πω!μιλαμε για φαρμακευτικο σκευασμα!

καλικατζαρε και γω αυτο κανω..κοβω μιση αναβραζων C Που εχει 1γρ ολοκληρη η ταμπλετα και το περνω μαζι μου

το almora plus ειναι διαλυμα δεξτροζης με υλεκτολυτες.. βέβαια δεν πρεπει να εχει πολυ δεξτροζη αλλα τελιως καθαρο δεν ειναι..

sTeLaKoS
13-07-11, 13:48
μετα την προπονηση μαζι με ηλεκτρολυτες βαζεις και bcaa ή μόνο μεταπροπονητικο εχεις?

Μπα, τα κοψα τα BCAA's. Τα bulk τα σιχάθηκε η ψυχή μου και τα επώνυμα μου πέφτουν ακριβά σε μεγάλες δόσεις.
Ιsolate, waxy, multivit, C, ηλεκτρολύτες. Αυτή τη περίοδο και κάτι αντιοξειδωτικά.


Αυτό το almora που λέτε σε τι μορφή είναι; Κάψουλες, αναβράζοντα, σκόνη;

Qlim4X
13-07-11, 13:51
το almora plus ειναι διαλυμα δεξτροζης με υλεκτολυτες.. βέβαια δεν πρεπει να εχει πολυ δεξτροζη αλλα τελιως καθαρο δεν ειναι..

ψαχνω να βρω στο νετ τι περιεχει γιατι δεν εχω το κουτι εδω αλλα δεν νομιζω να ειναι πανω απο 3 γραμμαρια δεξτροζης ανα δοση


Μπα, τα κοψα τα BCAA's. Τα bulk τα σιχάθηκε η ψυχή μου και τα επώνυμα μου πέφτουν ακριβά σε μεγάλες δόσεις.
Ιsolate, waxy, multivit, C, ηλεκτρολύτες. Αυτή τη περίοδο και κάτι αντιοξειδωτικά.


Αυτό το almora που λέτε σε τι μορφή είναι; Κάψουλες, αναβράζοντα, σκόνη;


σε σκονη

chris corfu
13-07-11, 14:27
chris σιγουρα δεν ξερεις το αλμορα..δεν εχει ζαχαρες..αντε να χει 1-2γρ γλυκοζη το πολυ που για ΙNtra..δεν ειναι και κατι κακο αντιθετως μη σου πω!μιλαμε για φαρμακευτικο σκευασμα!

καλικατζαρε και γω αυτο κανω..κοβω μιση αναβραζων C Που εχει 1γρ ολοκληρη η ταμπλετα και το περνω μαζι μου

ναι το γνωριζω γτ το παιρνε ενα φιλαρακι μου αλλα εψαχνα να βρω συστατικα στο νετ και δεν το βρισκω πουθενα.. αν υπαρχει κανα λινκ στελτε μου πμ.

tolis93
13-07-11, 16:49
isostar :bowdown::bowdown: το χω δοκιμασει και αυριο κιολασ μαλλον θα παω να τσιμπησω μια συσκευασια ;)

αυτο το πραγμα απο nutrition facts τι παιζει?εχει τπτ απο πρωτεινες υδατανθρακες λιπαρα κτλπ η απλα ηλεκτρολυτες?αυτο το χω πετυχει κ στο σκλαβενιτη το απο πανω

chris corfu
13-07-11, 20:03
αυτο το πραγμα απο nutrition facts τι παιζει?εχει τπτ απο πρωτεινες υδατανθρακες λιπαρα κτλπ η απλα ηλεκτρολυτες?αυτο το χω πετυχει κ στο σκλαβενιτη το απο πανω

ηλεκτρολυτες ειναι, πρωτεινη δεν εχει και εχει καπου στα 30 γρ υδατανθρακα απο οτι θυμαμαι ο οποιος ειναι ζαχαρη ομως... :angry:

Tasos Green
13-07-11, 20:45
Calorific value kCal 148
Calorific value kJ 631
Proteins g 0
Carbohydrates g 35
- of which sugars g 28
Fat g 0
Fibre g 0
Sodium g 0,34
Calcium mg 160 20%
Magnesium mg 60 20 %
Phosphorus mg 82 10 %
Potassium mg 90
Vitamin B1 mg 0,21 15 %


28gr σάκχαρα στη δόση, δε τα λες και λίγα.

Το κατατάσσω περισσότερο στα ενεργειακά ποτά και όχι στους ηλεκτρολύτες.


αυτο το πραγμα απο nutrition facts τι παιζει?εχει τπτ απο πρωτεινες υδατανθρακες λιπαρα κτλπ η απλα ηλεκτρολυτες?αυτο το χω πετυχει κ στο σκλαβενιτη το απο πανω

^^^^

tolis93
14-07-11, 13:13
^^^^

γαμω το τους κ αυτοι οι ηλεκτρολητες!!καλα σκασιλα μ σε ογκο ειμαι...:P:P:P

btsilionis
16-07-11, 02:19
superhydro της SIS χωρις υδατανθρακες

Super Hydro 15:30 Lemon ingredients.
Electrolytes (48%) (sodium chloride, calcium lactate, sodium citrate, potassium chloride magnesium lactate, zinc lactate), lemon flavouring, citric acid, green tea extract (3%), sweetener (sucralose), vitamins (1%) (pyridoxine hydrochloride, riboflavin, thiamine).

Nutritional information per sachet:
Energy 31kj/7kcal
Protein 0.0g
Carbohydrate 1.8g
- of which sugars 0.0g
Fat 0.0g
- of which saturates 0.0g
Fibre 0.2g
Sodium 0.3g 30.0 mosmol

και Go-electrolyte με υδατανθρακες

Typical Ingredients
Maltodextrin (produced by partial hydrolysis of a special variety of maize, 98% glucose polymers),
Fructose, Natural Flavour, Electrolytes, Aspartame.
Typical Values per 80g serving :
Energy 1300kj/287kcal,
Carbohydrate 76g (of which sugars 13g),
Protein trace,
Fat 0g,
sodium 400mg,
chloride 650mg,
calcium 45mg,
magnesium 10mg,
potassium 120mg.

pizzass
18-07-11, 18:59
παιδες εχω φαει τα ματια μου να βρω ηλεκτρολυτες απο μπουλκ και δεν μπορω..στελακος εσυ απο που επαιρνες φιλος?? με ενδιαφερει κυριως χωρις υδανταθρακα γτ θελω να βαζω γουαξι :thumbup:

sTeLaKoS
18-07-11, 19:06
παιδες εχω φαει τα ματια μου να βρω ηλεκτρολυτες απο μπουλκ και δεν μπορω..στελακος εσυ απο που επαιρνες φιλος?? με ενδιαφερει κυριως χωρις υδανταθρακα γτ θελω να βαζω γουαξι :thumbup:

Από το myprotein. τσέκαρε στη κατηγορία Health & Wellbeing.

spefst
05-10-11, 00:00
παιδια καλησπέρα!
νέος στο φόρουμ!
θα ήθελα να ρωτήσω για πρόσληψη μετα-προπονητικού υγρών από αερόβια γυμναστική.
έχετε γνώμη για το HerbaLife H3O ProTM?

spefst
05-10-11, 00:02
παιδια καλησπέρα!
νέος στο φόρουμ!
θα ήθελα να ρωτήσω για πρόσληψη μετα-προπονητικού υγρών από αερόβια γυμναστική.
έχετε γνώμη για το HerbaLife H3O ProTM?

beefmeup
05-10-11, 11:58
συνχωνευτηκαν 2 θεματα:thumbup:

Chrisis
28-03-12, 13:16
ρε παιδια ψαχνω για ηλεκτρολυτες, ισως αυτα τα δυο να ειναι απο τα καλυτερα..απ'οτι βλεπω ομως τo mineral light περιεχει αρκετους υδατανθρακες, το almora νομιζω οχι, περιεχει δεξτροζη πραγμα που δεν θελω μετα το αεροβιο(υδατανθρακες-δεξτροζη).. ξερουμε ποση δεξτροζη ακριβως περιεχει?? υπαρχει κατι που να εχει μονο ηλεκτρολυτες χωρις δεξτροζη κτλ? λετε να προτιμησω τ almora ισως να ειναι μηδαμινη η δεξτροζη και δεν θα επηρεασει αρνητικα μετα τ αεροβιο?? ευχαριστω :thumbup:

Mcstefan7
28-03-12, 16:00
παιδια καλησπέρα!
νέος στο φόρουμ!
θα ήθελα να ρωτήσω για πρόσληψη μετα-προπονητικού υγρών από αερόβια γυμναστική.
έχετε γνώμη για το HerbaLife H3O ProTM?

Σαν εταιρεία είναι μαπα τσάμπα λεφτά φίλε!!

s0k0s
05-11-12, 01:25
Εχω ακουσει παλιοτερα οτι μπορουμε να φτιαξουμε δικο μας ηλεκτρλυτη.. αν δεν κανω λαθος
σε 1μισα λιτρο μπουκαλι χυμο 300μλ. ζαχαρη 8κουταλιες γλυκου. αλατι 1κουταλια γλυκου. και το υπολοιπο νερο. ησχυει κατι τετοιο ή κανω λαθος;

FITNESS GIRL
05-11-12, 01:51
Σαν εταιρεία είναι μαπα τσάμπα λεφτά φίλε!!

καλα τα λεει μαπα ειναι αυτη η εταιρια :thumbup:

crucified
20-11-13, 21:12
Τελικα παιδια αξιζουν οι ηλεκτρολυτες η οχι; ειναι περιττο ; μονο το καλοκαιρι τους παιρνετε;

Εγω παντως ειμαι σε γυμναστηριο που ακομα και στην ζεστη ειναι "δροσερα" μεσα λογο κλιματισμου σε σχεση με κατι σιδεραδικα.

Επισης,εγω,δεν ξερω για εσας,το καλοκαιρι βγαζω πιο δυνατες προπονησεις απο οτι τον χειμωνα.Αυτο οφειλεται απο οτι διαβασα στο οτι το σωμα (και κατ'έπεκταση το αιμα που κυκλοφορει καλυτερα) δουλευει καλυτερα,γιαυτο κουραζομαστε και πιο γρηγορα.

margarita02
20-11-13, 22:05
Εσύ ξέρεις εάν χρειάζονται ή όχι. Μάλλον να το πω διαφορετικά εάν χρειάζονταν δεν θα αναρωτιώσουν, θα τους έπαιρνες. Τώρα στις επόμενες εξετάσεις αίματος μπορείς να κάνεις έναν έλεγχο ηλεκτρολυτών.

Το πιθανότερο είναι πως δεν χρειάζεσαι συμπλήρωμα αλλά αυτό εξαρτάται από πολλά πράγματα όπως τί προπόνηση κάνεις, πόση διάρκεια έχει καθώς και οι διατροφικές συνήθειες που έχεις. Εύκολα πανέυκολα τους αναπληρώνεις από διατροφή εκτός εάν έχεις ήδη κάποια έλλειψη ή εάν είσαι κάτι πιο πάνω από απλός αθλούμενος.

Το καλοκαίρι με τη ζέστη που έχουμε στην Ελλάδα μπορεί να χρειαστούν.

crucified
21-11-13, 19:40
Ειμαι κατι παραπανω απο απλος αθλουμενος.Προπονουμε σκληρα και με σκληρη διατροφη .Καποια πραγματα ομως δεν ειναι αισθητα στο να τα καταλαβεις,οπως και αυτο φανταζομαι .Επισης μεγαλο ρολο παιζει και το placebo effect που ευκολα σε ξεγελαει λες και πινεις κανα νεκταρ ας πουμε.

Ioannis G.
08-10-15, 00:27
Γεια σας, παιδια.
Ψαχνω για ισοτονικο σε σκονη που να εχει οσα πιο πολλα μεταλλικα στοιχεια (Ασβεστιο, Μαγνησιο, Ποτασιο, Βιταμινη C,E,A) μαζι με γλουταμινη , καρνιτινη και BCAΑs.

Εχετε και μπορειτε να προτεινετε καποια ?