PDA

Επιστροφή στο Forum : Μελατονίνη



deluxe
30-08-10, 21:56
Εδω μπορουμε να συζητησουμε το κατα ποσο αποτελεσματικη ειναι η μελατονινη. Εχει χρησιμοποιησει κανεις;

Σημερα πηρα μετα απο καιρο τη μελατονινη της NOW Foods, 3mg. Μερικοι λενε οτι δε πρεπει να παιρνουμε πανω απο 0,5mg. Δε μπορω να το καταλαβω αυτο.

Επισης μπορει να συνδιασει με το ZMA; Να παιρνω 1 ωρα πριν τον υπνο ZMA+Μελατονινη και ακριβως πριν τον υπνο τη καζεινη; Νομιζω γινεται και το αντιστροφο, αλλα θελω να παιρνω το τελευταιο γευμα, ακριβως πριν τον υπνο, ωστε να με κραταει περισσοτερο.

Τι λετε;

Eddie
30-08-10, 22:19
Αφου θα παιρνεις μελατονινη το ΖΜΑ τι το θες??

Επισης,εχει ξεκαθαριστει το τοπιο με την καζεινη και το ΖΜΑ??

Εγω αυτον τον καιρο παιρνω τις ταμπλετες του ενος μιλι,μερικες φορες 2 μαζι και με στελνουν στον διαολο κανονικα.Τις περισσοτερες φορες γιατι υπαρχουν και εξαιρεσεις.

deluxe
30-08-10, 22:22
Καλα το zma σημερα τελειωσε, ηταν η τελευταια δοση. Λες να το σταματησω; Απλα την μελατονινη θα την παιρνω το πολυ 7 φορες το μηνα.

beefmeup
30-08-10, 22:26
περνω 3 μιλι,οποτε νιωθω οτι τα χρειαζομαι..δεν κανω συνεχη χρηση κ οποτε περνω με μπιανει οκ.
καμια φορα που κοιμαμαι λιγες ωρες μαλιστα δυσκολευομαι να σηκωθω το πρωι.

τα προτινα κ στην μητερα μου,κ την εχουν βοηθησει,γιατι κανει ανυσηχο υπνο.

απτο να παρει φαρμακα,καλυτερα.

Eddie
30-08-10, 22:26
Καλα το zma σημερα τελειωσε, ηταν η τελευταια δοση. Λες να το σταματησω; Απλα την μελατονινη θα την παιρνω το πολυ 7 φορες το μηνα.

Για μενα σταματα το.Ουτως η αλλος οι περισσοτεροι υποστηριζουν οτι εαν δεν εχεις ελλειψη ειναι αχρηστο.

Και γω μελατονινη τοσες φορες παιρνω,και αλλες τοσες gaba.

ioannis1
31-08-10, 00:23
κυκλοφορει στα φαρμακεια με το ονομα circadin,2 mg.πολυ καλο.γραφεται κιολας κανει 20 ευρω και εχει 21 ταμπλετες.

Bane
31-08-10, 02:45
κυκλοφορει στα φαρμακεια με το ονομα circadin,2 mg.πολυ καλο.γραφεται κιολας κανει 20 ευρω και εχει 21 ταμπλετες.

Είμαστε κλέφτες εμείς οι φαρμακοποιοι :turtle::turtle::turtle:
Πάντως η τιμή του έπεσε στα 14Ε, πάλι πανάκριβω βέβαια σε σχέση με την μελατονίνη της Optimum

salpas18
31-08-10, 03:07
Είμαστε κλέφτες εμείς οι φαρμακοποιοι :turtle::turtle::turtle:
Πάντως η τιμή του έπεσε στα 14Ε, πάλι πανάκριβω βέβαια σε σχέση με την μελατονίνη της Optimum

κανει δουλεια δηλαδη αν εχεις αυπνιες??
αν μηλατε γιαυτο και δεν πεταξα κοτσανα :turtle::P:toast:

Bane
31-08-10, 03:12
κανει δουλεια δηλαδη αν εχεις αυπνιες??
αν μηλατε γιαυτο και δεν πεταξα κοτσανα :turtle::P:toast:
Προσωπικά σιχαίνομαι την μελατονίνη γιατί μου προξενεί εφιάλτες και συνήθως ξυπνάω μετά από 4-5 ώρες και προτιμώ GABA 1000 φορές αλλά άλλοι άνθρωποι ορκίζονται στο όνομα της.

salpas18
31-08-10, 03:22
Προσωπικά σιχαίνομαι την μελατονίνη γιατί μου προξενεί εφιάλτες και συνήθως ξυπνάω μετά από 4-5 ώρες και προτιμώ GABA 1000 φορές αλλά άλλοι άνθρωποι ορκίζονται στο όνομα της.

και που μπωρο να το βρω αυτο γιατι δεν ξερω και τι ειναι :unsure: :P:bowdown:

deluxe
31-08-10, 06:37
Δεν ευχαριστηθηκα υπνο σημερα! Ξυπνησα πανω απο 10 φορες!! Δε μπορω να καταλαβω καν αν κοιμηθηκα.. Λογικα λιγο ναι.. :P

manosvdm
31-08-10, 09:15
επειδη και εγω κανω διαλειματα στον υπνο μου κυριως για τα καταουρηματα ειπα να δοκιμασω και λιγο μελατονινη να δω αν θα με βυθιση λιγακι.

πηρα απο ebay me 5 ευρω optimum

Eddie
31-08-10, 13:39
Το circadin το ειχα δοκιμασει και γω αλλα δε με βοηθησε.Συνταγογραφουμενο απ οτι θυμαμαι ειχα πληρωσει 8 ευρω.

Και απο Αμερικη ειχα παρει 250 ταμπλετες NOW με 3 ευρω περιπου.


Προσωπικά σιχαίνομαι την μελατονίνη γιατί μου προξενεί εφιάλτες και συνήθως ξυπνάω μετά από 4-5 ώρες και προτιμώ GABA 1000 φορές αλλά άλλοι άνθρωποι ορκίζονται στο όνομα της.

Bane,το GABA ειναι γνωστο(τουλαχιστον αυτο ακουγεται) οτι βοηθαει και στην αυξηση της ΑΟ,η μελατονινη εκτος απο την βελτιωση του κιρκαδικου κυκλου βοηθα καπου αλλου που να εχει σχεση με το αθλημα μας?

noz1989
31-08-10, 13:46
Το circadin το ειχα δοκιμασει και γω αλλα δε με βοηθησε.Συνταγογραφουμενο απ οτι θυμαμαι ειχα πληρωσει 8 ευρω.

Και απο Αμερικη ειχα παρει 250 ταμπλετες NOW με 3 ευρω περιπου.



Bane,το GABA ειναι γνωστο(τουλαχιστον αυτο ακουγεται) οτι βοηθαει και στην αυξηση της ΑΟ,η μελατονινη εκτος απο την βελτιωση του κιρκαδικου κυκλου βοηθα καπου αλλου που να εχει σχεση με το αθλημα μας?


Βρε παρε gaba!!:weights:

Θυμαμαι στο ελεγα και παλιοτερα!!!

Αλλα δυστυχως ολοι αυτοι οι νευροδιαβιβαστες δεν ειναι να τους παιρνεις πολυ καιρο..

Eddie
31-08-10, 13:52
Βρε παρε gaba!!:weights:

Θυμαμαι στο ελεγα και παλιοτερα!!!

Αλλα δυστυχως ολοι αυτοι οι νευροδιαβιβαστες δεν ειναι να τους παιρνεις πολυ καιρο..

:green::green::green::green:

Μα εχω Gaba!!!Οχι της AST που μου ελεγες ομως,της NOW.Χθες πηρα Gaba,δυσκολευτηκα πολυ να κοιμηθω γιατι την επεσα σχεδον 3 ωρες νωριτερα απ οτι συνηθιζω,το λοιπον εκανα 2.5 ωρες να κοιμηθω.2.30 την επεσα και στην 6 παρα σηκωθηκα,αλλα αβιαστα λες και ειχα κοιμηθει κανα 6ωρο.Ασχετα αν την επεσα παλι απο τις 9 μεχρι της 12 :green:


Με τη μελατονινη απ τη στιγμη που θα πεσω,μεσα σε μιση ωρα ειμαι νταγκλα και δυσκολα να ξυπνησω απο κατι.Ειναι κι αυτο που λεει ο bane ομως,αν κοιμηθω 6-7 ωρες σηκωνομαι λιγο αγαρμπα.Θελει τουλαχιστον 8ωρο για να σηκωθεις φρεσκος και με τσιτα επιδερμιδα.

Α!!Και δε παιρνω gaba καθε μερα,ουτε μελατονινη.8-10 φορες το μηνα απ το καθενα.

deluxe
31-08-10, 14:17
Μερικες ημερες τωρα τελευταια ξυπναω συνεχεια για τουαλετα! Γιατι γινεται αυτο το πραμα! Μου σπαει τα νευρα!

Το gaba απ'οτι ξερω δε σε βοηθαει να κοιμηθεις, αλλα να ξεκουραστεις καθως κοιμασαι. Το μονο συμπληρωμα ( που ξερω ), που βοηθαει στο να κοιμηθεις ( εκτος απο ηρεμιστικα ) ειναι η μελατονινη. Εξαλλου την παραγει και ο οργανισμος για να μπορουμε να κοιμομαστε τα βραδια πιο ευκολα.

Eddie
31-08-10, 14:19
Μερικες ημερες τωρα τελευταια ξυπναω συνεχεια για τουαλετα! Γιατι γινεται αυτο το πραμα! Μου σπαει τα νευρα!

Το gaba απ'οτι ξερω δε σε βοηθαει να κοιμηθεις, αλλα να ξεκουραστεις καθως κοιμασαι. Το μονο συμπληρωμα ( που ξερω ), που βοηθαει στο να κοιμηθεις ( εκτος απο ηρεμιστικα ) ειναι η μελατονινη. Εξαλλου την παραγει και ο οργανισμος για να μπορουμε να κοιμομαστε τα βραδια πιο ευκολα.

Φροντισε να μην πινεις πολλα υγρα πριν κοιμηθεις,και παντα πριν πεσεις για υπνο να αδειαζεις καλα.

Εκτος της μελατονινης και το 5-HTP νομιζω αυτο κανει.

Bane
31-08-10, 15:04
Bane,το GABA ειναι γνωστο(τουλαχιστον αυτο ακουγεται) οτι βοηθαει και στην αυξηση της ΑΟ,η μελατονινη εκτος απο την βελτιωση του κιρκαδικου κυκλου βοηθα καπου αλλου που να εχει σχεση με το αθλημα μας?

H μελατονίνη είναι επίσης ένας (πολύ ήπιος) αναστολέας της αροματάσης, μειώνει σε μικρό βαθμό τα οιστρογόνα δλδ.

ioannis1
31-08-10, 15:06
στην εκκριση αυξητικης βοηθαει;

Bane
31-08-10, 15:16
στην εκκριση αυξητικης βοηθαει;

Κατιτίς ναι αλλά το GABA είναι καλύτερο γι αυτην την δουλειά

ioannis1
31-08-10, 15:18
:thumbup::thumbup:

Eddie
31-08-10, 15:24
H μελατονίνη είναι επίσης ένας (πολύ ήπιος) αναστολέας της αροματάσης, μειώνει σε μικρό βαθμό τα οιστρογόνα δλδ.

Nα σαι καλα Bane:)

deluxe
31-08-10, 18:50
Γιατι μερικες οδηγιες λενε να λαμβανουμε μελατονινη μια φορα την ημερα μαζι με το φαγητο;

Θα παρω και gaba να δοκιμασω. Ο συνδιασμος τους λετε να ειναι καλος; Βασικα θα παρω neurobion, αφου εκλεισα ενα μηνα που τις εκοψα, και μετα gaba.

Απλα φοβαμαι μηπως παιρνω υπερβολικη ποσοτητα απο Βιταμινη Β. Μια οι Neurobion, μια οι orange triad, μια τα κρεατα..

manosvdm
06-09-10, 22:27
Ηρθε αποψε την δοκιμαζω
λετε να ξυπνησω πρηγμενος:bodybuilder2:
ηδη μολις ειδα το κουτακι νυσταξα:green::green::green::green::green::green::green:

ioannis1
06-09-10, 22:32
τι κανει η ψυχολογια:green:

Tasos Green
06-09-10, 22:39
guys εγω που κοιμαμαι κανα 11ωρο στο χαλαρω και δεν ξυπναω ουτε με τα τραγουδια της πεζεντακου που βαζει ο διπλα... αν παρω μελατονινη παιζει να πεσω σε κομμα?

Eddie
06-09-10, 22:55
guys εγω που κοιμαμαι κανα 11ωρο στο χαλαρω και δεν ξυπναω ουτε με τα τραγουδια της πεζεντακου που βαζει ο διπλα... αν παρω μελατονινη παιζει να πεσω σε κομμα?

Mα εσενα θα σου ειναι αχρηστη!:green:

Tasos Green
06-09-10, 23:01
Mα εσενα θα σου ειναι αχρηστη!:green:

To ξερω Man πλακιτσα σας κανω...:green:

jGod
06-09-10, 23:21
δηλαδη αν κοιμηθω 8-9ωρες και ξυπνησω 2 φορες για κατουρημα θα χαθει η αναρρωση και δεν θα πρηστουμε?ας χαλαρωσουμε λιγακι...
αλλο το να κοιμηθεις 6ωρες το βραδυ και 2-3 το μεσημερι..ο σπαστος υπνος σιγουρα δν ειναι τοσο δυνατος

Eddie
06-09-10, 23:28
δηλαδη αν κοιμηθω 8-9ωρες και ξυπνησω 2 φορες για κατουρημα θα χαθει η αναρρωση και δεν θα πρηστουμε?ας χαλαρωσουμε λιγακι...
αλλο το να κοιμηθεις 6ωρες το βραδυ και 2-3 το μεσημερι..ο σπαστος υπνος σιγουρα δν ειναι τοσο δυνατος

Aυτο που κολλαει?Ειδες εσυ κατι τετοιο?

manosvdm
06-09-10, 23:35
οταν λεμε ποιοτικος υπνος εννοωουμε πανω απο 7 ωρες αδιακοπα....
τελος:clap::bowdown:

deluxe
07-09-10, 06:33
Ναι αλλα εγω που πινω περιπου 1 λιτρο υγρα ( γαλα+νερο ) μαζι με την καζεϊνη, δε γινεται να μη ξυπνησω! 1-3 φορες ξυπναω για τουαλετα!

Παρατηρω με την μελατονινη, οτι οταν ξυπναω το πρωι, εχω τεραστιες σακουλες κατω απο τα ματια!

manosvdm
07-09-10, 08:38
πολυ βαρυς υπνος λες και ημουνμ αρρωστος, αλλα ξυπναγα παλι για κατουρημα

το κερατο μου
εκτος απο αυπνος ειμαι και σαν αρρωστος:evil2::banghead:

manosvdm
07-09-10, 23:14
εχω 15 λεπτα που την πηρα και βαραω νταγκλες:toast:

ioannis1
07-09-10, 23:16
πολυ βαρυς υπνος λες και ημουνμ αρρωστος, αλλα ξυπναγα παλι για κατουρημα

το κερατο μου
εκτος απο αυπνος ειμαι και σαν αρρωστος:evil2::banghead:

σηκωνεστε κανονικα ρε παιδια αλλα εγω οταν την επαιρνα ημουν ζαλισμενος.

DusWS
08-09-10, 00:18
το gaba ειναι η κορυφη για μενα...αλλα τις τρανσαμινασες απο οτι το μελετησα και βεβαιως βεβαιως το ειδα επανω μου δια μεσω εξετασεων τις στελνει στον διαλογο...

τεσπα οπως και να εχει ακομα και με high-end τρανσαμινασες παλι θα το παιρνω και παλι θα συνεχιζει να με πιανει ακομα και σε καθημερινη ληψη οπου και κανω της ταξεως των 3γρ./νυχτα.

deluxe
08-09-10, 00:35
Γιατι ειναι κακο να εχεις υψηλες τρανσαμινασες;

Eddie
08-09-10, 01:22
το gaba ειναι η κορυφη για μενα...αλλα τις τρανσαμινασες απο οτι το μελετησα και βεβαιως βεβαιως το ειδα επανω μου δια μεσω εξετασεων τις στελνει στον διαλογο...

τεσπα οπως και να εχει ακομα και με high-end τρανσαμινασες παλι θα το παιρνω και παλι θα συνεχιζει να με πιανει ακομα και σε καθημερινη ληψη οπου και κανω της ταξεως των 3γρ./νυχτα.

Για πες μου λιγο,3γρ ειναι περιπου μισο κουταλακι?


Γιατι ειναι κακο να εχεις υψηλες τρανσαμινασες;

Τρανσαμινασες αγορι ειναι τα ενζυμα,οι δεικτες λειτουργειας του συκωτιου!Η sgot,sgpt και η γ-gt.

DusWS
08-09-10, 03:40
3 gr ειναι 1 κουταλακι του γλυκου..

και μπορω να πω πως με στελνει, με στελνει με παρασερνει....εντελως ομως....ακομα και με συνεχη καθημερινη χρηση του..

υποψην χρησιμοποιω της AST.


μελατονινη ακομα δεν εκατσε φαση να τραιναρω, αλλα λογικα για να με δινει κοκκινη καρτα το gaba αρα και αυτο καπου στα πεναλτυ θα με στελνει στα σιγουρα...

manosvdm
08-09-10, 09:16
2ο βραδυ και ειδη καλυτερα:bbbiceps:
ποιο ουσιωδη ξυπνημα ενδιαμεσα μονο μια φορα για πολυ κατουρημα
αλλα πολυ βαρυ ξυπνημα
συνολικος υπνος 6,5ωρες
αδιακοπος περιπου 4 :bowdown:ωρες:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::clap::clap:

πριν την χρηση της ο υπνος διακοπτοταν καθε 2 ωρες.:shock:
αντε ελπιζω και σε καλυτερα βραδυα
λιγο ελεγχο του νερου θα προσπαθησω!!!!!!!

Eddie
08-09-10, 15:22
3 gr ειναι 1 κουταλακι του γλυκου..

και μπορω να πω πως με στελνει, με στελνει με παρασερνει....εντελως ομως....ακομα και με συνεχη καθημερινη χρηση του..

υποψην χρησιμοποιω της AST.


μελατονινη ακομα δεν εκατσε φαση να τραιναρω, αλλα λογικα για να με δινει κοκκινη καρτα το gaba αρα και αυτο καπου στα πεναλτυ θα με στελνει στα σιγουρα...

Εισαι σιγουρος φιλε μου οτι ειναι τοσο??Θα μου πεις παρε ζυγισε το,ομως δεν εχω ζυγαρια του μισου αλλα ενος γραμμαριου.Εγω βαζω μισο κουταλακι και δε νιωθω τιποτα,το μισο νομιζα οτι θα ειναι περιπου 3 γρ.:unsure:


2ο βραδυ και ειδη καλυτερα:bbbiceps:
ποιο ουσιωδη ξυπνημα ενδιαμεσα μονο μια φορα για πολυ κατουρημα
αλλα πολυ βαρυ ξυπνημα
συνολικος υπνος 6,5ωρες
αδιακοπος περιπου 4 :bowdown:ωρες:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::clap::clap:

πριν την χρηση της ο υπνος διακοπτοταν καθε 2 ωρες.:shock:
αντε ελπιζω και σε καλυτερα βραδυα
λιγο ελεγχο του νερου θα προσπαθησω!!!!!!!

Ωραιος!!!Ποια παιρνεις και ποσα μιλι?

Doctorg
09-09-10, 16:25
Έχει περίπου μια εβδομάδα που πέρνω ενναλάξ μελατονίνη με gaba. Με την μελατονίνη κοιμάμαι καλύτερα με το gaba ξυπνάω σαν να με βάρεσες με κάνα σφυρί αλλά είμαι πιο ξεκούραστος.

manosvdm
10-09-10, 08:45
ακομα καλυτερος υπνος με την μελατονινη
συνεχης ανοδος στην ποιοτητα του υπνου...

Devil
11-09-10, 06:34
ερωτηση...

τι σχεση εχει η μελατονινη με τις γοναδοτροπινες????

beefmeup
11-09-10, 10:33
ερωτηση...

τι σχεση εχει η μελατονινη με τις γοναδοτροπινες????

εχω διαβασει κανα 2 μελετες,αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να εφαρμοστουν σε εξωγενη χορηγηση..γιατι αποσο ξερω η ληψη της μελατονινης απλα σου αυξανει τα επιπεδα στο σωμα,δεν δινει ερεθισμα για παραγωγη επιπλεον..αυτα που εχω δει λενε για ενδογενη παραγωγη κ σχεση με γονα.οχι ληψη..

κουβεντα να γινεται..εχεις δει τπτ αλλο?

Devil
11-09-10, 10:42
εχω διαβασει κανα 2 μελετες,αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να εφαρμοστουν σε εξωγενη χορηγηση..γιατι αποσο ξερω η ληψη της μελατονινης απλα σου αυξανει τα επιπεδα στο σωμα,δεν δινει ερεθισμα για παραγωγη επιπλεον..αυτα που εχω δει λενε για ενδογενη παραγωγη κ σχεση με γονα.οχι ληψη..

κουβεντα να γινεται..εχεις δει τπτ αλλο?

το μονο που ειχα δει ηταν μια ερευνα σε ποντικια τιποτα παραπανω

ειπα στον bane να ριξει μια ματια αν εχει δει και αυτος τιποτα

beefmeup
11-09-10, 10:43
το μονο που ειχα δει ηταν μια ερευνα σε ποντικια τιποτα παραπανω

ειπα στον bane να ριξει μια ματια αν εχει δει και αυτος τιποτα

μπα εχω δει κατι ερευνες σε ανθρωπους,αλλα δεν ειχαν σχεση με ληψη της..κυριως αυτο που εγραψα,κ σε καποιες περιπτωσεις ειχαν εληψη απτο ενα η απτο αλλο,η κατι τεσπα..οποτε δεν εδωσα σημασια.

Svein
24-11-11, 08:03
Τώρα πια περνώ μελατονίνη όταν θέλω να κοιμηθώ πολύ η όταν γ@μιέται το ωράριο μου (πρέπει να κοιμηθώ 20:00 και να ξύπνησε 4:00 p.x.) το ξύπνημα πάντως είναι πολύ βάρη...τον καλύτερο ύπνο τον έχω κάνει με zma ΤΈΛΟΣ όταν έπαιρνα το 2009-2010! Θα το ξαναρχίσω απλά φοβάμαι μην πάθω τίποτα από το πολύ Zinc Και Magnesium (περνώ από την πολυβιταμίνη , το test buster και το animal flex...) παίζει να πάθω τίποτα :P ?

Devil
24-11-11, 09:39
Τώρα πια περνώ μελατονίνη όταν θέλω να κοιμηθώ πολύ η όταν γ@μιέται το ωράριο μου (πρέπει να κοιμηθώ 20:00 και να ξύπνησε 4:00 p.x.) το ξύπνημα πάντως είναι πολύ βάρη...τον καλύτερο ύπνο τον έχω κάνει με zma ΤΈΛΟΣ όταν έπαιρνα το 2009-2010! Θα το ξαναρχίσω απλά φοβάμαι μην πάθω τίποτα από το πολύ Zinc Και Magnesium (περνώ από την πολυβιταμίνη , το test buster και το animal flex...) παίζει να πάθω τίποτα :P ?

μπα οχι δεν εχεις θεμα..... εχω φτασει και πανω απο 100mg zinc την ημερα χωρις sides...

bb-fitness
29-11-11, 23:51
μπα οχι δεν εχεις θεμα..... εχω φτασει και πανω απο 100mg zinc την ημερα χωρις sides...

η ημερησια δοση που προτεινεται δεν ειναι 30mg?κατι παραπανω δεν θα μπορουσε να προκαλεσει εγκεφαλικη βλαβη αφου καταστρεφει εγκεφαλικα κυτταρα και νευρωνες?

Δανάη
30-11-11, 00:00
γιατι σε καποια κράτη απογορευεται η μελατονινη;

exkaliber
30-11-11, 00:06
για να μν ανταγωνιζεται τα υπνωτικα φανταζομαι
:unsure:

Devil
30-11-11, 07:51
η ημερησια δοση που προτεινεται δεν ειναι 30mg?κατι παραπανω δεν θα μπορουσε να προκαλεσει εγκεφαλικη βλαβη αφου καταστρεφει εγκεφαλικα κυτταρα και νευρωνες?

δεν νομιζω... αυτο ειναι το rda... το rda εχει μονιμα προβλημα... εδω με 2 πορτοκαλια περνας κατα πολυ το rda... και απο εκει και περα με τα 100μγ δεν μιλαμε για elemental zinc... οποτε προφανος ειναι λιγοτερο λογο του οτι ειναι chelated... συν η αποροφηση που μπαινει στη μεση....
αν και απο κανα 2 μελετες που ειχα δει δεν ειχαν δειξει sides με πανω απο 200mg zinc...

sTeLaKoS
01-02-12, 00:47
Έχω πάρεi εδώ και λίγο καιρό σε ταμπλέτες 1mg. Στα 2-3mg δε βλέπω φως... δε με νυστάζει. Όσα προβατάκια κι αν μετρήσω, αν δεν έρθει η ώρα μου ύπνος γιοκ.
Στα 4mg κάτι γίνεται αλλά το πρωι δε μπορώ να ξυπνήσω με τίποτα λέμε. Κόκκινα πρησμένα μάτια και τσίμπλες τριγύρω.

Eddie
01-02-12, 05:23
Έχω πάρεi εδώ και λίγο καιρό σε ταμπλέτες 1mg. Στα 2-3mg δε βλέπω φως... δε με νυστάζει. Όσα προβατάκια κι αν μετρήσω, αν δεν έρθει η ώρα μου ύπνος γιοκ.
Στα 4mg κάτι γίνεται αλλά το πρωι δε μπορώ να ξυπνήσω με τίποτα λέμε. Κόκκινα πρησμένα μάτια και τσίμπλες τριγύρω.

Tι μαρκα πηρες φιλε??Εμενα οι ταμπλετες των 1mg της now με τη σταδιακη απελευθερωση με πιανουν καλα παντως στα 2mg..δεν εχω παει παραπανω.

sTeLaKoS
01-02-12, 11:31
Nature's Bounty, άγνωστη σε μένα αλλά ούτως ή άλλως τη πήρα για δοκιμή περισσότερο λόγο του ότι ήτανε φτηνή και για να κλείσω τη παραγγελία απ' το Αμέρικα.
Δλδ όταν λες "σε πιάνει", αρχίζεις να χασμιουριέσαι και θες να πας στο κρεβάτι; Και μετά από πόση ώρα περίπου;

Eddie
01-02-12, 16:39
Δλδ όταν λες "σε πιάνει", αρχίζεις να χασμιουριέσαι και θες να πας στο κρεβάτι; Και μετά από πόση ώρα περίπου;

Ναι,χασμουριεμαι και κλεινουν τα ματια μου..τα αντανακλαστικα μου πεφτουν αισθητα (φαντασου οταν παιζω κανα call of duty πχ συνεχεια με τρωνε :P )
Η ωρα ειναι σημαντικη κατ εμε οπως και το πρωτοκολλο.Πινω τη μελατονινη με αδειο στομαχι μια ωρα πριν το τελευταιο γευμα.Μετα το τελευταιο γευμα πεφτω για υπνο μεσα σε 5-10 λεπτα.

Andrikos
01-02-12, 16:45
Ρε παιδιά η μελατονίνη είναι πρωτεΐνη και διασπάται στο στομάχι. Αμινοξέα γίνεται και δεν μένει τίποτα. Είναι σαν να καταπίνει ένας διαβητικός ινσουλίνη. ΔΕΝ απλά.

Eddie
01-02-12, 17:35
Ρε παιδιά η μελατονίνη είναι πρωτεΐνη και διασπάται στο στομάχι. Αμινοξέα γίνεται και δεν μένει τίποτα. Είναι σαν να καταπίνει ένας διαβητικός ινσουλίνη. ΔΕΝ απλά.

Δηλαδη εννοεις οτι ειναι placebo?χαχα,φαση θα ειχε!!Δε ξερω, οτι και να ναι εγω βλεπω οτι με πιανει (η ετσι νομιζω τουλαχιστον).Και τα sides ομως πως εξηγουνται?Πολλοι αντιμετωπιζουν προβλημα στο να ξυπνησουν,εχουν βαρυ κεφαλι,μειωμενα αντανακλαστικα κλπ.

sTeLaKoS
01-02-12, 17:37
Ναι,χασμουριεμαι και κλεινουν τα ματια μου..τα αντανακλαστικα μου πεφτουν αισθητα (φαντασου οταν παιζω κανα call of duty πχ συνεχεια με τρωνε :P )
Η ωρα ειναι σημαντικη κατ εμε οπως και το πρωτοκολλο.Πινω τη μελατονινη με αδειο στομαχι μια ωρα πριν το τελευταιο γευμα.Μετα το τελευταιο γευμα πεφτω για υπνο μεσα σε 5-10 λεπτα.


Μάλιστα... εγώ συνήθως τη παίρνω με γεμάτο στομάχι, κανένα μισάωρο πριν κοιμηθώ.
Θα δοκιμάσω έτσι :thumbup:

Andrikos
01-02-12, 20:23
Διαβάστε κι αυτό (http://educpsychology.blogspot.com/2011/12/blog-post_08.html)αν θέλετε

deluxe
02-02-12, 12:47
Ρε παιδιά η μελατονίνη είναι πρωτεΐνη και διασπάται στο στομάχι. Αμινοξέα γίνεται και δεν μένει τίποτα. Είναι σαν να καταπίνει ένας διαβητικός ινσουλίνη. ΔΕΝ απλά.Εγω ξερω οτι παιζει με την επιφυση και την σεροτονινη.

Roid Rage
03-02-12, 01:45
η μελατονίνη είναι πρωτεΐνη
oπως και η αυξητικη ορμονη


Διαβάστε κι αυτό (http://educpsychology.blogspot.com/2011/12/blog-post_08.html)αν θέλετε
Το αρθρο εχει πολλα λαθη και σε βασικα πραγματα.

Κατι αλλο ενδεικτικο εδω (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18036082)

Screamager
29-06-12, 09:11
'Εχει δοκιμάσει κανείς το Sweetest Dreams της Solgar?

Devil
29-06-12, 11:44
Ρε παιδιά η μελατονίνη είναι πρωτεΐνη και διασπάται στο στομάχι. Αμινοξέα γίνεται και δεν μένει τίποτα. Είναι σαν να καταπίνει ένας διαβητικός ινσουλίνη. ΔΕΝ απλά.


Δηλαδη εννοεις οτι ειναι placebo?χαχα,φαση θα ειχε!!Δε ξερω, οτι και να ναι εγω βλεπω οτι με πιανει (η ετσι νομιζω τουλαχιστον).Και τα sides ομως πως εξηγουνται?Πολλοι αντιμετωπιζουν προβλημα στο να ξυπνησουν,εχουν βαρυ κεφαλι,μειωμενα αντανακλαστικα κλπ.


oπως και η αυξητικη ορμονη


Το αρθρο εχει πολλα λαθη και σε βασικα πραγματα.

Κατι αλλο ενδεικτικο εδω (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18036082)


βασικα εδω ο Αντρεας και o Roid Rage εχουν μπερδευτει λιγο.... η μελατονινη δεν ειναι πρωτεινη/πεπτιδιο.... λογικα εννοουν την melanocortin η οποια ειναι οντως πεπτιδιο... αλλα εχει εντελως διαφορετικη δραση....;)


'Εχει δοκιμάσει κανείς το Sweetest Dreams της Solgar?

το συμπληρωμα που λες εχει L-theanine και μελατονινη..... δες λιγο αυτο το θεμα για την μελατονινη και κανε ενα search στο φορουμ... υπαρχει αντιστοιχο θεμα για την theanine....;)

lila_1
29-06-12, 11:53
Εμένα η μελατονίνη μου κάνει sides την επόμενη μέρα...είμαι σα ζόμπι με 3μγ...
σε κανά 20λεπτο αφού τη πάρω συνήθως πέφτω ξερή....με ψιλοζαλίζει στην αρχή και μετά πέφτουν οι διακόπτες....:turtle:

COBRA_STYLE
29-06-12, 12:24
^^^Οντως,δεν ειναι πρωτεινη,αλλα ορμονη.

Δε μπορω να καταλαβω γιατι εμενα δε μου εκανε τπτ.Ουτε στα 12mg.:unsure:

Devil
29-06-12, 12:33
^^^Οντως,δεν ειναι πρωτεινη,αλλα ορμονη.

Δε μπορω να καταλαβω γιατι εμενα δε μου εκανε τπτ.Ουτε στα 12mg.:unsure:

δεν εχει να κανει αν ειναι ορμονη η' οχι.... υπαρχουν ορμονες που ειναι πρωτεινες πεπτιδια.... πχ... ινσουλινη,gh κτλ κτλ...;)

εσυ δεν νιωθεις καμαρι μου....:green::green::green::turtle:

Lao
29-06-12, 14:25
Δε μπορω να καταλαβω γιατι εμενα δε μου εκανε τπτ.Ουτε στα 12mg.:unsure:

Γιατί εκτός από Dah Pimp, είσαι και Dah Animal :P:P:P

deluxe
30-06-12, 11:17
Η μελατονινη δουλευει καλυτερα στις μικρες δοσεις. 0,5 mg με 1 mg. Δοκιμασμενο και απο εμενα προσωπικα. Αν παρεις μεγαλη δοση, απο 4mg και πανω, τοτε οχι απλα δε δουλευει, αλλα κανει το αντιθετο απο το οποιο προοριζεται να κανει.

vaggan
30-06-12, 11:41
τραβατε πολλα ζοριλικια με τον υπνο βλεπω..τι διαολο μονο εγω κοιμαμαι σαν πουλακι το βραδυ?:turtle:τεσπα εχω παρατηρησει κατι: συνηθως οταν κανω γευμα με υδατανθρακα πριν τον υπνο κοιμαμαι πολυ καλυτερα..ακομα και τωρα που εχω περιορισμενες θερμιδες μειωνω τους υδατανθρακες ολη μερα και το βραδυ τους τσιμπαω ελαφρως και κοιμαμαι τελεια σε σχεση με περσυ..μπορει στο φαγητο να ειναι το μυστικο του καλου υπνου.

deluxe
30-06-12, 12:37
Απλα ιδεα σου ειναι. Δε παιζει ρολο στο να σε πιασει ευκολοτερα υπνος. Ολα εξαρτωνται απο το ποσο σκοταδι υπαρχει και την εκκριση μελατονινης. Βγαζουμε εκτος τις περιπτωσεις οπου ειμαστε κομματια και κοιμομαστε ακομα και ορθιοι! :turtle:

COBRA_STYLE
30-06-12, 12:42
^^δεν ειναι ιδεα του,ετσι ειναι.

τραβατε πολλα ζοριλικια με τον υπνο βλεπω..τι διαολο μονο εγω κοιμαμαι σαν πουλακι το βραδυ?:turtle:τεσπα εχω παρατηρησει κατι: συνηθως οταν κανω γευμα με υδατανθρακα πριν τον υπνο κοιμαμαι πολυ καλυτερα..ακομα και τωρα που εχω περιορισμενες θερμιδες μειωνω τους υδατανθρακες ολη μερα και το βραδυ τους τσιμπαω ελαφρως και κοιμαμαι τελεια σε σχεση με περσυ..μπορει στο φαγητο να ειναι το μυστικο του καλου υπνου.


Λογικο ειναι,η ινσουλινη που εκκρινεται λογω υ/ων προκαλει υπνηλια πολλες φορες.

Screamager
30-06-12, 13:08
Η μελατονινη δουλευει καλυτερα στις μικρες δοσεις. 0,5 mg με 1 mg. Δοκιμασμενο και απο εμενα προσωπικα. Αν παρεις μεγαλη δοση, απο 4mg και πανω, τοτε οχι απλα δε δουλευει, αλλα κανει το αντιθετο απο το οποιο προοριζεται να κανει.
deluxe έχεις να μου προτείνεις κανένα σκεύασμα μελατονίνης που να περιέχει την προαναφερόμενη ποσότητα?

Eddie
30-06-12, 15:01
deluxe έχεις να μου προτείνεις κανένα σκεύασμα μελατονίνης που να περιέχει την προαναφερόμενη ποσότητα?

Αυτο εχω εγω και ειναι πολυ καλο..ποτε δε παω πανω απο 2mg.

50598

Υ.Γ.Μιση οθονη φωτο βγηκε μαμωτο..χα!

Devil
30-06-12, 17:29
τραβατε πολλα ζοριλικια με τον υπνο βλεπω..τι διαολο μονο εγω κοιμαμαι σαν πουλακι το βραδυ?:turtle:τεσπα εχω παρατηρησει κατι: συνηθως οταν κανω γευμα με υδατανθρακα πριν τον υπνο κοιμαμαι πολυ καλυτερα..ακομα και τωρα που εχω περιορισμενες θερμιδες μειωνω τους υδατανθρακες ολη μερα και το βραδυ τους τσιμπαω ελαφρως και κοιμαμαι τελεια σε σχεση με περσυ..μπορει στο φαγητο να ειναι το μυστικο του καλου υπνου.

αμεν....:bowdown::bowdown::bowdown:

τουλαχιστον δεν ειμαι ο μοναδικος.....:green:

s0k0s
04-07-12, 09:42
Μετα απο χρονια ληψη ειναι παλι ασφαλης;

gym
04-07-12, 11:01
αμεν....:bowdown::bowdown::bowdown:

τουλαχιστον δεν ειμαι ο μοναδικος.....:green:

και εγω κυρια κ εγω ετσι κανω!:green::green:

Screamager
09-07-12, 12:07
Αυτο εχω εγω και ειναι πολυ καλο..ποτε δε παω πανω απο 2mg.

50598

Υ.Γ.Μιση οθονη φωτο βγηκε μαμωτο..χα!

σε φαρμακείο μπορω να το βρω το συγκεκριμένο? ή στα καταστήματα με συμπληρωματα και υγιεινη διατροφη? το ****** στην αθηνα ξερεις αν το εχει?

***Δεν επιτρέπεται αναφορά καταστημάτων πλην των χορηγών του φόρουμ. Mods Team***

Eddie
09-07-12, 17:15
Σε φαρμακειο μπορεις να το βρεις με το ονομα Circadin αλλα προσωπικα δε μου εκανε τιποτα,ασε που ειναι πολυ ακριβο.

RAMBO
10-07-12, 20:03
Το περνω στις 2 καψουλες και γενικα με εχει βοηθησει πολυ στον υπνο;)

s0k0s
10-07-12, 20:30
Υπαρχει περιπτωση να εξαρτιεσαι μετα απο την μελατονινη; Χωρις αυτην να μπορεις να προσαρμοστεις τοσο ευκολα στον υπνο;

lila_1
10-07-12, 21:13
Κ εγω αυτό αναρωτιέμαι, η λογική λέει πως αν έχεις μάθει να κοιμάσαι έτσι το πιθανότερο είναι να υπάρξει εξάρτηση, αν όχι σωματική τότε ψυχολογική...δλδ να το θες για το πλασίμπο και μόνο....χουνοουζ..

ελμερ
06-01-13, 23:33
Τη χρησιμοποιω κανα μηνα τωρα στο βραδυνο υπνο και καμια φορα και το μεσημερι αν ξανακοιμηθω και εχω δει μεγαλη βελτιωση στην ποιοτητα του υπνου....:thumbup: (και εχω παρει και μια μαρκα αγνωστη :green: ) :welcome:

Eddie
07-01-13, 17:24
Οταν σηκωνεσαι μετα τον μεσημεριανο υπνο δε νιωθεις βαρυς?Γιατι λενε οτι καλυτερα να παιρνεις μελατονινη οταν εχεις μπροστα σου αρκετες ωρες για να κοιμηθεις..

ελμερ
07-01-13, 19:58
Τωρα για παραδειγμα που ειχα παρει μελατονινη και το μεσημερι και κοιμιθηκα 2,5 ωρες ξυπνησα λιγο βαρυς αλλα σε 10 λεπτα εχω αρχισει να επανερχομαι......δεν με ενοχλει τοσο αυτο απ τη στιγμη που κοιμαμαι τοσο καλα.....:thumbup::welcome:

Mikekan
07-01-13, 20:05
Και εγω θέλω να δοκιμάσω οπως και ZMA αλλα φοβάμαι τη ψυχολογική εξάρτηση, εχω που έχω πρόβλημα στον ύπνο, δεν είμαστε για αλλα!

deluxe
08-01-13, 22:58
To ΖMA δε κανει δουλεια, μελατονινη ομως μπορεις να δοκιμασεις. Και εγω πιστευω οτι μεχρι 1mg ειναι καλα. 0,5mg ακομα καλυτερα!

just chris
09-01-13, 00:37
μελατονινη εχουν κ τα καρυδια να ξερετε,δεν χρειαζεται να παιρνουμε για τα παντα συμπληρωματα.
με μια καλη χουφτα καρυδοψιχα εισαι μια χαρα!

deluxe
09-01-13, 03:47
Ξερουμε ποσοτητες;

just chris
09-01-13, 03:51
εχει σημασια? οχι δεν το εχω ψαξει τοσο αλλα οταν τρωω μια καλη χουφτα καρυδια,ψαχνω κρεβατι μετα απο μια ωρα

deluxe
09-01-13, 04:02
Θα το δοκιμασω τοτε!

just chris
09-01-13, 04:10
κοιταξε να δεις εγω ειμαι παρθενος οργανισμος σε μελατονινες κ οτιδηποτε τετοιο συμπληρωμα υπνου,δεν εχω παρει ποτε.ισως γι'αυτο με πιανει τοσο.δεν νομιζω να καταλαβεις κ τπτ αν ηδη κανεις χρηση μελατονινης.

COBRA_STYLE
11-01-13, 00:18
και γω παρθενος ημουνα οταν πηρα μεχρι και 9mg και δεν καταλαβα τπτ

sTeLaKoS
11-01-13, 00:34
Ξερουμε ποσοτητες;


1 γραμμάριο καρύδια, περιέχει 0.0000035 mg μελατονινης... :unsure:


Scientists at the University of Texas Health Science Center discovered that walnuts contain 3.5 ng of melatonin per 1 g of walnut and when eaten increase blood levels of the hormone, according to research published in "Nutrition" in September 2005.

Read more: http://www.livestrong.com/article/509948-walnuts-and-melatonin/#ixzz2Hbw4uMIH

deluxe
11-01-13, 02:36
1 γραμμάριο καρύδια, περιέχει 0.0000035 mg μελατονινης... :unsure:Δλδ με 100-1000 κιλα, κατι γινεται.. :D

Gun&Roses
25-03-13, 02:32
Πήρα πρόσφατα, 3mg ανά δόση της now food. Τις πρώτες φορές που δοκίμασα ήμουν ούτως η άλλως κουρασμένος και έτοιμος για ύπνο αλλά μιας και ήταν καινούργια παραλαβή είπα να δοκιμάσω.. Ένιωσα λίγο πιο βαρύς αλλά μπορεί και να ήταν ιδέα μου ή επειδή είχε περάσει και άλλο η ώρα.. Ύπνος βαρύς αλλά και πάλι μπορεί να ήταν λόγο κούρασης εκείνων των πρώτων ημερών που έτυχε να δοκιμάσω.. Μια άλλη ημέρα κανονική θα έλεγα από άποψη κούρασης και ώρα που πάω συνήθως για ύπνο ενώ πήρα μου έκανε το κεφάλι βαρύ αλλά ενώ ξάπλωσα είχα μια συνηθισμένη υπερένταση και πάλι ψιλοάργησα να κοιμηθώ.. Με λίγα λόγια από την εμπειρία μου... με έκανε να νιώσω μια νύστα αλλά δεν είναι ικανή για εμένα να με στείλει για ύπνο και ας κοντεύει η ώρα του κρεβατιού.. οπότε για μένα δώρον άδωρο.. συνεχόμενα για καμιά εβδομάδα έχει πάρει κανείς; Μήπως πρέπει να είναι συνεχόμενη η χρήση;

Mcstefan7
25-03-13, 02:51
και γω παρθενος ημουνα οταν πηρα μεχρι και 9mg και δεν καταλαβα τπτ

και γω όποτε την χρειάστηκα με πρόδωσε.. και στα 3 και στ 6...Αλλα έχω διαβάσει νς λένε οτι πάνω απο το 1μγ έχει τις αντίθετες επιπτόσεις/.// Πάντως με το ΖΜΑ κοιμόμουν πολύ καλά(Ποιότητα ύπνου εννοώ)!

Gun&Roses
25-03-13, 03:01
Α ξέχασα να πω πριν.. πολλά όνειρα και ξυπνήματα στην μέση της νύχτας... που δεν τα είχα πριν... Η' 3mg είναι πολλά και όντως έχουν τα αντίθετα αποτελέσματα ή απλά δεν δουλεύει απλά για αυτό που το ήθελα..

Eddie
25-03-13, 14:01
Παιδια,ξαναλεω..η 3αρα ουτε και μενα με επιασε.Δοκιμαστε αυτην που ειναι ταμπλετες..κι αν θελετε παρτε 3 η παραπανω χαπια.

63656

ArgoSixna
25-03-13, 14:23
Την 3αρα που την εσπασα στην μεση την εκανα 1.5 ή μαλακια εκανα?

Παντως ουτε το 1.5 ουτε η 3αρα με επιασε . Melatonin 3mg , Health Aid..

Gun&Roses
25-03-13, 15:52
Παιδια,ξαναλεω..η 3αρα ουτε και μενα με επιασε.Δοκιμαστε αυτην που ειναι ταμπλετες..κι αν θελετε παρτε 3 η παραπανω χαπια.

Επειδή μιλάς για την ίδια εταιρία και ίδια ποσότητα στην τελική αν πάρει κάποιος 3... Η διαφορά είναι στο ότι είναι αργής απελευθέρωσης που γράφει πάνω.. εσένα σου δούλεψε αυτή με το 1mg..?

Eddie
25-03-13, 16:13
Ναι,αυτο εννοω..τη μελατονινη με τα 3mg που ειναι καψουλες την πεταξα προχθες οπως ηταν γιατι εληξε,και ειχα παρει 3-4 ολα κι ολα..ενω τα ταμπλετακια εκαναν δουλεια.Δε ξερω εαν οφειλεται μονο στο οτι ειναι αργης απελευθερωσης,ισως η απορροφησιμοτητα της μελατονινης οταν ειναι σε ταμπλετα να ναι λιγο μεγαλυτερη..αν και συνηθως το αντιθετο γινεται.

Επισης να ξαναπω οτι ο τροπος ληψης παιζει ρολο..Εμενα με επιανε μονο μια ωρα πριν πεσω στο κρεβατι και με αδειο στομαχι παντα.

ΠανοςΒ
25-03-13, 16:19
Εγω πάντως με την 3αρα της NOW με 1 tab κοιμαμαι σαν πουλακι, με 2 λιωνω και με 3 tab σαπιζω αλλά σηκωνομαι αρρωστος για 2 μερες!

Gun&Roses
25-03-13, 16:57
Ναι,αυτο εννοω..τη μελατονινη με τα 3mg που ειναι καψουλες την πεταξα προχθες οπως ηταν γιατι εληξε,και ειχα παρει 3-4 ολα κι ολα..ενω τα ταμπλετακια εκαναν δουλεια.Δε ξερω εαν οφειλεται μονο στο οτι ειναι αργης απελευθερωσης,ισως η απορροφησιμοτητα της μελατονινης οταν ειναι σε ταμπλετα να ναι λιγο μεγαλυτερη..αν και συνηθως το αντιθετο γινεται.

Επισης να ξαναπω οτι ο τροπος ληψης παιζει ρολο..Εμενα με επιανε μονο μια ωρα πριν πεσω στο κρεβατι και με αδειο στομαχι παντα.

Αχά! Έχεις πάρει ποτέ συνεχόμενα για καμιά-δυο εβδομάδες; Γιατί λένε συνηθίζει ο οργανισμός..


Εγω πάντως με την 3αρα της NOW με 1 tab κοιμαμαι σαν πουλακι, με 2 λιωνω και με 3 tab σαπιζω αλλά σηκωνομαι αρρωστος για 2 μερες!

Δηλαδή φθάνεις τα 9mg? Πολλά μου φαίνονται... Πας για χειμερία νάρκη; χαχαχα

ΠανοςΒ
25-03-13, 17:14
1-2 φορες πηγα αλλά δε λεει. Πολυ λιωσιμο. 3-6 παιζω και αυτο 1-2 φορες τη βδομαδα.

ArgoSixna
09-04-13, 13:26
Το χειροτερο συμπληρωμα για εμενα. Μου χαλασε τον υπνο , ξυπνουσα καθε μια ωρα και εβλεπα και τρομερα ονειρα/εφιαλτες. 4 φορες το δοκιμασα , 4 φορες τα ιδια.

Αν και δεν πιανει μια μπροστα στο gaba που εκει ειλικρινα ξυπνουσα κλαμμενος απο τα εντονα ονειρα που ηταν σαν να τα ζουσα .....

Eddie
09-04-13, 13:37
Χαχαχαχα ρε σεις οντως αληθευουν αυτα για εφιαλτες?Δε μου χει συμβει ποτε..να δω εφιαλτη/ασχημο ονειρο απο gaba η μελατονινη,παλι καλα! :shock:

Andreas C.
09-04-13, 13:45
Ναι ρε Βασίλη και εγώ 5-6 φορές που πήρα είδα κάτι παρανοϊκά όνειρα :shock::shock::shock:

Πάντως εμένα δεν μου έφερνε νύστα ότι και να έκανα μέχρι και στα 3mg πήγα αλλά τίποτα :unsure:

ArgoSixna
09-04-13, 13:59
Είναι σαν να ζεις κανονικα την ημερα σου και να σου συμβαινουνε τα χειροτερα ολη την ωρα. Οχι απλα εφιαλτες τυπου θριλερ.. Σκεφτομαι να το χαρισω σε εναν "φιλο" :turtle::turtle:

COBRA_STYLE
09-04-13, 14:06
Χαχαχαχα ρε σεις οντως αληθευουν αυτα για εφιαλτες?Δε μου χει συμβει ποτε..να δω εφιαλτη/ασχημο ονειρο απο gaba η μελατονινη,παλι καλα! :shock:

ναι ισχυουν οι κωλοεφιαλτες...μαμησετα ειναι...εγω σκεψου ειχα φτασει και τα 9mg ή 12mg:turtle:

Mcstefan7
09-04-13, 14:12
Εγώ ουτε εφιάλτες έιχα ούτε με έπιασαν ουτε τα 3 ούτε τα 6 ούτε τα 9...Κατέληξε στα σκουπίδια!

tasos2
09-04-13, 14:16
Ναι ρε Βασίλη και εγώ 5-6 φορές που πήρα είδα κάτι παρανοϊκά όνειρα :shock::shock::shock:


Ουοαυ! Πρεπει να το δοκιμασω :evil2:

Andreas C.
09-04-13, 14:28
@Cobra
Σαν πάρεις όλο το μπουκάλι εσύ :P:P:P


@Tasos

Αν σε πιάσει θέλω να δω αν θα πεις ουαου:green:

sticky fingaz
15-04-13, 14:15
Μεγαλη προσοχη με την μελατονινη............σε μακροχρονια χρηση διαταρασει το νευρολογικο συστημα κ δημιουργει καταθλιψη.

Μην μπλεκετε με τετοια......

Feth
14-04-16, 23:16
Εχει να προτεινει κανεις καποιας εταιρειας μελατονινη που να πουλάeι σε μικρομιλιγκραμ? η έστω σε 1mg αλλά σε μορφή χαπιού ώστε να το σπάω στην μέση ή τρία.

Nikolas_mk2
14-04-16, 23:31
Αυτο εχω υπόψιν μου αλλά δεν ξερω που μπορει να το βρεις εδω....Για τετοια συμπληρώματα θα προτιμουσα την Natrol αλλά βγαζει μονο καψουλες τζελ


104330

Feth
15-04-16, 09:43
Ελεγα ρε c νικολα να την αγοραζα απο κανα ελληνικο μαγαζι να μην έχω την αναμονή του εξωτερικού, απο οσο είδα δεν υπάρχει σε καποιο ελληνικο store, καμια αλλη που να βγαινει σε 1 mg σε μορφη χαπιου?

Metalhead|T|
16-04-16, 03:16
σε κάνα φαρμακείο που πουλάει Κ αθλητικά συμπληρώματα Κ γενικά health supplements ?

Στάλθηκε από το ZTE Blade A450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Polyneikos
16-04-16, 08:23
Ελεγα ρε c νικολα να την αγοραζα απο κανα ελληνικο μαγαζι να μην έχω την αναμονή του εξωτερικού, απο οσο είδα δεν υπάρχει σε καποιο ελληνικο store, καμια αλλη που να βγαινει σε 1 mg σε μορφη χαπιου?

Ριξε μια ματιά σε ενα προιον φαρμακείου της ESI, που λέγεται Melatonine Pura, 1 mg, εχει 120 μέσα χάπια η συσκευασία, αν δεν βρισκεις κάτι αλλο.

υ.γ. Το χαπι είναι αρκετά συμπυκνωμένο, δύσκολο να το σπάσεις στην μέση..

Feth
16-04-16, 14:46
μεταλ, πήγα σε καποια μαγαζια εδώ αλλά εχουν μονο 3mg προς πώληση :/

πολυνεικε, ευχαριστω, το τσέκαρα και το βρήκα online , θα το παραγγειλω λογικά αν και ειμαι λιγο δυστακτικος με αυτο που ειπες για τις ταμπλέτες, δηλαδη θα έχω πρόβλημα αν την σπάσω στην μέση και αφήσω το αλλο μισο για μελλοντικη χρηση ? παρολο 1mg μου φαίνεται αρκέτη η ποσοτητα αν λαβουμε υποψην ποση φτιάχνουμε, οπως και να έχει θα δοκιμάσω και το 1mg για 1-2 χρησεις εβδομαδιαιως τα θέλω

Eddie
16-04-16, 15:23
To 1 μιλι ειναι πολυ λιγο. Καποιοι παιρνουν 6 για να τους πιασει η μελατονινη. Σημαντικο ρολο παιζει η εταιρια και ο τυπος παντως..Οπως εχω ξαναγραψει καπου, καπς των 3 της now δε με επιαναν αλλα ταμπλετακια των 1 με σταδιακη απορροφηση της now, με 2 απ αυτα ημουν κομπλε! Αρα δοκιμαζεις και βλεπεις αν και αμφιβαλλω να σε πιασει το 1 μιλι.

Screamager
11-12-20, 00:50
Παιδια,ξαναλεω..η 3αρα ουτε και μενα με επιασε.Δοκιμαστε αυτην που ειναι ταμπλετες..κι αν θελετε παρτε 3 η παραπανω χαπια.

63656
100 mg Niacin per tablet???
No, thanks.