PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση καινουριας κοπελας



psonara
31-08-10, 11:46
βασικα θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι καλο να παιρνω υδατανθρακα το μεσημερι τουλαχιστον αν οχι το βραδυ απο ψωμι ολικης και οχι απο ρυζι η' πατατα!τι διαφορα εχει?
ευχαριστω εκ των προτερων

beefmeup
31-08-10, 11:58
καλημερα ψωναρα..

εχε υποψιν σου,οτι υ/α μπορεις να περνεις ολη μερα,απλα πρεπει να προσαρμοσεις την ποσοτητα στις αναγκες σου.

αν κανεις προπονησεις καλο ειναι να περνεις μετα,ανεξαρτητως ωρας.
το ρυζι,κ η πατατα ειναι καλες επιλογες για υ/α.
αν τωρα εχεις προβλημα κ θες να χασεις κιλα,το μαυρο ρυζι ειναι καλυτερη επιλογη απτο λευκο κ στην ιδια περιπτωση(χασιμο κιλων) ελλατωνεις την ποσοτητα του υ/α που περνεις το βραδυ..η κανεις μια σαλατα,μαζι με οτι αλλο φας.

δεν χρειαζεται να την βγαζεις μονο με ψωμι.

psonara
01-09-10, 17:03
καλημερα ψωναρα..

εχε υποψιν σου,οτι υ/α μπορεις να περνεις ολη μερα,απλα πρεπει να προσαρμοσεις την ποσοτητα στις αναγκες σου.

αν κανεις προπονησεις καλο ειναι να περνεις μετα,ανεξαρτητως ωρας.
το ρυζι,κ η πατατα ειναι καλες επιλογες για υ/α.
αν τωρα εχεις προβλημα κ θες να χασεις κιλα,το μαυρο ρυζι ειναι καλυτερη επιλογη απτο λευκο κ στην ιδια περιπτωση(χασιμο κιλων) ελλατωνεις την ποσοτητα του υ/α που περνεις το βραδυ..η κανεις μια σαλατα,μαζι με οτι αλλο φας.

δεν χρειαζεται να την βγαζεις μονο με ψωμι.
beefmeup αρχικα σ'ευχαριστω για την απαντηση σου...εχω σε ολα τα γευματα μου υδατανθρακα ειτε απο φρουτα ειτε απο all bran ειτε απο κριτσινια απλα ελεγα το μεσημερι αντι για ρυζι μαυρο να βαζω καποιες μερες ψωμι.με χορταινει περισσοτερο.βασικα θελω διατηρηση βαρους αλλα και μειωση λιπους.τι λες?

TEFAAtzis
01-09-10, 17:14
βγαλε τα κριτσινια καλυτερα ψωναρα

vAnY
01-09-10, 17:24
γενικα τα ψωμια δεν εναι και η καλυερη πηγη υδατανθρακα γιατι περιεχουν πολυ ζαχαρη
.... αλλα αμα θες σωνει και καλα ψωμι τοτε ολικης. Αλλιως μπορεις και γλυκοπατατα, και μακαρονια ολικης αμα δεν θες απλο ρυζι και πατατα.:thumbup:

psonara
01-09-10, 17:30
γενικα τα ψωμια δεν εναι και η καλυερη πηγη υδατανθρακα γιατι περιεχουν πολυ ζαχαρη
.... αλλα αμα θες σωνει και καλα ψωμι τοτε ολικης. Αλλιως μπορεις και γλυκοπατατα, και μακαρονια ολικης αμα δεν θες απλο ρυζι και πατατα.:thumbup:
vany για ψωμι ολικης μιλαω κι εγω.ποση ποσοτητα ειναι καλα?και για μακαρονια ολικης ποση ποσοτητα προτεινεις ?για διατηρηση βαρους παντα

psonara
01-09-10, 17:31
βγαλε τα κριτσινια καλυτερα ψωναρα
αν βαζω ενα γυρω στα 17 γρ μεσα στο γιαουρτι για βραδυ μαζι με κανενα αποξηραμενο δαμασκηνο αντι για φαγητο?τι λες?

TEFAAtzis
01-09-10, 17:50
θα προτιμουσα 5-6 ξηρους καρπους που εχουν και καλα λιπαρα,δαμασκηνο οχι και γενικα φρουτα το βραδυ

psonara
01-09-10, 17:57
θα προτιμουσα 5-6 ξηρους καρπους που εχουν και καλα λιπαρα,δαμασκηνο οχι και γενικα φρουτα το βραδυ
και μετα απο ποση ωρα μπορω να κοιμηθω?απο ξηρους καρπους τι προτεινεις?

Qlim4X
01-09-10, 18:52
και μετα απο ποση ωρα μπορω να κοιμηθω?απο ξηρους καρπους τι προτεινεις?

αμυγδαλα κατα κυριο λογο.

μπορεις να κοιμηθεις μετα ανετα το θες το τελεφτεω γευμα για να σε κραταει στον υπνο

psonara
01-09-10, 19:01
αμυγδαλα κατα κυριο λογο.

μπορεις να κοιμηθεις μετα ανετα το θες το τελεφτεω γευμα για να σε κραταει στον υπνο
βασικα μερικες φορες αντι για φαγητο για βραδυ λεω να βαλω κανενα γιαουρτι με κριτσινια η' αμυγδαλα πο μου προτεινες εσυ!αν και δεν ειμαι φαν των ξηρων καρπων!εχεις να προτεινεις τιποτα αλλο?κανενα τοστακι με γαλοπουλα η' αυγο για εναλλακτικη?

Qlim4X
01-09-10, 19:04
βασικα μερικες φορες αντι για φαγητο για βραδυ λεω να βαλω κανενα γιαουρτι με κριτσινια η' αμυγδαλα πο μου προτεινες εσυ!αν και δεν ειμαι φαν των ξηρων καρπων!εχεις να προτεινεις τιποτα αλλο?κανενα τοστακι με γαλοπουλα η' αυγο για εναλλακτικη?

οπου διαβαζω ποστ σου αναφερεις ψωμι, κριτσινια κτλ.

ΑΦΕΡΕΣΕΤΟ μια και καλη. 1-2 φετες το πολυ. και οχι βραδυ.

βραδι μπορεις να φας γιαουρτι με αμυγδαλα, cottage

αν σε πιανει πεινα δοκιμασε να τρως ρυζογκοφρετες.

marimattheou
08-07-15, 16:41
Καλησπερα παιδια! Να ρωτησω κ γω με την σειρα μου, γτ δεν συνίσταται το φρουτακι για βραδυ;;

Στάλθηκε από το IQ1450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PanosDanis
08-07-15, 16:44
Κατι με την φρουκτοζη παιζει αλλα δεν γνωριζω περαιτερω. Εγω παντως καλο/κακο αν κανει τρωω περιπου κανα κιλο καρπουζι

beefmeup
08-07-15, 16:57
Καλησπερα παιδια! Να ρωτησω κ γω με την σειρα μου, γτ δεν συνίσταται το φρουτακι για βραδυ;;

Στάλθηκε από το IQ1450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

αν θες να χασεις λιπος δεν εχεις θεμα οποτε κ να το φας αρκει να εισαι υποθερμιδικα.

ωραιο ξεθαμα..

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=96356&stc=1

marimattheou
08-07-15, 17:13
Σας ευχαριστω πολυ! Ενταξει κ γω αν πεινασω προ υπνου κμε περνει θερμιδικα θα φαω κανα νεκταρινακι... ;)

Στάλθηκε από το IQ1450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

SOLID
08-07-15, 17:15
Κατι με την φρουκτοζη παιζει αλλα δεν γνωριζω περαιτερω. Εγω παντως καλο/κακο αν κανει τρωω περιπου κανα κιλο καρπουζι

Εισαι αρχοντας :green:.
Και εγω ειμαι τρελος φαν ολων των φρουτων (ποσο μαλλον του υψηστου καρπουζιου) αλλα υπαρχει η αποψη πως απο αργα το απογευμα και βραδυ ειδικα συγκεκριμενα φρουτα που εχουν υψηλο γλυκαιμικο δεικτη ενα μερος των σακχαρων μετατρεπονται σε αλκοολ (ο οργανισμος εχει back up μηχανισμο βεβαια μη νομιζεις οτι θα παθεις κυρωση απο φρουτα).Πιο πολυ γι'αυτο λοιπον καλυτερα προτιμησε τα πιο νωρις στην μερα με ιδανικες στιγμες πρωι πρωτο πραγμα,και ισως μετα απο προπονηση (συγεκριμενα φρουτα πλουσια σε γλυκοζη κυριως) και ενδοιαμεσα.

PanosDanis
08-07-15, 17:20
Χαχα ρε συ ειναι πολυ νοστιμο ειδικα αυτα τα τελευταια που πετυχαινω που η μυρωδια κ μονο σε κανει να θες να το φας ολο εκεινη την ωρα. Τρωω καθε απογευμα κ καμια φορα το βραδυ γιατι θελω να φαω κατι λογω πεινας κ το καρπουζι εχει μηδαμινες. Αλλα το ξερω δυστηχως πρεπει να περιοριστει το βραδυ

SOLID
08-07-15, 17:37
Που να μπει ο αυγουστος που βγαινει το καλυτερο καρπουζι,χαμος.

Πρωι ειδικα μερα με ζεστη ειναι οτι καλυτερο για μενα.

marimattheou
11-07-15, 19:03
Καλησπερα κ παλι! Να σας ρωτησω κατι; εχετε ενταξει στη διατροφη σας το ψωμι; η καποια πιττα τυπου αραβικη;

Στάλθηκε από το IQ1450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Feth
11-07-15, 19:21
Καλησπερα κ παλι! Να σας ρωτησω κατι; εχετε ενταξει στη διατροφη σας το ψωμι; η καποια πιττα τυπου αραβικη;

Στάλθηκε από το IQ1450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν θές να βάλεις ψωμι τουλάχιστον διαλεξε ολικής, το λευκο ίσως είναι το πιο άχρηστο πράγμα που μπορείς να φάς(από) αποψη διατροφικών στοιχειων), όχι ότι το μαύρο πάει πίσω. Προσωπικά δεν τρώω ψωμι, αλλά αν χωράει στις ημερησιες θερμιδες σου βάλτο.

marimattheou
11-07-15, 19:23
Δεν σου αρεσει;; κ γω προσεχω ολα ολικης τα παιρνω απλα μαρεσει πολυ!

Στάλθηκε από το IQ1450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Feth
11-07-15, 19:27
Δεν σου αρεσει;; κ γω προσεχω ολα ολικης τα παιρνω απλα μαρεσει πολυ!

Στάλθηκε από το IQ1450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μου αρέσει αλλά πέρα από την αίσθηση ότι σε κάνει να νιώθεις γεμάτος δεν μου προσφέρει κάτι άλλο, και κακα τα ψέματα υπάρχουν καλύτερες πηγές υδατανθρακα για να το αντικαταστήσω.

PanosDanis
11-07-15, 19:27
Μετα την τελευταια μου εμπειρια με το ψωμι το κοψα μαχαιρι.
στο σπιτι βαφαμε και ο μονος δρομος απο υδατανθρακα ηταν το ψωμι. Υπολογισα ποσο επρεπε να τρωω και μεσα σε 1 βδομαδα τα νερα που ειχαν μαζευτει δεν ελεγαν να φυγουν (ενω βρισκομουν υποθερμιδικα).

marimattheou
11-07-15, 19:34
Ναι σιγουρα υπαρχουν κ αλλες πηγες υδατανθρακα! Πανο εννοεις πως ειχες κατακρατηση;

Στάλθηκε από το IQ1450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

beefmeup
11-07-15, 19:38
Ναι σιγουρα υπαρχουν κ αλλες πηγες υδατανθρακα! Πανο εννοεις πως ειχες κατακρατηση;

Στάλθηκε από το IQ1450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ο,τι απορειες εχεις μπορεις να τις ρωτας σε αυτο το θεμα.

Γενικές Ερωτήσεις-Aπορίες (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?25587-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-A%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82)


αυτο εδω που ποσταρεις δεν ειναι για γενικες ερωτησεις.

marimattheou
11-07-15, 19:42
Πασταρω; συζήτηση καναμε, καλως ευχαριστω

Στάλθηκε από το IQ1450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

beefmeup
11-07-15, 19:45
πΟσταρεις:turtle:

ναι αυτο λεω ,το θεμα αυτο δεν ειναι για συζητηση γενικων αποριων..υπαρχει αλλο θεμα,αυτο που σου εδωσα απο πανω να κανεις ερωτησεις γενικου περιεχομενου.