PDA

Επιστροφή στο Forum : Cookies μαλακά με δαμάσκηνο και ξηρούς καρπούς



Tatiana
01-09-10, 22:27
Και ένα γλυκάκι για τις δύσκολες ώρες !

ΥΛΙΚΑ
100 γρ. αλεύρι βρώμης
100 γρ. αλεύρι ολικής
50 γρ. δαμάσκηνα σε μικρά κομμάτια
50 γρ. χοντροκομμένα αμύγδαλα,ή φουντούκια ή σουσάμι
1 κ.γ. κοφτή μπέικιν πάουντερ
1/2 κ.γ. σόδα
1 κ.γ. κανέλα
ξύσμα 1 πορτοκαλιού
1 βανίλια
1/2 κούπα γάλα 0%
4 κ.σ ελαιόλαδο
1/2 φλ. γλυκαντικό (π.χ. canderel)
2 κ.σ. καστανή ζάχαρη
λίγο(πολύ λίγο όμως!) αλάτι

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
-σε ένα μπωλ ανακατεύουμε το αλεύρι,τα δαμάσκηνα,τους ξηρούς καρπούς,το μπέικιν,τη σόδα,την κανέλα,το ξύσμα,τη ζάχαρη,τη βανίλια,το γλυκαντικό και το αλάτι.
-προσθέτουμε το ελαιόλαδο και το γάλα και ανακατεύουμε μέχρι να ενωθούν καλά τα υλικά.Η ζύμη θα κολλάει λίγο στα χέρια.Για να πλάσουμε τα μπισκότα,βρέχουμε λίγο τα δάχτυλα πριν από κάθε μπισκότο.
-τοποθετούμε σε λαδόκολλα και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 160 βαθμούς για 10-15 λεπτά.Δεν πρέπει να είναι σκληρά όταν τα βγάλουμε από το φούρνο.
-βγαίνουν περίπου 12 μεγάλα μπισκότα.

ΘΡΕΠΤΙΚΗ ΑΞΙΑ(ανά τεμάχιο)
θερμίδες: 140
πρωτε'ί'νες: 3,3γρ.
υδατάνθρακες: 14γρ.
λιπαρά: 7γρ.

KATERINI 144
01-09-10, 23:12
:thumbup::thumbup::thumbup:

Qlim4X
02-09-10, 09:49
αγαπη κανονισε να μου τα φτιαξεις :green:

Tatiana
02-09-10, 10:33
αγαπη κανονισε να μου τα φτιαξεις :green:
Μην ανησυχείς,θα σου έρθουν με courier...!Μαζί με κάτι τσουρέκια που ζήτησες...Και ξέρεις τα τελευταία είναι ότι πρέπει για διατροφή....:rolf:
Θα κοιτάξω μήπως παίζει κανένας συνδιασμός με κοτόπουλο...:P

Qlim4X
02-09-10, 10:46
Μην ανησυχείς,θα σου έρθουν με courier...!Μαζί με κάτι τσουρέκια που ζήτησες...Και ξέρεις τα τελευταία είναι ότι πρέπει για διατροφή....:rolf:
Θα κοιτάξω μήπως παίζει κανένας συνδιασμός με κοτόπουλο...:P

τσουρεκι με κοτοπουλο? δεν ειναι κακο.

ασε τις αηδιες με τα κουριερ θα ερθει να τα φερεις εσυ η ηδια. να κανεις και καμια προπονηση σωστη γιατι μονη σου σε ψιλο φοβαμε :P

Tatiana
02-09-10, 11:11
Νομίζω ότι κάποιος βγαίνει off topic για ασήμαντες και ψευδείς πληροφορίες...:weights::bbbiceps::weights::bbbiceps:

Qlim4X
02-09-10, 11:20
Νομίζω ότι κάποιος βγαίνει off topic για ασήμαντες και ψευδείς πληροφορίες...:weights::bbbiceps::weights::bbbiceps:

σορυ νομιζα οτι μηλαμε στο τηλ :rolf:

πειναω!