PDA

Επιστροφή στο Forum : Σογια και whey



asteris78
01-09-10, 22:55
παιδια γεια σας ,



-ενα τυχαιο αρθρο που διαβασα ελεγε οτι η σογια καταβαλει την τεστοστερονη και ετσι επηρεαζεται η στυση (μιλουσε για ανδρες ).

-αρχισα να διαβαζω τις ετικετες απο τα συμπληρωματα που εχω ψαχνοντας να βρω σογια

πχ,

Νο1 Η ΟΝ WHEY γραφει

ALLERGEN INF.: CONTAINS MILK, SOY

-Νο2 η Myopro της EAS γραφει

περιεχει γαλα σογια και μπορει να περιεχει ιχνη ξηρων καρπων



θελω να ρωτησω αν ολες οι whey εχουν σογια ?

ειναι αληθεια αυτα περι σογιας?

Devil
01-09-10, 22:57
οχι καμια whey δεν εχει μεσα σογια

αλλα και να εχει οι ποσοτητες ειναι πολυ μικρες

asteris78
01-09-10, 23:03
οχι καμια whey δεν εχει μεσα σογια

αλλα και να εχει οι ποσοτητες ειναι πολυ μικρες

αφου το λενε καθαρα .

Devil
01-09-10, 23:06
αφου το λενε καθαρα .

Ingredients
Protein Blend(Whey Protein Isolates, Whey Protein Concentrate, Whey Peptides), Cocoa(Processed With Alkali), Coffee, Natural And Artificial Flavor, Lecithin, Acesulfame Potassium, Aminogen®, Sucralose, Lactase

ALLERGEN INFORMATION: Contains Milk And Soy (Lecithin) Ingredients.

την λεκιθηνη εχει μονο

asteris78
01-09-10, 23:08
Ingredients
Protein Blend(Whey Protein Isolates, Whey Protein Concentrate, Whey Peptides), Cocoa(Processed With Alkali), Coffee, Natural And Artificial Flavor, Lecithin, Acesulfame Potassium, Aminogen®, Sucralose, Lactase

ALLERGEN INFORMATION: Contains Milk And Soy (Lecithin) Ingredients.

την λεκιθηνη εχει μονο

μακαρι να ειναι αληθεια αυτο devil γιατι μονο ασχημα ακουω για την σογια

Devil
01-09-10, 23:11
μακαρι να ειναι αληθεια αυτο devil γιατι μονο ασχημα ακουω για την σογια

που να σου πω και για την σεσαμινη να κοψεις και το ταχινι :green::green::P

χαλαρωσε δεν θα σου κανει τιποτα μια μικρη ποσοτητα σογιας:green:

mekefi
01-09-10, 23:22
που να σου πω και για την σεσαμινη να κοψεις και το ταχινι :green::green::P



αν θελεις κατι να μου πεις πες μου το τωρα
τα ματια ολα τα χουν πει σε λιγη ωρα...

οχι πως τρωω ταχινι,βασικα μια φορα πηρα,ειχα δει τα συστατικα του και το βρηκα θρεπτικοτατο!!! αλλα δεν τρωγοτανε ρε παιδια!!!
τωρα εχω ενα φυστικοβουτηρο που τσιμπαω καθε τρεις και λιγο:green::green::green:

Qlim4X
01-09-10, 23:41
εγω που εχω ξεκινηση και πινω γαλα σογιας και κημα σογιας?

asteris78
01-09-10, 23:54
δηλ λετε ρε παιδια να ειναι μπουρδες με το συμπαθειο ολα αυτα περι σογιας?

μηπως να χτυπουσαμε κανα πιτογυρο:shock:

Qlim4X
02-09-10, 00:04
δηλ λετε ρε παιδια να ειναι μπουρδες με το συμπαθειο ολα αυτα περι σογιας?

μηπως να χτυπουσαμε κανα πιτογυρο:shock:

εγω δεν εχω κανενα προβλημα εδω και ενα 6μηνο

beefmeup
02-09-10, 00:21
δηλ λετε ρε παιδια να ειναι μπουρδες με το συμπαθειο ολα αυτα περι σογιας?

μηπως να χτυπουσαμε κανα πιτογυρο:shock:

φιλε αν διαβασεις το θρεντ σου απτην αρχη δεν θα δεις πουθενα οτι αυτα περι σογιας ειναι μπουρδες..αυτο ειναι δικο σου συμπερασμα.

αυτο που γραφεται πιο πανω ειναι οτι υπαρχουν "ιχνη σογιας" η αναφερεται σαν λεκιθινη.αυτο ειναι λογικο αν σκεφτεις οτι οι εταιριες παρασκευαζουν τα συμπληρωματα σε εργοστασια που επεξεργαζονται κ αλλα πραγματα(τροφες,ξηρους καρπους κλπ)..κ το ιδιο γινεται σχεδον σε ολα τα τροφιμα εκει εξω.δεν ειναι κατι καινουριο.

αυτο που πρεπει να ξερεις,κ ενδιαφερει ειναι το συμπληρωμα που περνεις να μην εχει σαν βασικη πηγη πρωτεινης σογια εκτος αν πωλειτε ως τετοιο.
κ αυτο γιατι,η σογια ειναι φτηνη κ δεν αξιζει να χρυσοπληρωνεις ενα τετοιο συπληρωμα οταν με τα ιδια λεφτα μπορεις να παρεις κατι ανωτερο σε ποιοτητα οπως ορος γαλακτος.
κ ο αλλος βασικος λογος ειναι οτι η σογια ειναι απτα πιο διαδεδομενα κ σε μεγαλυτερη ποσοτητα γενετικα τροποποιημενα τροφιμα που υπαρχουν.
κ μην νομιζεις οτι θα το δεις γραμμενο πανω στην συσκευασια,αν ειναι ετσι..το πολλυ πολλυ να δεις την λεξη "σογια"..
οι σοκολατες της mt-rx ας ομως το γραφουν ξεκαθαρα οτι ειναι τροποποιημενη σογια..αλλου δεν θα το δεις ετσι ευκολα.

κατα τα αλλα αν πανω στα συστατικα(κυρια) δεν γραφει "σογια" κατα πασα πιθανοντητα δεν εχει κιολας.

asteris78
02-09-10, 00:31
φιλε αν διαβασεις το θρεντ σου απτην αρχη δεν θα δεις πουθενα οτι αυτα περι σογιας ειναι μπουρδες..αυτο ειναι δικο σου συμπερασμα.

αυτο που γραφεται πιο πανω ειναι οτι υπαρχουν "ιχνη σογιας" η αναφερεται σαν λεκιθινη.αυτο ειναι λογικο αν σκεφτεις οτι οι εταιριες παρασκευαζουν τα συμπληρωματα σε εργοστασια που επεξεργαζονται κ αλλα πραγματα(τροφες,ξηρους καρπους κλπ)..κ το ιδιο γινεται σχεδον σε ολα τα τροφιμα εκει εξω.δεν ειναι κατι καινουριο.

αυτο που πρεπει να ξερεις,κ ενδιαφερει ειναι το συμπληρωμα που περνεις να μην εχει σαν βασικη πηγη πρωτεινης σογια εκτος αν πωλειτε ως τετοιο.
κ αυτο γιατι,η σογια ειναι φτηνη κ δεν αξιζει να χρυσοπληρωνεις ενα τετοιο συπληρωμα οταν με τα ιδια λεφτα μπορεις να παρεις κατι ανωτερο σε ποιοτητα οπως ορος γαλακτος.
κ ο αλλος βασικος λογος ειναι οτι η σογια ειναι απτα πιο διαδεδομενα κ σε μεγαλυτερη ποσοτητα γενετικα τροποποιημενα τροφιμα που υπαρχουν.
κ μην νομιζεις οτι θα το δεις γραμμενο πανω στην συσκευασια,αν ειναι ετσι..το πολλυ πολλυ να δεις την λεξη "σογια"..
οι σοκολατες της mt-rx ας ομως το γραφουν ξεκαθαρα οτι ειναι τροποποιημενη σογια..αλλου δεν θα το δεις ετσι ευκολα.

κατα τα αλλα αν πανω στα συστατικα(κυρια) δεν γραφει "σογια" κατα πασα πιθανοντητα δεν εχει κιολας.

αν νομιζεις οτι προσπαθω να παραπλανησω λεγοντας οτι εχουν σογια τα προιοντα αυτα ,ετσι οπως ακριβως αναγραφεται στη συσκευασια, πλανασαι πλανην οικτρα.

αναφερω οτι ακριβως διαβαζω στη ταμπελα αυτο το λεπτο

ξαναδιαβασε το !

Φιλικα

beefmeup
02-09-10, 00:40
αν νομιζεις οτι προσπαθω να παραπλανησω λεγοντας οτι εχουν σογια τα προιοντα αυτα ,ετσι οπως ακριβως αναγραφεται στη συσκευασια, πλανασαι πλανην οικτρα.

αναφερω οτι ακριβως διαβαζω στη ταμπελα αυτο το λεπτο



δες εδω..αυτο ειναι μερος των συστατικων μιας μπαρας πρωτεινης που σου πα πριν..

"Cocoa Flavored Soy Crisp (Soy Protein Isolate, Rice Starch, Natural And Artificial Flavor), Vanilla Creme Topping (High Fructose Corn Syrup, Corn Syrup, Milk Protein Isolate, Fractionated Palm Kernel Oil, Soy Lecithin, Natural Flavors), Corn Syrup, Chocolate Flavored Coating (Sugar"

εδω το γραφει..πιο πανω που λες δεν το γραφει γιατι γραφει αυτο..

Ingredients
Protein Blend(Whey Protein Isolates, Whey Protein Concentrate, Whey Peptides), Cocoa(Processed With Alkali), Coffee, Natural And Artificial Flavor, Lecithin, Acesulfame Potassium, Aminogen®, Sucralose, Lactase

το πως την εννοει την σογια σου εγραψα πιο πανω κ ο ντεβιλ.

deluxe
02-09-10, 01:12
Δλδ αυτο το soy lecithin τι ειναι;

Η σογια καθαρη πρωτεϊνη δεν ειναι; Εννοω δεν εχει αλλα θρεπτικα συστατικα. Κατι σως σογιας κινεζικες, ειναι καλες για συμπληρωμα σε ρυζι;

Devil
02-09-10, 02:03
αν θελεις κατι να μου πεις πες μου το τωρα
τα ματια ολα τα χουν πει σε λιγη ωρα...

οχι πως τρωω ταχινι,βασικα μια φορα πηρα,ειχα δει τα συστατικα του και το βρηκα θρεπτικοτατο!!! αλλα δεν τρωγοτανε ρε παιδια!!!
τωρα εχω ενα φυστικοβουτηρο που τσιμπαω καθε τρεις και λιγο:green::green::green:

δεν μιλαω για το ταχινι

απλα πλακα εκανα

αναφαιρομαι στην sesamin

πολλα ατομα που την εχουν χρησιμοποιησει εχουν παρατηρισει προβληματα με την λιμπιντο

και μερικοι λενε οτι ριχνει την παραγωγη της LH

αυτα τα εχω δει σε φορουμ του εξωτερικου δεν εχω δει ερευνες

sTeLaKoS
02-09-10, 20:34
Τσέκαρε τα λινκ που δίνει ο slaine στα 2 παρακάτω ποστ, υπάρχουν πολλά στοιχεία.

http://forum.bodybuilding.gr/showpost.php?p=65448&postcount=12
http://forum.bodybuilding.gr/showpost.php?p=30908&postcount=6

asteris78
02-09-10, 23:57
Τσέκαρε τα λινκ που δίνει ο slaine στα 2 παρακάτω ποστ, υπάρχουν πολλά στοιχεία.

http://forum.bodybuilding.gr/showpost.php?p=65448&postcount=12
http://forum.bodybuilding.gr/showpost.php?p=30908&postcount=6

1000 ευχαριστω

deluxe
25-07-11, 04:11
Ο καθενας λεει το κοντο και το μακρυ του για την σογια. Αλλως λεει τρωγε αφοβα, αλλος λεει να μη τρωμε καθολου, προκαλει προβληματα. Τι παιζει τελικα με την σογια; Υπαρχει καμμια σιγουρη απαντηση; Επισης τι γινεται με την λεκιθινη σογιας; Ολες οι πρωτεϊνες αλλα και αρκετα ακομα τροφιμα την εχουν.